ROTTEflDMU MEOWSBUO Schiedainse derby strop voor de penningmeester van Hermes DVS Sfeervolle avonden bij de jeugdsocieteiten Amateurvoetbal voor zondag onwaarsc Kerststemming bij vele verenigingen Sereen orgelconcert in de Westvest-Kerk Het gaat ds. v. Wageningen goed in Australië Ijs en weder dienende ook met de kerst op de schaats Winnende doelpunt viel J| twaalf minuten voor tijd Ar o AAR. ANN&Êft KAB-Kaartchib streed om 150 prijzen Uit liet politierapport Kerstprogramma van Leger des ILeils Chr. Padvinders wijdden eigen ruimte in Bemoeiingen met het onderwijs Brandweer bluste met putsemmer DAMES W. v. d. Burg Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM. BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18.30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedvjk 232c. KETHEL: Groeneweg, Sermgenhof 3. speelde, de bal weer eens van de doellijn had moeten halen, nu bij een schot van de matige Kuipers, kwam de enige en kostbare Hermes-treffer. Slecht wegwer ken van de road-groene defensie bracht de bal bij v. Yperen, die met een afge meten pass v.d. Poel in vrije positie bracht cn op diens schot was Kouwen machteloos- SW nam met deze achter stand beslist geen genoegen en trachtte in de resterende twaalf minuten de zaken te forceren. Het lukte bijna, maar Eiken* broek haalde de bal van de lijn bij een inzet van v. Meeteren, en in de laatste minuut wist Tap een treffer te voorko men, door een schot van Kaak via de paal tot hoekschop te verwerken. Dat heeft echter een groot deel van de toe schouwers niet meer gezien. Die waren thuis aan het ontdooien! WAT in Schiedam de „grote thriller van de eerste helft van het seizoen had moeten en kunnen worden, is, door het plotselinge, toch wel heel erg doortastende optreden van Koning ïhiaïf, gedegradeerd tot een voor zichtig treffen zonder enige emoties of sensaties. Circa 3500 kleumende toeschouwers hadden de moed van een gang naar het koude „Harga" kun nen opbrengen. Een aantal dat hijzonder sombere financiële consequenties met zich mee bracht voor de thuisclub, daar deze strijd tussen de twee plaatselijke clubs „dc" toptreffer voor de Hermes DVS-penmngmeester had moeten worden. De „show must go on", dus tradon onder leiding van scheidsrechter Van Oos trom. die een uitstekende maar niet moei lijke xvedstrijd floot, twee teams in h- veld, die kennelijk de opdracht hadden gehad de zaken uiterst voorzichtig aan te pakken en geen enkel risico te nemen. SVV had weer eens een geheel gewijzigde opstelling met een debuterende Gouwe leeuw als rechtsachter. Daniëls als stop per-spil en een aanvalslinie v.r.n.l. Hubert good old Gerrit v. Pelt v. Meete- ren Putters en Kaak. Een formatie die verdedigend wel goed speelde, maar aan vallend veel, zo niet alles, tekort schoo Hermes DVS, met Groenewegen als links buiten en Weber als rechtsbinnen verover de na het beginsignaal een licht veldover- vicht en maakte het met een aantal snel en aantrekkelijk uitgevoerde aanvallen de SW-defensie bijzonder moeilijk, v.d. Poel miste een niet te moeilijke kans bij d° eerste hoekschop, waarna een hard schot van Groenewegen door Daniels op de doet- lijn werd gekeerd. Ook Hekman moest kort daarna bij een goed schot van de selfde speler als redder in de nood op treden. Inmiddels hadden de Havendijk bewoners zich wat aan de druk van hun tegenstanders weten te ontworstelen, maar door de slechte opbouw van de aanvallen bleef de Hermes-defensie voor moeilijk werk gespaard. Eenkeiharde inzet van raidvoor v.d. Poel, die wederom technlscn zeer bekwaam voetbal liet zien maar toch teveel kansen ongebruikt liet, bleef zon der succes, doordat de bal via een SVV* been het veld weer in sprong. Aan de andere zijde kwam v. Meetoren dichtbij een doelpunt, toen hij uit oen vrije schop van v. PeJt goed inschoot, maar Tap, evenals Kouwen in lange broek gestoken wist met een snelle reactie op fraaie wijze een treffer te voorkomen, SVV kwam daarna wat meer aan bod, maar de af werking van de aanvallen bleef ver bene den de middelmaat, zodat Tap hel niet al te druk kreeg. Juist voor het rustsig- naal dacht men de thuisclub te zien scoren toen v.d. Poel alleen op een aarzelende Kouwen af stoof, maar de SW-doelman wist het harde schot prachtig te stoppen. Madat warme soep en thee veer wat leven hadden gebracht in ledematen van spelers en toeschouwers, nam SW het initiatief in handen. Een keihard schot van Hubert trof de toch niet smalle borst van Tap, die daardoor de natte (men moet er niet aan denken!) spons dringend nodig had. Dat bleek voldoende te zijn om hem even later op fraaie wijze een inzet van v. Meeteren te laten stoppen. Aan de overzijde miste Weber een kans en stopte Kouwen een afstandsschot van Eikenbroek. Nadat Daniels, die een goede wedstrijd Een aanval van SVV op het doel van Hermes Voor een bijzonder klein publiek, dat helaas niet groeide naarmate de avond vorderde, speelde zaterdagavond voor de Jazz Sociëteit Guillaume het Trio Johnny Engels. Het was een frisse band die op eigen thema's goed samenspel ten gehore bracht Het tempo werd, enigszins gedwongen, nogal pittig gehouden want wanneer lang zamer gespeeld werd zoals enkele malen het geval was, zakte het spel hoorbaar af doordat de juiste concentratie wegviel. De drummer Johnny Engels, was tech nisch knap maar het nadeel dat hij veel te hard sloeg was bepaald storend, zo erg zelfs dat soms alleen nog maar de piano te beluisteren viel als het begeleidingsinstru ment achter de drums, inplaats van omge keerd. Dat hij erg veel naar Art Elakey geluis terd heeft en het gehoorde In praktijk pleegt te brengen bewijst 21 jn weinig swin gende beat, die mede oorzaak was dat voor het publiek de bas weg was en weg bleef. Hans van Rossum, bas, was in zijn solo's goed hoorbaar, alhoewel de zaal daarbij niet meewerkte. Het zou o.i. gewenst zijn om als er een combo speelt waarin laag gestemde of zacht klinkende instrumenten voorkomen, een geluidsinstallatie te piaai sen. De bas werd vernuftig gespeeld, waar mee Van Rossum bewees dat hij goede De veelvoudige regenval en ook de celsior '20-Emma: derde klasse Alblasser* sneeuw waarmee de winter officiëel zijn intrede deed maakte de toestand van de diverse sportvelden er niet beter op. Een doorgang van de voor de KNVB vastge stelde wedstrijden is dan ook zeer onwaar schijnlijk. Het programma voor zondag 2iet er als volgt uit: Tweede klasse: Ex- MAANDAG 24 DECEMBER Rott.dUk 56, 8 uur: Bifjartwedstrijaen RËS. DINSDAG 25 DECEMBER Marijke, 8 uur: Kerstbal Smg-elkwartier. WOENSDAG 26 DECEMBER Irene, 15.30 uur: Herv. Wykgemeente III: Kerst middag zondagsschool. Grote Kerk, 20 uur: Schied. Chr. Mannenkoor: Kerstconcert. Wijkcentrum, 20 u.; Instuif R.K. Jong Schie dam: Kerstbal. Goede Havenkerk, 5 uur^ n.m.: Cefa film „Morgen zie ik je weer". DONDERDAG 27 DECEMBER Niets bekend. BIOSCOPEN Passage Theater, dag. 2 cn 8 uur, za., zoma-, le en 2e kerstdag 2. 4 IS, 1 cn tl 15 uur: De Overval. MonopoJe Theater, vnj. en za. 2. 7 en 9.15 uur zo. 7 en 9.15 uur: Oorlogsheld zonder ge node; zo. en ma. 2 eo 4.15 uur; Heersers der Vallei. medische dienst Jn het komende weekeinde zijn voor spoedge vallen de volgende artsen te raadplegen: j, van Buren, Buys Balloismgel 72—76, tel. 69661: A. Q. C. Klomp. Jul. van Stolberg- straat 3, tel. 69952; G. Pet, Tmnlaan 38, tel. 66898. APOTHEKEN Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. VOOR KERSTMIS IV H. F- Meyer, Swammerdamsaigel 43, tel, 69696; H. J. Omu»), Singel 78. te). S8250: W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590; C. J. M. Vlootman, Singel 151, tel. 67760. APOTHEKEN JU - 25 - 26 december Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 56, 21 - 28 december. Apotheek Westendorp, Singel 83. dnm-DHS; vierde klasse de Holla ndiaao- Martinit; Tediro-SFC; DRL-Demos. Voor de clubs uit de afdeling Rotterdam zit het jaar 19S2 cr reeds op. Bij het opmaken van de slotbaïans blijkt DRZ de lijstaanvoerder te zijn onder de plaatselij ke clubs. Met drie punten achterstand en een wedstrijd minder gespeeld maakt URSUS eveneens nog een goede kans .n dc strijd om de titel een woordje mee te spreken. SVDPW besloot het jaar met een tweeoc plaats achter NADO/V. Voor deze drie clubs is er alle reden het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet te zien. Minder rooskleurig is de situatie voor Wilton-Feijenoord. Schiedam en Schiedam- st Boys. De scheepsbouwers distantie - den zich weliswaar van de laatste plaats maar er zal veel dienen te gebeuren wil dt veilige haven bereikt worden. De twee naamdragers van onze stad han gen in de staart van de ranglijst beide met evenveel punten met onder zich de clubs TRH en AVS. Goede voornemens zijn hier alleszins op hun plaats en blijft het hier niet bij, dan is geen direct gevaar te duchten. Bij het Kerst-klaverjasconcours van de kaartclub van de KAB in de grote zaal van „Arcade" (tweeënzestig deelnemende koppels) werd gekaart om honderd vijftig prijzen, die de plaatselijke winkeliers met elkaar hadden geschonken. Eerste werd het koppel Groeneveld-v. Eek, dat 4401 pnt. noteerde. Tweede het koppel OHshoor-Veltman. met 4311 pnt.; derde Verbeer-v.d. Krom met 4215pnt. Het minst aantal punten behaalde het koppel Holtkamp-Steenbergen. De bijeen gekaarte 2249 pnt. leverde dit duo toch nog een prijs op- De prijzentafel omvatte o.m. konijnen, rollades en een bon voor brandstoffen. aansluiting heeft bij de twee anderen ea aldus tot hele prettige resultaten kan ko men. Het verdient voor hem echter aanbeve ling om de volgende keer niet meer met zijn rug naar het publiek te gaan staan. Het is niet alteen prettig om iets te horen, maar vooral op deze avonden'ook prettig om iets te zien en op de rugged van bas en speler is men nu eenmaal gauw uitge keken. Boudewijn Leeuwenberg speelt rustig en beheerst met zware accoorden, die aan blues doen denken. Zijn gehele spel steunt op de linkerhand* aecoorden die hij graag en veel gebruikt. Dit ontneemt aan zijn spel de soepele swing, maar geeft er een gespannenheid aan terug, die het geheel, mede door de zware drums zeker ten goede komt. Tot ieders teleurstelling echter, tenmin ste tot teleurstelling van de zeer weinigen die gekomen waren, heeft het bestuur de zaal omstreeks half tien gesloten, wegens een te klein publiek. Met het oog op het komende Kerstfeest had de RK Instuif Jong Schiedam zater dagavond een iets van de regel afwijkende avond. Is er doorgaans een kleine band, die voor het muzikale gedeelte van de avond zorgde, dit was nu niet het geval. De taak van de musici werd ingenomen door een bandrecorder. Deze avond werd stemmig; de zaal was er voor ingericht en in Kerststemming ge houden. Een groepje van vijf leden trad op in het kerstspel „Iets doen voor het Kerstkind". Hieraan werd medewerking verleend door het dubbel mannenkwarte* „Preciosa", dat al in het begin van de avond een diepe indruk maakte op het pu bliek. Na de pauze werd natuurlijk weer zoals gewoonlijk vanouds gedanst, zij het dal het geheel toch in de Kerstsfeer werd gehouden. Op de kruising TroelstralaanBurg. van Haarenlaan is een personenauto, bestuurd door mej. M. v. d. B. uit Rotterdam, te gen een stilstaande trekker gereden, door dat een fles wijn uit de cabine op straat viel. Zij schrok hiervan dermate, dat zij plotseling naar rechts uithaalde en hier door tegen de linker kant van de trekker botste. De voorkant van de wagen werd zwaar beschadigd. MAAXDAG 24 DECEMBER 1952 Het Leger des Heils houdt heden een kerstbijeerïkomst voor bejaarden jn Ki?- tioe ,rQosl" van Wilton Fijenoord. Ca. 375 bejaarden zullen daar een „kerstmaal tijd" gebruiken na een korte bijeenkomst waarin de heer B. F. J. v.d. Hoek als verteller zal opireden. Verder werkt aan deze bijeenkomst het muziekkorps en zangkoor van het Leger des Heils mede o-i.v. Alewijn van Culik. De kantine is geheel belangeloos voor dit doel afgestaan en ingericht door de werf Wilton Fije noord. Verder wordt aan ruim 100 personen of gezinnen een bedrag in geld uitgekeerd en wordt een tractatie uitgereikt aan de verpleegden van het gemeenteziekenhuis en de tehuizen voor bejaarden. In deze tehuizen worden door het muziekkorps kerstuitvoeringen gegeven. Ook ontvan gen een aantal zieken e.a. een kersttrak tatie thuis. Op le kerstdag om 6 uur v.m kerst- wijdingsdienst in het Pass age theater met medewerking van Gerard Bressers, die een concert geeft op het „Passage Orgel"» Muziekkorps, zangkoor, jeugdmuziekkorps en zangkoor en de lekenspelgroep van de huishoudschool voeren een kerstspel op. 10.30 uur v.m. Overdenking van het kerst feest in gebouw Lange Haven 27. 5.00 uur n.m. Familieke kerstfeest voor iedereen met veel muziek, zang en gemeenschap pelijk zingen. 2e kerstdag, io uur, v.m. Heiligingsvi menkomst. Tel. 10.30 uur v.m. geeft het muziekkorps een concert in het gemeente ziekenhuis. Vrijdag 28 december 7.00 uur n.m, kerstbijeenkomst met buitenkerkehj ke jeugd. GEMAAL v.d. GOES De Chr. Padvindersgroep 8, „De Scha kel" opende zaterdagmiddag haar groeps- huis in het Stoomgemaal „Van der Goes" aan de Vlaardingerdijk. Aanwezig warm o,a. hopman De Hilster, distrlctsverken- nersleider, die een kort openingswoord sprak, de ere-ass.-districts-commissaris: de heer A. M. Sunderman, en hopman Mientjes, ass.-districts-cornirnssaiis, mens de R.K.padvinders. De Chr. Padvindersgroep „De Schakel", die zeven jaar op de boerderij De vijf sluizen" heeft gezeten, waar zij wegens de tunnel-plannen vandaan moest heeft thans de beschikking gekregen over de 'helft van het Stoomgemaal „Van der Goes". De padvinders hebben zelf het interieur ingericht en de verschillende verblijven op keurige wijze ingericht. De welpen, van 8-11 jaar bv. hebben hun eigen ruimte, welke er gezellig uitzag; ze vor men tezamen een horde van vier an twintig jonge padvinders onder een akela en deze horde is weer onderverdeeld in vier nes ten. Dan volgt er een junioren-groep van 11-15 jaar en vervolgens een senioren- groep verkenners van 15-17 jaar; boven de zeventien jaar is er nog de stam, deze oudere padvinders houden zich hoofdza kelijk met culturele arbeid bezig, A, bij al derhalve 'n organisatie van ruim negentig jongelui o.ï.v. hopman H. Heus, die ge assisteerd wordt door twee vaandrigs. Er; was zaterdagmiddag voor deze officiële opening veel belangstelling. A Herwegen zijn de laatste dagen tn A*-onze stad kerstbijeenkomsten gehouden, In gebouw Sursum Corda hield de Bejaar- densodëteit van wijk IV ,wijkpr«»dikant ds. A. Hoffman* een kerstbijeuiikomst, waarop het kerstevangelie werd oorgo* lezen en mevr. Oudshoorn een mooi kerst verhaal vertelde. Natuurlijk ontbrak ook de gebruikelijke tractatie niet. In he'- zelfde gebouw hielden donderdagavond de jeugdclubs van deze wijkgemeence o.Lv- de heer D. Krommenhoek een k°rslwij* dingsavond. De Stichting '40-*45 hield er vrijdagavond wijdingsavond, waarop ds. W, A. Krijger hel kerstevangelie voorfas en de heer Visscher van de Sehavpman- singel fraaie dia's over ons vaderl-ind ver toonde. Over deze wijdingsavond viel even wel de schaduw van het ongeluk, waar door de negentienjarige Marijke V'ietstca dezer dagen om het leven is gskome.i; haar moeder was derhalve op deze avond niet aanwezig. De aanwezigen hebben Ma rijke met enige minuten stilte op p'echtige wijze herdacht. Technische school De Technische School hield zaterdag morgen om negen uur in het Passage Theater een druk bezochte kerstsamen- komst, waar de directeur van de school, de heer J. PuJIeman, tot de ruim zes honderdvijf tig leerlingen een gevoelvolle kersttoespraak hield: Het is goed. aldu3 spr., dat elk jaar miljoenen mensen bui ten de gewone materialistische sfeei, evut stilstaan bij het kerstfeest. De Boodschap van het kerstfeest is: Hebt elkander- lief En zich speciaal tot deze jonge mensen richtend, zei de heer Pulleman: „Julhs kunnen dit reeds doen door een kleine at tentie, aan je ouders, broertjes ot zusjes te bewijzen". Drie leerlingen declameerden het aloude kerstgebeuren op voortreffe lijke wijze; dit waren Simon Fontijns, Fons van der Linden en Fred Romieyer. De kleine Nico Potter las met veel verve Het bestuur van de St. Willibrordus- stichting verzocht de gemeente om mede werking bij de aanschaf van leermiddelen voor het vak handenarbeid ten behoeve van de glo-school aan de Laurens Coster- straat 50, alhier. B. en W. stellen voor te besluiten daartoe een bedrag van f 1QQ0,—- uit te trekken. Het bestuur van de Vereniging voor Ge reformeerd Schoolonderwijs heeft de ge meente verzocht om medewerking voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting en de uitbreiding van de rijwielbergplaats ten behoeve van de Rehoboth-ulo-school aan de Tuinlaan 64. De rijwielbergplaats biedt slechts ruimte voor 35 rijwielen en uitbreiding tot een capaciteit van 155 rij wielen mag verantwoord worden geacht. De kosten worden geraamd voor de ver lichting op f 3.457..5D en voor de rijwiel bergplaats op f 6.555,zodat met bij komende kosten een. bedrag nodig is van plm. f 10.825,—. Verder vraagt deze vereniging mede werking bij de aanschaffing van leermid delen voor het vak natuurkunde aan de glo-school aan de Stadhouderslaan 30. Hier mee is een bedrag van f 495,gemoeid. Het was dnn gisteren nog onverwacht een ijszondag voor de schaatsenrijders. De sproeibaan van het Tennispark Van Vliet was om twee uur opengegaan. Vau alle kanten kwamen de schaatsliefhebbers opzetten, aodat een uur later reeds meer dan vierhonderd personen op de ijsbaan waren. Tot half elf 's avonds kor» men ei rijden; ook gedurende de beide Kerstdagen is deze baan geopend. Gp de sproeibaan van het Tennispark Spieringshoek telde men om drie uur middags al ongeveer twaalfhonderd schaatsenrijders: de capaciteit van «ie baan gaat tot wel drieduizend personen. De eigenaar, de heer J. v. d. Torre, de opvolger van de heer Blaisse, rieei ie mede dat de baan elke dag vanaf tien uur s morgens geopend Is tot 's avonds half elf, van vijf uur tot half acht is de baan evenwel gesloten. Behalve op de eerste Kerstavond, is deze baan ook oo beide Kerstdagen geopend, Het voordeel van beide hanen is, dat ze heerlijk beschut hggen; 's avonds zijn ze feeëriek ver licht, terwijl zachte muziek ertoe bijdraagt feestelijke sfeer te verhogen, Gedurende de nacht van zaterdag op zondag had het wel een graad of acht ge vroren; overdag bij een staalblauwe lucht met een vriendelijk winterzonnetje en een f el-koude wind vroor het slachts enkele graden. Overigens lag de gehele groent Ondanks de felle koude hadden tal van muziekliefhebbers zich opgemaakt om het Kerstconcert, dat Dirk Jansz. Zwar' m de Geref. Kerk aan de Westvest gAf, bij te wonen. Ze zullen er geen spijt van hebben gehad. Het is een ujk uur geworden, dat aanving met sober voor spel m Oudhollandse stijl over het gezang „Hoe zal ik U ontvangen", waarna in de vorm van een fugato op feestelijke wijze Jan Zwart's bewerking klonk van „Uw Sion strooit U palmen", gevolgd aoor sa menzang. Enkele fijnzinnige bewerkingen van een tweetal koralen van Joh. Seb. Bach sloten zich hierbij stijlvol aan. Bij „Es ist das Heil uns kommen hei" viel de doorzichtigheid van de verschillende stemmen te bewonderen, „In dutc lubilo gaf een schone afwisseling van de solis tische sesquaiter met een heldere twee- voetsflult. De eerste Kerstfeest-suite van Jan Zwart; op dit evenwichtige programma zede fees telijk en jubelend in met „Ere 213 God". In het „Stille nacht" boeide een mooie fluit, ingetogen en toch blij gevolgd door de donker-tonige onderhand. Bewonderens waardig was het mooie trio in ,,Ei ruist langs de wolken". Een prestatie van de eerste orde om van zulk een eenvoudige melodie zo iets schoons te maken. Ook de fugatische opzet van het iaats'e suite- deel „Halleluja, looft den Heer" bewees het meesterschap van deze terecht veel- beluisterde orgelist. Van L. Claude d'Aquln bracht de gasl- organist één van diens vele Noëls, meer bekend als „Komt herders van rondom- me", waarin een prachtige afwisseling te' beluisteren viel zowel in de figuratie in de registratie. De tweede kerst-suite eveneens van Jan Zwart zette in met een machtige hymne „Komt allen te; amen". In de driedelige pastorale I werden ver schillende bekende liederen kunstig gecom bineerd, Van grote schoonheid was ook de 2e Pastorale en het Koraal-intermezzo over „De herders" en „Vanuit den hemel daald* Ik neer", waarop samenzang volg de. ingeleid door een briljant Postludium over „Daar is uit 's werelds dulstTe wol ken". zoom rondom de stad in de ban van "Ie winterse koude. Alle plassen lagen dicht* gevroren, maar de Poldervaart 'ag nog open, met grote zwermen wilde eenden. Ook in het Beatrixpark lagen de vijvers dicht; hier en daar scharrelden enkeie waterhoentjes. Maar op de brede vijver voor het Theehuis Kethel waren nog geen schaatsenrijders te zien; dan moet uet enige nachten langer gevroren hebben. een kertsgedicht voor. waarna een leraar de heer Bos, een boeiend kerstverhaal vertelde. Gerard Bresser begeleidde op bet orgel de samenzang, waarbij honder den spontane jongensstemmen de bekende kerstliederen zongen. Na af Loop kregen aL le leerlingen een smakelijke kerstsurpris* mee naar huis, doch niet alvorens de heer Pulleman hun op het hart had gedrukt het beginsel van Opgeruïmd-staat-netjes in practijk tc brengen en geen papieren op slordige wijze achter te laten. De Wandelsport Ver, D.V.O. hield za terdagmiddag in gebouw Sursum Corda een kerstbijeenkomst, welke geleid werd door de voorzitter, de heer J. T, K&mo. Van deze vereniging, die 110 oudere leden telt en 80 jeugdleden, waren 66 kinderen en vele ouderen aanwezig, zodat het zaal tje tjokvol was. Een afwisselend cabaret- programma zorgde voor een paar aange name uren, Pedro Carillo zong met muzi kale begeleiding van John de Vries mode liederen, waarna ook de zingende zusjes, Gerda en Marijke van Gerven van de Schiedamsc Mondharmonica Ver. Vrien denkring zich deden horen. Traditiegetrouw verenigden oud leden van de Schiedamse GJV, „Het Oude Verbond", zich zondagmiddag in gebouw Sursum Corda om gemeenschappelijk een kerstwijdingssamenkomst te houden, wel ke onder leiding stond van de voorzit ter de heer J Sonneveld Ook /cost van dc CAB De CAB-pupillen hadden zaterdagmiddag in gebouw Irene hun Kerstbijeenkomst, er waren er ruim honderdveertig, die >n twintig auto's waren gekomen. De voor zitter van de CAB, de heer A. T. Sehud- debeurs, verwelkomde zijn pupillen harte lijk. In zijn openingswoord herinnerde spr. aan de mooie tochten van de afgelopen zomer en aan het bezoek van HM, de Koningin, waarbij de CAB-pupillen in het Julianapark waren opgesteld. Over de CAB->verloting deelde spr. mede, dat de heer Steens kampioenverkoper was ge worden, want die had de meesfe Iotei, .750 stuks' verkocht. Minder te spreken was de heer Schuddebeurs over een andere CAB-pupil, die de vorige dag het boekje met loten had teruggebracht, en daaruit slechts vijf loten had verkocht. Het pro gramma, dat op deze geestige toespraak volgde klonk weer als een klok. De heer P. van Hassel gaf melodieuze accordeon nummers, de heer Ruseier speelde voor Fat, e°n clown-nummer, Rigetti kondigde de nummers aan en ontpopte zioh als een magiër met telepathische talenten, de be kende ballonvaarder De Vos manipuleerde handig met allerlei goocheltoeren, „e Boe- renkapel van St. Ambrosius blies er lustig op los en het geheel kreeg een passende muzikale omlijsting dank zij de heer J. Mee der, als pianist. Zondagavond omstreeks kwart over 11 ontstond brand aan boord van het motor scheepje van beurtschipper P. dc Mos. Het 75t-onnertje lag gemeerd aan de kade van het Algemeen Entrepot aan de Lange Nieuwstraat. Schipper De Mos was even tevoren nog aan boord geweest en had na het warm. draaien van de motor deze af- gedekt met jute zakken. Deze hebben door de hitte van de motor vlam gevat. Onder leiding van commandant D. de Jager was de brandweer met twee motorwagens spoedig ter plaatse, doch hoefde geen dienst te doen aangezien een putsemmer al voldoende bleek om de vlammen te doven. Ten gevolge van het springen van de waterleiding aan de Vlaardingerweg in v.m, Kethel ter hoogte van de christelijke school, was een grote bevroren xvaterplas op straat ontstaan. De gemeente Reini ging heeft het euvel verholpen door het strooien van pekel. T^S. J. J. VAN WAGENINGEN, die predikant is geweest van de Gerefor meerde Gemeente te Schiedam en thans met verlof in Nederland is, was zo vrien delijk om vanuit Capelle aan de IJssel, waar hij op het ogenblik vertoeft, eon kort telefonisch interview toe te staan. Ds. Van Wageningen vertrok zeven jaar geleden naar Australië. Hij woonde des tijds aan de Stadhoudersiaan, hoek Willem de Zwijgerlaan, waar tegenwoordig zijn ambtsbroeder ds. J. Nawijn woont. Zijn nieuwe standplaats werd Adelaide tn West- Australie, een stad met veel nijverheid, o.a. auto-industrie. Toen ds. Van Wagenin gen zijn ambtswerk begon, telde zijn ge meente slechts twaalf gezinnen, thans honderdtwintig, verspreid over verschil lende plaatsen in de omgeving. Er is in middels een tweede predikant bijgeko men. In geheel Zuid-Austraiië wonen on geveer twintigduizend Nederlanders, her en derwaarts verspreid. Het klimaat is er heerlijk, droger en zachter dan hier: voor al de lente en de herfst zijn er verrukke lijk. En dan die ontzaglijke ruimte, want Australië is een land met wijde horizon ten. 2e behoeven daar nog met, zoals hier te woekeren met ruimte. Steeds hoger bouwen door gebrek aan bouwgrond is er niet nodig. Je kan er allemaal een huis je met een tuin hebben. Het leven van ruggetje-aan-ruggetje zo als hier in. de ver industrialiseerde Randstad Holland, deed dominee in het begin een beetje benau wend aan. TV7E VROEGEN of er nog geïmporteerde kamelen waren om lasten te vervoe ren; dat hadden we al eens gelezen. Mis schien voorheen, tegenwoordig hebben ze er alleen .gemotoriseerde kamelen" d.w.z. auto's. En In de binnenlanden, leven ver wilderde dromedarissen. Het geestelijk le ven bezit er nogal een materialistische in slag. De Australiërs gokken graag. Geluk kig, dat wij een goede geestelijke kern van gemeenteleden hebber), zei ds. Van Wageningen, die nog steeds de Nederland se nationaliteit bezit. Op de elfde december arriveerde ds. Van Wageningen mei echtgenote en de drie jongste kinderen met de „Zuider kruis" in het vaderland. Voor de eerste maal na zeven jaar was hij weer in het kille landje, dat hij op 16 maart weer gaat verlaten r»m slheep te gaan op de „Wil lem Ruys". De drie oudsti kinderen zijn in Adelaide gebleven onder de goede zor gen van Kees van Weeren en zijn vrouw Jeanne van Otterloo. IJsbrand, de oudste zoon, heeft theolo gie gestudeerd aan het eigen opleidings instituut van de Reformed Church te Cheelong in Victoria, Johart, de tweede zoon zit in het reclamevak. Doch voordat ds. Van Wageningen en de zijnen zich weer inschepen om de verre reis te maken, komt hij eerst nog einde januari naar zijn oude gemeente, waar hij op zaterdagavond 26 januari om half acht in de bovenzaal van De Goede Haven met de familieleden van die oud-Sehiedam die naar Adelaide emigreerden, zal ken nismaken. De dag daarop, dus op zon dag 27 januari, hoopt ds. Van Wageningen in Schiedam een preekbeurt te ven'uilen. Ësperantistoj Merkredon, la 26an de decembro pro ia festo-tagoj ne povos okazi klub vespero. Ni revidos unu la alian je la 9a de la nova jaro. Bonajn kaj agrablajn tagojn. Wevenlt Japonnen Deux-pieces voor de Alpaca koude winterdagen. «ijtjen japonnen enz. voor dc komende feestdagen. Lange Kerkstraat 19, tel. 66131

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1962 | | pagina 2