nrnaNBB «eimiad boogaard Met voltooiing van rechtervleugel nieuwe mijlpaal U.R.L. bereikt Beveiliging overwegen met negen ahobs R. Ph. Orkest concerteerde voor half lege zaal „Voorwaarts" krijgt belangrijke gift van „Anjerfonds" ^Veth. De Bruijn, reikt de prijzen uit Uit liet politierapport Voorlopig geen einde aan groei en opleiding analisten Agenda Aad Drop rijdt in Frankrijk Burgerlijke stand Voorschriften strikt naleven nieuw DAAROM: Eenvoudige bediening volledige mogelijkheden Origineel PHl(.IPS,Uv ■I het is goed kopen hij: Korte Hoogstraat 15 Vlaardingen B<K>fdat€nteclii.p «a BMfZtie: VLAARDINGEN. Sm. H«v*n«ÉrMt 1 - TM. 3229 Mutki Tri. MM VLAARDINGEN i KLACHTEN OVER BEZORGING 17.30 TOT 19,30 UUR: TELEFOON 6637 INSULINDESJNGEL 33 HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 23 APRIL 1964 Wethouder T. de Bruijn zal dinsdag 23 apri! in het R. K. Verenigingsgebouw aan <1e Markgraaflaan de prijzen uitreiken aan de winnaars van de jaarlijkse wedstrijd tussen de leden van de Vereniging van Volkstuinders Vlaardingen, voor dc best- verzorgde tuinen oo beide complexen in 1963. Op deze samenkomst, die 's avonds kwart voor acht begint, zullen door het bureau van het Rijks Zuivelconsulentschap de films worden vertoond: „Oase aan de stadsrand", „De Harmonie" en „Uw tuin uw Hobby". In oktober en november van dit jaar zal langs een aantal tuinen van het complex Zuid buurt een sloot worden gegraven, ongeveer langs het pad, gren- rende aan deze tuinen. De daarbij vrij komende grond zal op deze tuinen wor den gebracht, waardoor bij abnormale regenval geen hinder van wateroverlast meer zal worden ondervonden Do politic betrapte dezer dagen twee Schiedammers, respectievelijk 20 en 28 jaar, die op de Vulcaanweg zeven zakken met vuilnis neergooiden. Tegen deze lie den, die indachtig de actie „houdt uw stad rein en gooi het vuilnis bij de hu ren" schenen te handelen, is proces-ver- baal opgemaakt. In de slaapkamer van haar woning aan de Van ifogendorplaan gleed woensdagmor gen de 69-jarige mevrouw C.J.V.-S. uit over een kleedje en kwam ten val. Zij moest met een gebroken linkerarm door de ziekendienst naar het algr, zieken huis worden gebracht. A Het researchlaboratorium van Unilever in Vlaardingen groeit veel snel ler dan destijds bij dc bouwplannen werd verwacht. Tóen dr. W. Drees het als minister-president in 1.956 officieel opende, bestond het wit een in 1954 gereed gekomen proeffabriek, het frontale gebouw (1935) en de helft van de rechtervleugel. In ÏÖfiO kwam de linkervleugel gereed, in 1963 de tweede proeffabriek en een dezer dagen werd dc rechtervleugel en daar mee het gebouw voltooid, zoals hij de bouwplannen was uitgestippeld. Dus 10 jaar na de bouw van de eerste proeffabriek. Maar do groei gaat door. Reeds liggen er de fundamenten voor een labora torium voor biologisch onderzoek, dat opnieuw een grootscheepse uit breiding aan het researchwerk zal geven en in de loop van volgend jaar in gebruik zal worden genomen. Dit betekent echter nog lang niet het einde van de groei. Met de gemeente worden besprekingen gevoerd over grondaankoop voor de bouw van laboratoria, waarin de fysica en de hio-chemie bij het researchwerk speciale aandacht zullen krijgen. Het huidige terrein beslaat een oppervlakte van 2,5 ha, met een bebouwde oppervlakte van 2185 ha en een inhoud van 90.400 in3, waarbij een be drag van 15,1 miljoen werd geïnvesteerd. Het personeel groeide sedert.de officiële opening in 1956 uit van 180 tot ruim 800. Het U.R.L. behoort daarmee tot een van de grootste Vlaarditigse bedrijven. Er werkt een staf van rond 120 academici, onder wie IS buitenlanders. Aan het wetenschappelijk potentieel In ons land wordt hard getrok ken, Niet ólleen ondervindt het U.R.L. by het aantrekken van academici grote con currentie van de vier andere grote Neder landse laboratoria, maar in toenemende mate ook van Amerikaanse bedrijven in ons land. Het middelbare personeel, met name de analisten, is door het specialis tische karakter van bun werk. niet zonder meer aan te werven. Het wordt daartoe in het eigen bedrijf opgeleid. Aan deze op leiding wordt grote aandacht besteed, zowel praktisch als theoretisch. Er is hiervoor flinke ruimte gereserveerd. Het aantrekken van. het benodigde lagere personeel onder vindt weinig moeilijkheden. De aantrekke lijkheid van het werk is daaraan niet vreemd. Dit geldt overigens vooral ook .voor de academici, SAMENSPEL Zij krijgen geen opdrachten, maar kun nen volkomen vrij werken. Interessant is echter bovenal voor hert, dat by hel trachten op te lossen van de problemen, die op hen alkomen, vrijelijk wetenschappe lijke teams kunnen vormen, m et vrfl contact vrije uitwisseling van gedachten en op gemaakte rapporten. Daarmee wordt een zo groot -mogelijke coördinatie en integratie van de verschil lende wetenschappelijke aspecten van be paalde problemen bereikt. Dit is een van dc belangrijkste voordelen van een groot DONDERDAG Stafls&eüoorzaal, 0 uur: Tu muit voering Kon- Ned, Chr. Gymnastiek verbond, kring Maas mond. Luxor Theater, 8 uur: Ontsnapt uit San Pablo. 14 jaar, Visbank, 5 uur nam.: Vertrek touringcars'naar stadion De Vlieft ln Den Bosch voor be kerstrijd Port una VI.Fort una '54. Triangel, 8 uur: contact avond: Ver. voor Veilig Verkeer. VRIJDAG fitadsgehooriaal, 8 uur: Toneeluitvoering ..Zachtjes met de deuren" door De Fakkel. Bal na in de Harmonie. I-üxor Theater, 3 uur: Ontsnapt uit San Pa- blo, 14 jaar. Muranda, 8 uur: Cabaretavond Vereniging ..Helpt Elkander". APOTHEEK Geopend: Apotheek Van Hogendorp. Van Ho- genoorplaan 12Sa, telefoon 4233. 24 april Wassende maan Zon op 5.25 uur. onder 19.53 ur Maan op 17.18 uur, onder 5.10 uur laboratorium: dc samenwerking van spe cialisten van verschillende richtingen. Dit samenspel vormt een van de charmes en sterke punten van de wetenschappelijke arbeid in dc industrie. Over de gemeentelijke medewerking aan de huisvesting van het personeel liet de directie zich, bij monde van de directeuren prof. dr. H. A, Boeken ogen en dr. J. Bol- dingh, lovend uit Ook de huisvesting van de academici in Vlaardingen biedt geen problemen. Het misschien wat minder pret tige. woonklimaat wordt volledig gecom penseerd door het plezier, dat de academici hier in hun werk vinden. Met de thans voltooide rechtervleugel is ruimte geschapen, die toereikend is voor dc komende drie jaren. De achterzijde van het hoefijzervormig gebouwencomplex wordt, behalve door de 2de proeffabriek, afgesloten door gebouwen, waar de technici werkzaam zijn: de elektriciens, lassers, bankwerkers en andere metaalbewerkers, die voor de fabricage van de benodigde apparatuur, speciaal voor beide proef fabrieken, zorgen. Waarin het belangrijkste werk is: het op zo klein mogelijke schaal fabriekmatig uitproberen, wat in de labo ratoria voor massale produktie is uitge dokterd. Onze jeugdige "Vlaardingse wielrenner Aad Drop zal tot het grote veld van in ternationale renners behoren, dat vrijdag vertrekt voor de 7-daagse etappe wedstrijd in. Noord-Frankrijk, de Omloop van de Mijnen. Hij maakt deel uil van de Peugeo (groep. Excursie naar cactttsfcivekerij De leden van dc Kon, Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde te Vlaardingen houden zaterdag 25 april een excursie naar de cactus- en vetplantenkwekerij van de heer S, K. Bravenboer aan de Willems- oordsevveg te Schipluiden, 's Middags half drie begint de excursie op deze kwekerij. Geboren: Johannes, z.v. J. van Goor en K. Hoving, Datheen straat 53. Eduard Jo zef Wilhelmus Maria, z.v. J. P. Bomgaars en R. M. A L». Reinke, Bangkastraat 23, Gisteren is in Vlaardingen de eerste ahob (automatische halve overwejbomen) op de Maassluïssedijk-overweg In gebruik geno men. Morgen Ï5 de overweg aan de Binnen singel aan de beurt, gevolgd door die aan de Ooslhavenkade en de Deltaweg op zon dag 3 mei, terwfjl die aan de Weslhaven- kade op 5 mei als laatste overweg In Vlaar dingen van ahobs zal worden voorzien. In Maassluis worden de vier overgangen In de nacht van zaterdag op zondag {2 en 3 mei) met ahobs beveiligd. In totaal dus 9 ahob- beveiligingen op het baanvak in Vlaar dingen en Maassluis. Een kostbare geschie denis, als mea weet, dat met één ahoh-he- Veillging een bedrag vatt 120.000 gemoeid is. Maar de kost gaat hierbij voor de baat uit. Deze overWegbevelllging levert aanzien lijke personeelsbesparing voor de NS en tijdsbesparing- voor het wegverkeer op en biedt vooral ook een grote mate van vel- Hg he id, zoals na een 11-jarige Nederland- Be praktijk is komen vast te slaan. Van de SOÖO overwegen in ons laml waren er per 1, januari van dit jaar 229 van ahobs voor zien. Van dc 162 overwegongevallen in 1962 TJET populaire concert dat gisteren in de Stadsgehoorzaal werd georganiseerd en waar het Rotterdamsch rhiiharmonisch Orkest onder leiding van Leo Driehuys concerteerde, is döor precies 185 mensen bezocht. De zaal maakte op de concertanten eett lege indruk- Inleider Henk Stam wist op charmante wijze de geringe opkomst van het Vlnardingse publick te vergoelijken: „Hoe kon u weten dat een halfvolle zaal akoestisch beier klinkt dan een volle Het grote orkest heeft zich echter niet laten beïnvloeden door de getoonde ge ringe belangstelling. Evenmin de heer Henk. Stam die op amusante wijze steeds et een kort woord tic werken die op het programma stonden van een informatieve kanttekening voorzag. Geopend werd met de ouverture „Leonore III" van Ludwig van Beethoven. De heer Stam vertelde dat Beethoven een compo nist was. die al componerende gestalte trachtte tc geven aan eon veel dieper in hem liggend idee. Zo kon het gebeuren dat er voor zijn opera „Fidcïio" drie ouver tures geschreven werden, die echter geen van alien naar de zin van de componist waren. Als definitieve inleiding schreef Beethoven ten slotte de ouverture die wij kennen als de ouverture „Fidelio" in t. Dc drie vorige bleven echter be staan als conceriwerken. Leo Driehuys, dc nog jonge dirigent, heeft het Philharmonisch Orkest op waar dige wijze geleid. In zijn directie geeft hij blijk van grote muzikaliteit en inzicht in de uit te voeren werken. Ook het contact met de musici verloopt gaaf. Zijn manier van dirigeren heeft echter iets stroefs, zijn armbewegingen zijn soms te gespannen waardoor er een weerstand gewekt wordt in de uitvoering van vloeiende passages. Daardoor leek het alsof bijvoorbeeld de ouverture „Leonore III" van Beethoven een tekort aan nuances vertoonde. "VTA de pauze hebben we het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest in een geheel ander werk gehoord. Uitgevoerd werden de „Spirituals" van Morton Gould. Wanneer we spraken van „een ander werk" bedoelen we een werk dat ontstaan is in een geheel andere tijd. Morton. Gould schreef zijn werk in 1841. Het is georiën teerd op de muziek en wel het geestelijke lied van de neger. Gould heeft zeker niet Geheel compleet [echte VERRIJK Uw kunde VEREENVOUDIG Uw talenstudie VERBETER Uw verkoopgesprek OEFEN Uw speech or voordracht Met één knop controleert U alle bewegingen van de band* U beschikt ©ver vooropnemen en weergeven van gesprekken, redevoe ringen, muziek/ hoorspelen, fifmeommentaor, v/ectafrijd-» verslagen enz. waarborg Voor veilige koop en betrouwbare garantie* Diverse mogelijkheden voor gespreide betaling. MET KOFFER, MICROFOON, BAND,'SNOER ENZ. ENZ. TECHNISCHE GEGEVENS; volledig getranslstariseerci gevoelige dynamische micro foon snelheid 9.5 cm/sec 4-sporentechnïek toonregeling pauzetoets programma-Indicator* geprobeerd om mei. gebruikmaking van bestaande spiritual-melodieën een compo sitie te maken. Ontstaan is een boeiend werk dat met elementen Uit dc spiritual iets wil weergeven van cle essentie van Waaruit de neger komt tot het zingen en beleven van zijn spirituals. Het vijfdelige werk geeft een doordringende Impressie van de spanningen waamit de neg er mu ziek tot stand komt. De compositie van Gould werd uitste kend uitgevoerd. Dirigent en orkestleden interpreteerden de muziek op een wijze, wars van vals sentiment dat dikwijls naar voren komt wanneer we geconfronteerd worden met bestaande ncgerproblemen, die zeer aangrijpend was. De uitstekende in strumentatie kwam bijvoorbeeld tot zij" recht in het derde deel dat een verklanking was van het blijmoedige aspect van be paalde spirituals. Solisten op dit concert waren Marinus Flipse en mr. A. S, H. A. Blaisse in het Concert in Es, K.V. 365 voor 2 plano's en orkest. De twee pianisten bleken uitste kend op elkaar te zfjtï ingespeeld, al bleken de opvattingen over de wijze van uitvoe ring wel duidelijk uit elkaar te liggen, Het. spol van mr. A. S. H. A. Blaisse had een meer romantisch karakter dan dat van Marinus Flipse. Storend was dit echter niet omdat Mozart de pianopartijen duide lijk in dialoog heeft geschreven. In tegenstelling tot de eerder geuite woorden van de heer Stam leek ons dat de akoestiek van de lego zaal zich niet geheel leende vaor een uitvoering van een „lichtvoetig" Mozartconcert. Het klonk allemaal wat hard. Het publiek Wist echter dc uitstekende prestatie van de beide solis ten te waarderen met een langdurig ap plaus, waarin ook de. dirigent Leo Drie huys deelde. LTET concert werd besloten met de uit- -1- voering van „L'apprenti sorcier" van Paul Dukas. Enerzijds waren we geneigd om te zeggen dat dit laatste werk na de indrukwekkende uitvoering van „Spiri tuals" van Morton Gould niet geheel op zijn plaats was. Inleider Henk Stam wist achter hij het publiek de omschakeling van het ernstigewerk van Gould naar hel speelse „L'apprenti sorcier" van Du kas tot stand te brengen. Ook in dit laatste werk werd uitstekend gemusiceerd. Het publiek dankte het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en de dirigent Leo Driehuys met een hartelijk en waarderend applaus. ADA MEKES. WEDVLUCHT KEER WEER Met 253 duiven In concours hield de Pcfetduivenhouderavexemging „Keer Weer*' een wedvlucht van uit Helmond, afstand 94 km. De vogels werden, te 7.30 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif werd te 8.51.56 uur geconstateerd, de 63ste en laat ste prijsduil te 9.03.37 uur. De uitslag eersts 25 prijswinnaars was: A. van Vliet 1. B. Zeilstra 2, 20. L. van Brandwijk 3, 21. Adr. v. d. Mcyden 4. J. Snoey 5, 8,14. Van Everdingen 6. G. BIouw 7, 10, 11, 13, Haaster—Lobbe 9. W, Groene- veld 12, 24. A. Poot 15. J. Heinsius 16, 18. Wijnhorst 17. L. Stam 19, Adr. Engelaan 22. A. Lens 23, Mevr. Vliedander 25. Zaterdag van 4 tot 6 uur inmanden voor een wedvlucht van uit Duffel, afstand 91 kilometer. Klokken aanslaan vrijdagavond te 7.30 U. waren er 13 op mei ahobs beveiligde over wegen. Absolute veiligheid bieden dua allerminst, maar dat is zelfs met bewaakte overgangen met dubbele spoorbomen niet het geval. Menselijke fouten, onachtzaam heid en soms roekeloosheid liggen hieraan ten grondslag. GESCHEIDEN BANEN Bij ahob-beveiliging dient men bovenal dc voorschriften strikt na te leven. Onge veer een halve minuut voordat de trein do overweg zal passeren, beginnen, de bellen te rinkelen en de rode lichten tc knipperen. Vijf seconden later dalen de halve bomen, wat zich in 12 seconden, voltrekt. Tien se conde n daarna passeert de trein, waarna de bomen omhoog gaan. Staan zij récht om hoog, dan doven de rode lichten. Alles bij een heeft de ahob binnen de minuut de weg voor het verkeer weer vrij gegeven. Men dient echter steeds te wachten tot het rode knipperlicht is gedoofd. Rood te altyd onveilig. Rood betekent dus altijd: stop! U te ook verplicht voor het rode licht te wachten en le stoppen «n overtreding is strafbaar. Als het rode licht na het passeren van de trein en het om hoog gaan der bomen blijft knipperen, be tekent dit, dat een tweede trein !n„ aan tocht Is. Dit staat ook aangegeven op «en aan de ahob bevestigd blauw bord: Wacht, tot het rode licht gedoofd is. Er kan nog een trein komen. Bij de ingebruikneming van de ahob op de Maassluisscdijk-overweg was de bestra ting nog niet gereed, Er is hier een twee» baanaweg aangelegd, met in het midden van het wegdek een verhoogde afscheiding, ten eindt? het wegverkeer te beletten om een dalende spoorboom heen te rijden. Alle met ahobs beveiligde overwegen worden van deze verhoogde afscheiding voorzien. Aan weerszijden van deze overweg te men bezig met do voltooiing van het trottoir. Bij dc morgen in gebruik te nemen Bin nensingel-overweg is getracht bij de be stratingswerkzaamheden de uithollingen in deze overweg te verbeteren. Daarbij te ook door de N.S. alle medewerking ver leend. De bocht in de spoorrails maakt het daar evenwel niet mogelijk de overgang geheel vlak te maken. AFSLÜITISB VOOR WEGVERKEER In verband met de werkzaamheden voor de ahob-installatie op de Oosthavenkade- overweg, welke installatie zondag 3 mei in werking treedt, zal dese overweg op 1 en Z mei voor alle verkeer worden afgesloten, met uitzondering van de voetgangers. Gelijktijdig met de ahob-installatie van de Oosth&venka de-overweg wordt die op de Deltaweg-overweg in gebruik gesteld. Deze overweg zal van 28 tot en met 30 april voor alle verkeer buiten gebruik worden gesteld, met inbegrip voor voetgan gers. De laataten zullen echter, zodra, de werkzaamheden dit toelaten, van deze over weg gebruik kuttnen maken. De Westhavenkado-overweg, waar de ahob-installatie dinsdag 5 mei in werking treedt, zal 3 en 4 mei voor alle verkeer, behalve voor voetgangers, gesloten zU». Na 5 mei zal bier nog enfg straatwerk moet Ai worden verricht. De eerste tijd na de ingebruikneming zal een NS.-employ 6 toezicht houden tot het publiek met de ahab-installatie vertrouwd is. De lagere schooljeugd wordt ermee ver trouwd gemaakt door de voorlichting hier over te nemen in de s ch ooi ver k e crslea- sen. Ook van de zijde van de Ned Spoor wegen zal de schooljeugd worden ge ïnstrueerd VERKEERSLICHTEN* INSTALLATIE Het behoeft geen betoog, lat het negeren van een dalende ahob gelijk staat met een poging tot zelfmoord. Het te niet alleen le vensgevaarlijk, maar ook strafbaar. D« voetgangers, die op het linker trottoir een overweg naderen, waar een trein paseert, zulten geen afsluiting met bomen aan- - treffen. Zij worden gewaarschuwd door een bel cn eon extra lamp. De automatisering bij de Wagnerstraat vereist speciale maatregelen. De overweg, thans haaks over de spoorbaan aangebracht, ligt in het rangeergebied van het station Vlaardingen, Onmiddellijk ten noorden van deze overweg ligt een kruispunt van wegen. De ahob-afsluiting kan hier een enkele maal wat langer duren. Het andere verkeer kan dan niet al die tijd gestremd blijven. Bovendien moest worden gewaar borgd, dat bij elke sluiting de spoorbaan vrijgemaakt zou kunnen worden. Een en ander maakte een verkeerslichteninstallatie voor het kruispunt, werkend? op de spoor weg-installatie, noodzakelijk. Een verkeers lichten installatie, die er op is berekend, dat de Industrieweg niet als toegangsweg op dit kruispunt uitkomt. Evenwel is de ombuiging van de Industrieweg iröar de Van Beethovensingel nog niet gereed. Daarom zal het verkeer voorlopig via de Nijverheidsstraat worden geleid. Het laat ste stuk Industrieweg wordt dus afge sloten. Toen op 20 maart j.I. de muziekvereni ging „Voorwaarts" met een concert in de Stadsgehoorzaal haar nieuwe instrumenta rium in gebruik nam, meest voorzitter J. Verburg mededelen, dat de vereniging zïcb behoorlijk in de financiële zorgen had moe ien steken om de zo dringend nodige in strumenten te kunnen aanschaffen. Deze zorgen zijn thans aanmerkelijk verlicht doof het verheugende bericht dat ..Voorwaarts" dezer dagen ontving. Het „Anjerfonds" Zuid-Holland" hoeft patnelijk besloten aan „Voorwaarts" een bijdrage te schenken van f 1500.-. Vanzelf sprekend is dit bericht door bestuur cn le den met grote vreugd? ontvangen. Gaarne voldoen wij dan ook aan het ver zoek van het bestuur van „Voorwaarts" nog eens extra de aandacht te vestigen op het werk, dat het Anjerfonds verricht en de steun, die het fonds alom aan culturele organisaties verleent. Wij mogen eraan herinneren dat enkele jaren geleden ook „De Pijpers" en „Sur- sum Corda" reeds belangrijke bedragen uit het Anjerfonds mochten ontvangen. Deze bijdragen worden echter uitslui tend verleend wanneer er een dringende noodzaak tot steun aanwezig is. Hierbij staat do zelfwerkzaamheid der verenigin gen op de voorgrond. Bij ..Voorwaarts" heeft het feit, dat men zelf reeds kans had gezien een derde van het benodigde bedrag van f 15.008 bij een te brengen en het gt/oofle beleid van het bestuur voor do financiering va» het ontbrekende bedrag de dooisteg g«4e%en bij het besluit var» het „Anjerfonds" het genoemde bedrag aan het instrumenta rium bij te dragen. Er blijkt duidt lijk, dat de opbrengst der jaarlijkse Anjeicol!ecten dus ook or ze piaat-eiijke verenigingen ten Vorst. Wij runnen het werk van het ..Amerfords' dan ook warm in uw belangstelling aanbe velen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 1