ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Bondssecretaris sprak voor Clir. Middenstandsvereniging Bazaar in Triangel voor Geref. Bejaardencentrum Wollen vacht beschermt pony's in de vinter BEZORGER(STER) Fortuna, VFC en De Hollandiaan in finale spelregelwedstrijd Ook in Frankrijk moet de verre visserij worden ontwikkeld Bevorderingen bij brandweer Met de NKV naar Italië Voorlichting aan ouders Staatshulp voor Duitse Donau-scheepvaart Competitie VSG Agenda Hoef en tong vinden altijd nog wel grassprietjes Sneeuiv is hun Burgerlijke stand t,drank" Invoer van karpetten in Verenigde Staten Europese scheepvaart- conventie Standaardisatie van scheepstypen voor de Europese binnenvaart Nieuwe klanten voor U! Bijverdienste pim. 2 uur per dag De gehuwde vrouw het gezinsinkomen te verruimen Toelating Leerlingen Gemeentelyceum Vlaardingen Cursus 1963/1964 En ook hier moet de staat financieel steunen Slechte kwaliteit van lucht en water Yervoersbepalingen van EGKS-verdrag gelden ook voor zeetransport Hooldagentscbap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat J Tel. 3229 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 Redactie Tel. 5453 VLAABDINGEN: KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR; TELEFOON 6637 fNSULINDESINGEL 33 In plaats van de voorzitter van de Chris telijke Middenstandsbond, de heer H. de Mooy uit Rijnsburg, heeft de secretaris, mr, G. van Muiden uit Nootdorp, woens dagavond gesproken voor de VJaardingse Christelijke Middenstandsbond. In de bo venzaal van gebouw Triangel werd deze zeer druk bezochte bijeenkomst geopend door de voorzitter, de heer J, Ligthart. Mr. Van Muiden, die sprak over „Nieu we vorïnen, nieuwe normen", bepaalde Zijn toespraak aan de hand van de mo derne ontwikkeling in de detailhandel en ambacht en noemde het onderwerp bij zonder actpeel. Hij zei, dat men de toe komst van het klein- en mlddelbedrijf ze ker niet pessimistisch moet inzien. De middenstand is een onontbeerlijk element 3n dc samenleving, aldus mr. Van Mui den. Ook in Amerika neemt de midden stand een belangrijke positie in zo zei hij. Spreker achtte het een groot goed 1n de maatschappij, dat er een grote groep lst die de eigen verantwoordelijkheid wil dragen., namelijk de middenstand. Hij was van mening, dat het kleinbedrijf gestimu leerd wordt door de ontwikkeling van hot grootbedrijf. De* middenstand en de klein bedrijven vond mr. v. Muiden economisch van groot belang. Het. is flexibeler en het kan zich meer op specialisatie toe leggen. Aan de hand van cijfers toonde hij aan, dat in het algemeen, de midden stand de laatste tien jaren, de econo mische ontwikkeling heeft kunnen bijhoi- den. .Echter achtte hij waakzaamheid ge boden. De concurrentie manifesteert zich anders, dan men gewend of verwacht bnd. Inplaats van traditionele concurrentie, is er concurrentie om het aandeel in de groei op de markt, zo zei hij. Diverse kosten stijgen telkens en om kostenstijging weg te werken, moet de omzet worden verhoogd. Dit vond spre ker de reden, waarom er iets gebeurt op de con current! emarkt. Hij sprak in dit ver band over de strijd om het groeiend aan tal eoncurrentieguldens. Hij wees er op, dat de consument (ook in Amerika) prijs gevoelig Is. De middenstand heeft van oudsher wapenen, waardoor men mee kan blijven doen; het Is flexibel. Ook zei mr. v. Mui den, dat de middenstand zich ge makkelijk kan heroriënteren. Hij zei voorts, dat een vakdiploma niet altijd voldoende blijkt te zijn om te sp*e- ken van het welslagen van een onderne ming. Zelfs was bij van mening, dat he* ondernemerschap betèr "is dan het vak manschap^ wanneer men zou moeten kie- Met ingang van l januari 1983 zijn de volgende leden van het Vlaardingse vrij willige brandweerkorps bevorderd: Tot brandmeester, de onderbr and mees ter M. Qnderdellnden. Tot onderbrandmeester, de hoofdbrand- wa 'ht C. L. J. van den Heuvel; T' 1 hoofdbrandwaclit, de brandwachts 3e kl. J. Both, J. Kornaat, C. Maat en B. van der Windt; Tot brandwacht le kl„ de brandwachts 2e klasse P. Bergwerff, F. M, Brobbel en C P. A. Visser; Tot brandwacht 2e kl., de adspiram- brandwaehts G. A. Eibers, A, van der Hoek, J. van der Lee, P. van der Lee, M, Roodenburg, J. Selier, P. de Zeeuw en J. L. Spuybroek, De afdeling Vlaardingen van de Neder- Isndsche R eisvereen iging heeft voor woensdagavond, acht uur, een bijeen komst belegd in de zaal Harmonie, waar de heer C. H. Groen van het centraal bu reau van de NKV de bezoekers mee zal nemen op een tocht door zonnig Italië. Door middel van de film gaan zij drie dagen naar zonniger streken voor bezich tiging van o.a. Napels en Rome. Verder vertoeven de reizigers aan de bloemenri- vièra Imperia en in San Remo, dat niet alleenberoemd is om zijn bloemencorso, maar ook om het songfestivaL Ook een bezoek aan de stad Merano. waar dd NRV een Eurohotel heeft, staat op het programma. De avond is zowel voor le den als anderen toegankelijk. zen. Men moet niet bang zijn om deor waar nodig is, samen te werken. Publi citeit vond spreker uiterst belangrijk. Toekomstige ondernemers moeten het normaal vinden, om met vreemd (ander mans) geld te werken. Wat betreft de shopping-centres in Nederland zei spre ker, dat dit zeker niet tot een. gewenste ontwikkeling behoort. Mr. van Muiden kwam tot de slotsom, dat de middenstand in Nederland momen teel kerngezond is. Hij waarschuwde er echter voor, dat men niet traditioneel mag denken. Ook oudere ondernemers moeten er niet voor schromen, een cursus te vol gen voor moderne ontwikkeling. Ook sa menwerken met collega's vond hij be langrijk, wil men met succes in het c.n- currentievraagstuk meedoen. Het gaat niet om guldens, welvaart en successen, maar het gaat om de mensen, die in deze maatschappij iets goeds van hun leven willen maken. In de Chr. Huishoud- en Industrieschool aan de Van Hogendorplaan beeft inspec teur L. van Slooten, chef van de recher che en zedenpolitie, dinsdagavond op een druk bezochte ouderavond gesproken over „Kinderen en zedenmisdrijven". Tn aansluiting op dit betoog werd de Pro Juventutcfilm „Het Gerecht" ver toond, eveneens ingeleid door inspecteur Van Slooten, Na de pauze volgde een ge animeerde discussie, die door het gevor derde uur moest worden afgebroken. De directrice, mej. A, Vlasblom, leidde deze avond. In de Beierse landdag hebben afgevaar digden uit Oost-Beieren een voorstel in gediend, waarin de regering van de staal wordt verzocht de Beierse Lloyd Sehif- faihrte A.G. een subsidie van DM 800.000 to verlenen. Di.4 in verband met de noodtoe stand die is ontstaan na de periode van lage waterstand en het ijs van deze winter Als op woensdag 6 maart a.s. in het Suniight-paviljoen de finanle wordt gehou-i den van de wedstrijd in spelregelkennis, dan staat het bij voorbaat vast, dat het heus geen plaatselijke aangelegenheid zal worden. Het spelregelteam van Naaldwijk heeft woensdagavond in de kantine van De Hollandiaan duidelijk aangetoond, dat het de spelregels terdege heeft bestudeerd en behoorlijk onder de knie heeft. De "Westlanders kwamen tot 120 punten op een totaal te behalen aantal van 150 pun ten. Fortuna behaalde vorige week 108 pun ten en zal er dus een schepje op moeten leggen, willen de roodgelen de wisselbe- ker definitief in hun bezit krijgen. De andere twee finalisten zijn de teams van V.F.C. den De Hollandiaan, die res pectievelijk. 98 en S4% punten behaalden. 2e Zwaluwen-kenners van de spelregels lieten het afweten, omdat zij niet over een volledig team de beschikking hadden en zich daarom van deelname terugtrokken. Wederom is gebleken, dat het lang met altijd gemakkelijk, valt om een vraag in eens goed te beantwoorden. Wellicht dat men zich liever tweemaal bedacht dan in een keer een foutief antwoord te ge ven. Zo dachten tenminste velen er over tijdens de laatste voorronde. Toch waren er bij Naaldwijk twee „keien" bij, die er in slaagden om alle vragen goed te be antwoorden en dat waren H. Malestein en C. v. Guilik, die mogelijk wel eens scheids rechter zullen worden. Het Westlandse team werd gecompleteerd door M, Male stein, G. Bonthuizen en C. Mulder, Het resultaat van VE.C.was zeker niet onverdienstelijk, want 98 punten is een goede score. Het team' bestond uit J. Ar kenbout, J. Blom, M. v. d. Meer, H. Pu- pen en A. Swaneveld. Ook de Kwekkers doen er goed aan, zich goed voor te be reiden op de finale. Van de zijde van Fortuna was er belangstelling in de kan tine cn deze personen zullen zeker veel Het eerste tiental van VSG verdedigt donderdagavond zijn eerste plaats in een uitwedstrijd tegen De Zwarte Dame 1, terwijl het tweede tiental zal proberen nog enige punten bij zijn totaal te voe- m in de uitwedstrijd tegen Spangen 4. De uitslagen voor de onderlinge compe titie zijn: Groep 1: V. d- Gaag—Mooy 0—X; Ult- ho'Vester Smeekes—Den Boer afg.; Korpershoekv. Tuyll 10; Kor- naat—Akkermans Groep 2: Jan sen—Moerman 1—0; Terleth—A, de Vette afg. Belangstellenden zijn altijd welkom op maandagavond, om acht uur in het clublokaal, P. K. Drossaartstraat 79. Vastenavondfeest Het WIK-bouwfonds heeft voor alle WIK-leden en hun huisgenoten een con- dagavond, acht uur, in het ILK. Vereni gingsgebouw wordt gehouden. Medewer king verlenen de „MarottaV. DeStichting voor Gereformeerde Be jaardenzorg houdt een tweedaagse bazaar In het CJ-JeugÖgebouw „Triangel" pan de Fransenstraat, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor de inrichting van het Gereformeerd Bejaardencentrum, dat in de Westwijk in aanbouw is. Woensdagmorgen werd de bazaar onder grote belangstelling geopend door de voor- HONDERDAG Luxor, 8 «ut. De zondares van Assytië (14 jr). Stadsgehoorzaal, 8 uur. Concert voor VKC door Rotterdams Philharmonisch. Orkest m.m.v. Jeamne van Mever, plano. Harmonie, 7.30 uur. Declamatiewedstrijd voor de schooljeugd. Triangel, 8 uur. Boussac-modeshow. Volksgebouw, 2 uur. Coutactmiddag Vrouwen bond NVV. VRIJDAG Luxor, 8 uur, Mactste, zoon van Hercules (14 jr). Harmonie, 8 uur. Jaarvergadering Alg. Ee- drij fsgroepencentrale. Volksgebouw, 8 uur. Klaverjastoernooi KJ.v. D.O.M Excelsior, 8 uur, Xlaverjastoernooi K.j-v. O.VD. tl februari Afnemende maan Zon op 7.43 uur, onder 18.05 uur Maan op 7.04 uur, onder 16.01 uur zitter van de stichting, de heer J. Hoog stad. Hij zei dat de bouw van het cen trum door de vorst aanzienlijk is ver traagd. Het zal nu waarschijnlijk wel juli of augustus worden, voor het gebouw of ficieel geopend zal kunnen worden. De heer W. H. Struyb, voorzitter van de diaconie gaf vervolgens in het kort een opsomming van de vele diaconale taken, die er op het ogenblik bestaan. Naast de normale armenverzorging aan hen, die op consciëntieredenen op kerkelijke onder steuning blijven prijs stellen, is daar het verlenen van aanvullende -steun bij over hel dsuitkeringen, de gezinszorg, het werk voor ouden van dagen, de zorg voor we zen, vluchtelingen, het werelddiaconaat enz. De heer Struyk dankte namens de dia conie, het bestuur van de stichting voor Bejaardenzorg voor het vele werk, dat deze heren verrichten. Bijzonder dankbaar voor alles wat een aantal dames heeft gepresteerd om te komen tot het organi seren van de bazaar. De verkoop ging gelijk vlot van. start Er was een groot aantal verkoopsters en een ganse menigte van koopsters. Ook tij dens de avonduren was er doorlopend be langstelling aan de diverse stands. hebben opgestoken van de toelichting, die de heer J. J. v. d. Vijver steeds gaf. Voor gastheer De Hollandiaan was het prettig om eveneens in de finale door te dringen en wel dank zij een score van 941-2 punten. Daarvoor verantwoordelijk waren M. Berrevoet, J. de Boer, J. Hof man. P, Mostert en J. Trooster. Het team van het Maassluisse Excelsior kwam met 73 punten achteraan. Gehuwd: Kornelis Dirk Johannes Hoo- gerwerf, 21 jr. en Willemijntje van de Merwe 20 jr, Geboren: Robert Dirk, z. v. B. Vis ser en A. van der Kooi, Goudsbloemstr. 35; Hanny, d. v. A, Visser en J. van den Berg, Jan Steenstraat 21; Gerard Joost. z. v. L. Zonneveld en C. G. Krab bendam. Landstraa-t 48; Johannes Mari- nus, z. v. M. den Draak en J. du Mor tier, Schepenstraat 1; Maria, d. v. A. Kleijwegt en A. Brinkman, Bm. Luije- rinksingel 31; Elisabeth Janny. d. v. J. Bijlsma en E. Brand, Dijkzicht 14. Overleden: Sjoerd Huisman, 86 jr. wed. v. E. Koenen, Schiedamseweg 94. "VTAN de dieren, die de strengste koude kunnen doorstaan, moeten onder andere worden genoemd de pony's. Deze eens uit de Shetland-eilanden geïmporteerde paard, jes zijn nu al weer meer dan twintig jaren in de omgeving van Oostvoome en Roc- kanje een vertrouwd beeld geworden. Niet het minst werd de aankoop van deze kit tige beestjes aangemoedigd door de keurin gen, jaarlijks door het zogenaamde „Shet land stamboek" op het buiten Strypemonde te Roe kan je georganiseerd. Er mag echter in het algemeen wel "worden aangenomen, dat sedert de bont gekleurde Shetlanders op Strypemonde werden ingevoerd, kort voor de tweede wereldoorlog, vele tuinders en boeren zich zulk. een paardje hebben aan geschaft. Nu is de aanschaf van zo'n wéllen beestje bepaald niet goedkoop. Een goede tweejarige merrie vertegen woordigt al gauw een waarde, welke de duizend gulden benadert, "Wil men precies weten waaraan dit ligt dan kan als enig aot- woord gegeven worden: er is nu eenmaal vraag naar. Doch daarbij dient men wel te bedenken, dat de pony in het gebruik niet veel kost. Het belang rijkste is wel, dat deze beestjes zelfs met de strengste kou geen warme Stal behoeven. Ja, het is voor hun gezondheid nood zakelijk, dat zij in open lucht vertoeven. Opgesloten in een ruimte zouden zij het onherroepelijk aan hun longen krijgen. Onbekend heid met deze geaardheid is de reden, dat de aanblik van de2e arme dieren m de sneeuw bij dieren liefhebbers de gebruikelij ke geprikkeldheid veroor zaakt over „beestachtige" behandeling. Zo is het nog niet lang geleden gebeurd, dat een ponybezitter tot de orde werd geroepen en voor zijn „ongeluk kige beestjes" een soort stal heeft moeten plaatsen. Zonder ons over dit ingrijpen verder een oordeel aan te matigen mag worden, vooropgesteld, dat de pony zich juist in dit barre jaargetijde in zijn element moet voelen. Het geeft de indruk alsof kou en sneeuw instinctief bij deze dieren een herinnering oproepen aan het land van hun oorsprong. Bescherming tegen deze kou krijgen zij reeds in augustus, Wanneer hun wollen vacht opvallend begint uit te dijen, En. is het dan zover dat „stiefmoeder natuur de bodem met een dik pak sneeuw heeft overdfekt, dan 2ijn zij nog in staat met hun hoefjes net zo lang de sneeuw weg te krabben, tot de open grond weer is bereikt. Alsdan trachten zij de weinige grassprietjes nog af te grazen. Om hun dorst te lessen likken zij de sneeuw. "Wat dit laatste betreft staan zij er dan ook beter voor dan zij, die het water uit ,,de stad" moeten, betrekken. Natuurlijk, ook de pony is niet afkerig van hulp door mensenhanden geboden in de vorm van een plukje hooi, bieten, haver of wat dan ook. Gezien de hulpbehoevende staat, waarin menig dierlijk schepsel, levende in de vrije natuur zich thans bevindt, mag met recht de pony heden ten dage als een wel zeer bijzonder wezen worden gekenschetst. 9 Ttoee Moorkoppen, moeder en dochter, die onze fotograaf dezer dagen in Oostvoome voor de lens kreeg Advocaten te Washington, die optreden uil naam van de Belgische karpetindustrie, hebben president Kennedy verzocht zijn in 1962 genomen besluit tot verhoging van de tarieven voor geïmporteerde karpetten te herzien. De advocatenassociatie Sharp and Bogan heeft op 15 februari een verzoekschrift aan df president gezonden. Daarin woi&t hem gevraagd de zaak te heropenen in het iichfc van de tegenwoordige situatie in de bin nenlandse karpetindustrie. De recente gang van. zaken in de binnenlandse indus trie vereist niet langer de bijzondere steun in de vorm van een blijvende verhoging van het invoerrecht, zo menen zij In Den Haag heeft een gesprek plaat* gehad tussen Britse cn Nederlandse ver tegenwoordigers van overheid en bedrijfs leven op het gebied van de scheepvaart. Deze besprekingen vormen een onderdeel van het streven naar een scheepvaartcon ventie van de traditionele scheepvaartlan» dcn. Op regeringsniveau hierover op 15 maart worden gesproken tijdens een minister conferentie te Londen. Nederland zal daar bij worden vertegenwoordigd door de staatssecretaris van Verkeer en. Waterstaat de heer E. G. S tij kei, die ook aan de in Den Haag gevoerde besprekingen heeft deelgenomen. Het was de bedoeling dat ook de Britse miniBter van vervoer de heer Maples aan de besprekingen in Den Haag zou deelnemen, maar deze was door ziekic verhinderd. Zijn ministerie was mi vertegenwoordigd door vice-admiraal Higbes Hallet Uit de besprekingen is gebleken, dat zowel in Engeland als in Nederland wor den gesproken van een toenemend begrip voor de betekenis, die een eventuele Eu ropese scheepvaartconventie kan krijgen. het 14.000 ton metende Russische vracht schip „Kimousk" is maandag te Maten- zas, 80 km. ten oosten van Havanna, 10.DQ0 ton suiker geladen, die op grond van het Cubaans-Nederlandse handelsverdrag aan Nederland wordt geleverd. Het subcomité voor de vaststelling van Europese scheepstypen, waarin regerings deskundigen en vertegeowoordigers van de binnenscheepvaart en de binnenscheeps- bouw zitting hebben is op 28 en 29 ja nuari 1968 bijeengekomen. De agenda omvatte de goedkeuring van documenten betreffende de bouw van een Europees duwbaktype „A" van 70 bij 9.50 m en het onderzoek van maatregelen tot uitbreiding en bevordering van de standaardisatie In de Europese binnen scheepvaart, Na bespreking der aan duw baktype ,,A" aan te brengen verbeterin gen stelde het subcomité een tijdschema vast voor de opstelling van de definitieve plannen, die in mei 1963 zullen gereed-, komen. Wat het motorvrachtschiip van 80 bij 9.50 m betreft lijkt het mogelijk de plan nen in de loop van het jaar op te stel* ten. Het subcomité heeft dan ook besloten reeds nu te beginnen met de tweede fa- se van de standaardisatie, die betrekking zal hebben op een motorvradhtschip van 1Q0Ö t en een vrachtschip van maximaal 76,50 bij 31,40 m. Voorts zal een Euro pees type van een motor-vrachtschip van 700 t worden ontworpen, dat vooral voor de ambachtelijke kringen van de binnen scheepvaart van belang is. Het subcomité heeft tenslotte een eer ste meal van gedachten gewisseld over de resultaten van het onderzoek naar de gevolgen van een standaardisatie van de Europese binnenscheepvaart voor het be drijfsleven, dat onafhankelijke deskundi gen op verzoek van. de commissie hadden ingesteld Overal 2ijn er mensen die Uw klant zouden zijn... els zij U ken den. Wanneer U bij voorbeeld schoonheids middelen verkoopt, of speelgoederen, of col berts - weten dan al degenen die zoiets nodig hebben, dat U die voor treffelijk kunt leveren? U zegt nee? Maar dan mist U vele, vele kansen want het is immers heel eenvoudig om al die mensen te bereiken. De ervaring beeft ge leerd, dat in dit land dagbladadvertenties wor den gespeld dat ze tienduizenden ja hon derdduizenden tot de koopdaad brengen. kunt U niet missen geen dagf Uw advertentie in de dagbladen, die doet het 'ml Daarmee laat U van U horen, daar mee brengt U nieuwe klanten ïn beweging. Maak daar goed gebruik vanl gevraagd, pijn. f20.- per week, om 4 u. n.m. beschikbaar is in de gelegenheid gesteld. Dat wil zeggen, één derde van het door baar verdiende is vrij van belasting en dat met een minimum van 1500 per jaar. Vergroot zij, door haar arbeid, het gezinsinkomen met 11000.per jaar (ongeveer f20.per week), dan hoeft zij slechts van de helft van dit bedrag belasting ie betalen. De gehuwde vrouw, die reeds lang heeft gedacht aan een nette bezorgwïjk, maar vanwege de belastingdruk daarvan werd afgehouden, krijgt nu haar kans I Diegenen onder hen, die in de namiddag een paar uur kunnen vrijmaken, nodigen wij uit zich te melden: N.V. Rotterdamsch Nieuwsblad, Smallehavenstraat X, hoek Westhavenkade. tel. 3229, Vlaardingen, tussen 10 en 17 u. Inschrijving van leerlingen voor de afdelingen: onderbouw (1-jarig) Gymnasium A H.B.S. A Gymnasium B H.B.3. B Middelbare Meisjesschool voor de cursus 1963''1964 kan geschieden bij de rector van het lyceum, die daartoe in bet schoolgebouw aan de Westhavenkade 95. spreekuur houdt op: zaterdag 2 maart 1963 maandag 4 maart 1963 van uur v-m- öf na telefonische afspraak. Telefoon school: 2242; huisadres rector 4087. Het schriftelijk toelatingsexamen wordt afgenomen op 11 en 12 juni 1953 in het schoolgebouw. (Van onze Parjjse correspondent) Als gevolg van een reeds lang bestaand conflicht tussen vakbondon en rederijen zijn dertig trawlers in Bordeaux, Fécarop en Saint-Malo niet op de traditionele dag van 15 februari uitgevaren. Men verwacht de gezamenlijke uitvaart niet eerder don begin maart. Over de Franse vissersvloot is de laat ste weken nog ai wat te doen geweest. Een algehele vernieuwing is gaande o.m. dooi opruiming van de nog overgebleven hou ten schepen. Door toeneming van de in ternationale concurrentie, mindere op brengst van de visbanken in de wateren van West-Europa en bepaalde maatregelen van sommige landen binnen hun territo riale wateren, is men evm&ls in Ne derland op zoek naar nieuwe visserij- gronden ten westen van Groenland, in de buurt van Newfoundland en langs de kus ten van Argentinië en Chili. Drijvende la boratoria van Saint-Pierre en Miquelon liggen niet ver van de grot3 Amerikaanse markten. Maar daarvoor heeft men grota en moderne schepen nodig, wat door de rederijen niet alleen kan worden gefinan cierd. Aangedrongen wordt op krachtige staatshulp. De Franse vissersvloot Is als volgt sa mengesteld: trawlers voor gez. vis 28 39.444 ton idem voor verse vis 1.419 116.072 idem voor ddepvries 3 1.273 idem voor levende vis 96 7 200 idem voor tonijn 110 t 7.539 idem voor tonijn diepvries 15 2.104 langousters 113 6.426 idem voor diepvries 35 7.899 diepvriestransporteurs 1 3.393 diversen 2.01Q 33.302 kleinere schepen 30.383 27.060 vis schaaldieren gezouten vis schelpdieren oesters Totaal 14.211 251.722 ton De resultaten over 1961 waren aan waarde: ton miljoen N,F. 376.225 549.— 21.192 85.4 58.944 66.5 41,743 35.3 1.889.020 354.— Wat betreft de buitenilandse concurren tie is er tijdens een debat in de senaat begin februari op gewezen, dat Engeland, Duitsland, België, Nederland en Canada aan de reders veel grotere subsiedies ver strekken dan de regering in Parijs dit doet aan de Franse reders. Aangedrongen werd op diepvriesinstallaties laags de Atlanti sche kust om te voorkomen, wat verleden jaar gebeurd is m Morbihan, toen dui zenden tonnen sardines in zee werden te ruggegooid. Soortgelijke incidenten zijn voorgekomen in Quimper, Concameau, Lo~ rient en La Trini té-sur-Mer, waar men zich fei heeft verzet tegen importen uit Marokko zonder inkomende rechten. Ook is in de Senaat geklaagd over ster ke achteruitgang van de visopbrengst m Frankrijk, ofschoon het verbruik toeneemt door de stijgende bevolking. Boulogne-sur- Mer is de voornaamste vishaven maar daar de produktie achteruitgelopen van 123.000 ton vis m 1960 tot 117 000 m 1361 en 110.000 in 1962. in 1950 werkten 110 trawlers en 2.200 man voor de visvangst, die cijfers zijn in 1962 resp. 63 gemoderni seerde trawlers en 1500 man. Dc werkloosheid in het havengebied is toegenomen van. S27 m november 1961 tot 1,172 in december 1962. Sommige van da sprekers gaven van deze achteruitgang de schuld aan de gemeenschappelijke markt. Door de liberalisering van de handel en verlaging van de inkomende rechten is de invoer toegenomen van 21 miljard oude franken in 1959 tot 37 miljard in 1S62 In dit totaal van import is de belangrijkste post verse en bevroren vjs: van 3.800 ton In 1959 tot 21.000 ton ia 3962. Het resultaat hiervan is, dat de vissers hun vis voor e?n appel en -een el aan de visrireelfabrieken moeten verkopen. De verkoop van industriële produkten, waarvan dc vervaardiging de luchtveront reiniging en de verontreinigng van het oppervlakte water tengevolge heeft, wordt door grote reclamecampagnes gesteund. Enige aandacht aan de middelen om deze luchtverontreiniging en waterverontreini ging enigermate tegen te gaan begint ech ter pas nu te ontstaan. Inmiddels drinkt negen procent van dc Nederlandse bevol king drinkwater van een onvoldoende kwaliteit Aldus schrijft dr. K. J. H, Kruisinga, di recteur wetenschappelijk onderzoek en planning van de directie volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in het laatst verschenen nummer van het tijdschrift voor Sociale Geneeskunde. In dit artikel schenkt dr. Kruisinga aan dacht aan de „armoede van de publieke dienst". Hij stelt vast dat voortdurend bijzondere maatregelen van bestuurlijke aard nodig zijn om de financiering van de gezondheidszorg aan te passen aan de eisen, die de stand van de medische tech niek en wetenschap stellen. Bij de stijgende welvaart, aldus dr. Krua- singa, en bij de zich ontwikkellende me chanisatie en industrialisatie zal het niet mogelijk zijn de gezondheidszorg op een zich met deze stijgende welvaart m even wicht zijnd pei3 te handhaven, indien niet ook ten behoeve van deze gezondheids zorg de noodzakelijke materiële middelen ter beschikking zullen komen. De vervoersbcpalingen van het EGKS- verdrag en dus ook de voorschriften over pablikatic van tarieven gelden volgens de Hoge Autoriteit in principe ook voor het vervoer over zee van kolen en staalpro- dukten. De Hoge Autoriteit heeft zich hiermee aangesloten bij de menmg van haar juri dische afdeling, die bij een onderzoek dat was ingesteld in verband met Engelands voorgenomen toetreding tot de EGKS tot de slotsom was gekomen dat de vervoers- bepalLngen van het EGKS-verdrag ook op de-zeescheepvaart van toepassing zijn Het standpunt van de Hoge Autoriteit sluit echter niet uit dat voor het ver voer over zee van kolen en staal ten aan zien van de pubiikaïie van de vrachttarie ven een bijzondere regeling getroffen zou kunnen orden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1