ÏOTTEHDAMSCB MEÜWSU W Het kind in zijn spel en ontplooiing Veel belangwekkends op de Menbelshow der Vier TYPISTE De moeilijke levensperiode in de puberteit M. Eising adj.-directeur van N.Y. Etemit AT Cl AAR. <- ANNEE& The Ladykillers in Monopole Geestelijke hygiëne voor de vrouiv Donderdag Kongo-concert m Julïanakerk Museum opent expositie van Gust Komijn Gemeeniterekening 1958 klein nadelig saldo Korfbal met weinig winstpunten Afscheid en bevestiging ds..C. v. d. Steen Onverwachte cijfers bij SVC ..Verzamelaar" houdt weer een ruilbeurs VLAARDINGEN Groot begrip van ouders gevraagd GEMEENTE SCHIEDAM Schiedamse notities MAASSLUIS WOENSDAG S MAART 11)61 ffoofdagefltschap en Redactier SCHIEDAM, BROER5VE5T 3 - TELEFOON 68091 Klachten bezorging: Telefoon 11.70.41 Deheer M. Eising, procuratiehouder van de N.V. Th,J. L. van den Bergs Etemit. tevens chef van de verkoopafdeling, j,; benoemd tot adjunct-directeur der onder neming, Mej, J.ATh. Passman, secreta resse der directie, is procuratie verleend. MeubelitJnnv van de Groep van Vier, staat boven de ingang van Arcade, met nog de vermelding, dat de shoiv gratis 9 maart, 'a middags van 2—5 en avonds van luüf acht tot tien uur. De „Grote Vier", dlik «leze interessante show heb ben georganiseerd zijn de Fa. A. Govgart Co, do Fa. J. (h Kroes, de Fa. WiHems Ar Ernstlng en Schneiders Woninginrich ting N.Y., alle bijdragend naar eigen aard. Dit is. aldus een der organiseerde me\i~ hi'lhandelarea, het voordeel van gesttmen- lüke exposeren. Elk voor zich zou een eenzijdig beeld Hebben gegeven, omdat elk zich richt tot een bepaalde groep van ko pers. Met elkaar geven wij zo ongeveer aan, wat op het ogenblik in meubels en in woninginrichting modern en van be tekenis is. En wat is het verrassende feit, dat zelfs bij een kortstondig bezoek aan deze expositie aanstonds opvalt? Het is de com plete eclipsering van het old-finish. Hst is bij het publiek zo radicaal „uit de goesting", dat zelfs exploitanten van vei- hnglokaien de wenkbrauwen fronsen, wan neer er alweer een partijtje gotische meubels etc. voor de verkoop wordt aan gevoerd. Het is de vraag of er zich een koper vbor zal mei den. Verleden tijd is deerbied voor het zware klassieke meu bel, dat men in zijn gesloten pronkkamer zette om er een mensenleven mee doen. Nu koopt de klant „functionele meu belen", met het doel ze te gebruiken. Na verloop van tien jaar schaft hij nieu we aan van een soort en een uitvoering, die dan in de mode zijn. Schakelmeubels Toch zijn er enkele makers van scha kel meubelen, die garanderen, dat men acnslultstukken voor de een keer aange schafte delen altijd ral kunnen krijgen. We zagen van deze meubelfabrikant een opvallende opstelling, een wandmeubel mpt laden en vakken voor alles wat de huisvrouw wil opbergen. Met dit type schakelmeubel maakt men eerst de inven taris op van de behoefte aan bergruim te en levert daarna pasklaar ..naar maat" met vakjes voor televisie, de radio, de boeken, het sein ijfm ate naai, het glas werk, de bar en wat nog meer tot wensen van de koper behoort. Deze heeft daarbij een keuze uit 180 onderdelen. Weet u, zeggen de heren, die de show hebben op touw gezet, dat wij goedko per kunnen zijn dan vele grote Rotter damse zaken? Zo geven daar voorbeelden van en ook een verklaring: grote voor raden vragen veel kapitaalsbelegging; dat kapitaal kost rente en die rente betaalt tenslotte do klant. Hier kan men het wat eenvoudiger doen. Elk der „Grote vier" WOENSDAG 8 MAART. Musis Sacrum: 8 uut, SG Toneelwedstrijd. Schiedam Toneel met „Adieu en Au Eevw Chr. Soe. Be Longen: a uur, Alg- Fotokring Schiedam, jaarleet. Irene: 3 uur, wykgemeente III: lezing en lm Arcade, 2—10 uur; woninginrichters MCUBCl- sbow. DONDERDAG 9 IWAART Arcade, 2—10 uur: Woninginrichters, meubel- Clubhuis Wiltïbrord B—lt uur; St. Franciscus liefdewerk, fancy fair. Passage Theater, 8 uur; OBK, concert en mm. Irene a uur: Schaakver. Schiedam, kampioen- Hermes^Kantine 8 uur: Schiad. Scheidsrech- teis ver. sp el regel wedstrijd voor B-juniaren. BIOSCOPEN. Passage Theater: 2 en 8.15 uur: Bien joué. mesdames (18 jaarj. Monopole Theater: 2 uur: „De grote ont snapping", 14 jr; avondvoorstellingen 7 en 8.15 uur: „Terreur", 18 Jr. STEDELIJK MUSEUM Tot en met 19 maart: Expositie Collectie Guëpln en WeOgwood-prijs I960. BURGERLIJKE STAND Geboren: Fetronella M., d. v. D- Hoogstad en M, M, van der Kroon; Erna L., d. v. A. Stip en. E. L. van Leeuwen; Elizabeth K., d. v. J. Post en A. E. Vermaas; Greetje. d- v. A. van Loenen en C. Zagwijn; Johannes E., z. v. T. H. Gloude en N. Tmuners; Eli zabeth J., d. v. M. W. Bnunekreef en E. J. B. Gastel; Josephs M. d. v. A. F. da Vette en C. J. Arkesteijn; Willem M., z. v. C. J. Overheul en H. Schultink. Geboren: Jo&ebp G., z. v. P. M. van. Schaften en P. Feijen; Frederxk W., z. v. H. Brandenburg en M. E. Xoudstaal; Grietje B., d. v. H. Mulder en G. Kool. heeft zo zijn eigen genre, maar belast zij 11 budget niet met teveel voorraad. Nog een dinp valt bij een bezoek aan deze show op: het blanke hout is er uit en ook het teakhouten meubel is op zijn retour. Het Is nu palissander, waartoe exclusief werkende fabrikanten zijn overgegaan. Handig# slaapbank Men ziet hier mooi gevormde, maar ook en tegelijk bijzonder piaklisehe meu beltjes. B.v. een gaaf tafeltje, waarvan het blad kan worden omgekeerd. Dan komt een plasticzijde boven, onkrasbaar, brandbaar en -afwasbaar. Zelden hebben we zulk een handige slaapbank gezien als thans voor betrekkelijk weinig geld in de mode komt: een enkele handgreep en in 20 tellen staat er een bed i.p.v. een bank. Het is Profilia, die zich in het ma ken van dit onfeilbare mechaniek heeft gespecialiseerd. Nog zo iets handigs zijn do etagebedden voor de kinderrijke ge zinnen in de stand van de N.V, Willems Emsting en de metalen ledikanten in. heel wat prettiger stijl dan voor de oor log. De complete slaapkamerameublemen ten zo vernemen wij, hebben de laatste jaren wat terrein verloren. Het opklap- bed met ombouw staat tegenwoordig los van de muur en kan worden verplaatst. Uiteraard een hele vooruitgang. En vogue en voor de gemiddelde man betaalbaar, aldus de heer Govaart, zijn goede notenhouten meubels en verder teak. Maar ondertussen laat deze firma toch ook zien, dat er wel wat moois is voor de man, die graag met een goed meubel wil pronken. De firma Schneider toont het degelij ke werk, teakhout met keramische inzet. Zij toont u meubels met plat wollen weefsel bekleed, sterker dan de ruige stoffen van voorheen. Opvallende salon- kasten met veel glas en veel glans lok ken de kopers, maar ondertussen is de Ronyfelt vloerbedekking een nog aan-; trekkelijke nieuwtje, wel duuur maar on verwoestbaar en gemakkelijk in het on derhoud. Zo is er op deze show allerlei belangwekkends te zien, dat een gang naar de Lange Haven zeker rechtvaardigt. Een kijkje op de Meubelshow der Groep wan Vter. De cyciusfilin. van deze week "The Lady killers" is zeer zeker een bezoek aan net Monopole Theater waard. Het is een kostelijke satire op het' thema van de gangsterfilm; Alec Guinness speelt hierin één van zijn meest succesvolle rollen. Drie •oorstellingen geeft het Monopole Thea ter op donderdag 2, 7 en 9.15 uur. Voor de leden van de NH Vrouwen groep werd dinsdagavond een lezing ge houden over de hygiëne van de vrouw. Voor vele belangstellenden behandelde da vrouwelijke arts, mevr. Van Dijk uit Loosduinen, dit onderwerp, waarbij zij vooral de geestelijke hygiëne behandelde. De avond werd ingeleid en besloten door mevr. N. Post. SCHIEDAM 2e IN REEKS KONGO-CONCERTEN Het tweede Kongo-concert, waarvan we dezer dagen een aankondiging gaven, dat donderdavond wordt gehouden in de Ju- li,ma kerk, gaat uit van het Centraal Cul tureel Adviesbureau in Gouda. Dit is in januari met deze actie gestart. Het eerste Kongo-concert is gegeven in Kapelle a/d IJssel op 18 februari jl., het derde komt in Oud-Beierland, het vierde m VIaardingen, het vijfde in Dordrecht, daarna treedt men op in Maassluis. Delft, Waddinxveen. Rotterdam en Gouda. Het programma ver meldden wij reeds. Het Chr. Capels Vocaal Ensemble omvat 30 zangers en staat onder leiding van Arie Pronk; het vervult een belangrijk deel van de avond. De commis sie van aanbeveling, die zich achter dcze: liefdadigheids toemee t.b.v_ de hongerlij dende Kongolezen stelt, bestaat uit ds.' P. Monster uit Gouda, ds. G. Samsoxn en ds. J. M Heule, beiden uit Rotterdam. De opbrengst in Kapelle was er een over schot van ca f 350.wordt ter beschik king gesteld van het Ned. Roode Kruis. Men verwacht een totaal bedrag van 5000.— tot 10.000.—', Een tweede concert ten bate van de hongerende bevolking, in de Kongo-gebie- deti zal op donderdag 9 maart worden ge geven in de Julïanakerk aan de BK.-laan te Schiedam. De aanvang is gesteld op S uur DU concert er worden er tien ge geven staat onder leiding van de diri gent, de heer Ary Pronk. Medewerking verlenen Krijnie Poot, sopraan, Cees Vnl- ten, trompet, Mees van Huis, orgel en het Christelijk Vocaal Ensemble. De organisatie is in handen van het Centraal Cultureel Adviesbureau te Gouda. De predikanten ds. Joh. M. Heule uit Rot terdam, ds. P. P. J. Monster uit Gouda en. ds. G. Saxnsom uit Rotterdam hebben zit ting genomen in het comité van aanbeve ling- De baten van deze concerten zullen wor den afgedragen aan de Oecumenische Raad van Kerken. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de Kerk. Het programma vermeldt interessante werken van Handel, Purcell en Butcher, Vrijdagavond 8.15 tiur opent het Stede lijk Museum te Schiedam een tentoonstel ling van schilderijen en enige beelden van de jonge Rotterdamse kunstenaar Gust Romijn. Gedurende deze tentoonstelling zal in de aula van het museum perma nent met lichtbeelden en een geluidsband voorlichting worden gegeven over het ten toongestelde. Daarbij zal getracht worden in eenvoudige taal een antwoord te vin den op de vraag wat schilders ais Romijn eigenlijk willen. In de entree-zaal van het; museum zal voor het eerst sinds lange Lijd een keuze te zien zijn uit de museum verzameling. Het verslag van de commissie, die een onderzoek heeft Ingesteld naar de gemeen terekening 1958, vermeldt, dat de inkom sten van de gewone dienst ƒ26.912.988 en de uitgaven ƒ27.026.373 bedragen. Een bru to nadelig saldo derhalve van 113.385. De inkomsten en uitgaven van de kapi- f 59.688.361. Het netto-nadelig saldo van de gewone dienst bedraagt 11.450.47. Hieronder zijn begrepen de uitkomsten van de rekeningen van baten en lasten van de volgende instellingen: nadelig saldi van Stichting Algemeen Ziekenhuis ƒ159. 763; waterleidingbedrijf ƒ27.179; ontsmettings- dienst ƒ7.012; zwembad ƒ71.515; woning bedrijf 10. 979; reinigingsdienst ƒ382.684; volkskredietbank 578.rusthuis Bejaar dencentrum ƒ38.506; gasbedrijf ƒ81.834; stadsgehoorzaal ƒ43.078. De twee posten met voordelige saldi zijn: elektriciteitsbe drijf ƒ62.913 en de zeevishal ƒ1.170. In het verslag wordt ongemerkt, dat in afwijking met de gedane toezegging benzine en olie voor de surveillance-auto van de politie in 1958 ook bij een andere dan de gemeentelijke benzinepomp wer den betrokken; dat de rijksbijdragen voor het politieapparaat niet voldoende zyn om de uitgaven te dekken en dat dit in hoofd zaak velband houdt met het feit, dat nog geen zekerheid bestaat over de vraag of in de kosten van het nieuwe politie bureau een bijzondere rijksbijdrage zal worden ontvangen. B. en W. antwoorden op de gemaakte opmerkingen onder meer: benzine en olie voor do bewuste auto worden thans by de gemeentelijke benzinepomp betrokken; wij zijn nog steeds in afwachting van een ministeriële beslissing op ons destijds by het ministerie van binnenlandse zaken in gediende verzoek om toekenning van een extra bijdrage in de kosten van het nieu we politiebureau. Bij genoemd ministerie zai op spoedige afwikkeling van ons ver-; zoek worden aangedrongen. Voor de Ned. Vereniging van Huisvrou wen hield mevr. Feis-Doudart de la Gré gisteravond een causerie over „De beteke nis van spel, speelgoed en werkmateriaal voor de kleuter". Zij besprak verscheidene perioden u»t het leven van de kleuter, xv.o. de pcrindo dat het kind zelf gaat ontdekken wat er met het materiaal kan worden gedaan on de daaropvolgende scheppende periode. De kleuter, van drie jaar en ouder, is spontaan bezig, met wat de omgeving hem biedt. Het is. zo sprak mevr. Feis, altijd boeiend een kind aan het werk te zien; het in volkomen verdiept in het eigen kleine wereldje. In alle tijden speelden de kinderen, duizenden jaren geleden met klei en nu nog wel, maar ook met plastic; vooral het laatste is een onmisbaar ma teriaal geworden. Kinderen spelen om zich te ontwikkelen Het is een spontaan verrichte arbeid. Voor die arbeid hebben kinderen ruimte nodig, een sfeervolle ruimte, waar het zich thuis voelt; ook goed speelmateriaal is uiteraard zeer be langrijk. Voor iedere leeftijd moeten do oude is het juiste materiaal uitzoeken. Met de blokken en ballen, kortom met het mn< let iaat leert het kind de buitenwereld verkennen en begrijpen. Ieder kind maakt bepaalde periode mee. Er is een tijd, dat alles wordt stukgemaakt Het kind ziet onder zijn handen iets ver anderen en kan dit moeilijk begrijpen. De moeders zitten dan met de handen in het haar en zyrx boos, dat het kind opnieuw iets heeft stukgemaakt. Na de aïbraax, komt echter de opbouw. Met blokkendo zen en iegfiguren kunnen de kleinen ein deloos eenzelfde handeling herhalen; zo lang tot het Itind weet hoe het behoort. Er is ook een knoei periode; alles maken de kleinen dan vuil en overal wordt mee geknoeid. Probeer, aldus spr. du op te vangen; geef de kinderen ruimte en houdt hun ontplooiing niet tegen. Lee^ de kin deren, dat ze op de juiste manier spelen en dat stechts een gedeelte van het huis voor een bepaald doel kan worden af gestaan. Over df keuze van het materiaal gaf mevr. Feis enkele belangrijke wenken: Spaar de reclamefolders en laat de kinde ren daar zelf ids mee doen: het zal b» scheppend vermogen ontwikkelen. Enkele voorbeelden zijn bijv. een loeomotief. die gemaakt is van deksels van stroop potten, lege meeldoosjes. vimbussen rollen closetpapier. Ook het vinger schil deren beveelt mevr. Feis aan om het kind ertoe te brengen dat het zelf iets gaat presteren. Deze causerie was speciaal bestemd voor jonge moeders en jonge grootmoeders: helaas waren te weinig jonge moeders aanwezig. Onze korfballers hebben weer weinig winstpunten binnengehaald. Zowel Schie dam als ODI, waarvan vooral iaatsgenoem- de. hebben de volle buit binnen hun be reik gehad, maar op de beslissende mo menten lukte het net niet. Tenslotte heeft Succes zich tegen koploper Charlois niet onverdienstelijk geweerd. ODI had de tegenslag om kort voor de rust een speler kwijt te roken. De invaller, die overigens zijn uiterste best deed, kon hem niet goed vervangen en daardoor ver loor het betreffende vak teveel aan speet- kracht. Nu moesten de dames en heron met een 4—4 geliik spel genoegen nemen. De gehele wedstrijd stond ODI voor. Eerst met 0—2, rust 3—2 en in de tweede helft nog eens met 23 en 34, maar TOF wist telkens gelyk te maken. Schiedam heeft een gelijk spel juist aan zjjn neus voorbij zien gaan. De eerste helft was voor thuisclub De Haven, hoewel Schiedam de score opende. Met 3—1 werd er echter gerust. Na de rust liep Dc Haven tot 62 uit, maar H. Verschoor, die voor de tweede maal de roos trof, en J. v. d. Kooy haalden tot 5—4 op. Nog eenmaal kwamen de Hagenaars terug, doch F. Veer. die eveneens tweemaal doelpuntte, verkleinde de achterstand tot 65. De res terende 30 minuten bleef Schiedam sterk in de aanval, maar het wilde met lukken de gelijkmaker in de korf te deponeren. Succes gaf Charlois goed partij, maar ds Rotterdammers schoten beter, waar door zij met0—3voorkwamen. B.vanKrog- ten zorgde er voor, dat er met 13^ werd gerust. In de tweede helft was het midden- valt van Succes zeer slecht op dreef. De verdediging daarentegen bleef de zware Rotterdamse druk weerstaan, waardoor Charlois niet verder kan komen dan 14. LAMPIONOPTOCHT EN LICHTSTOET IN 1961 Evenals vorig jaar, zai ook dit jaar weer aan de vooravond van Koninginnedag oen lampionoptocht worden gehouden. Een commissie uit de Oranjevereniging is reeds met de voorbereidingen begonnen. Aan bestuurders van verenigingen wordt in overweging gegeven om iceds nu te overwegen of in verenigings- of groepsver band zal worden deelgenomen. Van de zijde van de Oranjevereniging zullen dit jaar geen feestmutsjes of feest- petjes warden verstrekt, zodat men die zelf in de daartoe bekende winkels moet aanschaffen. Zeer binnenkort zal de Commissie uit de Oranjevereniging aan bedrijven, mid denstanders en besturen van verenigingen een circulaire richten, waarin gevraaga wordt om deel te nemen, aan de Licht st oet 2961. U zult zich dit jaarlijkse evenement, ter viering van onze nationale bevrijding, ongetwijfeld herinneren. Aan een ieder wordt verzocht om zich reeds nu te beraden over de deelname, opdat na ontvangst van bedoelde circu laire, het antwoord spoedig gegeven kan worden, waardoor de organisatoren tijdig een beeld krijgen van de deelname. Ds. C. van der Steen zat zondag 00 april a.s, afscheid nemen \an de her vormde gemeente van Gasselternyveen in de classis Assen en de week daarop, n.i. zondagmorgen 7 mei a.s. om tien uur in de Grote Kerk. na vooraf In diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. J. 1>. Smids uit Schiedam, intree doen als pre dikant van de hervormde gemeente van Sehidam, waar hij beroepen is in de vacature van ds. J. Gras, die op 6 no vember \an het vorige jaax* naar Dor drecht ïs vertrokken en daar een week later intree heeft gedaan. Ds, Van der Steen werd op 18 sep tember 1925 te Rotterdam (Noordercilanrï) geboren. Hij bezocht eerst de christelijke hbs, het tegenwoordige Calvyn-ïyceum en studeerde daarna een jaar wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Vervolgens deed hij staatsexamen gym nasium A. en studeerde daarna x ei dor nog theologie aan de rijksuniversiteit f Leiden, waar hij in 1919 /.ijn kandidaats en In 1951 zijn kerkelijk examen aflegde. Na dat de heer Van der Steen in *51 na een te Arnhem gehouden colloquium was toegela ten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk en hii \nn 1951 tot 1952 erst ongeveer een jaar te Scliin- gen in de burgerlijke gemeente Viagteede in Groningen werkzaam was geweest als caris en daar het ambtswerk had waar genomen voor ds. P. Allard, toen deze als legerpredikant in militaire dienst was, werd hij op 27 juli 1952 door ds. P. Al lard, toen nog predikant te Sellingen en thans wonende te Deventer, bevestigd a's predikant van de hervormde gemeen te van Gasseltemijveen xn de classis As sen. Tijdens zijn ambtsbediening in deze zijn eerste gemeente was ds. Van der Steen een paar jaar praeses van het bteed mo- deramen van de claasieale vergadering van Assen en quaestor van de ruig Gie ten. VOLLEYBAL Vier van de zeven volleybalteams van SVC kwamen m de afgelopen dagen in het. strijdperk. Het eerste dames-zestal moest de strijd aanbinden met het ivveede dames team. Dames-1 moest wegens ziekte van enkele top^peelsters met 3 jnvallens aan treden, lerwpl dames-2, dat nog in <le on derste regionen vertoeft, volledig kon uit komen. De eerste twee sets waren duidelijk in het voordeel van het tweede, nl. 15-6 cn 15-11. De derde set echter kwam op het nippertje met 14-16 bij het eerste ream te recht, zodat een gelijkspel alsnog mogelijk werd. In de vierde set echter vocht da mes-2 zo fel, dat met 17-15 een 3-1 zege werd behaald. Door deze overwinning kwam het tweede damesteam op de 4e plaats van onderaf, hetgeen weer verademing schenkt. VOOR MARTINIT 1I EN VOOR SFC EEN ZEGE In 4-D is Martinit er in geslaagd bij DHL een 1-1 gelijkspel te behalen. Een misver stand in de verdediging kwam onze stad- geroten op een doelpunt te staan H-0). Nier in hol het minst ontmoedigd vocht Martinit door. De dooslag kwam 5n de 20-ste minuut toen de spil der thuisclub bal in het beruchte gebied met de hand speelde. II. Posi belastte zich met rie vol trekking van hot vonnis, waarbij hij geen four maakte O-lx. Bij deze stand bleef hel maar het betekende voor Mdrtimt toch een puntje en rlil wil al heel wat zeggen. Mot de sportieve plicht voor ogen om het nood verkerende SVDPW zo veel mo gelijk te helpen, >s de SFC-ploeg het be zoekende Boskoop aan de BtKhoek tege moet getreden. Er z.at de nodige vechtlust bij de blauwzwarten en dit heeft uiteinde lijk tot de zege geleid. Al in de vijfde mi auw stelde Vorstenbos - - ditmaal goed op dreef Schel 1 In staat er tussen uit te 1 rekken en dit betekende 1-0. SFC ging door, doch tegen de vei houding in maakte de Boskoopse mid voor gelijk fl-1). Dit was te veel voor Klein die 2-1 Met aantekenen, waarna Vorstenbos met een derde treffer de thee extra goed deed smaken. In de tweede helft waren dc bordjes verhangen. Boskoop zette de Sehiedamsc veste onder druk en in de 25-ste minuut resulteerde dit in een doelpunt, gescoord door de linksbinnen £3-2). Het laatste woord was echter aan de Schiedammers, die met een door Klein .gescoord doelpunt de zege vei lig wisten te stellen. Op maandag 13 maart houdt de NederJ. Vereniging „Do Verzamelaar" een ruil beurs in de zaal Liberty, Broersveld, in gang Grof baan, aanvang 7.30 uur. Zoals altycï is er aanbod van: Munten, lucifers merken, post en sluitzegels, albumplaat- jes enz. De ruilbeurzen staan onder lei ding van het bestuur. Op eert goed bezochte bijeenkomst voor leden van het Humanistisch Verbond, Hu man) tas. het N.I.V.O.N. en de N.V.S.H. heeft de heer Mulder uit Velsen een le zing gehouden over de moeilijkheden, rii; zich bij de opvoeding van de puber voor doen. Als wij als ouders zeggen, dat we onze kinderen tussen 13 en 18 jaar met meer begrijpen, mogen wij niet vergeten dat het kind zichzelf op die leeftijd ook niet zo best begrijpt. Het bemerkt bij zichzelf geleidelijke maar toch vrij snelle wijzigingen aan het lichaam. Het woord puber is afgeleid van het Latijnse pubea, dat vlashaar of donshaar betekent, maar behalve de ontwikkeling van deze haartjes krijgt het Wnd ook te maken met een wijziging van de stem fde baard in de een andere vet verdeling over het lichaam en het feit dat de geslachtsorganen gaan functioneren. Daarnaast doet zich een overgang in het gedrag van het kind voor, dat in de lagere-schoolleeftijd zeer zakelijk was ingesteld, geen onzekerheden kende of verdroeg, en geneigd, was tot uitersten zonder een middenweg te ken nen. De zelfbewustwording van het kind in de puberteitsleeftijd leidt tot een uiterst kritische houding ook ten opzichte de ouders en eigenlijk van de hele wereld, doordat het de betrekkelijkheid van de dingen gaat leren inzien. In zijn onzekerheid zet het kind zich als het ware af tegen de ouders en de maatschap pij om nieuwe contacten te zoeken met leeftijdsgenoten en een nieuwe zekerheid en veiligheid in die groep. Deze groep als geheel, wil zich door een zekere een heid van gedrag, kleding e.d. in de eer ste plaats onderscheiden ran „de ande ren". Er xs geen enkel bezwaar om zich reeds nu op te geven bü de secretaris van deze commissie, de heer P. J. Drenth, Burg. van Haarlenlaan 946, telefoon 6383S. Kapsalon Helene brengt U de betere haarverzorglcg Stroom permanent f5.— Stroomloos voor elk baar £750 compleet, a Ilea Inbe grepen. Gratis balen en brengen per auto. Een gal den reductie op vertoon van deze advertentie. KAPSALON HELENS, Kern brand tlAan 22, Schiedam - Telefoon 67170 Wie de kleintjes steeds een is het succes altijd weerd Exj de Folitie-admlnïstratte kan een vrouwelijke kracht worden geplaatst in de rang van Bezoldiging zal geschieden naar gelang van leeftijd en bekwaamheid. Vereist is het bezit van een diploma typen, terwijl het bezit van eenU-LO.-dipIoma tot aanbeveling zal strekken Eigenhandig geschreven sollicitaties, gericht aan de heer Burgemeester van Schiedam, dienen vóór 23 maart 1961 te worden ingezonden aan de Heer Commissaris van Politie, Hoofdbureau, Lange Kieuwstraat 55 te Schiedam. De laak van de opvoeder van de puber is zeer moeilijk, omdat hij in feite niet meer kan doen dan een welwillende toeschouwer zijn, die het af en toe toch onontbeerlijke steuntje kan bieden. Die steun kan o.a. bestaan in het tijdig (dat is tussen het achtste en tiende jaar) vol ledig vooxhehten van de kinderen op seksueel gebied, opdat de schok die zij ervaren bij het voor het eerst functioneren van de geslachtsorganen geen onnodige angsten zal oproepen en het vertrouwen van het kind leren zijn verantwoordelijk heden te zien en die te durven dragen. Veel activiteiten kunnen tenslotte voorko men dat het kind teveel gaat piekeren - OBK —Het Harmonie-Orkest „OBK" geeft a.s. donderdag een concert in het Passage Theater, Medewerking verlenen de drumband en het. Jeugdorkest, Het ver plichte werk van het topconcours 2961 „1 promessi spossi" staat o.a. op het pro gramma, alsmede balletmuziek uit de Opera ..Faust". Na de pauze draait men de film „Het 3even en werken van de grote Joh. Strauss". over de moeilijkheden, die het op zich af ziet komen, Na afloop s'ftn de lezing vond een dis cussie plaats in kleine groepjes, waarbij nog interessante vragen naar voren kwa men. De voornaamste conclusie leek ons wel, dat de ouders tijdig genoeg moeten erkennen dat het kind op weg is naar dc volwassenheid, dat d»e aanpassing aan de maatschappij voor hem allerlei moeilijk heden oplevert en dat wij de puber gaan deweg steeds minder als kind zullen moe ten behandelen. In onze opvoeding zullen wij juist op die volwassenheid de nadruk moeten leggen. MAASSLVISE NOTITIES Benoeming De heer F, Mansens te Amstelveen is met ingang van 1 aprii benoemd tot hoofd commies ter gemeente-secretarie van Maas sluis, chef van de afdeling stadsuitbreiding. De beer Mansens, die op de secretarie te Nieuwer-Amstel werkzaam is, volgt de heer H. Kramer op. Deze vertrok naar Ca pc 11e a.d. IJssel. Noodschool Op dc hoek x-an dc Revms- en Bilderdtjk- laan m de Slmspotder-xvest is een aanvang gemaakt met het optrekken, van de houtsn noodschool, die daar ten behoeve van het voortgezet lager onderwijs x'an de S:nt- Anthoniusschool wordt geplaatst. Jeugdconcerten Op donderdag, 23 maart wordt in de Immanuelkerk wederom een jeugdcon- cert gegex*en voor leerlingen van de ulo en lagere scholen. Ds. G. J. de Gram, voorganger \*an de Ned. Prot. Bond de clameert. Voorts werken mee He tik Smit, viool cn Koos Bons, orgel. Het laatste concert vindt plaats op don derdag 18 mei met medewerking van Hannï Struyk, sopraan; Jan Waayer te nor. en Koos Bons, orgel. Schoolvoeifaal Op 5 en 6 april wordt door „Excelsior/M" voor de elfde maal het schoolvoetbaHoer- nooi georganiseerd. De wedstrijden wor den wederom in de Dijkpolder gehouden. Donderdagavond, 6 april zal burgemees ter Van Dyck de prijzen uitreiken. Zaalvoetbal Maandagavond is het Excelsior niet ge lukt van Zxvalu ven te winnen. De Vlaar- dingers begonnen in zeer hoog tempo, maar Zwaluwen Wirt tenslotte *net 84 te winnen en heeft zich nu gelijk geplaatst met H.D.V.S. uit Schiedam. Uitslagen 2e serie 0—3; 2e 2B; $e 2—6; 4e 70; 5e l en 6e 4—1, totaal scoren 15—17. Maandagavond 13 maart wordt dc laat ste wedstrijd voor de zaalvoetbal-compe titie gespeeld en wel tegen Sparta uit Rot terdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1961 | | pagina 1