HRIIMU NIEUWSBLAD PW Een school voor „LOM-kinderen samen met Rotterdam Elke vrouw n kunstenares met de pollepel... m HUUR VAN DE WONINGEN AAN DE Mgr. NOLENSLAAN Weinig belangstelling voor de KVP-vergadering LAAT UW VUILNISBAK NIET MEER OVERNACHTEN Weer een kostbaar puntje voor ODI en Schiedam Berend Bommel komt bij de Dilettantjes Meer kansen voor speciale groep gehandicapte kinderen at ei AAR. k ANNEE& De gemeente als eiseres in rechtsgedingen Uit het Politierapport Mevr. Holthausen vertolkte het ideaal van iedere man Subsidie Mater Amahiiis- school Rotterdam MAASLAND KORFBAL Een misverstand! MAASSLUIS Knaap liep tegen auto DINSDAG 21 MAART 1961 S' Hoofdagentsehap en Redactie; HIEDAM. 8R0ERSVEST 3 - TELEFOON 68091 Klachten bezorging: Telefoon 11,70.41 Het Schiedamse Jeugdtoneelgroepje ,,Oe Dilettantjes" geeft op zaterdag 25 maart a.s, een opvoering va. het spannende spel Berend Bommel .iet zijn downs en acrobaten" van L. Afman. Kaarten voor deze voorstelling zyn op de dag der op voering aan de zaal verkrijgbaar. De voor stelling begint om twee uur in de grote zaal van gebouw .Arcade". Gedurende de laatste jaren wordt in kringen van onderwijs en opvoeding alom aandacht gevraagd voor de groep kinde ren. die men Is gaan noemen kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Alle kinderen, die een haiMtirjip henben. zoals dove, blinde en zwakzinnige, kam pen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den. Een aparte groep vormen die kinde ren. die wel beschikken over een toerei kend versland, doch mede door gedrngs- moeilijkheden tot een onbevredigend on derwijsresultaat komen, zodat speciale on derwijs- en opvoedingsmethoden voor hen rindig zyn. Dergelijke kinderen zijn er vrij veel en het verschijnsel kan dank zij de vooruitgang van de kinderpsychologie ook beter worden onderkend. Het is daar om «iet te gewaagd te verwachten, dat van aile soorten van Uuitegewoon ïager onderwijs, mettertijd deze groep, 11a die der zwakzinnigen, de meeste scholen no dig zal hebben. Niet voor alle gevallen zijn echter aparte scholen gewenst. De „lichte" gevallen kunnen beter in hel ge wone verband van de lagere schooi blij ven, zij het dan, dat aan hen ook bij zondere hulp dient te worden geboden door op dit terrein gespecialiseerde krachten, Irt het algemeen dienen dt ernstiger ge vallen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden op een z.g. L. O. M.-school te wor den geplaatst, teneinde In deze bescherm de omgeving de voor ben optimale ont wikkeling en aanpassing te verkrijgen. Gelukkig is voor een belangrijk deel van deze kinderen het volgen van het onder wijs aan een voor hen geschikte school voor voortgezet onderwijs mogelijk, zij het dan ook één of enkele jaren later dan doorgaans gebeurt. Het l\jkt noodzakelijk ra verantwoord tegenover individu en ge meenschap, dat aan dergelijke leerlin gen. die in een school voor gewoon lager ouderwijs aanmerkelijk minder kansen krijgen, extra zorgen worden besteed en dat hiervoor mogelijkheden in het le ven worden geroepen. In deze gemeente bestaat reeds één school voor moeilijk opvoedbare kinde ren, waarop vooral leerlingen zijn on dergebracht die aan de normale eisen van sociale orde niet kuunen. voldoen. Dit onvermogen vindt zijn. oorzaak in de constitutie van het kind, in het milieu of in beide. Doorgaans vindt men deze kinderen op scholen*voor gewoon lager onderwijs, waar ze soms iu de klas een desorganiserende Invloed hebben. Goed opgevangen kunnen ze echter uitgroeien tol flinke mensen. Een heel ander type Vergelijkt men hiermee de kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, dan krijgt men een volkomen ander beeld. Bjj observatie valt op het met-ge wone» Vaak zijn ze weinig vitaal, ze hebben een laag tempo en zijn motorisch en rit misch zwak ontwikkeld. Opvallend zijn hun hoekige, houterige, weinig soepele, geremde bewegingen; soms ook is er dis harmonie in de lichaamsbouw. Constitu tionele tekorten dus, door krachten van binnenuit of van buitenaf, die de ontwik keling geschaad hebben. Verder valt op een tekort aan integra tie. Ook als zij belangstelling tonen, ge concentreerd bezig zyn, is het of hun be langstelling, concentratie en activiteit zwakker en ook kortstnndiger zijn dan bij hot gewone kind. De aanpak van en de greep op de stof Ls niet de veroverende, explorerende aanval als bjj andere kin deren. Hun ontwikkeling wordt hierdoor sterk gestoord en hun aanpassing aan de klas en de onderwijzer :s vaak zeer slecht. Onder deze leerlingen treft men als leermoeilijkheden b.v. aan: Qdyslexie. dus leeszwakte (legasthenie) en taalzwakte; veelvuldig constateert men eert gebrekkige woordenschat, verkeerd w oor dgeb ruik, moeilijkheden by het otidcTse heiden van de letters, spr aakgebrekkigheid. ®dyscalcKÏie, die niet geïsoleerd gezien moet worden, daar een dyslectisch kind ook vaak rekenmoeilijkkedett heeft. Moeilijkheden bij het opnemen tmn lees- en rekentekens carrzieren n.L in het algemeen positief. 0cls oorzaak non slecht leren geldt ook een gebrekkige gevoelontwikkeling. Soms MyJcf de oorzaak te Eipgcn in een minder goede opvoedingssituatieon gelukkige gezinsomstandigheden en on dervonden frustraties. Naast de vermelde leermoeilijkheden geven deze leerlingen, door welke oorza ken dan ook, tneer dan gewone opvoe dingsmoeilijkheden, zodat ze mede daar door tekort schieten m het leerproces. Zo kunnen we onderscheiden: overbewegeïij- ke hinderen, ontmoedigde, angstige, chao tische kinderen en in zichzelf gekeerde kinderen. In het algemeen is het wel dui delijk, dat kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden niet thuis horen op een school voor moeilijk opvoedbare kin deren, al kan men wel constateren, dat; daar waar plaatselijk slechts óf een L.O.M. óf een M.O.K.school is, men deze leerlingen samen aantreft. Na het bovenstaande behoeft het geen betoog, dat voor beide groepen, als ze dagelijks in een kleiner schoolververband zyn ondergebracht, de moeilijkheden en de conflictstof a.h.w. liggen opgestapeld. Mede daarom zou het toe te juichen zijn. als in Schiedam naast de school voor moeilijk opvoedbare kinderen, een school voor leerlingen met leer- en op voedingsmoeilijkheden kon worden ge sticht. Minimum 45 leerlingen AI** uiterste minimum om met zulk een sehoui een begin tc maken geldt een Jetr- lingenaantal van 45: liever hanteert de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het getal 59. In de toelatingscommissie dient naast een psychiater en het hoofd der school een academisch gevormd psycholoog zit ting te hebben. By de overweging of ryksvergoeding zal worden toegekend, neemt de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan, dat globaal van de be volking der lagere scholen voor een LOM-school in aanmerking komt. Het aantal leerlingen der Schiedamse scholen bedraagt evenwel nauwelijks 35D0 op welke basis dus zonder meer moei lijk medewerking zal worden gegeven. B. en W. achten het echter mogelijk in het oostelijk stadsdeel een schooi te stichten als rayonschooi en tot het rayon dan ook te rekenen het westen van Rot terdam. Het gemeentebestuur van Rotter dam heelt zich bereid verklaard daartoe zijn medewerking te verlenen. B. en W. stellen de Raad thans voor te hesluiten tot de oprichting van een school voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden en deze voorlopig onder te bren gen in. hot gebouw aan de Fahrenhstt- straat. DINSDAG 21 MAAKT Hotel De Kroon: 10.30 uur lïoedenshow M. Chr!"C|«c. Belangen: 8 uur ARJOS; ,»De Chris telijke politiek in theorie en praktijk Volksgubouw: 8 uur PvdA vergadering. WOENSDAG 22 MAART Musis Sacrum 8 uur: SG Toneelwedstrijd, othetlo met „Vandaag is eergisteren' Chr, Soc. J3elangen s uur: Alg. Fotokring Schiedam, bondsfotoco.leette. Wijkcentrum 8 our: NCVB h'ieuwiand. De heer J. J. .1,. Krjjff over „Mijn kind kan op school riet. mee, wal nu?" Geref. Jeugdhuis 8 uur: Chr. Middenstands- veren: tong „Verkopen" door Franc Btbo. Sursum Cord a 8 uur: Voorlichting sa wond voor de Herv. Gezinsverzorgsters Volksgel)rui vr 8 uur: WW Vrouwenbond, ver gadering. BIOSCOPEN. Passage Theater: dagelijks 2 en 6.15 uur: „De onverzoenlijker)", 14 jr. Monopole Theater: dagelijks 2» uur: „voor schurken geen genade". 14 j.; avondvoorstel lingen 7 en 9.15 uur: „Angst - (Portrait in black), 18 3. MEDISCHE DIENST. Apotheek C. J. Jansen, swammerdakpsingel en Apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17 STEDELIJK RXUSFUM Van 105 uur, 's zondags van 13—5 uur: 1. Col lectie grafiek Guépin; 2. Schilderijen en beel den van Gust Komijn: 3. Moderne kunst uit eigen bezit. In overleg met bureau Huisvesting heb ben B. en W. thans uitgerekend, wat de huui gaat worden van de 132 woningen, die aan de Mgr. Notenslaan verrijzen, sa men met de 28 winkels van de winkelga lerij De bemiddelde huur is vastgesteld op f 22,80 per week, dat is als gevolg van de verlaging der Rijksbijdrage t.j de jongste huurverhoging enkele guldens meer, dan oorspronkelijk geraamd werd, Deze huur van 22,80 wordt dan ech ter gedifferentieerd met het oog op de mooiere ligging van bepaalde blokken en blckgedeelten Het resultaat is, dat al de woningen van flatgebouw no. 1 (uitgaan de van do Nieuwe Damlaan) en de hoek woningen der drie andere flatgebouwen 2-5,40, 23,90 en ƒ23,40 per week zuilen kosten en de andere woningen van de flatgebouwen 2, 3 en 4 één gulden min der. Het duurst zijn de woningen van de zesde verdieping, de 4e en 5e woonlaag is 0,50 lager en le, 2e en 3e woonlaag Indertijd om precies te zijn in mei I960 heeft de Raad aan B. en W. mach tiging verleend om ter verkrijging van be taling van moeilijk inbare vorderingen van ten hoogste ƒ500,processen te voeren voor de kantonrechter. In 1960 is van die machtiging maar éénmaal gebruik ge maakt. Toen ging het om de betaling van eer. bedrag van 126,Na een verzoek aan de kantonrechter om een dwangbevel uit te vaardigen is een regeling tot stand gekomen, volgens welke het verschuldig de bedrag in wekelijkse termijnen wordt afgedaan, zodat voortzetting van het pro ces achterwege kon blijven. Een mach tiging tot het voeren \-an rechtsgedingen, o.a. om open gronden en erven te kunnen doer» ontruimen, werd op 28 juni 1957 ver leend. Zo werd op 15 mei 1959 besloten een rechtsgeding te voeren tegen de N.V. Fabriek van Wegtransportmiddelen A. Nooteboom te Utrecht om ontruimiïig te verkrijgen van een terrein ten zuiden van de Kerklaan in Kethel. Bij vonnis van 5 januari 1960 heeft de kantonrechter ge daagde tot ontruiming en betaling der kos ten veroordeeld. Bij de vereffening der kosten in augustus 1960 bleken deze voor de gemeente slechts ƒ15,te bedragen. Handbal "WILTON-DAMES SPEELDEN TEGEN ANIMO GELIJK In de handbaleompetitie hebben de da mes van Wilton Fijenoord in dp districts- eerste klas een verdienstelijk gelijkspel behaald tegen Animo in Rijswijk. Met invalsters voor kersten J. de Jong- v.Es en M, van Gent-Stada kwamen onze stad genoten at in de tweede minuut aan een 0-1 voorsprong door een doelpunt van A. van der Horst, Do Anïmo-dnmes hadden echter spoedig een antwoord klaar en toen de wedstrijd rij/tien minuten oud was, hadden zij deze achterstand in een 3-1 voorsponng omgezet. Bea Zonneveld die haar blessure hersteld weer in de ploeg was opgenomen, wist echter in de laatste minuten van de eerste helft met twee fraaie treffers de ruststand op $-3 tc brengen. ïo de tweede helft waren onze stadgeno ten voortdurend voor het Haagse doel te vinden. Fr. de Raay kwam aan 3-4. B. Zonneveld aan 4-5 en in de 38e minuut zorgde A, de Groot voor 5-G. De laatste aanval van de Haagse dames werd echter met een doelpunt afgesloten en zo kwam het einde met oen 6-6 gelijke stand. Keep- ster H-, Smit heeft voortreffelijk werk ge daan en harde schoten van de Haagse dames heeffc zij op voortreffelijke wijze weten ie stoppen. De dames van UVG traden onvolledig aan tegen Oliveo in Pynacker. Op de zie kenlijst bü de groen-wïtten kwamen voor kecpster T. Bunte en speelsters als C. v. d. Valk en L. Schaap-Veerkamp. Onze stad genoten hebben het in de eerste helft goed weer ƒ0,50 lager dan deze. Voor de ser vicekosten wordt f 2.90 p.w. berekend. Dit bedrag is variabel. De kosten van het olie- verbruik worden geschat op ƒ3,30 per week; na het stookseizoen worden de kos ten met de huurders verrekend op basis van de indicatie der warmtemeters (de kosten van de meters zijn nog niet verdis conteerd). De bewoners der vier flatge bouwen moeten bovendien per week 0.25 moeten betalen als bijdrage in de kosten van de vuilafvoer. Een brandje onstond gisteravond om vijf minuten voor zeven in het pand Hof- laanstraat 27, bewoond door de papier perser M, S. De heer S. had net zijn kinderen naar bed gebracht toen de kachel door oververhitting teveel warmte uit straalde waardoor een vloerkleed,]e vlam vatte. De buurman van S. wist het brand je met een slang op de waterleiding te blussen zodat de brandweer o.l.v de heer J. Mak geen dienst behoefde te doen. De schade bleef beperkt tot waterschade en lichte schade aan de meubels. Gestolen zijn 19 blikken lak uit een hut van een Zweeds schip dat ligt ui een dok bij de Nieuwe Waterweg, De waarde van de blikken lak bedraagt f 600. Vernield is de bromfiets van J. C. A. V. die hem had gezet tegenover 2ijn woning aan de Havendijk. De schade welke ls aangericht bedraagt ongeveer 30 gulden. P(jn in zyn rechteronderbeen ltep glS- steravond de 16-jarige Joop W. op toen hij in de Lange Kerkstraat geen voorrang ver leende aan een personenauto. De fiets waarop Joop Vzat, werd geheel ver nield. Een aanrijding- ontstond op de Rotter- damsedijk ter hoogte van de Mathenesser- straat doordat M. zonder op te letten zij» wagen weg reed. Bij deze aanrijding waren drie auto's betrokken die alle drie min of meer ernstig beschadigd werden. |^VER DE KUNST van het koken" sprak maandagmiddag \oor leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen me vrouw Henrietta Holthausen. Mevr. Holt hausen dochter van een restaurant-on dernemer dankt haar bekendheid voor al aan de recepten, die zij voor verschei dene Nederlandse e» Franse kranten schrijft. Over „De Kunst van het Koken' is veel te zeggen, begon mevr. Holthau sen. Vele huisvrouwen vinden het eten niet zo belangrijk en beschouwen het ko ken als een steeds terugkerende corvee. Vaak komt dit, doordat deze huisvrouwen iedere dag hetzelfde gereed maken, maar ook omdat zy in een te ongezellige keu ken werken met vaak slecht en onhanteer baar materiaal. Vele vroegere kunste naars verdiepten zich in de kookkunst; een bewijs dat koken niet het belangrijk ste, maar wel heel belangrijk is ook voor de man. Want, zo vervolgde mevr. Hoithausen, een man verovert men met Het zal wel aan de maartse buien van gisteravond hebben gelegen, dat de op komst bij de KVP-vergadermg in het „Wijkcentrum Nieuwland" zo slecht was. Slechts een 25-tat aanwezigen was in de grote zaal gaan zitten om daar in rekord- tempo het huishoudelijke gedeelte af te handelen, Eén van de belangrijkste pun ten in een huishoudelijke vergadering is altijd weer het. jaarverslag van de secre taris en de K.VP maakte hierop geen uit zondering. Secretaris J. Sondermeijer be sprak in zeer grote trekken eerst de lan delijke politiek. Hij constateerde, dat de regering, om met Wim Kan te spreken, is gelijmd. Ook sprak hij van de studiebij eenkomsten van jongere leden, die steeds in de weekenden in. verschillende plaat sen van Nederland worden gehouden en waar tal van prominente katholieken hun visie gevenop het hedendaagse wereldge beuren. Hij haalde natuurlijk ook de activitei ten van de Schiedamse afdeling aan. Spe ciaal verzocht bij de werkgroepen in de KVP nog meer activiteit ten toon te sprei den, gezien de teruggang van leden in Schiedam. Waren er in begin 1960 884 le den, eind vorig jaar waren dit er 810. Dit is te wijten, aldus de heer Sonder- De Raad gaat zich op vrijdag a.s. ook bezighouden met de algemene politie verordening, welke een aanvulling behoeft Wi>t betreft de openbare reinheid en de bestrijding van ratten en muizen. Van betekenis zijn de nieuwe voor schriften i.z, het plaatsen der vuilnisem mers aan de openbare weg. Dat was tot duver aan geen beperking onderworpen, maar voortaan mag men zijn emmers slechts laten staan van ze» uur 's mor gens tot zeven uur 's avonds. Tevens is het verboden, de emmers op of aan de weg te doorzoeken of omver te werpen of het viul te verspreiden. Een andere nieuwe bepaling verbiedt het verontreinigen van de straat door het uitreiken van strooibiljetten. Autowassers en vuilnisemmerreïnigers zullen voortaan voor het aanbieden van hun diensten een vergunning nodig hebben van B. en W. Raltenactie wordt plicht "Wat de bestrijding van ratten en mui zen betreft, is noodzakelijk gebleken, dat deze op een breed front wordt aangevat. Gebrek aan medewerking bij enkelen kan de resultaten van een algemene actie illu soir maken. B. en W. achten het nodig MEDITATIE OUD-KATHOLIEKEN De laatste meditatie van de Oud-Katho lieke kerk in deze Vastentijd wordt ge houden op donderdag 23 maart, *s avonds te acht uur. Deze Lijdensmeditatie wordt verzorgd door pastoor T. Horstman, uit Gouda. ze stadgenoten het niet meer houden Oliveo, dat toch ook geen sterrenploeg is, kon vrij gemakkelijk door de Schiedamse verdediging heenkomen. H. Thyssen zorg de nog wel voor twee doelpunten, maar het einde kwam met een 7-3 nederlaag voor UVG, dat nu wel in de onderste re gionen is terecht gekomen. In de districts 2e klas heren speelde Wilton Fijenoord een goede wedstrijd legen VODO in Den Haag. Het heeft er voor gezorgd, dat de spanning in deze klos steeds stijgt. Via een 1-0 voorsprong Voor de Hagenaars wist H. Overhaul een goed opgebouwde aanval met een lage schuiver af te ron den en hiermee de stand weer gelyk te brengen (l-l). J. Foncke kwam aart 1-2 en in de 22e minuut kreeg Wilton een stral- worp tegen zich wegens liet te hard ver dedigen. De worp werd zeer goed geno men, maar keeper A. Veldhoven liet toen zien, hoe een penalty gestopt moest wor den. Met een prachtige zweefduik wist hy het gevaar te keren, Dit stimuleerde onze stadgenoten en met snelle aanvallen be stookten zy het Haagse doel. H, Overheul kwam aan 1-3 en via 2-3 liet H. v.d. Lugt 2-4 aantekenen. In de laatste minuut voor rust, toen de stand 3-4 was. kreeg Wilton een penalty en J. Zonneveld nam deze feilloos en de ruststand werd hierdoor 3-5, Na de thee zorgde wederom J.2onneveld voor 3-6 met een goede schijnbeweging bracht hij verwarring in de verdediging en kon vrij staande 3-6 laten aantekenen. Hierna namen onze stadgenoten het wat te gemakkelijk op en VODO kon aan 5-6 komen. J. Foncke zorgde weer voor 5-7 en na 6-7 miste Wilton een penalty, maar. okort daarna waren het P. v.d. Gaag en vol gehouden en de ruststand kwam~dan[H. Overheul, die toch de overwinning vei-j venwicht (4-4) en daarmee werd de ver- ook maar met 2-1. Na de thee konden on- lig konden stellen (6-9). houding beter weergegeven. Na de her- desnoods medewerking te kunnen vorde ren en openlijke tegenwerking te kunnen tegengaan. Ook dit ligt dan in enkele nieu we bepalingen van de alg. politieverorde ning verankerd. Zij gelden mede t.a.v. een eigenaar, gebruiker of gezagvoerder \an een schip. Ook kan de eigenaar van een gebouw voortaan worden verplicht die voorzieningen te treffen, die nodig zijn om het binnendringen en nestelen van ratten tegen te gaan. DE AANBESTEDING VOOR DE STADSKWEKERIJ Bij de aanbesteding van kantoor, woon huis en andere gebouwen t.b.v. de toe komstige stadskwekerü schreven de aan nemers in met de volgende bedragen: 1. Fa, Dorco, Leiderdorp, f 155.000; 2. Fa. Kloppers, Schiedam, f 174,000; 3. Fa. C. Leenderts, Schiedam, f 177.800; 4, Fa. Hooghart, Schiedam, f 179.500; 5. N.V. Heijnsbroek, Schiedam, f 179.552; 6. Fa. B. C. M. Elm en dorp, Rotterdam, f 183.800; 7. K. L. Bakker Aannemersbedrijf N.V., 's-Gravenhage, f 190.000; 8. M. v. d. Bent Bouwkundig Aannemersbedrijf. Katwijk aan Zee. f 183.000; 9. Vermaat Aannemers bedrijf, Rotterdam, f 200.000: 10. N.V. Be ton- en Aannemersbedrijf Gebr. Koudjjs, Rotterdam, f 204.750; 11. Gebr. Stekelen burg Aannemersbedrijf, Utrecht, 1 207.600; 12. Giile KoogjePistoor, Schiedam, X 208.000; 13. G. J. Strijk Aannemersbedrijf, Ocgstgeest, f 208.600; 14. Fa, J. K. Simon, Schiedam, f 225.000. Zoals wij reeds mededeelden is de gun ning aangehouden. nieijer, aan vertrek en aan andere om standigheden. Kritiek had hij op de lan dt lijk gevoerde propaganda-aeties van dé KVP. Er gaan van het partijbestuur brie ven uit naar mensen, die in het geheel niel katholiek zijn en het nooit geweest zijn, of aan mensen die katholiek geweest zijr. maar niet praetlseren en dit is na tuurlijk een weinig vruchtbare bezigheid. Tot slot van de vergadering werd in de vacature Bergkamp, die naar een andere plaats was verhuisd, de heer Bos ais nfruw bestuurslid gekozen. Na de pauze hield wethouder Van Kin deren een lezing over de uitbreidings plannen van Schiedam aan de hand van plattegronden, die óp het toneel waren opgesteld. Hierover hebben wij reeds vele malen een en ander geschreven. Ir 1954 heeft de Schiedamse gemeen teraad aan de stichting „De Zonnebloem" voor de vorming van de werkende jeugd te Schiedam. Vlaardingen en Maassluis en aan de Mater Amabilisseholen te Schiedam een bijdrage toegekend, groot 20% van het exploitatietekort, voor zover dit wordt veroorzaakt door Schiedamse cursisten. Een aanvankelijk gestelde be perking van de subsidie tot ten hoogste 12,per cursist is later vervallen. In een brief van 12 januari 1961 ver zoekt het bestuur van de Katholieke Stichting ter verzorging van de Mater Amabilisseholen in de gemeente Rotter dam met ingang van 1 januari 1960 een subsidie van '25% van de exploitatiekos ten, voor zover door de Schiedamse cur sisten veroorzaakt, waarin ook vanwege het Rijk wordt gesubsidieerd. Naar de mening van B. en W, is de inwilliging van een dergelijk verzoek al leszins redelijk te achten, zjj het, dat het percentage van de subsidie, evenals voor de stichting „De Zonnebloem" en de Ma ter Amabilisseholen te Schiedam op 20 dient te tooiden gesteld. Een voorstel om een besluit in deze zin te nemen komt vrijdag a.s. in behandeling. ZOLDERRRANDJE In een woning aan de Steijnstraat ont stond maandagavond omstreeks half 7 brand op de bijzolder. Een 4-jarige zoon heeft vermoedelijk met lucifers gespeeld, waardoor een kapokbed aan het smeulen is geraakt. De brandweer heeft het vuur geblust. De schade bleef tot een verbrand bed beperkt, terwijl er ook waterschade is aangericht. h<»t hart, maar men bindt hem aen u door de maag dus door uw kookkunst. De maaltijd ls vooral in een gezin zeer be langrijk, het is vaak het enige moment waarop ieder huisgenoot thuis is.. TN ANDERE LANDEN leren de meis- jes reeds op jeugdige leeftijd de fijne kneepjes van de kookkunst: vooral Frank rijk het geboorteland van mevr. Holt hausen is zeer beroemd om zyn fijne keuken. De Nederlandse huisvrouwen staan bekend om hun properheid, maar zo zegt mevr. Holthausen, u zwaait teveel met de stofdoek, probeer eens meer met de pollepel tc zwaaien, dat is veel inte ressanter. „Ik achtervolg", zo zei spr. „de Nederlandse huisvrouw wekelijks met myn recepten; hierdoor kan ook zjj in de keu* ken fantaseren en met plezier de maal tijden bereiden". Specerijen en kruiden worden door de Nederlandse huisvrouwen te weinig ge bruikt, vindt mevr. Holthausen. men moet by iedere maaltijd iels van deze stoffen gebruiken, het maakt het eten zo char mant. \700R WIE 20UTL00S moet eten vooral mensen op oudere leeftijd be hoeft dat geen straf te zijn, de kruiden geen specerijen vergoeden het gemis. Deze ingrediënten zijn by iedere maaltijd te gebruiken Kruiden en specerijen kunnen worden ingekocht en een jaar lang worden be waard; daarna moeten zij worden ver- •erverst. Voor onverwachte gasten heeft mevr. Holthausen altüd iets speciaals in haar provisiekast. De blikjes met groen ten, soepen zelfs hele maaltijden en allerlei soorten vlees zijn voor een derge lijke gelegenheid een uitkomst. Mevr. Holt hausen, die iedere dag zelf haar maaltij den klaarmaakt, staat voor de maaltijd van zondag de hele zaterdagmiddag in de keuken. Het eten het vele eten alleen, is niet 20 belangrijk; zij weet best, sprak ze vervolgens, dat er wel Interessantere gebeurtenissen op de wereld zijn. De oude dekschalen moet de huisvrouw- maar eens „per abuis" laten vallen; zy staan mooi en statig, maar zijn zeer on praktisch. Vuurvaste schotels moeten er voor in de plaats komen, zij zyn voor de huisvrouw- een uitkomst: men kan erin ko ken en de schotels zo op taf ei zetten: min der afwas en alles blijft goed warm. j^NKELE BELANGRIJKE TIPS gaf mevr. Holthausen de aanwezige da- dames, Het vlees moet nooit worden ge wassen, het zouten volgt, nadat het vlees in de pan is bruingeschroeid. Vooral bjj biefstuk is dït belangrijk, het^ blijft heer lijk mals en alle sappen blijven in het vlees. Menige huisvrouw zat moeten toe geven, dat zy het vlees doorgaans een half uur van te voren inzout. Tot slot ge ven wjj een nieuw recept van mevr. Hen- riêtte Holthausen door: rauwe bloemkool roosjes worden een traktatie als u er mayonnaise opspuit en opdient met ra dijsjes en groen, paprika en een aardap- pelsia; de kruiden zijn ook hier zeer be langrijk. Voor de dames, die willen „lijnen" is dït rauwe recept iets om te proberen. Na de pauze werden de dames in de ge legenheid geateld mevr. Holthausen vragen te stellen over „De Kunst van het Koken"'. Wy twijfele ner niet aan. dat vele Schie damse echtgenoten vandaag iets zeer bij zonders geserveerd krijgen. (20 Maart.) Spinazie le srt. 0.28—6.38, id. 2e srt. IS—0,28, andijvie le srt. 0.51—0.61, id. 2e srt. 0.39—0.57, prei 0.18—0,22, alles per kg; sla le srt 0.10—0.16, 2e srt. 0.05— 0.10 per krop; komkommers 50/60 0.66— 0.68, 40/50 0.57—0.65, 35/40 0.52—0.59, 30/35 0.390.5Q per stuk kromme i.OQl.ÜS per kg. O.D.I. en Schiedam zyn er weer in ge slaagd een kostbaar winstpunt binnen te halen, maar Succes heeft helaas van vrij wel de laatste kans om zich omhoog te werken geen gebruik gemaakt. Merkwaardig ls, dat O.D.I, verdiend had te winnen en dat Schiedam wat meer heeft gekregen, dan redelijkerwijs ver wacht mocht worden. O.D.I. kwam tegen TOP met 1-0 voor en kwam na de gelijk maker van de bezoekers tot 3-1. Met de ze stand werd gerust, maar O.D.I, bleef cok in de tweede helft de toon aangeven. Wel scoorde T.O.P. het eerst, maar daar werd hetzelfde antwoord op gegeven. Zo stond O.D.I. met nog 6 minuten te spelen met 4-2 voor, maar tegen aller verwach ting in slaagden de Rotterdammers er toch nog in de stand op gelijke voet te brengen (4-4). Beide partyen kunnen in zoverre tevreden zyn, dat dit eerste tref fen in gelijk spel eindigde. Schiedam liep tegen D.K.G. ongekend vlot van stapel. Binnen een kwartier ston den de roodzwarten met 4-0 vóór door doelpunten van D, Vermeulen (2x>, J. v. d, Tuuk en mej. N. Winkelman. Een aan" D.K.C. toegewezen strafworp, die goed benut werd, bracht het keerpunt, want nog voor de rust was de balans weer in e- vatting trof D.K.C. het eerst de roos, maar een aan Schiedam toegewezen strafworp werd eveneens benut, waarmee J. v. d. Tuuk de score op 5-5 bracht.P. Bogaerdts zorgde zelfs voor 6-5, maar 10 minuten voor het einde volgde de laatste gelijkma ker. Tn de resterende speeltijd had D.K.C. het winnende doelpunt kunnen scoren en dat zou niet onverdiend zyn geweest. Ge lukkig voor Schiedam bleef het kostbare winstpuntje echter behouden. Succes en Unicum wogen volkomen te gen eJkaar op, en het zou waarschijnlijk geen nederlaag voor de blauwwitten zyn geworden als niet door twee verdedigings- blunders Unicum binnen 5 minuten een 0-2 voorsprong had kunnen nemen. Dat deprimeerde te veel en de dames cn heren konden het enthousiasme niet opbrengen om over het moeilijke punt heen te komen. Mej. T. van Kapel haalde tot 1-2 op, ge volgd door een doelpunt van Unicum, Mej, M. Ouwendyk vond nog 5n de eerste helft ais laatste de korf, waarmee de eindstand op 2-3 kwam, want dc tweede helft bleef doelpuntloos. De overige uitslagen zijn: Urücuro 2- Schiedam 2 2-0, Succes 2-Ahoy 2 4-2 ODD 2—ODI 2 2-3, junioren Succes—Het Zuiden 2 0-7, adspiranten Schiedam a Unicum a 1—1, O.D.I. aOranje Nassau b 2—0. Ben misverstand had gisteravond bijna tot gevolg dat vier Rotterdammers werden ongesloten als verdacht van autodiefstal. De grossier A. A. H. uit Rotterdam had zijn wagen geparkeerd in de Lange Kerk straat. Net daarachter stond een ander" auto van hetzelfde merk en dezelfde kleur. Een andere familie mocht met de ze auto een eindje gaan toeren. Men ver giste zich echter in de wagen en stapte m de eerste. Toen H. terugkwam miste h-.j dan ook zijn auto en deed aangifte bij de Schiedamse politie die het nummer van de auto verspreidde. Op het Marconiplein kon deze auto worden aangehouden en op het politiebureau op het Marconi plein bieck weldra dat er een vergissing was gemaakt, 2odat de auto aan zyn eigenaar kon wor den teruggegeven. Maandagmiddag stond de 7-jarige Ar nold Ie KI use uit Maassluis met twee vriendjes op het trottoir van dc rioorddijk te wachten tot een vrachtauto voorbijge reden was. Het ventje zag echter niet. dat achter deze vrachtauto nog een personen auto reed. Hij slapte dan ook de rijweg over en liep tegen de zijkant van deze personenauto, bestuurd door de 24-jarige heer N. M. Romers uit Rozenburg. Ar nold werd door een portlerkruk aan de neus geraakt. Dr. J. Collet verleende de eerste hulp en hoewel de verwonding niet bijzonder ernstig bleek, achtte de arts het toch raadzaam, hem voor een nader onder zoek naar een ziekenhuis te laten brengen. RUILBEURS I11 de kantine vai de NV Kuiperij v.h. A. de Neeff. te Maassluis, wordt woens dag 29 maart a.s. wederom ruilbeurs gehou den met tentoonstelling. Aanvang n.m. 7.15 uui. de toegang is vry. Tijdens deze ruil beurs zal dc heer A, Verboon ,Tz». uit Vlaardingen. zijn visserijverzameling ten toonstellen. De heer Ver boon, die zelf re- dei is, heeft in de loop der jaren een bij zondere verzameling by elkaar gekregen, die voor een ieder zeker de moeite waard is eens te komen bezichtigen. Van zeil- ioggers tot de modernste vissersschepen, alsmede het materiaal waarmede gevist wordt, benevens de inventaris aan boord, te\eel om op te noemen, zal men kunnen bekaken. Vooral voor de haringvissers zal deze verzameling weer oude herinneringen ophalen. Ook zal de heer Van Kielen, die in december jj. vanwege de verbouwing der kantine, ntet voldoende kon exposeren, andermaal de gelegenheid krijgen, zijn prachtige collectie serie lucifers tentoon te stellen. Maar naast het bezichtigen is er volop gelegenheid te ruilen. Het helooft weer een goede avond te worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1961 | | pagina 1