mm tiEBUi Bestudering van verkeersproblemen maakt aanstelling adviseur nodig km liet parkeren moet gedaan worden iets Plan Liesveldviaduct wordt nog nader bestudeerd Resultaten van liet onderwijs zijn bevredigend tot goed AANBIEDING VAN VERKEERSNOTA DOOR B. EN W. Deel van begraaf plaats nodig voor nieuwe weg Vrouwen-wereI(!gebeds<lao' Agenda Bejaarden voor halve prijs St. Willibrordus gaf kindermiddag VERSLAG GEMEENTELIJK INSPECTEER: Personeeïssituatie vergt grote aandacht ..Onder vrije vlag Wethouder opent expositie ..Bestuurde trillingen Openbare voorstelling film „Wederzijds" Titelstrijd ereklas 47/2 m Boofdajentrehap en B*dictle; VLAARDINGEN, Sm. HavsnstrsaJ 1 - T«I. 3229 Mutb: Tel. Wt VLA ARDÏNGEN KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDESWGEL 33 Burgemeester en wethouders hebben de leden van de gemeenteraad een „verkeersnota" toegezonden, waarin 2y hun gedachten hebben neergelegd betreffende het „rapport Jokinen", het verkeersplan, dat werd samen gesteld door de heren D. A. Jokinen en Ir. II. M. Goudappel. Deze beide stukken zullen nu het onderwerp kunnen vormen van een bespreking door de gemeenteraad, die zodoende gelegenheid krijgt zyn opvattingen over Vlaardingse verkeersproblemen kenbaar te maken en invloed uit te oefenen op het in dit opzicht te voeren beleid. Het college vraagt echter dc raad niet alleen zijn mening uit te spreken over de standpunten, zoals die in dc genoemde stukken zyn vastgelegd, maar ook wordt gevraagd in te stemmen met het voornemen van het college, dat een adviseur voor verkeerszaken wil aantrekken, op dezelfde wjjze als destijds het verband met de supervisor tot stand kwara. Een belangrijk punt uit de verkeers- uota is nog, dat B, en W. de bouw van het derde deel van het Liesveld viaduct huiten beschouwing hebben gelaten. Op grond van gerezen vragen dient dit punt eerst nader onderzocht te worden, alvorens een conclusie er over aan de raad kan worden voorgelegd. In de inleiding tot. hun verkeersnota stellen B. en W. dat de betekenis van het verkeèr algemeen is onderschat. Het colle ge blijkt nu van" mening, dat een goede doorstrommgsmogclijkheid van het verkeer ceïi levensbelang is in een dubbele bete kenis. Het is dat, in de letterlijke zin, met het oog op dc verkeersveiligheid, maar tevens omdat het voor de ondernemingen in onze geïndustrialiseerde maatschappij een bittere noodzaak is dat zij vlot .en dus snel bereikbaar zijn. Dc geschiedenis van Vlaardingen leert, dat ontwikkeling van de industrie nauw samenhangt met de ontwikkeling der verkeersverbindingen. Aan. de beboetten van het verkeer kan in dc eerste plaats worden voldaan door de aanleg van aan hun doel beantwoordende wegenstelsels met bijbehorende voorzie ningen. Daarnaast is er het hele complex van wetten en voorschriften ter handha ving van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg. Deze regelingen, zijn belangrijker naarmate het wegennet min der aan zijn - doel beantwoordt en waar moderne wegenplannen zijn uitgevoerd zul len voorschriften e.d. slechts behoren Ie- worden toegepast ter f be) geleiding van het verkeer, aldus de nota. Omdat het verkeer in zijn snelle ontwik keling een tak van wetenschap Is gewor den, wil het college in beginsel een advi seur voor verkeerszaken inschakelen om voor de rijzende en gerezen problemen een wetenschappelijk verantwoorde oplossing te helpen vinden. Het vraagt'de instem ming van de raad met dit voornemen en tevens in beginsel de bereidverklaring zo nodig omvangrijke kredieten beschikbaar te stellen voor het leggen van een wegen- O O Men schrijft óns: Elk jaar wordt op de eerste vrijdag in de lijdensweken de vrou wen-Wereldgebedsdag gehouden aPeen ai in ons land komen dan 20.000 vrouwen van allerlei kerkelijke richtingen bij elkaar om te bidden voor de vrede; de vredö in de wereld cn de vrede in eigen hart. Geduren de 24 uur wordt door vrouwen van allerlei ras en taal een ketting gespannen om de aarde. Iedere vrouw, die weet wat bidden is. wordt opgeroepen mee te doen aan dit ge bedsuur. vrijdagavond, acht uur, in de Re monstrantse kerk, Hoflaan, hoek Emma- straat medewerking verleent het dames koor onder leiding van mevrouw C. Ver hoef-Tom) en in de Rehobothkerk, Billl tonlaan, waar Franny Faassen met 2ang zal meewerken. Liturgieën zijn aan de kerk verkrijgbaar. Boêing-Boeing De toneelgroep Het Masker van de ROV Shell gnat zaterdagavond, acht uur, in de Stadsgehoorzaal een voorstelling, geven von Marc Camoletti's ..Boeing-Boeing", in de bewerking van Luc Lutz. De regie heeft Bert Dijkstra. Niet na afloop van de voor stolling, zoals eerst in de bedoeling lag, maar op zaterdag, 21 maart, is er gele genheid tot dansen en wel in het sportpark De Vijfsluizen, met muziek van een com bo van de Marinierskapel. Burgerlijke stand Overleden: Hendrik Jacobus van Ros- *en, 75 jr. wednr. van J Brouwer, Maas sluis, Dutöitstr. 10; Jan G'oedknegt, 87 jr. wednr. van K Storm, Verbeijstr. él; Jo hannes Martinus Steenhoek. 55 jr. echtg. van J J Öosterberg, Sweelinckstr. .88; Sie- tlna Jnntina Hoekstra, 70 jr., wed. van J M Osephius, Maassluis, Vondelpark 2. •WOENSDAG. Maranathakerk, S uur: Bijeenk. Coöp. Vrou wenbond; spreker weth. De Bruljn over sta dso ntwtkkeli ng Stadhuis, z uur, Vergadering jeugd ge meen le- raad; discussie over loon- en prijsbeleid, «uxor, 8 uur: in Marokko toert de dood (I4""jr). fcudsgehooraaal, a uur; De rebel van Napels jr). DONDERDAG, Stadsgehoorzaal, 10 en 3 uur, Voorstelling ^Wederzijds" voor beiaarden: 8 uur, open- nare voorstelling „Wederzijds". Muzanda, 1.30 en 7.30 uur, biljart wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, ere klasse anker-cadre 47/2. Harmonie, 2.15 'uur. Jaarvergadering afd. vlasrdingcn v, d. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 8 uur: Te vuur en te 2waard (14 jr). Geopend: Van Hogendorpapotheek, Van Ho zen dorplaan 129 a, tel. 4233. plan. dat nog tot in verre toekomst verkeer in onze stad mogelijk zal maken. In hun nota wijzen B, en W, er nog op, dat het onjuist zou zijn te denken, dat het rapport Jokinen een geheel nieuw uit gangspunt is. Wie zo denkt doet onrecht aan degenen die voordien reeds hun krachten aan Vlaardingse verkeersproble men hebben gegeven. Tn de verkeersnota heeft het college puntsgewijs zijn stand punt weergegeven over een aantal onder werpen. die in het rapport Jokinen aan de orde zijn gesteld. UNIEKE KANSEN De ligging van Vlaardingen, omsloten door verlengde Doenkade, Zoomweg en Nieuwe Waterweg en doorsneden door rijksweg 2D achten B. en W. zeer bijzonder en zeer gunstig akngezien dit weg en stelsel unieke kansen biedt voor het toekomstige Vlaardingen. Niet alleen kan hier een op eigen gemeente gericht groot woon- en werkgebied tot stand komen, maar ook de uitbreiding van het industriegebied aan de overzijde van de rivier kan door de vlotte verbindingen en hierbij dient niet in de laatste plaats gewezen te worden op het belang van dq Beneluxtunnnel een over eenkomstige groei meebrengen van, toele veringsbedrijven, transportondernemingen en instellingen van onderwijs en weten schap. Uitgaande van de gegeven, omrin gende wegen en rijksweg 20 staat -net ge meentebestuur allereerst voor de taak aan sluitingen daaraan te maken en verbindin gen te leggen naar het hart van de stad. Overeenkomstig het plan Jokinen zijn B. en W, van mening, dat er drie aanslui tingen moeten komen aan rijksweg 20, n.l. bij de Burg, Verkadcsingeï, bij de Broek- weg en aan de westelijke grens van de gemeente. Een zelfde overeenkomst van opvatting bestaat mét betrekking tot de aansluitingen aan de Zoomweg (Beneluxweg), t.w. een van de cenlrutnboulevard in wijk Holy en een bij de VijXsluizen. Laatstgenoemde zal vooral van groot belang zijn voor het industriegebied in het zuidelijk deel van de stad. Betreflende de noordkant van de ge meente spreekt het rapport Jokinen over drie aansluitingen aan de verlengde Doen kade, maar hot college acht één voorlopig voldoende. Die zou dan moeten komen ten oosten van de Vlaardingse Vaart en moet, door combinatie met een onderdoorgang, ook het contact mogelijk maken met de recreatiegebieden ten noorden van Vlaar dingen, die in het streekplan zijn opge nomen. Aangezien het plan Joïcinen ook weg" een aansluiting nodig acht, is de voor de daarin genoemde 2.g. „stadsstrek- weg" een aansluiting nodig acht, Is de consequentie van de opvattingen van B, en W„ dat deze stadsstrekweg in het noordelijk deel van de stad eveneens ten oosten van de Vlaardingse Vaart moet lopen. In de toekomst zal een tweede aan sluiting aan de Doenkade mogelijk worden ten westen van de vaart, n.l, als de be bouwing van de Broekpolder op gang is gekomen. De2e twee aansluitingen achten B, en W, voldoende. Voor de verbindingen met Schiedam achten zowel het plan Jo kinen als de verkeersnota ten noorden van rijksweg 20 drie onderdoorgangen under de Zoomweg nodig, waarvan er één gecom bineerd kan worden met bovengenoemde aansluiting aan die weg. Ten zuiden van rijksweg 20 moeten twee verbindingen komen en bij één hiervan zou tevens een aansluiting aan de Zoomweg gemaakt moeten worden, en wel bij de Vijfsluizen. De andere verbinding ten zui den van rijksweg 20 is onderwerp van bij zondere studie geweest. In het ptan Jokinen worden twee mogelijkheden genoemd, n.l. doortrekking van de Marathonweg (onge- ROTTERDAMSCH KIEUWSBLAD WOENSDAG 12 FEBRUARI 1564 Het biljart toernooi, waarin strijd zal worden geleverd door Nederlands beste bil jarters om het nationale kampioenschap ereklas anker kader 47-2 en dat donder dagmiddag in Muzanda door onze burge meester 2aL worden geopend, zal donder dagmiddag en vrijdag voor de halve toe gangsprijs toegankelijk zijn voor bejaar den van 65 jaar en ouder. De normale toe gangsprijs voor de middagwedstrijden be draagt fl,50. Zij beginnen 's middags 2 uur. Gisteren is men begonnen met de tri butes in Muïanda te plaatsen, waarbij alle hens aan dek werd geroepen. Het wordt ook voor Vlaardingen en voor het district Schiedam een groots biljartgebeuren. Ondanks de beslommeringen, waarin de vakbonden de laatste tijd zijn gewikkeld, heeft „St. Willibrordus" toch kans gezien een kindermiddag te organiseren, die werd gehouden in het R.K. Verenigingsgebouw. Het initiatief hiertoe werd genomen door voorzitter J, B, Huiskens; het programma, waarvan de kinderen genoten bestond uit goochelen, buikspreken en een poppenkast voorstelling. Ook werd er een zangwed strijd gehouden, die Tieneke Krempel als winnares naar voren bracht. Voorts werd een wedstrijd in beschuit-eten op touw ge zet, die doorging voor een wedstrijd tussen RK WIK en Feijenoord. Aan het eind van de middag werden de jonge gasten van St. Willibrordus verrast met een zak snoep en ook de zieke kinderen werden niet verge ten. want die kregen hun verrassing thuis bezorgd. Het K.N.V., het verbond van r.k. vak verenigingen, gaat op 4 april, ter gelegen heid van het 70-jarig beslaan, een herden kingsavond houden in de Stadsgehoorzaal, waar o.a: Joop Doderer zal optreden. veer evenwijdig aan rijksweg 20) of het maken van een verbinding vanuit het ge bied tussen de Rotterdamseweg en de Goudsesingel, via Seringenstraat en. Mei doornstraat. Deze verbinding was gedacht in samenhang met de bouw van een nieuwe brug over de Oude Haven, tegenover de Afrol. Laatstgenoemde verbinding zal ech ter niet alleen technisch moeilijk uit te voeren zijn er moeten veel woningen voor gesloopt worden maar 2ij zal bo vendien door woonbuurten voeren, met alle bezwaren van dien. Het college heeft dan ook van dit plan afgezien. Verlanging van de ontworpen Marathonweg is echter zon der meer ook niet de gewenste oplossing, omdat tegen dat ontworpen tracé in de loop van de tijd bezwaren zijn gerezen. Gezocht wordt daarom nu naar een moge lijkheid de weg zo te leggen, dat zo veel mogelijk voordelen en zo weinig mogelijk nadelen behouden blijven. De onderdoor gang in de Zoomweg zal nu door rijkswa terstaat zo worden .gemaakt, dat verschil lende mogelijkheden open blijven. B. en W. zjjn het met het plan Jokinen eens, dat er een parkcerplan gemaakt moet. worden, omdat in de gemaakte plannen, de parkeergelegenheid vrijwel algemeen on voldoende is. Aandacht moet ook worden besteed nan het probleem hoe in woon straten, waar geen nieuwe ruimte gevonden kan worden, het parkeerprobleem opgelost moet worden. Nagegaan zal worden 'in hoeverre het mogelijk is iets te bereiken door éénzijdige waehtverboden, samen- met éénrichting- verkeer en in studie is ook de vraag of wellicht het moment is aangebroken om parkeemormen aart te leggen bij het bou wen van woningen en andere gebouwen. Dit alles moet binnen redelijke termijn in een plan worden vastgelegd, aldus B, en W. ih de hota. Hét beginsel van een zekere classificatie van alle wegen in de stad verdeling in enkele, groepen, waarvoor dezelfde maten worden aangehouden wordt door B. en W, toegejuicht; het systeem wordt ook wel reeds toegepast. De in het plan Jokinen voorgestelde maten zouden dc ruimtelijke en financiële mogelijkheden te buiten gaan, maar de gedachte van een classificatie is juist en zal worden toegepast. Hoewel het plan Jokinen pleit voor twee „ringwegen" willen B. en W. vasthouden aan drie, n.l.: 1. die rond het huidige winkelcentrum in de binnenstad,, lopende over Westha- venkadc en -plaats. Korte Hoogstraat, Cronjéstraat, V. d. Driftstraat, Mark- graaflaan, oprit Maasslulsedijk, afrit naar Zomerstraat en terug naar de Westhavenkade. De in deze ringweg genoemde oprit van de Markgraaf laan zal in een nieuw saneringsplan opge nomen worden. 2. die rond het bestuurscentrum en toe komstig centrum van handel en rRjver heid, lopende vla de Schiedamsedijk, Burg. Pruissingel, Van BeethovensingeJ, Parallelweg, Van Leyden Gaelstraten, Binnensingel, Schledamsedijk. L die, verbindende de centra van de woon buurten van Vlaardingen-Oost, de wijk Holy, de Broekpolder en de Westwijk. Deze ringweg wordt gevormd door de Van Hogcndorplaan, dc Van Linden van den Hcuvellsingel, doorlopend tot de centrumboulevard van wijk Holy, langs deze boulevard naar de Broekpolder en vandaar afbuigend naar het zuiden, naar de Dirk dc Derdelaan, de Dr. W'iardi Beckmannsingel, de Arij Kop- laan, do Industrieweg, de Van Leyden Gaelstraten, de Van Hogendorplaan. Met de samenstellers van het plan Jo kinen zijn B. en W., zo zeggen zij in hun nota, reeds tot het inzicht gekomen, dat verandering en of speciale beveiliging van kruispunten in de stad volgens een plan dient te geschieden. De eerste punten, die in zo'n pJan behoren voor te komen -zijn de kruispunten: Mr. L. A, Kesperweg - Van Hogendorplaan, Kortedijk - Westlandse- weg - Schledamsedijk - Emaus en. Burg. Pruissingel - Billlfonlaan - Vondelstraat. Een plan, als hier bedoeld, moet op korte termijn gemaakt worden. De suggesties van het plan Jokinen, Korte Hoogstraat en Markt tot voetgangersgebieden te ver- In het plan Jokinen is gesteld, dat de ontworpen lusvorinige afrit van het Lies veldviaduct ie klein is. en dus te scherpe bochten oplevert voor een goede doorstro ming van het verkeer. Om een redelijke snelheid mogelijk te maken, zal de lus groter moeten worden en dat brengt niet alleen financiële consequenties mee, maar betekent ook vertraging in de uitvoering. B. en W, zijn door deze ontwikkeling uiteraard teleurgesteld, al was ook bij hen reeds twijfel gerezen aan de juistheid der gekozen afmetingen. Het is nu nódig enkele andere opgeworpen mogelijkheden nader te onderzoeken. Er zullen maquettes met voertuigen op schaal gemaakt worden en wellicht blijkt het ook nodig een proefbaan aan te leggen om het plan aan de werke lijkheid. te toetsen. Om al deze redenen heeft het college besloten dit onderdeel uit het plan ie lichten, zodat het gelegen heid krijgt er later met beter gefundeerde gegevens afzonderlijk mee bij de raad te rug te komen. Betreffende het openbare vervoer delen E. en W., zo zeggen 2ïj, de opvattingen, zo- ais die in het plan Jokinen. Zijn te vinden. Over deze dingen behoeft echter momenteel geen beslissing genomen te worden; wel zal het college de belangrijkste punten op het juiste moment onder de aandacht bren gen van de instanties, die nauw bij het openbare vervoer zijn betrokken. klaren, is onhoudbaar gebleken, aldus de .nota, omdat deze straten hun functie als doorstromingsmogelijkheid voor het ver keer moeten behouden. S TA OS STREK WEG In het plan Jokinen is de x.gr. „stadsstrek- wégr" opgenomen, min of meer als de rug- gegraat voor hefheleplan, Die stadsstrek- w;eg is in dat plan gedacht vanaf de Maas boulevard, via Deltaweg, Van Beethoven- singel, Burg. Pruissingel, langs de Vlaar dingse Vaart naar het noorden, onder rUksweg 20 door en aansluitend aan de Doenkade langs de grens van de gemeente. Omdat B. en W. laatstgenoemde aanslui ting eerst ten oosten van. dc Vlaardingse Vaart tot stand willen zien. komen, gal de stadsstrekweg dus van laatstgenoemd punt op de Doenkade door het noordelijke deel van wijk Holy naar de centrumboulévard van die wijk moeten lopen. Vandaar gaat het dan In westelijke richting, al of niet met een aparte brug over de vaart en vandaar naar het zuiden afbuigend, tot de onderdoorgang in rijksweg 20. B. en W, vinden het ook niet nodig de weg door te trekken naar de Maasboulevard; liever zien zij het tracé gericht op de binnenstad. Dat zou kunnen via de Broekweg, dan wel via de Burg. Pruissingel, V. d Driftstraat en Cronjéstraat of en dat achten zij de beste oplossing rechtstreeks van de on derdoorgang naar de binnenstad. Het col lege wil over deze mogelijkheden in een later stadium nog met de raad overleggen. Doortrekking tot de rivier acht het col lege onnodig, omdat de tunnel, die daar In het plan Jokinen in aansluiting op de stads strekweg is gedacht, niet kan worden ge maakt door ruimtegebrek op dc andere oever. In verband met het belang van een goede oost-west verbinding via de Van Ley den Gaelstraten en de Parallelweg wenst het college vernieuwing van de Prinses Julianabrug. Een nieuwe verbinding aan de andere kant van de spoorbaan, ter hoogte van de Galgkade, beschouwt het voorlopig als een onmogelijkheid, ook ai met het oog op de belangen van de scheep vaart. De vraag is ook, of hot wel juist is een verkeersweg te leggen door het werk terrein, dat de Koningin "Wilheimlnahaven in feite toch is. Wel blijven B. en W. den ken aan de mogelijkheid zo'n weg te leg gen achter de bebouwing langs de Kon. Wiihelminabaven, langs de spoorbaan dus. Daarvoor is echter de medewerking nodig van het hoogheemraadschap Delfland en „we moeten", zo zeggen B, en W. in hun nota' „volstaan te vermelden, dat niet mag worden verwacht dat deze medewerking Voorshands zal worden verleend". Als in de toekomst nog een derde brug over de haven nodig zou zijn, dan zou deze naar de mening van het college gemaakt moeten worden tegenover de Willem Beu lt elszoons trast, waardoor de aan weerszoden van de Oude Haven 'te ontwikkelen in dustriebuurten een goede verbinding zou den krijgen. Uitvoering van dit plan brengt echter mee, dat de saneringsplannen voor de Zomerstraat en de Willem Beukclszoon- straat nader bezien moeten worden. B. en W. staan afwijzend tegenover de gedachte van een nieuwe brug tegenover de Afrol, omdat door de ligging van het Hof van daar geen goede verbinding met het oosten van de stad te maken valt. De gedachte van een „stationsboulevard" vinden B. en W. zeer aantrekkelijk. Daar voor is nodig, dat het station in westelijke richting verplaatst wordt, waaraan NS wel wil meewerken. Deze boulevard zou volgens het college en en daar wijkt het dan af van het plan Jokinen, dat de weg wil door trekken naar het centrum eeii T-aan- sluiting op de Zomerstraat moeten krijgen, van welke straat onderdeel van de ring weg het verkeer dan in de binnenstad kan komen. Deze stationsboiüevard zal ruim van opze moeten zijn en een repre sentatieve bebouwing dienen te krijgen, B. en W. voelen veel voor de gedachte de wegenclassificatie gepaard te laten gaan met een systeem van verlichting, waardoor verschillende soorten wegen ook een ver schillende verlichting zouden krijgen. De aansluiting van rijksweg 20 aan een verbinding vla het Emaus naar de binnen stad, is een zaak van hoge prioriteit, zo De gemeentelijk inspecteur van het openbaar onderwijs heeft zijn eerste verslag uitgebracht, en wel over het schooljaar dat op 1 september vorig jaar beëindigd was. In dat verslag constateert hij, dat in het algemeen de resultaten van het onderwijs in Vlaardingen bevredigend genoemd mogen worden en dat er bepaalde scholen zijn, waar de leerlingen tot goede prestaties komen. Vooral de kleuterscholen geven telkens weer mooie voorbeelden van vrije expressie te b ewonderen op het gebied van tekenen en boetseren. Het verslag noemt het bijzonder prettig dat door invoering van het vak handenarbeid op alle lagere scholen ook daar aandacht aan dit belangrijke onderdeel geschonken zal worden. Met betrekking tot het zang- en muziek onderwijs zijn er nog vele wensen; o.a. zal het nodig zijn veie onderwijzers voor dit vak op eenvoudige wijze te herscholen. Op de lagere scholen zijn niet veel kin deren. die een klas moeten overdoen. Van de 1459 jongens waren dat ér 101 (7,1%) en van de 1370 meisjes 68 (4.6%)-, wat een gemiddeld percentage oplevert van 6. Op de beide uloscholen liggen de per centages aanmerkelijk hoger, evenals dat elders ir, het land het geval is. De examen resultaten aan de 'Willem de Zwijgerschool hebben geleden onder de strubbelingen, die daar zijn geweest. Het nieuwe schooljaar kon gelukkig begonnen worden met een nieuw schoolhoofd en het verslag spreekt de stellige verwachting uit. dat dit in staat zal blijken de school weer op het goede peil te brengen. Uit de gezamenlijke zesde klassen der lagere scholen ging 19,3% van de leerlin gen naar lyceum of gymnasium en 26.9% naar een uloschool. Het rapport acht het percentage van 19.3 aan. de hoge kant. terwijl dat van 26,9 lager is dan het lan delijke gemiddelde. Van 80 tot 100% van de leerlingen nam op de lagere- en uloscholen deel aan het godsdienstonderwijs; slechts één school bleef daar ver beneden met een percentage van 40. Over het algemeen zitten de scholen goed In hun leermiddelen en er zijn maar weinig boeken meer in gebruik van vóór 'de laatste speilingswijziging. De vernieuwing van het onderwijs is het verst gevorderd bij het kleuteronderwijs: met name het ulo- en vglo-onderwijs be hoeft in dit opzicht grondige aandacht. Ongeveer fiö onderwijzers van het lager onderwijs namen deel aan eeu vemieu- wingseursus: slechts het personeel van één school bleek aan deze cursus geen behoefte te hebben. Ouderavonden blijken behoorlijk be zocht -te worden; op de kleuterscholen komen gemiddeld 80 ouders; voor de lagere scholen ligt het aantal bezoekers tussen 40 en 160. Op enkele kleuterscholen is in plaats van een schoolreisje een a/scheidsmiddag voor de oudste kleuters georganiseerd en het rapport acht dat een uitstekende vervan ging, De laagste en middelklassen van de lagere scholen maakten hoofdzakelijk een eendaagse schoolreis; de hoogste klassen gingen drie tot zes dagen op reis. Het rapport stelt de vraag of meer dan drie dagen niet te veel is van het goede. Het vinden van goed personeel is ook in het verslagjaar een „voorwerp van aan houdende zorg" geweest. Het bijwonen van 83 proeflessen resulteerde in, 49 benoemin gen, nl. vier schoolhoofden, vijf hoofdkleu terleidsters, vijftien onderwijzers cn drie kleuterleidsters in vaste dienst plus nog 22 in tijdelijke dienst. Het ministerie van de fensie stond Vlaardingen acht onderwijzers af, maar niettemin hebben de beide ulo- Scholen nog met grote personèelsmoeilijk- heden te kampen. Het rapport vraagt voor al de aandacht v&n b, en w, voor het ver schijnsel, dat kandidaten hun sollicitatie intrekken omdat niet bmnen redelijke ter mijn een woning in het vooruitzicht kan worden gesteld. HOOP Voor zover het de nieuwere schoolge bouwen betreft is de onderhoudstoestand goed; de oudere gebouwen zijn aan een grondige verbetering toe, met name de Prins Hendrik.school en de Juliana van Stolbergschool. De scholenbouw is eveneens een zaak, die bij voortduring de grootst mogelijke aandacht vraagt. Het verslag spreekt over het voorstel van mei vorig jaar om in systeembouw een aantal lagere en kleu terscholen te stichten tn Westwijk en wijk Holy plus twee gymnastieklokalen in de Westwijk en het zegt. dat de hoop gerecht vaardigd is, dat het niet zo heel lang meer zal duren voor de eerste paal voor de eerste school geslagen zal worden. Het gebrek aan kleuterscholen vormt nfet alleen een belemmering voor de ontplooi ing van het kleuteronderwijs, maar ook voor het lager onderwijs, doordat soms kleuterklassen gevestigd zijn in een lagere school, die de ruimte 2elf dringend nodig; heeft. Het aantal leerlingen van de blo-school loopt terug, o.a. omdat sommige ouders bun kinderen liever naar een van de moderne blo-scholen in Schiedam zenden dan naar de wel zeer ongunstig zij het centraal gelogen Erica school. Een groot probleem blijft aldus het rapport de school voor voortgezet ge woon lager onderwijs (vglo-sohool), die nu 30 meisjes en 19 jongens als leerling heeft. Opening mettertijd van de openbare nijverheidsschool voor meisjes zal het aan tal meisjes op de vglo-school zeker nog doen dalen en het rapport verwacht daar entegen geen toeneming van het aantal jongens door het binnenkort van kracht wordende arbeidsverbod voor jongens be neden 15 jaar. Dit laatste in verband met de plannen die bestaan tot oprichting van klassen voor zg. individueel technisch cndcrwys aan de bestaande nijverheids scholen. Inhoud en vorm van het vgl o-onder vrijs moet noodzakelijk onder de loep worden genomen. .93 Hon men ook mag denken over de wijze, waarop in Vlaardingen het 150-jarig be- daan van ons koninkrijk wordt gevierd, van één onderdeel daarvan mag zonder voorbehoud gezegd worden, dat het geheel geslaagd is. We doelen op het boekje „Onder vrije vlag", dat door de gemeen telijk inspecteur van het onderwijs te Vlaardingen, de heer C. Baan, ter gele genheid van deze viering werd geschreven voor de Vlaardingse schooljeugd. Het boekje goeft in een klein bestek een alleszins belangwekkende indruk van de ontwikkeling in ons land gedurende die 150 jaar en de schrijver is er daarbij on bewonderenswaardige wijze in geslaagd het grote gevaar to ontgaan, dat aan het samenstellen van een dergelijk werkje verbonden is, nL het gevaar, dal het ont aardt in een droge opsomming van feiten en cijfers. „Onder vrije vlag" is een aan trekkelijk boekje geworden, mede door de aardige illustraties van de hand van Oc tave de Conlnck en do 2org, die drukkerij Van Dooren er aan heeft besteed. Burge meester mr. J. Heusdens schreef een kor te inleiding bij het boekje. klaar is, zal er een grote verkeersstroom verwerkt moeten worden. Hier komt een slagader voor het verkeer uit oostelijke richting en de enig goede oplossing hier voor acht het college het plan voor een weg Burg. Verkadesingel - Mauritssingei - Emaus of mogelijk ook Burg. Verkadesin gel - Kethelweg - Emaus en van daar rechtstreeks aansluiting gevend op de Delftseveerweg. Het laatste deel van deze weg zou over de algemene begraafplaats voeren en het is duidelijk, dat hier moeilijke bijzonder ge voelige problemen liggen, Hoe hier een verantwoorde oplossing gevonden moet worden, is nog In studie, maar die oplos sing zal zeker niet op korte termijn ge vonden kunnen worden. Gedacht is nog aan een aansluiting via de verbrede Trekkade, maar dat valt niet te verwezenlijken, zodat B. en W. menen, dat voorlopig gestreefd moet worden naar een verbreding van het Emaus, zo veel. als maar mogelijk is en dat voor de toekomst geprobeerd moet worden de. rechtstreekse aansluiting tot stand te stelt de nota, want als die rijksweg 20. straksbrengen. De Vereniging Nederlands Fabrikaat heert in da Vlsbank te Vlaardingen een tentoonstelling „Bestuurde Trillingen" in gericht. Zij Is bedoeld voor de leerlingen van de diverse scholen (vooral technische), die klasscgewijs de expositie zullen be zoeken, Het tentoongestelde en de daar bij te verstrekken explicatie en demon stratie brengt de bezoekers in kennis met de begrippen elektriciteit en elektronica, en alle aspecten van dien, zoals verlich ting, radio, geluidsweergave, televisie en zovoort. In de burgerzaal van het stadhuis ont ving de wethouder van onderwijs de heer H. K. van Minnen dinsdagmiddag een be trekkelijk klein gezelschap van onderwijs- functionarissen, onder wie de gemeente lijk inspecteur van het onderwijs de heer Cl. Baan en de chef van de afdeling On derwijs de heer M. Röodenburg. Met een korte toespraak waarin hij dq aandacht van zijn gehoor bepaalde bij d« betekenis van „hot wonder elektriciteit" verklaarde hij de ten toon stelling voor ge opend. Mejuffrouw E. M, Veldheer, hoofd van de afdeling Onderwijs van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, ging vervolgens nader in op de doelstelling van de Vereni ging, namelijk „het geven van voorlich ting over de Nederlandse industrie en hnar produkten om daardoor de publiek* opinie in ons land positief te beïnvloeden en zodoende een gunstig klimaat te schep pen voor die industrie voor wie de thuis markt, ook bij verdergaande integratie, belangrijk blijft". De onderwijstentoon stellingen zijn een belangrijk middel om dit doel te bereiken. Na deze officiële opening begaf het ge selschap zich naar de Visbank, waar dé heer C. J. L. Berends ten Kate, leerkracht •ar. de Vereniging Nederlands Fabrikaat, een uitvoerige toelichting op de expositie gaf. Naast de serie voorstellingen vaii de. film Wederzijds, die voor scholieren ea bejaarden wordt gegeven als onderdeel van de viering .,150 jaar koninkrijk", komt er donderdag ook een voorstelling voor andere belangstellende leden van de burgerij. Deze openbare avondvoorstelling wordt gegeven in de Stadsgehoorzaal ea begint om acht uur. Ter oriëntering van de krachtsverhou dingen tussen de Nederlandse topbiljarters, die donderdagmiddag in Muzanda hun strijd om de nationale titel ereklas anker kader 47/2 beginnen, laten we de eindstand volgen van de titelstrijd van vorig jaar. H Scholte 8 1889 38 216 48.71 Wijnen 8 1987 46 318 43,20 Vul tink 8 1849 61 379 30.31 Nijnatten 4 1491 53 197 28.13 Beekman 2 1144 50 143 22.S8 Van Leur 0 934 52 91 17.96 Het toernooigemïddelde bedroeg 30.98. Als arbiters fungeren mr. J. Knecht, Vlaar dingen; M. Westeriaken, Den Haag en A. Menist en H. Hitmeyer, beiden uit Rotter dam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 1