ROTMMMSCH NIEUWSBLAD m Modelvliegtuigsport in Vlaardingen in de verdrukking 4-2-4 dwingt tegenstander ook tot 4-2-4 Nestor van VDV, Verburg eindigt op eerste plaats •A Nergens oefengelegenheid Geen spelletje Agenda Agendapunten komende raadsvergadering Voor raadzaal-tapijt krediet van f7 Dubbele mitlvoor het criterium Gewonnen medailles liggen te wachten Gewijzigd plan voor GSW-werkplaats Het verraad der Tartaren Eerste paal winkel centrum Zuidbuurt Vroegertje voor VFC Duivensport -v OH G3 Hoofdagentschap en Redactie; VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 - Tel. 3229 Na 17.30 tot 10.3(1 uur: Tel. 2953 Redactie: Tel, 5453 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 23 'AUGUSTUS 1D02 A VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDESINGEL 33 ï-M?. Het voortbestaan van de Viaardingse Luchtvaartdub wordt bedreigd. De beoe fenaars van de modelvliegtuigsport zijn. sedert de oprichting van de Viaardingse L. C. in 1955, voor de praktische beoefe ning van hun sport voortdurend zwervende geweest. Steeds werden zij van verkregen oefengelegenheden verdreven. Veelal door de alle braakliggende terreinen opslokken de stadsuitbreidingen, maar ook door klachten van omwonenden. Want die klei ne modelvliegtuigjes bevatten minuscule motortjes, die niet alleen de vliegtuigje* enorme snelheden verlenen, maar ook een. hels lawaai maken. Dat is er niet beter op geworden, sinds ook met straalmotor tjes wordt geëxperimenteerd. Het gaat om vliegtuigjes met lünbesturing. Deze sport is bovendien ook bepaald niet zonder ge vaar voor kijklustigen, die er met de neus boven willen staan. Als meteoren schieten rij roet snelheden van 290 en zelfs meer dan 300 km, aan de lijn cirkelen, door de lucht. En men begrijpt de gevolgen \oor iemand die met zo'n voortsnellend projec tiet in aanraking komt. Het ïs dus zaak, dat deze import op een niet-openbare plaats wordt beoefend. Voorts kan deze sport niet o\enil beoefend worden. Voor het star ten en landen is een egaal e ,rgïniodnert dat zandvrij moet zijn, omdat zmul funest is voor de motortjes. Verder moet er een opbergruimte zijn voor de onderdelen, waaruit de startbaan wordt samengesteld. Gemeentelijke medewerking is voor een en ander onmisbaar. Zo kan de "lib leden tel lende Rotterdamse Luehtvaartclub op he liport oefenen. De beoefening van deze sporl is bepaald niet zomaar een spelletje, ZINVOLLE VRIJETIJDS BESTEDING Enkele jaren geleden hebben we het zomerkamp in Ermelo van de Kon. Neder landse Vereniging voor Luchtvaart bezocht, waarbij de plaatselijke luchtvaartcluos zijn aangesloten. Daar zijn de leden een week lang bijeen. In de grote Knutseiba- rak maken ot verbeteren zij hun model vliegtuigjes, waarbij zij over deskundige leiding en voorlichting kunnen beschikken. Maar de-hoogtepunten vormen er de di verse wedstrijden met de vliegtuigjes: m vrije vlucht met lijn- of radiografische be sturing. De grote sport van dit knutsel werk is do vervaardiging van een produkt, dat in de praktijk beantwoordt aan het doel, waarvoor het is gemaakt. Het is bij zonder min Ui e us werk. deze kleine vlieg tuigjes verschillen slechts wat hun afme tingen. betreft van de grote verkeers- on militaire vliegtuigen. Zij zijn er nauw keurige nabootsingen op schaal, van en het behoeft geen betoog, dat de bouwers met alleen technisch onderlegd moeten zyn, maar dat zij ook behoorlijk thuis moeten zijn. in. de kennis van de aërody namica, willen hun produkten inderdaad vliegen en. niet onmiddellijk verongelukken. Bij de heoefening van de modelvliegtuig sport kan voor de leden van deze lucht vaar tclubs derhalve van een zeer zinvolle vrije tijdsbesteding worden gesproken. Na vele omzwervingen was de Viaar dingse L. C. ten slotte terecht gekomen op eert der speelweiden In het Oranjepark. De politie heeft Tiet zo lang mogelijk aan gezien, maar moest tenslotte ingrijpen en DONDERDAG Luxor Theater, 7.30 uur De reis om de wereld ui 80 dagen (alle leeft Stadsgehoorzaal, 8 uur Held ene ommandt» C14 jaar) Harmonie, 710 uur namiddag Haarden- show De Kolen bron. VRIJDAG luxar Theater, 8 uur Comancheros (14 jaar) Stadsgehoorzaal, 8 uur Het verraad der Tartaren (14 jaar) ZATERDAG Schjedamseweg Stadsgehoorzaal, 2 30 uur: start rondtocht door de stad van Voor waarts en Zeeuwse fanfarekorpsen. Station N.S„ G uur n.m. start rondtocht door stad van de Shell Harmonie naar VoJkstuinencomplex Zuidbuurt. Muziektent 't Hof, 7.30 uur: concert Zeeuw se fanfarekorpsen. Luxur Theater, 6.45 uur Rifpiraten (14 jaar); 9 uur: Comancheros (14 jaar) Stadsgehoorzaal 8 uur Het verraad der Tartaren. (14 jaar) 0Een demonstratie van de Viaardingse IiOchtvaartclub verdere activiteiten verbieden, omdat zij te groot gevaar voor omstanders oplever den. De Vlaarölngse politie staat overi gens welwillend tggenover de Vlaaröing- se L. C. en wil de leden zoveel mogelijk de helpende hand bieden. Maar na de ver drijving uit het Öranjepark zijn de leden thans van oefengel-egeoheid, verstoken.. Wordt deze situatie niet spoedig opgeheven dan dreigt de Viaardingse L. C. opnieuw ontbonden te worden, zoals reeds het ge- De Stichting Algemeen Ziekenhuis heeft een aanvullende begrotingswijziging inge diend. Voor het onderhoud van het be staande ziekenhuis en de diveise zuster huizen is een bedrag van 15.000 nodig, met welk bedrag de post „kosten zieken huis exploitatie" van de gewone dienst cler gemeentebegroting 1962 moet worden ver hoogd. In de nabij de winkels van het derde winkelcentrum in de WestwijR. dat in Zuidhuurt, te bouwen gr.rages zal een transformalorhuis worden opgenomen, waanan de bouwkosten worden geraamd op 22.710 en de inrichtingskosten op 18.290. De bijkomende kosten voor het leggen van de kabels kunnen worden be streden uit het krediet van 224.000, dat de raad voor do elektriciteitsvoorziening van Zuidbuurt voteerde. Het houten kleed gebouwtje aan de Van Linden van den Heuvellsingel moet plaats maken voor de uitbreiding van de instal laties van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven. B. en W. zijn van oordeel, dat voor een zo ruim mogelijk benutten van de recreatiemogelijkheden van de speelweiden in het Oranjepark, dit kleedgebouwtje voor deze recreatie be schikbaar moet komen. B. en W. hebben hiervoor een geschikte plaats gevonden in een beplant gedeelte van het Oranjeoark, tegenover de watertoren. Het 2al daar door de hoge begroeiing praktisch geheel aan het oog worden onttrokken. De ver plaatsingskosten worden op 6.800 ge raamd. O Bij de gehouden aanbestedingen vooi- de bouw van een gereformeerde lagere school in Zuidbuurt bleek liet door de raad beschikbaar gestelde krediet van 284 596,65 met voldoende te zijn. In juli 1962 besloot de raad reeds dit krediet met 29.900 te verhogen. De situering van de school is na de opstelling van de begroting echter gewijzigd. Bij een inge steld grondonderzoek is gebleken, dat de gedachte fundering met houten palen ver vangen moet worden door een gewapend betonpaien-fundering, waardoor de bouw kosten, naar raming, 44.580 hoger komen le liggen. B. en W. vragen de raad het reeds verstrekte krediet met dit bedrag te verhogen. 9 B. en W. bevelen de raad aan drs. A. G. M. Stravcr, ieraar oude taien aan hel gemeentelyceum in tijdelijke dienst, te benoemen in vaste dienst in volledige betrekking met ingang van 1 september 1962. 0 B. en W. stellen de raad voor een be drag van f 3.386 beschikbaar tc stellen voor de aanbrenging van een beveiligings- en regel inrichting aan 12 gaskachels in de Prinses Wilhelminaschool aan de Flo- reslaan. B. en W, stellen de raad voor een be drag van 11.509 beschikbaar te stellen voor de plaatsing van een volautomati sche stookinrichting in het 14 lokalen tel lende scholencomplex Burg. Pruissmgel- Da Costastraat, waar de twee ketels van de met kolen gestookte centrale verwar- mi ngsinstallatie aan vervanging toe zijn. Het gaat hier om de hervormde lagere scholen de Da Costaschool en de Marnix- school. De kosten van de nieuwe voor ziening worden begroot op 18.000. Een bedrag van j 4.500, als kosten van in standhouding van de installatie, dient ten laste van de schoolvereniging te blijven, omdat gesteld kan worden, dat op de ke tels voor dit bedrag is afgeschreven, al dus B. en W. 0 De raad besloot in november 1961 een eenmalige sympathiebijdrage van 25. toe te kennen aan de Europese Beweging in Nederland. Deze instantie heeft thans veizocht deïe bijdrage jaarlijks te mogen ontvangen, ingaande 1963. B. en W. stel len de raad vooi op dit verzoek in te gaan. val is geweest, toen tal van leden wegens gebrek aan oefengelegenheid bedankten. Of het gemeentebestuur dan afwijzend te genover de activiteiten van de Viaarding se L. C. staat? Stellig niet! Destijds heeft het gemeentebestuur zelfs hiervoor het terrein achter de brandweerkazerne be schikbaar gesteld. Op zaterdagmiddag. Maar dit terrein was veel te klein en de toegewezen tijd te kort. Teveel leden kwa men niet aan de beurt. Van gemeentewege heeft men nu de Viaardingse L, C. gezegd: zoekt zelf een ander terrein op. In de In dustriepolder of op het nieuwe industrie terrein aan. de Maassluissedijk is mis schien wel een geschikte gelegenheid te vinden. Jullie moeten het buitenaf zoeken, want in de bebouwde kom veroorzaken jullie overlast. Met dit laatste is het be stuur van de VI xrdingse L. C. het roe rend eens. Zij zijn poolshoogte gaan ne men maar hebben in de Industriepolder geen geschikte gelegenheid gevonden, ter wijl het nieuwe industrieterrein niet m aanmerking komt, omdat het daar alles zand Is, wat de klok slaat. Bovendien zjj'n dit openbare terreinen, althans zij zijn niet afgezet. SPORTPARK ZUIDBUURT DE OPLOSSING? Het bestuur van de Viaardingse I». C. heeft thans zijn blik geworpen op het ge meentelijk sportpark Zuidbuurt en de ge meente gevraagd of het daar terecht kan. Slechts het door de handbalafdeling van RK WIK in gebruik zijnde veld van dit sportpark ligt ver genoeg verwijderd van de bebouwde kom en van het herstellings oord, dat in de voormalige boerderij aan de Zuidbuurtseweg is ondergebracht, om geen overlast tc veroorzaken, zo is de me ning van onze zegsman van de gemeente. De WIK-handbalclub wil wel meewerken, als de gemeente een ander veld op dit sportpark beschikbaar stelt. Maar dat kan niet vanwege de liniatuur. die voor een handbalveld aanzienlijk afwijkt van die van voetbalvelden. De enige mogelijkheid is, aldus onze zegsman, dat de Luchtvaart club dit handbalveld zondagsmorgens tot 12 uur gebruikt, waarna de handbalclub dit nodig heeft, De leden, van de Lucht vaartclub kunnen dan zo vroeg beginnen als zij zelf wensen. Wij hopen voor de Vlaardmgse L. C., dat dit een oplossing voor hen kan betekenen. Overigens, wie zich van deze interes sante sport nader op de hoogte wil stel len, krijgt daarvoor op zondag I septem ber op het RK WïK-terrem in park Nieuw- lant een uitstekende gelegen he ui. Dan wordt een wedstrijd tussen de Luchtvaart clubs van Vlaardingen en Schiedam .ge houden, die van TS morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur duurt. Het bestuur van WIK is bereid gevonden zijn terreinen hiervoor beschikbaar te stellen, om daar mee zijn steentje bij te dragen aan de ontwikkeling van deze tak van sport Vlaardingen. B. en W. brengen de raad in herinnering, dat bij de beschikbaarstelling van een aan vul' krediet voor de afbouw en Inrich ting an bet vijfde bouwgedeelte van het raadhuis, daarin niet by zond ere voorzie ningen begrepen waren en dat daarover afzonderlijke voorstellen zouden worden ingediend. Een van deze bijzondere Voor zieningen betrof de aanschaffing van een handgeknoopt tapijt voor de nieuwe raad zaal, binnen de hoefijzervormig gegroe peerde zetels in de zaal. Voor dit tapijt, dat een oppervlakte krijgt van ongeveer 27 vierkante meter, is een naar de mening van B. en W. aanvaardbaar ontwerp op gesteld door het met de bouw belaste architecten- en ingenieursbureau. Dit ont werp beoogt de vervaardiging van een tapijt met een wit fond, waarop met dunne contourlijnen in verschillende nuances bruin een plategrond van Vlaardingen anno 1572 zal worden aangebracht. Deze platte grond vormt een kopie van de plattegrond, welke in dat jaardoordecartograafvan.de Koning van Spanje, Jacob van Deventer, in beeld is gebracht. Voorts komen, in dezelfde kleurnuaacering als de platte grond, nog voor de wapens van Vlaar dingen en de voormalige gemeenten Bab- berspolder, Vlaardingen-Ambacht en Zou- teveen, het jaartal 1572, een noordpijl en een. afbeelding van een schip. Blijkens een van de handweverij De Knipscheer te Laren ontvangen offerte zal met de leve ring van dit tapijt een bedrag van f 10.705 gemoeid zijn. B, en W. vragen een krediet van f7000. Stel. twee voorwaartsen permanent in vooruitgeschoven positie op in de centrale sector tegenover de derde back vaij tie tegenpartij en "t stelsel van 't 3-baek- systeem i/ordt opgerold. Dit werd reeds lang ingezien door ploegen, die zelf het 3-backsysteem hanteerden. Maar omdat dit ten koste van de middenveld bezetting ging, werd dit wapen niet consequent, doen veela' incidenteel toegepast. Men moest niet alleen over voorwaartsen beschik ken, die de capaciteiten, bezaten om als speer punten te fungeren, maar ook over een speler, met het onuitputtelijke uithoudings vermogen om in zijn eentje achter de vooi hoede te opereren en «.e voorkomen dat de tegenstander met een numerieke meerderheid aanvalt. Men ging van de- verkeerde basis uit, het wapen van de twee speerpunten te willen realiseren met het 3- backsysteem, in plaats van *n speel wijze op te bouwen, gebaseerd op de op- stelhng van de dubbele midvoor, om een veelgebruikte term voor het twee speer puntensysteem te bezigen. Het is het 42—4, dat hier welbewust op is geba seerd. Volkomen logisch stelt het 42l ook zijn afweer op versterking van de af scherming van de eigen frontsector in. De huishoudelijke competitie van de Viaardingse Damvereniging V.D.V. loopt ten einde. Nog enkele wedstrijden resten nog op het programma, dat eigenlijk al achter de rug behoorde te zijn. De beslis sing wat betreft de plaatsen in het eerste tiental van V.D.V. is echter vrijwel geval len. want de resterende wedstrijden kan alleen maar een wijziging in de onderlinge rangschikking teweeg brengen. De nestor van V.D.V,, W. F, Verburg. heeft dit seizoen opnieuw van zich doen spreken. Als eerste eindigde hij in groep A, waarin hij uit 12 partijen 18 punten be haalde, Lansbergen maakt goede kans om hem op de voet te volgen, maar dan moet hij zijn laatste partij winnen. Met Biel is hij overigens zeker van de tweede of der de plaats in de eindrangschikking. De stand ziet er momenteel ais volgt uit; 1. W. F. Verburg met 18 punten uit 12 partijen; 2, H. A. Lansbergen 15 uit 11; Nog altijd is een aantal medailles, be haald bij de Grote Museum-wandelmars op donderdag 2 augustus j.l. niet afgehaald. Rechthebbenden, die op het bezit van deze fraaie medaille prijs stellen, kunnen, op vertoon van het uitgereikte gestem pelde kaartje, deze alsnog afhalen bij de heer B. v. d. Brink, Van Beethoven- singel 125b. B. en W. komen met een aanzienlijk ge- mei een s^aalfundering voor de werkhal wijzigd plan in de raad voor de bouw van een werkhal bij de GSW-werkplaats en de verbouwing van de bestaande werk plaats. Zij vragen hiervoor een krediet van 68.000 boven een reeds in 1961 ver strekt krediet van 314.000, dat in 1962 tot f 377.000 werd verboogd. Het is, zo delen B. en W., niet mogelijk Ofschoon het wachten nog steeds Is op het film epos der Bataven, Friezen of Kanine- faten. moet zo'n manifestatie van onze roemrijke vaderlandse historie op celluloid langzamerhand niet uitgesloten worden ge acht. Er zijn nu wel zoveel buitenlandse voorbeelden van gedramatiseerde geschie denislesjes in bonte tinten en op de breed ste formaten, zich afspelend op de heide- /elden en in duinlandschappen, die ook Ne derland in overvloed bezit, dat onze regis seurs, ook wanneer zij geen opleiding in Some's Cinecitta, de voornaamste werkplaats voor deze kijkspelen hebben genoten, het kunstje wel zullen hebben af gekeken. De toeschouwers trouwens ook, maar Ko van Dijk als Jan van Schaffe- laar of Floris V zou toch altijd nog een attractie betekenen. Allemaal hebben over het doqk gedraafd en hct_ scharla- kenste technicolor-bloed vergoten voor de goede zaak. die uiteraard meer een com merciële dan een nationale is; de Texans, de Vikings, de Mongolen en dan nu weer de Tartaren, Richard Thorpe moest er met zijn 65 jaren nog expres uit Hollywood vooi overkomen, maar tenslotte was hij een Walter Scott-specialist („Ivanhoe" „Quentin Durward") en had hij voldoen de met dit bijltje gehakt, om wat veldsla gen, bestormingen en paleisscènes spectaculair mogelijk vast te leggen. Hij kreeg twee Hollywood-sterren mee om dit broodje Tartaar niet al te licht verteer baar te maken, zodat men een hoofdzake lijk met zijn ooghoeken werkende Oscar Welles zich ziet vernederen tot een rol- van-niets als 'n Tartaren Khan, cn de lai moyante Victor Mature als een met eens blonde Viking krampachtige pogingen doet zijn positie in het verhaal te verdedigen. Di«- komt er op neer, dat de Vikings de dochter van de Khan in handen krijgen en de Tartaren de vrouw van de Viking-lei der, terwijl er langs de oevers van <een Italiaanse) Wolga opgewekt gevochren word* om weelderig begroeide steppen. Wie hierbij tenslotte aan het langste eind trekt, wordt niet geheel duidelijk, omdat vrijwel allé hoofdfiguren het loodje leggen, Orson en Victor na een. hardhandig duel te water. „Het Verraad der Tartaren" voor de liefhebbers in Stadsgehoorzaal 24 t/xn 50 augustus. te volstaan. De toestand van de grond vereist een paalfundering. Behalve dc mu» ren moeten ook de vloeren van de werk hal worden inderheid, omdat de vloer naadloos, j- td en. isolerend moet zijn en daardoor moet worden afgezien van een losse tegelvloer, waarvoor onderheiing niet nodig zou zijn. In verband met deze nieuwe situatie is het plan opnieuw bezien en de tweede fase van de verbetering van de GSW-werkplaats er in betrokken. Het lag namelijk in het voor némen de weverij, waarbij vrij zware en ruimte vragende machines worden gebruikt, onder te bren gen op de bovenverdieping van het be staande gebouw. In verband hiermee om vatte het verbouwingsplan het wegbreken van diverse muren, het leggen van een aantal nieuwe vloeren en de 'aanbrenging van muur- en vloerversterkingen. Thans is het doel dit object onder te brengen in de nieuwe hal, nu daar de vloer op een paalfundering komt te rusten. Daarvoor zullen de in de werkhal gesitueerde toilet ten verhuizen naar de te vergroten ver bindingsruimte tussen hai en bestaand ge bouw en de kantoorruimte zal naar de zijkant van de hal worden verschoven, terwijl de transformatorruimte buiten de hal zal komen te liggen. De afdelingen wielenvlechterij, boekbinderij en kleine objecten kunnen in de bestaande ruimten op de bovenverdieping van het bestaande gebouw worden ondergebracht. In de nieuwe hal blijft naast dc weverij voldoen de ruimte over voor de montage van bromfietsen en enkele andere objecten. De kosten van onderheiing van de werkhal, van de wijziging van de indeling e.d. en van de aanpassing van de elektrische in stallatie worden begroot op f 59,723, De met de verhoging der kosten verband hou dende stijging van architectenhonorarium, rente tijdens de bouw e.d. brengt de totale verhoging op 68.000. Tegenover deze ver hoging staat een verlaging van de te zijner tijd te maken kosten voor verbouwing van de bestaande werkplaats. Enkele in het verbouwingsplan opgenomen voorzieningen worden overbodig. Daarom mag worden aangenomen, aldus B. en W., dat het kre diet, dat de raad te gelegener tijd voor de verbouwing zal worden gevraagd, aan merkelijk lager kan liggen dan het inder tijd in een taxatie aangekondigde bedrag van rond 320.000. Vrijdagmorgen om 9 uur wordt de eerste van 180 betonpalen geslagen voor het win kelcentrum Zuidbuurt, het derde winkel centrum van de Westwij k. 3. C. Biel, 15 uit 12; 4. en 5. W. H. Nic- stadt en D v. d Kerkhoff, 14 uit 12: 6 J. J. v. Leeuwen, 13 uit 10; 7 J. Vermeulen, 12 uit 12; 8. N. Voogt, 10 uit 12; 9. C. van Veelen, 10 uit 12; 10. G. Janssen, 9 uit 12; 11 P. Ipema, 8 uit 12; 12. R. C. van Woer den, 6 uit 11; terwijl J. Scholte bekkeslui- ter is met 4 punten uit 12 partijen. Ondanks het feit, dat de sneldamwed strijden voor de spelers, die voor de huis houdelijke competitie zijn uitgespeeld, vo rige week dinsdag met animo werden ge speeld, werden gisteravond (dinsdag) eveneens „sneldamwedstrijden" gespeeld, maar dan in een andere vorm gegoten. De winnaar van de vorige week, D. v. d. Kerkhoff, speelde namelijk simultaan, me ar moest daarbij ondervinden, dat het hem ditmaal niet zo gemakkelijk afging. Niettemin bracht hij het tot een score van 37,556, want van de acht partijen verloor hij er 4, won er 2 en speelde tweemaal remise, derhalve kreeg hij 6 van de 16 te behalen punten. Zondag gaat het eerste elftal van. VFG naar Alblasserdam, om daar deel te nemen aan een toernooi, georganiseerd door de v.v. Alblasserdam. De geelzwarten, die reeds 's morgens 10 uur de openings wedstrijd tegen Alblasserdam hebben ge loot, kunnen door verschillende omstan digheden nog niet over alle spelers be schikken. Zo zullen zondag Smits. Vleugel en Van der Hoek waarschijnhjk op het appel ontbreken, terwijl Arie Verburrh nog niet uit mag komen, omdat het hier wedstrijden betreft, die onder het KNVB- reglement worden gespeeld. Winnen de geelzwarten de eerste wedstrijd, dan spelen zij in de middaguren tegen de winnaar van de tweede partij, die gaat tussen VCS en Slikkerveer. Bij verlies ontmoet VFC om de derde en vierde prijs de verliezer van dit duel. Het gezelschap vertrekt reeds om 8 30 uur per autobus naar Alblasserdam. Verder worden er in de ochtenduren enige oefenwedstrijden gespeeld in het VFC-sportpark tussen elftallen van Fortuna en VFC. Met 301 duiven in concours hield de post- duivenhoudersvereniging Keer Weer een wedvlucht met oude en jonge duiven van uit Gorkum. afstand 37 km. De vogels werden om 9 uur gelost met kalme noord oosten wind. De le duif arriveerde 9.47.19 uur, de laatste prijs- en 75e duif om 9 55.01 uur Uitslag: M. de Roode 1, 4, 7, 13, 16, 20: R. Zijlstra 2, 5; J. Poldervaart 3, 12, 17; L. Stam 6; J. van Everdingen 8; M. v. d. Velden 9; C. Pille 10; B. Simon, en Zn li, 14, 18, 22; F. Noordhoek 15, 19, 23; W. Steenbergen 21. 25; J. Blom 24. Zaterdag van 46 uur inmanden voor wedvlucht vanuit Kesteren, afstand 77 km. Vrijdagavond half acht klokken aanslaan. door niet één derde back maar twee front» back* op te stellen. De consequentie hier van is, dat de hme tussen voorhoede en haïflmie vervalt en dus in drie in plaats van vier linies wordt geopereerd. Bij het 42i wordt dus zowel de frontbezefmg \oor eigen doel als voor dat van de tegen stander, in vergelijking met het 3-bac:v« systeem. in sterkte verdubbeld. Immers ;n het 3-backsystcern opereren één nudveor en één frontback. in het 4-24 staart twee mïdvoors en twee frontbacks opge steld. We hebben in een voorgaande be schouwing reeds betoogd en het is ieder ook zonder meer duidelijk: de Erontsector is het gevaarlijkste operatie terrein, uitur- aarii zowel bij de aanval ais bij de af weer Wie daar in schietpositie komt, heeft cie volle breedte van het doel ais schietschijf. Het ploegspeï met het 4—24 er dus bij de aanval zoveel mogeiijic op afgestemd de dubbele midvoor te lan ceren en in schietpositie te brengen, ter wijl het bij de afweer op een bolwerk van twee frontbacks steunt, geflankeerd door twee vleugelbacks en met twee hajf- spelers, die als \oorint geschoven posten, op de afweer basis terugvallen. TWEE DUELS ALS PRAKTISCHE VOORBEELDEN Deze versterking van de frontsectorbe- zetting in aanval en afweer gaat ogen schijnlijk ten koste van de sterkte der middenveldbezetting, omdat daar een li nie, die van de schakelende binnenspelers, wegvalt. Ogenschijnlijk, want, we hebben het reeds op de voorgrond gesteld, het 24 rolt het 3-backsysteem met z'jn 4 limes op, Er is geen elftal, dat het zich kan permitteren, zijn frontback alleen te gen de dubbele midvoor te laten opere ren m de dodelijk gevaarlijke frontsector. Fortuna heeft dat in zijn recente wedstrijd tegen HDVS wel gedaan en Jan Hooy» mane kan getuigen tot weike gevolgen dit leidt. De tegenstander is dus verplicht tegenover de dubbele midvoor twee spe lers» in do frontsector op te stellen. Ea daarmee zien we het 3-backsysteem ais een kaartenhuis ineen storten. Want deze tegenmaatregel heeft het effect van een sneeuwbal: hij luidt andere maatregelen, in, waardoor het 3-back-eysieera noodge dwongen verandert in 4—24. Een tweede back naast de frontback op stellen betekent het terughalen van een der halfspelers, wat op zijn beurt heb terughalen van oen der binnen spelers in de haiflinie tot gevolg heeft en waardoor de andere binnenspeler we! naar \oron moet worden geschoven, omdat anders -le midvoor tegenover twee frontbacks in de Lucht komt te hangen. Dat dit geen theorie is, hebben allen kunnen aanschouwen, dia getuige zijn geweest van het promotieduel For tuna-H era cl e s. Heraclestrainer Jaap van der Leek, in tactisch opzicht op dit duel voorbereid dooi zijn aanwezigheid bij het voor het kampioenschap beslissende duel Fortuna- DHC, werd, als verklaard voorstander van het 3-backsysteem. waarmee hij Heracles naar *t kampioenschap had geleid, gedwon gen dit zo prachtig 3-backsysteem spelen de Heracles tegen 't 424 spelende For tuna... 4—2—4 te laten opereren. Van zijn uitstekende halfspelers moest hij er een in de achterhoede en van zijn uitstekend schakelende binnenspelers moest hij er één in de haiflinie terug trekken, waar- dooi het zo vertrouwde pioegverbatid uit een werd gescheurd. Met andere woorden, ook hij moest een linie opruimen ten koste van de imddenveiribezetting. Als het ploeg speï hierop is afgestemd, is dit echter al lei minst belangrijk. Integendeel. Maar dit moeten we voor een volgende keer be waren. met de opmerking, waarmee we onzr eerste beschouwing zijn begonnen: ploegtactiek beoogt een zo goed mogelijk gebruik maken van de beschikbare spe lers, waardoor een zo sterk mogelijke eenheid ontstaat. De ploegtactiek moet dus afgestemd zijn op de beschikbare spelers en als dit resulteert in het 42—4, welnu dan is dat een gelukkig elftal, dat ieder tegenstander zijn speelwijze kan opleggen, die daarvoor wellicht niet de geëigende spelers bezit en-incidenteel daartoe ge dwongen- stellig niet zijn spel heeft afge stemd. 0 Op niet gebruikelijke wijze is de apothekersdochter Elisabeth Both in bet bezit van het diploma HBS-B gekomen. Vorig jaar slaagde zij aan het gemeente- lyceum voor het MMS-examen. De afge lopen cursus heeft zij aan het gemeente- lyceum geselecteerde lessen gevolgd met als gevolg dat zij een dezer dagen is ge slaagd voor het staatsexamen HBS-B. -v. ÏPS .1 - L 0 Jachtwerf Oosterlee, die de groot scheepse vlucht van de watersportrecreatie in het Viaardings-Maaslands Vaarten- en Vlietengebied mogelijk maakte, is thans een prooi van de sloper geworden, zoals deze van de ai-dere zijde van de Vaart genomen foto in beeld brengt. De ver dwijning van deze werf steekt een grote spaak in het wiel van deze recreatie, om zich verder te ontplooien. De beschikbaar- koming van de voormalige werf Figeeen nodige voorzieningen worden getroffen de nieuwe werf van De Boxnmeer bieden daardoor niet voldoende compensatie, zo leert een eenvoudig rekensommetje b(jh«t vaststellen van de ruimte voor winter stalling. Daarom geloven we, dat menig bezitter van een voor hem zo kostbaar jacht, met zorgen de komende winter tegemoet ziet. cm maar niet te reppen van de vele gegadigden, die In de naaste toekomst te\>ergeefs recreatie op Vaarten Vlieten zullen zoeken, als niet spoedig de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1