ROTTEHDAU HEOWSBLAD Veel interesse voor receptie van jubilerende kappers Rijks-HBS verkeert thans in noodtoestand Schiedam is Maar 'met het inenten van honden Grepen uit de historie van V kappersbedrijf Moeilijkheden hij het pekelen der wegen MÉi» Uit het politierapport j». De CJV houdt schaats wedstrijd voor een goed doel AT ej AAR. JtfiUEiR. ■W voor Herv. Vrouwen JONGEMAN THEATER VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT Schieoainse notities Hoofiiaftufschip ea Bidata*: SCHIEDAM, 8ROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 16 JANUARI 1963 SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18,30 tot 21 uur: Telefoon 67292, Rotterdamschedijfc 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhof 3. Er bestond grote belangstelling voor de receptie van de afdeling Schiedam van de Ned. Kappers Bond ter gelegenheid van haar gouden jubileum, welke receptie dinsdagmiddag in gebosw Irene is gehou den. Verschillende sprekers voerden bet woord. De heer Van der Zwam, hoofdbe stuurslid, zei o.a. in zijn toespraak: Schie dam heeft altijd vooraan gestaan In de landelijke kappersorganisatie om deze te helpen groot maken". Overigens zij" de voorafgaande jaren niet altijd gemakke lijk geweest. De Schiedamse afdeling Is, zoals men weet, een van de eerste ge weest, die het heeft aangedurfd om de vijfdaagse werkweek In te voeren. Daar is zoveel bereikt en zoveel gebeurd, dat wij zeggen:, Hoe hebben we dit allemaal voor elkaar gekregen? Moge Schiedam het voorbeeld bljjven voor het hele kap persvak. Aan de heer J. van Gerdlngen overhan digde spr. daarna het (ingelijste) diploma van verdienste, wegens het feit, dat deze kapper gedurende achtentwintig jaar pen uïngmeester van de afdeling is geweest- De voorzitter van de jubilerende afde ling, de heer Herman van. Druten, zei in zijn antwoord: In de na-oorlogse jaren heeft het kappersbedrijf zich kunnen ont plooien, mede dank zij de sociale hervor mingen. Spr. deelde mede, dat Schiedam met de zusteraf delingen Botterdam, Rot- lcrdam-Zuid en VI aardingen het initiatief heeft genomen tot een voorstel i.z. de oprichting van een overl ij densfonds. Een heid en daadwerkelijke saamhorigheid noemde spr, de voorwaarden voor een succesvol beleid in het organisatieleven. Wij hopen op deze weg verder te kunnen gaan tot heil van het Nederlandse kap persbedrijf, aldus de heer Van Druten. Onder de velen, die hun gelukwensen aan het bestuur kwamen aanbieden, be vonden zich de heren: mr. G. J. Roelof- sen, directeur van de Gem. Dienst van SociaJe Zaken, J. Oostlander, de voorma lige directeur van deze dienst, mr. H, Snoep, K. Kramer, Ferher.en P- Verhuis- donk namens de Schiedamse Middenstand cn Koos' de Kapper. Een schaduw over deze stijlvolle jubi leumviering 'wasde afwezigheid van -de eerste secretaris, de heer J. de Ruiter, die door ziekte verhinderd was. Een schat van fleurige bloemen verleende de zaal een feestelijke sfeer, die nog verhoogd werd door prettig en hiet opdringend pianospel. 0 Llnsk Gerdinden, die een diploma ontving van de Swan. Het begint moeilijk te lopen met "de zouttoevoer van de Gcmeente-Reinigings- dierst, die doet wat ze kan om de Schie damse wegen berijdbaar te houden. Voor een rondgang door de stad voor het peke len der straten heeft de Reinigingsdienst niet minder dan 125 ton .zout nodig en •de voorraad is beperkt. De dienst kon van de leverancier gisteren nog slechts 40 ton betrekken. Dit zout, dat afkomstig is uit het Middellandse zeegebied, zal spoedig verbruikt zijn en de vraag is of dan nieu we bronnen kunnen worden aangeboord voor het zout, dat men in. Schiedam nodig' heeft.- Elke pekel-beurt konit. onze stad op f 650,- te staan. Het zijn 85 kubieke meter- zout, die -telkens verwerkt moeten worden en de zoutstrooier, overigens een prima apparaat, kan het werk slechts met moei te aan. Men probeert bij de Reinigings dienst thans fijn zout te gebruiken, maar dat heeft een wat minder lange nawerking. Zoveel mogelijk wordt ook zand aange wend en concentreert zijn. krachten op de hoofdwegen, de fietspaden en de busrou ten. De' Huisvuildienst ondervindt gróte -moeilijkheden van de-gladheid, maar het "personeel van de dienst spaart zijn krach» ten niet en levert zijn volle inzet. BURGERLIJKE STAND Geboren:- Antonius.N,: z, v. A. N. Knij- nenburg .en A. X L. Scholte. Overleden: H. B. Foulus, "75 jr. weduwe van W. Gorzeman; C. Weima, 78 jr. we duwe van. 'X Mets; X E. Esveld, 80 jr. weduwe van J, G, de Bus; -C. Scheffers, 79 jr. weduwe van C. Boomsluiter: K. In het gareel gestorven is een vijftien jarig paard, dat gistermiddag een spoeling- kar van K- B. tegen de oprit van de Nieuwe Damlaan optrok. Het viel dood neer en is met een veewagen weggebracht. Een dreigende brand in een jutefabriek op Rotterdams grondgebied gelegen' aan de Strïckledeweg, kon door de Schiedamse politie snel worden voorkomen. In deze fabriek voor juteprodukten brandde een óliekachel, waar ;de .vlammen twee meter boven uitsloegen. De kachel stond slechts enkele decimeters van een'stapel jutezak-^ ken verwijderd. De politie 'vernielde eèn" ruitje eirUrong het gebouw binnen, waar na de olietoevoer kon worden afgesloten. De brandweer uit Rotterdam kwam met groot materiaal ter plaatse, maar behoefde geen dienst meer e doenl Ingebroken is in het modehuis Marlène aan het Broersveld. Een dief-is na forceren van de winkeldeur naar binnen gekomen. De kassa op de toonbank is opengebroken; en wisselgeld tot een bedrag -van ƒ40.— is ontvreemd, alsmede wat losse centea In het kantoortje achter de winkel was de buit heel wat groter: hier werd een afgesloten bureau opengebroken, en is uit een geld kistje een bedrag van 25QQ.weggeno men, alsmede een bedrag van ƒ100.uit een niet,, af gesloten metalen spaarkistje. pf ook kledingstukken gestolen zijn, kon niet worden vastgesteld. Boodschappen ter waarde van ongevéer dertig gulden zijn gestolen tnv. de melk handelaar H. "V. Hij had 20 pakjes boter, 20 pakjes margarine en 60 eieren neerge zet in de hal van de.Emmaflat Drie uur. later was een en ander verdwenen. Een zuiltje is ondersteboven gegaan op de BK-laan als gevolg: van het slippen van "eeh vrachtauto, bestuurd dóór A. S, uit Rijswijk, gistermorgen kwart over tien. Twee balen geperst papier rolden van een vrachtauto, bestuurd door A. v. d. I-L uit .Waddinxveen op de Burg. v. Haaren- laan. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt onoordeelkundig stou wen. 0 Niet alleen b|j Wilton, ook elders I» de stad worden de hongerende vogels ge voerd. Kier ziet u het beeld van de Wes terkade .en de jeugd, die,op het Us gaat om de dieren te voeren. De CJV houdt zaterdagmiddag a.s„ als het weer er althans toe medewerkt, varnif half twee op de Korte Haven scbaats-wed- strijden over de korte baan, waarbij de afstanden" vijfenzeventig, honderd en hon derd vijftig meter zijn. Voor dcïe wedstrij den zijn twee leeftijdsklassen bepaald. n.L van twaalf tot vijftien jaar en van zestien jaar en ouder. Het inschrijfgeld bedraagt voor de groep van twaalf tot vijftien jaar slechts vijfentwintig cent per parcours en voor de ouderen vijftig cent per parcours. De netto-opbrengst van deze wedstrijden is voor een heel sympathiek doel, n.L voor de wintervoedering der vogels. Zaterdagmorgen om tien. uur kan men zich In de Jeugdhaven, Lange Haven 129 laten inschrijver.. Bij voldoende deelname zal er ook nog estafette worden gereden voor scholen, organisaties,- etc. Hiervoor bedraagt het inschrijfgeld één gulden. In de Jeugdhaven zal het mogelijk zijn iets warms te gebruiken: natuurlijk zal bij de ze sportieve gebeurtenis de muzUale om lijsting niet ontbreken. De CJV zal voor een gezellige sfeer zorgen, aldus de voor zitter van de CJV. de heer W. F. de Wolf, die ons vroeg alle Schiedamse CJWrs langs deze weg op te roepen hun mede werking aan deze ijspret-voor-een-goed- doel te geven. De vorst heeft, evenals elders in de stad, ook de Rijks-HBS aan de Overschie- sestraat veel-overlast bezorgd. Zoals be kend verkeérthet gebouw in zeer siechle staat. Met de'koude is de toestand nog er ger geworden. De stookketel moest nodig door een nieuwe vervangen worden, om- 0 Het bestuur van de jobilerende kappers vereniging: van-links naar rechts de heren Bouwhuis, Van Erk, H, v. Druten en Ger dlngen, met de vertegenwoordiger van het het hoofdbestuur, die hun de. hand drukt. WOENSDAG 16 JANUARI Irene: 8 uur; NVL Laschib Schiedam. - Verga dering met film. -. DONDERDAG 17 JANUARr. Musis Sacrum: 2.35 uur, Ned. Ver. v. Huis vrouwen: Lezing. Passage Theater; 8 uur. Katholieke Kring ..Ami-Ami", door gezelschap Jaap Maarte - veld, BIOSCOPEN Passage Theater, dag. 2—8 uiir.:' De Overval. Monopole Theater, ma., dl. en wo. 2—8'UUP: Kiflfl onder de vrouwen. - APOTHEKEN Ap-otheek Westendorp, Singel 33. A. van Dort, 84 jr) D. Dekker, 68 jr. we duwe van A, Strasters; A. W. Findham- mer, 73 jr; L. Boon, 76 jr; G. van den Baas, 75 jr. weduwe van J. van Buren: Bos, 69 jr. weduwe van J van Dijk. Als een dér eerste Gemeenten in Neder land kwam Schiedam gisteren klaar met dc entingsactie tegen rabies voor honden, welke wettelijk thans voor'"15' 'maart een feit moet zijn. Precies zoals bepaald in het van te vo ren opgemaakte werkschema heeft de ploeg van twaalf man per uur 69 honden een injectie gegeven, zodat het totaal aan tal dieren op de gestelde datum van 15 januari behandeld was.' Op het abattoir is men nu reeds bezig met de inenting van katten, waarmee men volgens plan eigenlijk eerst heden zou beginnen. Het is echter mogelijk ge bleken om hpnden en katten door elkaar te behandelen, zodat 'de laatkomers en zij, die bij de eerste oproep geen kaart hadden ingevuld, nu ook nog aari de beurt kunnen komen. De heer 'v. d. Akker, di recteur van het slachthuis, verwacht dat morgen de laatste 300 katten de met rub ber matten belegde tafèl zullen passeren, waarna misschien nog een aantal dieren, dat niet is opgegeven, geënt zal kunnen worden. Dit staat echter nog niet vast. Ook is er nog een aantal niet opgékome- nen, dat in totaal ongeveer 15*/» bedraagt yan het totaal. Katten worden anders behandeld dan honden. De hek van de kat wordt nl, niet dichtgebonden, maar.de vaardige, handen van de personeelsleden van het. abbattoir maken het bijten onmogelijk. Wel moet men uitkijken voor 'de schérpe nagels en ofschoon de verbandkist niet van zijn plaats gehaald behoefde fe worden, is het toen al enkele keren voorgekomen, dat een kat iemand een haal .over de handen gaf. Inmiddels hebben de helpers van "de heer Kaper in het werk van de afgelopen dagen een enorme ervaring opgedaan^ Per. uur. worden nu ongeveer 100 dieren, geënt, waaruit blijkt," dat ook het enten van honden en katten een kunst is die. men moet leren, 1 ,E COLLEGIALITEIT onder de Schiedamse kappersisaltijd gewel dig geweestzei de voorzitter van.de af deling Schiedam van de Nederlandse Kap- persbond,de heer Herman van Druten. Als voorbeeld gaf hij. dat, toen een van de kappers in het ziekenhuis lag, zich -onmid-. deliïjk tweeëntwintig confraters kwamen melden om te komen helpen. De Schiedamse afdeling is op 13 januari 1913 in het Volkshuis opgericht. De orga nisatie begon met sléchts negen" leden- Voorzitter werd de heer J. Jenner, die te vens begrafenisdienaar was. Vele kappers deden in" die dagen er nl. een baantje bij. Zo waren ..ze bv. dikwijls kleermaker of levensverzekeringsagent." Tweede secretaris werd Kees Korpel, het bekende 'socialistische gemeenteraads lid, dat naderhand zulk een belangrijke rol in de afdeling, zou gaan spelen; hij was een, bijzonder sociaal-voelend mens. In de verbetering van. het lot der kleine zelfstandigen zag hij zijn levenstaak. Men. vergaderde pas 's avonds om tien.: uur. •Eerder was-men niet vrij* Het ging er indertijd erg gemoedelijk toe. Men had toen in het kappersbedrijf nog de petroleumlamp, naderhand werd dat gasverlichting. De klanten zaten op ge wone houten stoelen. Er werd geknipt met een grote schaar, voorzien van een zware veer. Slechts eenmaal werd er bij het scheren ingezeept. De mannen konden daarna hun gezicht in een kom met warm water afspoelen en zich allemaal aan der zelfde handdoek afdrogen; de laatste klant trof dan wel eenseèn kletsnatte doek. TTET SCHEREN KOSTTE drie ..-cent; II tweemaal In de week voor vijf cent en knippen, vijf cent. De kappers bleven net zo lang -open, tot ze zagen dat een buurman-winkelierook ging sluiten. Dat was dus een lange werkdag, van 's 'mor gens half acht tot 'savonds, elf uur. Ook op zondagmorgen was de zaak open; ,op de Christelijke feestdagen scheerde en knipte men met dubbel animo. Wat de coiffures van de heren betreft, die bestonden somwijlen uit volle baarden, schippersbaardje.s. Napoleonsikjes cn ge weldige snorren. Voor het stijfhouden van de borstelkuif gebruikte men veel kósme- tïek. - S In 1939 kwam de sluiting op dinsdag middag ér door. De elektrische tondeuze deed op een buitengewone ledenvergade ring in februari 1923 haar intree tijdens een demonstratie. Vóór de laatste oorlog hadden de dames wel reeds gegolfd haar, doch permanent wave is iets van ré de Tweede Wereld oorlog. De afdeling Schiedam Is altijd zeer pro gressief geweest in haar beleid. Ze was een van de eerste, die de vijfdaagse werk-, week invoerde en aan de Vakantieregeling meedeed. Van haar en drie zusterafdelin- gen kwam ook het initiatief tot oprichting van'eèn OverUjdingrfonds. Sedert 1960 bezit zij een Technische Club van'ongeveer dertig leden, die in de benedenzaal van de Amstelbron bijeen komt bin' de technische kant van het vak te perfectioneren, De afdeling telt thans vijfenvijftig leden en omvat vrijwel alle dames- en heren kappers' in Schiedam. Voor" de leden van dé'.-v Hervormde Vrouwendienst (H.V.D.) heeft dinsdag avond 'mevrouw Eberlé-Gqttlleb gespro ken in de benedenzaal van de Opstandinga- kerk, na verwelkomd te zijn door de pre sidente van het Centraal Comité van de HVD, mevrouw A. M". Leeuwis-Mortier. Als onderwerp koos de spreekster „Fees ten In hét Oude en Nieuwe Testament". Zij opende met het woord vrede, waar mede het Joodse volk elkaar altijd be groet en waarmede, bedoeld wordt dat men gekomen is om de.,Wet te: vervul: .len. Mevr. Eberlê-Gottlieb noemde het on bijbels,: te denken dat het. Nieuwe Testa ment heel wat anders is dan "hét Oude 'en dat.de.God van het O.T. niet de God van de wraak is en die van het -N.T, de God van de,-liefde. Ze liet .vénuit de Bijbel zien, hoe dit wel is ert-, sprak de wens uit, dat haar (véle) toehoorders zlrfh daar door meer zouden ver diépen In Gods Woord.. V Wat de feesten uit 'de -Bijbel 'betreft heeft spreekster voornamelijk die yan het Jodendom belicht. Niet alleen de bekende feesten als Pasen en Pinksteren, maar ook het Poerimfeest, de Grote Verzoen dag, het Loofhuttenfeest, het Slotfeest en het Inwijdingsfeest. De Sabbath noemde spreekster echter de grootste feestdag bij de Wetsgètrouwe orthodoxe Joden. Dat was ook het eerste feest dat in de'"Bijbel wordt aangekondigd. Reeds in Gen. 2 en later ln Deut. 6 staat te lezen, dat God: de zevende dag zegende, vandaar ook, dat de Joden-deze dag iedere week-herdenken. De echte viering van deze feestdag zal in de Joodse' huizen heel anders worden her dacht dan bij de hedendaagse Christenen. Het werk wordt tevoren gedaan,; 3peciale broden worden gegeten en men herdenkt Iedere zondag het feit, dat het volk Israël Is uitgevoerd, uit het land van Egypte. Spreekster hoopte, dat de werkelijke waar de van - dé Christelijke feestdagen meèr tot haar recht zou komen en dat dit allés mocht lelden tot opbouw van de gemeente. Na de pauze werd ruimschoots gelegen heid geboden vragen te stellen, die door de inleidster werden beantwoord dat de oude doorgeroest bleek te zijn. Voor het vervangingswerk had men de kerstvakantie uitgekozen, omdat dan toch niemand in de school aanwezig zou zijn., Toen men echter de nieuw-geplaatste ke tel, wilde proberen sprongen vier radiato ren. Ook het sanitair en de waterleiding hebben schade geleden. .Maar liefst drie WC-potten. vroren kapot. Direct is men- met de reparatie begon nen en nu is het-zover-dat alles min of,, meer gerepareerd is, voorzover het nog te repareren was. De directeur van de HBS, dr. R. Oort vergelijkt het gebouw met een ruime. en. hij illustreert deze be titeling met het feit dat vlak na de kerst vakantie in een der lokalen een heel pla fond naar beneden kwam. en dat een der ramen uit de sponningen ls gewaaid. Volgens dr. Oort zal de noodtoestand, waarin de Rijks-HBS verkeert, nog voort duren, totdat het gehele gebouw is ver vangen door een nieuw. Hoe lang dat nog kan duren weet echter nog niemand mee te delen. Volgens de woorden van de burgemees ter in een der laatste vergaderingen van de Raad is volledige overeenstemming be reikt met het Rijk, maar wacht men nog op het beslissend woord van de Overheid, dat op zich laat wachten wegéns persó« neelslekört. De gladheid veroorzaakte een aantal aanrijdingen en 'botsingen. 'Op de BK-laan bijde oversteekplaats Julianalaan stopte een personenauto, bestuurd door de Vlaar- dingse bankwerker E J. H .De achter hem rijdende vrachtauto, bestuurd door de Vlaardingse chauffeur C. B. gleed cp de gladde weg door en reed op de personen auto, die zwaar beschadigd werd en weg gesleept moest'worden. Een frontale botsing ontstond op de Burg. van Haarenlaan tussen dé Parkweg en de Pierssonstrsat, waar het bijzonder glad was..Een personenauto bestuurd-door. de Rotterdamse vertegenwoordiger M. Z. werd aangereden door de auto van A. J. B., fabrikant uit Schiedam, die zijn stuur niet meer meester was, Beide wagens werden zwaar beschadigd.. Geen voorrang verleende de Schiedamse chauffeur L. B., wiens bestelauto dienten gevolge in botsing kwam met een bus van de RET, bestuurd door de Rotterdammer R; A. op de kruising Vlaaxdingerdijk— Hobbemastraat. Seide wagens werden ern stig beschadigd. "SS WII.TON-F1JENOORD N.V. SCHIEDAM voor divene administratieve werkzaamheden» ULO- of gelijkwaardige opleiding. V' Goede kennis van Engelse taal en enige kantoorervaring strekken tót aanbe veling. Sollicitaties te richten aan bovengenoemds maat schappij: Postbus 22, Schiedam, Voor het maken van een afspraak voor een persoonlijk onderhoud kunt U zich ook telefonisch met ons in verbinding stellen; tel,69200 (toestel 3072). H00SSTR. 2a SCHIEDAM TEL. BBSG8 LEX BARKER in de grandioze avónturèn£i!m....'.:. ROBIN HOOD EN DE PIRATEN vrifd. - zat. 2-7 - .9.15 zondag 7 - 9.15 Eastma&color in Totalscope 14 U STEVE COCHRAN als de grote held in..,. DE GENADELOZE WREKER Zondag - matinees 2 en 445. 14-j. ONGEKENDE AKTÏE en SENSATIE lil AUTO-MANIAKKEN maandag - dinsdag - woensdag 2 en 8 uur. 14 in het afgrijselijke ATOOM- FRANKENSTEIN 1970 2 en 8 uur. Cinemascope 18 J. WfLTOH-rUENOORP N.V. «CWUPA*^ vraagt voor één harer afdelingen VEREISTEN: tenminste U.t.O.-sHpfoma en vaar* dlgheid in steno en typen. Leeftijd 18-24 jaar. KantMrervaring..m «en technisch bedrijf strekt tot aanbeveling,' Schriftelijke sollicitaties: Postbus 22, Schiedam, Liefelijk winters dorpsgezicht ln het nabije Kethel. Een wandeling waard in'de omgeving van de hervormde kerk. Virouwendag FvdA op 2S januari -Da viering van dé „Vrouwendag" van de Vrouwengroep van de 'Partij v. d.'Arbeid, die op 28 november werd afgelast, zal plaats vinden op 'woensdag^ - januari In het Volksgebouw. Het spreekt vanzelf dat ook de mannelijke partijgenoten van hart® welkom zijn.. Aanvang. 8 'uur.-. Kapsalon Helene, d» salon voor de betere permanent Stroomloos voor leder haar geschikt f7.» Helene tlède'permanent, de meest Ideale natuurlijke permanent fiO,- Gratis balen en brengen pet- luxe auto voor permanent KAPSALON HELENE Rembrandtiaan 22, Schiedam - Telefoon Btltt)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1