ROTTERDAMS! NIEUWSBLAD m I „De Goede Hoek" n.v. Met 300 bejaarden boottocht naar Rotterdamse havens GHSÜSSMTEÜit Echtpaar Heusdens donderdag ook van de partij Agenda De kinderspelen in de Westwijk werden groot succes Genua krijgt eindelijk betere wegverbindingen met achterland Belangstelling aan het tanen? Nog volop de, moeite waard! Wijziging van de Rond vaar ttijden Inenting tegen pokken en tegen ditierie, kinkhoest, tetanus, kinderverlamming Een economisch wonder zonder infrastructuur Burgerlijke Stand Haringvangst berichten FL0RIS BE VIJF0ELAAN 134 VLAARBINfiEN TELEFOON 8210 VERF - BEHANG - BOARD HOUT - BOUWPAKKETTEN Kunstschiidersmaterialen De haven van Genua in eerste helft van 1962 Kan men de uitlaatgassen onschadelijk maken? Hoofdaïentschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havensr.aat 1 - Tel. 3229 BOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG I AUGUSTUS 1962 Na 17.30 tot 19.30 uur: TeL 2959 Redactie: TeL 5453 VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19 30 UUR: TELEFOON 8637 TNSULÏNDES1NGEL 33 Hoeveel Jaar de Stichting Vlaardingse Bejaardenzorg al boottochten in de zomer organiseert, dat weet zelfs mevrouw Van den Berg-Man in 't Veld niet, zo bleek uit haar tot-spraak voor de microfoon aan boord van de Koningsplaat, na het vertrek van het Weslerhootd. Als steeds had «Ie Shell dit schip met de kapitein gratis be schikbaar gesteld voor de bejaarden-boot tochten van ilrac stichting. En gelijk «Je laatste jaren stond ook dit jaar op het programma: koereen op de Niéuwe Maas niet'bezoek aan de Rotterdamse havens. Het rond 300 bejaarden was de Krmings- plaat gistermorgen gevuld. ZU maakten de eerste van de drie tochten mee. Het aantal Is van vier tot drie ingekrompen. Vorig jaar kon voor de vierde tocht lang geen volle boot worden geboekt Omdat het aantal bejaarden eerder toe- dan af neemt, moet hieruit de conclusie worden getrokken, dat de belangstelling onder de bejaarden voor «leze jaarlijkse tochten aan het tanen is. Mevrouw Van den Berg-Man in 't Veld, het volijverige be stuurslid van de Stichting Vlaardingse Be jaardenzorg, maakt zich hierover enigs zins ongerust en vrnagt zich af of met deze tochten moet worden doorgegaan. De letten van de pers aan boord van de Ko- nïngsplaat vroeg zij of dezen hierover eens hun licht wilden opsteken bij de bejaar den van deze eerste tocht. Dat doe je dan natuurlijk, al weet je naar de bekende vraag te vragen. Je vraagt het immers oan bejaardendie van de partij zijn en deze tochten derhalve op prijs stellen? Je vraagt temeer naar de bekende weg, omdat je met éën opslag ziet hoe koste lijk zij zich amuseren: genietend van bet altijd weer nieuwe panorama, dat de grote bedrijvigheid op Europa's drukst bevaren rivier en in 's werelds tweede havenstad biedt en niet minder genietend van «Ie heerlijke verwennerij door de dames, die met koffie, koek, rokerij en eau de co logne rond gaan. Neen mevrouw Van den Berg-Man in 't Veld behoeft zich helemaal niet ongerust te maken en allerminst te vrezen, dat de bergen voorbereidend werk voor deze toch. ten geen weerklank zouden vinden. De dames strooien hiermee' bergen blijdschap in nog steeds vele honderden bejaarden- harten. Want drie dagen een volle Konings- plaat betekent nog altijd een uitgaansdag voor bijna 1000 bejaarden. Een aantal, waarvoor het de moeite waard is, zich in te zetten. Een inzet, die de dames grote voldoening moet geven. Daarvan kunnen 2ij zich met eigen ogen overtuigen, zoals wij gedaan hebben. Deze tochten verve-; Ier nooit. Zij zijn jeder jaar opnieuw weer een groots evenement voor vele honder den bejaarden. In een havenstad als Vlaar- dingen zijn er immers talrijken onder hen, die met het verkeer op het water zijn vol groeid en voor wie een dergelijke tocht vertrouwde beelden en oude herinneringen opwekt. Zij ervaren het als een diepe bevrediging deze onder elkaar uit te wis selen en zij voelen zich volkomen in nun element. Anderen nemer zij hierin op door hen met kennis van zaken voor te lich ten over de rivier- en havenoeelden. Zij vullen ongevraagd aan wat de kapitein voortdurend door de microfoon vertelt over hetgeen, dat wordt gepasseerd: over de uitvarende en terugkerende schepen; over de schepen, die in de Rotterdamse havens liggen te lossen of te laden en die aan de kaden gemeerd liggen; over de haveninstallaties en alle verdere bijzonder heden, die de moeite van het vertellen waard zijn. c Misschien kan het aanbeveling verdie nen deze tochten volgend jaar eens af te wisselen met een bezoek aan Rotterdams nieuwste havengeled aan de Waterweg: Botlek gebied cn Europoort. Want daar is. een grootse ontwikkeling met een derge lijk tempo aan de gang, dat zelfs ook dG wet het water vergroeide bejaarden de ogen zullen uitkijken. Een groepje leidsters, die de bejaarden aan boord hebben vertroeteld. In hun midden de heer Van Elswük. geanimeerde stemming aan boord bijgedra gen met het voordragen van liedjes uit de oude doos. Voor deze bijzonder vitale en levenslustige bejaarde is het een levensbe-: hoefte de levensavond van zijn leeftijdge noten zoveel mogelijk tc .zonnen". Daar toe zit hij al 7 jaar in het bestuur van de Stichting Vlaardmgse Bejaardenzorg en is hij van de oprichting van de Bond vonr R.K.-bejaarden af, vijf jaar geleden, voor zitter. In de bcjaardensoos is hij een ver trouwde figuur, waar de dames van de Stichting en van de bij de Federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening aan- geslotpn vrouwenorganisaties, die bij toer-, beurt de soosbezoekers vertroetelen, altijd op zijn medewerking kunnen rekenen. De ze dames vertoefden als gasten aan boord en werden door mevr. Van den Berg-Man in 't Veld in het bijzonder welkom ge helen. Natuurlijk hebben we ook do secre taresse van de Stichting, mevr. Qualm-Hoo- gerwerf, aangetroffen: een van die stille werksters, die zich op de achtergrond hou den, maar de spil zijn, waarom het be- jaardenwerk draad. Met de bejaarden uit- geleide te doen heeft ook de voorzitter van de Stichting, de heer C. M. de Jongb, van zijn belangstelling blijk gegeven. Dat zul len ook onze eerste burger en eerste bur geres doen op de laatste van de drie toch ten, aanslaande donderdag. De burgemees-! ter en zijn echtgenote zullen dan deze tocht meemaken. Mevrouw Heusdens heeft dat al eens eerder gedaan, maar voor her eerst zal zij daarbij m gezelschap van haar echtgenoot zijn. Dat de bejaarden hun aanwezigheid in hun midden op hoge prijs zullen stellen, zal geen betoog behoe ven. En dat geldt uiteraard ook voor de bestuursleden van de Stichting, wier door de gemeente gesusidieerd werk dan door de burgemeester eens hoogst persoonlijk onder de loep kan worden genomen. Al thans een der facetten daarvan. Mr. J- Heusdens zal dan ervaren daarvan hou den we ons overtuigd, dat de gemeente- subeldie aan de Stichting wèl wordt be steed. I MUZIEK EN ZANG Een nieuwtje, dat het verblijf aan boord ten zeerste animeerde, was de aanwezig heid van vier Vlaardingse jongelui die met grote geestdrift de bejaarden op mu ziek en zang hebben onthaald: Johnnie Traas en Jos Akkerman, die als The Blue Stars met hun gitaars véle liedjes heb ben gezongen, terwijl Lex Schruijer en Gv no Bisoutti ais de Lexino's met hun ac cordeons de bejaarden vooral tot geest driftige samenzang begeesterden, toen zij een potpourri van oude melodieën ver tolkten, De enthousiaste medewerking van deze jeugdige artiesten is door de bejaar den wei op bijzonder hoge prijs gesteld. Natuurlijk heeft ook de heer C. A. van Eis- wijk, die 15 augustus zijn 73e verjaardag m de bejaardenfiocièt^it op feestelijke wijze gaat vieren, zijn steentje aan de WOENSDAG 1 AUGUSTUS Stadsgehoorzaal, 7 en 9 uur: Feest lond Kon Gezin tiuxor Theater: 2.3ö uur: Gipsy Colt (a.I.); -uur: Op naar Hollywood (a.l.). APOTHEEK Geopend: Apotheek A. Bolt, Billitor.Taan CS, tel 4-729 Om ook de kinderen in de gelegenheid te stellen 's avonds mee te gaan met. de rondvaarten op de Vaart en Vlieten heeft het Comité Jeugdvakantievreugd besloten de afvaarttijden voor deze tochten te wij zingen van 20 in. 19 uur. Ook wijst men er nog eens op, dat de ligplaats van de rondvaartboot „De Burge meester RoéH" aan de zijde van het Feestterrein is tegenover het Politiebureau. Kaarten voor de tochten kan men krijgen aan liet kas huisje op het Feestterrein aan de Broekweg, Dit kaartenhuis hgt vlak bij de ligplaats. GEM. KENNISGEVING. Op donderdag 2 augustus 1982 van 130—2 n.m. zal er ten huize van de Vlaardingse artsen gelegenheid worden gegeven voor kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog met hebben bereikt en regen difterie - kinkhoest - tetanus kinderverlamming voor kinderen geboren jn 1962. Men kan zich zander voorafgaand»* aanmelding vervoegen bij de huisarts Het ïnentingsboekje dient overgelegd te wor den. Ter voorkoming van komplikaiies zal in dc maand augustus geen gelegenheid worden gegeven voor inenting of herinenting tegen difterie - kinkhoest - tetanus voor kinderen t.m. vyf jaar. De heer Van Elswyk deelt sigaren uit (rechts). Links: de zingende en gitaarspe lende The Blue Stars. ïn het midden: een leidster met een doos koeken. «ZSk'x Het zabkenlopen voor jongens by de kinderspelen Jn Westwjjk. Niet alleen van de züde van de jeugtl was- er veel belangstelling voor de kinder spelen in de Wcstwük voor het winkel centrum „Promenade West", ook waren er veel ouders aanwezig om te kijken naar de prestaties van hun kinderen. Daarom was het jammer, dat elk kind slechts aan éën programma on derd eel mee kon doen, DU kwam echter vooral door hei gebrek auin leiding. Het is daarom t< verwonderen, «lat er -van de zijde van di Wijkraad geen medewerking gegeven i- hij het organiseren van deze spelen. Bij «Ie kinderspelen op Koninginnedag heeft deze Raad bijzonder leuke kinderspelen georganiseerd, waar elk kind aan meer dere onderdelen mee kon doen. Nu naTcn de deelnemers verdeeld in groepen jongens en meisjes en naar leeftij«l. De meisjes van 5 en 6 jaar konden „ucrlopen en Irma Recourd toonde zich nier het vaardigst bij, op de voet gevolgd loor Ada van Dorp en Heleentje War .inga. Berrie Noack was bij dc jongens in ieze leeftyd het snelst in het blokjes rapen. Ais tweede eindigde Hugo de Wln- ler en derde was Dirk-Jan Mosterd. Ansje Deihaas was het beste bij de was ophangen door de meisjes van 7ven 8 jaar Audrey Nock en Hennie Gxetaraa eindigden nier als tweede en derde. By de jongens \an 7 en S jaar toonde Ronnie Munnink zich een groot koekhapper, op de voet ge volgd door Jos Maisan en Bertie Plantin- ga. Een bijzonder origineel programma onderdeel was het ringsteken op de liets voor meisjes van 9 en 10, terwijl ook de meisjes van 11 en 12 jaar hier hun vaar- (Van onze correspondent in Italië) Het Industriële achterland van Genua krijgt nieuwe stimulansen nu men van plan Is een goed wegennet aan te leggen, een eerste vereiste voor economische ex pansie. Deze verbetering van de wegen staat in nauwe samenhang met de toe neming van het havenverkeer in, Genua en is tevens het logische gevolg van de economische ontwikkeling van het achter land. In de eerste vier maanden van 1962 bedroeg het vrachtautoverkeer tossen Genua en het achterland 188,300 voertuigen met een maandelük gemiddelde van 47.126, Dit is 40% meer dan in 1961. In diezelfde periode werden er 1.870.000 ton goederen vervoerd met- een maandelijks gemiddelde van 468.000 ton; 43% meer dan In 1961, Marseille is er een goed voorbeeld van, in .Wélkemate het goederenverkeer naar dXijuogjcen haven kan. worden beïnvloed door de'kwaliteit van het wegennet. Tegen over de betrekkelijk slechte wegverbin dingen met de Italiaanse havens staat.dat het goederenverkeer in de havens van Marseille in 1961 27 miljoen ton bedroeg. Nunr fh* Oclta-Chemie De excursies naar de Deltachemie blij ken een bijzonder succes te zijn. Reeds enkele malen zijn con groot aantal jon gens van 13 t.m. 16 jaar getuige geweest van het vele interessante dat in dit be drijf te horen en te zien valt. Voor de excursies op donderdagmiddag en vrijdagmiddag a.e. zijn nog een aantal plaatsen vrij. Laten "belangstellende jon gens zich io spoedig mogelijk melden aan het vakantiebureau (Visbank). Yisserijbericlil; IJmuiileii De aanvoer van kisten vis in IJmuiden was woensdag: 315 schelvis, 175 wijting, 150 gul en kabeljauw, 640 haring, 130 to- ters, 600 makreel, 340 schol, 16 tarbot, 135 diversen. 5 haai, 100 pilchard, 170 stuks kabeljauw,5 heilbot, 13500 kg. tong. De prijzen waren: per kg., heilbot 4— 2.70, tarbot 3.803 50, tong 4.20—1.86; per 125 kg. kabeljauw 100—36, koolvis 94—90, leng 7584; per 50 kg, gul 56—15, toters 16—11, haring 27—20, makreel 20.8013.20. schar 3115, bot 117, schol 42—18, schel vis 34—10. wijting 17—8, tarbot 176—65, tongschar 8260. rode poon 31—22, griet 52-7-40. pilchards 1920; per 40 kg, haai 3130; regels kabeljauw 156:—54. Geboren: Focco Jan z.v. W. van der V/aal en N. van der Schaft Binnensingel 49. Hendrik z.v. N. J. Swaneveld en A. P. T. Stolk Maasstraat 60. Johanna Adria- na d.v. H. A. W. Schildt en G. T. Reijm Ged Biersloot 73. Aaron z.v. P. Nnordam en H. A. van der Kraan De Wetstraat 23. Adrianus Jan z.v. L. C. Verburgh en E. A. van Oosten v. Kinsbergenptaats 37. Diana Teresia d.v. A. C. van Beukelen en A W. Vandervelt Hoogstraat 160. De- nise Gillian d.v. C. de Ligt en A Sloot Roemer Visscherstraat 75. Anlomus At- fonsius z.v. J. H. Rabchng en E. C. Bors- boom Tolienssraat 48, -ft A»n boord aan de koffie. Praairapport van hedenmorgen: VL 70— 70 kantjes nog 30 netten: VL 78—50 nog 30 netten; VL 79—50 nog 30 netten; VL 89 —25; VL 114—12; VL 197—25 kantjes. 4,5 miljoen meer dan in de haven van Genua. In de haven van Genua werd ech ter wel meer gelost dan in de haven van Marseille; 19.4 miljoen ton tegen 17.9 mil joen ton in Marseille. Houdt men geen rekening met het olievervoer, dat voor een deel via pijpleidingen geschiedt, dan krijgt men voor Genua 9,9 miljoen ton en voor Marseille 3.8 miljoen ton (bunkeren inbe grepen) tegen 3.2 miljoen in Genua. Het goederenverkeer in de haven van Genua is eenzijdiger gericht dan dat in de havens van Marseille. Een gevolg daarvan is. dat er op de wegen van en naar Genua ook meer kans op opstoppingen ontstaat. De situatie van Marseille is zowel wat de spoorwegverbindingen als wat de weg verbindingen aangaat gunstiger dan die van Genua. li Verbetering op komst Marseille heeft goede wegverbindingen met Toulon, Nice, A Ix-en~Provence, Parijs, Martigues, Arles. Beziet men de weg verbindingen met Genua, dan ontdekt men, dat de Aurelia niet voor goederenvervoer kan worden gebruikt; dat de"weg tsaar Savona slechts een beperkt gebruik toe' Iaat; dat de weg /ioor 'het dal van de Pol- cevera oud en niet ai te best is; dat de weg naar Piacenza niet bereden mag wor den door vrachtauto's met trailers; dat ie weg naar Ovada niet goed is. De weg verbindingen met Genua staan, lang niet op zulk een pei! als die met Marseille. Met uitzondering van de autoweg GenuaSer- ravalle, die enkele jaren geleden gereed kwam, zijn de wegen met geschikt voor zwaar en snel vervoer. Deze voor de ontwikkeling van Genua gevaarlijke situatie zal nu verbeteren. De Kamer van Koophandel .in Genua bestu deert de mogelijkheid, een nieuwe weg door de Apennijnen aan te leggen en heeft reeds besloten tot verbetering van Natio nale weg 45, zodat de verbinding met de Po vlakte beter zal worden. Ais wy zien, met welke weg- en rari- verbindingen het goederenverkeer in de haven van Genua toenam van 9 miljoen tot 23 miljoen ton dit jaar misschien 26 miljoen ton) en als wfó de situatie in Genua in dit opzicht vergelijken met* de verbindingen die de andere Europese havens hebben, dan kunnen wij slechts zeggen, dat het zogenaamde Italiaanse eco nomische wonder is geschied zonder infra structuur of althans bijna zonder infra structuur. In het laatste programma van de IRI voor wegenaanleg is bijna alleen rekening gehouden met de situatie in Zuid-Itahc en is niet gedacht aan de be langrijkste Italiaanse haven. Dat is ken schetsend. De eerste staalfabriek die op Malakka te Prai zal worden gebouwd, gaat verschei dene honderden miljoenen Maleise dol lars kosten. Men verwacht dat met de werkzaamheden eind van dit jaar be gonnen kan worden. De productie start tegen eind 1964. Dit werd meegedeeld door de president van de Malayawata Steel Projects, senator T. H. Tan. De maatschappij heeft een werkkapitaal van 30 miljoen Malakka dollar, waarvan 51 procent in handen van Malakka en dc rest in Japanse. Volgens het Axabische persagentschap heeft de Syrische minister van industrie mee gedeeld dat op 11 augustus tussen Syrië en deWestduitse maatschappij Concordia besprekingen zullen beginnen over een overeenkomst voor de exploitatie van het olieveld, dat de maatschappij heeft ontdekt. We DE KLEINTJES Op ome met de modernste machines mgerichte verpak kingsafdeling is plaats voor een ambitieuze met L.T.S-opleiding. Bekendheid met verpakkingsmachi nes strekt tot aanbeveling. Gegadigden worden verzocht te solliciteren aan ons adres. Westbavenknde 116. afd„ Personeelszaken. dighetd in konden tonen. Gerrie van Dorp eindigde bij de jongere meisjes als eerste, Trudie van Dorp als tweede en Carla de Hoedt als derde. Bp de oudere meisjes was Lid a en den Baker het beste, gevolgd door Joe Hokkt' en Janke Kook. Het hindernis* lopen voor jongens van 9 en 10 jaar werd gewonnen door Martien van der Wolf. Herman van der Marei eindjgde als tweede en Hans Koek als derde. Het laatste programmaonderdeel was het zaklopen voor jongens van li en 12 jaar. Hier eindigde Gerard Swygers als eerste, Jlame van Dorp als tweede en Gerard de Visser ais derde. Het comité verzoekt de deelnemers aan de anderé kinderspelen in het Oran3«park op vrijdag 3 augustus en in Park 't Nieuwianl, op 9 augustus zich van te vo ren op te geven op het kantoor in de Vis- bank. zodat er voor het begin van de wedstrijden geen namen meer opgenomen hoexen te worden. Ook wordt de aan dacht erop gevestigd, dat elk kind bü de drie, door het Comité te organiseren kin derspelen slechts één prijs kan winnen. Er mag door hetzelfde kind wei meerdere malen meegedaan worden, maar slechts om de eer. (Van onze Italiaanse correspondent) Het schepvaartverker inde haven van Genua omvatte in de eerste helft van 1962; 4.774 schepen metende 13.272.531 ton tegen 4.526 schepen '12.089 662 ton) in het over eenkomstige tijdvak van het vorige jaar. Naar het aantal binnengekomen schepen betekent dit een toename van 5,5% en. de 'zmn-emaat vermeerderd met 9.8 pet. Het goederenverkeer bedroeg 13.459.424 ton (eerste helft 1961, 10.603.001 ton). Aan bulkgoederen kwam 11.408.120 ton binnen '3 095583). In totaal werd gelost 11.696.533 ton <9.069.660). Ruwe olie steeg met 54%, kolen 20%, ertsen 24%, Totaal werd geladen. I.7G2.889 ton 533.341 ton). Gestegen is de aanvoer van minerale ohën, textiel, levensmiddelen, machinerieën terwijl bewerkte metalen een daling te zien gaven Het transitoverkeer naar Zwitserland om vatte 380299 ton <250.649 ton); in dit cijfer is inbegrepen 272.164 ton vloeibare oliën Ü4D.ÜÖ8 ton). Het vervoer per rail bedroeg 2,521.507 ton (2.813.314 ton). Het autover voer bedroeg 2.511.693 ton tegen 1.891.634 ton. in het overeenkomstige tijdvak van 1961. Op-zyn laatst binnen vijf jaar zal het probleem van de uitlaatgasontsmetting in het Westduitse verkeer, dat theoretisch reeds is opgelost, ook praktisch overwon nen zijn. Deze opvatting huldigt professor Horst Luther, leider van het Instituut voor Chemische Technologie cn Brandstoftech- mek jn het Noordduitse stadje Chausthal- Zellerfeld. In da laatste jaren werden in erxige laboratoria mogelijkheden ontwik keld. de giftige uitlaatgassen van de benzi nemotoren met behulp van platina-ka^aiy- satoren onschadelijk te maken. Naar men zegt zou een dergelijk apparaat 200 a 300 guidon per motorvoertuig kosten. Om de 20 000 km. dient de katalysator geregene reerd te worden, hetgeen slechts geringe kosten veroorzaakt. De grote moeilijkheid is echter, hoe te komen aan het benodigde platina; want alleen in de Bondsrepubliek geregistreerde motorvoertuigen zouden de gehele platina, wereidproduktie van twee jaren opslokken. Toch gelooft professor Luther de voor de gezondheid zo schadelijke uitiaatgaswer- giftiging tc kunnen inperken. Onderzoe kingen hebben aangetoond, dat de giftige uitlaatgassen vöor de helft gereduceerd kunnen worden, ais men er in garages voor zorgt, dat earburatic cn ontsteking op de juiste manier op elkaar zijn ingesteld. VEILINGBEKICHTEN Bergen op Zoom. 30 juli Aardbeien 65143: kersen 60—140; rode bessen 48118 frambozen 62—142; kruisbessen 11—60; kas- pruimen 11—16; kasperziken 7—34; andijvie 1119; sla 3%5,jk: rabarber 1618; bloemkool 1141; bospeen 1021; waspeen 10—20; kroten 715; tuinbonen 317; erwten 81—342; peulen 74—99: rode kool 5—12; witte kool 22—22; savoye 7—17; prei 93114; kussa 9—16; komkommers 32U; tomaten 2541; snijbonen 5121ö: asperges 90260; aardappelen 9—35; meloen 103— 149. Fijnaart 3i juli. Eerstelingen kriel 3.60 3,90; drielingen 7,70; grote 15,80—17; bon ken 2531; eigenheimers knel 3—3,ïö; drielingen 9—9.90; grote 20—23,30; bonken 14,40; bintjes drielingen 6,50—8,20; grote 9,90—1680; bonken 29,80—32,40. Zwarte hes sen kwal. I 1.96: kwaL II 1,86. Tholen, 31 juli Doré bonken 26; gewo ne 31.76—32.71; poters 13.19; knel 8; Ecr- itehngen bonken 29; gewone 26.09; poters 10 Bintjes bonken 3334; gewone I 1821; IJ 14—17; poters 12.31—12.89; Witte Eigen heimers I 23—26; II 17—20; poters 13.88, Aanvoer 56 ton. St. Annaland 31 juli. Doré gew. 31.46; Doré bonken 26.-; Eigenh. gew. 25.60- 25.83; Eigenh. driel. 12.12—12,45; Buitjes gew i 18.75—19,95; Buitjes Bonk. 82, 33,-; Bintjes driel. 12.20—12,70. Alles per 100 kg. Aanvoer 250 ton. ..ERGEN OP ZOOM 31 juli —-Zwarte bessen I 197—190; idem II 191—187; Afw. 127. Rode bessen 78; Frambozen tubs 1108 104; idem II 100. Jucunda aardbeien 91; diverse 79. Stambonen d. pr, 134, Kan bet voedselprobleem in de wereld worden opgelost? Een Engels zakenman- chemicus beweert dat hij dit probleem in 25 jaar kan doen verdwijnen. Hij heeft een synthetische proteme ontwikkeld dat' uit vrijwel elke groente of plant kan worden vervaardigd. Het kan worden gebruikt om het gewone voedsel van ondervoede volken aan te vullen. Een proeffabriek, die deze proteïne lypro genaamd vervaardigt uit aardnoten ia al enige tijd in Plymouth in bedrijf. Het gevolgde procédé is celdeling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1