ROTTERDAM! MAD Indrukken van enkele Schiedammers uitvaart Prinses W ilhelmina bij Gaai zalemiood van Intiem tot verleden behoren Yeel belangstelling voor oecumenische bijeenkomst Nog vele Sint-Nicolaasfeesten tijdens dit weekeinde Spaanse sfeer in Musis Sacrum Tal van hoenders en konijnen werden nauwkeurig hekeken „Koninklijke'' etalage in Lange Kerkstraat Gouden Colleetanten- jubili eum Schiedamse notities AT O AAR C ANNEëB. Uit het politierapport Muzikale show ten hate van Op en-het-Dorp TSF behaalde een benauwde zege St. Eloy huldigde jubilarissen Burgerlijke stand Vlaardingen Tn Nieuw gezicht op straat SOLEX Stijgende populariteit van rijwielen in Zweden Zw eedse export meer gestegen dan import Roofdagentochap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 EOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 10 DECEMBER 1962 B SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenho! 3. „Ja wij hadden een fantastische plaats", zo vertelde ons mevr. M. A. C. Taverne- Van Kampen, die deel heeft uitgemaakt van de delegatie, welke de Schiedamse burgerij bij de begrafenis van prinses Wilhelmina heeft vertegenwoordigd. ,.Hel was een treffende plechtigheid en aangrij pend was de diepe droefheid van onze Koningin". Mevr. Taverne bezocht voor- «i'en nimmer de Nieuwe Kerk. hoewel zij Delft uit historisch oogpunt gezien een Imposante stad vindt. Bewondering had zij ook voor de per fecte organisatie van deze bijzetting. Het geen de aanwezigen niet direct met eigen ogen konden aanschouwen, werd gepro jecteerd op de aan de kerkpilaren aan gebrachte monitors en het geheel stond toch wel in het teken van de door de overledene in haar laatste wilsbeschikking voorgeschreven eenvoud en soberheid. Contact met de Delftse bevolking heeft de delegatie practisch niet gehad. Lungs een zij-ingang werd deze het kerk gebouw binnengeleid, nadat men op het station getuige was geweest van de aan komst van het Belgische Koningspaar. De heer A. de Groot, Tuinlaan 62, naar wiens indrukken we eveneens vroegen, zei o.a., ,.Ik was eigenlijk niet erg in orde. irpar ik. had deze dag niet graag willen missen. Het was de dag van mijn leven". Cek hij roemde de perfecte organisatie, wearmede alles was geregeld. De heer J. Sonneveld, Van RuysdaeJ- laan 60b. was zo vriendelijk ons op uit voerige wijze zijn indrukken weer te ge ven: r,De Organisatie van dit indrukwek kend gebeuren was tot in de kleinste de tails perfect. Het was voor ons een eer en een genoegen om met ons drieën de Schiedamse burgerij te mogen vertegen woordigen in de prachtige, zeer stijïvol- vr.rsïerde Nieuwe Kerk te Delft. Het was een waarlijk oecumenische dienst. Alle bevolkingsgroepen en groeperingen waren vertegenwoordigd. Opvallend was ook, dat er zovele jongeren betrokken waren bij de- ceremonie. Het was geen rouwdienst geen begrafenisdienst, maar een bijzetting o'et in een grafkelder, maar in hef Ko ninkrijk Gods. Bevorderd tot heerlijkheid, zoals onze vrienden van het Leger des Heils zegg n. Prinses Wïlhelmina sprak dan ook door deze door haar zelf samen gestelde liturgie tot het hele Nederlandse Volk, dat in alle verscheidenheid toch één is. Hierdoor werd deze dienst tot een ge tuigenis van Gods Liefde, ons betuigd in Jezus Christus," De boekhandel wed. A. Niemantsver- driet in de Lange Kerkstraat heeft bij het overlijden en. de teraardebestelling van Prinses Wïlhelmina op bijzondere wijze de aandacht op zich gevestigd- In de etalage van het al oude winkeltje tegenover de Grote- of St. Janskerk lagen vele foto's uitgestald van het Koninklijk Huis, voor namelijk van de overleden Prinses in Haar jeugdjaren. Daarnaast waren verscheide ne boeken over en van Prinses W.I- faelmïna te zien. omringd door een serie kalenders waarop ook afbeeldingen van le. den van het Koninklijk Huis voorkomen. Als lid van het collectantencollege van de St. Liduinakerk herdacht zondag de heer P. Lansbergen zijn gouden jubileum als zodanig. Na een kerkelijke viering in ae parochiekerk vormde het echtpaar Lansbergen het middelpunt van het in het KAJ-gebouw gehouden feestelijk ontbijt. Kapelaan P. M. de Groot, als plaatsver vanger van deken v. d. Boog, deelde hem mede, dat de kerkelijke overheid grote waardering had voor zijn trouwe plichts betrachting als collectant van de St. Lidui nakerk. De Paus heeft u dan ook begif tigd met de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontïfiee", aldus spreker, die vervol gens de versierselen en de hieraan ver bonden oorkonde aan de eenentachtig jaar oude jubilaris uitreikte. In de nieu we zaal van Musis Sacrum werd in de namiddag een receptie gehouden, waar velen de jubilaris hun gelukwensen kwa men aanbieden. Namens de overige col lectanten. bood colegevoorzitter N. J. v. Baarle hem een geschenk onder couvert tan. De Schiedamse Mond-Harmonica Ver eniging Vriendenkring hield zaterdagmid dag in het Volksgebouw haar St. Nico laas- feest, waarvoor veel belangstelling be stond. De penningmeester, de heer M. B. Terbrugge sprak een kort welkomstwoord. Hierna werden er enige aardige kinder films vertoond. Bovendien werd het jonge volkje getracteerd op versnaperingen. Het hoogtepunt van de middag was natuurlijk St. Nicolaas met Zwarte Piet, van wie elk kind nog een zak met lekkernijen mee naar huis kreeg. Ongeveer honderddertig kinderen van leden van de Personeelsvereniging Swart touw genoten zaterdagmiddag in gebouw Chr. Sociale Belangen van het poppenspel van het Marionettentheater Paljas. De voorzitter, de heer E. J. Lansink. had de leiding van dit geslaagd St. Nicolaasfeest, waarop de voltallige directie en de Baad van Bestuur aanwezig waren. De kinderen werden getracteerd en kregen allen van St. Nicolaas, die met zijn knecht na de pauze de zaal binnentrad, een geschenk mee naar huis. De Personeelsvereniging Cleton had za terdagmiddag in gebouw Arcade niemand minder dan Carla Flink geëngageerd om de ongeveer honderd vijf tig kinderen op aangename wijze de gehele middag bezig te houden, totdat ook hier Sint Nicolaas en Zwarte Piet hun „blijde incomste' deden en elk kind met een geschenk ge lukkig maakten. De voorzitter van de P.V. Cleton, de heer H. J. Klein Velderman, had de leiding. De Toneelvereniging Het Voetlicht had zaterdagmiddag in gebouw Sursum Corda aan de Nieuwstraat eveneens Sint Nicolaas met zijn knecht te gast. Na een kort wel komstwoord door de voorzitter, de heer M. Polderdijk, werden er enige aardige kinderfilms verteond, waarna de ongeveer zeventig kinderen van drie tot tien jaar een traciatie ontvingen en tot slot van deze gezellige middag uit de handen van de goedheilig man nog een geschenk mee naar huis kregen. Zaterdagavond had de Korfbalclub Suc ces, voorzitter de heer F. L. Ruseler. in gebouw Sursum Corda aan de Nieuw straat haar Sint Nicolaasfeest. Er werden Ter herdenking van het zevenhonderd-ja rig bestaan van de Grote- of St. Janskerk zal er dinsdagavond a.s. om acht uur in deze kerk een dienst worden gehouden, waarin ds. J. G. Jansen zal spreken. Te ens zal dan de tentoonstelling worden geopend, waarop o.a. de Stichtingsoorkon de uiteraard met vertaling, geëxposeerd zal zijn. De Spaanse werknemers, die bij Ver- ©lme werken, hadden zaterdagavond in Musis Sacrum hun eerste contactsvonn, die onder leiding stond van de beer Jose Sorribes, daarbij geassisteerd door de heer Rafael Lopez Cambra. Ais cortactman trad op de heer G. F. Meijers. Hel is een avond rol Spaanse sfeer geworden, waar bij de Spaanse werknemers zelf het pro- gramma voor hun rekening hadden getto- MAANDAG 10 DECEMBER Musis Sacrum: 2 en 7 30 uur Alg. Bond van Bejaarden: Sl. Nicolaasfeest. Irene: 8 uur: Aqua Fauna. Ledenverg., lezing met film. Irene Grote Zaal: 8 uur: RK Middenstandsbond, Kerstviering. Wijkcentrum Nlruwland7 uur; Voetbalver. PPSC, St. Nicolaasfeest. Aula Stedelijk Museum: 6.15 uur: Afscheids bijeenkomst van de heer P, Li. A. Janssen als conservator; voordracht; „De stilte in de storm". DINSDAG 11 DECEMBER Chr. Soc. BeJangen: 8 uur; Ned. Bond van Oud-Strijders. Contactavond. Beatrix: B uur: RK Sporiver. UVC St. Nico laasfeest. Musis Sacrum: 8 uur: HBS Ver. Onder Ons, Toneelavond met bal. Grote Kerk; 8 uur: Herdenkingsdienst 700- jarj'g bestaan van de Grote of St. Janskerk. Spreker: ds J. G Jansen. BIOSCOPEN passage Theater-, dag 1 en 8.15 uur. Itcvak de Rebel. JMonopute Theater: ma. d 2 uur: en wo 2 en 8 uur: Luitenant Drown vogelvrij. MUSEUM Oase Dam 2: expositie van zeven Schied schilden. Stedelijk Museum: Henri George Adam. Ex positie Grafisch werk en tapijten Dage lijks 1017 uur, zondags 1317 uur. APOTHEKEN *t Gouden Hert, St. Liduinastraat 58. men. Er werd uiteraard natuuriijk ve*l btf de gitaar gezongen, dikwijls op voor treffelijke wijze. Doch de hoofdzaak was toch wel het onderling contact tussen deze mensen, die zo ver van huis en haard hun dagelijks werk moeten verrichten. In deze betekenis is deze avond dan ook onge twijfeld een geslaagd experitnen' gewor den, dat beslist voor herhaling vatbaar is. Vip hebben verschillende bezoekers ge vraagd. uit welk deel van Spanje ze kwa men. De antwoorden waren nogal uiteen lopend. Want er waren er bij uit Barce lona, uit het bergachtige Gallic;e, uit de sir.aasappelstad Valencia en zelfs uit het diepe zuiden, uit Cadiz en Malaga. Ze heb ben het hier erg naar hun zin. Een moei lijk en teer punt bleek te zijn het bieem echtgenote of verloofde, die ze vet weg moeten achterlaten, Toch was er een aantal Spaanse dames en kinderen oo deze avond aanwezig. Doch Ze krijgen geen permanente verblijfvergunnïng en mogen hier maar tijdelijk vertoeven. Van de vijfhonderd Spaanse werknemers bij Verotme gaan er op 22 december on geveer driéhonderdvïjftig met vacanue naat hun respectievelijke woonbaarden ora er Kerstmis te vieren: er reist dan een tachtigtal vrouwen en kinderen mee, die me< mogen terug komen. Als vervoer middelen worden er tien a twaalf auto bussen van de MEGGA ingeschakeld. Op zeven januari a.s. zijn de mannen weer tetug, want dan moeten ze weet aan 1e slag. De contactavond van zaterdag j.L de monstreerde overigens het grote verarm! tussen het Spaanse en Nederlandse publiek werd veel, meestal op maat geapplau disseerd, dikwijls op luidruchtige wijze ge ïnterrumpeerd, waarbij de spreker vanaf he; toneel zijn wederwoord gaf, pel heen en weer gelopen en in de pauze druk en zwaar gesticulerend geconverseerd, en dit alles toch wel in een sfeer van leven- bl.fde gemoedelijkheid. Het fee^t was al vroeg afgelopen. Om half elf kwamen de autobussen al voorrijden om de gasl=-i naar Hoogvliet en andere plaatsen terug te biengen. allerlei gezelschapsspelletjes gedaan, waarbij de heer A. van Beek de leiding had. Ook op dit feest vormden Sint Nico laas en Zwarte Piet het hoogtepunt van de avond. De Vereniging Het Singel kwartier gaf zondagmiddag in haar eigen, tjokvol zaal tje Marijke aan het Broersveld haar tra ditioneel Sint-Nicolaasfeest, waarop aller aardigste tekenfilms voor de talrijke kin deren werden afgedraaid. Nadat zij op royale wijze waren getracteerd, verscheen ook hier Sint Nicolaas met zijn trouwe knecht om elk kind een geschenk mee naar huis te geven. De vierjarige Kees E. uit de Goeman Borgesiusstraat is op het Dr. Wibautplein aangereden door de chauffeur C. J. de H. Het jongetje dat plotseling voor de auto overstak kreeg een hersenschudding. De vrachtauto-bestuurder heeft Keesje naar de Dr. Noletstichting vervoerd waar hij ter verpleging is opgenomen. Een aanrijding had plaats op de hoek van de Burg, van Haarenlaan-Parkw<*g tussen een bestelauto, bestuurd door de monteur G. P. en een personenauto, be stuurd door de boekhouder M. S. S. ver leende geen voorrang. Een inzittende van eerstgenoemde auto T. S. uit Rotterdam werd aan het hoofd gewond naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht en vervol gens naar huis. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Een aanrijding had plaats op de kruising J, van Lennepstraat en Philips van Bour gondiestraat. tussen de auto van A. R„ lasser en een auto van C, B. groentehan delaar. a. B. verleende geen voorrang. P. P„ uit de auto van A. B. kreeg schaaf wonden en bloeduitstortingen aan zijn lin kerbeen Hij is ter plaatse behandeld en naar huis vervoerd. De beide auto's wer den ernstig beschadigd. Een kaasautomoat is vernield In de gang van het Sportfonrisenbad. Met een 3traattegel werd een plasticruitje open ge scheurd. Niet kon worden vastgesteld wat vermist werd. De gladheid veroorzaakte enkele onge lukken. Mej. J. H. S. S. verkoopster kwam op de Broersvest met haar fiets t« vallen en kreeg een hersenschudding- De 72-jarige P. v. O. op de Westvest gleed uit over een trottoirband en is met een flinke wond aan zijn neus naar het Gemeenteziekenhuis en vervolgens naar zijn woning o verge braciit. Twee fietsen en een bromfiets zijn ge stolen en wel t.n.v. de bloemenkoopman C. W. v. S., die hem had neergezet aan de Lange Kerkstraat, en van de twaalf jarige mej E. J. R. P die hem niet afgesloten had geplaats* aan de Lange Haven en verder een bromfiels t.n.xde metaalbewerker J. B. C. B„ die hem afgesloten had neergezet voor zijn woning in de Oosterstraat. Het dansorkest The Exciters o.J.v, de heer P. N. Kroonen gaf zondagmiddag m Musis Sacrum ten bate van de Actie Open. het-Dorp een geslaagde show van moder ne dansmuziek, die vier uur duurde. Er waren niet minder dan tweehonderddrie- envïjftig kaarten verkocht, zodat er niet Het eerste TSF-team, uitkomend in de tweede klasse, heeft de vorige wcpk slechts met veel moeite (64) van Nal'onale 1 kunnen winnen. De TSF-ers. die tot nu toe twee veriiespunten door gelijke spelen boekten en samen met Feyenoord 2 aio de leiding gaan, handhaven door deze over winning niettemin hun fraaie posibe. Ofschoon Joop Lindeman c.s. vlot naar een 4l voorsprong liepen en dus een grote zege leken te gaan halen, heeft hel er daarna nog zeer om gespannen of de Beurs-bewoners niet met gelijkspel genoe gen zouden moeten nemen. Bij ae stand 55 besliste Guus v. d. Wiel <z\' het na een lange, spannende partij 2022 2114 2118) echter de strijd definitief in TSF- voordeel. Lindeman en v.d. Wiel wonnen elk twee partijen, Wigmans ditmaal slechts één; het (nog ongeslagen) dubbel Wig- mans/v. d. Wiel zorgde voor het zesde puntje. De overige TSF-team; hadden niét zo'n beste week: alleen het ongeslagen vijfde behaalde een grote overwmn'ng (100) op Hagero 3. TSF 6 boekte sen verdienstelijk wedstrijdformuliei tje door een gelijkspel tegen Xerxes 10, maar TSF 2 verloor met 2—8 van de ongeslagen koploper Service 2, TSF 3 ging volkomen kansloos onder tegen Germinal 7 en TSF bracht het tegen Nassaukade 2 ook al niet verder dan een 2—8 nederlaag. Ter gelegenheid van de jaarlijkse vie ring van het patroonsfeest w« ren de le den van de rk MetaalbewerkeL 'bond, af deling Schiedam van St. Eloy zondag in Arcade bijeen voor een feestelijk ont bijt. Dit na een kerkelijke viering in de St. Liduinakerk, waar deken A. F. van der Boog het misoffer celebreerde. Onder de aanwezige leden, die verge zeld waren van hun echtgenoten, bevon den zich tal van gepensioneerden. Hier onder bevond zich ook de heer A. Fran ken die al meer dan zestig jaar lid is van deze organisatie. Het oudste lidmaat schap tevens in alle landelijke afdelingen. Voor dit feit bood nu het bestuur hem een kistje sigaren aan. Als lid van het centrale bestuur hul digde de heer H, A. Bode vervolgens een aantal leden die veertig of vijfentwintig jaar de vakorganisatie met hun lidmaat schap hebben gesteund. Het gouden KAB speldje ontvingen, de heren: Th. van Dijk. W. J. van Buytenen, F. S. de Goede, J. A. Leenders, J. C. Pil, L. Slootweg, A. d. Tuin en J. Vredenbregt. Het zilver voor een kwarteeuw lidmaatschap viel ten deel aan de leden: A. A. van Halderen, Th. Gunneweg, Th. van Duikeren, J. Et- man, W. v. d. Water, G. A. Schaap, A. J. Dries, J. Knottenburg, C. Scholte, C. Flaterink en C. van Noort. Namens St. Eloy ontvingen alle jubilarissen een her- inneringstegel voorzien van hun eigen naam. Voor hun dames had het bestuur een doos chocolade als waardering voor de steun, welke zij hun echtgenoten bij de strijd om een lotsverbetering steeds verleenden. Geboren: Pieter M. C. z.v. P Florijn en T. A. Breuker. Adrianus z.v. A de Bruijn D Vermeulen. Johanna A d.v, G W Bakker en J P Venderbos. Bartholomeus P z.v. P J Meily en M H T Braakhuis, Murjolein M d.v. DHL van Unen en G M H van Eek, Petrus H z. v. E B Wolff en C W M Alberts. Richard C. B. z.v. W C A van Pelt en C C Clarijs. Overleden: M. Kok 65 jr. echtgenote an A. J, Lens. M. A. Buijs, 75 jr. echt genote van G. F. Mulder. J. H. Nobels 60 jr, J. Knop, 74 jr. over belangstelling was te klagen. De heer Joh. de Vries speelde op zijn elektro nisch orgel, waarbij de zanger Pedro Ca- rillo Nederlandse en Italiaanse liederen 2ong. De heer C. Kruithof gaf eveneens zijn medewerking aan deze dansmiddag. Hij sprak het openingswoord en had de leiding bij de verloting, waarvoor men de prijzen in samenwerking met het Clubhuis- werk St. Joris Doelen op voordelige wijze had gekregen. Voor 'n Amerikaanse gram mofoonplaat had men als streefprijs der tien gulden aangehouden. Men had helaas geen vrijstelling van vermakelijkheidsbe lasting gehad, doch men hoopte deze nog achteraf te krijgen. Overigens bleek na afloop, dat na aftrek van de kosten een bedrag van twee honderd vijfenzestig gul den aan het actiecomité ter hand gesteld zal kunnen worden. Het herdenkingscomitè 700 jaar Kerk m Schiedam heeft voor dinsdagavond 13 december een herdenkingsavond belegd in de Grote of St. Janskerk. Dan zal ook de tentoonstelling over de 700-jarige ge schiedenis van dit welhaast oudste nog bestaande gebouw in Schiedam voor het publiek geopend worden. Hierop zal o.m. te zien zijn het oudste historische monu- rpfnt van Schiedam. de stichtingsoor konde, die dank zij ministeriële hulp naar Schiedam kon komen, met daarnaast een vertaling. Aanvang 8 uur. Meer een ruilbeurs. Hedenavond zal in gebouw Arcade een verzamelaarsbeurs worden gehouden, waar liefhebbers een kans kunnen wagen om hun dubbele al bumplaatjes, ansichtkaarten, postzegels en lucifersmerken te ruilen voor in hun verzameling ontbrekende exemplaren. Aanvang 8.30 uur. "Na zeven magere jaren gaat de zalen- nood van de in 1933 opgerichte Tafeltennis vereniging Intiem, lol het verleden beho ren, Verscheidene speellokalen heeft deze grote vereniging ]n Ylaardingen reeds ge had, maar bevrediging werd er nog steeds niet in gevonden. Daarom heerst er vreugde in de Intiem- geiederen, nu men er op rekent, eind ja nuari 1963 twee zalen in gebruik le mogen nemen van het voormalig Weeshuis de-r Hervormden. In beide ruimlen kunnen d-n in totaal zes tafels worden geplaatst me! een behoorlijke speelruimte. Helemaal officieel is een en ander nog niet, maar er wordt op vertrouwd, dat de gemeenteraad op donderdag 3 januari zijn goedkeuring er aan niet zal onthoud?». Voorlopig heeft het bestuur var. Intiem besloten om één zaal op woensdag, te hu- rei voor de training en op vrijdag twe» zalen voor de wedstrijden. Dit houdt !n. da de meeste leden op één avond bijeen zijn, hetgeen de (Intiem) sfeer alleen maar ter goede kan komen. Reeds heeft het bestuur plannen om t.z.t. toernooien te gaan organiseren, want dr een jarenlange zalennood, wil men zich nu eens echt ten volle inzetten om het tafel tennis volledig te gaan beoefenen. Van de vijftien gespeelde wedstrijden hebben de leden M. v.d. Knaap, C. Bora- boom en A. Noord hoek met 87 Cé het mesit aartal match punten gescoord. F Rieken W Huisman en H. Hoogland kwamen tot gOG, Lrwiji L. Kramer, M. V'rtn en A. ömmermg uit 12 wedstrijden 18 punten behaalden en dus een percentage van 75 mochten boeken. De Oecumenische Kring VIaardingen kan me» voldoening terugzien op de Oecume nische Bezinnings,samenkomst, die zondag- nvrnd in de Grote Kerk op de Marfcf werrt gehouden. Er was weer veel belangs*el- lirg voor deze bijeenkomst, die mede werd belegd naar aanleiding van de vorig jaar gehouden Gebed «samenkomst, bi' de ope ning van de vergadering in New Delh'. ITet thema van deze dienst, „Hii (Chrijs- ius) is onze vrede (Ef. 2:14), is ook net uitgangspunt van de internatior3al geot- gan.seerde ..Week der gebeden *oor de eenheid der christenen", die gehouden val orden van 18 tot 25 januari 2963. Ds. H. J. Kouwenhoven. gereformeerd predikant te Vlaardingen sprak over dit thema en daarbij vestigde hij de aandacht op het feit, dat het Kerstfeest N] veDn e'r.ele gedachten schijnt wakker te roepen. Rp wees daarbij op de noodsi'uitie v*n het Kmd in de kribbe en zei in dit ver band, dat men zo lichtvaardig voorbij kar gaan aan de nood van dr andoi V elk kerkgenootschap beschouwt een riere kerk niet meer dan een verre vriet.l, inplaats van een goede buur. zo vroeg ds* predik uit '--h aL Jezus !s de Vredevorst, bij V/ie nu» abeen vrede kan vinden. Maar. ons vr-»>le vrede-geroep klinkt bedenkelijk als wf niet uit Zijn mond de strijd vernemen, die Hij heeft gestreden. De Heiland bind» or 3 samen maar de ware vrede kunnen wo niet ontvangen, als we als kerken en als mensen niet alles doen om het echte leven elkaar mogelijk te maken Daar voor is het allereerst nodig om met God leven. Spreker noemde het een ongezinde toe. stand, dat honderden verschillende kei- ker zijn, terwijl er toch maar één Heer s, Hoe moeten we de ander ontmoeten, als we onszelf, als christenen niet eens eert»jk in de ogen durven aankijken, ze vroeg h»: zich af. Ds. Kouwenhoven legde '«e nadruk op het christen zijn in woord °i» daad, maar vooral de daad moe* blijk.?». Niet alleen is het ongezond, dat er een wereld is zonder God. maar ook dat tJ" christenen zijn, die langs elkaai heen ia- ven. Waar Jezus de toon aangeeft, is vrede aldus spreker. Dat is geen ijskast-poit- tiek, want Hij. Christus is onze Vrede, dat is het Woord. Aan u de daad. Muzikale medewerking tijdens deze dknst werd verleend door de Chusteüjite Harmonievereniging „Sursum Corda' Vooraf werd een parafrase over ,,'k Heb gelooftl en daarom zing ik" gespeeld ter- Het bestour van de Vlaardingse Pluim vee- en Kcmijnenliefhebber» Vereniging heeft er goed aan gedaan om de keuring van hoenders en konijnen, te eombineren met een tentoonstelling. In de morgenuren daar gaat d® nituw® SoIbjc h dl® praohtfg» hlwiranewnbirtatTet" Solex nu Jonger Anders Nieuwer! DE LUXE 399.- rrwt vqfolomattache kcppeltnff. Haal vandaag neg d» nfauw» ktawanfoWep of maak vrtjblljvind aan protfrit ülja -SCHltDAK- Ald. Mowicn St. Lidalnastr. 52 TeL 6 43 13 Swammerdamsiügel j Telefoon 66548 Betaling detKewensi in overleg van zaterdag deden de keurmeesters, de heren C. J. H. V. Bosch uit Katwijk aan de Rijn en H. A. Peters uit Breda hun uiterste best om alle dieren te beoordelen, maar het werd toch middag eer alles in kannen en kruiken was. De belangstelling van de deelnemers was groot en het viel beide keurmeesters niet gemakkelijk om de fraaist verzorgde dieren aan te wijzen. Een teken, overigens, dat de kwaliteit van het gebodene goed was. Tot 's avonds acht uur was er regel matig belangstelling voor de hoenders en konijnen, die de gehele dag in de muziek zaal van het volksgebouw aan de Schie- damseweg, van hun aanwezigheid blijk ga ven, met of zonder geluid te maken. Het uitreiken van de prijzen vormde één der hoogtepunten van de lange dag en dit punt nam geruime lijd in beslag. Alvo rens men echter daartoe overging bracht voorzitter, de heer H. Scheepmaker dank aan de vele gevers, die voor een groot aantal prijzen hadden gezorgd. Hij me 'e op, dat de „dierenshow" volledig was slaagd en hoopte, dat in de toekm meermalen een keuri ng zou worden ge voi door een bezichtiging van de dieren. T ereprijs, een fraaie plaquette, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Vlaardingen werd gewonnen door de heer C. Ketting uit Poortugaal, die de fraaiste van alle konijnen bleek te bezitten. Een fraaie wisselbeker verhuisde eveneens naar elders, want de heer M. van Buuren uit Maasland had de mooiste hoender (een Java krielhen) ter keuring gebracht cn verwierf bovendien het meest aantal pun ten van de keuring. Niet minder dan vier prijzen werden overhandigd aan de nestor van de vereniging, de 8l-jarlge heer J. de Ligt. Een beker kreeg hij voor zijn ten toongestelde Wener Wit (een pracht beest). De heer F. van Katwijk uit Maassluis kreeg eveneens een beker; hij had de fraaiste van de grote hoenders ter keuring gebracht, Een gezoomde Barnevelder kriel hen bleek eigendom te zijn van de heer P. J. v.d. Meer uit Kethel, dte daar voor een lauwertak kreeg, beschikbaar ge steld door het Havenbedrijf „Vlaardingen Oost" N.V. De (prijzen) koek was echter nog lang niet op. Een mooie Lotharinger liet dt heer R, Bruynink uit Vlaardingen wij. daarna het voorspel en koraal over „Lof zij den Heer" ten gehore werd ge bracht. Ook begeleidde Sursum, Corda d» samenzang, alsmede de organist Gijs oa Graaf. Aan de uitgang werd een collecte ge houden ten bate van de hulpactie „Wilde Ganzen", uitgaande van het IKOR. De opbrengst was ditmaal bestemd voor het werk \an de Oecumene. Votgens een artikel in „Fösakrmgstïd- mngen" het orgaan, van de gezamenlijke Zweedse verzekeringsmaatschappijen, zijn er in Zweden in totaal ongeveer 3 miljoen tweewielige voertuigen, nl. rijwielen, brom fietsen en scooters. Het aantal auto's be draagt daarentegen 1»2 miljoen. Zweden heeft in totaal ca. 74 miljoen inwoners. Het aantal gewene rijwielen bedraagt thans ongeveer 2 miljoen en er is gecon stateerd. dat dit aantal nog steeds toe neemt. De verkoop van rijwielen in dit jaar wordt geschat op meer dan 150.000, te ver gelijken met ca 123.000 in 1958. Ook de vraag naar tweedehands-rijwielen is zo toegenomen, dat er nauwelijks nog sprake is van aanbod en dat het zeer moeilijk is er een te bemachtigen. De hernieuwde belangstelling voor rijwielen is waarschijn lijk het gevolg van de nog steeds toene mende verkeersproblemen in de grote ste den. Ook schijnt het publiek ontdekt te heb hen, dat het gebruik van rijwielen een uitstekend middel is voor de noodzakelij ke lichaamsbeweging. In 1955 waren er in Zweden ongeveer 300.000 motojrijwielen; thans is dit aantal gedaald tot ongeveer 135.000. it de ont wikkeling blijkt, dat de motorbezitter van gisteren, tegenwoordig beschikt over een auto. Met de verkoop van rijwielen met hulpmotor werd in Zweden begonnen in 1952. Na een jaarlijkse stijging van. ca. 100.Ö0Ö tot het huidige aantal van ca. 750.000 verwacht men, dat de verkoop van bromfietsen dit jaar voor het eerst een zekere daling zal vertonen. Volgens de gegevens van het Zweedse Centrale Bureau voor de Statistiek is Zwedens export tijdens de eerste drie kwartalen van dit jaar in volume met 3 procent en in waarde met 6 procent ge stegen vergeleken met de periode januan- september van het vorige jaar. De im port steeg zowel in volume aLs in. waar de met 5 procent. Terwijl de exportprij zen over het algemeen 1 procent lager waren dan tijdens de eerste drie kwarta len van het vorige jaar, bleven de im- portpiijzen min of meer onveranderd. De grootste stijgingen in het volume van de export tijdens de eerste drie kwar talen vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar werden genoteerd voor levensmiddelen, machines en apparaten van automobielen. Een geringere stijging werd eveneens genoteerd voor houtpulp, papier en karton, afgewerkt staal en me- taalprodukten. Voor zaaghout en ijzererts was er sprake van een daling. Ten aanzien van de import werden ho gere volv.mecijfers genoteerd voor ver voersmiddelen, machines en apparaten, chemicaliën, garens en textiel, levens middelen. Lagere cijfers werden genoteerd voor metalen. Uit een analyse van de prijstendensen van het tweede na2r het derde kwartaal van dit jaar blijkt, dat er sprake was van een stijging der prijzen voor levens middelen, gezaagd hout, andere grond stoffen en vervoersmiddelen, terwijl de houtpulpprijzen een daling vertoonden. Wat betreft de import werden er hogere prijzen waargenomen voor metaalproduk- ♦en en lagere prijzen voor levensmiddelen. i ien en hij verwierf daarmee de eerste ,-rijs ïn de afdeling konijnen grote rassen. De mooiste van de midden rassen had de heer H. Rolaff „opgevoed" en voor zijn Chinchilla kreeg hij een beker overhan digd. Tevens ontving de heer Rolaff de prijs voor het meest aantal behaalde punten in de afdeling konijnen, één ras, één kleur. De heer 3. Loog uit Schiedam had in de A klasse konijnen (geboren na 31 mei 1962) een fraai Wener Wit en dat leverde hem een kistje sigaren op. Be halve het feit, dat bij elkaar ruim dertig prijzen werden toegekend, ontvingen alle deelnemers een beoordelmgskaart, waarop diverse gegevens zijn vermeld, die van belang zijn voor het verder verzorgen van hun dieren. Bijna een half uur was er gemoeid eer alle prijzen waren uitge reikt door de secretaris, de heer C. Vroom. Daarna kwam „alle hens aan dek" om de muziekzaal, die veranderd was in een „boei-derijtjp", weer zijn oorspionkei* aanzien te ge\en. Voor inlichtingen omtrent de aktiviteiten van de V.P.K.V. wende men zich tot het secretariaat, le Maasbosch- straat 5 te Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2