ROrfEHMMSCH NEÜWSBUD Die Jahreszeiten werd met overgave gezongen „Lees ook eens gedichten" in de bibliotheek KVPers hoorden naar vertoog over Cuba en India at cry Nieuws uit de Leeszaal Vechtende meisjes in etalage beland ,,St. Ambrosiushield donateursavond AAR. ANNëëR. Zondag a.s, Hermes- DVS tegen Hilversum Uit het politierapport 't Was feest voor de Wilton-mensen Schiedam: te weinig zwemgelegenheid Nog 200 volkstuinders op wachtlijst Weldra ETI-rapport over de bejaarden? De leeftijden bij het gemeentepersoneel Scheidsrechter licht zijn arbeid toe Bedrijfsklaverjassers aan bod Het sparen in oktober De 15e St. Nicolaasmars van „De Trekvogels" Stand in competitie schaken Diadag van reisende huisvrouwen Burgerlijke Stand Voldoende bouivgrond voor nièutve huizen Begrotingsvergadering te Maassluis Hoofdagentsehap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 KOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD - SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhof 3. Voor de Centrale onder voorzitter schap van de heer J. van Collenburg sprak gisteravond in het Wijkcentrum aan het Df. Wibantplein Dr. R. Eysïnk, lid van de Provinciale Statent van de Gemeente raad van Rotterdam en docent aan de School voor Maatschappelijk Werk, over de Problematiek rondom Cuba en India, Door het glasheldere betoog van «preker liep de rode draad van de likwidatie van het grootgrondbezit de voorwaarde voor een democratischer samenleving; hoewel men dit toch ook weer niet te eenzijdig moet zien, aldus spr. De Amerikanen, flie steeds tijn opgetreden als paladijnen der vrijheid, hebben dc kolonisatie op Cuba toch verkeerd aangepakt. Want het groot grondbezit lieten ze er onaangetast, fce vestigden slechts één enkele industrie op Cuba, nl. de vreemdelingen-industrie. Het werd het ultgaansoord voor de rijke Amerikanen. Fidel Castro is eigenlijk geen soldaat, maar een kamergeleerde. Cuba ia een troefkaart in de hand van Chroestsjef. Geheel Zuid-Amerïka is op de hand van. Castro. Vooral de vakbewe ging. Puadros maakt kans in Brazilië weer voor de tweede maal aan de macht te komen. Ook hij is voor Castro; in Ar gentinië de officiële regering niet, maar wel de machtige Feronïstische vakbewe ging. Eigenlijk zit Castro thans op rozen. "Want Kennedy kan hem eigenlijk niets doen. (Het pacifistische India met mannen als Mennon en Nehroe aan het roer is ei genlijk het slachtoffer geworden van het passieve filosofische denken aldaar. Sow*. jjet-Rusland en Rood-China zoeken over de' Hrmalaja heen te komen om de warme wateren van de Ganges te bereiken. Toch is India voor Mao hoofdzakelijk een prach tig onderhandel in gs-objeet. Hierbij zal het „Perfide Albion" mogelijk een rol spelen. Met zijn strategische punten als Hong kong zit het n.L op de wip. Het contrast 4*ssen Rusland en China ligt hotjfeteake- in het verschil van fase in hun maat schappelijke ontwikkeling. Het eerste land Is al aan het kapitaliseren. Bij^ Mao »s het Marxisme geen doel, maar middel om de miljoenen Chinezen uit het eeuwen oude feodalistische tijdperk naar de mo derne democratische tijd te brengen. Daar om is bij stalinistisch, want hij moet «an de oude doctrine vasthouden om zijn doel stelling, het scheppen van een moderne Chinese staat, te bereiken. Uiteindelijk *e- woelt het Chinese communisme ook niets voor een Messiaanse roeping. Tsjang Km- Sjek en Mao bezitten dezelfde geestelijke grootvader: Soen Jat-Seng. Alleen bewan delen ze verschillende wegen om het oude program van de Kwo-Mïn-Tang te verwe zenlijken. is door Amerika industrieel op de been geholpen. De vakbeweging is er op Ame rikaanse leest geschoeid. Ook Franco staat voor het geweldige probleem van de li kwidatie van het feodale grootgrondbezit. Ten noorden van Madrid is er teveel grondvexkav eling en in en ten zuiden de hoofdstad leven de grootgrondbezitters. In 1926 bestond er in Hongarije voor de grootgrondbezitter nog het recht de eer ste bruidsnacht van zijn pachtersdoehters voor zich. op te eisen, wat deze arme drommels kanden afkopen. Dc Donau- Monaxchie is dan ook te gronde gegaan aan het conservatisme van zijn groot grondbezitters. Twee vechtende meisjes, een van elf en een van dertien zijn door de spiegelruit gegaan van het Schoenenmagazijn Van der Torre aan de Rotterdameedljk. De dertien jarige trok partij voor enkele vriendinne tjes, die ruzie hadden met het andere meis je. Zij greep het meisje bij de baren en drukte haar achterover tegen de ruit, met het gevolg dat deze brak. Hierdoor be landde het strijdlustige tweetal in de eta lage. De elfjarige kreeg een ben centime ter lange enijwond aan het onderbeen en de dertienjarige kreeg een snijwond aan de rechterduim. De strijdlust was aanmerke lijk bekoeld, toen zij door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis werden ver voerd, waar bun wonden zijn gehecht. Dinsdagavond bood de RK Harmonie St. Ambrosius haar donateurs een uitge breid feestprogramma aan. Hieraan werk ten nog twee verenigingen, mede. Hel Jeugd harmonie orkest Ambrosius en de RK toneelvereniging Alberdinck Thijm met het blijspel Liefde om de Ijskast. Met een paar korte welkomswoortlen opende voorz. F. de Groot de avond, maar betreurde dat slechts de halve zaaL bezet was. Hij herinnerde eraan dat het orkest binnenkort 70 jaar bestaat. Wel worden er, zo merkte hij op, steeds acties ge voerd voor hoger loon, en deze acties werden zelfs landelijk gevoerd, maar zou het nu niet eens mogelijk zijn om eens iets voor de eigen vereniging te deen? Dit voorstel werd door de zaal warm ont vangen, zodat het er naar uitziet, dat bij het 70-jarig bestaan iets voor vereniging of bestuur zal worden gedaan. Na de spreker kreeg het jeugdoikest het woord. Wat dit te zeggen had, druk ten de jonge spelers Uit in muziek en zij deden het met zoveel enthousiasme, dat in de zaal stemmen opgingen volgens welke net Jeugdorkest in vele opzichten beter speelt dan de ouderen. Het bracht o.a. het bekende „When the Saints" ten gehore, waarover tijdens en na de Taptoe D elftzoveel te zeggen is geweest, in net voor- en nadeel van de Ludhtmachtka- pel. Hier kon alleen maar in het voordeel gesproken worden. Het programma werd vlot en luchtig afgewerkt, wat voor het publiek zeer op prijs gesteld werd. Ook Alberdinck Thijm was weer in vorm. Het blijspel „Liefde om de Ijskast' werd goed over het voetlicht gebracht al haperde in her begin hier en daar wat. Na de eerste woorden waren de spelers over de plankenkoorts heen en zij bezorg den de bezoekers een prettig sluitstuk van een prettige avond. Spr. behandelde ook de sleutelposities van Nasser en Ttio, twee lastige klanten van Chroestjef. De satellietstaten in Oost- Europa betekenen voor Smvjet-Rusland gen kwade economische post. Eerst hebben ze deze satellieten met grondstoffen investering voor hun zware industrie op het paard geholpen, waarvoor ze in feite niets dan wat wijn en onbetekenende arti kelen terug kregen. In. de naaste toekomst kunnen deze staten, wel eens machtige concurrenten voor Rusland worden. Japan Gem, Kemtintevlnf. BB KEND WAKING Burgemeester deu gemeente Schiedam De maakt bekend: ie. dat, ter voldoening aan artikel 10 der Onteigeningswet, een commissie uit Gedepu teerde Staten der Provincie Zuid-Holand, bij gestaan door de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland en de Burgemeester, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden op maandag, 3 december 1962 te 10-30 uur, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen legen het plan van onteigening tin.v. de Gemeente Schiedam voor de aanleg en verbreding van trottoirs aan de Dam en Korte Dam in de gemeente Schiedam e» nodigt be langhebbenden uit om hun bezwaren, te* plaatse en ure vermeld, mondeling of schrif telijk aan genoemde commissie mede te delen: 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid vra artikel 12 der Onteigeningswet te* voldoening aan het tweede lid van dat artikel ter inzage van een ieder worden nedergelegti ter secretarie der gemeente, van november 3962, totdat de commissie haar werkzaam heden binnen de gemeente heeft volbracht; Se, dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Schiedam van 19 november 1962 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft vol bracht Bezwaarschriften zijn vrij gesteld van het recht van zegeL Schiedam, 13 november 1962. De Burgemeester voornoemd, J. W. PEEK. WOENSDAG 14 NOVEMBER. De Baak, 7.30 uur; Clu*. Vrouwenbond; Bij eenkomst. Geref. Jeugdhuis, 8 uur; Chr. Gvma. Ver. DOK: Ledenvergadering. Chr. Poe. BeL, 8 uur; Alg. Fotokring; Con tacts vond. Wijkcentrum, 8 uur: St. Agnesschool: Ouder avond. Amstelbron, 8 uur; Ver. Natuurgenot In hu IS. DONDERDAG 15 NOVEMBER. Passage Theater, uur: Schled. Kunstkring: Toneelgroep Centrum met 3 x Koekoet Arcade. 8 uur: Kath. Nat, Bond van EHBO: Rayon wedstrijden. Irene, 8 uur: Chr. Bond v. Overheictepers.: Voordracht door otto Sterman. Volks gebouw, 8 uur: ABVA; Huldigingsavond. Wijkcentrum Nleuwland, 8 uur: CJV; Bijeen komst. Warande 95: Ned. Roode Kruis: Verkoopactie met tombola. BIOSCOPEN. Passage Theater; 2 en 6 uur. De Kanonnen van Nauarone. JJonopoJe Theater: 7 en 9-15 uur; Dreiging uit het heelal. MUSEUM Nieuwe vormen en nieuwe muziek Expositie Rijk van Ravens, dagelijks van 10—17 uur, 's zondags van 13—17 uur. Cem. Openbare Leeszaal: tot 2 november ten toonstelling Belgische boek. AJPOTHEKERSD1EN5T. Gouka Co., Groenelaan 127. "jLTET ZIJN TWEE Oratoria „Die Schopfung" en „Die JahieBzeiten" heeft Haydn op latere leeftijd, hij liep tegen de zeventig, een formidabele com positorische prestatie geleverd. Vooral ,n „Die Jahreszeiten'* laat hjj zich nog ken nen als een volop van het leven genie tend, blijmoedig mens. Het is een uitste kende gedachte geweest van de nu zestig jaar geworden Arbeiders Zangvereniging Excelsior", deze verjaardag te vieren met de uitvoering van dit oratorium. Eveneens met blijmoedige overgave heb ben de koorleden dit werk ten gehore ge bracht onder de vitale leiding van dirigent Leo Smit. Haydn. is de klassieke componist btf uitstek en juist in „Die Jahreszeiten" gaat bü zich nogal eens te buiten aan roman tisch getinie toonsehilderingen. Hierin schuilt een groot gevaar voor de uitvoeren den omdat men al gauw geneigd, is er wat sentiment in te brengen. Dit hebben wij gisteravond by de uitvoering in de Grote Kerk ook. hier en daar kunnen constateren, onder meer in het recitatief van Lukas „Die Mittagsonne brennetdaar lag het er net iets te dik bovenop. Daaren tegen werd het slotdeel van „De Lente" op uitnemende wijze door solisten en koor geïnterpreteerd. De verschillende koren hebben niet alle voldaan. Zangtechnisch klonk het uitste kend in de ruimte van de Grote Kerk, maar de verschillende koorfuga's kwamen niet helemaal uit de verf. Het getuigt van een goede verstandhouding van de Schie- damse koren onderling dat een aantal le den van andere koren „Excelsior" wacen komen versterken, maar grotere partijen maken de juiste uitvoering van een fuga veel moeilijker. De structuur van de stem voering werd dan ook enigszins geweld aangedaan waardoor de klank te dik werd. Dit wfts wel jammer, want voor de rest lieten de koren aan duidelijkheid niets te wensen over en het Inleidende koor tPKomm, holder Lenz", toonde al sen zekerheid waarvan men kon verwachten dat het geheel goed zou worden. T-vE DRIE MEDEWERKENDE solisten D hebben zich eveneens met hun beste krachten Ingezet om deze uitvoering te doen slagen, Hanne, gezongen door de so praan Nelly van der Spek, voldeed ten- volle aan onze verwachtingen. Beheerst en met voldoende zeketheid zong zjj haar partij, maar het wil ons vóórkomen dat zy enkele onderdelen iets meisjesachtiger had moeten zingen en iets minder als zan geres. De bas 'Jan van der Ree (Simon) en de tenor Jan Waayer (Lukas) hadden beiden het nadeel dat hun stemvolume n'et 20 groot Is voor een ruimte als die van de Grote Kerk. Dit leverde wel eens moeilijkheden op bij het luisteren, altne- wei ze hun partyen zeer verdienstelijk hebben gezpngen. Dirigent Leo Smit had het geheel zeer goed in handen, Uit alles bleek dat er stevig was gestudeerd. Bjj het leiden van de koorzang was hy het beste op dreef, zijn directie van het be geleidende orkest (leden van het Rotter dams Philharmonlscli Orkest) liep echter een beetje stroef. Dit is echter een handi cap van vele koordirigenten omdat er te weinig gelegenheid is om met orkest te werken. .Excelsior" heelt er goed aan gedaan hun zestigj'arig bestaan op deze wijze te vieren. Een stad als Schiedam heeft toch al te weinig van deze evenementen en men mag deze zangvereniging dankbaar 2ijn dat zij een goed met publiek bezette Grote Kerk een prachtige avond heeft bezorgd. H. GROENEWEG Na een week welkome rust vervolgt HermesDVS zondag a.s. de competitie met de thuiswedstrijd tegen Hilversum, een wedstrijd die met vertrouwen tege moet wordt gezien, ondanks het feit. dat Hilversum momenteel sterk speelt en daardoor een besta plaats op de rang lijst inneemt. Dit moge vreemd klinken na de neder laag tegen Xerxes, maar juist in deze ontmoeting toonde Hermes een sterke mentale inslag, door na een 3—0 achter stand Xerxes toch nog voor grote moei lijkheden te plaatsen. En daarbij bleek, dat Hermes wat spelpeil betreft in de Eft zït. Daarom verwachten wij een interes sante wedstrijd op „Harga", met goed voetbal en een beste kans op winst voor de thuisclub. Het 2e team van Hermes gaat na de overwinning op SHS met vertrouwen op bezoek bij Xerxes 2. Zaterdagmiddag, 3 uur speelt het jeugd- elftal op Harga tegen Fortima VI. 2 en dU moet een herstel betekenen van de Hermes-jeugd. Hermes—DVS 3 ontvangt om 10 uur, zondagmorgen op „Harga" Gouda 2 en gezien de goede vorm, "waarin Hermes 3 momenteel verkeert, kan dit een nieuwe overwinning worden. Het 4e team is vrij. - WOENSDAG 11 NOVEMBER 1962 Een schoorsteenbrandje ontstond dinsdag ten huize van A. D. aan de Boeboomlaan 14. De brandweer rukte uit o.Lv. de heer W. de'Jager, maar behoefde sléchts, de kachel te verplaatsen. De schoorsteen was niet schoon geveegd. Een bromfiets sa gestolen ten nadele van de elektrotechnicus H. J. C., die hem goed afgesloten op de Koemarkt had neergezet. Een fiete is gestolen ten nadele van de elfjarige T, d. J. Hij bad zijn fiets met op slot op.de MaMcerstraat geplaatst. Voor de oud-werknemers van Wilton Fijenoord N. V. was er gistermiddag in Musis Sacrum een cabaretmïddag. Het. programma getiteld 't Is feest vandaag, telde niet minder dan eenentwintig num mers stond er onder leiding van Pé Lahne stem; de regie had de bekende Joop Do- derer, de muzikale omlijsting leverde Gil les Pirotte en de costuums waren gemaakt door Johnny Nieuwenhuizen. Het is een gevarieerd feestmenu geworden. De aan wezigen beleefden, een Italiaans avontuur met Joop Doderer en drie van zijn mede werkers. Les Albanos gaven stoutmoedi ge staaltjes van moderne acrobatiek te zien, mr, Harvey jongleerde er lustig op [os en even voor de finale zong Wim Schol- te nog „*t I» voorbij", 's Avonds werd het zelfde programma herhaald, maar nu voor ontwikkelingen ontspanning met een jonger publiek. De heer J, v. d. Broek had zoals ge woonlijk de leiding in beide bijeenkom sten. T EES OOK EENS GEDICHTEN! pit -Lj advies dient als motto van do boekon- etaiage in de Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven, die deze veertien dagen tegelylc met een grote expositi» van ge dichten binnen in de hal de aandacht vraagt.. Krantenknipsels vormen de ach tergrond. Er is natuurlijk veel experimen* tele poezie bij, waarover Paul Rodenko m zijn aardige boekje: „Tussen de regels" opmerkt; Het lezen van experimentele ge dichten vereist een geestelijke om stelling van de lezer: die niet zo moeilijk is als men vaak wil doen voorkomen. Lucebart mag niet ontbreken. Zyit gedichtenbundel „Van de afgrond en de luchtmens" begint met de paradoxale regels Van vaste duis ternissen, Ik laat my een lied zingen. Van Victor van Vriesland ligt er Spiegel van de poëzie, van 1940 tot 1955. Henk Fedder schrijft onder de titel Joods Kind een ont- roerend-mooi gedicht: „Zij wacht hera elke avond aan de trein. Het meisje met d'on-arlsch 2warte haren, Met ogen die verstrakken in een staren, Of Valer gauw de tunnel door zal zijn". In ruime keuze liggen tientallen gedichtenbundels te wachten om te worden meegenomen, zoals Ogentroost van Karei Jonckheere, Verzamelde Gedichten door Jan Engel man, ToL zover voorlopig door Max Den- dermonde, Neerslag door Elizabeth Eyben en Trijntje Fop met haar Beestachtighe den; Puntdichten op leden van het dieren rijk met stekelige en zotte woorden en toespelingen op verschijnselen in de men sen maatschappij, waarin voornoemde Trijntj# op tea grasmua als volgt rijmt* Te Rotterdam begon «en grasmus, 2yn nest te bouwen in Erasmus. De dichter Guillaume van der Graft dicht in Woor den van Brood t „En d« vrijheid bestaat Jn woorden. Die brood geworden zjjn, Stemmen die zijn gebroken, En bloed dat is vargoten» De Vrgheld smaakt haar pgn". Dat de mogelijkheden om te zwemmen in Schiedam veel ongunstiger zijn dan in hei naburige <en veel meer bevolkte) Rotter dam, moge blijken uit een bericht, dat we lazen in ^Het Sportkompas", orgaan, van de sport- en ontspanningsvereniging „De Nationale". In bet sportjournaal van dit blad lezen we onder de rubriek „Zwem men" bet volgende: „Ten slotte nog een zwem-noodkreet. In het Sportiondsenbad Zuid ia nog plaats vflor vele maandag avond-zwemmens. Wij moeten wekelijks gemiddeld 200 zwenretens en. zwemmers in dat bad hebben en zover is bet helaas nog niet, U kunt zich aanmelden bij de heer W. C. H. Bakker van de Kwit. afd. (De Nationale)." En dan te weten, dat er ons Sportfond- senbad geen vyf minuten meer vrij zijn voor een eventuele nieuwe groep die in ver- enigingBverfjand ieu willen zwemmen. Zo als bekend wijden B. en "W. hun volle aan dacht aan de plannen om de zwemrooge- lijfeheden hier ter plaatse ui-t te breiden, door de stichting van een Zuiderbad. De plannen liggen ten dele reeds klaar, maar hefc wachten is op het bekend worden van het juiste tracee van de Deltadijfc. In de Memorie van Antwoord gaan J3. en W. in op een opmerking van een ge meenteraadslid, die bij de behandeling in commissie van de begroting de vraag heeft gesteld, hoeveel gegadigden voor volkstuinen nog op de verschillende wachtlijsten staan. Hierop werd geant woord, dat er op het ogenblik nog 200 personen in aanmerking komen voor een tuintje. Hiervan zullen er ca, 120 reeds in 1963 of begin 1964 een plaats kunnen krij gen op het derde complex volkstuinen, dat thans wordt aangelegd. Het uitblijven van het rapport Is l-z. het Bejaarden vraagstuk van het ETI ons een ergenis. Reeds verschillende malen hebben wij gevraagd, wanneer het ver schijnt Ons Is zeer onlangs verzekerd, dat! het thans binnen enkele weken tegemoet! De leeftijdsopbouw van het gemeen- fepersoneei te Schiedam is vrij gelijk matig Verdeelt men de reeks jaren tussen de 15 en de 65 in tien gelijke delen van vijf jaren, dan zou elk de zer leeftijden bij het personeel met ongeveer .I0V» van het totaal verte genwoordigd moeten zijn. Dit geldt voor de leeftijden van 30 tot 35, yan 35 tot 40, van 40 tot 45 en van 60-65- De leeftijdsgroepen van 45 tot 50, van 60 tot 55 en van 55 tot 60 jaar zijn sterker vertegenwoordigd, nl. met 15,5, 18,2 en 12,l*/i.( De jonge groepen, tot 20, van 21 tot 25 en van 25 tot 30 jaar omvatten resp. 5,6, 7,6 en 8,0'/, van het totaal en er zijn nog 5 arbeidskrachten boven de 65 jaar (0,3'/a). Het zou o.L redelijk zijn te verwachten, dat deze jongere groepen relatief sterker vertegenwoordigd zou den moeten zijn, hetgeen er op wijst, dat misschien toch iets te bereiken zou zijn door extra aandacht voor de aanwerving van jonge krachten, evt. direct van de school. Met grote belangstelling hebben <li Schiedamse voetbalarb iters woensdag avond in de kantine van de v.-v* „Schie dam" geluisterd naar wat de internationa- scheidsrechter, de heer Joh. H. Mar- tens uit Zeist hun had te vertellen. Veel ieeraaams was er voor hen bij, alhoewel da SSV-leden ook genoten van de bijzon dere belevenissen van de heer Martens by zijn wedstrijden in 't buitenland. Voor de Schiedamse afdeling van de GOVS was het wel 20 leuk, dat spr. ook één en an der vertelde over de Engel se bekerwedstrijd in Wales, waarbij hij enige tijd geleden optrad samen met de Schiedamse Ere-di- visie-scheidsrechters L. van Ravens en H. v. d. Veer. De heer Martens prees deze twee top-arbiters voor hun uitstekende kijk op het speL Talenkennis achtte spreker ook bijzon der belangrijk voor de scheidsrechters, vooral voor hen, die mogelijk nog eens aanstellingen voor buitenlandse wed strijden zullen krijgen. Verder was de heer Martens een voorstander van het dia gonale systeem bij het fluiten en hij was van mening, dat dit birmen afeienbare tijd in ons land verplicht gesteld zal worden voor de scheidsrechters. Een schooi voor grensrechters goals jn Luxemburg zal in ons land ook moeten komen, aldus de heer Martens, die van half negen onafge broken aan het woord bleef tot elf uur. Daarna dankte hem de voorzitter van de SW, de héér L. Schotting voor zijn toespraak. De heer Schotting deelde nog mede, dat de clubavond van 14 november a.s. niet zal doorgaan i.vjn. de wedstrijd Feijenoord— la de Schiedamse Bedrijfs-Klaverjw competitie zette Klinknagelfabriek C rijn overwinaingenreeks voort met een flinke overwinning op het B-team.' Ook OGW krijgt ineens haast om zich in de kopgroep te voegen. De kaartploeg van Gemeente werken wees het team. van Excelsior met gedecideerde cijfers terug en klom, nu Klinknagel A niet rond de kaarttafels verscheen, naar de tweede plaate op dc ranglijst. Uitslagen gespeelde parttien; Gemeente werkenExcelsior 123—102; Klinknagelfa briek B tegen teamgenoot C 92—126; Stand aartBreeuwwerfcfabriek 111—111; VGB Av. 't Hoff Jongepier 123—109; OGWVGB B 126—103. Bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam werd in do afgelopen maand f. 1.421.292,63 ingelegd en f. 1.277^28,05 terugbetaald. Een mlegoverschot dus van f, 144.064,53 tegen een overschot van f. 77982,35 over oktober 1961. Dit gunstige resultaat it in hoofdzaak te danken aan de wereldpaardag (30 oktober), op welke dag in 1387 posten een bedrag van f. 130.859,80 werd ingelegd. Het tegoed van spaarders was eind okt. kan worden gezien, aldus schrijver B. en[ 1962 gestegen tot f. 37.936.069,50, het aantal "W. spaarders tot 51.443. De wandelsportvereniging „De Trekvo gels" organiseert op zaterdag 17 en zon dag 18 nov. a.s. haar 15e Nationale St. Nicolaasmars, over afstanden van 8, 12, 20 en 35 km. Voor deze mars bestaat al tijd grote belangstelling. Het is derhalve wenselijk van te voren in te schrijven, dat voorkomt wachten. De in schrijf adreseen zyn: J. Schmitt, Newtonplein 4, Schiedam (o); J. Vroon. v. Smaleveltstraat 33, Schie dam <w>; J. de Bruin, Dr. Boslaan 33 (Nw. L.); W. de Graaf, Karbouwstraat 23, Rotterdam; G. Lagendijk, v. Hoorn- beekstraat 15. Vlaardingen (o) en bij het secretariaat, H. de Smits, Beijerlandsestr. 36, Schiedam, alwaar u tevens alle in lichtingen kan verkrijgen. Het inschrijfgeld bedraagt voor perso- nen t.tm 15 jaar f 0,75 en voor oudere 1,- per persoon. De voorinschrijving sluit op 10 nov. Nadien wordt het met 0,20 verhoogd, groepen met 0,75, zon- der beloning 0,45. Iedereen die de tocht volbrengt, ontvangt een prachtig met goud uitgevoerd erelint, met goud opgelegde vogel. Voor groepen zijn er mooie extra prijzen beschikbaar o.a. ere-prijzen ge schonken door 2.K.H. Prins Bernhard en het Nederiandsche Roode Kruis en vele andere instellingen. Het startbureau is gevestigd in de Ko renbeurs, Lange Haven, hoekDam, te hereiken van de tramhalte via de Koe markt en r.a. Lange Haven. Vanaf het station, via de Singel—Lange Kerkstraat- Hoogstraat—Dam. - Start zaterdags van 2.30 uur, de 35 km echter om 12 uur. Start zondags tussen 10 en n uur, de 35 km om 10 uur, E.K. deelnemers kunnen na overleg zondags la ter starten. Het batig saldo van deze mars komt geheel ten goede aan het Nederiand sche Roode Kruis, afd. Schiedam, waar van de leden voor de I5e maal hun krach ten als EHEO'er gaven. Wat niemand had verwacht is gebeurd, het le tiental van de Schaakclub Scftie dam staat met 3,5—1,5 achter tegen Shell 1. Alleen de heer de Bruyn wist het lot een overwinning te brengen, terwijl de heer Planken remise speelde. De heren Noordegraaf, Grevenbroek en Harmannij verloren. De partijen van de heren Herm- se, v. Soeien, den Uyl, Vrijland en Hok ken werden afgebroken. Van de afgebroken partijen staan er 2 gunstig voor Schie dam 1 minder gunstig en 2 gelijk. In tegenstelling tot het le tiental boekte he: 3e een fraaie overwinning op Char- loïs 7 nJ. met 52. De heren v. Etlen, Dekker, Weeda, Koster, Slagmolen, v. d. Zee, Lansbergen en v. Drtessche boekten een overwinning, terwijl de heren Willem- se en Boele verloren. Op 23 november a.s. za> een snelschaak-wedstrijd worden ge speeld. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Schiedam, hield gister middag in Musis Sacrum onder leiding van haar voorzitster, mevr, M. Schroot- Droogleever Fortuyn een bijeenkomst, waarop de dames aan de hand van fraai gekleurde dia's vertelden over hetgeen ze hadden meegemaakt op hun buitenlandse reizen gedurende hun laatste zomervakan tie. Voor de pauze werden er dia's ver toond over de Costa Brava, de Woeste Kust ten noorden van Barcelona, Joego slavië en de wintersport in Oostenrijk, met bekende oorden als Lennoos enKitz- bühel. Na de pauze kwam Turkije aan de beurt. De enige dia's over Nederland lieten Epen in Zuid-Limburg zien. Berthold z. v, G. Kamperraan en C. 2. Combrink; Leeirdert C„ z. V. M. A, Pat- tikawa en M. A. Overgoor; Cornells J. z. V. J. Wolthuis en M. L. T. Haring. A. A. de Leeuw, T3 jaar echtg. van J. M. van Dam; A. C. de Keijzer, 87 jaar wed van G. H. Ossel; J. Boeren, 61 jaar. pUUS SOTBMAiNN VERZAMELDE ten behoeve van jonge mensen ter gele. genheid van de boekenweek van 1959 ge- dichten over aarde, zon, maan en sterren en over een primula en een citroen. Geen dichter neemt volkomen afstand van de jeugd; al schrijft hij ook zijn hele leven over niets anders dan dit afscheid, aldus Hans Andreus in het boekske „De dichter en het arscheid van de jeugd". In Kok kels, gedichten van J. Bernlef lezen we: Het gedicht is een hand tastend naar een lezer, terwyi W. J. v. d. Molen in „De dichter in een stad" een parallel trekt tussen de schoonheid van een vrouw en die van een stad, Luistert u maar; Een vrouw heeft geen schoonheid nodig jm schoon te zijn. Dat zelfde geldt voor een stad. Met twaalf gedichten en een acrosti chon vult Simon Vestdijk zijn bundel met kunstzinnige reproducties: „Rembrandt en de Engelen". Bij De boedelbeschrijving staan de volgende regelen: „De diender met de ganzeveer, Die heeft een kladboek meegenomen, Om 't tussen vlek en veeg en smeer, Te vullen met mijn Bchildurs dromen". De Limburger Pierre Kemp be zit een geheel eigen trant van dichten. Het pittige kleinood „Bezoek" begint aldus: „Er belt bezoek, De klok zegt juist het uur. Ik heb geen zin meer in een ver jongingskuur!" Ten slotte schrijft A. Ro land Holst in zün keuze uit eigen werk die onder de titel „In ballingschap" ver scheen, in het voorwoord, dat hö „Achter- at" doopte: „Maar wat het leven aangaat, nog steeds overkomt het mij, dat ik in deze kamer of ergens in een herberg, een oud of nieuw gedicht lees, dat mij door de verrukking of de ellende van wie *het schreef, Iets geeft van het enige geluk, dat hoe kort ook, eeuwig is". Er is in Nieuwland nog plaats voor plra. 1200 nieuwe woningen. Voor plm. 950 w> nmgen is de grond reeds bouwrijp, voor 130 wqningen kan grond op korte termijn bouwrijp worden gemaakt. De overige grond voor plm. 100 woningen is voorlopig niet bouwrijp te maken. Ook in Kethel zal wel voldoende groad beschikbaar zijn om de woningbouw er krachtig voort te zetten, zij het dan, dat misschien de grond niet bouwrijp wordt gemaakt op de wijze zoals B. en W. zich hebben voorgesteld. Betere verbinding met Vlaai'dingen, groenbescherming Feestavond van de Ambtenaren. De Algemene Bond van Ambtenaren geeft dit jaar op 15 november zijn jaarlijkse feest avond. Aan deze avond zullen velen bun medewerking geven. Aanvang 8 uur.. ReÜnle van ond-illegalên. De Ned. Ver. van Ex-politieke Gevangenen, houdt op 22 november in Musis Sacrum haar 17de reünie van de Schiedamse oud-ille galiteit- Hierbij zal de Geref. Am. Toneel groep Geron het blijspel ,.De gelukkigste dagen van je leven"' opvoereiu Aanvang 8 uur. ITit de memorie van antwoord op de Maassluise begroting 1963 tekenen wij nog de volgende verlangens van raadsleden op: De vorig jaar vernielde brug, die toegang geeft tot de Veerstraat, dient in oude luister hersteld te worden, waaraan tevens de vraag gekoppeld werd of het Goudsteen water als zodanig in stand moet blyvetu Er zijn besprekingen over beide vraagstukken met Delfland gaande. Reorganisatie van de woningstichting „■Woningbeheer" werd bepleit. Het bestuur van genoemde stichting bestudeert een ter zake ingediend voorstel. Eepleit werd voorts stappen te onder nemen om in samenwerking met politie, onderwijzend personeel en plantsoenen dienst van de gemeente het vernielen vao groenvoorzieningen tegen te gaan. Burge meester cn wethouders achten de omvaog van de vernielingen aan groenstroken en in plantsoenen in Maassluis niet verontrus tend. Tussen politie en plantsoenendienst bestaat reeds een doeltreffend samenspel. Eijn er al vorderingen gemaakt met be trekking tot het verplaatsen van de kolen- loodsen aan de Stationsweg. B. en W. ant woordden, daj de Nederiandsche Spoor wegen desgevraagd in beginsel vergunning is toegezegd voor een door haar voorge nomen verplaatsing van de kolenopslag- plaatsen aan de Stationsweg naar de zuid zijde van het spoorwegemplacement Er zullen aan de te verlenen vergunning voor waarden worden verbonden o.m. met be trekking tot het uiterlijk aanzien van d« opslagplaatsen. In antwoord op een vraag om in het ka der van het bezoek aan het toekomstige nieuwe fiatziekenhuis te Vlaardingen een betere verbinding te bewerkstelligen, zeg gen burgemeester en wethouders gaarne te zullen streven naar een verbetering van de verbindingen met Vlaardhagen. Met name zullen zij onderzoeken of het mogelijk dat de route van de busdienst naar Vlaar dingen via de gemeente Maassluis wordt geleid. Met het oog op de ontwikkeling van Maassluis is aan de minister van binnen landse zaken om een herziening van dfl sterkte van het politiekorps verzocht. Aan het zg. welstandstoezicht op bouw- aanvragen hecht het college van B. en W. zoveel waarde, dat men de relatie met het Instituut Stad en Landschap niet wenst te verbreken. De gedachte aan een afzonder lijke dienst voor onderwijs en culturele zaken meent het college, gelet op de grootte van Maassluis, te enenmale te moeten af wijzen. Donderdag, 22 november maakt de raad van Maassluis in een middagvergadering een aanvang met de behandeling vaa da begroting en van bedrijfsbegrotingen, dienstjaar 1963.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2