ROTTERDAM NIEUWSBLAD FW Tolstoi's Oorlog en Vrede op het toneel voor DRZ afdeling Rotterdam stoopman Japan en Indonesië dringen Euromarkt binnen Boterletters en kerstkransen voor nieuwe Magnaliakerk in Overschotten bij spaarbanken ondanks actie voor „Het Dorp" at <n Expogé ter herdenking naar Amsterdam AAR. ANNEER Uit het politierapport Morgen zullen klokken luiden Winkels gesloten op zaterdagmorgen SVV ontmoet zondag Amersfoorts HVC Nieuw vrachttarief naar Dominicaanse republiek De niemve films in de komende dagen Zaalhandbal programma voor dit weekeinde Accent verschuift steeds meer naar sparen op korte termijn Tafelteimistoemooi in Vlaardingen KLANTEN Verlovingsringen Juwelier Mgr. Noienslaan 512 - Tel. 62072 Consumentenbond klaagt over verzekeringswezen Uitbreiding directie Slavenburg's Bank Westduitse bnlp voor Britse betalingsbalans Klachten van Westduits bedrijfsleven Hnofdnfentactap en Brfaotie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD .VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 VOOR DE Samenwerkende Organisa ties de leden van Toonkunst de Schie- damse Kunstkring en de Katholieke Kring zal het gezelschap Theater op 13., de cember een samenvatting uit Oorlog en Vrede spelen, naar het boek van Leo Tolstoï. Het stuk speelt zich af in het be. gin der 19e eeuw. toen de Franse legers, onder Napoleon, Rusland binnentrokken. In zijn roman heeft Tolstoï gestalte ge ge- ven aan zijn gedachten over de absurditeit van de oorlog. Tegelijkertijd schiep hij echter een on vergetelijk beeld van de Russische samen leving, belichaamd in diep doorvoelde ka rakters. Piscator, Neumann en Prüfer be werkten het boek voor het toneel, niet schromend gebruik te maken van alle mid delen, dJe het toneel hun bood. Hierdoor schiepen zij een toneelstuk, waarvan de Londense pers schreef: „Dit waS ongetwijfeld de meest ontroerende en effectvolle toneeldaad van de maand. Men zou denken dat Tolstois grote roman onmogelijk voor toneel bewerkt kan wor den, maar in de intelligente gedaantewis seling van Plscator, Neumann en Prüfer is het verhaal wel noodzakelijkerwijs epi sodisch, maar daarom niet minder op windend gebleken, terwijl de bekende ka rakters volkomen tot leven komen". De afdeling Schiedam van „Expogé'1 en Voormalig Verzet Nederland" neemt vrijdagavond 7 december met een afvaar diging deeL aan de bijeenkomst, die in de Aula van het Tropenmuseum aan de Mau- rltskade in Amsterdam gehouden zal wor den. Deze herdenkingsbijeenkomst wordt gehouden i.v.m. het verscheiden van SE. K H, Prinses Wilhelmina. De sprekers var die avond zijn mr, G. van Hall (bur gemeester van Amsterdam), de Hoogeer waarde heer J. Soetendorp (Opperrab- b:n van de Joodse Gemeente), ds. C. M. Giaafstal en Kolonel J. J. F. Borghouts (voorzitter van de N. F. ft.). Rosa Spier ei Willem Andriessen verlenen muzikale medewerking (harp en piano). Opgaven Bij voldoende deelname zal een bus om 1* 25 uur vanaf het Rubensplein vertrek ken, 'welke bus via het dr. Wibautplein n-r.ar dc Broersvest zal rijden, waar men om half zeven hoopt te vertrekken. Eij onvoldoende deelname gaan de afgev&ar- <Tgden per trein, vertrek half zeven van af station. VRIJDAG 7 DECEMBER Chr. Soe. Bel, 8 uur: Werkend* Jeeugd. St. Nico laas avond. Irene 7,20 uur: S.V.V. pupillen. St. Nlcolaaa- feest. ZATERDAG 8 DECEMBER Chr. 5oc. Bel. 2 uur: Pers. Ver. Swarttouw Kindermiddag. Arcade 2 uur: Pers. Ver. Clebcn. Kindemid- dag. Muds Sacrum 7.30 uur: Verolme, Avond voor Spaanse arbeiders. Goede Havenkerft 8 uur: CEFA „Moeder mag niet sterven". Sursum Corda 8 uur: Korfbalclub Succes; St. Nicola a sf eest. ZONDAG 9 DECEMBER Wijkcentrum Nleuwland 8 uur: instuif BK Jong Schiedam. Sint Nicolaasbal. Mitsls Sacrum B uur: De Mandefle* BIOSCOPEN Passage Theateri dag 3 en 816 uur. Revalc de Rebel. Monopole Theater: vr. zat, 2—7—9.15 uur. De Spookrijders. Zond.-matmee 2 en 4-ia. Bengaalse Brigade MUSEUM Oase Dam Z: expositie van zeven Scbted. schilders, Btedeiyk Museum: Henri George ^arn-^" positie Grafisch werk en tapijten, vage Jjjks 1017 uur, zondags 13—17 uur. Deze voorstelling zal een van de laatste zijn, waarbij de Schiedamse Kunstkring betrokken is. Hierover zegt het blad van de Katho lieke Kunstkring het volgende: „Wij heb ben pas gehoord dat de Schiedamse Kunst kring opgeheven zal worden. Dit zal voor Schiedam een groot verlies zijn. Direct betekent het dat het komende wintersei zoen nog slechts de helft van het aan tal beroepstoneelstukken te zien zal zijn in onze stad". De Katholieke Kring maakt zijn leden erop attent, dat, hetgeen de Schiedamse Kring overkwam, ook de Katholieke Kring kan gebeuren, indien zij niet ijverig streven naar ledenwerving. Het blad spreekt verder de hoop uit dat een of andere vonk de Schiedamse Kunst kring nog kan redden. Tegen de gevel op reed de metaalbe werker A. G. B. met zijn bromfiets op de Noord vest, toen zijn voorwiel in con tact kwam met de trottoirband. Hij is met een hoofdwond naar het gemeentezie kenhuis gebracht en daar opgenomen. Zijn bromfiets is licht beschadigd. Een schoorsteenbrandje ontstond bij de weduwe A. C. V., oud 80 jaar, wonende aan de Gedempte Baansloot 79. De schoor steen bleek de laatste jaren niet te zijn geveegd. De brand ontstond toen de be woonster de kachel aanmaakte met papier, hout en eierkolen. Er ontstond een hevige rookontwikkeling, maar de brandweer od.v de heer Keuzekamp doofde het vuur en veegde de schoorsteen. Een inbraak is gepleegd in de kanto ren van J. C. Hempels Scheepswerven N.V. aan de Strickledeweg. Met een scherp voorwerp is een raampje aan de voor zijde opengewrikt en de sluiting gefor ceerd. Verschillende bureaus zijn door zocht en overhoop gehaald. Voor zover kan worden nagegaan wordt niets'vermist Wederom is een deur geopend met een ijzerdraadje via de brievenbus, ditmaal aan de Burg.1 van Haarealaan 1381 bij een oude dame. Er wordt niets vermist Een damesrijwiel is gestolen tn.v. de timmerman J.S.CR., die het niet op. slot had neergezet bij zijn woning. De dierenwereld baart de politie mo menteel zorgen. Een eenzaam achterge laten kat is door de politie opgevangen en naar het asiel gebracht Een zeer ver waarloosd bruin langharig hondje, acht weken oud, dat al dagenlang in. de om geving van de Gasstraat heeft rondgezwor ven, is opgepakt en naar het asiel ge bracht Een kortharig witzwart hondje heeft zijn eind gevonden op de BK-laan, als gevolg van het verkeer. Het lijkje Is door de politie verwijderd. Het is de wens van de Koningin, dat op de dag van de begrafenis van Prinses Wilhelmina in allo plaatsen de klokken worden geluid van 8.00 tot 9.00, van 12.30 tot 13.30 uur en van 16.00 tot 17.00 unr. In verband hiermede heeft de Burgemees ter de beheerders van lnidklokken in de gemeente uitgenodigd om de klokken op de begrafenisdag op de genoemde uren te doen luiden. De Schiedamse Mi d den sta n ascentxa I e adviseert de winkeliers om de winkels zaterdag tot half twee gesloten te houden. Zondag komt er weer een koploper op bezoek aan de Bosrand, ditmaal het Amersfoortse H.V.C., dat fier aan de kop gaat van de 2e divisie B. De roodgroenen beleven dus weer een topwedstrijd, waar aan zij zich mogelijk kunnen optrekken en dat volop spanning zal opleveren. De Amersfoorters beschikken over een snel en. goed spelend elftal, met maar liefst de twee topscorers- van deze afde ling in de voorhoede tw. de midvoor Mar kus en de binnenspel er Houtveen. Beide schutters weten wat raak schieten is, zo dat' de S.V.V.-defensie het zwaar te ver duren zal krijgen. Dat de roodgroenen zondag haast nog een 3O achterstand hebben weten weg te werken, getuigt in ieder geval van een flinke dosis strijdlust en wanneer men. te gen H.V.C. met eenzelfde teamwork en enthousiasme te werk gaat als tegen D.F.C. in de tweede helft, dan kan het aan de bosrand een levendige en span nende wedstrijd worden. S.V.V. kan. Ia- ten zien dat het nog lang niet de moed verloren heeft en dat men terdege reke ning moet houden met de Schiedammers. Gezien de nog vele geblesseerde spelers zal het SVV.-elftal eerst zaterdag defi nitief worden samengesteld. Echter is er goede hoop dat men weer enekele .vér- trouwde gezichten zal zien. Scheidsrechter is de heer D. H. J. Bongers uit Enschede. S.V.V. 2 heeft zondag tegen D.H.C een lelijke steek laten vallen en zal zondag In Utrecht tegen D.O.S: deze fout moeten herstellen door met twee punten naar Schiedam te komen. De Utrechtenaren behoren echter ook tot de gegadigden van de kopgroep én. zullen ongetwijfeld de Schiedammers een. "Warme ontvangst bereiden. De U.S. Atlantic and Gulf/Santo Domin go Conference heeft de publikatie van een nieuw vrachttarief voor vervoer naar Dominicaanse havens aangekondigd. De nieuwe tarieven wordep op 7 januari van kracht. In feite betekenen de nieuwe tarieven, een samenvoeging van de huidige vracht tarieven en toeslagen, plus de toevoeging van vele. nieuwe produkten, waarin voor heen niet speciaal was voorzien, zo heeft de voorzitter van de conference verklaard. Het Sint-Nic olaasfeest is door leden van de Gereformeerde Kerk in Nïeuwland aangegrepen om door middel van een bo terletteractie weer wat geld ,in de kas van „MeLoDi" te laten vloeien. Deze vreemde letters betekenen nL „MEtaal, LOmpen en Diversen" en houden in, dat door inzameling van oud metaal, lompen en diversen geld gespaard wordt voor de nieuwe Gereformeerde Kerk in Niéuw- land, waarvan op 22 maart van dit jaar door ds. P. R. Everaars de eerste paal werd geslagen. Het waren de heren NI Goedendorp en rt. Winkel (de huidige koster van de kerkzaal die '9 zondags in dé cartonnage- fabriek gebruikt wordt) die enige tijd ge leden het initiatief namen voor een boter letter-actie. De2e actie nam zulk een om vang aan, dat de beide heren het werk niet meer aankonden. Enkele weken ge- SPOOKRIJDERS Voor de liefhebbers vsn de griezelfilm valt er volop te rillen in „De Spookrij ders" („Night Creatures"). Peter („Dra- cula") Cushing is dit keer eens niet een luguber bloedzuigend monster maar een vriendelijke dominee, die vroeger een ge vreesde piraat was maar sinds een ^en" tal jaren zijn leven tracht te beteren door ten behoeve van zijn gemeente op uitge breide schaal in drank te smokkelen. De regering stuurt een groepje soldaten on der leiding van een kapitein (Patrick Al len) naar het smokkelende dorp om er een onderzoek in te stellen. Men komt tot de ontdekking dat er 's nachts in het moeras vreemdsoortige skeletten op paarden ronddolen en dat een vogelverschrikker niet zo maar een dooa wezen Is. Een van de mannen die met de soldaten is meegekomen, een mmat met afgesneden tong. herkent in ae do minee de man die hem eens zijn spra&k ontnam. Moordend trekt hij door het dorp op zoek naar wraak. Ded ominee echter steeds op het nippertje te ontko men. Tenslotte grijpt de kapitein in..?iaar niet voordat zijn zenuwen behoorlijk op de proef zijn gesteld, want ook ae dooa- kistenmaker speel4, een belangrijke rol, om dan maar niet te spreken van een ge opend graf, dat leeg blijkt te zijn. De regio is in handen van Peter Gra ham Scott. Vrij. zat zo. in Monopole. LUITENANT BROWN VOGELVRIJ Een groepje militairen, dat belast Is met een geldtransport, wordt door ban dieten overvallen en gedood. Alleen lui tenant*Hemp Brown (Rory Calhoun), die het bevel voerde, blijft in leven. De bandieten staan onder leiding van Jed Gïvens (John Larch), een gewezen sergeant, die officieel als gesneuveld te boek staat. Brown moet zich voor de krijgsraad verantwoorden. De krijgsraad gelooft Browns verhaal over _de overval niet en verklaart hem vogelvrij. Hemp Brown zet nu de jacht m op Jed Givêns, met de bedoeling deze tot een. bekentenis te dwingen omtrent de eigen lijke toedracht van het gebeurde. Eer Brown zijn gehate vijand voor de sherirf heeft weten te sleuren, zijn eerherstel een. feit is en hij het meisje zijner dromen, Mona (Beverly Garland), in zijn armen sluit moet zich nog heel wat afspelen. Vechtpartijen, een rit in een kermiswa gen met de schone Mona en een lynch partij waarvan Givens bijna het slachtof fer dreigt te worden, werken er aan mee, dat deze Western in kleuren, het aanzien waard ls. Deze film draait onder de titel „Lui tenant Brown... vogelvrij". Ma. dl. wo, in Monopole. REVAK DE REBEL De Italiaanse kleurenfilm Revak de Re bel speelt zich af in de tweede eeuw voor Christus. De uitermate slechte Cartha- gers zijn in oorlog met de uitermate goe de Romeinen. Er vallen slachtoffers bij de vleet, al weel de held, een Carthaag- se slaat natuurlijk elk zwaard te ontwij- kÖHet einde is zo happy als het maar kan zijn. De slaven zijn vrij,, de onderdruk kers morsdood, terwijl de held en pas sant nog zijn grote Hef de vindt. In de hoofdrollen Jack PaUance en Milly Vita le. In Passage. leden w-uren er reeds 200 bestellingen en toen 5 december eenmaal daar was, had het tweetal ruim 300 bestellingen geno teerd. Bakkerij V. F. v. d. Bosch (Vin cent v. d. Bosch) aan de Wést-Franke- landsestraat leverde de. letters en toen be gon de bezorging. Aanvankelijk werden de letters met de auto bezorgd bij de 307 adressen, maar de mist van. jl. woensdag stelde ons voor enorme problemen. De auto werd daarom „op stal" gezet en de rest van de bestellingen moest met handtassen worden bezorgd. Zeven personen gingen er woensdagmiddag- en avond in de mist op uit en alle letters werden op tijd afge leverd. -- Door dit liefdewerk voor de nletrwe kerk (de gelden van „Melodi" worden be steedt voor de verfraaiing van de Magna liakerk) kan weer een bedrag van onge veer f200,- overgedragen worden. Intussen zitten deze ijveraars niet stU, want een actie voor kerstkransen van de zelfde opzet, is reeds in volle gang. Ver der Is de werkgroep Nïeuwland donder dagavond begonnen met het vullen van- flessen jenever bij de firma L. Witkamp aan de Boterslraat. Ook het werk bij de DOVO vindt nog steeds voortgang en zo zal de Magnaliakerk straks mede tot stand gebracht zijn door boterletters en kerstkransen etende gemeenteleden, als-, mede dank zij de jenever. SCHIEDAM, Klachten, over bezorging: 18.30 tot 21 uur. Telefoon 67292, Rotterdamscheóijk 232c. KKTHEL: Groeneweg, Seringenhof 3. -wassend* maan Zon op 8.34 uur, onder 10.29 uur Maan op 15.15 uur, onder 4.15 uur In de zaalhandbal-competitie gaan de DWS-dames naar Eindhoven om daar in de Philips-jübileumhal te spelen tegen WLC/DES. Gezien de prestaties van bei de teams in de eerste twee wedstrijden geven wij onze stadgenoten.de beste kan sen voor de volle winst. De dames van Wilton ,Fi jen oord spelen zondagavond om 22.10 uur in de Rotter damse Energiéhal tegen RODA. Wilton heeft dit seizoen niet zo'n sterk team. om- dat verschillende speelsters niet meespe len in de. zaalhandbalcompetitie, zodat de prestaties yan het veld niet geëvenaard kunnen worden. RODA is in dezelfde op stelling gebleven, zodat we een ruime overwinning voor de Rotterdamse dames voorspellen. De dames v<fn UVG zullen het tegen Meeuwen ook wel niet tot een- overwin ning kunnen brengen, maar zijn toch wel ia staat om voor verrassingen te zorgen. Bij de heren gaat Wilton Fijenoord voor de districtscompetitie naar Poeldijk, om daar- in de veilïnghal tegen rk HVL uit Leiden te spelen. De eerste wedstrijd van onze stadgenoten óp het sterke Snel wiek is met een overwinning afgesloten en ook voor zondag gevenwe' Wilton de beste kansen. De DWS heren krijgen zondag wederom een zeer zware strijd. Snelwiek 2 is in de le klas van de afdeling Rotterdam ook een kanshebber voor de titel. DWS boek te zondag een krappe zege op Actief, maar* voor de a.s. strijd houden wij het op een kleine Rotterdamse zege. De nederlaag, -door DRZ zondag jL tegen. URSUS geleden, doet de spanning in de eerste klasse A' van. de afdeling Rotterdam toenemen. Met deze zege zijn voor "URSUS de kansen om aan de kop nog een belangrijke rol te spelen niet wei nig vergroot. Dientengevolge zal DRZ zondag bij "Voorwaarts geen fouten mogen maken als het de eerste positie wil behouden. Het belooft evenwél voor de rodezonners een ware krachtproef te wor den met een psychologische betekenis voor het verdere competitieverloop. URSUS is ditmaal vrij en zal het duel om de leiding 'uiteraard met belangstelling gadeslaan. De draw, die voor SVDPW vóór de tweede keer het resultaat werd in een treffen met WRW bracht de mannen van Toon Hardeman weer iets verder van de Leider at Er mogen dan ook niet .al. te veel punten meer verloren worden. Zon dag wacht de return tegen Bolnes, Op eigen veld kreeg 'SVDPW van deze ploeg met 201 klop en een revanche zal dan ook alle inspanning vergen. Ook "W.F. ver-, wacht nu weer binnen de lijnen té kunnen komen en wel in de uitwedstrijd tegen WRW. Nu het zelfvertrouwen in het elf- Ondanks de actie voor „Het Dorp" heb ben de spaarbanken In november meren deels grote overschotten gehoekt. De spaarbank voor de Stad Amsterdam heef* zelfs een reeordoverschot behaald. Aldaar werd in november Ingelegd f12.4 miljoen (v,j. november f 10.9 miljoen) en terug betaald f9.4 miljoen (v.j. f8.6 miljoen), zodat een overschot werd behaald van bö- na f 3 miljoen (v-j. f 2.3 miljoen). Nimmer werd In een overeenkomstige maand november bU deze spaarbank een dergelijk boog overschot geboekt. Het tegoed op 30 november is bletmee gekomen op f293 miljoen tegen f 252 min een jaar tevoren. Ook de spaarbank in Rotterdam heeft een groot overschot behaald. Ingelegd werd f 13.5 miljoen en terugbetaald'10.9 miljoen, zodat een overschot ontstond van f2.6 miljoen, ruim tweemaal zoveel als in november 1961, toen het overschot f 1.1 .miljoen bedroeg. Sinds het begin van het jaar werd f32 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald, betgeen bijna f9 miljoen meer is dan over dezelfde periode van 1961. Op 30 november hadden 493.850 inleggers een bedrag van f321 miljoen, aan de spaarbank toevertrouwd. De Vlaardingse Tafeltermiscommissie heeft een groot teamtoernooi georgani seerd, dat op zaterdag 12 januari 1963 zal worden gehouden in de sporthal van het Sportpark „De Vijfsluizen". Dank 2ij de medewerking van de ROV „Shell" kan op die dag vanaf 9 unr op 12 tafels tegelijk worden gespeeld (vori ge toernooien. 9). Er wordt dan gespeeld volgens het Davis-Cup systeem, d.w.z. teams van twee spelers. Gespeeld worden hoogstens 4 enkelspelen en 1 dubbelspel per wedstrijd. Voorwaarde is, dat, zodra de stand 30, 3—1 en 3—2 of omgekeerd bereikt is, de wedstrijd dirbetr dec wot- bereikt is, de wedstrijd direct wordt be ëindigd. Het verliezende team valt gelijk af. Er wordt gespeeld in „Best Of three,'/ De inschrijving al uit zodra (In volgor de van binnenkomst) het maximum teams per klasse is bereikt. Dit maxi mum bedraagt 24 teams in de vierde en vijfde klasse: 16 teams in de tweede en derde klasse; 8 teams in de eerste- en juniorenklasse. De sluitingsdatum is in ieder geval bepaald op 16 december a.s. Deelname staat open voor teams uit de afdeling Rotterdam van de NTTB, die het toernooi heeft goedgekeurd. In elke klasse zijn minimaal twee dubbele prij zen. beschikbaar gesteld. De gehele zaterdag zal er vrijwel non stop worden gespeeld tot de finales, wel ke om ongeveer 19 uur beëindigd kunnen zijn. Deelnemers aan dit grote toernooi moeten zich opgeven bij de verenigings- secretariaten. De verenigingen daarente gen behoeven slechts het aantal deelne mende teams op te geven en in welke klasse men uitkomt.. Dit alles natuurlijk uiterlijk 15 december. Eerst bïj melding aan het wedstrijdsecretariaat op de toer- nooïdag worden de namen van de spelers opgenomen. Daarna kunnen de teams niet meer gewijzigd worden. Alle deelne mers moeten zich legitimeren en de bonds- kaart 1962—1963 tonen. Het spelen in een lagere klasse dan de bondskaart aangeeft is niet toegestaan. Het medespelen van eenzelfde speler in twee teams is .niet geoorloofd. De toernooicommissie wordt gevormd door de heren K, de Graaf (toèmoollel- der>, J. H. Veltman en P. Nieuwpoort. Bij de lezers van cUt dagblad zijn^ er velen die bij U kopen als zij U bennen. Met Uw advertentie wordt U bekend bij duizenden 1 Maak daar. gebruik varj Vergroot uw omzet WIN NIEUWE KLANTEN De nieuwste modellen Gratis inscriptie naar keuze Originele verpakking Levenslange garantie. by Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhagé werd een overschot gemaakt van f3.1 mil joen, eveneens hoger dan in november 1961, toen het overschot f2.8 miljoen bedroeg. Ingelegd werd f19.7 miljoen (v.j. f 16.7 miljoen en terugbetaald flfJ.5 miljoen (v.j. f 13.8 miljoen), aan inleggers was eind no vember verschuldigd f337.7 miljoen (v.j. f 295,2 miljoen) Bij de Nutsspaarbank te Utrecht steeg het voordelig verschil van f765.811 tot f 850.536. In oktober 1962 was het f617.242. Ingelegd werd f4,8 miljoen en terugbetaald f3.9 miljoen tegen f3.8 miljoen resp. f 3,0 mil joen in november 1961, Het totale tegoed, is opgelopen tot f 74,3 miljoen. De Nutsspaarbank Groningen heeft een voordelig verschil behaald van f 810.000. Dit resultaat steekt gunstig af tegen dat van november 1961, toen slechts f330,000 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Zeer opvallend acht deze spaarbank de grote stijging die zowel de inleg als de terug betaling heeft ondergaan vergeleken met november 1961, De inleg steeg namelijk van f3.6 miljoen tot f4.6 miljoen, dus met 29 procent, de terugbetaling van f 3.2 miljoen tot f4.0 miljoen, dus met 26 procent Eind november telde de spaarbank 139.656 in leggers met een gezamenlijk tegoed van f 135.4 miljoen (v.j. f 124^2 miljoen). Bij de Nutsspaarbank in Haarlem werd ingelegd f5.0 miljoen en terugbetaald f4J5 miljoen, zodat ook hier een flink overschot werd behaald van f541.000. In oktober 1962 was het voordelig, verschil echter groter namelijk f 777.500. In november 1961 be droeg het f 555.000. Het totale tegoed per eind november van 108.475 inleggers was f91.3 miljoen. Op 27 november heeft de Nutsspaarbank Amersfoort de f75 miljoen tegoed aan in leggers bereikt. Ingelegd werd f6.8 miljoen, terugbetaald f 5.3 miljoen, dus een voor delig verschil van f 1.5 miljoen. In novem ber 1961 was het voordelig verschil slechts £877,000. Het'obligo is in een jaar tiida ge stegen van f 66.4 miljoen tot f75.5 miljoen. Het toenemende aantal doelspaarders heeft,- volgens het jongste orgaan van de Nederlandse Spaarbankbond. meer belang bij een royaal dienstbetoon dan bij een zo hoog mogelijk opgeschroefde inleggers rente. Wil de spaarbank haar taak ook voor de doelspaarders blijven vervullen, dan acht het orgaan de ruimst mogelijke gelegenheid voor inleg en terugbetaling de eerste voor waarde. Het accent bij het sparen ver schuift steedB meer van sparen op lange termijn naar sparen op korte termijn. Dit doelsparen ontwikkelt zich langzamerhand tot een onmisbaar onderdeel van een be wuste en zinvolle inkomensbesteding. De spaarbanken dienen, volgens bet orgaan van de Nederlandse Spaarbankbond. deze ontwikkeling krachtig te bevorderen. tal weer is teruggekeerd, is het niet uit gesloten dat de scheepsbouweis uit dit treffen, enige winst overhouden. Schiedam gaat bij hekkesluiter AVS te gast en moet hier In staat zijn beide punten in de wacht te slepen. Ook Schiedamse Boys zoekt het geluk ditmaal buiten de deur en wel bij The Rising Hope. Weten de boys zichte herstellen, dan behoort een overwinning tot de mogelijkheden. De Nederlandse Consumentenbond be treurt het dat de fusie van de grootste verzekeringsconcerns van ons land, de „Na tionale" en „de Nederlanden van 1845" niet zal leiden tot een premie verlaging. In zija orgaan, de „Consumentengids", merkt de Nederlandse Consumentenbond o.a. op, dat de nieuwe onderneming, de „Nationale Ne derlanden N.V." een premie Inkomen heeft van tegen de 600 miljoen gulden per jaar en in Nederland ruim 'n derde deel van de ver- zekeringsmarkt beheerst. Dit is zóveel, al dus de Nederlandse 'Consumentenbond, dat geen enkele andere maatschappij hierbij vergeleken individueel meer iels in te brengen heeft, zodat men wat onze binnen landse markt aangaat kan zeggen, dat de N.V. Nationale-Nederlanden op verzeke- ringsgebïed de lakens gaat uitdelen, het geen wel eens het einde zou kunnen bete kenen van de concurrentie met premies en voorwaarden op deze markt Wie zou denken, dal/ door de met de fusie beoogde kostenverlaging ook de pre mies omlaag kunnen worden gebracht werd echter al gauw door de directie uit de droom geholpen, zo meldt de Consumenten bond. De directie van Slavenburg's Bank in Rotterdam is in de (tweede) buitengewone vergadering met de benoeming tot directeur van de huidige onderdirecteuren, de heren L. H. Niënnuys Mulder, R. Slavenburg en. J, vair der Meer, uitgebreid tot vier perso-. nen. Commissarissen hebben de_huidïge di recteur, 'mr. P, Slavenburg, de titel ver leend van hoofddirecteur, tot onderdirec teuren werden aangesteld drs. J. W. Coert en mr. M. C, Vetten. De benoemingen, die alle ingaan per 1 januari 1963, volgden op de aanvaarding van het voorstel tot enkele wijzigingen in de statuten, welke o.a. het maatschappelijk kapitaal verhogen van 25 miljoen gulden tot 50 miljoen gulden, de benoeming van een hoofddirecteur mogelijk maken en en kele formele kwesties regelen. De Westduitse regering heeft woensdag een bespoediging overwogen van de eer der dit jaar overeengekomen maatrege len om Groot-Brittannië te helpen bij het oplossen van zijn betalingsbalanspro blemen, zo heeft een regeringswoordvoer der op een persconferentie in Bonn mee gedeeld. Dit is een Westduitse poging om te ver zekeren, dat de in juni jl, gesloten finan ciële overeenkomst binnen de gestelde tijd zal worden uitgevoerd", aldus de woord voerder. Onder de overeenkomst zal West-Duits- land in de komende twee jaar 600 mil joen mark per jaar in Engeland besteden. De in overweging genomen .maatregelen hebben betrekking op het begrotingsjaar 1962-1963 en omvatten vooruitbetaling op bestelde maar nog niet geleverde goede ren en op projecten die zich nog in het voorbereidende stadium bevinden. Voorts wordt gedacht aan oprichting van een Cen traal bureau voor behandeling van alle Westduitse regeringsaankopen. DRIE KPM-SCHEPEN NAAR PANAMA VERKOCHT Naar Lloyd's List meldt heelt de Ko ninklijke Faketvaart Maatschappij te Am sterdam de mss „Landak" ex „Merau- ke") van 586 dwt, 556 brt, bouwjaar 1946, „I.-ebuan Hadji*' (ex „.Bosnik" ex ,,Ta- rakan") 386 dwt, 556 brt, bouwjaar 1945 en ,,Sungei Asahan", 248 dwt, 176 brt, bouwjaar 1950, verkocht aan ae Delta Steamship Company in Panama. Het Westduitse bedrijfsleven ls ont stemd over de zakelijke praktijken die door directies van buitenlandse Illiaïen of vestigingen voornamelijk von Japanse en Indonesische ondernemingen wor den uitgeoefend. De klachten zijn afkom stig van Westduitse lm- en exporteurs, waarbij de Ostaslatische Vereln te Ham burg in dit verband is ingeschakeld. Tientallen bewijzen zijn aan de West duitse autoriteiten voorgelegd inzake het zich onttrekken aan gemaakte afspraken door Indonesische en Japanse onderne mingen, die gebruik makend van het liberale vestigingsbeleid In Westduitslarvi in steeds groter aantal filialen in West- duitsland oprichten en in de meeste ge vallen de normale handelsgebruiken pro beren te ontduiken- Vooral de Indonesische staatshandelsor- ganisatles berokkenen de Westduitse ax- porthandelaax grote schade, omdat deze fabrikanten waarvan Indonesië zou wil len kopen voorschrijven alle banden met vroeger door deze industriëlen inge schakelde exporthandelaars te verbreken, o.a. door rechtstreek? zaken met hen ta doen. Hierbij geven de Indonesische onder handelaars te kennen dat zij „alleen-in- kooprechten' bezitten en dat uitsluitend via hun bemiddeling invoervergunningen verkregen worden. Zaken die nog vla exporteurs in West- duitsland lopen, worden onmogelijk ge maakt door te eisen dat deze aan de In donesische autoriteiten een lijst hunner relaties-fabrikanten overleggen. Dit alles vindt plaats ondanks een plechtige ver klaring van de regering te Djakarta dat Indonesische ondernemingen zich strikt aan de Euromarkthandelsgebrulken zullen houden. De situatie is thans echter zo, dat Indonedlsche staatshandelsondernemin gen met filialen in Westduitsland meer dere Westduitse concurrerende fabrieken tegelijk vertegenwoordigen en de een te gen de ander uitspelen. De Japanse firma's in Westduitsland werken anders: ..wobei bei Lieferungen durch vo.teilhafte Exportforderungsgeseu ze erhebliche Preismanipulatiouen moglich sind, zo dass der traditionelle Importhan- del auch mit Konkurrenzangeboten kaum zum Zuge kommen kann". Tenslotte wordt gemeld dat dergelijke praktijken.de laatste tijd ook door andere ontwikkelings. landen die in West-Europa zaken willen, doen worden toegepast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1