ROTTERDAM NIEUWSBLAD Enschedese Boys brak het trotse thuisrecord van Fortuna mi De Dentalcar is gearriveerd Veel belangstelling voor Kerstuitvoering isHB Twee stadgenoten ontwikkelden nieuw babyspeelgoed Volkskerstzang werd in Grote Kerk gehouden NETTE BEZORGERS Dank zij gemiste strafschop van Jan Bouman iflWl WfflÊSmSl Ban verbroken Casper schatert in de Wip Wap Water afsluiten NIEUWSBLAD Bij aanrijding been gebroken In chinchilla-schuur „Gevaarlijk snoepgoed"' voor bejaarden Nieuwjaarsreceptie burgemeester Beiaardbespeling Hoof&igentschap en Redactie: S/LAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 Tel. 3229 ROTTEKDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 24 DECEMBER 1962 'X Redactie: TeL MS! VLAARD1NGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDESINGEL 33 FORTUN A.-tüSCU.BOyS V'.". W* VlooiVWmiH S. yW •"T&fïCL'? Fe.?-'». j?' Wv.ii De 1—2 zeijje, waarmee Euschedese Boys de uitstekend bespeelbare Fortnna- grasmat verliet, betekende de eerste For tuna nederlaag op algen veld sedert ruim anderhalf jaar. Daarmee werd een trots record gebroken in «en situatie, dat For- tuna zieb deze „weelde" allerminst kon ver oorloven. Bij de onwezenlijk slechte pres taties in uitwedstrijden, heeft men in het Fortunakamp de kennelijke onkwetsbaar heid op eigen vehl als doekje voor het bloeden beschouwd bij de kansenbereke- ning\ de fatale laatste twee plaatsen op de ranglijst te ontlopen. Maar nu deze ban is verbroken cn Enschedese Boys als eerste schaap over de dam is, zal For- luna in de komende thuiswedstrijden wel licht met minder groot vertrouwen op een thuis-succes het veld betreden en zullen er wel meer schapen volgen. En als dit verschijnsel zich handhaait, kan het For- tuna, wanneer aan het eind van dit seizoen de balans wordt opgemaakt, juist de das om hebben gedaan. Daarom herhalen wc cus advies: mikt in uitwedstrijden op een gelijkspel door met tenminste een vier man sdefensie te opereren. De cijfers wij zen maar al te duidelijk uit, dat de 3- backdefensie van Fortuna in uitwedstrij den veel te vaak moet capituleren. FORTUINLIJKE ZEGE We geven onmiddellijk toe, dat Ensche dese Boys fortuinlijk, heeft gewonnen. In deze zin althans, dat Fortuna in het veld niet de mindere Is geweest m deze hoogst merkwaardige strijd. In het eerste half uur was Fortuna nergens en had het veel weg van een spelletje kat en muis. Zo groot waren de technische superioriteit en veld- meerderheid van de gasten. Maar na dit half uur kon men. van het omgekeerde spreken en zijn de gasten er nauwelijks meer aan te pas gekomen. Bijna een uur lang, tot vijf minuten voor tijd, toen For tuna zich kennelijk bij de nederlaag neer legde, zag men de thuisclub zo volledig de toon aangeven, dat dc gasten aan allerlei noodremmen moesten trekken om Fortuna van de gelijkmaker af te houden. Dat zou niet gelukt zijn als Eddy Verweel niet zo ontstellend had gefaald en men niet Jan Bouman de strafschop had laten nemen, die'Fortuna in de 12e minuut van. de 2e helft werd toegekend, nadat Ter Mors di rect na de hervatting zijn tweede treffer had laten aantekenen en zijn ploeg op 1—2 had geschoten. We hebben, onze verbazing met verheeld, toen we Jan Bouman zich achter de strafschop zagen zetten. Hij had immers in de laatste wedstrijd in Doetin- chem bij deze taak gefaald en voorheen immers ook zo vele malen, dat hij hier- ,3 ySTjv wt V- - Toen kort voor het einde een speler van Enseh. Boys krimpend van pijn naast zijn doel stond, nam us Abe, uitgerust met ijsmuts en gymnastiekschoenen, de taak van verzorger waar. Merkwaardig vonden We wel, dat, hoewel deze geblesseerde speler zich onmiddellijk buiten het speel veld had begeven, de scheidsrechter het spel dood blies tot deze speler zijn plaats in hel elftal weer kon innemen. 25 december afnemende maan Zon op 818 uur. onder 16 32 uur Maan op 6.57 uur, onder 15.45 uur 2S december nieuwe maan Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur Maan op 8.02 urn-, onder L6 27 uur 27 december wassende maan Zon op 8 48 uur. onder 16 34 uur Maan op S.Q1 uur, onder 17.18 uur 0 Hier lijkt Sjaak Jansen (5), die In de slotfase naar voren was getrokken om de gelijkmaker te forceren, daartoe een unieke kans te hebben, met de gespikkelde witte bal en de machteloos op de grond liggende doelman Bijl voor zijn voeten, maar de situatie was voor de gasten niet zo gevaar lijk als het hier lükt. Achter Jan Bouman (links) stonden nog ettelijke tegenstanders opgesteld voor bepaald niet de aangewezen man was. We hebben ons laten vertellen aat Don nog nimmer een strafschop heeft gemist en op alle mogelijke manieren een straf schop in een doelpunt omzet. Dat moet in Fortunakrmgen toch ook wel bekend zijn Evenzeer hebben we stomverbaasd zitten staren naar het beeld van een hoekschop nemende Jan Bouman met Tamas, werke loos toekijkend, enkele meters van hem verwijderd. En naar een Roel Hiwat, die helemaal van zijn backplaats was geko men, om een vrije schop vlak bij de rech- ier-cornervlag te nemen, terwijl Tamas toen eveneens werkeloos stond toe te kij ken. En dan te weten, dat er wellicht m heel Nederland geen rechtsbuiten te vmden is, die zo goed hoekschoppen en vrije trappen kan nemen als onze Lajos Tamas, Zeiden, tevoren heeft hij van zijn weergaloos knappe traptechniek blijk ge geven als juist in deze wedstrijd. ïviet de wiskundige zekerheid van een topbiljsrter dirigeerde hij de bal, met een feilloos maatgevoel, waar hij hem hebben wilde, We hebben het zo vaak betoogd: dat is zijn enorm sterke zijde. Helaas voor zijn ploeg, buit hij deze eigenschap lang met voor de volle honderd procent Uit, door dat hij zijn pmgelneigmgen maar niet kan laten. Hij moet en zal ettelijke malen per wedstrijd proberen zijn tegenstander te verlakken met de bal tussen diens benen door te schuiven en als dit gelukt, heeft het publiek de grootste schik, terwijl dit zelden enig effect sorteert en hij volop de gelegenheid had gehad een van zijn su perbe voorzetten bij de tweede paal te deponeren. Alleen, het uitbuiten van dit vermogen maakt hem waardevol voor zijn clftaL Want zijn defensieve taak verwaar loost hij volkomen en in duels om de bal wordt hij kinderlijk gemakkelijk schaak mat gezet. Als Don de voorzettechniek van Lajos had, zou Fortuna nog bijzon der veel plezier van hem kunnen beleven. Maar Don kan de bal niet omhoog krij gen, als dit nodig is en daarop mag hij wei geducht oefenen. Wonderbaarlijk was de gedaanteverwisseling van Jan v. d. Berg, toen hij na het uitvallen van Jan Baksteen van de rechtsbinnen- naar de rechtshalfplaats verhuisde. Had hij tevo ren praktisch voor spek en bonen meege daan, op de reehtshalfplaats steeg hij tot ongekende hoogte en legde bij een ijver en wilskracht aan de dag, welke we bij hem niet voor mogelijk hadden gehou den. Typisch was ook, hoe na het vertrek van Baksteen, het enorme Enschedese overwicht als bij toverslag wegebde en Fortuna volledig het initiatief overnam. Leuslnk had in Hiwat zijn mannetje ge vonden en fel doorzettend bracht invaller Herwig vaart in het voorhoedespel. Helaas kwam hij er na de rust totaal niet meer aan le pas, doordat hij in tempo steeds meer tekort ging schieten. ZWAKKE DEFENSIE Toen Enschedese Boys het eerste half uur op volle toeren draaide, maar zoals later zou blijken, zijn kruit daarmee had verschoten, bleek weer eens hoe zwak de 3-mansdefensie van Fortuna is. De meest verwoede Fortunasupporter zdu niets te zeggen hebben gehad, als Fortuna na dat eerste half uur tegen een 0—4 achterstand had aangekeken, zoveel doelrijpe kansen hebben de gasten toen gehad. Ook na de rust, met het grote Fortuna-overwieht, is het Fortunadoel nog enkele malen op een haar na aan. een doelpunt ontsnapt Zou bij de gasten niet invaller Ter Horst op de rechtsbuienplaats hebben gestaan, die 'n zee van kansen heeft gehad. Fortuna's lot zou reeds spoedig bezegeld zijn geweest. Do man, die hem moest dekken, was telkens in geen velden of wegen tc bekennen. Al bleven dan enkele spelers ver bene den de maat, na dat eerste half uur heeft het spel van Fortuna er toe bijgedragen, dat het publiek getuige is geweest van een. aantrekkelijke, spectaculaire strijd, mede veroorzaakt door het zwakke ver dedigen, waardoor aan weerszijden voort durend een doelpunt in de lucht hing. Ge lukkig maar, dat Fortuna de bakens kon verzetten, want in dat eerste half uur bleek; dat Jan, Hooymans nog allerminst zijn vorm terug heeft. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat Ter Mors zijn ploeg in de 7e minuut op 0—1 schoot, dankzij een presentje van. Jan Baksteen, en dat Jan Bouman in de 34ste minuut van de le helft de gelijkmaker knalhard inschoot. ,.We hebben samen een sprlngbroefcje ontwikkeld en zoudt u daar nu eens naar willen komen kijken'* zo ongeveer luidde de uitnodiging die tv© dezer dagen ont vingen en die getekend was door do he ren A. van Maaren en H. 31, C. van den Berg. Zij deelden ook nog mee, dat zij hun uilvinding WIP Wap hadden genoemd en het geheel maakte, dat we ons eens achter de oren hebben gekrabd en even gecontroleerd hebben welke datum het was. Aangezien 1 april echter nog vrij ver in het verschiet ligt hebben we ons maar op de gevraagde tijd vervoegd op het adres waar we gevraagd waren op de koffie Niet rond de kerstboom op de Markt, zoals de voorgaande jaren, maar m de Grote Kerk op dezelfde Markt werd de jaarlijkse volkskerstzang gehouden. Daar mee werd wel een traditie gebroken, maar daar zal niemand om treuren, want het was koud en het regende nog ook op het tijdstip, dat het zangfestijn begon. Toch bevonden zich ongeveer duizend personen voor het stadhuis op de Markt, waar bur gemeester, mr. J. Heusdens de kerstboom ontstak nadat deze door kapelaan J. van Rossum was overgedragen aan het ge meentebestuur. De burgemeester aanvaardde de boom cn hoopte, dat er vrede onder de mensen zou worden gebracht. De Vlaardingse bur- Donderdagavond is in Maassluis gear riveerd do Dentalcar van de Stichting Schooltandverzorging Maassluis en Om streken, waarbij zijn aangesloten Maas land, Schipluiden, Rozenburg en Maas- sluis. Met behulp van deze Dentalcar zal de Maassluisse tandarts M. H. v. Muis winkel In januari volgend jaar beginnen met de schooltandverzorging van de leer lingen der lagere scholen in de bij de stichting aangesloten gemeenten. Enkele jaren geleden werd deze stichting, voor lopig alleen voor Maassluis, in het leven geroepen en begon tandarts Muiswinkel daar met de schooltandverzorging. Het was van de aanvang af de bedoeling, dat ook genoemde andere gemeenten in de activiteiten van de stichting werden be trokken, maar pas vorig jaar kon dit zijn beslag krijgen en „Omstreken" er aan worden toegevoegd. Voor de verwezenlij king van de doeleinden was het wachten op de komst van de Dentalcar. In af wachting hiervan was men in Maassluis met de schooltandartsverzorging in een gebouw in de Taanstraat begonnen, waar de schoolkinderen van de scholen door de assistente van tandarts Muiswinkel wer den heen gebracht en vervolgens weer terug. In Rozenburg werd een tandarts bereid gevonden voorlopig in afwachting van de komst van de Dentalcar, de schooltandverzorging ter plaatse ter hand te nemen. Maar Schipluiden en Maas land zijn tot op heden van schooltand verzorging geheel verstoken gebleven. Alle betrokken scholen zijn van de no dige elektrische installatie voorzien, waar op de apparatuur van de Dentalcar kan worden aangesloten en deze buiten voor de schoolgebouwen zijn fuctie kan ver richten. Alle schoolkinderen, die de Den talcar binnenstappen ontvangen een plas ticzakje met tandenborstel en tandpasta en krijgen in de wachtkamer in de Den talcar van de assistente voorlichting over de tandverzorgxng, alvorens de spreekka- De koren van Jo Mulder hebben vrij dagavond in de Stadsgehoorzaal wederom een besta beurt gemaakt met_ het jaar- voorafgegaan, maar niet voor niets. Even als de deelnemende koren verlangt het publiek kennelijk ook ieder jaar omstreeks Kerstmis opnieuw naar een „Jo Mulder- avond". In ieder geval was de zaal zo goed als vol en het publiek heeft met volle teugen genoten van de wijze waarop de koren ditmaal voor het Gehoorzaal- voetlicht verschenen. Alvorens het echter zo ver was, spras de heer D. v. d. Ende een woord van welkom tot de aanwezigen en richtte zich in het bijzonder tot de heer ir. E. Russ hoofdbestuurslid van de Volksbond tegen Drankmisbruik, onder wiens auspiciën dc uitvoering werd gegeven. Met de uitvoering van het Kerstsprook je „Liefde van God" werd het prograir.m» op voorbeeldige wijze geopend. Dank sij de tekst en muziek van Jo Mulder hebben „Onze Kleintjes", „De Nachtegaaltjes", ,,De Vlaardingse Zangvogeltjes" en „Ons Jongenskoor", met zang van het dames koor „Viva Melodia" en het meisjeskoor „Eroza" dit sprookje op waarlijk sprooa jesachtige wijze ten gehore gebracht. Vrijwel alle koren verschenen daarna op het podium om „Kerstmis 1962" uit te voeren. Een spel waarin tal van kerst liederen (in verschillende talen) werden gezongen en waarbij Riet Keizerwaard de clameerde, Na de pauze was er veel aan dacht voor het Kerstspel van Jo Mulder Als herders in de nacht" waarin Joke Rijke als deelamatrice optrad. Als vanouds heeft Thea Roos zich aan ce vleugel als een uitstekend begeieidstei getoond. Zij en Jo Mulder werden na afloop van de voorstelling terecht gehul digd voor hun prestaties, die voter he- wondering afdwong. De Dentalcar mor van de tandarts tc betreden. Bij de feestelijke ingebruikneming van deze voor de volksgezondheid zo belang rijke voorziening, hopen we hierop uit voeriger terug te komen. gerij wenste hij een gelukkig kerstfeest 1962 toe. Direct na het ontsteken van do boom begaf de menigte zich m de Grote Kerk. De bijeenkomst, belegd door het Convent van Kerken waarin opgenomen de Gere formeerde Kerk, de Hervormde Kerk, het IrCger des Heils, de Remonstrants Gere formeerde Gemeente cn de Rooms Ka tholieke Kerk werd daar geopend door ds. P. van der Vloed. Dc echtgenote van de burgemeester, me vrouw Th. A. Heusdens-Mansholt las het bekende kerstevangelie, waarna de Rot terdamse organist, koorleider en oud-Vlaar- dinger, de heer Piet van den Kerkhoff zich op de kansel begaf om vandaar de samenzang te begeleiden. Hij deed dat zeer enthousiast en mede dank zij de voor treffelijke begeleiding van de muziekkapel van hc-l Leger des Heils klonken de be kende kerstliederen spontaan in het ge bouw. Aan het eind van de bijeenkomst sprak brigadier H. Hordijk van het Leger des Heils. In verband met de ingevallen vorst is het raadzaam om thans te controleren of de hoofdkraan van de waterleiding goed functioneert. Mocht dit niet het geval zijn, dan dient daarvan onmiddellijk kennis ge geven te worden aan de Gemeentelijke Energie- en Waterleidingbedrijven, afde ling Water, Hoflaan .18, telefoon 2441. Indien de vorst aanhoudt, is het ge wenst om bevriezing te voorkomen, op de hieronder aangegeven wijze de leidingen te laten leeglopen, als deze niet afdoende tegen vorst kunnen worden beschermd. 1. Sluit de hoofdkraan, 2. open alle lap kraantje sluiten, 3. dan pas de hoofd watermeter, 4. blaas de leidingen door en 5. laat de kranen open staan. De volgende morgen gaat men als volgt te werk: I. Alle tapkranen sluiten, 2. het aftap kraantje sluiten, 3. dan pas de hoofdkra- kraan openen en daarna iedere tapkraan voorzichtig een weinig opendraaien en de lucht uit de leidingen laten ontsnappen. Het interieur van de wagen D« Directie van het behoudt öeh het recht voor advertentie* ronder opgeef van redenen te Weigeren. BIJ advertenties onder nummer worden ann de adverteer der niet doorgegeven: drukwerken, circulaire* en derge lijke itukken afkomuUg van tussenperjonen, hettelfde geldt voor andere stukken welke niet boni Ode op de inhoud van de advertent!* reflecteren- stukken, die bQ het blad blijven berusten, worden na één maand na controle van de inhoud vernietigd. Voor fouten In teieiontsch opgegeven advertenties la het blad niet aansprakelijk Verzoek om herplaatsing ronder betaling of restitutie kan derhalve niet worden Ingewilligd. GEVRAAGD: j Minimum leeftijd 15 jaar. Aanmelden N.V. Rotterdamsch Nieuwsblad, Smalle Havenstraat 1, Vla ar dingen. te komen'' en daar bleek al spoedig dat ons lichte wantrouwen geheel misplaatst was. De foto, die we hierbij afdrukken toont wel aan, dat het hier om een heel plezierige vinding gaat. Casper, de li maanden oude zoon van de heer Van Maaren on mevr. B. van Maaren-van den Berg heeft ons daarvan, kraaiend van pret volledig overtuigd- De Wip Wap i een soort broekje door z'n veterslui ting passend te maken voor verschillende „maten" babies dat opgehangen kan worden aan rubber banden, die op hun beurt weer op eenvoudige wijze b.v. £n de posten van een geopende deur bevestigd kunnen worden. Doordat die banden verstelbaar zijn, kan de baby juist met zijn voetjes vrij van de vloer worden, gehangen en de er varing heeft geleerd, dat het kindje dan zeer spoedig ontdekt hoe het, door zich tegen de vloer af te zetten, vrolijk aan het dansen kan raken in zijn verende speeltuig. Zo lastig kan baby niet zijn o! de Wip Wap brengt hem in enkele ogen blikken in een stralend humeur. Casper leerde het kunstje nog voor hij vijf maan den oud was en nog steeds vindt hij het prachtig, terwijl de kinderarts er niet het geringste bezwaar tegen heelt. OCTROOI GEVRAAGD De eersto Wip Wap, die speciaal voor Casper gemaakt werd viel zo goed In de smaak, dat de heren Van Maaren en Van den Berg besloten het idee verder uit te werken met dc bedoeling het speelgoed in de handel te brengen. Er ia inmiddels octrooi op aangevraagd en de bedoeling is dat de ontwerpers de vervaardiging in eigen beheer ter hand nemen. De eerste serie staat op stapel cn zaterdag wordt de Wip Wap bij het Vlaar dingse publiek geïntroduceerd met een demonstratie in de etalage van Het Kin derparadijs op het Liesveld. Casper zal daar driemaal gedurende een half uur la ten zien hoe kostelijk hij zich geheel zelf standig weet te amuseren met het „spring- broekje" dat ons eerst zo vreemd leek, maar daarvoor zijn wij dan ook de lui ers al enige tijd ontgroeid. Op het kruispunt DeiftseveerDelftse- veerweg is een scooter in aanrijding geko men met een. vuilnisauto, die van recht» kwam en dus voorrang had. De bestuurder van de scooter, de 23-jarige heer A. de I*, liep geen letsel op. maar zijn echtgenote, de 24-jarige mevrouw T. de L.-dc G„ moest met een gebroken linker been en een vleeswond naar het ziekenhuis worden gebracht. De scooter werd ernstig bescha digd. Snel was dc Vlaardingse brandweer ter plaatse, toen gisteravond, omstreeks 9 uur, brand was uitgebroken in de schuur van Bram van der Kooij in De Kapel te Schip luiden. In deze schuur fokt deze broer van de bekende Vlaardingse Piet van der Kooij, chinchilla's. De 80 kostbare diertjes konden alle in veiligheid worden gebracht en hup pelden onbewust van het overleefde ge vaar, even later in huiskamer cn keuken rond. De helft van de schuur is uitge brand. De oorzaak van de brand was een brandende kachel, waarin afval werd ver stookt. Er zijn deze week zoveel Kerstcvene- menten, ook voor de bejaarden, dat het hieraan wel toegeschreven kan worden, dat Muzanda lang niet vol zat tijdens dé- toneelavond, aangeboden door de Stich ting Vlaardingse Bejaardenzorg. Maar de aanwezige bejaarden hebben vast geen spijt van hun komst gehad. Ze hebben een aantrekkelijk toneelstuk aanschouwd, getiteld „Gevaarlijk snoepgoed", dat de toneelgroep van personeelsvereniging Sprij uitstekend heeft vertolkt. De bejaarden hebben zich hierbij best geamuseerd en da Stichting Vlaardingse Bejaardenzorg kan op deze laatste Ontspanningsavond voor haar bejaarden in 1962 met voldoening terugzien. Burgemeester en mevrouw Heusdens zullen ter gelegenheid van de jaarwisse ling ap dinsdag, 1 januari, van half twaalf tot een uur in het stadhuis recipiëren. RUKSGOEDKEURING Er is rijksgoedkeunng verleend voor de bouw van het rioolgemaal Oost in het uit breidingsplan Holy. De stadsbeiaardier Cor Don zal maan dagavond van 7 uur tot half acht een programma van kerstliederen ten gehore brengen op het Oranje carillon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 1