Zomer en herfst 1960 In het gasten- De conjunctuur ging in I960 in Losse flodders vaneen druk jaar grote namen een vertraagd tempo omhoog In en 1960: diefstallen inbraken en gros Weer was zo hoopvol begonnen Tmumue hoek staan vele 7 7 en haven Onze ivensen ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 30 DECEMBER j rl/k/lb /««nf a Vy (Van onze weerkundige medewerker) TXET JAAR 1960, was een jaar dat ook uit weerkundig oog punt weer voor de nodige sen satie heeft gezorgd en wel in schrille tegenstelling stond met 1959. Was het verleden jaar één zon al zon en abnormaal weinig regen, dit jaar noteerde De. Bilt een tekort van maar even 230 ronneuren en in sommige delen van ons land 300 mm meer regen dan normaal, terwijl er verleden jaar streken in ons land waren, die over het hele jaar niet meer dan 430 mm regen kregen. Toch. zouden, wij 1960 onrecht aandoen door het in het gei-eel slecht te noemen, Tot zondag 26 juni is daar geen sprake van ge weest. De winter was vrij zacht, het voorjaar vroeg en. wanner dan normaal, ja het leek er in mei zelfs op, dat 1959 zich zou herhalen zoals men in land- en tumbouw- kringen al vreesde. Ook juni sloeg als zomermaand geen slecht figuur maar na zondag 26 juni, dat nog een zonnige en zomerse dag was, kwam er een radicaal einde aan het mooie weer en dit is op enkele verspreide mooie dagen na, met weer stabiel geworden. Zowel de romer als de herfst waren buitengewoon regenrijk. Jmst in deze tweede helft van het jaar hebben wij meer regen ge kregen in Nederland dan 20 lang ons betrouwbare regencijfers be schikbaar staan, dit over ongeveer 200 jaar. is voorgekomen! 15 GRADEN VORST de balans naar de tiazotnerse kant fe doen uitslaan. Integendeel het werd op 1944 na zelfs de natste herfst in Nederland. Overvloedig waren de regens zowel medio ok tober als ook in november met als gevolg overstromingen zoaJs Nederland, dit als gevolg van lang durige regens, zelden meemaakt. GEEF ONS '59 MAAR.' JP kunnen wij op een jaar terug zien met een gemiddelde etmaaltemperatuur, die een halye graad boven normaal is komen te liggen. Een jaar, dat één der som berste jaren van deze eeuw was, mest weinig vorstdagen maar ook bedroevend weinig zomerse dagen. Een jaar met abnormaal veel regen, een jaar ook waar velen zich nog enige ..dieptepunten" van zullen herinneren. Herinneringen die, ondanks de plaatselijk catas trofale droogte, toch heel wat on aangenamer waren dan 1959, aan welk jaar wat ons betreft 1961 beter een voorbeeld kan nemen dan aan het nu achter ons lig gende! Voor de liefhebbers, die maand voor maand graag nog eens willen zien hoe mooi of hoe slecht het h geweest, geven wij hier de maan. deltfkse cijfers van de gemiddelde maximum-tempera tuur van elke maand te De Bilt waargenomen; liet aantal uren zonneschijn van De Bilt en het aantal millimeters regen dat in Botterdam w-erd ge meten. Achter deze cijfers staan tussen haakjes de afwijkingen van de normale situatie. ukkuji Hl DUELS? Imm TEWEIÜIS ZQMESCHUW ■MIE ZMkESMlJir iWorma 5JB9MH even de voornaamste meteoro logische bijzonderheden de revue laten passeren, dan blijkt dat 14 januari de koudste dag van het jaar is geworden met 35 graden vorst in Zuid-Limburg gemeten. De storm van 20 januari was een der zwaarsten van dit jaar. Fe bruari roerde op de laatste twee dagen een volop warme voorjaars achtige staart waarbij het kwik in De Bilt tot 37 en in Zuid-Limburg el tot bijna 20 steeg.. Deze gunstige tendens waarmee de winter afsloot is het gehele voorjaar aanwezig gebleven. Maart had veel oostenwinden en ■weinig regen, april veel noorden winden en ook droogte. Op hei eiland Tholen maar7 mm neerslag. Mei kwam tussen de 5de cn 14de van de maand met *en vroege warmtegolf, waarbij het kwik in De Bilt negen dagen achtereen boven do 20® C steeg. De zomer begon hoopvol. Rond de Pinkster dagen (5 en 6 jum> "was het zomers warm cn 23 juni werd met ruim 31s C (tropisch warme dag) m Zuid-Limburg de warmste dag van het hele jaar. Ook de Asser TT trof het op zaterdag 25 juni nog, maar twee dagen daarna was niet alleen de zomer verleden tijd maar brak er tevens een record regen- rjjke periode aan. Maar goed, dat wij dat toen nog niet wis1 on. GEEN GOED W OORD Y^OOR de zomer hebben wij geen goed woord over. Juli ken merkte zich de eerste helft door een groot aantal dagen met harde tot stormachtige winden, die voor al een verblijf aan het strand zeer onplezierig maakten en ook viel er dagelijks regen. Met uïtzondei mg van de Achter hoek «Winterswijk) werd er m juli geen enkele zomerse dag (warmer dan 25® C) gemeten, m augustus een tot twee. In enkele delen van ons land o.a. in Gronin gen werd augustus zelfs de natste oogstmaand van de laatste 100 jaar. Ook september zag geen kans Gem. Max Temp. december januari februari maart aprjl mei juni juJi augustus september oktober november Jaar 3560 Jaar 1959 63 -1 4) l-0.7i +0 6) (-0 1) (-1-0 2) (-MU) 20 2 18 2 14 0 10 6 13 6 14.8 -«-O 3) (—31) (—18) (—1 1) (—0.11 (J-1.7) (—0.1) 28) 1) (4 26) 671 49) 43) 1) 1366 1—230) 1990 ut en mm 72 (4- 12) 98 (- 33) 38 18 20) 18 26) 98 12) 22 31) 83 20) 195 (4-121) 64 18) 141 (4- 62) 118 (4- 38) aio (+170) 580 mm Uit deze cyfers blijkt wel zeer duidelijk, dat de tweede helft van 1960 (zomer en herfst) met bijzon der ongunstige cijfers uvt de bus is gekomen, zowel wat 'l<* tempe ratuur als ook wat de zonneschijn en regenval betreft. Normaal valt er in onze om geving in een jaar 730 mm regen, In Den Haag viel 1000 mm, Gouda 925, Dordrecht 938, Katwijk 920 nizn. ffaQGEN we Koningin Sirikit van Thailand de meest ckarmante bezoekster van Rotterdam noemen? Haar komst naar onze stad met ko ning Bhoemibol en Koningin Juliana en. Prins Bernhard vormde trou wens het enige officiële Koninklijke bezoek. Dat toil niet zeggenda£ de leden van ons vorstenhuis niet meer in de Maasstad zijn geweest. Koningin Juliana kwam de FIo- riade bezichtigen en het was een bijzonder hartelijk en onge dwongen bezoek Prins Bernhard was bij de Luchtmacht aan de Kan aal weg en bij de galapremière van „Makkers staakt uw wild ge raas", Prinses Beatrix vergezelde de Peruviaanse president Manuel Prado by z(jn bezoek aan de haven, en opende de Floriade en de Euro mast, Prinses Irene bezocht het Maritiem Museum cn genoot van My Fair Lady en de andere prin sessen kwamen, evenals de prins en de oudste prinsessen naar het Internationaal Concours Hippiquc. Botterdam kreeg dit jaar hon derdduizenden bezoekers. De Ar gentijnse president Frondizi maak te een rondvaart door de havens, burgemeester Van Walsum die zelf met zijn vrouw een reis naar Amerika maakte ontving zijn collega uit Bagdad en ook de hele bevolking van Perms op het stadhuis. De naam van minister-president Do Quay kwam als bezoeker van de stad in de krant na de avond, dat hij My Fair Lady had gezien. Het nieuwe jaar belooft de vol tooiing van een stukje Maas boulevard, tussen het gebouw van de Nederlandse Bank en de nieu we brug over de Lcuvebaven. Dui delijk zijn de door een trottoir- strook - gescheiden rijbanen reeds te zien. De fundering voor de rijwegen wacht op het aan brengen van het wegdek. Toch zal het nog enige jaren duren, voor dat de nieuwe boulevard in ge bruik kan worden genomen als gevolg van de Metro-werkzaam heden op de Schiedam.sedijk. EEN OUDJAAR zonder jaarover- zicht en wensen; het overzicht is op deze pagina en elders in de krant afgedrukt, onze wensen voor het nieuwe jaar volgen hieronder. Wij hopen dat in 1961.* 1. de conjunctuur geen rare bewe gingen gaat maken en de activiteit in de haven en de werkgelegenheid zich op het hoge niveau van I960 suilen handhaven; 2. er meer wonin gen, vooral In de laagste huurklasse, zulten komen; 3. de verkeerscon- gestie ons nog wei nig parten speelt; 4. de metrowerkzaamheden naar wens verlopen; 5. met het concertgebouw wordt be gonnen; 6. cr ceu S al om o's ordeel wordt ge vonden voor de k%vesiïe van de Kyn-Scheldeverbinding en de Rijn- vaartprejtties; I. Botterdam door de lucht- wordt verbonden mei Zwitserland, Frank rijk en nooröwest-DuilsIand; de grenswijzigingen In Botlekge- bted en Europoort hun beslag krij gen; 9. de regering het ontwerp-wet Rijn mond b'tf de Staten-Generaal zal in dienen; lü. er voor het prachtige terrein in Europoort een goede gegadigde wordt gevonden, staalproducent of niet; II, de Ncderlandsche Economische HoogeschooJ een schitterende bouw plaats krijgt: 22..aan de uitbreiding van het mu seum Boymans-Van Beuningen wordt begonen; 13. er een koopavond komt; 14. hel bosplan-noord de aandacht verkrijgt, die het verdient. Tpr is geen twijfel aan: 1960 is a nagenoeg in elk opzïeht een recordjaar geweest. Waar men de Nederlandse economie ook het meetsnoer aanlegt, overal zijn de maten groter. Dit was trouwens ook in 1959 reeds het geval, toen de in het begin van het jaar ge koesterde verwachtingen werden overtroffen. In de verdere ont wikkeling van de Europese con junctuur heeft Nederland gedu rende 1960 een verhoudingsge wijs groot aandeel gehad en tot dusver heeft het die positie, zo wel binnen het raam van de E.E.G., als in bredere kring, kun nen behouden. Overheid, be drijfsleven en bevolking kunnen op een jaar van materiele voor spoed terugzien, ook al trekken er thans enkele sehaduwen over de weg naar een nog grotere prosperiteit. Het is vooral de na de tweede wereldoorlog ingezette actie voor de industrialisatie van ons wereld deel en de integratie binnen de grenzen van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) en de O.E.ES., sinds kort omgedoopt in O.E.E.O. (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling) welke de stoot hebben ge geven aan een economische expan sie, waardoor Europa ten opzichte van de V.S. een grotere mate van zelfstandigheid heeft verkregen. Een zelfstandigheid en een wel vaartspositie, die zo groot zijn, dat de V.S. ter bestrijding van de re cessie en het herstel van het mo netaire evenwicht thans een beroep op ons werelddeel moet doen. J^at ons land in deze Industriële opgang niet ïs achtergebleven, bewijzen wel de industrialisatie- nota's van de Nederlandse regering, waarvan onlangs immers reeds de zevende is verschenen. In laatstge noemde heeft men kunnen lezen dat ook In 1Ö6Ü de produktie van de Nederlandse bedrijven weer met 9 pek is toegenomen, terwijl het Centraal Planbureau een stijging van niet meer dan 6 pet had dur ven verwachten. Terwijl de natio nale produktie sinds 1920 ïs verdrie voudigd, is de industriële produktie verviervoudigd en het kan dan ook niet verwonderen dat tegenover het aandeel van handel en industrie in ons nationaal inkomen, dat van landbouw en visserij geleidelijk is teruggelopen en thans niet meer dan ca. 10 pet. bedraagt, In welke mate de Europese inte gratie tot de Nederlandse welvaart heeft bijgedragen, blykt wel uit het feit dat de export voor ca. 70 pet. naar de Janden van West-Europa gaat en voor 45 pet naar die van de E.E G. En een land ale het onze, met weinig natuurlijke hulpbron nen en een sterk groeiende bevol king, moet het, zoals men weet, vooral van de export hebben. Het is daarom verheugend te kun nen constateren dat ook in het af gelopen jaar zowel de industriële produktie, als de omzet van de be drijven en de export opnieuw is gestegen, zij het dan ook dat de toe neming van de omzetten bij die van het jaar 1959 is achtergebleven. Toen een vooruitgang van ruim 8 pet. nl. van 30.7 miljard tot 33 3 miljard, ditmaal van ca. 5 pet., nl. van 33.3 miljard tot naar raming f 35 miljard. Ook de Nederlandse export heeft dit jaar een bevredi gend verloop gehad. Op grond van de cijfers over de eerste elf maan den kan men ze ramen op ca. rond 15 miljard, hetgeen een toene ming van ca. 10 pet. zou betekenen, waar echter tegenover staat dat de import met bijna 15 pet, is toege nomen. Dit wijst dus op grotere bestedin gen :n het binnenland, een alleszins verklaarbaar verschijnsel in een tijd van toenemende volkswelvaart, welke laatste ook wel uit de grotere St. Nicolaas- en Kerstinkopen is gebleken. Anderzijds is het begrij pelijk dat hier en daar de vrees ontstaat voor een verbreking van het noodzakelijk evenwicht tussen produktie, bestedingen en export, omdat weinig minder dan de helft van ons nationaal inkomen van de export afkomstig is. Als, zoals thans reeds uit verschillende bedrijfsbe- nchten blijkt, de Nederlandse in dustrie met een scherpe concurren tie op de wereldmarkten te kampen heeft, zal men niet lichtvaardig mogen denken over een ontwikke ling, die tot een noodzakelijke ver hoging van de exportprijzen zou leiden. Want ook al is de econo mische positie en het welvaartspeil van Nederland sinds de oorlog aan merkelijk en boven verwachting verbeterd, men zal niet mogen ver geten dat we ons, wat de consump tieve uitgaven, betreft, als gevolg van de grote oorlogsverliezen (In donesië) niet de allures kunnen aan meten van \rerschillende andere ianden. We kunnen er slechts dank baar voor zijn dat we de oorlogs- gevolgen te boven zijn gekomen en een niveau van maatschappelijke welvaart hebben bereikt, dat nie mand zich vijftien jaar geleden had kunnen voorstellen. Is er in het afgelopen jaar één ding duidelijk is geworden tlan Is het wel dit dat het beklimmen van een berg moeilijker wordt naar- male men hoger stijgt. De cijfers van produktie, omzet en export cn uiteraard ook die van het nationaal inkomen vormen daarvoor een spre kend bewijs. Ten aanzien van al die facetten van ons economisch bestel is er een vertraging te constateren van het tempo, waarin de ontwikke ling voortschrijdt, waarover men zich niet behoeft te verontrusten, als men het evenwicht tassen het een cn het ander weet te handha ven. Tot dusver zijn we daarin vrij goed geslaagd. Ons nationaal in komen is van 1958 op 1959 met 7 pet., van 1959 op 1960 met 10 pet. v joruitgegaan, maar voor 1960 61 durft men thans niet meer dan een accrès van 7 a 8 pet. ramen. Het is in dit verband een bemoedigend verschijnsel dat de nationale be sparingen, die in 1958 Ï9.7 pet. van het nationaal inkomen bedroegen en in 1959 22.4 pet. voor het afge lopen jaar op ca. 24 pet. kunnen worden aangenomen en we zullen mot ontevreden moeten zyn als dat percentage ook in 1961 weer kan worden bereikt. Want als de Ne derlandse export zal blijven stijgen, zullen de bedrijven hun investerin gen op een hoog peil moeten hou den, vooral nu de mankracht schaars en duurder wordt cn tot verdere mechanisering en auto»» tisering dwingt. „Wij kunnen" Z schreef enige tijd geleden iemand in een Engels blad, „ons gereed, schap van gisteren niet gebruiken om het werk van vandaag te öoea en dan verwachten dat onze zaken morgen zullen floreren". Deze waarheid zullen we ook ons land voor ogen moeten houden en men. kan er daarom slechts ver- heugd over zyn dat in 196D de ia- du&trjële investeringen met een be drag van in totaal 2% miijatl de mimmum-ta aks telling met ca, 15 pet. hebben overtroffen. In gom. mige kringen heeft men hieraan d* toelaatbaarheid van grotere een* sumptieve bestedingen ontleend maar of dit een juiste conclusie ig,' mag worden betwijfeld. En het daarom dat de thans demissioünaire regering da beslissing over de voorgestelde verlaging van de per soonlijke belastingen tot 1 juli 3901 heeft uitgesteld. /"Overigens kan er voor het jiar I960 no? op tal van gunstige factoren worden gewezen. Dank tfl de export en dienstverlening un hel buitenland zal de Nederlandse bclastingbalans over I960 nog een flink overschot aamvyzen, ook al zal het kleiner zyn dan dat van Ï959, De centrale cn de gemeente lijke overheid hebben hun finan- eiële positie aanmerkelijk kunnen verbeteren door de omzetting van vlottende schuld ïit vaste leningen en ondanks de voorgestelde be lastingverlagingen wordt op ds staatsbegroting voor de gehels dienst van 1961 «en tekort geraamd van niet meer dan 539 miljoen, waarin dan ook de aflossing van - schuld is begrepen. De goud- en deviezenvoorraad van de Neder* landsche Bank is in I960 va» 5.036 miljoen tot ruim 6 miljard gestegen en bestaat grotendeels uit goud. By de banken zyn de devlezenvor- deringen van 1.766 miljoen tat 1.867 miljoen toegenomen, de overige vorderingen op het buiten land van 704 miljoen tot 3240 miljoen, de inlagen bij de spaar banken (R.P.B. algemene spaar- - banken cn boerenleenbanken) zijn in 19G0 van 8.6 miljoen tot 9.1 miljoen toegenomen, de levensver zekeringsmaatschappijen hebben ia de eerste 9 maanden reeds B5 miljoen, dat is 10 pet. meer aan premies ontvangen dan in die periode van het voorgaande jaar en hun beleggingen hebben de aom van 8 miljard overschreden. IVelvaartsverscbünseien dus te over. maar 2e moeten ons niet naar het hoofd slygert. Het zijn sterke benen, die dB weelde kunnen dragen. Caveant ctjwsules! VTöór het grote vuurwerk van vanavond hier de laatste flod ders van „Zestig". Grote en kleine gebeurtenissen, waarover de stad heeft gelachen, de schouders op gehaald of heeft meegeleefd. Fei ten en feitjes, die we nu al lang vergeten zijn. Maar heeft u ook niet „Ach, die Karin" gezegd, toen aller TV-omroepster Karin Kraay- kamp in alle lieftalligheid in een auto-aanrijding verzeild raakte? Karin houdt op met omroepen, zei ze, maar Rotterdams tweede TV- Iad.v denkt er anders over. Al hen je nu getrouwd en wat een feest was dat die zaterdag in mei je kunt best blijven omroepen, zei Harmie Lips. Heel wat minder feestelijk dan voor Tant" Hannïe was het begin van het jaar voor het gemeente- personeel. De gemeenteraad wilde „een week extra" geven, maar „nee", zei de minister en ,,'t ge beurt niet", z_»i de Kroon. Veel ge lukkiger was die grondwerker uft Croos\vijk, die, toen hei nog kon, de hele poet van 12O.0OQ uit de voetbaitoto binnensleepte. Of de bezitters van het lot» waarop de honderdduizend plus de premie van ƒ39.000 in de loterij ïiel, of die andere twee Rotterdammers, die ook een hoofdprijs in de toto wonnen, Maar toen had ons oud raadslid Beerman er al 50.000 van gemaakt. "Durgemeester Van Walsum is met -*-* zijn vrouw naar Amerika ge weest. En misschien is fty tiaar wel zo onder de indruk geraakt van de vijfdaagse werkweek, dat er ook een voorstel kwam het voor het gemeentepersoneel zoals op zoveel bedrijven, die er morgen toe overgaan in te voeren. Dat geeft meer vrije tijd. Om de reeën op Rozenburg te zien, byvoorbeeld. Als het nu maar niet leidt tot meer lekkers bij de thee, want in IJssel- mondc wonen aï te weinig tandart sen. Trouwens, glazenwassers bleken er ook al te weinig in Rotterdam te zijn. En je kunt ze nu eenmaal niet zomaar tevoorschijn toveren. Zelfs de goochelaars niet, die een goochchvedstrijd tegen Antwerpen wonnen. Of de kunstenaar, die op een kapconcours Fcijcnoords-Jdonl Coen Moulijn een nieuwe haartooi aanmat, waarin de inspiratie tot de linksbmnenplaats al lag. TAe eeuwenoude herberg ,.In de Rust wat" werd verplaatst. Dat ging al even snel als de afbraak van de oude Bijenkorf, die hele maal verdween. Maar oh. die kolos van dertig Ion, die op een middag dreigend boven het verkeer hing. Ze lag even zwaar op de maag ais die steen bij tachtig marineman nen, die een dubbelleven leidden en in georganiseerd ploegverband in de haven gingen werken. Mis schien on? een extraatje te ver dienen voor een weekeind aan de kust. Al in maart was het er enorm druk. 't Is misschien een beetje overdreven, maar het was de enige tijd met goed weer. In de zomer viel er zeven weken lang elke dag meestal veel, soms weinig regen, maar nat was het. De dames kre gen dus geen kans te flaneren in de nieuwe Eiffeltorenlïjn van Car- gellï of de Ligne Coulante van Cees Terleth. Overigens droeg het 76-jarige nctlcnboetstertje uit SchevenIngen haar oude vertrouw de klederdracht, toen ze aan boord van dc Willem Ituys stapte om van haar opgespaarde geld een reis naar Australië, naar haar kinderen, te maken. YTerrc reizen: kikvorsman Door mals kwam 1100 kilometer In duikerpak de Rijn af zwemmen cn stapte In Rotterdam behouden aan de wal. De Duitsers kwamen per bus naar de Maasstad, drie dagen inclusief, roet nog een vliegtocht je naar Londen er bij. On bevrijdingsdag zochten baülon- vaarders het hoger op. Honderd- zevenenvijftig Rotterdammers kre gen een lintje. Een hele sjerp kreeg Ada Stuyt, die met haar 29 jaar Miss Rotterdam werd. Freek Lebbink werd Rotterdams beste biertapper. Uit een heel ander vaatje tapten de oudheidkundigen, die bij de Vismarkt oude funda menten vonden en middeleeuwse muurresten- In de Frans Bekker- straat in Zuid. Grote tegenstelling met de historie ïs Rotterdams blik op de toekomst. De metrobouw be gon cn de Coolsïngel zal weer gracht worden. Een voorproefje kregen we al in juli, toen er op een middag zoveel regen viel, dat de weg volledig blank kwam te staan. De regen heeft ons dit jaar trou wens toch parten gespeeld, want begin december viel er zoveel, dat de Groote Schouwburg Zuid een week buiten gebruik moest worden gesteld voor alle wateroverlast was w eggewerkt, "pen heel ander record, op een menslievender vlak, boekte het bevolkingsonderzoek. De miljoen ste foto werd gemaakt. En het was ook al een belangrijke gebeurtenis voor de volksgezondheid, dat het Rode Kruis een bloedbank op richtte. Eén van de aardigste pre senten was liet bloed, dat Ameri kaanse marinemannen bij hun vlootbezoek aan Rotterdam afston den. Nu u toch leest willen we u even herinneren aan de onthulling van het lieftallige beeldje van het le zende meisje op de Lijnbaan. En over jeugd gesproken; er was niet alleen de baldadige en criminele jeugd, waarover onze politiever slaggever schrijft. Voor vluchte lingen in het Duitse kamp Ohm- stede brachten jongens en meisjes 65.600 bij elkaar. Aldus de laatste losse flodders, vluchtige herinneringen uit een jaar, waarin zoveel gebeurde. We hopen, dat uw vreugdevuurwerk vanavond beter afgaat, dan het startpistool hij de sportwedsrijden van het garnizoen Rotterdam. Want hoeveel militairen van wapens ook afweten, het ding deed het niet. Dan werd het gemeentegeld beter besteed, 't Is maar dat u het weet: volgend jaar geeft Rotterdam iveer een kleine 340 miljoen uit om het leven in de stad te laten draaien... Het is opvallend, dat heel wat personen, die in het jaar, dat nu op het punt Uaat zijn laatste kalenderblaadje te verliezen, door de politie zijn aangehouden, zich en gros met inbraken en/of diefstallen hebben bezig gehou den. Op 4 januari werd Rotter dam van een plaag verlost, rloor de arrestatie van een 33-jarige kok, die zich voor ambtenaar nitgaf en zo Op 40 verschillende adressen diefstal pleegde. We blijven nog even in het koks vak, al hebben we zo'n idee. dat het hier geen echte culinaire kunstenaars betreft, want die vor men juist e^n gilde van zeer in tegere vaklieden. Een 44-jarige, zich noemende kok, -dan had met zijn 38-jarige vriendin enorme hoeveel heden goederen uit warenhuizen gestolen: op 9 januari zijn zij tegen de (blauwe) politieiamp gelopen In begin februari werd een 11- jarige jongen naar het politie bureau overgebracht, die talrijke bromfietsen had gestolen omdat hij lopen zo vermoeiend vond. Een Utrechtenaar bekende 23 brom* fietsdief stallen. Door de arrestatie van drie mannen werd begin maart een golf van inbraken opgelost Een 13-jarige jongen had de ene diefstal na de andere gepleegd, tot dat ook voor hem het moment van aanhouding kwam. Een 31-jarige kantoorbediende bekende 70 keer tc hebben ingebroken. In twee maanden tijd stal we schrijven inmiddels eind juni een Viaar- dinger 35 brommers. Een inbre kerstrio maakte er dagwerk van in kelders in te breken; zij gaven meer dan honderd inbraken toe. Op het abattoir kwam men fi nch ter, dat er grote hoeveelheden vlees waren gestolen. Tal van per sonen werden in verband hiermee gearresteerd. Jonge autopiraten uit Den Haag, die begin, december naar da cel verhuisden, stalen 25 auto's in 5 weken. Dit was een „bloemlezing" uit de en-gros-lyst. Hoewel het verder niet zo'n heel erg druk jaar voor de recherche was had de politie nog heel wat meer le doen, al was het alleen ai met de verkeersrege ling, die door het begin van de metrowerkzaamheden zoveel moei lijker is geworden. Op 25 januari reed een dronken joy-rider met een vrachtauto op de 's-G ra vend ij kival een jonge automobilist uit Dordrecht dood Op die zondagmorgen zette de poiitie een intensieve speurtocht in naar de dader, welke twee dagen later succes had. Half januari was het bijzonder glad, de 15e van die maand «pande met dertig aanrij dingen van vrij ernstige aard de kroon. Tien dagen later werden drie personen, die reeds in doods nood verkeer Jen, uit de C ooihaven gered, waarin zij met een auto waren gereden. Op 5 maart lezen wij het drama tische bericht, dat een man m een vlaag van verstandsverbijstering zijn vrouw heeft gewurgd. Eind juli ivcrdcn een vrouw en haar pas geboren baby dood gevonden, wat voor de recherche aanleiding was de echtgenoot te arresteren, Tij dens een twist stak in een woning in het westelijk stadsdeel een 55- jarige vrouw haar 61-jarige man dood. Een dronken motorrijder was op de Sehaardijk oorzaak van de dood van een jonge fietser; hijzelf en drie anderen werden gewond. Bijzonder tragisch was het on geval op de Nieuwe Binnenweg, waarbij twee jongens op een fiets door eon auto werden aangereden en gedood. In de nacht van 22 op 23 oktober schoot een wraakgierige lasser n een bar aan de Westkruiskade tal van kogels af. Niet zijn vrouw, op wie hij het had gemunt, werd ge troffen, maar twee bezoekers wer den gewond. Op 16 december overleed een pijpfitter op het terrein van do. BPM te Pernis, toen een steekvlam uit een lekke afsluiter schoot. Begin april gingen mannen van de Motorpolitie naar Glasgow, waar zij ter gelegenheid van de Dutch week demonstraties hebben gegeven. Aan de Doen kade kreeg de politie de beschikking over een slip baan. De Vreemdelingendienst had het in maart bijzonder druk met zes tien verstekelingen van Sicilië, die met een Italiaans schip waren meegekomen. De Afdeling Verdovende Midde len sloeg op 24 april een goede slag met de arrestatie van een Chinese zeeman, die 50 kilogram opium smokkelde. ïn september werd een pseudo-rechercheur van de PTT, een 26-jarige elektromonteur, die ouden van dagen oplichtte, inge sloten. Een knaap van 17 werd verdacht van het plegen van niet minder dan 34 aanrandingen. Uiteraard is dit alles slechts een kleine greep uit het vele, dat de politie dit jaar in zijn rapporten heeft vastgelegd, in het jaar, dat hel korps, in de persoon van- de heer A. Wallers 11 it Hilversum een nieuwe chef zag komen voor de gepensioneerde hoofdcommissaris H. kt C. A Staal,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1960 | | pagina 2