ROTTERDAMSCM NIEUWSBLAD Brandweer 25 maal is wegens de storm wel uitgerukt Aulaconcert kampte tegen vele moeilijkheden J. L. Scholte kampioen van de kanarietelers Martinit leverde dapper strijd wind m regen en Onze stad was zaterdag voor de radio „Plukovero" trok minder publiek dan zij verdiende Het Scapino-baUet nam een bandje op Machinehal Gusto dreigde onder te lop en Feest voor de jeugd der Reddingsbrigade Geen cycle-cross meer in 1962 Uit liet politierapport Stijlvol accordeonspel van SKAV Decemberfeest bij de NV Hoek AT c~) AAR. K AN NEER. mm Voor „Het dorp"" 440 wandelaars op de been Prinses Julianasehool vierde jubileum C.J.V. voor adventsavond bijeen d Hoofdafentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 IIOÏ fERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 17 DECEMBER 1962 SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedijlt 232c. KETHËL: Groeneweg, Seringenhof 3, De felle noordwester storm, die bij vlagen op een orkaan geleek, beeft in de nacht van zaterdag gp zondag heel wat stadgenoten een angstige en daarom onrustige nacht bezorgd, In het stadscentrum deed de wind zware aanvallen op de grote kerstboom, die ook dit jaar weer geplaatst is op het Koemarktplein. Heftig dansten de vele lichtjes met de zwiepende takken op en neer, hetgeen, van verre gezien, de boom op een groot stuk vuurwerk deed gelyken. De boom bleek echter door de mannen van de Plantsoenen dienst degelyk geschoord le zijn, want zelfs de felste windstoten waren niet in staat de boom te vellen. Ook de licht slingers, aangebracht bij de verzoeken om hulp. Om half negen rukte versiering van de Rotterdams edijk Broe-rsvest kregen veel van de stormwind to lilden. Een groot aantal verlichte bollen sneuvelde, hoewel ook hier niet van grote schade gesproken kan worden. Glasgerinkel verraadde wel dat hier en daar wat venster glas sneuvelde, ter-yjjL m de verschillende stadsdelen schade werd toegebracht aan de dakbedekkingen. Het meest kwetsbaar was bet \vouei van televisie-antennes, waarvan menigeen het tegen de kracht van de wind moest atleggen Al vroeg zondagmorgen kwamen er bij de brandweer dan ook telefoontjes binnen met De Schiedamse Reddingsbrigade, d:e in september j.l. haar 35-ja^ig jub - leum vierde, had voor haar jeugdige le den van zes tot twaalf jaar nog steeds een feestje ïn petto; dit werd dan zater dagmiddag in gebouw Irene gevierd. Ruim driehonderd kinderen vulden de grote zaal en genoten de gehele middag met onstui mig enthousiasme van de dwaze grollen on kunsten va>n het cabaret- en variété gezelschap de Wido's. De voorzitter, da heer W. Drop. die de leiding had, noem de het jammer dat men een ledenstop had moeten invoeren wegens te weinig beschikbare cluburen. Nog altijd wachten de plannen tot uitbreiding van het Sport- fondsenbad op verwezenlijking. Steeds krijgt men aanvragen van nieuwe leden, want de animo voor het Reddend zwem men blijkt nog altijd groot te zijn Zeventien jonge leden van de brigade hebben thans een proeve van bekwaam heid afgelegd en diverse brevetten van de XCNZB behaald. Zij zijn alle geslaagd, en daarmee is het aantal leden, dat ge diplomeerd is. tot 400 gestegen (KNZB en B. v. Reddend zwemmen), daarbij 1 in specteur en 2 strand wachters. een ladderwagen uit, waarvan het personeel onder leiding van de heer Keuzekamp zich belastte met het bergen van dergelijke an tennes, stukken losgeraakt zink en dakpan nen die een gevaar vormden, voor de voet gangers. In totaal werd in vijfentwintig gevallen hulp verleend, een karwei waar mee zes uur gemoeid is geweest. De werf Gusto heeft eveneens de hulp van de brandweer ingeroepen. Door de hoge waterstand dreigde hier een hal, waarm kostbare machines staan, onder water te lopen. De krachtige pompen van een motor- spuil voorkwamen hier erger. Zoals te ver wachten viel is tijdens het hoge water om 7 5i uur het Hoofd met een deel van de Hoofdstraat weer onder water komen staan. Om half vier kwam de dijkwacht m het geweer, die de bewoners waarschuwde aanspoorde de vloedplanken aan te biengen. Een deel van deze bewoners had- evenals enkele hier gevestigde bedrijven, reeds zaterdagavond voorzorgsmaatregelen genomen. Bijzonder hoog is het water even- •el met gekomen. Bij dood tij bedroeg de stand 2.42 meter plus N.P. Later op de dag ruimde de wind naar meer noordelijke r>chtmg Bij het tweede getij, 20 37, kwam het water dan ook niet hoger dan twee meter. In de St. Lidumastraat 96b waren de verschillende dakpannen van de bewoner van dat pand. de heer B. Suvaal, van dak gewaaid en op de straat terecht gekomen. De gewaarschuwde brandweer verscheen om vijf voor half drie ter plaatse (ter hoogte van de Anthonie MuysstraaO en binnen drie minuten was de ladderwagen opgesteld en beklommen dne brandweer- beden de trappen, om daarna de nog losse dakpannen te verwijderen en de anderen goed vast te drukken. Zodoende werd gro ter onheil voorkomen en konden de voet gangers weer veilig en wel dit trottoir van de St. Lidumastraat bewandelen. Opnieuw is zondagmorgen de Cycle- cross, uitgeschreven door de R.C. Schie dam, die verleden week zondag 8 decem ber had moeten plaats vinden en toen door de slechte weersomstandigheden een we-sk werd uitgesteld niet doorgegaan. Ook ditmaal speelde het slechte weer de ren ners parten. De Cycle-cross is thans ver schoven naar 1963. De initiatiefnemers hebben het jaar 1962 maar afgeschreven. De Duitse zeeman G. G. is in Rotterdam aangehouden en naar Schiedam overge bracht. Deze opvarende van het schip Ost- Friesland had in de omgeving van. d» Broersvest een bromfiets gestolen. Een binnenbrandje deed Zich vrijdag voor bij de onderwijzer W. C. D. van de Vlaardmgerdijk, vermoedelijk doordat de 14-jarige zoon des huizes een brandendp sigaret achterliet toen hij de woning ver liet. In een zijkamertje geraakten een op- klapbed en enkele kledingstukken m brand De brandweer onder leiding van brand meester De Jager doofde het vuur met de nevelspuit. Verzekering dekt de schade. Een elektrische boortol is gestolen uit de in aanbouw zijnde fabriek van de Verenig de Glasfabrieken aan de Buitenhavenweg Een portefeuille ter waarde van f7,- is gestolen ten nadele van de banketbakker P M. W„ die zijn colbertjasje met de por tefeuille in de binnenzak had opgehangen in een jjssalon. Met de portefeuille zijn autopapieren, brieven en foto's verdwenen. Storm en regen maakten in het afge lopen weekeinde de afwikkeling van hei programma lager voetbal onmogelijk, met uitzondering eenter voor vierdeklasser Martinit. die in Den Haag tegen koploper Oranjepiem in het strijdperk trad en met 41 werd verslagen. Het tempo van de lijstaanvoerders lag beduidend hoger dan dat van Mart mil, hetgeen toch niet verhinderde, dat het aanvalsirio van Martinit zich al vrij spoe dig enkele kansen wist tc scheppen. Hén inzet \an W. Bos werd door de Haagse doelman gestopt, terwijl Hoogenhoorn een maal rakelings over de lat kopte. In de 15-de minuut slaagde Van Zwinderen er m Oranjepiem een voorsprong te bezorgen en brak met een onveranderde stand de rust aan (1Na de hervatting kreeg Voor de Schiedamse VARA-vrienden was er zaterdagmorgen in Musis Sacrum een directe uitzending. Er was samenzang o.l.v. Henk Dorel en het Rotonde-Orkest o.l.v. Eddy de Jong speelde gezellige ma ziek. Het Etherform stond o.l.v. mr. G, J". P. Cammelbeeck met bekende Radio- figuren als medeleden zoals Harr'et Freezer, Henri Knap, H. Molendijk Bob Nahuizen. Met veel geestige zwier en bonmots werden de vragen zo objectief mogelijk behandeld. De vraag stellers hadden hun stof uit het volle le ven gehaald, als de zeepier, die men in Zandvoort wil gaan bouwen, het uit reiken. van medailles, joy-riding en het De Personeels Vereniging van de N.V W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabrie- ken hield zaterdagmiddag in gebouw Ti- voü een speciale feestmiddag voor de kin deren van haar leden. Geen Sinterklaas feest, geen Kerstfeest, maar net zo iet* er tussen in, vertelde de voorzitter, do heer M. van. Dijk. die met een kort wel komswoord dit kinderfeest met zijn ruim negentig jeugdige bezoekers opende. Mar tin Vul jee en echtgenote kwamen daaxn-i met een programma, dat geheel op het jonge volkje was afgestemd. In de pauze kregen de kinderen een tractatie en na afloop een geschenk mee naar huis. De vrijdag en zaterdag in de Koren beurs te Schiedam gehouden jubileumten toonstelling van de Rotterdamse Pluim vee- en konijnen vereniging „Flukovero" fcr#*eg niet de publieke belangstelling, wel ke zij als uitzonderlijk evenement ver diende. De bijna 350 geëxposeerde inzen dingen vormden toch een unieke verza meling, die getuigde van het vakman schap, aan de dag gelegd bij de teelt van zeldzame rassen op het gebied van pluim vee, duiven en konijnen. Het fait dat niet minder dan achten dertig burgemeesters uit Zuid-Holland waaronder zich ook mr. J, W. Peek be vindt, en zelfs eerste burgers uit diverse Duitse steden deel uitmaken van het ere- eomitè geeft duidelijk blijk, hoe de over heid staat tegenover deze vorm van lief hebberij en vrijetijdsbesteding. In dit zelfde comité komen tal van na men voor van prominente figuren en di recteuren uit het bedrijfsleven, in welke kringen men bijzonder gul was met het beschikbaar stellen van prijzen. Het heeft in de bedoeling van de ten toonstellingscommissie gelegen driehon derd leerlingen v$n de plaatselijke lagere scholen in de gelegenheid te stellen deze expositie gratis te bezoeken. Een aanbod hiertoe werd, zo vernemen wij, ongeveer zes weken geleden gedaan in een aan de wethouder van onderwijs-sport en recrea tie gericht schrijven. De samenvatting van deze dne ressorten mag dan voor Schiedam onjuist geweest zijn, een uitblij ven. van een antwoord of reactie lijkt hierdoor niet gerechtvaardigd. Voor de schooljeugd was het een leuk en leerzaam evenement geweest, hetwelk hun bij deze gang van zaken werd onthouden. MAANDAG 17 december Chr. Soc. Belangen, 20.00 uur: Alg. Verbond v. Volkstuinders: Openbare vergadering. Musis Sacrum, 20.00 uur: Pers.ver. YVilton- Fijenoord; Teletroef. Stadhuis, 8 uur: Raadsvergadering. DINSDAG 18 DECEMBER. Musis Sacrum, half twee: Ver. Ziekenzorg, Kerstfeest. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: ledenvergadering NCBO. EXPOSITIES. Stedelijk Museum, dagelijks 10—17 uur: gra fiek, sculpturen, tappten. van Henn—Georges Adam en „eigen bezit moderne kunst". Oase Dam 2, dageluks 2S en 7~g uur: ex positie van Schiedamse schilders. Grote Kerk, dagelijks: tentoonstelling „Zeven eeuwen Grote of St. Janskerk". BIOSCOPEN Passage Theater, 2 en 8 uur: Follow that Dream- Mono pole Theater, 2 en 8 utir. APOTHEKEN Apotheek Evers, Lange Haven M, Na een beoordeling door vakkundige keurmeesters kregen de volgende Inzen dingen een hoogste bekroning: Schoonste bij de grote hoenders, de licht gekleurde Brahma-hen (oud), eige naar, de heer A. v. d. Weiden, Vlissin- gen. Hollandse Krielen: de Patrijshaan (oud), eigenaar E, R. Kort, Rotterdam. Schoonste trio Faverolle krielen, eigenaar A. v. d Waal, Rotterdam. Schoonste toom Hollandse Patrijs-krielen, eigenaar E. R. Kort, Rotterdam. Schoonste duif van de elf soorten inge zonden sierduiven: De oude Krulveerdui- vin, eigenaar M. J. ten Brink, Swammer- dam. In twee klassen ingedeeld waren de ko nijnen op deze tentoonstelling het beste vertegenwoordigd. De schoonste van het geheel bleek de zwarte Hollander (jonge ram) te zijn van de liefhebber C. Wijn belt uit Maassluis. Dit soort is nogal gedrongen van lichaamsbouw en vrij klein van stuk. Voor de vetmesterij is de Hollander om zijn viezigheid zeer gewild. Kampioen in de A-klasse werd de Blauwe van Beveren voedster van A. (Mooijaart uit VHeeren- berg. Bijzonder exclusief en fraai van samen stelling was de verzameling Cavia's <Gui- nese Biggetjes), die hier ditmaal bijeen was gebracht, Van de gladharige soorten kreeg het creme-kieurige zeugje van de heer S. du Clou uit Zoetermeer het predikaat „de schoonste" toegemeten. Bij de laughari- gen werd een roodkleurige zeug (jong), eigenaar S. Huisin ga uit Woerden, eerste. Vermeldenswaardig is nog dat éen deel van de Jcrielsoorten beoordeeld werd door de vrouwelijke keurmeester, mej. Rem merswaal, afkomstig uit Den Haag. Ruim tweehonderd betalende bezoekers bezochten de tentoonstelling, die voor de liefhebbers van bijzondere waarde is ge weest en alleen reeds daarom mag heten. De Schiedamse Accordeon Vereniging SKAV gaf zaterdagavond m het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een Kerstcon cert, waarvoor grote belangstelling be stond. De zaal was geheel bezet. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer P. C. H. de Haan, kreeg het orkest o.l.v. zijn dirigent de heer H. Groeneweg, de gelegenheid om zich te laten horen, Als eerste nummer werd ten gehore ge bracht de bekende Symfonie uit het Weih- nachtsoraiorium van Joh. Sebastian Bach. In het geheel werden negen nummers uit gevoerd. De arrangementen waren van de heer H. Groeneweg Het Preludium er Fuga in c kl. t. was een eigen compositie Voorts werd gespeeld de Pastorale uit het Weihnachtsconcerto van A. Corelli, Fuga m. D. gr. t. van J. S. Bach en. Music for the Royal Fire Works van G. F. Handel en tot slot het "Wacht auf, ruft uns die Stimme uit Choral nr. 4 en 7 uit de Can tate 140 van J. S. Bach. Op ongemeen stijlvolle wijze werd dit Kerstconcert uit gevoerd. De componist van Variaties op „Nu sijt Wellecome", de heer P. Chr. van Westering was met zijn echtgenote Dc Plaatselijke Regelings Commissie van de Nederlandse Wandelsport Bond h.eld zaterdagmiddag ten bate van de Actie Open-het-Dorp" een speciale Wan del mars met een parcours van tien en één van vijftien KM, startplaats de St. Tho- masschool aan de Warande. Ondanks de siechte weersomstandigheden kon men toch nog ruim vierhonderd wandelaars in schrijven. Er waren eenentwintig groe pen en een aantal individuelen im totaal 440 personen, o.w. de heer A. Kranenburg, gemeentesecretaris van Vlaardingen. Het voile bedrag van het inleggeid, dat een gulden bedroeg, kwam ten bate van de bekende Actie. De onkosten, aan deze Wan- rielmars verbonden, nam de Ned. Wandel sport Bond voor zijn rekening, D© leiding had zoals gewoonlijk de heer J. F. Bak keren. Ter herinnering ontvingen de deel nemers een fraaie sportmedaille, terwijl de groepen een diploma kregen, waarop als embleem een sleutelhos te zien was. Dit Schiedam namen o.a, deel de ver en-gingen Via Bona en SDS, uit Vlaar- ctingen de vereniging Liberty en uit Rhoon de WCR. aanwezig. Deze compositie stond eveneens op het programma. Ook de dirigent van de Rotterdamse Accordeon Vereniging „Progressie", de heer Fred Peel en, was in de zaal. Twee leden van de bekende Ziekenom roep Prozie, mej. E. v. d. Pluym en de heer R. Janson namen het concert op een geluidsband op. Hun team (zes perso- nen) is veel te klem, zo vernamen wij. Zij zouden er best nog wat leden bij kunnen hebben. Men kan zich aanmelden bij L. Jentjens, Strevelsweg 126, Rotterdam. geven van bloemen bij feestelijke gele genheden. Ook het bekende vragenspel ..Het hangt aan de muur en het tikt*' o.I.v. Arie van Nierop bleek nog niets van zijn aantrekkingskracht te hebb;n verloren. Hierbij zaten achter de groene tafel: Erica van Dijk, Gerda Brautigam, Bob Spaak en Gerrit Eerenberg. Letty Kosterman hield praatjes met (twee) st-^d genoten, o.a. met de heer drs. P. Th. Kuyer, onze gemeente-archivaris. Deze werd geïnterviewd over de werkwijze van zijn archief: U kunt practiseh geen historie over de stad schrijven zonder het archief te raadplegen, was zijn conclusie. Spr. wees nog op de schone achttiende- eeuwse architectuur van gebouwen in het oude Schiedam en daarnaast op het nieuwe springlevende Schiedam, op Nieuw- land met haar twintig duizend inwoners, een wijk die bijna haar voltooiing nadert, en op ons onvolprezen recreatiegebied Var. alie plaatsen In dit industriegebied heeft Schiedam het grootste areaal be stemd voor recreatie, aldus de gemeente archivaris. Een ander stadgenoot, de heer F: Pfeifer, adj.-direeteur van de Schie damse Gemeenschap moest Letty Koster man een en ander over het streven en werken van zijn Stichting vertellen. Om kwart over twaalven was deze geslaagde Vara-uitzending afgelopen. de thuisclub enkele goede kansen om de voorsprong te vergroten, doch deze gingen door slecht afwerken verloren. Een misser van de Haagse doelman stelde Hoögenboom in staat de partijen weer op gelijke voet te brengen (1—i>. Een weinig later was hij dicht bij een tweede treffer, maar helaas schoot hij te gen de staander. Nu miste v. Veen de kan.s van de dag door de terugspringende bal slechts iialf te raken. Doelman Den IJyl toonde zijn klasse, toen hij een hard schot op fraaie wijze wist te stoppen. Goedkoop kwam Oranje piem opnieuw aan de leiding, toen de scheidsrechter Martinit met een. elfmeter- trap bestrafte. Het schot van Kloor was hieruit voor den Uyl onhoudbaar, 2—1. Martinit was zichtbaar gedeprimeerd en zo kon Houwaard met een schuiver de stand op S1 brengen. Geheel Martinit trok nu ten aanval, slechts met bet gevolg dat Buurman bij een snelle uitval er 4—i van maakte, waarna Martinit zich gewon nen gaf. CH.4.UFFEUR VERLOOR EEN DUMPAUTO De Lochemse chauffeur A. J. v. d. W., dip per auto met oplegger vier dumpauto's Uit Duitsland naar ons land moest overbren gen, bestemd voor de handelaar B. v. B. uit Schiedam, is er onderweg een kwijtgeraakt Doordat de as van een beweeglijke arm, waarmee de vier wagens op de oplegger op hun plaats werden gehouden, brak, moei een der auto's onderweg van Arnhem via Utrecht en Gouda naar Schiedam van de oplegger zijn gegleden. Ondanks navraag door de politie is de wagen nog niet terug gevonden. Gestolen is een fiets ten nadele van de 16-jarige leerlmg-kelner L. B. de W., niet op slot neergezet aan de Nieuwe Haven; een bromfiets, door de scholier L. J. B., op slot neergezet aan de prof. Kamerling Onnestaan en een carrier, neergezet aan de Hoofdstraat door de eigenaar J. T, Twist ontstond in Arcade omstreeks kwart over 1 zaterdagnacht na afloop van een avond van de Jeugdsoeiëteit Guillaume. De jongelui gebruikten bierglazen enz. als rgumenten. De politie heeft in overleg met het bestuur de zaal ontruimd. Een wel heel bijzondere gebeurtenis had zaterdagmorgen tussen negen en twaalf uur plaats in gebouw „Arcade". Op het podium van de grote 2aal zat het Har monie-orkest „Hermandad" uit Rotterdam middenin de zaal zat slechts één persoon en wel de zangeres Coosje Guilleron en in een aparte kamer waren twee heren van Siegro-Studio's uit Rotterdam, die de geluidstechniek verzorgden. Een groot aan tal kabels wees er op, dat hier iets be langrijks werd verricht. Het Rotterdamse „Hermandad" speelde op 1 december ji. in de Rivièrahal in Rotterdam als bege leiding van het wereldberoemde Scapino- ballet. De componist J. Michael Nuylen had daarvoor speciale muziek geschreven voor een harmonie-orkest, want tot dusver waren het symfonie-orkesten die het Sca- pino-balLet begeleidden. In gebouw „Arcade" was men nu za terdagmorgen bezig bandopnamen te ma- Bij de keuring welke vooraf ging aan de kanacietentoonstelling, heeft de Limburgse keurmeester W. J. Stijnen. vastgesteld, dat de meesterzangers van de heer J. L. Scholte (reeds tweemaal wereldkampioen) tot de beste zangprestaties zijn gekomen. Evenals het vorig jaar is hij tot verenï- gingskampioen 1962 uitgeroepen. Zijn zeven vogels behaalden in totaal 605 punten. Tweede kampioen werd J. Bezouwen uit Rotterdam met 573 punten en derde J. Gerritse, eveneens uit Rotterdam, met 559 punten. Winnaars diverse klassen: Eerste klasse (stammen) J. Scholte. Tweede klassen (stellen) J. Scholte. Derde klasse (enkeling) J. Bezouwen. Klasse vier (overjarige eigen kweek) H. van Beers, Schiedam. Klasse vijf (aangekochte onge- ringde vogels) J. de Ruiter, Rotterdam. Meesterzanger klasse: één en twee J. Scholte.elk met 90 punten. Derby-vogel: één en twee J. Scholte, Aangewezen vogel: J. de Ruiter. \NDER DE AANKONDIGING „Concert - van snaarinstrumenten (muziek bij kaarslicht)" had de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam hst initiatief genomen om Marijke Fer- gjson (harp). Koos Suyker (gitaar) en René Rakier (piano) in de aula van het museum te laten concerteren op zaterdag avond 15 december j-L Het niet erg talrijke publiek zal wel voornamelijk bestaan hebben uit muzikale fijnproevers, die hier de gelegenheid kre gen om een massa vijftiende en zestiende etuwse muziek te beluisteren, een aan bieding die nu niet tot de gebruikelijke in de concertpraktijk behoort. Bet programma was met zorg samenge steld: zowel vóór als na de pauze drie groepen composities in een weloverwogen chronologische opeenvolging. Want waar Marijke Ferguson begon met een aantal stukken van oude meesters rond 1500, en René Rakier (behoudens een Thema met variaties van Mozart) met composities, al le van na 1690, sioot, had Koos Suyker muziek uit verschillende tijden gekozen, die als het ware een traif d'union vormde tussen uiteenliggende eeuwwisselingen. W/AREN ALDUS de verwachtingen hooggespannen, de avond heeft in ze kere zin een ietwat teleurstellend verloop gehad door oorzaken, die buiten de schuld var- de concertgevers lagen. Marijke Fer guson had te kampen met een euvel, dat haar harp tijdens het transport opgelopen had, en waardoor er bij bepaalde tonen in bet inwendige iets meetritde, dat een rammelend geluid veroorzaakte. Door in de pauze het gehele instrument een halve toon lager te stemmen hoopte men van de ongelegenheid af te zijn, maar het „rammeltje" bleef ook na de pauze de muziek ontsieren. Het moet voor Marijke Ferguson inderdaad moeilijk geweest zijn om in de goede stemming te komen voor het vertolken van de verfijnde muziek, waaraan zij zich wijdt. Niettemin gal zij het publiek een indruk van de goede kwa liteiten van haar dromerig genuanceerde spel- Ook het instrument van de gitarist bleek met geheel brandschoon te zijn, alhoewel een bijgeluid hier niet zo erg stoorde. Wel stoorde het, dat Koos Suytcer tussen stukken, die (hoewel met een tekort aan schakering) toch wei goed tot hun recht kwamen, met enkele voorbeelden voor de dag kwam, waarin de vergissing en ha pering zo veelvuldig voorkwamen, dat de uitvoering ervan in het openbaar voorba- rg genoemd moest woraen. "PEN PIANIST kan het hard te verduren hebben wanneer het instrument, waar op hij bij een concert spelen moet, wat de aanslag en andere hebbelijkheden be treft nogal afwijkt van het toucher en van het instrument, waaraan hij gewend is. Ronduit beschamend is het wanneer hel aangeboden instrument aperte ondeug delijkheid vertoont. Zaterdagavond was dit het geval. Het was onwaardig om René Rakier een instrument aan te bieden tn déze conditie: met een ongelijkmatig tou cher, met een linkerpedaal waarmee geen enkel effect te bereiken was en met zeer storende bijgeluiden op de meest onge legen ogenblikken. René Rakier heeft zich in de loop vera de avond steeds dapperder door de moeilijkheden heengeslagen en we tonden constateren, wanneer we van veel tegenstrevende hoorbaarheden abstraheer den: een prachtig ontwikkelde mechani sche techniek gepaard aan een fijnzinnig aanvoelen van wat de te spelen composi ties vragen aan subtiliteit of geweld, aan wazige afgetrokkenheid of lenige stuw kracht, aan adembenemende vaart of een verwonderd bijn a-stil sta an. René Rakier is wars van elk effect bejag. Er schijnen weinig grenzen te zijn aan de gewaagd strenge orde, die hij zich- zeU stelt inzake tempo en dynamiek. Zijn keuze van composities verraadt een voor keur voor het zeer subtiele, getuige de nummers 1 en 2 uit de tweede serie images van Debussy, en het intermezzo op. 116 nr. 4 van Brahms, die men graag nog eons van hem zou horen op een goede v.eugel. QNDANKS ALLES wist René Rakier ook nog te zorgen voor een -waardig slot aan de avond, met een magistrale uitvoering van de suite op. 14 van Bartók. Roekeloos leek het tempo waarmee hij ht" tweede deei inzette. Maar hij bleek het volkomen te beheersen in pit meedo genloze spel dat de componist bedrijft met drieklank- en octaafke ringen. Hetzelfde gold voor het derde deel waar- i de demonie onverlet rondwaarde. Iemand die zo de nauwelijks nog hoorbare beklemming verklankt van het slotdeel van deze suite, doet tenslotte de- gebrek kigheid van het instrument vergeten. Het publiek heeft zich begrijpend en er kentelijk getoond in applaus dat in de loop \an de avond aan hartelijkheid won. Bram Pak. ken van deze muziek, zodat voortaan het Scapïna-ballet alleen maar met de band op stap kan gaan en dus niet iedere keer verplicht is een orkest „mee" te nemen. Wat de opnamen betreft: alles verliep volgens plan. De bekende dirigent Dick Koster begeleidde ..Hermandad" (hij is ook dirigent van dit orkest) en had regel matig contact met de heer Groeneveld van Siegro-Sludio's. Er werd ook wel eens gelachen, zóals toen een lid van het or kest nodig moest hoesten, doch dit moest inhouden wegens de bandopname. Zodra de microfoon even uitgeschakeld werd, kon hij zijn hoestbui „loslaten", wat grote hilariteit veroorzaakte. Maar verder werd - er gedurende drie uren heel serieus ge- speeld en het Scapino-ballet zal in het ver volg het orkest thuis kunnen laten en at- leen met de tape-recorder kunnen optre den, zowel in binnen- als buitenland. De Prinses Juliana Kleuterschool aan de Oostsingel vierde zaterdagmorgen in gebouw Irene haar veertigjarig bestaan. Van deze school, welke In de Oostslngef drii- klassen heeft met honderd kinderen en daarnaast twee buïtenklassen met z^s- kinderen, waren honderd2estig kinde- rer met hun ouders zaterdagmorgen jn feestelijke stemming in Irene aanwezig. 1 Mr. 'H. SnoeP. voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs, de heer H. IJsselsteln *n verdere bestuursleden en genodigden ga ven blijk van hun belangstelling en ge- 1 noten kennelijk van dit blijmoedige kin- derfeest. De kinderen zongen een gelegen heidslied en mej. J. M. Groeneweg, hoofd der school (daaraan reeds 33 jaar verbonden), hield een toespraak met *e]* - terugblik op het verleden. Al Preston hield vervolgens met zijn goocheltoeren da kinderen op aangename wijze bezig. Fr mochten er een paar op he4 toneei komen, wat ze erg leuk vonden en ook s een paar dames en heren liet de onder» houdende Al Preston bij zich komen Jong - oud ontving een tractatie, waarna de kleintjes (ze varieerden zo van vier tot zes jaar) een zak met versnaperingen mee naar huis kregen, plus een prachtig Leerdams herinneringsglas; over het laat ste breekbare geschenk hebben zich aan stonds de ouders ontfermd. De CJV hield zaterdag ïn de stamp- Olie zaal van het gebouw Irene een Ad- ventsavond, die werd geopend door de - CJV-voorzitter de heer W. F. de Wolff. Er was veel declamatie en samenzang. D? E. A. Bos hield een overdenking over het onderwerp „December, maand ar verwachting". Het Schiedamse IJ-E* kooi gaf zijn vocale medewerking aan deze Adventsavond. Na de pauze werd vertoond de verfd- m.ng van het beroemde toneelstuk „Moo;d ln de Kathedraal" van T. S. Eliot. Bijna 100 diploma's bij afsivemfecst Bij het afzwemmen van Wüton-Fijen oord, zaterdagavond m het S por Hondse bad. werden door de voorzitter, de heer f A. Kraayeveld, tweeënvijftig diploma's 1 en zesenveertig diploma's II uitgereikt. Te. afwisseling van het programma w^s Ciguurzwemmen en werd er een ku* ch nummer „Het Duo, jij en ik" presenteerd. Bij de waterpolowedstrijd^n won Wilton-Fijenoorö met 1van Spar ta.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2