ROTTERDAM NIEUWSBLAD Wat er in het Provinciehuis wel en niet naar voren kwam Wouter Don is overleden De Blauwe N.V. na 121 thans opgeheven bestaan. ADMINISTRATIEVE KRACHT Directiegebouw ziekenhuis voor opleiding verpleegsters 'n Nieuwe AN DO gesticht met 17.000 leden jarig de grenswijzigingsaffaire Agenda Ophoging bouwterrein in Westwijk Medewerking aan bouw chr. uloschool Vogelvoederactie in voorjaarsvakantie VOORSTEL AAN DE GEMEENTERAAD Vorst veroorzaakt grote stagnatie Burgerlijke stand Recreatieschap Brïelse Maas Garantie geldlening Het Zonnehuis Inenting was duurder Garantie voor stichting hervormde rusthuizen FAMILIEBERICHTEN KooMafCBtsdap es Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 - Tal 3229 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG S7 FEBRUARI 1963 Redactie; Tel. 545S VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 1NSULJNDESINGEL 33 Vlaardingen en Maassluis, die slechts zyde by de voorgenomen grens- wyzigmgen spinnen, hadden uiteraard niet zoveel op hun hart als Maas land, het grote slachtoffer. Toch heeft de Maassluise wethouder J. van Gelderen, die voor de zieke Maassluise burgemeester bet woord voerde, nog vry uitvoerig de Maassluise aanspraken op Maaslands grondgebied verdedigd en gemotiveerd. Het grootste deel van zyn betoog was gewyd aan het structuurplan MVM, dat de raden van de drie gemeenten in 1957 hadden aanvaard. Maasland heeft zich later weliswaar teruggetrokken, maar de aanvaarde principes hebben hun kracht behouden. Deze prin cipes heeft hy uitvoerig uit de doeken gedaan en daarmee aan willen tonen, hoe Maasland overstag is gegaan. De aanvaarding van het struc tuurplan hield de Zinstemming in met een groot woon- en recreatiegebied op de Maaslandse grond, die Maasland in het wetsontwerp moet afstaan. Nu schreeuwt Maasland echter moord en brand, dat Midden-Delfland als boerengemeenschap ten gronde gaat, als Vlaardingen en Maassluis in grote trekken gaan verwezenlijken, wat in dat structuurplan was vast gelegd. Dit was wel in grote trekken de tendens in dit betoog, tijdens de openbare vergadering, maandagmiddag in het Provinciehuis. DE ACHTERGROND Burgemeester mr. J. Heusdens, als de woordvoerder van Vlaardingen. nam de Maasslulsse woordvoerder de wind uit de zeilen met zijn verklaring: het MVM-plan is van de baant Dit wetsontwerp beeft niets met het MVM-plan te maken! Deze verklaring was echter niet bedoeld als te genzet van het Maassluise betoog, maar ge richt tegen wat de Maaslandse woord voerder A. P. Schat had aangevoerd over de de bestemming van de open strook tus sen Vlaardingen en Maassluis. Natuurlijk hapte Maaslands burgemeester 3T..J. Groot Enzerink in tweede instantie gretig toe: Ik sluit me bij de verklaring van collega Heusdens volkomen aan, het MVM-pIac heeft met deze affaire niets te maken. Maar is Maasland wel zo inconsequent geweest, als de Maassluise wethouder heeft gemend te moeten belichten? De kwestie was, dat boven Maasland de Kot terdamse dreiging hing van een onderspui- ting van grote Maaslandse gebieden voor de afvoer van Rotterdamse havenbagger. Maasland is toen met Vlaardingen. Maassluis gaan praten, om gezamenlijk deze dreiging af te weren, althans zovéél mogelijk te bezweren. Daaruit is het structuurplan MVM voortgesproten, waar- bij Rotterdam bagger kon spuiten op een terrein, langs de westelijke grens van Vlaardingen, van de waterweg in noorde lijke richting, waarbij ten zuiden van de spoorlijn Maassluis en ten noorden van de spoorlijn Maaslandse poldergrond zou wor den volgespoten. Dit opgespoten en dus verhoogde gebied werd in het VMV-plan met Maas terras aangeduid, bestemd er in stellingen te stfehten met hoogwaardige arbeid, Zelfs is met de gedachte gespeeld hier een universiteit te stichten. Maar dat was uiteraard tegen het zere been van Rotterdam. Dit structuurplan was echter niet veel meer dan een gespreksbasis voor de ruimtelijke ordening in het gebied, dat dit plan omvatte en gebiedsafstand door Maasland was daarbij in het geheel niet in het geding geweest Ook bi] verwezen lijking van het MVM-plan zou de Maas landse poldergrond in de verste verte niet 20 erg geamputeerd zijn geworden, als nu het geval is bij de gebiedsafstand in het wetsontwerp. Bovendien en nu komen we wel op een der kernpunten: bij de opstelling van het MVM-plan moest men zich baseren op de toen te verwachten woondruk van Rotter dam naar het westen, Twee factoren gin gen tegelijkertijd spelen, toen Rotterdam met Capelle tot overeenstemming kwam de Prins Al ex anderpol der op te spuiten en daar een woonstad van pakweg 170,000 In woners te creëren. De ene factor: Rotter dam had geen directe behoefte meer aan Maaslandse grond voor de lozing van zijn havenbagger: de andere factor: de Rot terdamse woondruk werd verplaatst naar het oosten. Deze twee factoren hadden tweeërlei gevolgen. Maasland had er geen behoefte aan een deel van zijn hoogwaar dig weidegrond zonder dwingende nood zaak te laten ondergpuiten. Maasland had als agrarische gemeente geen enkele be- *ang bij de schepping van het indus triële Maas terras ten kosten van boeren- grond. En het andere gevolg: met de ge wijzigde Rotterdamse aspiraties was de ha- als ontnomen, die had gegolden voor de nitstippellng van de ruimtelijke ordening In het VMV-plan. VEROUDERD CS-RAPPORT De situatie, die hierdoor voor Vlaardin gen en Maassluis ontstond, 20U men kun nen vergelijken met die van een hond, die het water in de bek is gekomen door het lekkere stuk worst, dat hem is voorge- houden, maar dat hij plotseling terug ge trokken ziet, voordat hij heeft kunnen toe happen. De bewering, dat Vlaardingen en Maassluis toen de stappen bij GS heb ben ondernomen, die tot de opstelling van dit wetsontwerp hebben geleid, behoeft daarom helemaal niet ongeloofwaardig te klinken, Maassluis, omdat het meende, dat het de noodzakelijke stadsuitbreiding al leen maar op korte termijn op Maaslands grondgebied kon verwezenlijken. Er lag langs de waterweg nog wel een grote op< pervlakte polderland beschikbaar, dat In een vroeger stadium reeds van Maasland naar Maassluis was overgeheveld, maar v-oor bebouwing zou dit eerst moeten wor den onteigend en opgespoten en daar zou veel te veel tijd mee gemoeid gaan. Dat hebben G.S. kennelijk ook geloofd, getuige de verklaring in de Memorie van Toelich ting bij het wetsontwerp, dat Maassluis binnen enkele jaren zich naar het westen zou moeten kunnen uitbreiden en dit alleen maar mogelijk was op Maaslands grondge bied, i.e. de Weverskade. Maar toen dit wetsontwerp met de bewuste verklaring de betrokken gemeentebesturen bereikte, was Maassluis zich al naar het westen aan het uitbreiden op eigen grondgebied: op het in Ijltempo opgespoten polderland langs de waterweg. Wethouder Van Gelderen vond hierin aan leiding op de openbare vergadering in het Provinciehuls, G.S. er op te wijzen, dat Maassluis nog veel sneller groeit, dan G.S. meenden te moeten veronderstellen. Hij had ook kunnen zeggen, dat het G.S.-rap- port volstrekt verouderd was, jaren op de feiten achterliep en G.S. zich met de be wuste verklaring min of meer blameerden. Maaslands burgemeester reageerde op deze opmerking van de Maassluise wethou der, dat deze snelle uitbreiding niet aller eerst moest worden gezien als voorziening in een behoefte, maar dat deze werd be paald door woningtoewijzing. Zowel het een als het ander is juist. In het waterweggei bied is een enorme woningbehoefte.' Voor de woninggegadigden is de plaats van ves- tiging in het waterweggebied volkomen on dergeschikt aan de vervulling van hun woonbehoeften. Althans bü de volkswo ningbouw. Iedere gemeente in het water weggebied, die aan de lopende band wonin gen kan aanbieden, groeit snel en zfi voor ziet tevens in een behoefte. Vlaardingen is daarvan het frappante voorbeeld geweest in de naoorlogse jaren. Maar toen ook steeds meer elders in deze behoefte werd voorzien, trok men weer uit Vlaardingen weg. Hetzelfde verschijnsel treedt in Schie dam op. WOENSDAG Luxor: 2 uur. Koe langer hoe gekker (aJ.J; 8 uur. Het raadsel van de verdwenen vrou wen (18 ir}. Stadsgehoorzaal, 8 uur, Hoofdstad Operette met „In einer kleinen. Konöitbrei". Harmonie, 8 uur. Filmavond N'cderl. Reisver- eemglng. Dr. A. Piesmanschool, 7.30 uur, Ueclamime- eurjfus. Volksgetrouw, 8 uur. Jaarvergadering ANMB. DONDERDAG Luxor, 8 uur. Het raadsel van de verdwenen vrouwen (1B jr). Stadsgehoorzaal, 8 uur. Filmvoorstelling VKC. ...Huis cios" Café-rest. Mes, B uur. Bijeenkomst werkgroep Hetinium. Spreker ir. K. H. Vos over Deiftse opgravingen. stad zou gaan fungeren. Hoe zeer dit te gen de denkbeelden van Vlaardings bur gemeester indruiste evenwicht in de woonwerkbalans van Vlaardingen ligt nog vers in het geheugen. In tegenstel ling tot de denkbeelden van wethouder De Bruijn. die zich hield aan bet devies: de ontwikkeling van Vlaardingen in het kader van de ontwikkeling van het gehe le waterweggebied. Daarom heeft Vlaar dings burgemeester naarstig gestreefd naar uitbreiding van industriegebied om de ontwikkeling van Vlaardingen-Noord tot slaapstad, zoveel mogelijk tegen te gaan. De projectie van het Maasterras als nletrw industriegebied moet daarom1 wel ten zeerste aan zijn wensen zijn tegemoet ge komen. Maar de ontwikkeling van dit industrie gebied zou alleen met de G.S.-plannen stroken als daar een woon-werkgebied zou komen Want anders zouden de bereke ningen bij de vervulling van de functie van Vlaardingen-Noord bij het opvangen van de naar het westen gerichte overdruk en daarmee de totale berekeningen van deze overdruk op losse schroeven komen te staan. STEEDS MEER ONLEEFBAAR Doch dit is inmiddels reeds op geheel andere wijze geschied. De destijds bere kende Rotterdamse woondruk naar het westen heeft een volkomen ander beeld gekregen door de ontwikkeling in de Prins Alexanderpolder, waarbij zich nu de ont wikkeling in de Krimpenerwaard heeft ge voegd. De Rotterdamse woondruk wordt steeds meer in oostelijke richting ver plaatst. En derhalve rijst de vraag: Is het nog wel nodig en wenselijk dat Vlaar dingen tot 1GO.OOO inwoners uitgroeit en Maassluis tot 30.000 of 60.000? Is dit wets ontwerp en bijbehorend rapport van G.S. niet op verouderde gegevens gebaseerd en holt het niet achter de feiten van de jongste ontwikkelingen in het Rijnmond gebied aan? Reeds lang is de wekroep verstomd: in Vlaardingen is het goed wonen, werken en leven. Dat „goed leven" zou thans ook al te sarcastisch in de oren klinken van mensen, die in veront reinigde lucht en met ondrinkbaar drink water moeten leven. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat zodra er' weef voor iedereen een woning beschikbaar is, grote aantallen Vlaardlngers naar meer leefbare oorden zullen uitwijken. En dat geldt niet alleen voor Vlaardingen in het zo lang zamerhand onbewoonbaar wordende wa terweggebied met zijn rioolwater en fa- brieksstank. Een van de meest bekende en sym pathieke Vlaardingse figuren is van ons heengegaan. Wouter Don heelt gisteren op 74-jarige leeftijd in het Vlaardingse ziekenhuis voor goed de ogen gesloten. Deze zo bijzonder be minnelijke man heeft met zijn grote gemeenschapszin een belangrijke plaats in de Vlaardingse samenle ving ingenomen. De waardering hier voor werd tot uitdrukking gebracht ia de verlening van de Vlaardingse sladspennïag en zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Als rasechte "Vïaardingcr heeft hij zijn brood verdiend in de specifieke bestaansbronnen van Vlaardingen als visserijstad: in de kuiperij en in de haringhandel. Vele jaren is hij kui pers haas geweest bij F. IJzermans en Co. Zo lang als wij hem kenden, was hij makelaar in haring en fust. Een haringkenncr bij uitstek, waarvan de Vlaardingse haringhandel dankbaar gebruik heelt gemaakt. Bij het krie ken van de dag kon men hem aan treffen op de Schevcningse vïsafslag, Tezamen met zijn zoon. Zoals toen voor het eerst van een aloude Vlaar dingse traditie werd afgeweken en de Kooinginneharing voor het eerst in Scheveningen werd aangevoerd. Niet mindere bekendheid genoot hij als vurig strijder voor geheelonthou ding. Vele functies heeft hij in het gemeenschapsleven bekleed, maar hij zijn verscheiden was hij nog steeds voorzitter van de Ned. Chr. Geheel onthoudersvereniging en voorzitter van de kuipersbazen vereniging. Als mede voorzitter van Patrimoniumswo ningen. Hij behoorde daarmee tot de strijders voor betere volkswoningen ut het met woon krotten bezaaide oude Vlaardingen. Als mede-oprichtcr van de Chr. Huishoudschool bekleedde hij tot het laatst toe de functie van be stuurslid. Ruim 20 jaar heeft hij voor de CHU in de gemeenteraad gezeten. Eerst van 19221941 en daarvan do laatste 6 jaar als wethouder voor de licht- en waterbedrijven, .slachthuis eu woningbedrijf. In 1946 keerde hij als raadslid terug en op 31 augustus 1933 iverd van hem als raadslid afscheid genomen, gelijktijdig met J. Bois en M« den Admiraal. Bij deze gelegen heid. werd hem voor zijn grote ver diensten de Vlaardingse stadspenning toegekend. Nog niet zo lang geleden beleefde de heer W.G.W. Don het heu gelijke feit van zijn gouden echtver eniging. Op de receptie in een der zalen van de Rehobotlikerk bleek op nieuw hoe gezien deze populaire Vlaardinger was. Aan dit rijke leven heeft de dood nu een eind gemaakt. Niet alleen voor zijn naaste familie leden, maar ook voor talrijke Vlaar dingse ingezetenen is een dierbaar mens heengegaan. Voor ophoging van bouwterreinen In de Westwijk is tot nog toe een krediet beschikbaar gesteld van f 600.000, welk be drag nu vrijwel geheel is gebruikt. In totaal werd bij de exploitatieopzet eer» bedrag van fl.200.000 voor ophoging vaa alle bouwterreinen ia deze wijk ge raamd maar burgemeester en wethouders achten het niet nodig al over het gehele resterende bedrag te kunnen beschikken. In verband met de voortgang van da bouwactiviteit in de Westwijk hebben zij nu de raad een krediet van 200.000 ge vraagd. De vereniging tot bevordering van schoolonderwijs naar de leer der gerefor meerde kerken, te Schiedam, wil, bij de ontworpen lagere school van die vereni ging, op een terrein aan de Philips de Goedestraat een gebouw zetten voor een op te richten school voor uitgebreid lager onderwijs. Het gebouw zal vier klasloka len en een vaklokaal omvatten en plaats bieden aan tenminste 91 leerlingen. Uit de overgelegde verklaringen blijkt, dat de school door het vereiste aantal van minstens 48 leerlingen bezocht zal wor den. Aan het gemeentebestuur is mede werking gevraagd bij de verwezenlijking var deze plannen en b. en w. hebben de raad voorgesteld aan dit verzoek te vol doen. Wc zullen wel opeu deuren intrappen, met u er op te wijzen, dat bij de aanhou dend strenge vorst de vogelvoederactie van de Vlaardingse Dierenbescherming onverdroten moet doorgaan. Dat zij daar bij op uw hulp is aangewezen en met na me op de scholenactie: 1 snee brood per kind per dag. Geen dag kan de voedering op de voederplnaisen bij de grote vogel concentraties worden overgeslagen. Daar om dreigt de donderdag ingaatde korte voorjaarsvakantie voor de schoolkinderen fimest te worden, als in deze periode niet een snee brood per kind per dag in liet Vlaardingse Dierentehuis binnen komt. Daarom verzoekt de Vlaardingse Dieren bescherming de moeders van schoolgaande kinderen ën ook alle overige Vlaardingse ingezetenen met klem, brood en ander vo- gelvoeder dagelijks te willen bezorgen aan de volgende adressen: hoofdbureau van politie aan de Delftseveerweg, Vlaardings Dierentehuis aan de Van Linden v.d. Heu- velweg 2, M. v.d. Bosch, Elennorastraat en De Bruijn, Zeemanstraat 7 (West wijk), Hedenmorgen werd aan het aislaglukaat betaald voor steurharlng ƒ55.—, ijle steur- haring ƒ51.0051.90, per kantje. Aanvoer VI. 131 met 50 kantjes; VI. 121 met 45 kantjes. Burgemeester en wethouders hebben de raad gevraagd in te stemmen met de ge dachte het direct ïegehouw van het nieuwe ziekenhuis in wijk Holy reeds nu gedeel telijk en later geheel in te richten voor op leiding xrni verplegend en. Voorts is voor gesteld een rontgenfilmontwikkelingsauto- maat voor de donkere kamer van de ront- genafdeting aan te schaf.en, hoewel dat een overschrijding der oorspronkelijke ra ming met 49.006 betekent. Tenslotte vragen b. en w. de raad er mee aceoord te gaan, dat de directricewoning op de twaalfde verdieping van het zusterhuis wordt ingericht. De kosten daarvan zullen 11.200 bedragen, maar oorspronkelijk was voor zo'» woning een bedrag van 40.000 geraamd. In de toelichting bij dit voorstel geeft het college een overzicht van de stand van zaken bij de bouw van het nieuwe zieken huis. Nadat in de zomer van 1962 al ver traging was opgetreden door het slechte C.S. LEGDEN ZICH VAST De wellicht voor velen onthullende ver klaring van de Maassluise wethouder, dat Maassluis helemaal geen kndhonger heeft maar dat Maassluis bij zijn uitbreidings plannen door hogerhand wordt voortge stuwd, kan in hetzelfde licht worden ge zien als de open erroen, waarmee Vlaar dingen met zijn annexatieplannen door G.S. werd ontvangen. Immers, Vlaardin gen deed op verzoek van. G.S. vrijwillig afstand van zijn plannen het stedelijke recreatiegebied langs de noordgrens te verwezenlijken, met de G.S.-toezegging, dat Vlaardingen elders gebied voor sta-ds- recreatie zou worden toegewezen Een soortgelijke G.S.-toezegging werd reeds ge daan, toen Vlaardingen zijn medewerking verleende a.h. Brielsche Maas-recreatie- pian. En waar kon dit gebied anders wor den gezocht dan op Maaslandse grond, omdat Vlaardingen immers zelf, na de projectie van plan Noord, geen stukje grond meer over had? Toen G.S. zich ak koord verklaarden met het plan Noord in hoofdzaak en stedelijk recreatiegebied aan Vlaardings noordgrens van de hand we zen, legden zij 'Zich reeds vast, stedelijk recreatiegebied voor Vlaardingen op Maaslandse grond aan te wijzen, onge acht de gevolgen, die dit voor Maasland en voor Midden-Delfland zou kunnen heb ben. G.S. waren er daarbij van uitgegaan, dat Vlaardingen tot een stand van rond 169.000 inwoners moest uitgroeien om de Rotterdamse woondruk- naar het westen te helpen opvangen. Dit betekende, dat Vlaardingen-Noord overwegend als slaap- Geboren: Anita Angelica dv A. Francke en G. L. F. Kamphuis Lorentzstraat 23; EUen Miranda dv C. P. H. Fijt en J. Bovenberg P K Dross aartstraat 140; Ca rina Martine Jacqueline dv E. Kool en C. A. Drop Ged. Biersloot 40d; Peter zv R. van der Hulst en J. Mostert Lorentzstraat 31; Jacobs Maria dv B F D Muurlink en J. M, Coenen Van Viandcnstraat 33; Eric zv VV. Spanjersberg en T. Struijs Gou den regenstraat 44; Robert Cornells zv A. C. Steijlen en. B. C. C. Jong Floreslaan 136; Marinus Cent 2v M. C. Feijtel en J. L. Fonteine Einthovenstraat 72. Overleden: Tannetje van IJzerloo 72 jr eclitgen. van M. Boerdam Pr Rutgersstr. 15; Miehiel Bloemendaal 63 jr echtgen. van M. van der Plas Emmastraat 108; Katharina Neeltje Noordhoek 60 jr echtg. van J. J. Munnik P K Drossaartstraat 106; Samuel Willem Pleijsier 86 jr echtg. van W. Sluijter 2e v. L Gaelstraat 144; Suzanna van Aalst 65 jr echtgen van W. Pols Maassluis Fenacolinslaan 16; Lucre- tia Jaap]e Pcin 71 jr echtgen van H. van der Have Maassluis G. A» Bredrastr. 2, De Nederlandse Vereniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken (Blau we NV) hield maandagavond in het Wijk centrum een buitengewoon belangrijke vergadering, zoals reeds onmiddellijk bleek uit het openingswoord van de voor zitter de heer J. M. Blazer. Er heeft nl. een grote gebeurtenis in de drankbestrij ding plaats gehad. Na vele jaren van voorbereiding en naar elkaar toegroeien van de verschillende drankbestrijders-or* ganisaties is op 15 december 1962 een fu sie tot stand gekomen van de Nederland se Groot-Loge van de Internationale Or de van Goede Tempelieren, de Neder landse Vereniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken en de Snelver- keers Onthouders Vereniging, met mede werking van een aantal vroegere leden van de Algemene Nederlandse Geheelont houders Bond. De nieuwe naam van de- fusie luidt Algemeen Nederlandse Drankbestrijders Orgahisatie (ANDO). Dr. W. Drees wordt als peetvader van deze nieuwe organisatie beschouwd. De heer Blazer deelde een en ander mede over de huidige stand van zaken, op het thans verenigde front van drank bestrijders: Het alcoholisme is anders dan vroeger, maar zeker niet minder erg. De kroeg verdween. Doch de alco hol drong door in de gezinnen, bij de jon geren en de vrouwen. Er is verandering van levensstijl. Men wil genieten en mee doen met verbruiks- en levensgewoonten, die vroeger als onbereikbaar werden be schouwd. Er is een wetsontwerp inge diend, waarin het maximumstelsel voor vergunningen en verloven A, de hoek steen van. de huidige drankwet, eenvou dig overboord wordt gezet Afschaffing van dit maximumsfcelsel zal leiden tot meer verkoopgelegenheden en dit op zijn beurt tot meer alcohoiverbruik. Het aantal patiënten van de Consulta tiebureaus voor Alcoholisme neemt van jaar tot jaar toe. Nederland telt meer dan veertigduizend alcoholisten, mensen in wier leven iets mis is gegaan door de drank. De nuchtere feiten tonen aan, dat het verbruik van gedistilleerd sinds 1937 steeg met vijfenzestig procent, dat van bier met vijfentachtig procent en dat van wijn zelfs met meer dan tweehonderd procent. In hoeveelheden uitgedrukt bete kent dit; gedistilleerd-consumptie thans 2.38 liter Gtv» liter in 1937), dat van bier 26.4 liter (14,1 liter in 1937) en dat van wijn 2.94 liter (1,4 liter in 1937), OPGEHEVEN De drinkgewoonten 'zijn totaal veran derd. Bij allerlei gelegenheden wordt thans een glaasje gedronken. Vrouwen doen meer mee dan vroeger. Hetzelfde geldt voor tal van jongeren. De winkel- verkoop van zwak-alcoholhoudende dran ken bij kruidenier, groenteboer, melkslij- ter, slager en sigarenhandelaar wordt sterk gestimuleerd. Nadat de verslagen van secretaris Weergang en penningmeester. Snel waren ren goedgekeurd, werd besloten tot de opheffing van de plaatselijke afdeling van de Blauwe NV, waarna onmiddellijk de afdeling van de nieuwe organisatie, do ANDO, werd opgericht. De vergadering ging er volkomen mede accoord, dat de bestuursfuncties door de zelfde personen worden voortgezet, d.w.z. voorzitter de heer J. M. Blazer, secretaris de heer J. H. Weergang en penningmeester de heer A. Snel, Deze drie heren blijven dus het dagelijks bestuur vormen. De nieuwe or- Inzameling Leger des Heih Men schrijft ons: De grote nationale inzameling \an het Leger des Heils zal in Vlaardingen dit jaar gehouden worden van 4 tot 16 maart. Een leger van vrij willigers staat aangetreden om ook dit jaar geheel belangloos, bij u aan te klop pen Om een bijdrage voor dit ganisatie telt zeventienduizend leden. De Blauwe NV dateert nog van 1842. De oud-onderwijzer en een der oudste drankbestrijders m onze stad, de heer A. Bakker, haalde vervolgens nog oude her inneringen op. Hij hoopt nog oude foto's en beschei den te vinden e nduti zullen er wellicht dia's en een geluidsband van vervaardigd worden. Een plaatje met een praatje, zo als voorzitter Blazer het noemde. Op ze ventien maart a.s. is er in Den Hang een grote provinciale bijeenkomst van de nieuwe ANDO: als officiële afgevaardigden hier naar toe werden de voorzitter en de penningmeester aangewezen. Tenslotte vertoonde de heer Snel nog enkele aar dige, heel oude, en juist daarom interes sante films van Charley Chaplin, welke veel hilariteit verwekten» weer, is dat nu In nog veel sterkere mate het geval door de vorst. De bouw is voor een groot deel lamgelegd, hoewei in het beddenhuis met bepaalde werkzaamheden kon worden doorgegaan omdat eind de cember begonnen werd met stoken. Voor stoken tijdens de bouw werd destijds een bedrag van 30.000 uitgetrokken, maar doe.- de hevige koude moet met overschrij ding van dat bedrag rekening worden ge houden. Begin februari waren 170 arbeiders bij het werk betrokken, waarvan 70 met vorst verlet. Het beddenhuis Is nu voor een groot deel gereed, maar dat is in veei mindere mate het geval met het zuster huis en de laagbouw, waar het werk sinds 24 december stil ligt. Met betrekking tot de financiële kant van de bouw wordt meegedeeld, dat door verschillende meevallers de minder kosten nu zijn opgelopen tot 335.900. Daar staat echter een post meerkosten tegen over van 259.700, zodat tot nu toe werke lijk gemaakte kosten 76.200 lager zijn. dan oorspronkelijk was geraamd. Het be drag van 49,000, dat de gevraagde rönt- genontwikkelautomaat meer moet gaan kosten, had het college zonder meer ten laste kunnen brengen van het verleende krediet van 26.000.000, maar aangezien het een overschrijding betekent met 23V» van het voor dit onderdeel geraamde be drag van 215.000 heeft het hiervoor een afzonderlijke machtiging van de raad wil len vragen. stelt hen toch niet teleur? Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld in te stemmen met de plannen de stichting recreatieplan Brielse Maas te veranderen in een lichaam vol gens de wet gemeenschappelijke regelin gen. Het college wijst er op, dat het van begin af aan voorstander van een ge meenschappelijke regeling is geweest en noemt als duidelijke voordelen daarvan drie punten, die het heel belangrijk vindt. De handelingen van een bij gemeenschap pelijke regeling te stichten lichaam spe len zich meer m de openbaarheid af; het recreatieschap zal, in tegenstelling tot de stichting, eigen verordeningen kunnen ma. ken en eigen belastingen kunnen heffen. O De vereniging Het Zonnehuis heeft ver gevorderde plannen voor de bouw van een verpleeghuis voor langdurig zieken in de wijk Hcly. Het tehuis 2al plaats bla den aan 200 patiënten en o.a. dienen ter vervanging van het huidige verpleeghuis in Schiedam. De kosten van dit plan be dragen f7.000.000. waarvoor de vereni ging een lening wil sluiten. Zij heeft de gemeente gevraagd haar voor betaling var rente en aflossing een garantie te doel. U verlenen en b. en w. stellen nu de raad voor aan dit verzoek te voldoen. Doordat al meer honden en katten „par ticulier" waren ingeënt dan gerekend was, is de opbrengst van de gemeentelijke in- entïngsactie tegen hondsdolheid beneden de raming gebleven; in plaats van f 1.000 zal de actie de gemeente f 1.406 gaan kos ten. Hierbij is dan gerekend op een bedrag van f 1,000, waaruit elk van de vier or ganisaties, die hebben meegewerkt om de actie te doen slagen, een bijdrage van f250 in de kas zullen krijgen. Op deze wijze willen burgemeester en wethouders uitdrukking geven aan hun grote waarde ring voor EHBO, Dierenbescherming, Ro de Kruis en Fed. v. vrouwelijke hulpver lening en zij hebben de raad gevraagd hieraan zijn goedkeuring te hechten. In de toelichting wordt nog gezegd, dat nu vrijwel alle in Vlaardingen gehouden bonden ingeënt zijn, evenals een redelijk groot aantal katten. Burgemeester en wethouders hebben de raad gevraagd een gemeentelijke garan tie te geven voor betaling van rente en aflossing van een lening, groot f 3.250.000, die de stichting wil sluiten om de bouw te financieren. De kosten van het hele pro ject zijn geraamd op f 3.478.750, waarbij gerekend wordt op een rijkspremie van f228.389, zodat de stichting zelf f 2.248.361 zat moeten opbrengen. Geslaagd Voor het door de Kon. Erk. Ver. van Examinatoren in Stenografie en Machine- schrijven gehouden examen slaagden do navolgende leerlingen van het Handelsin- stltuut te Vlaardingen: Kantoorsteno graaf Nederlands: de dames G. A. Gou- mare; B. C. L. ïtonke; L. M. Schoonfeld .U lof); T. L. Tombroek; Typist(e): de dames J. v.d. Berg; C. Bos; A. Brobbel; K. M. Buitendijk; E. P. Droppert; J. M. Jams en; N. Langbroek; E. K. J. van Geveren; G. Poldervaart; B. C, L. Ronke; H. J. Snoek; C. v.d. Storm; H. Stam; M. A. Verhoeven en de heer W. Hoger- vorst. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van onze zeer ge waardeerde voorzitter, de heer W. M. w. DON circa 40 jaren diende hij onze vereniging als be stuurslid, waarvan de laatste 10 jaren als voorzitter. Met dankbaarheid gedenken wij het vele werk, dat hij met liefde voor de V.V.V. „Patrimoniums woningen" heeft gedaan. Namens het gezamenlijk personeel, de Adj. Dirckteur- Biermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van onze zeer gewaar deerde voorzitter, de heer W. M. W. DON circa 40 jaren diende bij onze vereniging als bestuurslid, waarvan de laatste 10 jaren als voorzitter. Met dankbaarheid gedenken wij het vele werk, dat hij met liefde voor de V.V.V.„Patrimoniuras woningen" heeft gedaan. Namens het bestuur: A. STRUIS Hzn., 2de voorzitter. A. LODDER, secretaris. Van Neerbos' Industrie- en Handelmjj. N V., Hoofdkantoor Oosthavcnkade 11 te Vlaardfngen, Telefoon 810—69170 - 01898—7441 vraagt; leeftijd 17—21 jaar. in het bezit van Mulo-diploma. Zjj, die ervaring hebben op het gebied van de loonadministratie, gemeten de voorkeur. Sollicitaties te richten aan bovengenoemd adres.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1