ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Zwakte van het G.S.-betoog uiteengerafeld lien groots recreatie-plan Kerstconcert van Sursum Corda en Orpheus Mamlands burgemeester beschuldigt G.»S, en blijft zich schrap zetten Onze EXCELSIOR WASMACHINE ^^«Öfc y//4& Derde zesie van VSC UW-hejaardenkoor voor rle radio KLANTEN f 145.- WASMACHINESPECIALIST FA. A. KÜCHLER ROND WETSONTWERP GRENSWIJZIGINGEN Enkele vein de ernstigste grieven P.v. „Keer Weer" hield elubtentoon stelling Agenda (GEM ^V-:- 0 Het by het wetsontwerp gevoegde Burg. Groot Enzerink. 0 Hier zien we het voorste gedeelte van het opgespoten terrein in het Maassluise uitbreidingsplan Noord-West, aansluitend op.de bebouwde kom van Maassluis, waar Maassluis komende Jaar een begin wil maken met de verwezenlijking van zijn contingent industriële woningen voor 1963.' Rechts op de achtergrond de fabriek van Verolme en links de zich als een wit lijnt aftekenende Maasdyk. Vroeger spreekuur burgemeester Het gebruikelijke spreekuur van de aurgemeester is vrijdagmorgen 14 decem- aera.s. verschoven van 1112 uur naar J.30—10.30 uur. v Het eerste schaaktiental van VSG vier- Ie zijn derde zege in successie, met een r'/i-S'A overwinning op Spangen 3. W. Kor- pershoek(bord 1), C. v. d. Gaag (3), J. M<kermans (5), J, Smit (6), J. v. d.Berg 19) en C, Dubbeldam (ltK woipien hun par- :ij. H. Uithol (2) J. den Boer (4)-en C. /ester (Tl speelden remise en alleen P <ornaat (8) moest de vlag strijken. Het le team speelt maandagavond thuis tegen Unilever l en zal proberen uit deze 3e wedstrijd zijn eerste zege te vieren. Re sultaten clubcompetitie: Groep Booden- burg-Korpershoek afg.,Uithol-Den Boer afg., Van der Gaag-Dubbeldam l-Or Van der Berg-Mcoy 1-0. Groep 2: Roodenburg- Elzenaar ö-i; Jansen-Botli 1-0,-Zandvliet-A. de. Vette. 1-0, Goedknegt-Boerdam 1-0, Roo- denburg-Jansen 0-1, Moerman-Boerdam 1-0 ElzenaarrDe.' Snayer 0-1. De zeer verontwaardigde Maaslandse aansluitende Noord-Nieuwlandse polder burgemeester, de beer F, J. Groeit En ze- nog moet worden opgespoten en de eerste rink, was het allerminst met ons eens, jaren derhalve nog niet voor bebouwing dat een dubbeltje het nooit van een kwart- geschikt zal zijn. Maar is deze polder daar je kan winnen. Althans in deze zaak niet. dan niet reeds opgespoten en gaat Maas- Hier moet het dubbeltje het van het kwart- sluis daar dan niet binnenkort met woning- je winnen, want anders geschiedt er groot bouw beginnen? Gezien het snelle verloop onrecht. Als burgemeester heb ik H.M. de van de afronding van de huidige bebou- Koningin de eed gezworen voor de belan- wing in Maassluis, moet worden verwacht, gen van Maasland en haar bevolking te aldus Geö. Staten, dat met de bebouwing waken; Daarom zal ik mij met alle mij ten westen van Maassluis over 3 of 4 jaar ten dienste staande middelen voor deze een begin zal moeten worden gemaakt en belangen inzetten en er tot het bittere ein- de nodige voorbereidingen hiervoor zouden de voor blijven strijden. Al mijn troeven daarom op korte termijn een aanvang heb ik nog lang niet uitgespeeld, maar dit moeten nemen. Maar is Maassluis in het zal gebeuren, als ik daartoe genoodzaakt uitbreidingsplan Noord-West daar niet zal worden., reeds mee begonnen en wordt daar niet -u, v ^1, zeer binnenkort reeds de eerste paal ge- Zijn mening, dat de Memorie van Toe- S2agen voor he£ eerste complex woningen? lichting (de motivering) bij het vvetsont- Dit uitbreidingsplan mist door het verloop werp uitermate zwak is heelt burgemees- van de grens aari de noordzljde een loEi. ter Groot -nzerink nader toegelicht. De Eche ^sluiting, maar kan worden verkre- overdruk van Rotterdam naarhet .westen gen door het Weverskadegebied er aan toe op de noordoever van de Waterweg, waar- VQCgen rnet rijksweg 20 als grens, me op Ged. Staten zich bij de door hen uit. ne„ Ge4 staten te mMte4 beweren. Maar gestippelde grenswijzigingen hebben geba- jS de jvlaasdijk een niet veel natuurlijker seerd, is verminderd, haar het oosten laat tóluitjng dan ee„ kunstwerk als rijksweg Rotterdam deze thans afvloeien met de 2o? bouw. van een stad van 275.000 inwoners in de Prins Alexanderpolder. Zonder de door Ged. Staten voorgestane grenswijzi gingen kan Schiedam nog een druk opvan gen van 55.000 zielen, Vlaardingen van WAAR BUJFT DE MOTIVERING? De burgemeester van Maasland is het 85.000, Maassluis van 25.000 Samen rond ook allerminst met de berekening van Ged. 440.000. Staten eens, als zij beweren, dat door de Maar lat»n we bet afronden op 400.000. voorgenomen grenswijzigingen het agra- Zou men nu staande kunnen houden, dat *ische gebied van Midden-Delfland met bij e'n dergelijk getal de 7.000—10.000 be- 800 verkleind zal worden en dan woners. die men in het Weverskadegebied n°S een oppervlakte zal beslaan van 1800 zal kunnen herbergen, zoveel gewicht in de "a> waarvan 4400 ba grasland. Burgemees- schaal leggen, om daarvoor dit gebied van JwGroot Enzerink stelt vast, dat Midden- Maasland naar Maassluis over te hevelen') Delfland, thans 7000 ha beslaat. Dit zal Bovendien kan en Is Maasland bereid een worden verminderd met 1000 ha voor tuin-' druk var builen cp te vangen van 4.000 b°"w volgens het plan Westland met 1200 tot 5001) En in dit geval door een logische i™ door wegenaanleg enz. en met 800 ha uitbreiding die aansluit op de dorpskom, terwijl zich in bet Weverskadegebied het 40 ha beslaande bedrijf van C. v. d. Lely bevindt en dit gebied verder een aan eengesloten geheel vurmt van 27 landbouw bedrijven waaronder tal van tuinderijen, bedekt met glas. Waar zijn de cijfers vaa Ged. Staten waarmee zij hun bewering in de Memorie van Toelichting staven, dat spoedig zou blijken, dat het Maassluise uitbreidingsplan Noord-West onvoldoende uitbreidingsmogelijkheden biedt en is hun standpunt houdbaar, dat bebouwing alleen van aezc smalle strook zou leiden tot een stedebouwkundig uitermate ongunstig ge heel, maar wordt opgeheven of aanzienlijk in gunstige zin gewijzigd door het We verskadegebied hieraan toe te voegen? De Maasdijk, blijft immers de natuurlijke scheidingslijn, doordat san de ene zijde een hooggelegen stadswijk en aan de an dere zijde een laaggelegen stadswijk is gedacht? VRAAGTEKENS! Ced. Staten schrijven in hun Memorie, dat woningbouw in het Weverskadegebied voor een deel zelfs zal moeten voorafgaan aan die in het Maassluise plan Noord- West, omdat de aan de bebouwde kom duur beoogde grenswijzigingen. Burgemeester Groot Enzerink beeft een geheel ander recreatieplan in het hoofd, waarmee niet alleen de recreatiebehoeften van Vlaardingen en Maassluis worden op gevangen, maar Ook van Delft- Stedelijke recreatie voor VUiurdingen aan haar noordgrens en een groot landelijk recrea tiegebied, dat zich uitstrekt van de spoor lijn Rotte rdam— Hoek van Holland in het zuiden, tot DeUt in het noorden, tot de Vlaardingse grens in het Westland In het westen. Een landelijk recreatiegebied met een oppervnlkte van 4000 tot 5000 ha. met temidden hiervan gelegen het dorp Maas land en bet Vlietengebied. Al enkele jaren loopt er een Maasland» recreatieplan met een water recreatie ge bied van 20 ha, dat Maasland in een stich ting wil onderbrengen of in een recrea tieschap, waarin zijn vertegenwoordigd de provincie, Hoogheemraadschap Delfland en de gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Schipluiden, Delft en Maasland- Een recreatieplan, ontworpen door het Instituut voor Stad en Landschap, waar aan Ged. Staten hun goedkeuring hebben onthouden, omdat ze het niet helemaal eens zijn met de wijze, waarop de eiland jes zijn geprojecteerd in het meier, dat zal ontstaan, door de samenvoeging yan de Trek vliet én de Middemveterihg* ?£n on- rechte, meent de burgemeester van Maas land, want e01 uitbreidingsplan regelt slechts de bebouwing en kan alleen hierop worden afgekeurd. SAMENSPRAAK MET VLAARDINGEN Destijds waren Vlaardingen en Maas land tot overeenstemming gekomen over blijft dan 4000 ha over, waardoor Midden- Delfland als agrarische gemeenschap geen levensvatbaarheid meer zal hebben en ook niet meer als bufferzone zal kunnen dienen voor het kassen ge bied van het Westland Ged. Staten schrijven, dat dc grenzen- her2iening weliswaar een opoffering van agrarische belangen betekent, doch aan Ingebruikneming van hel betrokken Maas landse gebied voor andere dan agrarische doeleinden niet is le ontkomen. Voor re creatiebestemming ten behoeve van Vlaar dingen en Maassluis is de minst ongunsti ge plaats gekozen, De burgemeester van Maasland stelt hier tegenover, dat er nog steeds een op voorstel van Ged, Staten door'Provinciale Staten genomen besluit ligt, het recrea tiegebied voor Vlaardingen in hel noor den. van deze gemeente te projecteren. Dat het gebied, dat. noordelijk aan Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen grenst, van zuid naar noord doorsneden zal wor den door een groot aantal wegen, waar door dit gebied totaal wordt versnipperd en ook geen enkele functie meer zal ver vullen als agrarische gemeenschap. Hier kan zonder opoffering van agrarische be langen stedelijk recreatiegebied worden gecreëerd en zonder dat er enige vrees behoeft te bestaan, dat hierdoor de Rot terdamse en Haagseagglomeratie ineen zuilen vloeien. Dat beweren Ged. Staten maar waar blijft de motivering? 0 Deze foto brengt het grote hoogtever schil in beeld tussen het niveau, waarop rechts van de Maasdijk bet Maassluise uit breidingsplan Noord-West wordt verwezen-, lijkt en dat waarop links van de Maasdijk het Maaslandse Weverskadegebied is ge legen, waar Maassluis een laaggelegen stadswjjk heeft gedacht. een samenhangend recreatiegebied in het V.ietenlahd. De met de recreatie belaste gedeputeerde mevrouw C. de Ruyter-De Zeeuw had er vóór de zomervakantie van dit jaar bij de burgemeester van Maas land op aangedrongen, samen met de be trokken instanties en gemeenten om de tafel te gaan zitten voor een gemeenschap pelijke aanpak van dit recreatieplan, Maasland» burgemeester wilde echter hier oen samenspraak met Vlaardingen aan la ter; vooraf gaan. Deze is op 12 oktober in Maasland gehouden, waar de colleges van beide gemeenten tegenwoordig waren Vlaardingen wilde langs de Boonervliet een autoweg aangelegd zien, opdat ook het autoverkeer tot in het hart van het Vlieten- gpbied kan doordringen. Maar daarmee zou de stedelijke recreatie in dit gebied v/orden ingehaald en de burgemeester van Maasland wit juist voor alles, dat hier het karakter van landelijke recreatie bewaard blijft. ïn het Maaslandse recreatieplan, dat de gehete oppervlakte van dc gemeente bi slaat, is wel op beperkte wijze voor zien, het autoverkeer in.het Vlietengebied te laten doordringen en wel langs rjjks- veg 20 door het dorp Maasland en via de stenen brug en de Kwakelweg naar het jn het Vlietengebied geprojecteerde restaurant met autoparkeerplaals. Op dit eerste gesprek, aldus burgemees ter Groot Enzerink, .zou Vlaardingen zo. spoedig mogelijk terug komen. Doch tot op lieden is enige reactie van Vlaarding se zijde - uitgebleven en zitten wij nog steeds op een Viaardlngs teken voor een tweede gesprek te waehten, om daarmee de voorbereidende besprekingen af te ron- ttfch voor een door gedeputeerde mevrouw C. de Ruyter-De Zeeuw beoogd gemeen schappelijk gesprek. Het Maaslandse recreatieplan voorziet riiet alleen in de schepping van een groot landelijk recreatiegebied voor «Ie water sport, maar ook voor wandelaars en wiel rijders, doordat er in dit plun voor de gehele gemeente wandel- en fietspaden zijn geprojecteerd met pick-nickplaatsen en andere rustpunten. Een belangrijke re- crentieve functie gaat daarbij ook het.dorp Maasland zelf vervullen, waar io het plan Dijkpolder tal van recreatie-objecten zul len worden venvezen lijkt. Als begrenzing met Vlaardingen zou Mbonland» burgemeester een enkele hon derden meters brede bosstrook verwezen lijkt willen zien, waarin stedelijke recrea tiebehoeften voor Vlaardingen-West zijn opgenomen, zoals sportvelden. Burgemees ter Groot Enzerink wees er voorts nog kaartje, waarop gearceerd staan aange- geven, welke gebieden Maasland van, het noorden naar het zuidoosten moet afstaan aan resp. Naaldwijk, Maassluis en Vlaar dingen. De Verlengde Doenkade zal de toekomstige grens vormen van Vlaardingen met Maasland en Maassluis. Maasland zal in het zuiden begrensd worden dopr de Ver lengde Doenkade en rijksweg 20 en iri het westen door rijksweg '20 en de Burg. Elsen- weg. Het gearceerde gedeelte tussen Viaar dlngs westgrens en de Verlengde Doenkade en tussen de rfvfer en de spoordijk zal Maassluis aan Vlaardingen moeten afstaan. Het UW-bejaardenkoor sluit, dit jaar met een bijzonder evenement af. Want zondag 30 december zal het voor de radio 2ijn te beluisteren in de KRO-uitzending ..Thee met' babbelaars*' t waarbij met en kele leden van dit Vlaardingse bejaarden- koor ook een babbeltje zal worden ge maakt. Mla Smelt, en Hans Bik, de sa menstellers vart dit programma, dat eens per 14 dagen wordt uitgezonden, zijn bij de. Vlaardingse XJVV op bezoek geweest. Vo2gende week maandag zal het optreden van het Vlaardingse' Bejaardenkoor in Vlaardingen worden opgenomen. Vanavond half acht treedt het UW— Bejaardenkoor voor de tweede maal op in Huize Cornelia aan <!e Schïedamseweg vqor de daar gehuisveste bejaarden, waar bij een kerstprogramma zal worden uit gevoerd. Dit programma zal het op IS december herhalen in rusthuis Avondrust aan de Rotterdamseweg. Op 21 december zal het UW-bejaardenknor het kerstfeest opluisteren van de bejaarden uit de In dische buurt in de. Rehabothkerk. waar bij het een kerstkantate op het program ma heeft staan. Voorts zal het bestuur van de UVV op 19 december kerstfeest vieren met de le den van de Vlaardingse afdeling, de leden van de Bejaardensoeiëtelfc en van het koor. Daarvoor heeft Nieuwe Matex NV zijn mooie personeelskantlne ter beschikking gesteld, aan de K.W.-haven 02, Fa, Jac, de Groot heeft spontaan aangeboden de leden van de bejaarden sociëteit en het bejaardenkoor gratis per bus naar het feest te brengen, dat 's middags 2.15 uur begint. op, dat, zo dc beoogde grenswijzigingen zouden worden gerealiseerd, voor de be oogde Vtaardfrtgtie en Maaslandse stede lijke recreatie, niet minder dan 44 land bouwbedrijven in Maasland» zurdbuurt zouden moeten worden opgeofferd. Getróuw aan dc traditie geeft' de Chr. Harmonie Vereniging Sursum Corda op de-woensdagavond vóór Kerstmis haar kerstconcert in de Gróte Kerk, ditmaal met medewerking van Vlaardings Man nenkoor Orpheus, resp. ónder leiding van Beerd Boerman en Jos Vranken Jr. Het programma van Sursum is betrek kelijk eenvoudig gehouden, omdat geble ken is, dat de eenvoudige kerstmuziek het grote publiek vaak het meest aanspreekt. Gespeeld zal o.a. warden de plechtige ouverture van Gerard Boedijn, waarin de melodie van een bekend gezang voorkomt, een kerstfantasie van A. den Arend, de prachtige symfonie in C van Gossee en het Jesu. joy of man's desiring van J. S. Bach. Het programma van Orpheus is op dit moment nog niet bekend. Het is al weer enige jaren geleden, dat Sursum en Orpheus in een gezamenlijk concert optraden. Toch werd in het ver leden bijzonder veel samengewerkt. Vele Vlaardingers zullen prachtige herinnerin gen hebben aan de concerten, die door beide verenigingen, die aan het begin van deze eeuw werden opgericht, werden ge geven. Ongetwijfeld zal de combinatie Sursum/ Orpheus oreer een. grote schare muziek liefhebbers trekken, Het concert, dat, zoals u begrepen hebt, gegeven wordt op woensdag 19 december a.s. is, zoals gebruikelijk, voor een ieder gratis toegankelijk. Programma's zijn aan de Ingang verkrijgbaar. Er zal ook nu een korte meditatie wor den gehouden en wei door Ds. G. Ch. Duinker, Rem. predikant, alhier. Er werd opnieuw veel samenzang in het programma opgenomen, terwijl het or kest ook na afloop van het concert nog enige kerstliederen zal spelen. Wij wekken een ieder op, dit concert bij te wonen. Aanvang 20 uur. Bij de lezers van dit dagblad zijn er velen die bij U kopen als zij O kennen. Met Uw advertentie wordt U bekend bij duizenden 1 Maak daar gebruik van Vergroot uw omzet WIN NIEUWE KLANTEN 55 liter inhoud. Met tijdscbakelaar..f175.— Korting t 30<— Met één laar garantie. 14 dagen gratis op proef. Mctrkt 39 - Vlaardingen - Telefoon 3632 IEDERE VRIJDAGMIDDAG WASDEMONSTRATUS ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 Afkeurenswaardig noem ik het. zoals wij door Ged. Staten in de grens- wjjzigingsaffaire worden behandeld. In onze waardigheid als gemeente- hekuur voelen wij ons ten, diepste gekrenkt. Al onze argumentaties en rapporten tegen dc aanslagen op ons grondgebied zijn door Ged. Staten doodgezwegen. Zij hebben er nimmer op gereageerd. Alles wat Wy tegen deze aanslagen hebben aangevoerd, hebben zij volkomen genegeerd. Dui zenden guldens hebben we uitgegeven voor het wetenschappelijk rapport, dat het Landbouw Economisch Instituut heeft opgesteld. De leden van Ged. Staten is het allen persoonlijk toegezonden. De gehele structuur van Jïidden-Delfland is hierin aan een onderzoek onderworpen. Een belang wekkend rapport, dat door zovelen werd opgevraagd, dat het weldra was uitverkocht. Maar ook hierop hebben Ged. Staten nimmer taal noch teken jegeven. Nooit is van hun zijde enige tegenspraak gekomen, maar zij zijn rustig doorgegaan met de grenswijzigingen voor te bereiden. VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 TNSULINDESINGEL 33 HoofdagenischJtp en Eedactte: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 - Tel, 3229 Redactie: TeL 545! Op de laatst gehouden clubten toonstel ling van de postduivenhoudersverenlgirig Keer Weer (oude doffers) werden de vol gende prijzen toegekend: Groep krassen, 59 inzendingen: L..Stam 1, B. Bovenberg 2 en 5, Mevr. Vlielander 3 en 7, F. Noordhoek 4, B. Simon en Zn 6, 8 en io, A. Engelaan 9 en. 12, Schaphoen 11, F. Melchers 2 x ZEV, De GoedeBV. Blauwen, 34 inzendingen: mevr. Vlie lander i, 4, 5, 6 en 7, B. Bovenberg 2, L. v. Brandwijk 3, F. Noordhoek 8 en ZEV, B. Simon en Zn EV. Bonten, 36 inzendingen: mevr. Vlielan der 1, 3 en ZEV, tevens schoon te van het geheel, B. Bovenberg 2, R. Zeilstra 4 en 7, A,. Engelaan 5, L. Stam 6, L- Poldervaart 2 x EV. Roden en Valen, 30 inzendingen: Schip pers 1, B. Bovenberg 2, B, Bot 3 en 4. M. v. d. Velden 5 eh 6, De Goede ZEV, Ever- dingen EV. De eindstand iver vier tentoonstellingen: 1. mevr. Vlielander 737Vi punt, 2 B. Boven berg 737 punt, 3. L. Stam en F- Noordhoek elk 735V» punt, 4, M. v. d. Velden, B. Bot en L, v. Brandwijk elk 735 punten. DONDERDAG Stadsgehoorzaal, 8 u. n.m.: Het complot (14 j.) Luxor Theater, 8 uur n.m. 'De Mantel (alle leeftijden). Stadhuis, 7.30 uur: Dpenb. raadsvergadering. ■Kortedijk, schaftlokaal A. tie Jong. 20-10-22 u. .Tentoonstelling speelgoed. VRIJDAG Luxor Theater, 8 uur; Gezworen kameraden ;il4 Jaar). S.adscehoorzaal, 8 uur; Doorbraak <14 jaar). ZATERDAG Luxor Theater, 6.45 uur: Het teken van Don Marcos (14 jaar); s uur: Gezworen, kame raden (14 jaar). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Doorbraak (14 jaar). DAGELIJKS Museum voor de Nederl. zeevisserij, (West- havenkade 45). Geopend 10—12.30 en 14— 16.30 uur. Zondags 14—16.30 uur. APOTHEEK. veopend; Apotheek Ir. A. L Backer, Hoog straat 228. tel 2162. H december afnemende maan Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur Maan op 1S.53 uur, onder 11.11 uur Nu is het dour hen opgemaakt wetsont werp roet de Memorie van Toelichting verschenen. De.7.e Memorie kwalificeer ik ils uitermate zwak en met weinig inhoud eo ook zeer eenzijdig gesteld. Want ook hierin wordt met geen énkel woord over dc door ons ingebrachte bezwaren en mii- Ifeven gerept en evenmin over de belan- f«i, die Voor Maasland op hét spel staan. 'Slechts 'over de belangen van Vlaardingen ch Maassluis wordt gesproken, zonder er ïlch in te verdiepen welke gevolgen de uit buitende behartigingen van deze belangen voor Maasland zullen hebben. Bovendien meen ik dat Ged. Staten on juist handelen. Er ligt een in 1958 door Provinciale Staten van Zuid-Holland ge nomen besluit, waarin onder meer wordt bepaald, dat het recreatiegebied van Vlaardingen In het noorden van deze ge meente muet worden geprojecteerd. Maar Ged. Staten hebben dit besluit eenvoudig t zich neer gelegd door Vlaardingen dit te verbieden en het Vlaardingse re creatiegebied op Maasland» territorium te projecteren en dit In een wetsontwerp vast le leggen. Voorts hebben Ged. Staten het Maasslui se uitbreidingsplan Noord-West goedge keurd, terwijl Maasland als belanghebben de tegen dit plan in beroep is gegaan bij de Kroon. Maassluis gaat nu binnenkort met de realisering van dit plan beginnen terwijl de Kroon over ons beroep nog een beslissing moet nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1