WTIRMMSEH «EUWSBLAO I Nieuwe telefooncentrale met 15.000 nummers Dorpskerk van Kethel wordt twee maal zo groot gemaakt Werkgroep Ileliniimi ziet terug op vijf vruchtbare jaren Een bijzondere taak voor Monumentenzorg oorspronkelijke plan Naar gerestaureerd Burgerlijke stand Vrijdag finale van Ilaringeoneours Vang slberichten Resultaten ROVS-tennis toernooi Op drift geslagen Joegoslaven strandden in Roosendaal Diefstallen uit geldnood gepleegd Zwemdiploma's voor Krimpen.se schooljeugd si Ronde van Rhoon 7 september op Flinke belangstelling voor museum Hof concert Honderd jaar KMT AGENDA Kaart over prehistorie van het Maasgebied gereed DE Burgerlijke stand Klank- en lichtspel en militaire dag HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 17 JULI 1953 A Hoofdagcatschap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Havenstraat 1 Tel. 3229 m«Ucll«: TeL HU VLAARDINGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UÜR: TELEFOON 6637 INSUL1NDESINGEL 33 &>il$ we vorige maand hebben bericht is de Viaardingse telefooncentrale praktisch na het eind van haar Latijn met haar huidige capaciteit van 8000 nummers. Er. ztfn 20-30 nummers te verdelen onder de rond .100 gegadigden, die op de wachtlijst (prijfeeu. Wie van hen er naast grijpen en allen, die een aanvrage voor een aansluiting indienen, zullen geduld moeten oefenen tot eind 1964, wanneer de uitbreiding 'mei 1ÖÖQ nammers gereed zal zyn gekomen. Afgezien dan van de gelukkigen, die beslag kunnen leggen op de aansluitingen, die door vertrek naar elders van huidige abonnees, vrij tuilen komen. Maar reeds in. de loop van het volgend jaar zal er In het nieuwe hoofdpostkantoor ür de tVesthavenkade worden begonnen met de bouw van een nieuwe centrale met tta tapacitelt van 15.000 nummers, welke een eind in 1965 gereed zal komen. Deze zal it huidige centrale gaan vervangen en voorlopig ook de behoefte moeten opvangen, die door de bouw van wijk Holy zal ontstaan. Op den duur zal er voor Vlaardingen en Schiedam benoorden rijksweg 26 een wijkcentrale worden gebouwd met een capa citeit van 20.000 aansluitingen, Deze komt benoorden rijksweg 20 io de buurt van de («Uomstlge Beneluxweg te liggen. Gehuwd: Arie van Wijk 25 jr en Wills- ijiina Johanna den Breems 21 jr. Geboren: Johanna d.v. M van der Pijl fen J van Diejen Henr. Rol. Holststraat 33. Laura. Jacqueline d.v. H. A. Graffel- raan en C E van Bree Burg v. Walsum- laan 93, Anthonij z.v. A Barrau en -J E Borsboom v. Blakenheimstraat 108, Rem- co Alfred z.v. H van Heijlingen en G. Knoester van der Waalsstraat 2, Mark z.v. G van der Wal en M C de Mos Phi lips de Goedestraai; 76, Yvonne d.v. J de Krieger ;en Ij Bielograd Stationsstraat 178. Maaike .Janncke d.v. P A van Putten on E Boer v. 't Koffstraat 13, Bertus Wil lem z.v. G H T Rooijens en A F' van der Kuijl Pr. Hendrikstraat 83, Hiliegond'a d.v. H van der. Lugt en A Goudriaan Koning straat -1, Lena Maria Maartje z.v. J C Koppenaal en L van Marion Steijnstraat 40, Roeland Johannes Maria z.v. J L J M van der Drift en D W M Meiehers Jac v. Beierenstraat 21. Van liet klaverjasconcours, dat de kla- ïerjasvereniging HVO heeft georganiseerd om de Haring wisselbeker, rest hu alleen de finale, die vrijdagavond, acht. uur. vordt gespeeld in de kantine van het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost. De resultaten van de zesde speelavond waren: T. BP b. Spijkenisse 12-153 punten; 2. SPrij b, Vlaar dingen 11,936; 3. Hoek. Schiedam 11.618: i Sprij a, Vlaardingen 11.142; 5. HVO (bulten mededinging) 10.904; 6. OGW c. Schiedam 10.637, Het hoogste aantal punten van dc avond - beloond met een vaatje haring werd behaald door een koppel van' BP. In de finale komen vrijdag uit Ducha- teau. EP a, OGW a, OGW b. De Jong en SP b. Hekelingen telt 1150 inwoners Aantal inwoners per 1 juni 1963 v/as 114 Er werden in juni geen kinderen geboren. Er vestigden zich in deze maand 11 per- jor.en. Vier personen vertrokken uit He kelingen. Een persoon is overleden, zodat het aantal inwoners per 1 juli 1963 .1150 bedroeg. Praairnpport van hedenmorgen: VL 78 Ifi kantjes uit hslve vleet; VL 85 75; VL 114 60 uit halve vleet; yL 190 60, nog38netten; VL 71 35; VL7.3 —.thuis varen; VL 79, r-- 25 MARKTBERICHTEN J Hedenmorgen werd aah het afslaglokaal" in Vlaardingen betaald, voor; treliharmg jong f 50—66, idem groot 57—65. Aanvoer: VL 89 31 last; VL 190 41 last. Zondag is het jaarlijkse ROVS-tennis- toernooi op het sportpark De Vijfsluizen begonnen. Een aantal van 140 partijen moet, worden, afgewerkt alvorens komende zondag de winnaars .bekend zullen zijn. Tot op hedèn waren.de resultaten; C-KLAS; Dames enkelspel; mej, Baris— mej. Van Rossum B—2, 6—1, mej.Heij- blom—mej,,Poort 6r-4. 5—7, 7—5, mej. Van der Vaart—mej. Odijk 6—3, 5—4. mëj..P. van der Made—mej. Den Bakker 6—4. 8— 6. - HerenenkeJspelLenselenk—Martens 64 1—6, 6—4, Riemersma—Van Doorn 8—1, 5—6, J. de Jong jr.—R. van-Leeuwen 4—6, 8—4, 62, Hegge—Maan 7—5, 4—5. S—-3, BrokSikkelerus 6—1; 7—5, Hnuthuijsén— Versc'noor 6—2, 6—1, Giesbert—Zand voort 63.(3—2,Fraser—Soetens: 26, 62, .6 2. Bij' Van Aerseh 6—1, 6—2, Van Woer- kom—Sigterman 6—1, 6—2, Van 't Haan- Ten Bruggecate 6—1, 5—r7, 6-^4. Damesdubbelspel: dames Goos err.Mabe- lis versl. dames Harman. en De Kort, 6—0. 5—2. - Gemengd dubbelspel; echtpaar Mabelïs versl. echtp. Baris,6—3, 64, .mevr. V3n Leeuwen en zoon R. van Leeuwen ,verl. van mej. Houthuijsen en Houthuijsen 16, 1—6; De Vos-Dé Vos versl. Franke-Franteë Sl, 6—4, mevr. Van der Knaap én Brou wer versl. mej. Heijblom en Dossin 2—6, 5—1, 6—4, mej. Boon-en- Baert versl. me vr. Van -Dorp en Becudq, 64. 8—6, mej, Roos" en Hegge-versl. mej. Den Eakker en -Ten Bruggccate 6^-4, 6—2. Iïerendubbalspel: Arnold en Steegman versl. Sikkelerus en Schuytvlot 61, 8- Pelger en Zoeteman versl. Houthijsen eja Kréber 6—1, 6—3, Van Leeuwen cn Ma- belis versl. Maan. en Van 't Hoen 6—4, 6— 2. B-KLAS: Damcsenkelspel: mej. Bos versl. mevrouw Vis 4—6, $—2, 61, mej. Machieisen versl. mevr, Van Leeuwen 5- 1, 6—4.' Herenenkelspel: Nclet versl. Swarte 6—3 6—0. l^aioieutoonstéllmg te Maassluis De commissie van voorbereiding vo?r de fototèntoosïstelling..te Maassluis heeft "rèqds .eerv groot aantal foto's ontvangen ca is mei;dé selectie hiervan aangevan- •geji» Zij.die hun foto's of dia's nog niet inzonden,''kunnen dit, na 22 juli doen bij de. heer .C. v. d. Bent, Veerstraat, Maas sluis.' V;'- Op weg naar de havens van Rotterdam om daar te monsteren waren de Joega- ilaven 'A. S. eri I. A., nu wonend respec tievelijk in Parijs en Nice, vorige week ge strand in Roosendaal, waar zij uit geldnood diefstallen pleegden. Inde Brugstraat drongen zij eerst een woonhuis binnen en later een drogisterij, om daar in totaal aan klinkende munt veertig, gulden en aan bijouterieën voor 225 gulden bui* te maken. De Bredase politierechter, mr. J. Bruins- ma, kreeg gistermorgen het tweetal in snelrecht voor zich. De officier van Justitie, mr. K, Tiüjssen, stelde dergelijk.buitenlands bèzoèk weinig op prijs, dat was op te maken uit zijn eis: tegen ieder drie maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddelijke gevangenne ming. Mr. D. Lolcama voor S. en later mr,. M. Olij voor A. deden een boekje open over het lang niet gemakkelijke verleden van de verdachten, die enige jaren geleden hun land hadden verlaten uit afkeer voor het daar heersende regime. Zij vroegen de politierechter begrip voor de moeilijke po sitie waarin het tweetal was komen te ver keren toen zij in Nederland zonder geld waren komen te zitten. Dat in de winkel oen oude vrouw was bestolen was volgens hen louter een toevallige omstandigheid; de Joegoslaven waren op goed" geluk eon huis binnengedrongen. Een Franse tolk" uit Breda, Qie de scha kel was tussen verdachtén en de beren achter de groene tafel en de balie, gaf het „laatste woord" van de verdachten weer. waarin zij hun spijt betuigden voorVhun gedrag, en zij de politierechter verzochten hun element te willen straffen, opdat ze zo vlug mogelijk konden gaan varen. De politierechter liet inderdaad genade voor recht gelden ten opzichte van deze politieke vluchtelingen; hij. veroordeelde ieder tot een maand gevangenisstraf met bevel tot onmiddelijke opsluiting. 338 leerlingen van -de .lagere scholen en de scholen, voor voortgezet lager onder wijs te Krimpen aan de IJssel namen deel aan de examens voor het verkrijgen van het zwemdiploma A. B of C. Aantal deelnemers voor het A-diploma: 184, hier van slaagden: 157 leerlingen. Voor het B- diploma 106 leerlingen. 101 leerlingen be haalden het diploma. 98 leerlingen zwom men voor het C-diploma, 79 learimgen ont vingen het begeerde document. Het totaal aantal geslaagden is dus 337 leerlingen, wat neerkomt op een percentage van 86.8 procent. De examencommissie bestond uit de'heren M; Kouwenhoven, rijksconsulent van het ministerie voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; J. Walst, leraar lichamelijke oefening; D. Bazuin, leraar lichamelijke oefening; G. van Lit. chef badmeester en-A. Simons, 'secretaris van de Krimpehse Zwemvereniging, Rhoon zal op 7 september de jaarlijkse wielerronde weer kunnen beleven. Het is zeer waarschijnlijk dat de nieuwelingen de 60 km., de amateurs 100 km. zullen moeten verrijden. Het traject is, zoal3 gebruikelijk, over dc Rijsdijk, Dorpsdijk en de Tijsjes'dijk. Dé organisatie ligt in handen van de Rot terdamse Wielrennersdub Feyenoord. Afgelopen zondag was het een jkar ge leden, dat het museum voor de Nederland se Zeevisserij werd geopend. Het aantal betalende bezoekers, dat sinds de opening het museum bezocht, was op die dag pre cies 5400. De oude dorpskern van voormalig Kelliel, zo vernemen wij van architect ir. J. Kruger, zal in de toekomst gehandhaafd Wijven, ondanks dc moderne bebouwing rond het eigenlijke dorp. In verband hiermee wordt op het ogenblik door deze architect gewerkt aan een restauratieplan voor de oude kerk van de Hervormde Gemeente, Dit plan heeft betrekking op het interieur cn het exterieur, in beide worden vele ingrijpende veran deringen aangebracht. Zo moet bijvoorbeeld de kerk ruim twee maai zo groot worden als het huidige gebouw. In de eerste plaats wordt het in terieur van dc kerk onder handen genomen, omdat het later hierbij moet worden aangesloten. Daarbij wordt de kansel verplaatst, van de verflaag ontdaan en voorzien van de ontbrekende delen, die in de loop der jaren zijn verwijderd. De verflaag wordt verwijderd teneinde hetimooie eiken hout, dat een halve eeuw geleden niet zo in tel was, weer in volle glorie uit te laten komen. De kansel wordt naar zijn oorspronkelijke plaats, midden in de kerk terug gebracht. Dit in verband met. de vergroting van het gebouw, DE OUDE STOPEN ZULLEN VERDWIJNEN Een vérlies is misschien het verdwijnen van de "talloze stoven, die onder de banken staan, maar sinds lang niet meer worden gebruikt- Zij maken plaats voor een mo derne iluchtverwarmingsinstall aticdie naar alle waarschijnlijkheid in een kelder wordt opgesteld. Van hieruit wordt de lucht door ïroosters de kerk in geblazen. Mét de stoven verdwijnt ook een groot antal banken, voornamelijk de 19de-eeu\v- se, die minder mooi zijn dan het overige meubilair. Dat overige meubilair wondt ook volkomen ontverfd. Dit is mogelijk, nu de muren, din door de loop der jaren poreus zijn geworden- een behandeling krijgen met een vochtwerend middel, dat de steenporiën volkomen sluit. Helaas valt het orgel niet onder deze •c sta u rat ie. Ir. Kruger zou dat graag heb ben gezien cn eigenlijk hoopt hij er een beetje op. dat het orgeltje toch nog het restauratieplan wordt opgenomen, t dat hij verstand heeft van restaura- op hel. muzikale vlak, maar. zo zegt hij, „het zou prettig zijn, wanneer ,k het uiterlijk aan dc gehele kerk kon aanpassen, ik zou het beslist wel interes sant vinden ook dit aspect eens te be kijken en daar heb ik, doordat het nog niet bij het plan is ingepast, geen gelegen- eid voor gehad". Mag de interne restauratic al grote ver andering brengen in het aanzicht van de kerk. dc restauratie van de buitenkant doet dit nog veel mee^ Op de plaats van het kerkhof, dat achter de kerk ligt icomt het tweede gedeelte van de kerk. dat bijna even lang zal worden als de huidige kerk. Deze restauratie brengt de kerk weer te rug in de oorspronkelijke vorm, zoals hij indertijd door de architecten is ontworpen. De-ze restauratie wordt mogelijk, omdat de hand kon worden gelegd op de origi nele bouwtekeningen. Een zeldzaamheid, die slechts zelden voorkomt. Meestal wordt een restauratieplan opgesteld na een on derzoek ter plaatse, waarbij enigszins da originele vorm wordt gereconstrueerd. Het zoeken is alleen nog naar de stenen. Ir. Kruger hoopt de2e ergens elders in Nederland op de kop te kunnen tikken. Lukt dat niét, dan moet speciaal voor deze bouw een aantal stenen worden ge bakken. Door deze restauratie komen in de mu ren twaalf vensters extra. De kerk wordt dus veel beter verlicht. Of er ook ge brandschilderde ramen bij zijn? Ir. Kru ger weet het niet, maar hel is best moge lijk omdat de dubbclkoren aan de achter zijde rond worden afgesloten, evenals bij de Grote of St. Janskerk het geval is. Ook worden de hoofd- en zij-ingangen- veranderd. De ingang, die nu als hoofd ingang dienst doet, wordt dan, in het lengte-gedeelte van de kerk, weer zijpoort en de huidige zijpoort, die onder de toren is wordt dan weer hoofdingang. Hiermee wordt tegelijk een einde gemaakt aan de verkeerde positie van het orgel, dat overal boven of tegenover de hoofdingang slaat opgesteld, echter nooit ernaast, zoals hier. Het bouwplan staat nog niet geheel vast, maar in hoofdlijnen komt het hierop neer, dat eerst het kerkhof in zijn geheel wordt opgedolven en de palen worden geslagen. Dan komt de binnenrestauraiie van het bestaande kerkgebouw aan de beurt. Wan neer deze volkomen rond is, wordt het tweede gedeelte aangebouwd en dan pas, wanneer het gehele werk is voltooid wordt de binnenmuur afgebroken. Deze binnen muur is nu nog de achterkant van da kerk. .Woensdagavond geeftdé harmoniever- iUging KV.O., onder leiding van haar directeur, de heer Jac. Bijster, een con cert in de muziektent in hel Hof. Het programma voor dit concert, dat om acht uur begint, vermeldt de volgende num mers: 1, Zum Stadtel Hinnaus G. Mcisencr; 2. iïungarische Lustspiel (Ouv.) Kelcr Bëla- Mol; 3. Wiener Madeln (wals) Ziehrer- Mol: 4. Marinnella (Ouv.) Fucih-Stalmeier; 5. Judex Ch. Gounod arr. A. G. v. Leeu wen: 6. Zemire et Azor Grety Moeren hout: 7. Washington Grays C. S. Grafful- la. Het honderdjarig bestaan van het katho liek Militaire Tehuis in Breda belooft ge paard te gaan met enkele klinkende festi viteiten. "Verzoeken worden onder meer ge richt aan kardinaal Alfrink en Z.K.H. Trins Bemhürd om hij de herdenking en de viering van dit eeuwfeest op 17 sep tember aanwezig te zijn. De herdenkingsfestiviteiten worden ge opend mcfeéh mis 'in 'de kathedraal te Breda, waarna in het Militair Tehuis een receptie wordt gehouden. Voorts ligt het in dc bedoeling garnizoensfeesten te orga niseren en de in Breda gelegen militairen te vergasten op gezellige avonden met ca baret en dergelijke. Deze feesten zijn be stemd voor alle militairen, die in de Ba- ronieslad gelegerd zijn. WOENSDAG Luxor, 2.30 uur: Raketten in de duinen Cs.).) 3 uur: Uit angst voor de schande <18 j.)- Stadïgehoorzaai, 8 u.: Der Vogeihündler (a.l.). Parkweg, 3 en 8.15 uur: Circus Bejli. net Hof, 8 uur: Co lieert door harmonie HVO. DONDEKDAG Luxor, 8. u; Uit angst voor de schande 118 j.l- Sfedsgehoorzaat, 8 u.; Der Vogcibandier <a.2.). APOTHEEK Geopend: Apotheek v. d. Corput, Schied.- ^•ee S3, telefoon 3224.. Op 12 november as. zal dc werkgroep Dg VLAARDINGERCULTUUR Heliuium, de archeologische Werkgemeen schap voor westelijk Nederland, haar vij'f- jarig bestaan vieren. Het bestuur wil dat met enige luister doen. Het is buiten alle twijfel verheven, dat het werk van deze amateur-archeologen in wijde kring waar dering heeft gevonden en dat de groep de archeologische wetenschap met belangrijke vondsten, heeft verrijkt. Bij de viering van het lustrum op 12 november zai voor het eerst in het openbaar worden gedemon streerd de nieuwe kaart over de bewoning van het Waterweggebied dat bij de Ro meinen Helinium heette in prehistorische en vroeg-historische tijden. Het onderzoek naar de bewoning van dit gebied, dat zo succesvol door de Helinium- mensen is geëntameerd, meer in het bij zonder de streek langs de-Visarding in de Holierhockse en Zouteveense Polder, waar de Vlaarding loopt (de vamrt zal binnen kort verdwijnen), wordt uitgevoerd in sa- menwerking met de Naamkundecommissie van de Koninklijke Akaderaie van Weten schappen te Amsterdam. Tengevolge van de enorme grondwerken ten. behoeve van de woningbouw ïn de genoemde polders is het zeer gemakkelijk waarnemingen ter plaatse le verrichten. Telkens opnieuw blijkt daarbij, dat dit gebied in de Middel eeuwen niet, -maar voordien wel bewoond is geweest. Ér is een dikke bruingele klei laag van recente datum, zonder be won in gs- resten, zelfs zonder aardewerkscherven. In de bovenlaag van deze bruingele klei zijn elders vaak middeleeuwse en latere scher ven opgediept, o.a. in de Hargpolder en de Westabtspoïder te Schiedam. Uit vroegere perioden dateert de Vlaar- dingen-Cultuur, die door de Helimum-groep meer in het bijzonder door de heren Wind en Verhagen is ontdekt, In nummer 1 V3n de jaargang XII van het tijdschrift Heli nium wordt een omvangrijk artikel aan de ze cultuur gewijd. De staf van het Insti tuut voor Pre- en Prohistorie te Amster dam heeft reeds'nu de resultaten van dit onderzoek bekendgemaakt. Deze publica tie geeft aan het werk van de Heïinium- groep weer eert nieuwe stimulans. En hoe veel terreinen liggen ïn dit Waterwegge bied rondom "Vlaardingen en Schiedam nis; voor de speurzin der jonge 'archeologen open! Overal is er een enorme bouwactivi teit. In Maassluis zijn voorbereidingen aan de gang voor de bouw van nieuwe wonin gen in de Slui3polder»Oost. waar vroeger vondsten zijn gedaan uit de ijzertijd, .de Romeinse Keizertijd en de Middeleeuwen, In "Vlaardingen worden profielen openge legd bij de bouw van wegen in tic wijk Ho ly. Men graaft er tracés in de bruingele klei. die hoort tot liet zg. Westlanddek, hier gedeponeerd bij een overstroming om- st.rceks 250 u. Chr. en van latere zg. trans gressies tot aan het begin van de Middel eeuwen, omstr. 1000 na Chr. Onder dit "Westlanddek is er wel degelijk kans op Ro meins of inheems aardewerk, ISIEVIPS VOOR DE WATERWEG Tussen Vlaardingen en Schiedam zijn er! leg van de Maastunnel. Een ervan is thans zeven meter diep (naast de Cincinnati), maar tot dusver zijn er geen vondsten ge daan. afgezien van wilgenstronken en wil genbladeren, die tonen dat dit gebied een duizend jaar geleden al Gorzen-gebied is geweest. Maar deze kuil wordt ten slotte zeventien meter diep en dan is de kans op belangrijke bodemkundige gegevens toch wel zeer groot. Bij Wilton werkt men weer aan een diepe put voor een dok, waar ook tot dusver slechts rivierafzettingen aan de dag gekomen zijn. In de Westabtspoïder, bekend door de opgraving van een inheem se boerderij uit 100 na Chr., worden thans sloten gegraven voor de aanleg van een aanvullend volkstuincomplex. De prof ie len laten de afzettingen zien. die gevormd zijn van 1000 voor tot 1000 na Chr. Eerst veen met enkele klei-afzettingen van tijde lijke overstromingen, dan weer veen, met daarboven een vette grijze klei, met riet' resten, vijftien cm dik, vervolgens weer een donkere veenachtige laag. Daarna weer een bruingele klei van het Westlanddek van na de Romeinse tijd. ïn de Burg. Honnerlagc Gretclaan in Nicuwlaiid, Schiedam, graven draglines een singel, waaruit zeven tiend e-eeuws en later aardewerk te voorschijn komt. Ook in Rotterdam is er op het ogenblik een zeer diepe put en wel in het oude Delfsha- ven. Ook daar kunnen interessante vond sten worden verwacht, maar die liggen dan niet op het terrein van de werkgroep Heli nium. Bijgaande foto geeft een aardig beeld van de profielen in de Westabtspoï der," waar men thans de sleuven graaft voor de uitbreiding van het volkstuincom plex achter het Prinses Beatrixpark. AJ met al dus een uitgebreid werkterrein voor de energieke jonge werkgroep Heli nium, die al zulk aardig w^rk in het Water weggebied heeft verricht. J-/ 7.0 RIJKSDIENST voor Monumenten- org speelt in de restauratie van de Dorpskerk in Kethel een grote rol. Niet alleen als geldschieter (Monumentenzorg draagt een groot gedeelte van de kosten bij), maar in hoofdzaak als supervisor Alle plannen, ook de eenvoudigste, worden door deze dienst, nauwkeurig overwogen en bekeken in hoeverre zij toe- of afdoen aan de historische waarde van het te repa reren gebouw. Hiermee wordt bereikt, dat de restauratie volkomen verantwoord is, zowel uit het oogpunt van de opdrachtge ver, in dit geval de Hervormde Gemeen te als van het algemeen belang. De som gelds draagt men gaarne bij, want deze dienst verbindt aan een derge lijke gunst meestal de voorwaarde dat Mo. numentenzorg in het vervolg de controle over een gerestaureerd bouwwerk heeft en het als enige voor het zeggen krijgt wat er wel en niet mag gebeuren. tTOS MACHTIG OOK, deze Rijksdienst mag dit niet bij gebouwen, waarvan zij niet daadwerkelijk de restauratie heeft bevorderd- Het is niet voor niets, dat een der woordvoerders van deze dienst zegt, dat per dag tenminste drie monumenten onherstelbaar worden beschadigd, zonder dat iemand daar ook maar iets aan kan doen. Dit zal met de Dorpskerk in Kethel zeer zeker niet gebeuren. Ten eerste niet om dat de opdrachtgevers een restauratie en geen verbouwing willen, ten tweede niet omdat ir. Kruger een bijzonder indruk wekkende staat van dienst heeft, daar hij heel wat moeilijke restauraties heeft ver- richt of onderhanden heeft. KAASMARKT WOERDEN 17 juli. Aangevoerd 106 partijen, lc Kwa liteit ƒ2.38—ƒ2.43, 2e kwaliteit ƒ2.30—2.37 enkele grote bouwputten, o.a. voor de aan-j extra tot ƒ2.60, per kg. Handel flauw. Geboren: Ellen,, d.v. G. C. van Gent en G. C. Vester, 's-Gravenhage: Molenaar- straat 61; Wouter Jacob, z.v. J. Bos en N. de Graaf, Sam. Esmeijerstraat 167: Benjamin David, z.v, "VY. Hoogervorst en E. A. Groenendaal. Trekkade 13; Willem Cornells, z.v. C. Valkenburg cn A. van der Hoeven, Maassluis: Gr. v. Prins terer kade 5; Antje Willemijntje Maria. d.v. G- Timmer en E. van Barneveld, Rich. Hol straat 62. Gehuwd: Hendrikus Lambertus Denkers. 28 jr. en Everd5na Martina Maria Kuil, 24 jr.; Izaak van Alp hen. öl jr en Gc- rarda Alberta Elizabeth Boon, 53 jr.: Ma- rius Plhntinga. 27 jr. on Adriana Hcndri- ka van Luijk, 22 jr.: Adriaan Wiclemaker, 28 jr. en Hendrika Maaike van dot Wulp. 25 jr. Overleden: Antonia Walravens, 39 jr., echtg. v.: W. A. Merkx, Hortensiastraa lc: PhHippus Kornelis van dcr Kooij, 68 jr., echtg. v.: J. A. van Toorn, Johannes van Bijnenstraat 9. Gvertruidenberg herdenkt Op de binnenplaats van de Marktkazer- ne te Geertruiöenbeng met hat 18e eeuwse arsenaal als decor wordt ter gelegenheid van de stadsfeesten gedurende eer aantal dagen een openluchtspel opgevoerd, ge schreven door Jan Naaykens. uit de rijke historie moest de auteur voor zijn spel een keuze maken. Als Brabander koos Jan Naaykens tot onderwerp van zijn schouw spel een „blijde in corns te" van Bourgon dische pracht en praal n.l. de inhuldiging van Philips de Schone, Hertog van Bour- gondiën als Giraf van Holland, welke in 1494 tc Geertruidenberg plaats vond. Het spel is beknopt gehouden en duurt onge veer 40 minuten. De oude vestingstad G eer trui denberg, zo dikwijls een belangrijk twistpunt in Oor logen, regelmatig versterkt en omwald, waar eeuwenlang troepen, gelegerd zijn geweest, kan dit historisch herdenken niet vieren zonder een militaire dag. Het wordt vooral een dag van de Genietroepen, die grotendeels in Geertruider.berg gelegerd zijn in de Keizersveerkazerne, Des mor gens vindt er een défilé plaats en in de middag een onderlinge wedstrijd in het slaan van baüybruggen op de Markt. De vaar- en rtuikerschool geeft in de Vest spectaculaire vaar- cn duikdemons tra ties en ook ontbreekt de militaire muziek niet. Het Fanfarecorps dc Genietroepen uit Den Bosch gseiT een concert op de Markt l cn een taptoe in ceremonieel tenue.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1