IIWSBLAD 2 Recordcijfer voor eerste Avondvierdaagse Dr, Vondeling vemvijt de regering partijdigheid en gebrek aan moed De ENCK veroordeeld wegens onveilig werken „Tien Kameraden van Jos lansen bij Wiegman <9 Inhabé leverde Sporthalfonds 250 gulden op Uit het politierapport Looddief veroordeeld Honderdduizendste in Bad Croenoord KANTONGERECHT AT AAP ANNEËR. Bruggen gereed maar nog niet open No» geen rust aan het voetbal front üs. A. van Gent over het ueloofsavontuur BOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 11 JUNI 1984 Hoofdsreetschap «o Kcdmeüt! SCH«DAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 68091 KLACHTEN ever bezorging: «cbiedam: van 18.3019.30 uur Te]. 67292, Rotterdamsedijk 232c. Kethel: Tel. 01B08—252, Kerk- weg 79, Een hond werd woensdagmiddag op de BK-laan door een personenauto doodge reden, De hond, een bruine terrier, was plotseling tussen twee geparkeerd staande auto's de weg opgerend en de bestuurder kon niet meer remmen. Twee personenauto's werden ernstig beschadigd, toen mevr. M. A. Z,B. de bocht van de Lijsterbeslaan de Perenïaatj in maakte en iets in haar auto hoorde vallen. Haar aandacht verslapte enkele ogenblikken met het gevolg dat zij op de stilstaande auto van de heer C. de B. reed. Mevr. Z. was op weg om passagiers te halen voor een autotocht voor Kethels be jaarden, maar heeft niet aan de tocht kun nen deelnemen. Een diepe snljwond in het gelaat kreeg de passagiere van mevr. C. M.-S. toen een achteropkomende auto niet tijdig genoeg tot. staan kon komen. Mevr. C. M.-S. moest voor een, voot haar rijdende taxi op de Burgemeester van Haarenlaan remmen; de heer J. v. L. uit Linschoten reageerde waarschijnlijk te laat, met het gevolg dat beide wagens schade opliepen. De Rotterdamse Politierechter heeft de 29-jarEge classificeerder Jac. v. Z., ttit Schiedam, wegens diefstal vijf dagen ge vangenisstraf opgelegd. Op 22 maart j.l. had v. Z, die al eer der veroordeeld was, een hoeveelheid blad- lood gestolen eigendom van de gemeente Rotterdam, dat opgeslagen lag naast een transformatorhuisje te Vlaardingen, waar van het dak was vernieuwd. Er werd bij Z. 40 a 50 kilo lood in beslag genomen. Het O.M. had tegen v. Z. f40 boete subs, acht dagen hechtenis gevorderd Dc leider van dc socialistische oppositie i teert en dat het openbaar belang inder- De Nieuwe Uavm tussen U.K. Laan en St. LI duinas traaf stond dinsdags»vond weer geheel in het teken an de Avondvierdaag se van de Wandelkring Rotterdam en Om streken. AI ver %oor zeven uur rumoert f*n hier de jeugdleden van de diverse wandel groepen en verdrongen zich de z.g. na-in schrijvers voor de hoofdingang van zaal Irene", waarin het startlmreau geduren de drie dagen is gevestigd. De leiders diri- g.jf'rden de groepsleden. Eenmaal van de nodige papieren voorzien, naar de Waran de, vanwaar officieel werd gestart. Het parcours voerde de meest jeugdige wandelaars via de Vlaardingerdijk door het Volkstuincomplex „Klein BabberspoS- der*' en een deel van het Sportpark „Har- ga" en ten slotte door het Prmses Beatrix- park. Het weer liet «iels le wensen over zodat de eerste avond van d5t wandelfeest geslaagd mag heten. In totaal zijn 1302 wandelsportliefheb bers voor deze 18e Avondvierdaagse van de VV.K.R, van start gegaan, het grootste aantal dat tot dusver hiervoor inschreef, ingedeeld m 47 groepen, afkomstig uit Schiedam en het westen van Rotterdam ■met pint. 400 individuelen. Veel scholen en jeugdverenigingen behoren naast de wan delclubs tot de deelnemers aan dit wandel- feest. dat vrijdag m de Warande zijn be kroning krijgt Op de slotavond verzame len alle deelnemers zich tussen acht uur en half negen op de Maas-boulevard, waar zij de traditionele bloemenhulde zullen krijgen. Onder muzikale begeleiding volgt dan de triomfale intocht in het stadscen trum met als einddoel de Warande. Dinsdagmiddag 9 juin is de 100.000ste bezoeker onopgemerkt de kassa van „Bad Groen oord" gepasseerd. Dat is 12 dagen eerder dan in het bijzonder gunstige zwem- seizoen van 1959. Een en ander betekent scnert de openstelling van het bad op 7 mei (Hemelvaartsdag) een gemiddeld dag- bezoek van 3.035 personen. GEMEENTELIJKE KENNISGEVING Herziening uitbreidingsplan in Hoofdzaak „Kethel - Schiedam" Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het be paalde m artikel 57 der Woningwet bekend, dat Gedeputeerde Staten dei- provincie Zmd- Holtand bh hun. besluit van 27 mei 1984 C« S No. 3D7 hebben goedgekeurd de by besluit van ci« Gemeenteraad dd 6 januari 1964 vastgestelde herziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak „KÈTHEL-SCHIEDAM" De goedgekeurde herziening van het uitbrei dingsplan ligt voor een ieder ter gemeente secretarie (Stadhuis. ACd Algemene zaken) ter inzage. Schiedam, 10 juni 19S4. Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd. H SABEL, w B. De grote drukte aan de inschrijftafels van het startbnreau in gebouw Irene. OM-concert wet blijspel Het Mando line Gezelschap ONI, directeur W. Straat mans, gaf dinsdagavond in gebouw Arca de een concert, waarna het Toneelgezel schap ODG liet aardige blij'Del „Het oog van Maroteane", onder regie van G Lankamp. opvoerde. Na afloop werd een bal gehouden met medewerking var» de Hckkert Band. Er bestond slechts matige belangstelling voor deze avond. Ter zitting van het Schiedamse kantongerecht veroordeelde de kantonrechter, mr. P. B. Cos, vanmorgen de directeur van de ENCK te Vlaardlngen tot een geldboete van ƒ150,omdat in zyn bedrtir op 31 augustus van bet vorige jaar by constructiewerk- zaamheden de veiligheid niet voldoende in aeht was genomen, waardoor een constrac- tiewerker bij het plaatsen van stelen ringbalken van een hoogte van 19!s meter naar beneden viel en ernstig gewond In het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het slachtoffer, de heer Bmssaard. die een schedelbasisfractnur opliep en. drie weken buiten kennis is geweest, stond op een balk en wüde toen hij van een collega een stuk gereedschap aanpakte, op een plank stappen, die op de stalen constructiebaïken was neergelegd. De plank lag echter los ea de heer Brussaard viel met plank en al in de diepte; hij dankte zijn leven aan een obstakel, waarop hij zeveneneenhatve meter boven de beganne grond bleef lfggen. TJit het door de veiligheidsinspectie ingestelde onderzoek bleek, dat de omstandigheden, waaronder in dit bedrijf, dat over het algemeen zeer gunstig bekend staat, werd gewerkt zeer gevaarlijk waren. Ook bet hoofd van de veiligheidscommissle, die met vakantie was toen het ongeluk gebeurde, wist, aldus de officier van justitie, mr. H. Franken, hoe het er toeging. De officier vond dat de leiding ditmaal tekort was geschoten en eiste'een geld boete van ƒ259,mr. Cos wilde rekening houden met het feit, dat de ENCK zeer gunstig bekend staat en deed er iets af. VRIJDAG 1Z JUNI Galerie punt vier, 8 uur: opening S. 45. FILMS passage Theater: donderd., vrijd.. maand., dmsd.. woenscl, 2 en 8 uur, 7ai 2 en 8 uur, zond. 130. 4.45 en 8 uur: West Side Story. JLonopole Theater: dond. 2 en 8 uur; De le vensroman van Jobann Strauss: vrij d„ zat. 2 7 en 9.15 uur. zond. 7 en 9 15 uur. maand., dmsd. 2 en 8 uur en woenscl. 8 uur: Samson tegen Hercules; za-nacht 12 uur: Meisjes op bestelling: zo-mat 2 en 4.15 uur* Duivcls- generaal Pancho Villa: wo.-mat. 2 uur. Bom- ba de zoon van Tarzan. EXPOSITIES Vanaf 6 t/m 14 Juni: Tent Plantage: Comité Schiedam voor Chris tus: Tentweek. Kindersanienkomsien: 16.15 uur. Avondssunenlionmen: 20.00 uur. Stedelijk Museum: grafisch werk van Harry van Krmnlngen 1D.Q0—17.00 uur: 123«—11.ut uur tentoonstelling vrienden schenken Galerie CCC: werken van ThUs Overmans. Galerie Punt 4: werken van Willem Kus. 9 t/m 12 juni: Avondv ler daagse. APOTHEEK Van Westendorp. Parkweg 207, lel. G7674. „Bent u familie van verdachte?" vroeg mr. P. B. Cos, aan de 49-jarige handelaar J. K. uit Rotterdam, dïe moest getuigen in de zaak tegen de niet verschenen verdachte J H. uit Schiedam, die met een ondeug- liike auto zou hebben gereden. „Alsjeblieft met", antwoordde de autohandelaar. Toen volgde er een merkwaardig gesprek over een „vreemde transactie". ,.U hej>t een auto geruild, hè" vroeg mr. Cos. „Ja. daar ligt me wel iets van bij", aldus de getuige. Ik had, geï<jof ik. net een bromfiets ge- rolen voor een auto. toen H. 'm van me kocht; hü rommelt wel eens bij me. Poosje later komt er weer iemand binnen en die wil die auto hebben, dus het werd e«n handjeklap van „hupsakee, jij de mijne ti ik de jouwe". De kantonrechter wilde iets vragen, maar verdachte gaf hem geen tijd. ..Nee. nou snoet u luisteren, effe wachten, voor die bromfiets kreeg ik dus die auto van S. van hupsakée. Ik zei: dat is goed, dat is gerolen dan „Vrijspraak"zei de officier en tot deze wijze beslissing kwam ook de kanton rechter. GEVAARLIJKE ZANDAUTO's „Er hoeft nog maar iets aan die zand- auto's le mankeren en u. bent die wagens kwijt.'" aldus de officier van justitie.mr. H. Franken, tijdens een filippice tegen de eigenaar van een zand-transportbedrijf in Maassluis, M. K. en één van diens chauf feurs. de 32-jarige A. P. Voor deze repri mande was alle reden. De chauffeur was op 9 januari met een te zwaar beladen zandauto van de sterk hellende Maasdijk gekomen en was daarbij op een stilstaande vrachtauto met kolen gebotst, waarvan de chauffeur juist bezig was met lossen. Bij onderzoek bleek, dat de auto te zwaar beladen en de rem niet in orde was. „Hebt u nooit Iets gemerkt van die rem?" vroeg mr. Cos. De chauffeur schudde van neen: „Ik heb er nog nooit zo mee moeten rem men"- De officier vulde het verhaal aan. Er was een brief van de Maassluise politie, waaruit bleek, dat P. meerdere aanrij dingen had veroorzaakt., en dat K. het te zwaar beladen van de auto's aanmoedigt Krotom, aldus mr. Franken, „bij dit be* dri]f zijn het een stel „wild-westfiguren.'*. die met zandauto's rijden op een manier, waarin de echte cowboys geen brood zou den zien. Het is in een woord schande lijk. De officier liet noteren, dat de Maas sluise politie order krijgt om in te grij pen zodra er met de auto's iets mis is. Hjj eiste tegen P. voor de aanrijding een boete van ƒ40,—, voor het overschrijden van het laadvermogen („maar liefst met zestig percent") een boete van ƒ20.en voor de ondeugdelijke rem ƒ40,—. Tegen de eigenaar die mr. Franken voor het onderhoud van de auto aansprakelijk achtte, luidde de eis voor de laatste feite» respectievelijk 40,en 75,boete. „Ik wou dit nog vragen", zei de eigenaar van het bedrijf, die zich tijdens de recht zitting had staan opwinden, „die agent zei: „We hebben echt geen last van jullie, hoop'. Hoe kan die inspecteur dat nu schrijven?'' Mr. Cos achtte een en ander bewezen en veroordeelde P. conform de eis; K. kreeg een boete van ƒ30.en ƒ60,—. Woedend verliet het tweetal de rechts zaal. „We gaan gelijk naar die inspecteur toe", schreeuwde K, Hard sloeg hij de deur achter zich dicht. „Waarom bent u vorige keer niet ver schenen? Stelt 11 niet zoveel prijs op die motorfiets?" vroeg mr. Franken in de zaak tegen de 21-jarige veehoudersgezel J. J- D. uit Maasland, die op de Parallelweg te Vlaardmgen zonder rijbewijs had gereden. Ket bleek, dat verdachte de motor geleend had. „Hebt u al examen gedaan?" vroeg mr, Cos. Nee, antwoordde verdachte, die al eens eerder zonder rijbewijs achter het stuur van een motor was aangetroffen. „Dit vind ik erg", zei mr. Franken. „Als geldboetes niet helpen dan moet het maar anders''. De officier eiste een boete van 10Ü en drie dagen voorwaardelijke hech tenis met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring van de motor. Denk er om, het moet nu uit zijn. Het komt je een volgende keer op drie dagen brommen, te staan. De kantonrechter vonniste conform. „Wat doe Je met zo'n ding zonder rij bewijs?" Deze vraag van de officier van Justitie betrof de 26-jarige Maassluise zeeman op de Hjnvaart A. X W., dfe op de Fenacolfuslaan in Maassluis zonder rij bewijs een auto had bestuurd. „Ik reed nog geen vijf meter", verduidelijkte ver dachte. Was u eigenaar? vroeg de officier. Verdachte knikte. Hij had de wagen nog in zijn bezit. „Dan rijdt u er zeker nog wel eens mee?'' viste mr. Franken. „Staat die niet toevallig voor de deur?" Nee het was allemaal in orde, aldus verdachte. „Nu heb ik weer rijles". Het bleek, dat de zïeman echter nooit les kreeg, omdat hij vaak niet aan wal was. Dat verdachte d© auto nog bezat kon de officier niet goedkeuren. „Dat is de kat op het spek binden", zei hij, „men moet zelfbeheersing hebben om dan niet te rijden en die hebt u kennelijk niet". in de Tweede Kamer, dr. il\ A. Wondeling gat woensdagavond in het Volksgebouw voor leden van de P.vdA en introducees zijn visie op liet beleid va,, het thans een jaar aan het bewind zijjlde kabinet. Hij begon met het vermelden van de grote spanning, die juist dezer dagen In de Ka mer heerst. Hei gaat hierbij in de eerste plaats om de vraag hoe die spanning in de wereld kan worden verminderd zon de» dat ons land zijn veiligheid daarbij In gevaar brengt. Groot kan onze bijdra ge niet zijn, omdat we slechts een klein stipje op de wereldkaart vormen; toch moeten wij ons op onze bijdrage bezinnen, omdat de wereld steeds „kleiner" wordt dank zij dc moderne communicatiemidde len en omdat wij bij gebeurtenissen in verafgelegen streken betrokken zijn. De vertogen die over dc ontwapenlngsnota zijn gehouden, hebben de strekking dat wij over wapens beschikken die alle leven op aarde zouden kunnen vernietigen, Wij moeten zeker zorgen, dat het aantal be zitters van kernwapenen zich hiet nog meer Uitbreidt. „Om die reden heb ik ge meend", aldus spreker „niet mijn stem le kunnen geven aan een voorstel om de kernwapenen onder gezamenlijk beheer van een aantal landen te brengen. Wij mogen blij zijn. dat slechte twee machten er over beschikken die getoond hebben voldoende zelfbeheersing te hebben t.a.v. het gebruik". „Verder moeten Wij streven naar de vor ming van een internationale politiemacht Deze za! In de toekomst zeker nodig zijn. Dc tegenstellingen in de wereld hebben öe neiging toe te nemen, m.i.h.b. de te genstelling tussen blank en gekleurd. Op deze tegenstelling berust de sympathie die de Chinezen in Afrika en Azië ontmoe ten, een sympathie die dan nog versterkt wordt door de armoede, die zij met deze volken delen. Onze minister van buiten landse zaken heeft niet voldoende aan dacht gewijd aan het rassenprobleem, de hulp aar» onderontwikkelde landen en de- Hij toont in deze een betrekkelijk onge ïnteresseerde houding", aldus spreker. BEVOORRECHTING Bij de kabinetsformatie heeft spreker zich vrij passief gedragen t.a.v. het punt belastingverlaging. Nu blijkt dat zijn re serve niet ongerechtvaardigd is geweest. De belasting wijzigingen van dit moment komen neer op een verlaging met één mil jard. maar sprekers zorg is, wie van deze herziening zullen profiteren. In meer dan één geval kwam t* waging neer op een bevoorrechting van de beterbedeelden, in dien zin dat raen minder geneigd is de mensen met kleine beurs tegemoet te ko men. Het bedrag van de AOW van 3250 gulden is gebaseerd op de situatie van juli 1963. Het bedrag zou thans ca f3900 moeten zijn. Gezien de thans geldende nor men. Maar waar moet het geld voor de verhoging der AOW vandaan komen? Het zal via premies door de werknemers moe ten worden opgebracht. Een verandering in dc inkomstenverdeling zit er principieel met bij. Het afwegen der verschillende belangen zal een opgave zijn voor de zit tingsperiode van september tot januari. Het is duidelijk, dat de PvdA daarbij zal staan aan de kant van de kleine man. die financieel in de knoei zit ook indien het plattelanders en kleine zelfstandigen' be treft. De prijsontwikkeling heeft ook voort durende aandacht nodig. De overheid zal even sterk moeten letten op de prijs stijgingen als op de loon bewegingen. De overheid heeft de bevoegdheid in te grij pen tia.ï. de lonen, maar t.a.v. de prij zen heeft de regering niet steeds vol doende mogelijkheden oC heeft haar be voegdheden slechts aarzelend gebruikt, bv, ta.v. land. woningen en onroerend goed. Daarom heeft de PvdA-fractie het initiatief willen nemen om de overheid ook ïn deze wettelijke bevoegdheden te geven. Tenslotte zijn er nog enkele kleinere punten, bv. de bodemschatten olie en gas. Er zit voor een waarde van ca 50 mil jard gulden in de Nederlandse bodem; daarvan kan men een twintigtal Delta plannen bekostigen. Wie beslist erover, hoe het Nederlandse volk hiervan kan meepro fiteren? Er zijn geen maatregelen geno men om te zorgen dat ons volk in zijn geheel voldoende van de vondsten proli dase! ermee gediend is. Een onbegrijpe lijke zaak is, dat de regering niet zorgd heeft t,a.v, de verdeling dezer rijk dommen blijvend het laatste woord te heb- ben. REM-PIRA TE RIJ Nag zo'n kwestie is het REM-ei!and. Met alle respect voor de technische pres taf les der initiatiefnemers, heeft spreker toch maar zelden een zo tergende samen, balling van verzet tegen de overheidswil gezien aLs thans, een zo openlijke uitda ging van de regering, die zoch duidelijk heeft te kennen gegeven er niet van ge diend te zijn. De oliemaatschappijen heb ben voldoende fatsoen opgebracht om zich t* houden aan het verlangen der regering niet in de Noordzeebodem te boren, in afwachting van het thans Ingediende wets ontwerp. Maar de REM gaat door. hoe wel de regering gezegd heeft: ïk Wil niet Het is, dinkt mij, aldus dr. Vondeling, een zo sterke uitdaging, dat wij niet kunnen aanvaarden, dat de overheid dit niet weet tegen te houden en zoveel gebrek aan moed ~c. Het heeft de aandacht getrokken, dat dp bruggetjes over de singel langs de Burge meester van Haarenlaan gereed zijn geko men doch nog niet zijn opengesteld voor hoi voetgangersverkeer. Naar ons wordt medegedeeld houdt het nog niet openstellen van de bruggetjes ver band met het nog niet gereed zijn van de aansluitingen van de bruggen op de wegen. Verwacht wordt, dat binnenkort tot aanslui ting zal kunnen worden overgegaan, waar na de bruggetjes voor het voetgangersver keer kunnen worden opengesteld.' Ook in de amateurseelor is de rustpe riode op de voetbalvelden nog met aan gebroken. De vereniging DHS houdt zon dag a.s. een plaatselijk veteranentoemooi waaraan tevens deelnemen elftallen van Demos, DïtZ, Martini t, Schiedam. SFC. SVDPW en Ursus- Ter gelegenheid van 't 80-jarig bestaan van Hermes-DVS wordt op dinsdagavond 19 uur in het Sportpark „Harga" een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen elftallen, samengesteld uit cricketspe lers van Hermes-DVS en Excelsior. en aan kracht toont, dat zij haar wil niet aan deze piraten weet op te leggen. Jongelui, die zenders boawen en een plaatje draaien home* chter slot en gren del, omdat zij Ingaat en afspraken, die de regering heeft gemakt i.z. het gebmifc van golflengten. Maar hier ziju vooraan staande Nederlanders, die ongestoord hun medewerking kunnen geven aan deze vorm van piraterij: een meten met twee maten en een gebrek aan macht, die scherp ge- oritiseerd moeten worden. Zo komen wij misschien In een situatie, waarin het moei lijk wordt er nog iets aan te doen, en dat alleen omdat het blijkbaar in ons land is toegestaan geld te verdienen met elk mid del De heer Vondeling eindigde met een opwekking de gelederen te versterken om te zorgen, dat de gemeenschappelijke be langen niet te veel In verdrukking komen en de particuliere belangen niet te veel vaste voet wordt i**reven, Ongeveer tweehonderd belangstellenden hebben dinsdagavond in de grote Evange- iisa tiet ent voor het Plantage-Podium ge luisterd naar de prachtige solozang van Frannie Faassen en John Buurman en de schitterende hammondklanken van Flip de Koning. Verder was er veel samenzang tijdens deze door de heer L. Pieterman geleide bijeenkomst in het kader van de Tentweek 1964. uitgaande van het Comité „Schiedam voor Christus". Om circa negen uur kwam ds. A. van Cent aan het woord over het geloof van Abraham (Hebr. 11 vers die gehoor zaam was aan een onbegrepen opdracht van. God. Hij moest alles achterlaten en hij deed dat en gaf zich over aan het avontuur van het geloof. Spreker noemde het een teken des tijds, dat de jeugd meer interesse toont voor bijv. de Beatles en de ouderen voor bezitsvorming, dan voor Gods Woord. Opvallend vond men tijdens deze bijeen komst, dat meer dan 80 procent var» de aanwezigen uit vrouwen bestond. De col lecte die na afloop werd gehouden, moest weer een deel leveren van de ongeveer 1800 die de organisatoren nog bijeen wil len krijgen om de onkosten, van deze tent week te dekken. Tot en met zondag is er iedere middag een bijeenkomst voor de kinderen (om 16.15 uur) en 's avonds om achl uur voor de ouderen. Ook woensdag en donderdagavond zal ds. v. Gent het woord voeren. De droge naald-ets „Mnzick Buiten" sis voorbeeld van het werk van Jos Jansen. Tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de Schietvereniging- Schiedam in de Koop mansbeurs Is de opbrengst bekend ge maakt van de Schiettent, die een deel uit maakte van de stand van de Sporthaleom- misirie, ingericht op de achter ons ïiggei de Inhabé-tentoonstelllng. De cchietverem ging stelde hiervoor het benodigde mate riaal beschikbaar, terwijl enkele leden as sistentie verleenden bij de baan, waarvan druk gebruik werd gemaakt. In totaal zijn 1300 series verschoten met een btuto op brengst van f 463,70. Na aftrek van de kosten en het deel van de Schietvereniging blijft er voor het fonds 1252,65 over, welk bedrag penningmeester K, J. van Hartings- veldt aan de heer C. Bolmera, als lid van de Sporthalcommlssie ter hand stelde. Niet alleen leverde de stand voordeel op voor het sporthalfonds, hij is tevens een. goede propaganda geweest voor de De eis luidde 40. ,J)oe dat ding nu weg", adviseerde mr. Franken nog, „vol gende keer wordt het hechtenis'*. Mr. Cos vonniste conform. HERENKLEDING HOOGSTR.174 SCHIEDAM STEEKT ER MET "COUPE EN SCHOUDERS" BOVEN UIT •schietsport in het algemeen en in het bij zonder voor de vereniging. Dit stelde de heer P. J. Drenth vast in zijn uitvoerig openingswoord, als voorzitter van de Schiet vereniging. „Wij willen graag gevraagd worden voor het verlenen, van medewer king aan evenementen", zo zei hij, om er .1 toe te voegen dat ook een Wijkraad t Jverschie een, beroep op medewerking gedaan voor een te houden sehiet- strijd. Da voorzitter van de SBLO dankte namens het stichtingsbestuur en noemde de bijdrage een voorbeeld voor andere verenigingen. Van het bedrag, groot J. 40.000, gedacht als aandeel van ds burgerij in het bouwfonds, is nu de helft bijeen. De bouwcommissie hoopt in de toe komst nogmaals bij de vereniging te mo gen. aankloppen voor steun. Er zijn nog tal van activiteiten in voorbereiding, zo besloot de heer De Jong die de heer G. P. Verhulsdonk verzocht de dank van de Sporthaicommissie te Willen overbrengen voor het belangeloos afstaan van een plaatsje op de Inhabé. Van een schenker, die onbekend wenst te blijven, ontving de heer Drenth enkele herinneringsmedailles van deze 2e Inhabé. Hiervan bood hij er de heren De Jong en Verhulsdonk een aan alsmede de heer N. van Loopik, die via de T.V. regelmatig de aandacht van het publiek op de Sport halstand heeft gevestigd. Als laatste kwam de heer C. Ooms aan de beurt die als baan- commandant van de schiettent is opgetre den. Tenslotte wenste de heer Verhuls donk de Sporthalcommissie het vinden van nog andere wegen toe, voor het volmaken van de door de wethouder van sportzaken geëiste ton als aandeel in de bouwkosten van particuliere zijde. 1 Wederom exposeert Galerie Wiegman m haar etalage aan de Passage enkele werk stukken van een jonge kunstenaar. Ditmaal is het de Rotterdammer Jos Jansen, die er een tiental etsen toont, gemaakt vol gen? de droge-naald techniek. Hij heelt voor dit werk. tien van zijn vrienden geico- zen, met hun vrouwen in eigen omgeving. Deze etsen heeft hij „Les Copains" ge noemd, d.L „De kameraden". Jos Jansen heeft in 1954 de Rotterdam se academie verlaten. In de loop der daar op volgende jaren heeft hij vele monumen tale opdrachten uitgevoerd, o.a. mozaïe ken, glas-in-lood ramen, glaswanden, ce- liëij en plastieken. De thans geëxposeerde etsen oehoren tot Jsusens beste werk; zij zijn rijk aan ge voelige nuances en ademen een eigen at mosfeer; compositorisch zijn ge bijzonder goed. De kunstcriticus R. E. Penning schrijft over deze tien portretfiguren, dat ze meer zijn dan beeltenis: zij vormen net portret van een generatie en spreken van het geestelijk klimaat van de nedptidaag- se kunstenaar. „De oude romantiek van het kunstenaarschap hangt om hen heen', aldus Penning, „de sfeer van de bohémien, het anti-burgerlijke, dat nog uit de vorige eeuw stamt Zij zijn anders dan de grote massa en zij willen dat wel tonen ook..." Jansen, zo schrijft hij verder, neeft zijtt figuren gevangen in het net van lijnen, dat als een spinweb om hen heen is gelegd lijnen, die elkaar kruisen in grote ma zen of die zich verdichten tot een nachte lijk duister. „Neen, het zijn geen gezelli ge familietafereeltjes geworden, geen snap shots van gelukkige paartjes in hun dage lijkse omgeving. Men zou zelfs kunnen zeg gen dat de persoonlijke kanten van deze figuren mm of meer bewust zijn verhuld. De gezichten zijn in deze portretten niet hei belangrijkste, maar de wijze waarop de figuren in de ruimte zijn geoiaats*' Deze kunstcriticus wijst er dan nog op, dat het geen directe portretten «jn, .naar herinneringsbeelden, aangezet :net symbo lische emblemen, zoals wandkleden. Koper- plastieken of een opgetuigde kerstboom. Wij geven hierbij een afbeelding van een van Jansens stukken, karakteristiek voor zijn wijze van werken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 2