ROTTEUm HIEUWSBLèD BOOGAARD Interpellatie woninggebreken ontketende ongewoon fel en langdurig debat Twee moties en voorstel schorsing vergadering ingediend Vanavond op dezelfde golflengte verder Ruilbeurs Slechts drie punten afgehandeld Zilveren HVO-jubilaris MAASSLUIS THUIS FILMEN RAD90 VRIJDAG 3 FEBRUARI IS61 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Hoofdagentsehap en Redactie Vlaardingen: SMALLE HAVENSTRAAT 1 - TELER 3229 Na 17.30 tot 19.30 uur: Tel. 2959 Redactie: Tel. 5453 Het wa« een heel bijzondere raadsver gadering gisteravond. Om tal van redenen. Vnor het eerst na vele maanden zaten burgemeester mr. J. Heust!ens en gemeen tesecretaris C. v. d. Linden weer naast elkaar achter de collegetafel, Ook het raadslid A. Lodder was na lange afwezig heid weer present. Niet alleen de raad was geheel compleet, we hebben ook nim mer zo'n grote publieke belangstelling aanschouwd. Velen zaten in de bal voor de raadszaal in gang Alledaags was bepaald ook niet de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. Evenmin het afscheid van mej. C. A. Wijntjes. Maar in bijzonder heid heeft de deur toch wel dicht ge daan het drie uren durende debat, dat dc interpellatie over de gebreken aan de wo ningen in de Westwjjk heeft uitgelokt. Een debat, waarbij het college werd bekogeld met twee moties en een voorstel van orde voor schorsing Aan de vergadering. Een vuurwerk, dat de zaak zo ingewikkeld maakte, dat de voorzitter in de knoop dreigde te raken met het reglement van orde. Een debat, dut drie uur heeft ge vorderd, maar nog lang niet is afgesloten. Vanavond wordt het voortgezet eo met de schorsing van de vergadering gisteravond toe vanavond is automatisch het door de AR-fraetieleider B, van Viegen ingediende voorstel van orde vervallen. Maar de twee moties moeten in tweede instantie nog aan de orde worden gesteld. Moties van de twee bouwkundigen in de raad, hot CHU-raadslid M. Mooy en L. Maat en de WD. Niemand kan zeggen hoeveel tijd de voortzetting van het debat in be slag zal nemen, maar het is wel een con- creef feit, dat daarna nog 27 agendapun ten op behandeling wachten. MOTIE MOOY Wy geloven niet, dat een van beide moties enige kans zal maken door de meerderheid van de raad te worden over genomen. De CHU-motie Mooy wil de raad zijn verontrusting laten uitspreken over de in verschillende wooncomplexen in de West wijk gebleken gebreken en wil het college van B en W uitnodigen alle benodigde maatregelen te doen treffen, opdat deze gebreken zo spoedig mogelijk op verantwoorde wijze worden opgeheven, Voorts de door de bewoners aangemel de schadegevallen zo soepel mogelijk to behandelen. Tenslotte wil* de motie, dat raad er by het college op aandringt, voor de -toekomstige woningbouw die maatrege len te nemen, waardoor de thans gecon stateerde gebreken kunnen worden ver meden. MOTIE MAAT De WD-motie Maat wil de raad het college uitnodigen op zo kort mogelijke termijn een voorstel te doen over de in- stelling van een uit bouwkundigen be staande beoordelingscommissie, wier taak hat zal zjjn: 1. de beoordeling van de delailtekeningen van woningen, die in op dracht van de gemeente zullen worden ge bouwd, 2. college en raad van, advies te dienen naar aanleiding van haar bevin dingen. Beide bouwkundigen hebben aan hun motie een zeer uitvoerig en uitputtend be toog laten voorafgaan. In details zyn zij op de gehele gang van zaken ingegaan. Zï] zijn niet over één naeht ijs gegaan. Zjj zün als bouwkundigen bij het onder zoek naar de gpbreken uitermate grondig te werk gegaan. Nog nimmer is wethouder De IBruyn het vuur zo na aan de schenen gelegd als door deze twee deskundigen op bouwgebied, met wie de raad nog niet zo lang geleden werd verrijkt. TRAMONTA WONINGEN ZIJN PERFECT Maar het vuurwerk dat zij hebben afge stoken, was slechts een smeulende voet zoeker vergeleken bij de donderbussen, die wethouder De Bruïjn daarna heeft laten knallen. Met zijn grote deskundigheid en meesterlijke betoogtrant heeft hy alle ar gumenten van zijn opponenten van hun kracht trachten te beroven. Het sterkste geschut, dat hij steeds weer in stelling bracht, was: de gesignaleerde gebreken zijn geen. Vlaardïngs en zelfs geen lande lijk. maar een internationaal verschijnsel. In de gehele naoorlogse bouwwereld is iets mis, zich uitstrekkend van de opperman tot de eerste architect. De knapste koppen op bouwgebied breken zich nierover het hoofd en maken van dit verschijnsel diep gaande studies. Duurbetaalde krachten op de beste particuliere architectenbureaus maken de plannen, die dc raad te beoor delen krijgen. Waar haal ik de architecten vandaan, zoals de heer Maat in zyn motie voorstelt, die het, beter zouden weten dan hen en dan de bouwde skundï gen in Den Haag, die eveneens deze plannen hebben beoordeeld? Met dergelijke en andere ar gumenten heeft wethouder De Bruijn de raad gebombardeerd. Dat is geen kwestie om door plaatselijke „bouwdokters" te worden opgelost. Wij hebben voor de wo ningen, waar de ernstige gebreken zfeft hebben voorgedaan de beste architecten en de beste bouwers aangetrokken. On danks deze ernstige gebreken zijn het de aller beste womngwetwóningen. IK houd etaande, dat de Tra monta woningen de beste woningwetwoningen zijn, die in Vlaardingen zijn gebouwd. De afwerking is perfect en af, behoudens de gebreken aan de gordijngevels. Maar die worden thans zo grondig gerestaureerd, dat ook deze gebreken tot het verleden zullen be horen. Wat het doorslaan van de eind- gevels betreft, daarvan moet eerst wor den afgewacht óf dit geen tijdelijke ver schijnselen zijn. Ook de lekkages en de verschynselen van de neerstortende pla fonds in de Muwi-Durawoningen worden dusdanig aangepakt, dat deze gebreken eveneens de wereld uit zullen worden ge holpen, zo mogen we, op grond van er varingen elders, verwachten. Do restauratie van de Tramontawonin- gen zal een bedrag van 30Ö.0CO gaan vorderen, zo onthulde wethouder De Bruijn. Bouwer Boele en Van Eesteren neemt hiervan 75.000 vrijwillig voor zyn rekening. De resterende 225.000 komt voor die van de gemeente. Van het door de raad voor de bouw van het Tramonta- complex verleende krediet hebben we nog 175.000 beschikbaar. Daarmee kunnen wo dus do restauratie voor het grootste deel financieren. Misschien komt ook Den Haag op enigerlei wijze over de brug, omdat we hier met een landelijk verschijn, sal te doen hebben. Er is geen sprake van, zo benadrukte wethouder loe Bruijn, dat op de bouw van de Tramontawoningen Is bezuinigd. ïn deze richting moet men de gebrekenverschijnselen allerminst zoe ken. GEEN SCHULDVRAAG STELLEN! Een veel geringer bedrag vorderen de restauratiekosten van de Muwi-Durawo- ningen. De bekleding van de schoorsteen kanalen, die nu nog slechts met cement zjjn aangesmeerd, zal een bedrag van 28.000 vorderen. Daarvan neemt bou wer Dura vrijwillig en onverplicht 11.000 voor zijn rekening. Dat doet "hij geheel voor hst herstellen van de plafonds, zolang het probleem van de neerstortende plafonds geen grotere omvang aanneemt. In het an dere geval wil hij zich het recht voorbe houden een onderzoek naar de schuldvraag te laten instellen. Vast staat,'dat bouwer Dura vrijuit gaat, zoals dat ook het geval is met bouwer Boele en Vjm Eesteren, die de Tramontawoningen heeft gebouwd. Zou de gemeente door middel van arbitrage de schuldvraag willen laten vaststellen, dan trekt de gemeente onherroepelijk aan 't kortste eind. Daarover hebben de doórons benaderde deskundige juristen op bouw gebied geen enkele twijfel laten bestaan. De bouwplannen zjjn door alle mogelijke daarbij betrokken instanties goedgekeurd en de bouwers hebben volkomen volgens bestek gewerkt Wethouder De Bruijn om zeilde de vraag of in dit geval de archi tecten verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Althans hij ïs hier niet concreet op ingegaan. De kwestie ie, dat bij ge meentewoningen de gemeente de opdracht geefster en dus de principaal van de ar chitect Is. En wanneer, behoudens overi- instanties, de gemeente zijn plannen heeft goedgekeurd en de oplevering heeft aanvaard, dan is het wel hoogst illisolr, dat op hem verhaal zou zijn te halen. Neen Barbertje moet hangen, en dit geval is dat de gemeente, afgezien van de ellende, die de betrokken bewoners wordt berokkend. SOEPELE BEHANDELING Voorzover zjj schade hebben geleden kunnen zij op een zo soepel mogelijke be handeling rekenen, zo heeft wethouder De Bruijn met nadruk en herhaaldelijk verze kerd. Zij, die schade hebben geleden, maar deze nog niet hebben opgegeven, kunnen dit alsnog doen bij het woningbedrijf. Even min als de schuldvraag bij de zich voorge dane gebreken ban worden vastgesteld, kan met zekerheid de oorzaak van de neerstortende plafonds worden aangegeven Daarover tast men nog steeds in het duis ter, Maar wat hier in Vlaardingen is ge beurd, verbleekt bij de verschijnselen, die zich in tal van andere gemeenten bij bouw- objecten hebben voorgedaan, In grote lij nen hebben we hiermee het betoog van wethouder De Bruijn aangegeven. Dit be toog en de reacties, die van de andere fracties zijn gekomen, doen ons veronder stellen, dat de ingediende moties niet door de raad zullen worden overgenomen. voor verantwoordelijk. Iedere vakman weet, dat het met deze constructie fout moest gaan. Hij heeft raadgevingen in de wind geslagen. De gord"gevels hadden waterdicht .kunnen zijn als hy maar het advies van een bepaalde adviseur had op gevolgd. Dit is geen uitspraak op losse grond, verzekerde dc heer Maat, maar ik heb de bewijzen hiervan gezien en ge hoord. Bovendien had de architect aan vankelijk wel goede detailtekenJngen maar hij heeft het aar geleend aan een econo misch adviseur, die van oordeel was, dat met lichtere kozijnen en dus met minder kosten kon worden volstaan. Het gevolg hiervan is geweest, dat de huidige kozijn constructies veel te slap zijn en doorbui gen. Wethouder Dc Bruijn heeft de heer Maat uitgedaagd de namen van die advi seur en die economische adviseur tc noe men. Als de economische adviseur ech ter de persoon zou zijn, die ook weihou der De Bruijn op het oog had, dan stelde bij geen prijs op openbaarmaking van diens naam. Want de2e persoon staat vlak on der dè architect, draagt als zodanig mede verantwoordelijkheid en zou daarvoor al te zeer in discrediet worden gebracht. WAT WIL MOTIE MAAT? Wat wil de heer Maat met de instellini van een beoordelingscommissie? Wanneer er een bouwplan wordt ingediend, dan is daarbij voor t'e raadsleden bet bestek en de bestektekening ter inzage gelegd. Maar zij kunnen zich geen enkel oordeel vor men over de uitvoering van de bouw, zo lang zij geen kennis hebben genomen van de detailtekeningen. Wat hy_ wil, is dat alvorens het plan in uitvoering "komt en de raad het krediet verstrekt, de detail- tekeningen door een in te stellen beoorde lingscommissie van bouwdeskundlgen wor den beoordeeld. Dat kan in één samen komst geschieden. De hiervoor in aanmer king kamende gemeentelijke woningbouw plannen zyn zo gering in. aantal, dat het argument, dat door deze beoordelingscom missie de bouwplannen nog meer zouden worden vertraagd, niet opgaat. Hoe is nu de praktijk? De detail tekeningen worden pas geproduceerd enkele dagen voordat met de bauw wordt begonnen en nadat de raad reeds zijn goedkeuring heeft ver leend en het krediet heeft verstrekt. Slechts aan de hand van de detailtekeningen kan de raad een oordeel vellen over de uit voering. Bö de huidige gang van zaken kan de raad geen verantwoorde besluiten nemen, zelfs niet als hij bouwkundigen in zyit midden heeft. Wat nu is gebeurd, kan worden voorkomen, als eerst de detailte keningen kunnen worden beoordeeld. Al thans vóór wat de gebreken betreft van de Tramontawoningen, die op de tekenta fel zijn geboren. Over de WD-motie Maat zal dus het laatste wooril nog niet zijn gezegd. De CHU-motie Mooy zal wellicht worden in getrokken, omdat deze behelst, wat het college reeds met veel nadruk voorstaat én overneming van deze motie dos als een gebrek aan vertrouwen in het college van B. en W. zou kunnen worden aange merkt. (Advertentie) IN HET VAT Maar we weten niet, wat de motie-in dieners voor vanavond nog in het vaifc heb ben. Met name de heer Maat zal het de wethouder nog geducht moeilijk kunnen maken. Hij heeft beschuldigingen geuit, die niet mis zijn te verstaan. En de wet houder heeft hem uitgedaagd de namen te noemen van hen, op wier verklaringen hU zijn beschuldigingen grondt. Zijn beschuldigingen betreffen met na me de architect van de Tramontawonin gen, De heer Maat verklaarde, dat bij de Tramontawoningen de glassponningen water doorlaten en dat over de bovendor pels en langs de stijlen water naar bin nen komt bij regen en felle wind. Als oor zaak hiervan heeft hij aangegeven: er zijn geen loodslabben of loderite aangebracht. Dit is een ernstig verzuim geweest. lede re docent, op welk bouwvakschool dan ook, begint er op te wijzen, dat dit nooit ver geten mag worden. Dit zit mij hoog, om dat hier sprake is van een ernstig prin cipieel verzuim, dat reeds op de tekenta fel is geboren. Ik stel de architect hier- 0e R'Cimse Gr&anstudleclub zal 6 februari in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw de film ,,De Achtste Zeo" vertonen, waarna de jaarlijkse algemene ledenvergadering wordt gehouden. Aanvang S.is uur. RADIO Tnï.É VISIE „~v 2?e dpec4A602a&k -"(Sfi RADIOHUIS V. D. BEND VfSTHAVENPUAfëïZ TEI.Z4SI' VUtARDIHCtH De maandelijkse ruilbeurzen, georgani seerd door de Ned, Ver. „De Verzame laar", afd. Vlaardingen, verheugen zich in een grote toeloop van verzamelaars zowel uit Vlaardingen als buiten Vlaardin gen. Daarom wordt maandag 6 febr. we derom 'n ruilbeurs georganiseerd in Jeugd centrum „Ruimte" Hoogstraat 190. Hier wordt verzamelaars 'de mogelijkheid ge boden om met andere verzamelaars in contact te komen en zodoende hun ver zamelingen uit te breiden. De verzamel-' objecten, zijn vele: afbeeldingen van Vlaar dingen, de vissery, schepen, postzegeld, lucifersmerken, suikerzakjes, sïgarenband Jes, munten, afbeeldingen van kerken enz. Aanvang der ruilbeurs 7.30 u. AVONDGEBED FEBRUARI Het oecumenisch avondgebed, dat des zaterdags van half acht tot acht uur in de Lutherse kerk alhier wordt gehouden, zal in de maand februari worden geleid'door de vollgepde voorgangers, die wij in al fabetische volgorde vermelden.: pastoor v. d. Berg, dr. Cazemier, ds. Smids en ds. Spaling. De data zijn 4, 21, 18 en 25 fe bruari. Vigserijberickt IJmuiden Zeven loggers cn 30 kotters voerden vrijdag in IJmuiden 2720 kisten vis aan, waarvan 60 wijting, 440 gul en kabeljauw, 300 spanharing, 60 sprot, 1340 schol, 20 tarbot, 140 stuks kabeljauw, 18,000 kg tong. De prijzen waren: export, tong f 3,50—5, tarbot 4,204,40, schol 2861, regels kabel jauw 4790, kisten kabeljauw 108—110; binnenland, schol 2236, kiSU*. kabeljauw 112, gul 19—44, wijting 38—42, sprot 19—25, haring 19—21, De Ro 2, Dolfijn, besomde f 8810. VAN RAADSAGENDA Slechts drie van de 31 agendapunten he«eft de gemeenteraad gisteravond afge handeld. De heer A. Kranenburg werd met algemene stemmen tot opvolger van gemeentesecretaris C. v. d. Linden be noemd. die per 1 mei de dienst met pen sioen verlaat. Na het onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid mevrouw H. A. Bleeker-Van Sty- rum, als tweede punt op de agenda, kon digde de nestor van de raad. de KVP-frae. tevoorzitter J. C. v. d. Knaan aan; de geloofsbrief van jkvr. dra. H, A. van Sty rum is in orde bevonden. Zij zal in de volgende raadsvergadering worden geïnstalleerd. Dit betekende, dat mej. C. A. Wijntjes gisteravond voor het laatst ais lid van de VVD-fractie zitting in de raad had. Althans dat meende de voorzitter, die toen kennelijk niet had kunnen veronderstellen, dat de behande ling van de interpellatie over de woning gebreken nog een tweede zitting nodig zou maken. Op de hem. eigen charmante wijze heeft de voorzitter afscheid van mej. Wijntjes genomen en daarbij onderstreept dat een woord van erkentelijkheid past aan ieder, die bereid is als lid van de raad de gemeenschap 'tc dienen. Met een vlot speechje heeft mej. Wijntjes de voor zitter beantwoord. Met algemene stemmen werd ook mej. L. IC P. Slis benoemd tot onderwijzeres aan dc Meidoornschool. Uit de ingekomen stukken bleek, dat Ged. Staten de beslissing op het raads besluit tot aankoop van 3:et oand Kuiper straat SO/SO A heeft aangehouden. Ditzelfde geld overigens voor de aankoop van de panden Hoogstraat 183/183 A en Oostha ven kade 8. Maar voor wat het pand Kui perstraat SO/80 A wilde het CHU-raadslid J. Ligtbart gaarne weten, hoe lang Ged. Staten hun beslissing nog zouden aanhou den. Hooguit twee maanden, antwoordde wethouder De Bruijn, dan is de officiële termijn verstreken. Vandaag heeft de lieer J. Doelman zijn zilveren jubileum bij HVO gevierd. Hij heeft er als expeditie knecht gewerkt, maar is thans al jaren machinist bij de expeditieafdcling van de afdeling machi nist bij de expeditieafdeling van do- afdeling machinefabriek, constructie- werkplaats en scheepsreparatié van HVO. Dc jubilaris is 54 jaar en woont Begonia- Straat 21. ECONOMISCH HUISHOUDEN Do vrouwenbond NW, afd. Vlaardingen belegt donderdag in samenwerking met de vrouwengroep PvdA een avond onder auspitiën van de PRO Huishoudelijke voorlichting, met films, voorlichting en quiz. Dit aantrekkelijk programma wordt gebracht onder de titel: „Econo misch Huishouden". Men begint om 20 uur in zaal 5 van. het Volksgebouw, Sehie- damfieweg 12. Oud Geref. Gemeente bijeen In de Rodekruiszaal, Emmastraat 38 te Vlaardingen hoopt dinsdag 7 februari ds. Gi v.d. B ree vaart, leraar van de Oud. Ge reformeerde Gemeente ïn II, I. Ambacht, in de dienst, voor te gaan. Aanvang 19.30 uur. ledenvergadering A.R. De Anti-Rev. Kiesvereniging houdt woensdag a.s. om 8 uur rt.m. een leden vergadering, met o.m, een forumavond, in het Zeemanshuis. Op deze vergadering zullen de Anti-Rev. raadsleden aanwezig zijn om de vergadering voor te lichten over de plaatselijke politiek en beleidszaken. Natuurlijk kunnen vragen gesteld wor den op dc vergadering zelf, maar om een zo volledig mogelijk antwoord te krijgen, is het aan te bevelen een en ander van te voren in te leveren bij de heren, J. van Gel deren, Kon. Wilhelminalaan 27, A. Hoekveen Narcisstraat 3; J. v. Hardings veld Prinsekade 39 of bij hot secretariaat, Kon. Wilhelminalaan 33. Feestavond Chr. Bedrijfs* groepen Op maandag 6 februari hoopt de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale een feestavond te houdert in Luxor. De bekende Toneel groep „Succes" komt voor het voetlicht met de klucht „De Hulstyran". Mondiola zorgt voor muzikale afwisseling. De toe gangsbewijzen a 0,25 zijn bij de bode en aan de zaal verkrijgbaar. Vroimen Wereldgebedsdag De vrouwen wereldgebedsdag wordt In Maassluis gehouden op vrijdag 17 februari a.s. n.m. 3 uur in de Zuiderkerk. De li turgie van dit jaar slaat geheel in het teken van de dankbaarheid over de her denking. De liturgie is verkrijgbaar ir de kerk a 20 cent. Ledenvergadering C.H.U. De afdeling Maassluis van de Christ. Hist, Unie belegt woensdag 8 februari as. ïn Sursum Corda een ledenvergade ring, aanvang 7.45 uur. Na de gebruikelijke huishoudelijke punten te hebben afgehan deld zullen de leden van de raadsfractie van de CHU een Inzicht geven over het gevoerde en nog te voeren gemeentebeleid. Tenslotte volgt dan door de heer A. C, Verploegh „een praatje mot een plaatje" over zijn bezoek aan Rusland. Fotoclub Maassluis Op maandag 6 februari a.s. n.m. 8 uur komt de fotoclub bijeen in Sursum Corda, De heer J. van der Lee uit Vlaardingen zal iets vertellen over het bespuiten van foto's enz. Zoals gewoonlijk zijn belang, stellenden hartelijk welkom. Klachten over bezorging, 17.3(3 tot 19.30 uur: Insulindesingel 33: Vlaardingen - telefoon 6637. wy verhuren s mm aims en projectoren- Vraagt ome Hlm- UteUUsL Folo K1no Boer. Te!. 2128, Wsst Havenplaats 20. V/ie het Nieuwsblad leest weet van alles het meest Hebt u nog een radio zonder F.M., koop dan NU een nieuwe, want nu geven wij een formidabele inruil prijs voor uw oude.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1961 | | pagina 1