flOTTMU HEOUAD Stembusuitslagen Schiedam ;en in Schiedam zijn rustig maar sfeervol verlopen Pierre Janssen dook in Egyptische oudheid Olympia Toer met Schiedam ais pleisterplaats Tuberova-gebouwtje werd dezer dagen geplaatst Tienjarig The Smashing Fellows vol jeugdig initiatief Kleuterstemmen in nieuwe De Mastenbroekschool - Neder land's stem op liet beeldscherm Vit Zwaluwennest Wat voor PV Sunlight leden in het. vat zit AT O AAR. HUNEER Uit liet politierapport Stichting Sporthal tot stand gekomen Order voor werf Akerboom in Oegstgeest WIELERSPORT Jeugdspaaroverschot meer dan miljoen Burgerlijke stand Driepootkranen op terrein aan de St. Jobshaven te Rotterdam Overdracht „Amstelveen" op 22 mei ROTTEKDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 16 MSI 1963 Hoofdazen toehap «1lcditti«: SCHIEDAM, BKOERSVE5T 3 - TELEFOON 68091 XiMhies beaorgiitfTdnfrwn, 11* Ml KLACHTEN OVER BEZORGING SCHIEDAM 16.30 tot 20 uur: tel. 67292. KETHEL H. J. Kempers, Perenlaaa 30. Op alle 55 stembureaus in onze stad is de dag van gisteren volkomen rustig verlopenIn de, vroege morgen stemden vele mannen nog vóór zij naar hun werk gingen, ook tijdens de middagpauze vervulden velen van hen hun stemplicht, maar het merendeel der mannen bracht zijn stem tussen vijf en zeven uit. .Op sommige bureaus kwamen zelfs om één minuut voor zeven nog stemmers binnenNa de sluiting begon de spanning van het wachten op de uitslagen. Er, was deze keer geen instuif in het gebouw Irene of m.het Geref. Jeugdhuis van de prot. chr. partijen en ook in gebouw Arcade waren geen KVP'ers om de uitslagen daar te horen of te lezen. Wel'was het .Kon. Mannenkoor „Órpheus" in de grote zaal aan het repeteren en liet men het politieke gedoe op dat moment voor wat het was. stad zien, welke cijfers op het derde bord werden bijgeschreven. De cijfers gaven te zien. dat stembureau 50 met 1003 stem men de iheeste kiezers telde. Dat de op komst beslist geen honderd procent was bewees o.a. het totaal van het stembureau aan de Buys Ballotsingel, waar 980 stem mers voor waren uitgenodigd en waar 90S stemmen werden uitgebracht. 1963 1962 (gem) 1D59 1. KVP 11.439 ZöSPl* 25.43%' 24.9i'% 2. PvdA 17.533 39 42,33% 41.32% 3. VVD ■3.674 8.2% 7.38% 9.92% 4. AR 3.327 7.4»/» prot sch 7.8 5. CHU 3.765 3.4% 17.44% 8.1 6. CPN 1.506 3.3% 3.75% 2.36% 7. SGP 682 1.5% 1.52% 8. PSP 1.665 3.7% 2,12% 9. Lib SP 131 .10, CNVP 22 11. P Ec Ap 190 12. NOP 72 13. GPV 417 0.9% 0.92% 0.91% 14. Lib U 34 15. Boeren P 309 0.7% Totaal 44.766 44.177 44.046 Ongeldige stemmen thans 3.299 In het Volksgebouw aan de Tuinlaan "waren vele leden van de Partij van de Arbeid bijeen om te luisteren naar het nieuws over de stand van zaken. Aan de wanden werden de uitslagen van de $t> stembureaus opgehangen en voor hel op de piano opgestelde televisietoestel ston den tientallen- belangstellenden, waaronder ■- Wethouder H. Sabel en de gemeenteraads leden mevr. W, R. Drukker—Brink. ir. C. Boerman en A. Aard oom. Om goed ne gen uur konden de aanwezigen daar reeds van dertig stembureaus de uitslagen le zen, op welk moment vla de t.v. de uit slag volgde van .175 gemeenten met 313.467 stemmen. .Diverse leden schrever. Bet bestuur van de voetbalclub Zwalu wen heeft voor vrijdag 24 mei een buiten gewone. ledenvergadering uitgeschreven in de kantine van het clubgebouw. Aanvang "s avonds 8 uur. Het bestuur vraagt bij zondere aandacht voor de agendapunten: verkiezing penningmeesters en bespreking technische en elfialcomxaissie. De omvang vau het. financiële werk is zo groot ge worden, dat de benoeming van twee pen- •zingmeesters noodzakelijk is: een voor; de hoofdadmïnislratie en een voor die van de contributies. De heer D. Keizer- Waard zal de kantineboekhouding blijven verzorgen. -Voor de penningmeesterfunc ties heeft het - bestuur de heren H. C, Sloots en L. Verschoor kandidaat gesteld. De heer B. de Pee heeft bedankt als lid vanvde technische en de heer C. Smit van de elftalcommissie. Het bestuur hoopt dat tijdens de vergadering in deze vacatures kan-worden voorzien niet alleen, maar ook dat voor ileze commissies de noodzakelij ke uitbreiding kan worden gerealiseerd. Het beheer van de kantine, sedert de opening in de vertrouwde handen var» het echtpaar, Wijnhorst, is overgenomen door 'hét echtpaar Van der Wijk. Het Harry van den Berg Wisselprijstoer- nooi wordt voor de eerste keer gehouden -op 17 en 24 augustus. Deelnemende vereni gingen zijn: SW. Fcrtuna. Zwart Wit '28, Quick Boys, Spakenburg en Zwaluwen. Deze verenigingen" worden vertegenwoor digd door elftallen. waarvan do spelers niet ouder dan 23 jaar mógen-zijn. Op de eerste wedstrijddag,- zaterdag 17 augus tus, zal in. twee poules worden gespeeld. De twee poulewinnaars komen de zater dag daarop tegen elkaar uit de cijfers over, zo intens werd met de ver kiezingen meegeleefd. In de Raadszaal van het stadhuis heerste ook weer de traditio nele gezellige sfeer. Anders dan vorige keer waren dé drie grote Schoolborden tegen de voorwand van de zaal geplaatst, ter wijl links van de zaal de voorzitters van de stembureaus werden ontvangen als zij binnenkwamen met „hun" uitslag. Stem bureau 11 was de eerste waarvan de uit slagen binnenkwamen en de klok wees toen twee minuten voor half negen. Lang zaam maar zeker kwamen ook de -ande ren. en ijverige „persmensen" hielden.de stand met de minuut bij, evenals ver scheidene andere belangstellenden. Onder de aanwezigen waren o.m. wethouder mr, M, J. M. v. Kinderen, mr. J. B. Schue- ler, H. M. "Wiïlemse, B. E. Collé en later op de avond de heer M. Eykenaar, -die als voorzitter van een stembureau dienst had gedaan. Om klokslag tien uur arri veerde de voorlaatste en precies tien minuten later stapte de secretaris van de Sportraad, de heer J. C. Bronneman, als laatste binnen met. de uitslagen van stem bureau IS, Buys Baliotsingel. Zijn uitsla gen werden om 22.12 uur op het bord ge schreven en de rekenmachine, waarmee o.a. de heer C. Brunt werkte, liet enkeie minuten later het eindresultaat van onze De personeelsvereniging Simlight geeft 25 mei voor haar leden een cabaretavond in Muzanda, waaraan meewerken Les Deux Picos, The Young Sisters, Henk Bukman, Dick Engelbracht en Jan van Oost. Met natuurlijk na afloop bal. dat on< der leiding van Jos Tepel zal staan, op muziek van het dansorkest The Rythm Aces. Voor dit jaar staan de leden nog te ■wachten: een cabaretprogramma op september in het clubgebouw, met aia me dewerkenden: Frans du Mee, De Mari chica's,Henk Booy, Bortwini en Ellen Cast pil. Na afloop bal mei medewerking van Trio Willy de Vries. Op 12 oktober een toneelavond met bal.in de Harmonie. Voor de balmuziek zorgt dansorkest The Scot* teili's o:l.v. Jan Schotel, Op 7 december in het clubgebouw een Sinterklaasbal "met medewerking van Trio Willy de .Vries, met als extra attractie optreden van Wil lek e Albérti. Op 16 mei ïs het precies tien jaar-ge leden, dat Schiedam een tweede tafelteu- nisdub rijker werd. Tot voordien had de vereniging NOAD het alleenrecht, maar toen staken vijf vrienden de koppen bij een. Misschien twijfelden zij wel aan het welslagen van hun onderneming, want dat, zal het stichten van een club nu eenmaal altijd, wel blijven, en deze twijfel sprak uit de naam die zij kozen; „The Smashing Fools". Dwazen waren de oprichters even wel geenszins, doch slechts een vijftal vrienden die hun vrije tijd zoekbrachtenin een al enkele jaren beslaand radioclubje. Hier begint in feite de geschiedenis van het huidige T.S.F,, dat met ruim twee honderd léden thans in Schiedam als sportvereniging een belangrijke plaats in neemt; VANDAAG Arcade; 7.30 uur: Schied. Mandoline Gezel schap* -ONi": concert toneelavond. Irene 8u: W. de ZwljgerschooS I: ouderavond. "Wijkcentrum, 8 uut: WCVBafct Nteuwland; -.Jaarfeest, Koopmansbeurs, 8 u.: The bmashmcïeliowa contactbijeenkomst en dansen. MORGEN Irene: 8 uur: dansavond. oec. centrum, (Dam; 30): 8 uur: Oec. Raad v. Kerken: Occ. bijeenkomst. FILMS passace Theater; t.«i. etonderdag 16 met 2 en 8 uur: Een meisje werd aangerand, 14 j. Mono pole Theater: dondcitlag 2 en uur: Biltere rijst. 18 j. BIBLIOTHEKEN («tage!ijkS3 Gemeentebibliotheek, Lange lü*.ven 131; maan dag 7—8.30; dinsdae 9.30—4.30 en 7—8-20; woensdag 3.30—4.30; donderdag 9.3U—L..3Ö; vrijdag 9.30—4.30 en 7—8-30: zalerdag 930- 4.30 uur. LoretuzUan 6: maandag t-r4.3o; woensanE 7—3; vrijdae 1—4-30: zaterdag 9^*12.30 uur. Dr. tvibautspleiu 129: maandag 1—9; dinsdag 1—4.30: woensdag, alleen jeugd. 3—4, alleen volwassenen', 7—9; donderdag 9.30—12; vrij aas 7—9. volwassenen en 7—3 uu-. Jeugd. Jeugd bibliotheek. West molenstraat dinsdag 3.30—5; woensdag 2—6; vrijdag 3.30—5 en 7 —8; zaterdag 1—4 uur. (mei tot oktober 12JU uur». Kohnslammscbool, Tab reutel 1st raat 4, alleen jeugd: maandag 3.30— b- vrijdag 3.30—6 uur. Leliestraat 10: woensdag 1—4. volwassenen «n jeugd. 7—33U alleen volwassenen; za*erdag 1—4 uur. volwassenen co jeugd Scbicdamseweg 26: cinsdag 2—5, alleen vol- wassen en; vrijdag 2—S uur, volwassenen «n Jeugd. Minder ironisch was de naam van het radioclubje, doch wei enigszins vreemd soortig; het noemde zich, „Fjank", afge leid aan de voornamen van hen, dié zich zelf ontspanning verschaften en anderen verstrooiing met het op aan vraag verzor gen van verstrooiingsprogramma's aanvankelijk ,jradio" later ook cabaret. De vermelding zou niet volledig zijn als wij niet ook de.achternamen vermeldden van hen, xrier latere sportonderneming zo goed wortel zou schieten. Het waren de jongelieden F. L. Poppeliers, J. v.d. Vel* den, A. P. van Bodegom, N. Spithoven on K. w. Bik. Het begon met het in ge bruik nemen van het zaaltje in de kleu terschool „Kiveva" in de Van Beveren- s tra at. Tussen de repetities doctr gaven de aspirant artisten zich over aan. het „ping pong'' dat een. ware hartstocht werd- In de sfeer waar kleuters hun eerste schep pingsdrang uitleefden stond dus ook de wieg van T.S.F. De kleuter groeide voorspoedig op en maakte de gebruikelijke kinderziekten door. Tn een kundig en overzichtelijk sa mengesteld gedenkboekje vertelt hierover Kiek Spithoven een en ander, hetgeen waard is gelezen to worden als ;voorbeeld waartoe vriendschap en tevens doorzet tingsvermogen kunnen leiden. Naast tafel tennissen is de jongeling T.S.F., die het „Foots" weldra an Fellows'" veranderde, ook het badminton en lawntennis gaan beoefenen. Thans zijn dit drie zelfstandi ge afdelingen geworden, gezamenlijk be stuurd door het klaverblad: J. D. De- greef (afd. tafeltennis); W. v.d. Heuvel (badminton) en Niek Spithoven (lawnten nis). De verdere levensloop is waard op genomen te worden in het blad van de Schiedamse Gemeenschap. Het zou inspi rerend werken en. de grote waarde aan het licht stellen van de bijdragen, -die T.S.F. aan de plaatselijke (sport)gemeenschap heeft geleverd, in deze tien bestaansjaren. Een gouden toekomst is .voor: de sport vereniging nog weggelegd, temeer daar een sporthal nu tóch werkelijk, in het ver schiet ligt. Donderdagavond wordt dit tweede lustrum in „Misis Sacrum" ge vierd. Aan belangstelling zal het dit drie dubbele bestuur, zeker niet ontbreken. Wij als sportredactie 'voegen hier gaarne onze gelukwensen aan toéMaar laat op deze gedenkvolle avond gerust het „Fools" nog eenmaal de plaats van „Fellow" in nemen: Een uitbundig "feest" is hier im mers meer dan ergens anders op zijn plaats. TGHT.V eerierteu «li eïsijè de stralen ran Schiedam tijdens her bekend awden ran dc rerkfc-hfpRuir- slapCH., Slechts hier eh tiaar iconen ■in- zaaltjes otn icoon kamers groepjes kïcrers hij elkaar pekosnen om pe- rcrnenlljk de virriopev te briuisterew of uia a'e feïecisie .rc hekijkee. Wel leefde men birmenskcniers mee biet dc verkiezingen. Overal zag men mensen bezig mee de pewoue kuise- lijke bezigheden, ondcrtcijt kijkend naar het beeldscherm, waarop van tijd fot tijd deuitslapen werden be- fcendpemcafa. Toch stond voor het kantoor van het Nieuwsblad dc gehele avond een groepje mensen bijeen am te kijken naar het speciaal voor ons doel opge stelde televisietoestel, Voor de andere redactiekantoren bleef het rustig, om dat daar geen uitslagen werden be kendgemaakt. In openbare yelegenkeden, zoals cafê's en ijssalons trokken de cijfers op het becldspel evenwel de volte aan dacht, De grootste moeilijkheid was hier en de consumptie en het tele visieapparaat tn het oog te houden Grote drukte heerste uiteraard op het Stadhuis, bet centrale putzc. waar de stemmen van alle Schiedamse kies- lokalen bij efyaar worden geield. Hier liepen fot laat in de avond de pers- vertegenwoordigers, de toezichthou ders uit de kieslokalen en de mensen, af die zorg droegen voor de uitslagen c« «ie». E» toot ss Uto indruk, zo' vroegen idj de kijkers voor-ons bureau. Una- nicjn bleek -men verhaasd te zijn over het, grote verlies dat de Partij van den 4rbe?d alom in den lande heeft geleden, terwijl de Katholieke Volks partij met een kleine, maar niet te ?-ertcaarlozen winst uit de politieke arena te voorschijn kwam, Ondanks de vrij grote winst-die de Pacifistisch Socialistische Partij in Schiedam even als bijna overal in het land mocht betéken, verklaarden enkele toeschou wersdie zich als P.S.P. stemmers ontpopten, een grotere winst voor hun partij te hebben verwacht. Dat de boerenpartij zo'n plotselinge opgang heeft gemaakt, vond een ieder begrij pelijk Enkele toeschouwers zagen de driehonderden-negen stemmen, op de Boerenpartij uitgebracht in Kethel. als een sympathie-betuiging voor de boe ren uit het verre Hoüandsche Veld. De bescheiden CPN-winst vond vol gens een Schiedammerdie wij hoor deni, zijn oorzaak in de soepeler hou ding van de partijbonzen uit het Ro de Kamp, terwijl de geheel de avond gestaag groeiende CHU-winst volgens velen, een overlopen betekende van 'tfït het AR kamp. Voor de VVD had menigeen verlies verwacht, maar dat ciit zo groot zou zijn had. niemand voorzien. Door een trottoirband werd de chauffeur (J. de B. tamelijk ernstig gewond, toen de ze bezig was op het terrein van de Ge meente aan de Nieuwe Malhenesserweg, tussen een auto en een kraanwagen staan de. vijf. trottoirbanden; te lossen. De kraan bad juist vijf banden tegelijk opgehesen. Op een hoogte van' 2.20 meter liét er een band Jos, kwam naar beneden en raakte hoofd,en schouders van de chauffeur, die mét een hersenschudding, en enkele schaaf wonden door de GG en GD naar zijn wo ningWerd vervoerd, Die auto van O, H. die eergisteren voor zijn woning aap do Broersvest was gesto len, is naderhand in de Rösener Mantz- straat In Rotterdam teiug gevonden. Gedeputeerde Staten hebben dezer da gen de aankoop door de gemeente van een. stalen constructie voor Schiedann toekomstige sporthal goedgekeurd. In ver band daarmee "heeft gisteren de Stichting Sporthal Schiedam haar beslag gekregen. De stichtingsacte is woensdag notarieel verleden, In het Stichtingsbestuur zitten voorlopig vos SBLÖ-leden, t.w. d© heren A. de Jong voorz., C. J. M. Bointers, penningmeester, N. Spithoven, setfr, ett verder J. v, dU Berg, Th. Janse en L. v. d. Kraan. Te zijner fijd zal het besltm? met ulet SBLO-ïeden worden uitgebreid. Over drie weken zal de architect A. ter Braak van het bekende architectenbureau dat ook de Scheve«ingse pier heeft ont worpen, een schetsplan gereed hebben, dat \ve dan hopen te kunnen publiceren. De Studiedienst van Rijkswaterstaat i© Vlissingen beeft aaa de scheepswerf Gebr. Akerboom te' Oegstgeest o-pdracht-verstrekt voor de bouw van. twee enkelschroef meet- vaartmgen van 20.80 m lengte breedte 4,75 meter en een diepgang van 1,75 m'. uit tft rusten met een 260. pk motorvermogen voor een snelheidVan circa 10 knoop. De vaartuigen woeden uitgerust .mot-ra dar, decca en. radioloog. Zes elektrischo meetdavits en twee elektrische laadmas- ten, dag- en nachtaccommodatie voor vier bemanningsleden- en acht meettechairi. Deae accommodatie krijgt mechanische ventilatie, centrale verwarming, warm en koud water. Oplevering der schepen zalgeschieden in juli en oktober 1064,. De Olympia Tod door Nederland zal dit jaar Schiedam aandoen. Schiedam wordt dus etappeplaats in dit grootse wiel er evenement. Deze eer heeft het bestuur van JI.O. Schiedam vóór ons verdiend door zijn goe de organisatie van de traditionele ronde van Schiedam, die jaarlijks wordt gehou den in do vakantïe-feestwcek. Dit jaar is do ronde internationaal. Zij sta*i op vrij dag 24 mei a.s. in Amsterdam. Van daar gaat bet in rap tempo naar de tweede etappe plaats: Schiedam. De aankomst hier ïn Schiedam wordt vernacht tussen half zes en zes uur. De reclame kara vaan arrivieert al een half uurtje van te voren om het publiek vast een systema tisch commercieel hejrsonspoelinkje te ge ven. Het: parcours Is als volgt vastgesteld: Vanaf Delft gaat het via Overschie over de Overschleseweg, Nieuwpooctweg en s-Gravenlandseweg, vandaar komt men op het parcours Schiedam: Burgemeester van Haarenlaan - Vlaardingerdijk - Noord- vest en Parkweg. Dp finish is op de Bur germeester van Haarenlaan, nabij de dr. Schaepinansingel. Na binnenkomst zullen de 'renners na hel passeren van de fi nishlijn nog één maal een ronde rij den. Jury en organisatoren hebben hun permanence in hotel Atlantic in de Rem- brandUaan. Vrijdagavond en zaterdag morgen zal in Atlantic al een grote bedrij vigheid heersen, want dan nemen de ploeg leiders en andere officials hun gegevens "m ontvangst. Van Schiedam gaat het naar Breda. Op 25 mei verlaat de stoet dus om ongeveer half elf onze stad, waarna R.C. Schiedam als bijprogiamma een ron de voor nieuwelingen op het parcours Burgemeester van Haarenlaan-Tatmalaan en dr. Schaepmansingeï houdt. Het par cours is voor het publiek vrij toegankelijk. NOC ONDERDAK GEZOCHT Op vrijdagavond wordt om 8 uur in dc Plantage door de réclamekaravaan aan cle bewoners van Schiedam een avondshow aangeboden., waaraan onder anderen The Dutch Swing College Band meewerkt. Voor ongeveer 150 officials heeft men hier ter plaatse onderdak kunnen vinder* Voor 18 renners zoekt de Racing Club Schiedam nog onderdak. Schiedammers die voor een nacht, een slaappiaatsje voor deelnemers aan dit sportieve spektakel beschikbaar hebben, worden verzacht zich met spoed in verbinding te stellen met de heer H. Breur, van. Karne beek straat 54, tel. 65201. En nu. maar wachten op dé fel gekleurde wielersbirts en de snorrende wielen. Visvergunningen Ter Gemeente-Secretarie vernamen wij dat de visvergunningen voor het nieuwe seizoen, dat l juni a.s. begint, ter uitrei king gereed liggen. Vorig jaar werden rond 3400 vergunningen uitgegeven.* Ie der jaar is het zo, dal de meeste henge laars wachten met het halen van hun kaart tot enkele dagen vóór 1 jutïi. Het ge volg daarvan is, dat in een'paar dagen honderden kaarten moeten worden uitge schreven. Er moet vaak lang gewacht worden voor men de begeerde kaart in zijn bezit kan nemen. ïeder kan dit-voorkomen door reeds nu een vergun ning af te halen. De gelegenheid daartoe bestaat op alle werkdagen, behalve des zaterdags, en wel van 8,30 tot 12.00 en en van 13.30 tot 14.30 uur, afdeling Bevol king, ingang Oude Kerkhof 19. ONDANKS de verkiezingen bestond woensdagavond in de Aula van het Stedelijk Museum grote belangstelling voor de causerie van Pierre Janssen over de'kunst van het oude Egypte. Spr. heeft Egypte bezocht en had er fraaie dia's ge maakt. De oude Egyptenaren hadden een eigen originele visie op het leven na de dood. Aan hun ingewikkelde dodencultus was een straf ritueel verbonden. De ge wone matt zal -dit' alles evenwel niet -ad ingewikkeld beleefd hebben. Zijn beschou wingen zullen wel nuchterder zijn ge dan de literatuur over oud Egypte doet vermoeden, aldus spr. Dc feloek, met zijn driehoekig zeil, die men.rustig op een van de dia's op de Nïjl zag varen, was voor spr. het symbool van het eeuwenoude Egypte. De machtige stroom, die van zuid naar noord loopt, wordt aan weerskanten begrensd door de eindeloze woestijn. De Egyptische economie is altijd onsta biel geweest. Als de Nijl 20 pet. te weinig water over het land liet vloeien, kwam er hongersnood. Bij *-s0 pet. teveel werden de irrigatiewerken verwoest. Toch noemde Herodotus Egypte een geschenk van de Nijl. De oudste bewoners van Egypte wa ren nomaden. Pierre Janssen ontdekten op een rots tekeningen van deze jagers volken. Eerst bij de opkomst van een vestigde boerenstand kwam er een vaste volksgemeenschap. Er kwamen., koningen, steden en er ontstond een. zekere 'machts politiek. Op een kunstig bewerkt schilders palet van leisteen kwam dit centrale volks gemeenschap. Er kwamen koningen, ste den en er ontstond een zekere machts politiek. ,Op een kunstig bewerkt schilders palet van leisteen kwam dit centrale volks bewustzijn tot uitdrukking. Uit de afbeel dingen erop konden geleerden opmaken, dat een zelfde oorsprong aan de. beide cul turen van Egypte en Mesopotamia ten grondslag ligt De koning, die mét een op geheven knoet de vijand bij de haren, grijpt, geeft op plastischewijze uitdruk king aan het machtsprincipe. Het denken der oude Egyptenaren was overigens systematisch eh traditioneel van inslag. Drieduizend jaar \'00r de Chr. jaartelling was de Egyptische kunst reeds volwassen. Ze kon naderhand geen hogere graad van volwassenheid meer bereiken. De religieuze rekwisieten bij de dodencul tus waren voor de Egyptenaren geen over drachtelijke zinnebeelden, doch ze vatten deze letterlijk op. De sarcofaag van een van hun koningen, prachtig gebeeld houwd, betekende voor hen geen imitatie, maar was inderdaad het dodenhuis van hun vorst Het lagere volk hield er niet van, als hun koning er revolutionaire, vooruitstrevende denkbeelden op nahield. Liever.zagen ze hem omstraald met god delijke, bovenaardse glans. In april werd bij de spaarbank anno 1820 te Schiedam in tottal ingelegd fi.738.838,44. terwijl het totaal van de te rugbetalingen 1.316.198,67 bedroeg. Een inlégoverschot dus van 422.639,77, tegen f 322.268,30 in april 1962. En dat in de maand april, bij de spaarbanken bekend als een maand van terugbetalingen in verband met de voorjaarsschoonmaak en de daarbij behorende aanschaffingen van meubilair en stoffering! Op 30 april hadden de 52.481 inleggers van de spaarbank anno 1820 te. zamen een tegoed van f 41.343.230.91, tegen f.36,917.843.82 op 30 april 1962. Een nieuwe voorin van sparen die tel kens weer de aandacht vraagt door zijn snelle groei is het sparen ingevolge de Jeugdspaarwet met 10 pet. Rijksprémie. Het tegoed van de deelnemers steeg van 30 april 1962 tot ultimo april 1963 met f300.000,-, nam slijk, van f 816.497,40 tot 1.116.042,42, I Woensdagmorgen weerklonken voor bet eerst kinderstemmen in het nieuwe 8 lo kalen tellende schoolgebouw aan de De Meestersflraat, dat bestemd is voor de Mastenbroek school voor lager onderwijs, uitgaande van de Vereniging tot Bevor dering van Christelijk Onderwijs te Schie dam (Hervormde Scholen). Een aantal kleuters van de Prins Bernhardkleuterschool, onder leiding van de waarneencl hóofdleidster, mej. L, Gar denier, (de hoofdleidster, mej. H. de Vries heeft reeds geruime tijd ziektever lof), verwisselde op die dag het lijdelijk onderdak in een zaal van de Opstandings- kerk en in een kokaal van de Prins Bem- hardschool aan de Burg. van Haarlenlaan voor 3 benedenlokalen van het nieuwe schoolgebouw. Tn afwachting van de bouw van eeneigen kleuterschool is door deze ingebruikneming voor de kleuters een dich ter bij buis gelegen huisvisting geworden. Met een enkele dag behoeven de leer- lingen van de Masteonbroek school ook niet meer een zo grote afstand, af te leg gen om hun school te bezoeken. Deze schoolformatie, onder hoofdschap van de heer M. B." van Herwijnen, zal dan de 2 lokalen van het schoolgebouw aan het Geboren: Hilkelina G. dv C. M. J. van den Broek en H. Maliepaard; Elizabeth P. dv P. J. Sterk en A. Bedekcr: Pe- tronella E. dv P- J- Sterk en A. E, Be dekcr; Petrus zv P. Nagtzaam en A- Snij ders. Overleden: J. R. Kistemaker, 46 jr.; J. van Dijk, 82 jr.: L. den Breeijen, 66 jr. J. van Dorssen, 33 jr. oude Kerkhof van de 2; lokalen Van"-hét schoolgebouw aan de Burg. van Haaren laan veriaten om de 4 bovenlokalen van het eigen gebouw aan de De Me ester- straat ïn gebruik te gaan nemen. Deze ingebruikneming heeft nog niet het karakter van een officiële opening.Het Bestuur van de Vereniging tot Bevorde ring van Christelijk Onderwijs zal zich nog nader beraden over een officiële openingsplechtigheid. Aanstaande vrijdag zal N.V. Blaauw- hqedenveem-Rotterdam op haar terrein aan de St. Jobshaven een drietal nieuwe kranen in gebruik nemen, die wat de con structie betreft als uniek mogen worden beschouwd voor de Rotterdamse havehl De drie halfportaalkranen, die eik eèn hefvermogen hebben van 2,5 ton bij een vlucht van 32 meter en van 5 ton bij een vlucht van 16 meter, staan op drie poter Vooral, dit laatste is een bijzonder heid Aangezien het tot dusverre gebruike lijk was dat kranen zodanig werden ge construeerd dat zij op vier poten rustten. Als voordeel van de driepootskraan wordt genoemd het feit, dat een dergelijke kraan altijd stabiel op de kraanbzan blijft staan. Onder de poot aan de landzijde is een scharnierende bogie aangebracht, die op een vlakke, niet boven het terras uitste kende rail loopt. Ook voor het portaal werd een bijzondere constructie gekozen, namelijk een constructie opgebouwd uit gelaste kokers, die hermetisch gesloten zijn, zod3t aan de binnenzijde geen roest kan optreden. De kranen zijn gebouwd in nauwe samenwerking tussen de tech nische dienst van Blaauwhoedenveem, dg Inspectie van de Havenarbeid te Rotter dam en de N.V. Machinefabriek Figee te Haarlem. De elektrische uitrusting met stuurstroorabediening werd ontworpen en geleverd door de firma Smit-Slikkerveer. De 17.400 tons dw. bulkcarrier „Amstel veen" zal 22 mei tijdens de officiële proef vaart op' de Noordzee door de werf van. Verótme (Alblasserdam) worden overge dragen aan de riv. Reederij Amsterdam, een dochteronderneming van. de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", die de opdracht tot de bouw gaf. Het schip be reikte op de technische proefvaart een snelheid van 14% mijl. De overdracht geschiedt drie maanden na de tewaterlating en doop in Alblasser dam, De afbouw had plaats bij Verolme's Machinefabriek in IJsselmonde. Voor de Reederij Amsterdam, die zich. toelegt op de tramp vaart, wordt de „Amstelveen" het achtste schip. Het draagvermogen van de vloot wordt hiermee opgevoerd tot meer dan 100.000 ton. Aan dc Marconistraat tegenover het rioolgemaal is mén in het dezer dagen neergezette groen-geverfde, houten gebouw van de Tuberova Stichting clruk bezig het interieur in orde te maken voor het komende bevolkingsonderzoek. Dit 2al in ieder geval voor de vakanties een aan vang nemen. Het onderzoek zal zich weer uitstrekken over personen boven de vijf tien jaar. De heer H. Waayer, die dii werk ook altijd in Rotterdam verricht,: krijgt ook hier weer de leiding. Een team van drie helpsters zal hem bij zijn drukke Stadhóuderslaan worden gebracht, waar ze vervolgens worden ontwikkeld.. Behalve de dames van het technisch team, zoekt men nog enkele vrijwillige krachten voor lichte administratieve werkzaamheden,, welke nu eenmaal bij een massaal on derzoek als dit dat de gehele slad zal om vatten, niet te vermijden zijn. BERGEN OP ZOOM, 15 mei: Rabarber 4-12: sla 6-19, postelein 78-82; spinazie 8Vs-19; prei U-41; bloemkool 40-137; raap; andiH arbeid terzijde staan, wat eek weer een probleem vormt, omdat het moeilijk geschikte helpsters te vinden. Een arts zal niet bij het onderzoek aanwezig zijn. De heer Waaver zorgt er nl. voor, dat de films regelmatig naar dr. De Stoppe laar m het Consultatiebureau aan de 320-640. Asperges: A.A. extra 310; A.A.I 280; A. extra 295; A I 280; B extra. 230; B I 265: C extra 200 C I 160 aanvoer 7.500 kg, E 60; E 11.90; F I 230 Stek S3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 2