RMTEHDAMSCH NIEUWSBLAD ■L De „Gorredijk" gedoopt als vierde in de serie Morgen de vlag op de flats aan de Maasboulevard Een stemmingsvolle herdenking van zeven eeuwen kerk VLOTTE TYPISTE ADMINISTRATIEVE KRACHT (vr.) Vrouwelijke Administratieve kracht- Vandaag was de proefvaart gj^ff N.H. bejaarden .kregen nog bezoek van de Sint Uit het politierapport DE ST. JAN VAN SCHIEDAM AT O AAR. C ANNEËR. De Sint in de Kroon bij de kegelaars Vissen uit Suriname ^ÊSSSgMI s - Schiedam herkrijgt z'n Schnttersveld Nïeuwe klanten voor U HERHAALDE OPROEP THEATER Sftofda^entaclnp n Bedactle: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.3(1 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedijk 232c. KETHISL: Groeneweg, Seringenhof 3. RGÏi'EHDAI.lSCri I4IKÜWSBLAD WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 De Hervormde Sociëteit voor Bejaarden vierde gistermiddag in bet wijklokaal van de Betëielkerk aan de Oude Maasstraat rog een laat St. Nicolaasfeest. dat ge opend werd door de voorziter, de heer Van Putten. Als officiële gasten waren aanwezig de wijkpredikant, ds J. D. Smids, de huidige directeur van de Dienst van Sociale Zaken, Mr." G. J. Roelofs, en de vroegere directeur van deze Dienst, d> heer J. Oostlander, do heer J. Gflle, ambtenaar van Sociale Zaken en de heer Zijdveld van de afdeling Bijzondere Wei ten van de Politie. Al deze gasten, behni- v*e de laatste waren vergezeld van hun echtgenote. Een humorist en e<?n accor deonist hielden de talrijke aanwezigen, die natuurlijk een tractatie ontvingen, de ge hele middag op aangename wijze bezig. Doch Sint-Nieolaas enditmaal een z>n- gende Zwarte Piet vormden toch wei bet hoogtepunt van deze middag, waarop vele oude, bekende Sinterklaasversje wer den. gezongen. Tot slot deden de Goed Hei lig man en zijn trouwe knecht op het to- nee- nog een rondedansje. De heer Van Putten heeft beiden harelijk bedankt voor hun speciale overkomst uit het verre Sp*a- je. Een aanrijding vond plaats in de Gerrit Verboonstraat tussen een personenauto, bestuurd door de chauffeur W. V. uit Rot terdam, een vrachtauto, bestuurd door zijn collega en stadgenoot E. K. en een bestelauto, bestuurd door de Rot terdamse vertegenwoordiger K. W. F. H. W. V. reed in de richting van de Koe- marktbrug en werd door de bestelauto op zij gedrukt, met het gevolg, dat hij opreed tegen de stilstaande vrachtauto. De perso nenauto werd" ernstig beschadigd, de be stelauto licht. De bestuurder van deze laatste kreeg een proces verbaal. Geen voorrang verleende de 14-jarige G. S. op het kruispunt Frans Balsplein Genestetstraat, met het gevolg, dat hij door een auto bestuurd door de Vlaarding- se kantoorbediende B. H. H. S. werd aan gereden. Hij bekwam snij wonden aan de rechterwang en is door de auto naar het gemeen te-zieken huis en vervolgens naar huis gebracht. Auto en fiets werden beide licht beschadigd. Kerstuitvoering Vrouwenkoor. Het Schiedams Vrouwenkoor geeft donderdag 13 december in Arcade een Kerstconcert o.l.v. dirxgente Rla Borgmeyer. Ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt van de twee sterflats aan de Maasboulevard zal op donderdag 13 de cember a.s. om half twee door de burge meester, de dieèr mr. J. W. Peek, de vlag worden gehesen. Aanwezig 2al zijn de heer mr. P. Heering, hoofddirecteur van de N.V. Levensverzekering Maatschappij van IV Nederlanden van 1845, Aan. deze ge beurtenis zal een extra feestelijk tintje worden gegeven door met de genodigden na afloop van het hijsen van de vlag een kerte rondvaart met de „Pieter Caland" te maken. Zoals bekend, wordt de flat ge bouwd voor de N.V. Levensverzekering Maatschappij van De Nederlanden van 1845 te 's-Gravenhage. Gezocht is naar c-en aparte vormgeving en situering van de gebouwen ten opzichte van de rivier en de flats onderling. In beide gebouwen krijgen de bewoners dan ook een onbelem merd uitzicht op de Maas. Tussen het slaan van de eerste paal en het hijsen van de vlag ligt een periode vun eenentwintig maanden. Het heeft lang geduurd voor men het hoogste mint bereik te. Hierbij dient evenwel in aanmerking genomen te worden, dat alleen al het hei werk (palen van zesentwintig tot negenen twintig meteri) vijf maanden in be3lag Ondanks regen bestond er gistermid dag bij de Dok en Werf Maatschappij Vatton .Fijenoord te Schiedam vee! belang stelling voor de doopplechtigheid aan de Afbomvfcade, waar het kort geleden uit- gedokte vierde schip in de serie, die M ilton Fijenoord voor de Holland Amerika Lijn bouwt de naam Gorredijk zou krij gen, De traditionele tewaterlating is hij d«l in het bouwdok klaargemaakte schip dan achterwege gebleven, maar de plech tigheid was niettemin een bijzondere ge- beurtcwls, opgeluisterd door pittige mu ziek van Wiltons muzikanten en de aanwe. zigheid van verscheidene notabelen. Me vrouw J. Hsop-Groote Woortmann, eehtge note van de adjunct directeur van de Hol. land Amerika Lijn, chef van de atd. Tech-; nische Dienst, verrichtte de doopplech tigheid omstreeks kwart voor 12. Zij knip te met een gouden schaar het touw door, waaraan de fles champagne was beves tigd, zodra deze met een forse zwaai te- ge" de scheepshuid sloeg en in stukken brak en sprak daarbij de formule: „Ik floor u de Gorredijk en wens U behouden vaart". Ir. de kantine aan de Vlaardingerdïjk werd de gebeurtenis gevierd met een ge. •zellig samenzijn. Daarbij wende Ir. O. J. v .d. Vorm. directeur van Wilton Fijm- oord, het woord, „Zeker", zei hij, ,,wij hel ben de stapelloop ook zelf gemijt, want bet is steeds weer een ontroerend moment, als een schip, resultaat van y?je maanden gemeenschappelijke inspanning, tenslote aan 2ijn element wordt toever trouwd". De Gorredijk is enkele maanden geleden in stilte reeds uitgedokt, maar men is bij Wilton overtuigd, cat nooit ee. ongedoopt schip naar zee mag wor den gezonden. Spr. verklaarde dat tradltt nele banden Wilton en de HAL verbinden; wederzijds zijn de beide ondernemingen var grote betekenis voor elkaar geweest. Steeds meer naties leggen zich toe op de bouw en het gebruik van schepen, maar bekwaamheid voor deze arbeid Is daar bij een eerste eis. Wilton hoopt nog vele schepen voor de HAL te bouwen, maar da« kan slechts indien de schppen de toets der kritiek kunnen doorstaan en als ctc prijs aanvaardbaar is. zelfs indien daar- b-i „een marge naar beneden" bestaat; de werf zal echter proberen, die marge zo klein, mogelijk te doen zijn. De heer v. d. Vorm sprak de wens uit dat het schip aan hoge eisen zal kunnen voMoen en niet slechts technisch, maar ook com mercieel een gelukkig schip zal blijken te ziin. SCHEEPVAART MET VOOR BE WIND .Daarna dankte hij mevr. Knop-Groote Woortmann, die hij „praktisch een vak man" noemde, daar ze veel van schepön weet. Haar echtgenoot heeft een prote cox gespeeld bij het contact tussen Wilton en do HAL. De heer v. d. Vorm bood hair als herinnering een geschenk aan. Namens de HAL sprak de directeur J. B Brand, d: i de samenwerking met de Dok WOENSDAG 12 DECEMBER Musts Sacrum: 1.30 uur Bijeenkomst ver keer sbr i ga diertj es. Musis sacrum: a u. Nat. Reserve Toneelavond. Irene: 8 uur: CHU Bijeenkomst, Chr. soc. Belangen: 8 uur; Chr. Bedrijfsgr- Centrale Jaarvergadering. Chr- soc. Belangen: 8 uur; Alg, Fotokring Bijeenkomst. Chr. Soc. Belangen: 8 uur: PIT persver. Cursus bloemschikken., DONDERDAG 13 DECEMBER Passage Theater, 8 uur: Katholieke Kring Toneelavond. Arcade 8 uur: Schdedamsch Vrouwenkoor: Concert. BIOSCOPEN Passage Theater: dag 2 en 8.15 uur. Kevak de Rebel. Monopole Theater: ma. d. 2 uur: en wo 2 en 8 uur: Luitenant Drown.vogelvrij. MUSEUM Oase Dam 2: expositie van zeven Schied schilders. Stedelijk Museum: Kenri George Adsm. Ex positie Grafisch werk en tapijten, Dage lijks 10—17 uur, zondags 13—17 uur. apotheken t Gouden Hert st. Xiduinoatriut 58. Mevr. J. Knop-Groote Woortmann btf het dopen van de „Gorredijk" Werf Maatschappij Wilton Fijenoord roemde. Het gaat, zo verklaarde hij, de scheepvaart niet voor de wind en het is noodzakelijk dat de kwaliteit en de afwer king niets te wensen overlaten, om. de kosten in de komende 25 jaar te druk ken. Minder kosten betekenen, dat men d? concurrentie beter het hoofd kan bie den. Hij roemde Ir. Knop, die bij de HAl heeft meegewerkt aan 13 schepen met m totsal 133.742 reg. ton, w.o. de Rotter dam en de Statendam. Namens het plaats je Gorredijk (Friesland) sprak nog de heer Sj. v. Meulen van het Passage Bureau te Leeuwarden, die wag overgekomen met eer deputatie uit Gorredijk, bestaande uit de Mulo-onderwijzer Jete Dijkstra en zijn leerlingen J. v. d. Heyden en Boukje Cor. nelisse, die een schilderstuk uit gezanl- straald glas aanboden als geschenk voor het. nieuwe schip. Bijzonderheden over de Gorredijk vindt men elders Sn dit blad. De leden van de in 1923 opgerichte Ke gelclub „Novlne" vierden dinsdag 3n „de Kroon" hun Sinterklaasfeest met het hou den van een onderlinge wedstrijd. Het „sttU going strong" is voor het meren deel der .leden van toepassing en het blijft jammer, dat deze sportieve ontspanning, die een open oog en een vaste hand vraagt, bij de jongeren, niet meer zo in tel Is. Dit laatste weerhoudt de Novenia- nen evenwel niet er weer lustig op los te kegelen en de stemming was tijdens en ook na de wedstrijd weer zoals het onder vrienden betaamt. Keizer van het geworpen hout werd Fr. van Heezik Jr„ die zijn vader ditmaal achter zich liet, zodat deze met de tweede plaats genoegen moest nemen. Overige uit slagen; 3 J. Kroes, 4 Th. Donkervoort, 5 J. Werdmuller, 6 H. Frehê, 7 T. Roo sendaal, 8 Oom Scheffers, 9 J Gerritse; 10 R. Cerding en (slechts bij toeval 11) J. Sneep. Omdat het een St. Nicolaasfeest betrof bepaalde het lot de prijzen, waarbij bleek dat de Sint voor de kegelaars behoorlijk in de bus had geblazen. Voor een gecombineerde bijeenkomst van de Aquarium- en Terrarium Verenigingen „Aqua-Fauna" en „Natuurgenot in huis" sprak maandagavond in gebouw Irene, de heer J, J. Hoedeman uit Amsterdam, auteur van het boek „De Aquariaan. aan het woord", over het onderwerp; „Vissen uit Suriname", toegelicht met een honderdtal fraaie kleurendia's. Spr., die enige malen Suriname heeft bezocht, vertelde o.a„ dat het een heerlijk, gemoedelijk land is. Van de talrijke vissoorten zijn er ongeveer vier honderd bekend. De lezing werd met grote belangstelling van de zijde der aanwezige aquaranten gevolgd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gijsberta C. A. d. v. J. A. van der Schee en A. J. van den Arend; Nicolaas A. v. T. B. Specker en M. van Katwijk; Johannes H. z. v. J. de Wolf en M. van den Heuvel; Janiirsi d. v. J. W. Meijboom en J, L. Vuyk; Christina M. T. C. L. d. v. C. A. Versteeg en C. M. T. Damen; EÜane T. C. d. v. P, J. W. Beukers en L. C. L. San ger; Dlna M. H. d. v. C. Hoogcndam en H. M. Sas; René J. M. z. v. Janssen en H. P. Goedhart; Antonia J. C. d. v. A. Baden en A. J. M. FrepaJj; Maria G. H. d. V. G- T, Spijkers en M. A. J, Kramer; Adrians M. d. v. J, H. Zandstra en A. P. Lussenburg, Overleden: A. C. Boeren, 84 jr. echtgenote van P. J. Biemans; P. I. Varga, 10 maanden; L. P. Huigene, 56 jr. De sociëteit „Guillaume" presenteert ten bate van de Actie voor „Open-het- Dorp" op zaterdag 15 december a.s. 's- avonds van 8 tot 3 uur 's nachts in ge- bouw „Arcade" een groots bal, waaraan hun medewerking verlenen: Down Town Jazz Band, Riverside Jazzband, Harlem Sextet, Perdïdo Streetparaders, Hertk van Buul en vele anderen. De kerk la een gebed in steen, met deze woorden begon ds. Jansen zijn toe spraak ter herdenking van het 700-jarig bestaan van de Grote Kerk te Schiedam. Zij zijn ontleend san een beschouwing uit 1949 van dr. K, H. E. Gravemeyer over de Grote Kerk te Schiedam en zij geven duidelijk weer wat deze kerk voor onze stad beeft betekend. Er zijn er velen, die menen, dat men na deze zeven eeuwen Christendom weinig reden heeft zich Op de borst te slaan. Toch hebben wij als mens en als Christen wel reden daartoe» want deze kerk is een gebed in steen, eer. huis.des gebeds. Wat aan dit bouwwerk het meest opvalt, is de grote eenvoud, de soberheid. De reformatie van 1572 is een herstel en een versterking van deze so berheid geweest Deze kerk is eens gewijd geweest aan Johannes de Doper, deze zei: „Hij moet wassen, ik moet minder wor den", en zo is het ook in deze kerk een soberheid tot groter eer van. Christus. Onder de vele gilden, die vroeger in Schiedam waren, was er ook dat van St, Eloy, het gilde der smeden. In de pro cessies liepen de_gildebroeders niet altijd in de pas, doordat zij zich in hun feest vreugde te buiten gingen. Behalve deze feestpret citeerde spr. andere en' ernsti ger misstanden in het geestelijk leven on zer stad, waarvan de bevolking bestond uit weerbarstig materiaal. Maar wat, heeft God, zo vroeg ds. Jansen, in deze zeven eeuwen bereikt aan geloof en-be moediging? Want deze dingen zijn van het jubilerende kerkgebouw uitgegaan. Vanavond staan wij even stil bij de ve len, die hier begraven liggen; het leven heeft hun en hun nabestaanden veel leed gebracht, al heeft dan geen Schiedammer het leven gelaten om de wil van het geloof. Ook veel goeds is door hen gedaan, zoals Blooys, de stichter/der Hofjes. Velen hebben tijdens het Heilig Avondmaal in deze kerk de kracht ontvangen of hebben hier bet sacrament van de doop onder gaan. In deze kerk „is er de fluistering van de gebeden der Heiligen", zoals bo vengenoemde schrijver over de jubileren de kerk eens zo treffend getuigde. Bij deze herdenking ga^t het derhalve niet om de zeven eeuwen, die verstreken zijn, maar om het getuigenis van de men selijke zwakheid en de grootheid van God. Men noemt de kerk hier de Grote Kerk. maar het is een grootheid niet in afme tingen. maar van de kracht van het ge loof, -waarvan deze kerk getuigt. Ds. Jan sen besloot met een beroep op de aanwe zigen, om er toe bij te dragen dat. het huidige geslacht de kerk een nieuw orgel schenkt, gelijk vorige geslachten ook hun bijdrage tot hun bedehuis hebben gege ven. REEDS 10.000 OLD. BIJEEN Aan de herdenkingsrede vooral ging een welkomstwoord van ds. A. Hoffman. Hij deelde mede, dat het moeilijk is reeds nu i een afgerond bedrag te noemen van bet geen de kerkleden, de burgerlijke over heid en het bedrijfsleven voor het orgel fonds hebben bijgedragen omdat er nog al- tijd gaven binnenkomen. Niettemin was hij in staat een bedrag van bijna f 10.000 aan drs, J. Buntjes, de voorz. van het College van Kerkvoogden, te overhandi gen. De .heer Buntjes verklaarde, dat deze som, tezamen met het reeds bestaande fonds, een belangrijke stap in de goede richting is.' Hijgaf nog een overzicht van de historie van het orgel en de vele po gingen tot restauratie. Het college van kerkvoogden zal trachten jaarlijks een be drag voor 'de vernieuwing van het orgel aan het thans gevormde orgelfonds toe te voegen. - Het thans 43 jaar bestaande Kerkkoor Vbn de Grote Kerk -zong enkele fraaie he- deren en gezangen, n.L Psalm 122 van J. Ondstrijders bijpen. De Ned, Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mo. bllisatiekruis, afdeling Schiedam hield •gisteravond in gebouw Chr. Sociale Belangen een contactavond,, die biet zo di uk bezocht was als anders, me ar toch me', minder gezelligwas. De leid'ng van de avond berustte zoals gewoonlijk bij de voorzitter, de heer F. van RMti, die aan het begin van de avond de aan wezigen verzocht een minuut stille in &cnt te nemen ter herdenking van het heen gaan van Prinses Wilhelmma. Op dinsdjg januari a.s. houden zij om achi uur de jaarvergadering met na afloop een ge wone contactavond. «SsfïSipISpSÏSiBS iïtêWÊM rl-Vs V 0 Ds zeven eeuwen oude St. Janskerk, waar de tijd schijnt stil te P. Sweelinek Lobe den Herren van Hugo Distier en Wij zingen Uwen Lof van J. i P.S chulz. Vooral het Lobe den Herren wérd op uitstekende wijae uitgevoerd. Ge zongen werd onder leiding van d© cantor- organist Jacq, P. Bekkers. Na afloop van de herdenkingsdienst be zochten vele belangstellenden de consisto riekamer, waar vele bijzonderheden uit de geschiedenis van de kerk tot een expositie zijn verenigd. Men vindt er oa. ook de La tijnse stichtingsoorkonde uit 1262, die met een vertaling voor de eerste keer tn Schie dam te zien Is. Ben deel der expositie; het kerkeljjk zilver, In de 18e eeuw door het kramers- gilde geschonken. Op de achtergrond het fraaie goudleren behang van de consistoriekamer hoeft genomen. De opbouw heeft veel stag. natie ondervonden van het bijzonder slechte weer; Elk gebouw bevat eenentwintig garages en vierenveertig woningen, n.l. tweeën-- twintig drie-kamerwoningen, elf vier-ka- merwoningen en elf vijf-kamerwoningen. De woningen worden zonder subsidie van. het Rijk tot stand gebracht. Zij worden uitgerust met centrale verwarming, mo_ terne keuken met roestvrij stalen aan recht, stalen taatsramen, grote berging in woning en in kelder, rondom balkons, waardoor de ramen op eenvoudige wijze kunnen worden bewassen, huistelefoonin stallatie en vele andere moderne gemak ken. De woningen zullen vermoedelijk zo mer 1963 gereed zijn. De drie in aanbouw zijnde woningblok ken tusse" Se Cartonnagefabriek en d« Damlaan zijn met hiin hoofdingang ge oriënteerd op de Noordvestsingel Het is evenwel niet mogelijk de woningen in de ze blokken nummers te geven, die aan sluiten op de bestaande nummering van de Noordvestsingel. Hiertoe zijn namelijk n»et voldoende nummers meer beschikbaar Aangezien het vernummeren van de reeds bestaande panden aan de Noord vestsingel op praktische bezwaren stuit, hebben B. en W. omgezien naar een an dere oplossing. Het bouwterrein dezer blokken valt ge deeltelijk samen met het voormalige schut tel sveld. Teneinde de herinnering aan Ie schutterij te bewaren, is er aldus menen B: W., alleszins aanleiding toe, de drie genoemde blokken de naam Schuttersveld te geven. De aangrenzende straten, welke voor de huisnummertng geen rol spelen, 2ijn ge noemd naar bekende caricaturisten. Naar het oordeel van B, en W. verdient het aanbeveling de namen van deze straten te vervangen door namen, die eveneens herinneren aan da schutterij. Zij stellen dasrom voor de naam J. Braakensiekstr. te wijzigen in Tamboerstraat, terwijl da nsam L. Raem a e kersstraat ware te ver vangen door Officierenpad, zulks ter her innering aan de officieren tuin, die nabij hef schuttersveld heeft gelegen. Overal zijn et mensen, die Uw KJant zouden zijn...- ais zij O ken den. Wanneer D bij voorbeeld schoonheids middelen verkoopt of speelgoederen, of col berts - weten dan al degenen die zoiets no dig hebben, dat U die voortreffelijk kunt le veren? zegi nee 7 Maar dan mist U vele, veie kansen want het is immers heel eenvoudig om al die mensen te bereiken. De ervaring beeft ge leerd, dat in dit land dagbladadvertenties worden gespeld dat ze tienduizenden, ja honderdduizenden tot de koopdaad brengen Wij vragen voor onze AFDELING BOEK HOUDING een N.V. W, A. HOEK's MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Havenstraat 19 - tel- 69061 - Schiedam In het GEMEENTE ZIEKENHUIS te SCHIEDAM wordt gevraagd een voor de Poliklinieken. Leeftijdniet beneden 21 jaar. Werkzaamhedenbet inschrijven, der patiënten, de administratie daaraan verbonden en het Sijhouden vaa de kaartsystemen der specialisten. Vereisten: MULO-diploma, goed en prettig met publiek kunnende omgaan. Sollicitaties te richten aan de adjunct-directrice. kunt U niel misten geen dagI Uw advertentie in de dagbladen die doet het 'ml Daarmee laat j U van U boren, daar mee brengt nieuwe klanten in beweging- Maar daar goed gebruik van! Kapsalon Helena, de salon voor de betere permanent- Stroomloos voor ieder haar geschikt f 7.50 HeJene tiède permanent, de meest ideale natuurlij fce permanent flD.— Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. KAPSALON HELENE Rem brand tl aan 2Z, Schiedam - Telefoon WUB Bij dé Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst, Scbiedatn, kan geplaatst worden een. liefst met enige kantoorervaring. M,U.L,O.-diploma strekt tot aanbeveling. Salaris naar gelang van leeftijd en bekwaamheid. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de Directeur van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. - HOOGSTR. 2a SCHIEDAM TEL. 6BSG6 Avontuur en Sex in de tropische oerwouden!l GEORGE MONTGOMERY Sa mar het Duivelseiland vrfld., zat. 3 - 7 - 9.15. Technicolor zondag 7 - 9.15 uur. 14 Jaar. Actie «n spanning met GEORGE MONTGOMERY in Het schot in de rug Zondag-matinees 2 en 4.15 u. 14 jaar. Hebzucht, Haat, Wraak en LiefdeI De prairieduivel met het litteken Maand., dtnad., woensd. 2 en 8 u. 14 jaar- FRANKIË" VAUGHAN GEORGE BAKER De sloppen van Liverpool donderdag 2 en 8 u. 14 jaar*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2