ÏÖÏÏËDAMSCH MlëUWSBLAO Stralende zondag met volop ijsvermaak Onproduktief SW Met de punten in Tilburg R'"S"«rcsl De liefhebbers lieten hun mooLte duiven zien Accordeonvereniging; SKAV gaf concert voor goed bezette zaal GOLDEN JUBILEUM VAN DE KAASHANDELAAR KLEIBERG Reünie van oud-leerlingen van de Kon. Julianaschool in Kethel Gezellige middag voor kinderen PV-Hoek Geanimeerd samenzijn van de Cab-pupillen AT O AAR ANNEER KDO benoemde drie ereleden Kindermiddag voor hervormd orgelfonds Beroep Geref. Gemeente op ds. v. Halsema Oud-militairen gaan defileren in Leiden Magnalia Dei-kerk klaar Tien meter kerst boom van Sandvik Staal VLAARDINGEN Bekend stadgenoot overleden Uit het politierapport Geslaagd concert van de Bethel Cantory Schiedamse notities ROTTEEDAMSCH KIEUWSBLAD MAANDAG 16 DECEMBER -963 B Hooïfi*«KrtKlap ta Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 KLACHTEN over bezorging: Schiedam: van 17.30—19.30 uur Tel. 67292, Rotterdamsedijk 232c. Kethel: Tel. 01808—252, Kerk- weg 79. Zo er al ooit sprake is geweest van „ijs en weder dienende", dan is dat zeker in hei afgelopen week-end het geval geweest. Het is dan ook een echte ijszondag gewor den met zonnig weer en een blauwe, wol kenloze hemel als zekere waarborg dat de jjsprel niet zou worden bedorven door grauwe regenbuien of sneeuw. Er waren veel auto's langs de weg en vele mensen waren op de been. Eon en ijs hadden kiaar- blykelijk iedereen naar buiten gelokt. Over al op dë etadsvijvers was het druk. Opval lend veel schaatsenrijders waren er op de de sloten en opgespoten terreinen in v.m. singel van de Burg. Van Haarenlaan en op Kethel. Duizenden ijsliethebbers (wat nog niet altijd schaatsenrijders betekent) bewo gen zich over de vele grilHg-gevormde vijvers van het Beatrix-park. Het leek et- wel een mode-show in -de open lucht van de meest uiteenlopende kleurige en keurige mntersporücosluums, waarbij rood en blauw oprielen, Er stonden talrijke auto's gepar keerd, terwijl rijwielen „en masse" op de gazons waren neergezet. Bij vele fietsen stonden netjes de schoenen. Het Theehuis was eivol. In de vijver er voor was een groot wak opengehouden, waarin de eenden «taterend ronddobberden. Ook voor de zwanen was bij de oude molen aan de vliet een wak gemaakt, waarin ze dicht bij elkaar zwemmend oen eigenaardige, kleine witte wereld vormden. De Tennisbanen Spier ingshoek en Van Vliet, de laatste aan de Stadhouderslaan, hadden het eveneens druk met schaatsen rijders, Zaterdagavond telde elke baan ruim duizend bezoekers. Ook de gehele zondag vierden de schaat senrijders op beide banen hoogtij. De openingstijden zijn op werkdagen van 10—12 en van 2—5 uur: 's avonds van 7.30— 10.30 uur. Gedurende dc week-enden over- Voor ruim honderd kinderen van vier tot twaalf jaar gaf Hoek's personeelsvereniging zaterdagmiddag in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een aardig kinderfeest, dat geopend werd door de voorz., de heer Th. J. Kouwenhoven. Het Marionetten-Theater Fhilo wist o.a. met de vertoning van de spannende avonturen van Donald Duck de kinderen de gehele middag op aangename wijze bezig te houden. Gebrul kei ijkerwijs werden de jeugdige gasten in de pauze ge- tracteerd, maar zij kregen ook na afloop versnaperingen mee naar huis. Hoek's P.V. houdfc op 35 januari in hef gebouw voor Chr. Sociale Belangen een dia avond, die ditmaal nog aantrekkelijker zal zijn dan het vorige jaar, aangezien er ge legenheid is om te dansen. dag de gehele dag zonder onderbreking van 11—5 uur en 's avonds weer van 7.30— 10,30 uur. Wel moeten wij de schaatsenrijders er voor waarschuwen, zich nag niet op tie Poldervaart te begeven. Niet alleen zijn er vele onbetrouwbare en open plaatsen, maar er is bovendien stroming in het water, waardoor het Ijs van onderen wordt aan getast. Het verrassend drukke komen 'en gaan in het Beatrixpark, waar vooral veel jonge mensen waren, wijst er op. dat de wethou der het toch wel goed heeft gezien toen hij de herhaalde klacht van de IJ sportvereni ging afdeed met de opmerking, dat de zeven ha water in het Beatrixpark voldoen de zijn. Hier zijn inderdaad prachtige be schutte banen met spiegelglad ijs en men hoeft niet In een cirkeltje te blijven rijden. Het riet er naar uit, dat deze gelegenheid plus de dichter bij huis gelegen opgespoten tennisbanen volledig in de behoefte voor ziet. Misschien kan de S.IJ.V. rich een nieu we bestaansgrond verschaffen door zich in te schakelen bij de bestaande toestand en in het Beatrixpark die gemakken (zoals elektrische verlichting 's avonds) aan te brengen, die zij in haar actieve jaren ge wend was te verschaffen aan de geprivili- geerde leden op het eigen terrein. Er bestond voor de traditionele feestelijke bijeenkomst van. de CAB zaterdagmiddag in gebouw Irene veel meer belangstelling dan het vorige jaar. De grote zaal was ten minste geheel gevuld. De voorzitter van de CAB, de heer A. T. Schuddebeurs, opende deze feestmiddag met oen woord vol sprankelende humor, waarbij hij de verkoop van de bekende CAB-loten ter sprake bracht en zijn pupillen erop wees, dat ieder natuurlijk zijn steentje moest bijdragen. Het programma was, zoals gewoonlijk, goed verzorgd. Het eerste nummer gaf het Jeugdorkest van het Muziekgezelschap St.- Ambrosius o.t.v. de dirigent, de heer Th. van geurden. Hel speelde met veel brjo en op uitstekende wijze enige muzieknum mers, zodat de stemming in de volle zaal er al gauw in kwam. Het Duo Excenlric zorgde daarna voor de climax, Dort Pedro, die als „Zingende Schoorsteenveger'' reeds veel populariteit heeft verworven en tevens een gewaardeerd CAB-leider Ls, zong hart verwarmende melodieën in het genre van „Sagp beim Absehied". Ook De Wido's met enkele equilibristïsche succesnummers von den veel bijval. En tenslotte bracht de Boerenkapel van St. Ambrosius de stem ming tot een hoogtepunt. Behalve dat de aanwezigen In de zaal hun tractatie ont vingen, kregen ze oök nog een pakketje versnaperingen mee naar huis. De oprich ter van de CAB (1926), de heer K. J. Hey- boer. woonde het feest van zijn pupillen de gehele middag met kennelijk genoegen bij. SVV heeft geen overwinning van het Til- burgse poollandschap kunnen meenemen. NOAD bleek wat agressiever en doeltasterv- dcr dan de Schiedammers, die overigens wei een aardige techniek demonstreerden. De Brabanders konden slechts één doelpunt begroeten, aangezien doelman Van de Roer in een uitstekende vorm stak. HU hield er verscheidene vlammende schoten ttlt» SVV stelde hier slechts weinig eoht-gcvaariyke situaties voor het NOAD-doel tegenover. Éénmaal hadden de rood-groenen pech. Djtt was toen Van Dijk de bal uit een vrUe trap keihard buiten bereikt van keeper Van Straaten tegen de lat joeg. Van de Roer oogstte al snel applaus. Dat was toen Van der Luytgaarden een scherpe voorzet lanceerde en de SW-er moedig naar voren schoot om de bal te grijpen. Even later verdween de bal na een kogel van Brekelmans ria het been van Dal» meyer rakelings langs de paal. NOAD be hield voor een groot deel van de strijd een licht overwicht, doordat de Til burgers vaak net iets sneller reageerden dan de Sehie- ndanks de kou was „Irene" bevredi gend bezet toen dirigent H. Groeneweg de Schiedams© Accordeonvereniging SKAV de Symfonie uit Baeb'e Weihnachts- oratorium deed inzetten. Evenals bij het daarop volgende Premier Choral van H. Andriessen kwamen deze niet te moeilijke stukken gaaf en harmonisch tot klinken, met een goede intonatie en dank zij een prima binding aan de dirigent, die een goede gids bleek ook bij de \vat „zwaardere" passages en dlssonantjsehe gedeelten. Of het hierna volgend Concertino in F gr. t. dat van de hand van de dirigent zelf was, als absolute muziek was bedoeld, werd niet geheel duidelijk. Het begin werd gevormd door een fijn stemmingstukje, na het rus tige, bezonken begin overgaande tot leven diger passages, waaraan Wim Verdam, cornet, enige relief aan trachtte te geven, maar waarbij hij nogal eens wat onzekere momenten had. Het verdere gedeelte leverde de ene moeilijke passage na de andere op, waar dit goed-geoefend ensemble zich correct doorheen werkte, 2onder echter enige overtuiging. Een leidend motief of „gedachte" viel niet te bespeuren, ook „de ford-partijen bleven weinig-zeggend, wan neer de componist hier „absolute muziek" heeft neergeschreven, kan men daar vrede mee hebben, ook waardering voor het ge presteerde. Maar wanneer men daarnaast MAANDAG 18 DECEMBER Bene, 7.30 uur: Opnehtlngs vergadering Herv. „Gerei. Jeugd verbond. Grote Kerk, 8 uur: Oecumenische Kerstzang. Arcade, fl uur: KAV-afd. stad: Kerstavond. Irene, a uur: Jeugdhaven: Kerstbijeenkomst, Station 4e verdieping 2—5 en 7—10 uur: expo sitie fotowerk Spoorwegmaitncn. Grote Kerk, a uur: Oecumenische Kerstzang. DINSDAG 17 DECEMBER Atcafle, uur; Ned. Bond voor Vogelliefheb bers: Prelsuitretking. Chr. soc. Belangen, 3 uur: NCBO: Verga dering. Irene, 3 uur: Kath. Middenstandsbond: Bij eenkomst. FILMS Passage Theater: tot en met donderdagmiddag dagelijks 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: Bear Window, J_8 3. Mono pole Theater: vrijdag, zaterdag 2-7-9.15 u.; zondag 79.15 uur: Ontsnapping uit Zahrain (14 jj; zondag-matinee's 2—4.15 uur: Revol vervechters (14 j.)i maandag-, dinsdag-, "woensdag 2 en 8 uur: Greep naar de macht (H j.); donderdag 2 en 8 uur; Vijf gebrand» merkte vrouwen (IS j.). EXPOSITIES Massage: tot 1 januari: werk van Schie- datr.se en Rotterdamse kunstenaars. Galerie Wiegman, lot 1 januari: werk van de icmge Rotterdamse kunpienaar Anion outtonssebovw, maandag van 2 tot 5 en van tot 10 uur: Foto-expositie van HS-perso- meel. Dinsdag van 2 tot 5 uur: idem. APOTHEEK Dez< week verzorgt apotheek Gouka en Co. Groenelaan 127. tel. 63035 de receptuur voor avonds en *s nachts. stelt de brillante uitvoering van Suite no. 3 in D gr. t. van J. S. Bach mag de vraag ge steld worden of het ontbreken van een „teil-motiv" niet wat remmend werkt op de bezieling. Direct reeds bij de ouverture tintelden alle partijen van leven. Bijzonder fraai was de afwisseling tussen de baspartijen en de lichtere tonen die vlot en losjes tot klinken kwamen. Het Air verkreeg eveneens een subtiele vertolking al heeft de arrangeur, misschien noodgedwongen, meerdere fijne nuances weggeslopen. Bij het Gavotte waren alle partijen ongemeen op dreef in voor treffelijk samenspel, gegrepen door de veel kleurige melodie. Evenwichtig en vlot wer den Bourrée en Gigue verklankt, zodat het applaus meer dan plichtmatig was. Een glorieus programmastuk vormde na de pauze Preludium en Fuga in G gr. t. opus 37 van F. Mendelssohn evenals het slotstuk Choral no. 4 en 7 uit Cantate 140 van. J. S. Bach „Wachet auf!". In de ruim zeven jaren van haar beslaan heeft deze vereniging een bijzonder hoog spelpeil weten te bereiken, zodat het thans reeds over een repertoire beschikt van 80 nummers. Hieruit zal een verzoekprogram- ma worden samengesteld dat men in waart 1964 hoopt te geven. H. M. Tijdens een feestavond van de Accordeon vereniging K.D.O. in gebouw „Sursum Cor- da" zijn drie leden, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, tot ere-lld benoemd. Het zijn de heren P. Blomsteel, oud-voorzitter, de dirigent P. van Hassel en de vercniging6adviseur, de heer J. II. Blom- steel, aan wie deze onderscheiding te beurt viel. Voorzitter A. Gutteling schetste in het kort, wat dit drietal in een reeks van jaren voor da opbouw en do verhoging van de muzikale waarde van het orkest heeft ge presteerd. Onder dankzegging hiervoor en het uitspreken van de wens, dat zij nog lang deel mogen uitmaken van de K.D.O.- gemeenschap, speldde de voorzitter hun het hiervoor bestemde insigne op de borst. Tevens bood de heer Gutteling de drie nieuwe ere-ieden een oorkonde aan. Namens hen sprak tenslotte de heer P. Blomsteel een woord van dank. Het jeugd-orkest bracht vervolgens enkele aardige nummers tón gehore en de rest van de avond kreeg met een dansje het karakter van een gezellig samenzijn. N.H. KETHEL BRACHT EEN BEROEP VIT OP Ds. VONS De Hervormde Gemeente In Kethel heeft een beroep uitgebracht op ds. W. Vons. predikant te Oudenbosch. Ds Vons is 4 ok tober 1928 geboren, is vicaris geweest te Pan*»TTp aan den IJssel en in 1958 predikant »e o,,ri'vrivï"fch geworden. dammers. Overigens zag Koens zich twee maal de pas afgesneden naar succes. Het eerste succes kon Van der Meys nog net met een sliding redding brengen en kort daarop stopte Van Straaten de hoge inzet bekwaam. Van Dijk zag een schuiver net langs het houtwerk zoeven. In de tweede helft scheen SW de weg naar een voorsprong wel gevonden te heb ben. Met enkele rappe acties drongen de gasten op. Broeders vuurde hard en goed, maar Van Straaten kon op „duivelse" wijze de bal naast zijn doel tikken. Uit de corner knalde Van Leeuwen in en Van Straaten was kansloos. Maar back De Chëne was nu de reddende Engel op de 41Jn voor de Til- burgers. De activiteit van SVV zwakte al spoedig af. Wel kwamen de Zutdhollanders naast een „zekere" treffer tc zitten. Dat was bij een vrije trap van de technicus Van Dijk. De bal spatte van de onderkant van de lat weer het veld in. Onmiddellijk reageerde NOAD met een serie aanvallen. Zieltjens werd ten val gebracht in het straf schopgebied, maar scheidsrechter Van der Lugt floot niet. Een minuut later volgde de enige treffer. Midvoor Netten kreeg de bal uit een dieptepass en schoot bijzonder hard in. Van de Roer behoefde zich voor dit doelpunt niet te schamen, 10. Hij zorgde naderhand nog voor enkele spectaculaire reddingen. Daar schaarde zich Van Leeu wen bij, die de bal een keer fraai uit het doel kopte. De voorhoede van SVV bleef onproductief. Het Actie-comité 1963764, opgericht om gelden te verzamelen voor het orgelfonds vxan de Hervormde kerk. in Kethel, hield zaterdag een kindermiddag in „De Rank". Ongeveer zeventig kinderen werden hier bezig gehouden met een popenkastvoor- stelling en namen deel aan enkele spelletjes. Bovendien was er een grabbelton zonder nieten en alles bij elkaar genomen werd het een genoeglijk feest. Op 31 januari ver wacht het comité door een oliebollenactte in samenwerkign met Schiedam het fonds saldo belangrijk omhoog te brengen. Voorts staan enkele dansavonden voor jong en oud op het programma, alsmede een grote toneelavond, welke laatste In januari 1964 zal worden gehouden. In de iot dusver nog lege toren van de JR K. Kerk m Nieuw!and-West (parochie. ..O. L. W. Visitatie") worden nog voor Kerstmis nieuwe klokken opgehangen. De open klokketoren werd eerst na de in gebruikstelling m februari 1962. los van het moderne kerkgebouw opgetrokken. Bij dc firma Eysbouts te Asten zijn drie nieuwe klokken gegoten met ccn gezamenlijk ge wicht aan brons van 930 Itg. Het benodigde geld, J 13.500.tü -door middel van ren klokkenfonds reeds voor het grootste deel door de parochianen bijeen gebracht. Zoals gebruikelijk dragen de klokken een naam. De grootste (óOÖ kg) ;s vernoemd naar dc huidige Paus, Pauls VI. De middelste klok draagt de naam Bernardus en de kleinste die van Maria. Ook de oude klok (Mar- tinus), die vroeger dienst deed in de nood kerk in de Aleidastraat en later in het torentje van de houten voorgang van de nieuwe kerk, krijgt een plaats in de toren. Zondagavond heeft Deken F, Boelrijk dc nieuwe klokken, die aan een bok opge hangen in het kerkgebouw waren geplaatst, plechtig ingezegend. Bij dit kerkelijk ritueel waren een aantal gelovigen en leden van de plaatselijke clerus aanwezig. Aan hel slot van de plechtigheden liet pastoor J. J. O ud s hoorn de bronzen klok kenstem men voor het eerst spreken. Bij de postduiven)lefhebbers is het de van rangschikking een keuze mocht worden. gewoonte zo legen het einde van ieder jaar tentoonstellingen te houden, teneinde te laten z;en ::j welke conditie de duiven na een druk vliegseizoen verkeren. De P.V, „De Vrijheid" deed dit in hel clublokaal m de vorm van een hokken- show. In totaal waren er oenen veertig in zendingen. samengesteld uit zowel oude duiven ais duiven van broed 1863. Na een beoordeling door keurmeester A. J. dc Koster, uit Rotterdam werd het hok van de liefhebber H, Hagen met 368 punten als het beste gekwalificeerd. Over het alge meen genomen waren de conditie en kwali teit van de ingezonden duiven van uitste kend gehalte. Het pun ten verschil was dart ook zeer gering. Tot de beste tien behoor den: 2 Jan Doejaaren, 3 Henk Tjaden. 4 T. v d. Berg. 5 A. Pronk, alle vier met 367' pnt.; 6 J. van Ent, 7 A. Pronk, 8 G. Barzely, 9 Jan Doejaaren, welke viertal 367 punten behaalde. Als 10e eindigde F. Doejaaren met 366"! pnt. De prijzen bestonden uit luxe en huis houdelijke artikelen, waaruit naar volgorde gemaakt. Aantrekkelijk voor de intzenders was, dat voor ieder een prijs beschikbaar was ge steld. Deze werden zondagmiddag uitgereikt in tegenwoordigheid van de dames die. zoals gebruikelijk, de gewonnen prijs mochten kiezen. Enkele attracties droegen bij tot een feestelijk slot van deze zeer geslaagde expo sitie. De Postduivenvereniging „Union" hield de derde in de reeks van vier tentoonstel lingen, waarbij nu de oude duiven (135 stuks) te pronk zaten. De liefhebber André Broeders haalde hier wel de grootste ere palm weg, In de viiegklasse tot 300 km haalde zijn duif de eerste prijs weg en werd tevens lot schoonste van alle uitgeroepen. Ook in de klasse Fondduiven werd hij num mer één. Bij de onbevlogen duiven was de eerste prijs voor Dries Hecren, Bij „Union" ia ook een aparte damesklasse, waarmee ook de echtgenoten van de Leden bij het tentoonstellingselement warden betrokken. Kampioene werd hier een duif van mevr. Van Loopik. De vier bekroonde duiven, haalden elk 92'/s pnt. Zaterdag a.s. komen de oude duffers aan de beurt, waarna zon dag de prijsuitreiking volgt. Misschien is hij wel de oudste- kaashande laar in Nederland, de oudste in jaren, maar ook de oudste in het vak. de heer Jacob Kleiberg (72), Geervlietsestraat 4. Bóven woont hij, beneden is rijn kaas- pakhuis. Toen we hem vrijdagmiddag een bezoek brachten, was tvij juist even naar de weekmarkt in het Broersveld, waar zijn zoon in de kaackraam druk aan het ver kopen was. Vader cn zoon bezoeken t\l. de verschillende markten in de omgeving, ook die van Oud-Beijc-rland, de geboorteplaats van de vader. Gelukkig beschikken ze voor het vervoer tegenwoordig over een auto. Vader Klelberg begon zijn loopbaan in de kaashandel overigens met een hondekar. Das gebeurde zestig jaar geleden. Aangezien zijn vader, zijn zuster en zijn vijf broers ook al in de kaashandel zaten, werd hij de achtste firmant. Voor het neringdoende achttal was het afzetgebied in en rondom Oud-Beijertand natuurlijk te klein. Vandaar dat dc jonge Jacob op dertien-jarige leeftijd rijn koopmansactiviteiten naar het in die dagen verre Rotterdam verlegde Elke mor gen voor dag en dauw reed hij dus met zijn hondekarretje de loopplank van de boot naar de Maasstad op. Al gauw kreeg hij klanten in Rotterdam-Zuid, waar hij 2ijn echte hoerekaas van de eilanden huis aan huis verkocht in. Feljenoord en Charlois, langs de BeijerlandseJaan en de Groene Rllledijk. Vooral aan het einde vau de week, als de mensen pas bungeld hadden gebeurd, miste hij menigmaal zijn boot, die om vijf uur vanaf de Boompjes vertrok. En als hij dan om zeven uur 's avonds zijn laatste handeltje had afgewerkt en het geld ervan in zijn. leren geldbuidel had laten glijden, zat er niets anders op dan de lange, een zame weg dwars door IJsaelmonde en de Hoekse Waard op zijn hondekarretje ge zeten af ie leggen. Koud en verkleumd kwam hij dan laat in de avond in het ouder lijk huis in Oud-Beijerland aan. Op eert Oudejaarsdag, 31 december 1013, trouwde hij met een meisje uit zijn geboor teplaats, mej. D. Natte-Kaas. Hij bleef dus bfj zijn stiel. Zijn vader had inmiddels een aardig huis in Schiedam laten bouwen. Het TAFELTENNIS Overwinningen van TSF Voor dc teams van TSF is het een goede week geweest. Geen enkele hiervan hoefde de winst aan de tegenstander tc laten. Het enige verliespuntje kwam evenwel voor TSF 3 na een duel met de medekoploper Noad 5. Beide teams waren nog ongeslagen, maar na een spannend verloop werd het 55, hetgeen aan de kop geen verandering met'zich brengt. Alles wijst er op, dat in de returnwedstrijd de grote beslissing zal val len, zodat in deze afdeling in elk geval een Schiedamse club met de titel gaat strijken. Het eerste team. van SFC voldeed aan de gestelde verwachting door Tava een gedeci deerde nederlaag toe te brengen. Aanvoer der Bouwer won zijn eerste partij, maar V. d. Wiel moest in de derde game de eer aan zijn tegenstander laten. Een benauwde zege van Wigman bracht de stand op 2—1 voor TSF, welke voorsprong met het verlies van de eerste dubbel weer teniet ging (2—2). Verder gat TSF echter geen krimp. Met het winnen van zes enkelspelen werd de eind stand 82 bereikt. Overige uitslagen: TSF 4—Stadhuis 3 7—3 en RET l—TSF 3 2-8. Een zestal oud-leerlingen der Juliana school had bet plan opgevat om alle oud leerlingen nog eens bijeen te roepen, om zodoende nog eens in kontakt met elkaar te kemen. Zij hebben daarmee succes gehad. Zaterdagavond heeft de ontmoeting plaats gevonden in het zaaltje achter de kerk, dat hiervoor erg gezellig was versierd. AJle leerlingen en leraren -waren uitgenodigd en weinigen hebben aan deze uitnodiging geen gehoor gegeven. Het hoofd der school, de heer Van Velzen, het voormalig hoofd, de heer Schmidt en de onderwijzers De Korte en Ba ai ma toonden hun belangstelling. Een der oud-3eerllngen opende deze avond en deed dit op zulk een wijze, dat de stem ming er al spoedig in zat en die is er ook tot het eind toe in gebleven, mede door de opvoering van enkele toneelstukjes en een polonaise, welke door een der oud-leerlingen werd geleid. Van groot belang was ln de pauze het ORGELCONCERT EN ZANG IN GEREF. WESTi'EST KERK Op zaterdag 21 december bespeelt Jan Zwart jr. het orgel en zingt „Com nu met sang" tijdens een zang- en orgelavond in de Geref. kerk aan de Westvest te Schiep dam. Daarbij is er veel ruimte Ingelast voor samenzang. Jan Zwart jr. speelt wer ken van Bach, Jan Zwart e.a. ,,Com nu met sang" zingt enkele koren uit het Ora torium „Judas Maccabaus van G. F. Han del. Ook zal het koor composities ten ge hore brengen van de dirigent Dirk Jansz. Zwart, waarbij ook de aanwezigen hun deel kunnen bijdragen (o a. in Psalm 87 en 98). onderling contact, want daarbij werden niet alleen oude herinneringen uit voorgaande schooljaren besproken, doch ook de toe komst kwam aan de orde. En hoewel velen toen blij waren van school te gaan, was men nu bijzonder verheugd de oude relaties weer te kunnen aantrekken. Zowel de heer Van Velzen als de heer Schmidt hebben aan het eind dezer bijeen komst nog een speech gehouden; beiden vonden het een gezellige avond en zeiden dat de reünie nog eens moet worden her haald. Na de bedankjes van ds. H. A. Starren- burg (Eefdc-Gorssel) en drs. C. Klapwijk (Apeldoorn) komt de Westerwijk van de Gereformeerden donderdagavond a.s. we derom ln de Julianakerk byeen om te voor zien in de vacature van de naar Amsterdam vertrokken ds. J. Nawtjn. Men zal dan een gemeentevergadering beleggen in verband met het feit» dat de kerkeraad aan de ge meente wil vooratellen ds. W. B. v. Halsema uit Roden te beroepen. Ds. v. Halsema is geboren op 16 ma3rt 1930 en werd op 6 maart 1955 op bijna 25-jarige leeftijd be vestigd te Eernewoude, waar hij ruim vier jaren heeft gestaan. Op 20 sept. 1959 deed hij zijn intrede te Roden, welke gemeente 8CC0 zielen telt, waarvan ruim duizend be- w aarbij rekening moet worden gehouden lijdende leden van de Gereformeerde Kerk. met het feit, dat enkele omliggende dorpen ook ressorteren onder Roden. was hetzelfde pand, waarin het echtpaar nog woont, Zo vieren de heer en mevr, J. Kleiberg-D. Kleiberg-Natte-Kaas in deze koude winter maand op 28 december hun gouden huwe lijksjubileum. Ze hebben acht kinderen, van wie een dochter speciaal per vliegtuig uit Amerika is overgekomen om het feest van haar ouders mee tc vieren. En reeds bijna vijftig jaar lang zijn beiden getrouwe lezers van het Rotterdamsch Nieuwsblad. De heer en mevrouw Kle-iberg-Natte-Kaas vieren hun 50-jarig huwelijksfeest op zater dag 28 december in het N.H, Wijklokaal aan de Nieuwe Maasstraat. Honderdvijftig jaar 4 R.l. Oud-gediendert bij het vierde regiment Infanterie, waarvoor dc manschappen voor een groot gedeelte in de omgeving Sehie- dam-Vlaardingen zijn gcrceruteerd, komt binnenkort in de Doelcnkazeme te Lei den bijeen. Défilé, muziek cn „sterke" verhalen zijn de belangrijkste punten van het feestprogramma. Reeds kort na 1813 het jaar waarin Nederland zijn zelfstandigheid herkreeg werd het Vierde Regiment Infanterie op gericht. Om precies te zijn óp 11 januari 1814. Op de honderdvtjftigste verjaardag van dit na de tweede wereldoorlog opge heven regiment komen honderden oud-mi- litairen, die in dit regiment hebben ge diend. in dc Leltlse Morspoortkazerne bij een om daar nog eens „sterke verhalen" uit hun diensttijd op te halen. Al naar ge lang hun jaarltchting zullen zij in de mid daguren. een mars door de stad maken, mét aansluitend défilé voor burgerlijke en militaire autoriteiten. Na afloop van dit défilé zal men zich te goed kunnen doen aan het soldatenmenu-bij-uitstek: een snertmaaltijd. In de avonuitren volgt op het plein van dc Doelenkazeme het optre den van de Kon» Militaire Kapel. De her denking krijgt een feestelijk slot, waar voor Sempre Avsnli's „Jong en. Jolig" zorgt. Oud-gedienden er zijn er in ons land nog circa tienduizend die deze dag nog eens gaarne in „hun" regiment lerugkeren, kunnen dit opgeven bij het secretariaat van de Reiiniccommissie ,,'t Oude Vierde", Thorbeckestraat 44, Leiden. Aan de Albardastraat is onlangs de Magnalia Deï-kerk van de Gereformeerde Kerkgemeenschap gereed gekomen. De kerk zal vrijdag 20 december des avonds om half acht in gebruik worden genomen. Na de ingebruiknenmngsceremonie volgt nog een kort (feestelijk) samenzijn. De directie van het te Schiedam geves tigde bedrijf van de N.V. Sandvik Staal heeft de gemeente een ruim tien meter lange kerstboom aangeboden, welke in de eigen bossen van het bedrijf in Zweden is gekapt. De boom zal evenals vorige ja ren worden geplaatst op het Koemarkt- plein. De Schiedamse Gemeenschap zorgt Voor de verlichting van de boom. Deze zal voor het eerst ontstoken zijn. In de afgelopen «acht is onverwacht overleden de heer A. G. W. Smulders, een stadgenoot die in ruime kring bekendheid genoot door de functies die hij in het Open bare leven heeft bekleed. De heer Smul ders was jarenlang een vooraanstaande fi guur in het comité tot viering van natio nale gedenkdagen en wel haast vanaf de oprichting maakte hij deel uit zowel van het bestuur der schtlchting Vlaardingse Gemeenschap als van het Vakantie Comi- té. Daarnaast vervulde hij de functie van penningmeester in bet afdelingsbesthur van de Volksbond tegen Drankmisbruik en was hij tweede voorzitter vas Vlaar- dings Mannenkoor Orpheus. De heer Smul ders» die werkzaam is geweest bij Beu- Schiedam, was gedurende tientallen jaren collectant in de kerk van de parochie van St. Joannes de Doper. Hij is 59 jaar ge worden. De leden van de gemengde zangvereni ging De Stem des Volks hebben in een dezer dagen gehouden vergadering een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is sa mengesteld: L. Jongerius, voorzitter; G. P. v. d. Plank, Vcttenoordstraat 45, secretaris en W. Mcyer, penningmeester. Een auto, eigendom van A. K. is door het wegdek van de Vcntweg naast de Burg. van Hnarenlaan gezakt. De motor kwam onder water te staan en de uitlaat werd vernield. Oorzaak was het springen van eert waterleidingbuis die door de Gem. Technische Bedrijven is hersteld. De Vcntweg werd voor enige tijd voor het verkeer gesloten. Een aanrijding vond plaats op het kruis punt Broersvc3t-Lange Kerkstraat tussen oen auto,- hestuurd door de Rotterdammer E. J. R. en de 52-jarige fietser F. V. Dö wielrijder had de van rechts komende auto niet opgemerkt, waardoor hij met zijn voorwiel tegen de linkerzijde van de auto reed. De wielrijder werd door de GG en GD naar de Dr. Naletstichting vervoerd, later kon hij naar huis worden gebracht. Beide voertuigen kregen lichte schade. Van de trap viel de 16-jarige knecht van fruitkoopman Jiilcs de B. in een flatgebouw in de Alexander Numanstraat. M. S. bleef bewusteloos op de betonnen vloer liggen en weid door de GG en GD naar de Dr. Nolet- stichting gebracht, alwaar een hersenschud ding werd geconstateerd. Brandalarm werd gegeven voor een bin nenbrand in pand 202 aan de Parallelweg» in de woning van J. K. Een pan met erwtensoep was drooggekookt. doordat de bewoners bij het verlaten van de woning het gas niet hadden uitgedraaid. Met sleu tels van de buren verschaften de brand weerlieden zich toegang tot de woning, waar zij de pan meenamen en in de tuin wierpen. Er behoefde geen water te wor den gegeven. Een brandje, onder een in aanbouw zijn de brug aan de Burg. van Haarerüaan werd door een tweetal hoofdagenten geblust, na dat zij een gedeelte van de pas aangebrach te bekisting hadden weggebroken, om de vuurhaard te kunnen bereiken. De 10-jari- ge scholier J. G» bleek met zijn vriendjes een hoop zaagsel in brand te hebben ge stoken. Een schoorsteenbrand die geen brand bleek te zijn woedde (niet) in de woning van J. R., spHtser, aan de Noordmolen straat. De haard bleek vuil te rijn, waarop de brandweerlieden deze schoonmaakten, bij gebrek aan vlammen. Een botsir.g vond plaats op het kruispunt RotterdamsedijkVan Devcntcrstraat tus sen twee personenauto's. De 26-jarige bankwerker C. V. reed van een tankstation in de richting van de Van Deventerstraat. Dc Boll'nesser chauffeur C, A. B.t die in de richting Rotterdam over de dijk reed, botste nabij de grensflat tegen de auto van C. V. C. V. kruiste de dijk zonder C. A. B. \»oorrang te verlenen. Er ontstond zware materiële schade. C. A. B. klaagde over pijn in het rechterbeen. De Bethel Cantory onder leiding van Jan v. d. Tak voerde zondagavond in de Oud- Katholieke kerk een programma uit vart gezangen, getoonzet en geharmoniseerd door T. Pijlman. Verder waren er werken van J. S. Irvine en Bortrüanski. De zangers en zangeressen hebber, hun taak met enthousiasme volbracht, aangevoerd door hun dirigent die hun op muzikale wij ze leidde. De orgelbegeleiding was in goede handen bij Tini van der Meiden. De organiste be geleidde de liederen bescheiden, doch met steun en duidelijkheid door regïsterkeuze. Zij speelde ter afwisseling van het pro gramma enige soïi nl. een trio van J. L. Krebs (16941772), een. geliefde leerling van Bach. Over Krebs zeide Bach: „In rneinem Baehe nur ein Krebs". Fris klon ken de stemmenverhoudingen tot elkaar. Verder bracht zij Nol van L. Daguïn (1713-1780), bestaande uit het lied „Midden, in de wintermaand" met 5 variaties met verscheidenheid in registratie uitgevoerd. Samenzang van psalm 66 opende het con cert In drie gezangen uit de Ned. Herv, bundel konden dc aanwezigen de Heilige Drieêenheid bezingen. De opbrengst van de bij de uitgang gehouden schaalcollecte werd geschonken aan het bouwfonds van de Oud-Katholieke gemeente. S. W. J. S. v. W. De oecumenische Kerstzang, die heden avond wordt gehouden in de Grote Kerk, brengt voor het eerst in Schiedams ge schiedenis jonge zangers van R.K.. Oud Kath., Ned. Hervormde. Gereformeerde en Lutherse gezindheid voor een gezamenlij ke Kerstviering bijeen. Ook het Leger des Heils is daarbij pre sent. Het heeft zin hiervoor de kou eens te trotseren en om 8 uur hedenavond als toe hoorder en getuige van dit oecumenisch samengaan in de Grote Kerk aanwezig te zijn. Esperantistoj Merkredon, ia 18an de decembro ni vere kunvenos ce kdo Letsch sr, Lekstraat 100 b. Estosria lasta fojo de tiu jar o vi do eer te venos.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1963 | | pagina 1