mm NIEUWSBLAD pw mm Oud-Schiedammer vond werk atoom-reactor in Sydney bij een K Camavalsvreugde Schiedamse zalen in verscheidene Inspecteur H „Hoe is het Wïllems van Bever ent brandje begonnen De' Zesde Lichtstoet wordt op zaterdag 27 april gehouden W. v. i 8UH0 r, Kroon op reeks van zware emigranten] aren AT O AAR. ANNEER „Het gevaar schuilt ook in de fles" V rouivemvereldgebed- dag met Koreaans motto HULP VAN DE SPECIALIST F oor jaarsstemming rond de Koemarkt Burgerlijke stand Hervormde Gemeente gaat weer bouwen Sneeuiv-voetbal voor H-DVS en Excelsior Spelregel-wedstrijd hij Hermes-DVS DAMESJAPONNEN Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BR0ER5VEST 3 - TELEFOON 68091 .uSCH fuEÜWSBLAD MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 SCHIEDAM: Klachten over bezorging: 18-30 tot 21 uur: Telefoon 87202, Rotterdamschedijk 232c. KETHEL: Groeneweg, Seringenhol 3. RUIM' TWINTIG JAAR had onze stadge noot Ton Landsbergen bij een, Schiedamse Technische Handelsonderneming gewerki (hy bracht bet er tot hoofd bij de admini stratie) toen plotseling de emigratie hem tc pakken kreeg. „Ik had zoveel over Australië gelezen en gehoord en het ver langen naar dat land van zon en ruimte werd me te sterk", zo verklaart hij thans, Als vrijgezel zaten er weinig moeüijkhoden voor hem in de weg en het avontuur trok hem. Daarom verliet hij de woning aan de BK-laan in Schiedam, Nu valt in het algemeen dat Australische „avontuur" raee of tegen, al naar men het bekijkt. Want toen de heer Landsbergen op zo'n vermaarde „sheepfarm" in het achterland van de staat Nieuw Zuid Wales terecht kwam, bleek het werk dat hij moest ver richten helemaal niet zo aantrekkelijk. Er was net een overstroming geweest en veel werk was er niet te vinden in Wagga- Wagga, een flinke stad in dat achterland. In hetzelfde kosthuis waar Ton vertoef de, bevonden zich nog tien Nederlanders, die op werk zaten te wachten- VOETROTSPECIALIST Toen de aanbieding kwam om op een schapenfokkerij de dieren tegen het ge vreesde „voetrot" te behandelen, was dat een kans die graag werd aanvaard. „Het was een bloederig karwei", herin nert Ton zich, „want je moet kerven en snijden in de poten van het dier- Een nare behandeling." Maar vijf maanden hield de heer Lansbergen dat karwei vol; toen had hij er schoon genoeg van. Daar kwam dan nog iets bij. De heer Landsbergen v/as nl. inmiddels met de handschoen getrouwd en zij was naar Australië onderweg. Omdat het op een schapenfokkerij niet bepaald aantrekkelijk wonen, is voor een MAANDAG 25 FEBRUARI Malsoa Westerns, 7.30 uur; Kath. Vrouwen gilde. Jaarver gadenng. Wijkcentrum, 7 uur: Voetbalvereniging SFC, Filmavond. Wijkcentrum, 8 u:De Blauwe NV-vergadeHog stadhuis: 8 uur, vergadering gemeenteraad. DINSDAG 26 FEBRUARI Jlusis Sacrum, 7.3» uur, Wilton Fijenoord, toneel- en filmavond. Irene, 8 uur: Veveo-iilmavond. BIOSCOPEN, Passage Theater: dag. 2 en 8 uur: za„ zondag 24,157—9.15 uur: Jungle Cat. Monopole Tfcfater: ma. di„ wo, 2 ea 8 uur Olifantjagers. APOTHEKEN Apotheek Nieuwland» Dr. Wibautplein 17 MUSEA Stedelijk Museum, dag. 10—5 uur: „Kunst schatten van de Oud-Katholteke Kerk. 6 Onze vroegere stadgenoot Ton Lands bergen met zijn beide zoom in rijn werk plaats In Australië. vrouw, bleef mevr. Landsbergen op een kamer in Sydney en lceerdo haar echtge noot alleen naar Wegga-Wegga terug. Twee maanden later was hij weer in Sydney en zeven weken zonder werk. Mevr. Landsbergen had inmiddels een baan op een kantoor en na die zeven we ken kreeg de heer Landsbergen als onge schoold arbeider in een chemische fabriek wat te doen Na drie maanden werd hij magazijnbe diende cn een jaar later kopiïst van. teke ningen. HEEL ERG VLOT verliep de immigratie in het begin, dus allerminst. De baan als kopiïst hield hij echter vast en de heer Landsbergen bleef zelfs 9 jaar bij de firma. Toen trok hem een andere baan. Er werd nl. te Lucas Height, dat op enige afstand van Sydney ligt, een atoom-reactor gebouwd en daartoe voelde de heer Lands bergen zich aangetrokken. In april van het vorig jaar kwam hij daar voor de bediening van allerlei machines. De heer Landsbergen hoopt nu, na vol doende opleiding, technisch ambtenaar in dat bedrijf te kunnen worden. „Het ziet er naar uit, dat we nu gekomen zijn waar ik graag wilde zijn", aldus de heer Landsbergen en daar bedoelt hij dan zijn baantje mee. 9 Grootvader Landsbergen is gek op zijn kleinkinderen en neeft er geen spijt van dat hij nagekomen is.. Want mevr. Landsbergen heeft inmiddels haar „home" al gevonden. In het plaatsje Sutherland, één der verre voorsteden van Sydney, is het huis gereed gekomen waar mee de heer Landsbergen in 1953 zei* een begin heeft gemaakt. Later kreeg hij een voorlopige woning toegewezen, zodat het huisvestingsprobleem was opgelost; een aannemer heeft toen de rest gedaan, nadat een lening was verkregen. Dat huis is nu klaar en het benedenge deelte is verhuurd, zodat de afbetalingen vlot kunnen geschieden. Het vorig jaar heelt het echtpaar Lands bergen de Nederlandse nationaliteit voor de Australische verwisseld, als bewijs dat zij niet meer voornemens zijn naar het oude vaderland terug te keren. Daartoe heeft ook bijgedragen de om standigheid, dat inmiddels ook een broer, een zuster en vader Landsbergen naar Australië zijn gekomen en nu naast het echtpaar Landsbergen zijn komen wonen. Het is dus uiteindelijk een familie-emi gratie geworden en dat verhoogt in dit verre land de aantrekkelijkheid. ZATERDAGAVOND werd door ver scheidene verenigingen in Schiedam carnaval gevierd. In Tlvoli waren het de leden van de Jazz Sociëteit Nieuwland, die daar overigens elke zaterdagavond domicilie kiezen en nu in de vreemdste Gemotoriseerde Prins Pepito I en de Raad -van Elf in Musis Sacrum. en vrolijkste kledij feestvierden. Het meest opvallende verschijnsel was wel, dat jon gens zich verkleedden als meisjes en Dat de heer H. Willem van Beveren, in specteur van de Schiedamse politie, meer doet dan ver keer slessen geven aan brom- fietsrtfders. .bleek zaterdagmorgen tijdens het KRO-programma „Djtnn", want op een gegeven moment kondigde Djinn-menger Leo Neltssen aan, dat Kees Schilperoort een vraaggesprek met de heer Willems van Beveren zou hebben en wel over branden en het zoeken naar de oorzaak. De Schie damse inspecteur kon vaststellen, dat de branden die in Schiedam plaatsvinden, na genoeg steeds worden opgelost. Uitgaande van de grote brand, die onlangs het ge bouw van C. en A. In Amsterdam ver woestte, stelde Kees Schilperoort enkele vragen aan de Inspecteur, waaruit het vol gende gesprek resulteerde: Leo Nelissen vroeg zich af, hoe men van uit recherche-standpunt eigenlijk de oor zaak van een brand,gaat onderzoeken. Kees Schilperoort vroeg daarna, wat er voor de politie bij een brand nog meer te doen is, dan het opzij duwen van de mensen, die komen kijken. Eén van. de belangrijkste poll tie-taken, aldus de heer Willems van Beveren, is naast afzetting en. hulpverlening ook het opsporen van de oorzaak. Daar begint men direct mee. Zodra er een rechercheur in de buurt is. Hij begint dus te zoeken naar de brandhaard: Waar is het begonnen? Hij kan dat vragen aan-de omstanders, hij kan dat vragen aan de brandweermannen, die het eerste ter plaatse waren. Hij vraagt dus aan de spuitgast die het eerste water in de vlammen heeft geworpen: waar was het nou precies? en dan probeert hij met een bedrijfsleider of met arbeiders uit de znak na te gaan, wat ter plaatse stond. Ondanks het winterse weer moet de aan dacht- toch gevestigd zijn op de komende feest- en gedenkdagen, omdat het pro gramma hiervoor nu eenmaal geruime tijd van voorbereiding behoeft. Daarom is óók de Commissie voor de Lichtstoet 1963 reeds met haar werkzaam heden begonnen. De eerste contacten zijn gelegd en binnenkort worden de uitnodi gingen. voor deelname ditmaal in een aantrekkelijke folder-vorm aan belang hebbenden verzonden» De commissie rekent op een nog grotere deelname dan vorig jaar» toen de Licht stoet Inderdaad een groot succes is ge weest. Enkele feiten zijn onder de loep ge nomen, zoals b.v. het vrij lange oponthoud an de Aleidastraat in afwachting op de uit, slag van de jury's en het ontstaan van hiaten aan het einde van de route. De commissie meent door de te nemen maatregelen, deze bezwaren geheel te kun nen ondervangen, o.a. door te bepalen, dat in aan de Lichtstoet deelnemende vereni gingen e.d, waarbij lopende deelnemers zijn, geen kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar mogen zün. Dat de Lichtstoet dit jaar op 27 april wordt gehouden, vindt zijn oorzaak in de uitgesproken voorkeur van de deelnemers voor de zaterdag, mede in verband met het optuigen van de wagens. Er is dan ook besloten, met enige tegen zin weliswaar, in het belang van de Licht- Etoet deze los te maken van de Bevrij dingsdag en in principe de zaterdag ervóór daartoe te bestemmen. Daar deze dit jaar op 4 meir de Herden kingsdag, valt is 2? april gekozen, omdat verschuiving naar II mei weer bezwaar oplevert door het te laat invallen van de duisternis. De lampion-optocht, waaraan deelname van alle kinderen, al of niet in verenigings verband, vrij is, wordt gehouden op maan dag, S mei. Eventueel nu reeds gewenste inlichtingen worden gaarne verstrekt door de secretaris der commissie, de heer P. J. Drenth, Burg. van. Haarenlaan 946, teL 63838. Op vrijdag i maart a.s. wordt, zoals ge meld, de Vrouwenwereldgebedsdag gehou den. De liturgie, die tot onderwerp heeft „Meer dan overwinnaars*' (Rom. 8;37>, werd ditmaal samengesteld door enige vrouwen uit Korea, een land waar men vele bange jaren van oorlog of oorlogsdrei_ ging gekend heelt en nog kent. Dit land is wel ver van ons verwijderd, maar wanneer wij denken aan de schei dingslijn, die het in tweeën splijt, aan de haat, het wantrouwen en het verdriet die aan beide zijden van die lijn gevoeld wor-: den, maken wij onwillekeurig een verge lijking met dergelijke scheidsmuren in ons werelddeel en dan komt Koreametzijn no den opeens dichter bij ons. Gaarne wekken wij alle vrouwen op, één der samenkomsten bij te wonen. Deze worden in Schiedam gehouden in de vol gende kerken: Ev. Lutherse kerk, West- vest h. Oranjestraat; Vredesfcerk, prof. Poelslaan; Opstandïngskerk, Honnerlage Gretelaan; Beütelkerk, Nieuwe Maasstr. In Kethel: De Geref. kerk. „De Ark", SchJedamseweg. Aanvang alle diensten 20 uur. Brand kan een hele reeks oorzaken heb ben. Er zijn natuurlijke oorzaken en dan denk ik aan de zon of aan de bliksem. Je hebt vonkenregens, die van buitenaf kun nen komen, je hebt die beroemde stook plaatsen, kachels en rookleidingen en schoorstenen. Je hebt ook nog oorzaken die verband houden met bouwkundige gebre ken en dan is er nog een o-orzaak, nL de zelfontbranding, die dikwijls door che mische of natuurkundige processen worden, teweeggebracht Dan denk je weer aan broei, aan rotting, aan gisting en aan roest- koolvorming, zoals dat heet. Ook andere processen (en dan moet je even aan onge bluste kalk denken) b.v. bij kunstmest, die ook wel eens tot branden aanleiding kan geven. Een andere mogelijkheid is de elek triciteit De statische, dat is dus de vonk- vorming, die door wrijving zou kunnen ontstaan (aan drijf riemen in een. werkplaats) en. gewone elektrische stroom, zoals bij kortsluiting. Hoe de zon een brand veroorzaken kan? Wel, een fles die een beetje bol vormig is en die In de zon staat kan als een soort brandglas werken en aldus een brandbaar voorwerp, dat er achter staat, in brand steken. „O, als je dos thuis een vaas hebt staan en die staat precies in de zon, dan kan daardoor brand ontstaan?" a'dus vroeg Kees Schilperoort. Inderdaad, we hebben dat in Schiedam nogal eens gehad en dan zocht je je na tuurlijk wild naar de oorzaak. Eindelijk bleek dan, dat brandglaswerking de oor zaak was. „Daar zijn nogal wat flessen In Schie dam", aldus Kees Schilperoord. irJa» en we hebben zo'n brand toevallig in een winkel met die flessen gehad". „Wordt de oorzaak meestal ook gevon den?" Ja, ik kan haast wel zeggen dat we- haar bij alle onderzochte branden heb ben kunnen vinden. In de eerste plaats be rust de leiding van het opsporingswerk bij de officier van justitie, die kan dus alle deskundigen inschakelen, die hij wenselijk acht en er zijn er vele. We hebben het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, dat een keur van specialisten herbergt en we hebben Delft, de TNO, die ook zeer des kundige mensen heeft, die weer op het gebied van de chemie en de natuurkunde en van elektronica op de hoogte zijn. U kunt niet van een rechtercheur verwach ten, dat hij alles weet maar gezamenlijk komen we er meestal wel uit. Na deze ook voor Schiedammers leerza me woorden werd voor de heer Willems van. Beveren in Hilversum een verzoekplaat afgedraaid, nl. de „Politie-defileermars". Met een „Hartelijk dank" en „Tot uw dienst" eindigde dit (kennelijk telefoni sche) vraaggesprek tussen Hilversum en Schiedam, hoewel de mars de heer Willems van Beveren daarna beslist nog enige tijd als muziek in de oren geklonken zal heb ben. Het centrum van Schiedam had za terdag veel wzg van een saterdag middenin de lente of de zomer. Moe ders met kinderwagens too ren er bij de vleet, (de kap van de wagen zelfs naar beneden), ijsetende kinderen (en ook wel ouderen) en soms zelfs in kort jasje lopende jongemannen De stralende zon was hiervan -de oor zaak ett doordat het Gavioli-orgel de „Wa terpoor ter' vrolijke draaiorgel- klanken ten gehore bracht, was het echt gezellig veroteven op Broersvest en HoogstraatDat vele stadbenoten 's zaterdagsmiddags steeds weer het centrum van Schiedam opzoeken, was te zien aan de drukte rn de winkels, fn sommige bedrijven leek het, alsof de artikelen daar cadeau gegeven werd. In ieder geval was het lente weer er de oorzaak van, dat de stren ge vorst van de af géi open maanden voor korte tijd werd vergeten. En dat terwijl ket woordje r,dooi" nog steeds in de weerberichten ontbreekt. Geboren: Maria H J dv J L G de Keij- zcr en C M Bouwmeester, Paul zv R Bij loo en E A Straat, Robert zv J v Heijst en M E Degellng, Peter f av B J v Buijtenen en J C de Jong, Orlando zv D v d Kuil en E Duimel. Overleden: EJG Timmermans 50 j echtg van F den Blaauwen, J v Aalderen 79 j, A M Wïllemsen 65 j wed van M Zagwyn, P Rijks 60 j; A J Nederhof 54 j. Het Is nu wel zeker, dat het Nieuw Kerkelijk Centrum in het oosten, van Schie dam aan de van Swm den sing el zal ver rijzen. De daarvoor nodige grond is door de burgerlijke Gemeente te koop aange boden en zal over enige tijd eigendom van de Kerk worden. Na overleg met de Bouw en Restauratiecommissie der Hervormde Kerk zal een architect worden aangewe zen om de bouwplannen gereed te maken voor hun uitvoering. Door het college van Kerkvoogden is een commissie benoemd, welke zal nagaan aan welke eisen het gebouw moet voldoen, zowel in hoofdlijnen als in details. Voor en tijdens de bouw zal nauw met de archi- In Sportpark „Thurlede" speelde zater dag tweedeklasser Excelsior *20 een oefen wedstrijd tegen het eerste team van Her mes DVS- Bij Excelsior was alleen Th. Bierhuizen niet van de partij, terwijl bij Hermes-DVS Kerklaan de linksbuiten plaats bezette. Voor zover de rulle sneeuw, waarin ge speeld moest worden, zulks tooliet is het een aardige wedstrijd geworden met een overwegend sterker Kermes-team. De blauwwitter! hadden tevens voor, dat zij reeds enkele wedstrijden, op een be sneeuwd veld hadden gespeeld. Voor de spelers van gastheer Excelsior was het de eerste keer. Het treffen Is geëindigd in een klinkende 8—2 zege voor HDVS. Bij de rust was het reeds 04. Ongeveer honderd toeschouwers woonden deze sneeuwwedstrijd bij. Zondag a.s. komen elftallen van SW bij de zwartwitten op bezoek. Behalve de eerste elftallen komen tevens combinaties, samengesteld uit lagere elftallen tegen el kaar in het winterse strijdperk. De eerste wedstrijd begint om li. uur. tect moeten worden samengewerkt Om tot do best mogelijke resultaten te komen. Deze commissie is als volgt samenge steld: E. S. v. d. Linden, voorzitter; Mr. H. Snoep: ds, J. G. Jansen; J. M, Grijzenhout; L. v. d. Hoek; B. 3VI. Koppenol. De arbeid van deze commissie zal voor de Hervormde Gemeente van groot belang zijn en daarom zal de Gemeente van het verloop van de zaken steeds op de hoogte gehouden worden. Maar daarnaast zal zij aan de gemeente nieuwe en grote verplich tingen opleggen, want deze houw moet ge financierd worden. Ook hiervoor zullen maatregelen genomen moeten worden. Voor de tweede maal zullende vereni gingen Demos, Excelsior '20, HBSS FPSC Schiedam, SFC, SVV en WF als gast in de Hermes-DVSkantine deelnemen aan de spelregeltestwedstrijden, die georganiseerd worden door de Schied. Scheidsr. vereni ging (SSV). De eerste ontmoeting vond op woensdag 13 febr. plaats, waarbij Schie dam en Exc. '20 met het maximum aan tal punten. (90) uit de bus kwamen. Het waren toen de C-junioren, die tot deze prestatie kwamen. As. woensdagavond zullen de B-junioren van genoemde ver enigingen elkaar bestrijden. DEUX PIECES, enz., enz.» voor het nieuwe seizoen. lange Kerkstraat 19 Schiedam - tel. 66135 meisies, wanneer zij niet de metamorfo se hebben ondergaan tot de op carnaval zo geliefde Spaanse danseres, zich in jon gen ski edij hebben gestoken. Consequent volgehouden leidt dit evenwel nimmer tot verwarring. Wij zagen bijvoorbeeld een „Dorus" dansen met een arabier, uitgerust met een (ongevaarlijk plastic) kromzwaard. Een combinatie, waarvoor men buiten carna- valstijd wel even de wenkbrauwen zou hebben opgetrokken. Ook een figuur, ge ïnspireerd op onze strip „Tante Patent was aanwezig. Wij ontwaarden tenminste een. aan een veiligheidspeki bevestigd; sierlijk vossestaartje, dat achter een niet minder sierlijke damesrug meezwierde op de maat van de muziek. Voor die muziek zorgden de Harlem Five", zo nu en dan afgewisseld door een boerenhand. TM MUSIS SACRUM was het de Hcckey- T vereniging „Spirit" geregeerd door Prins Pepito I en zijn onafscheidelijke Raad van Elf, die het carnaval vierde. Prins Pepito werd dapper bijgestaan door de hofkapel Coco and his great Gin town pioneers. Pioneers" heeft dan betrekking op de muziek, die gespeeld wordt, niet >p de Gin. want velen zijn daarin voor gegaan. Pepito zal zich waarschijnlijk de eerste vorst der zotheid kunnen noemen, die zich binnen de beperkte grenzen van zijn rijk gemotoriseerd voortbeweegt. Het prinselijk vervoermiddel was een piepklei ne met motor uitgeruste autoped. Een bewijs, dat zolfs in het rijk der feest neuzen de civilisatie onmiskenbaar voort schrijdt. Was het gezelschap In Tivoii al uitheems, hier bezat het nog meer het uiterlijk, met de wind uit allerlei streken tc zijn bijeengewaaid, Toch ontbreekt in de streken boven de grote rivieren (een uitdrukking die men meestal gebruikt ter aanduiding van het misdeelde gebied, waarvan men meent dat het geen echt carnaval kan vieren) het gezichtsmasker, dat de feestganger incognito verleent. Waar hot wel gebruikt wordt biedt hat trouwens geen enkele bescherming, want, werdt het niet opgelicht door een ander, die we! eens wil weten of zijn vermoe dens juist zijn, dan schuift de drager het masker wel eens op om even het be zwete voorhoofd af te vegen. Ket demas qué levert hier dan ook geen echte ver rassingen. Daarvoor wordt het carnaval in Schiedam In te beperkte kring gehou den. DE SNACKBAR „The Blue Bell" aan de Mgr. Nolenslaan was er een carnavalsavond, die druk werd bezocht en waarbij het aan een dansje cn d; nodi ge muziek niet heeft ontbroken. Een bandje, bestaande uit drie gitaren en een drummer hebben voor muziek gezorgd en de (verklede) jeugdigen droegen er hun steentje toe bij, dat het door de eigena res, mej. W- P. v. Gent georganiseerde feest inderdaad iets van carnaval weg had. Het Interieur van de snackbar hing vol feestverslerselen, ballonnetjes en ser pentines. Alia aanwezigen droegen een feestmuts en tot twee uur in de nacht is er gedanst, gezongen en pret gemaakt. Ten slotte vierden ook de leden van Hexrnes—DVS ia het clubgebouw in „Har- ga'' een enthousiast carnavalsfeest. Het clubgebouw was hiertoe in de ware sfeer gebracht, o.m. met de decors van het ;n september van het vorig jaar opgevoerde pleinspel. Behalve een dansorkest droeg een boe- renkapel ertoe bij om er de juiste stem ming in te brengen en te houden. Er was veel leut en gezelligheid, zodat de contactcommissie wederom op een ge slaagd feest kan terugzien. De voorzitter vai. de commissie, Lou Stouthandeï, kon digde de leden aan, dat ongeveer half maart een tafvltennistoernooi zal worden gehouden. Voor dc maand mei staat een grote „puzzelrit" op het programma, waaraan berijders van alle voorkomende soorten motorvoertuigen kunnen deelnemen. Ten slotte waren ruim honderd jeugdige leden van dc vereniging „Het Singelkwar tier" zoodagavond in het eigen zaaltje van de vereniging Marijke aan het Broersveld in vrolijke stemming op het derde Carna valsfeest Met veel brio speelden de John- co's daarbij-passende muziek. Er waren pasja's, geisha's, clochards en allerlei an dere gemaskerde en verklede jongelui.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1