ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Esslingens gastheren betreuren het Bundeswehr-incident Het programma voor Duitse tegenbezoek Aardig Willy initiatief van het Wilton-fonds bliksem beschermd Stadgenoot pleit voor de genealogie als hobby Doel jeugduitwisseling is de >ese eenheid Europi Spijkemsse ïeenciej Stadhuis, Gym en Korenbeurs Zijn betere bordaanwijzingen in Schiedam mogelijk? rnnn ppn mi hnpri JEUGDUITWISSELING Middelharnis bouwt aan Fiuzi-expositie ruim een miljoen Uit het politierapport Acculaders SCHIEDAM, SROERSVEST J - TELEFOON 6S091 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG S AUGUSTUS 1964 KLACHTEN over bezorging: Schiedam: van 13,30—19,30 uur Tel, 67292, Rotterdamseduk 232c. Eet hel: Tel. 01803—252, Kerk- weg 79, "VTA HET INCIDENT met de instructie- film in de kazerne van de Bundeswehr te köbbUngrcn, waarbij de tien jongelui uit Schiedam betrokken waren, hebben enige leden van deze groep een gesprek gehad met de leiders van de Kreisjug end ring- uit Essling-en, die ai zoveel jaren deze Jeugd uitwisseling organiseert. Ötue correspon dent noteerde daarbij uil de mond van de heren H. Stiefelmayer en O. "VVrhimann. resp. voorzitter en dagelijks leider, de volgende verklaring: „Wij keuren het voor val ten sterkste af. Ais wij van tevoren van deze instruct!efilm hadden geweten, dan waren wjj er beslist niet aan begonnen om de Bundeswehr in ons .programma op te nemen. Eigenlijk stond ons een bezoek aan de Nato-strijdkrachten voor ogen en geen bezoek aan de Bundeswehr- Na deze ervaring zullen wij uiteraard een herha ling van het gebe-urde vermijden. Wij pro beren immers juist het tegenovergestelde te bereiken van hetgeen nu heeft plaats gehad; wij streven naar een versterking van de Europese gedachte. Het is dit jaar Voor de vijftiende niaal, dat wij de inter nationale uitwisseling organiseren en nog nooit heeft zich zulk een incident voor gedaan. Natuurlijk hadden de Schiedam mers geljjk om te protesteren, want het !s bijzonder tactloos geweest deze imtnic- fiefilm te vertonen. Bovendien staal ons -de gang van zaken bij de Bundeswehr ook met aan. Wat ad miraal Heye openbaar heeft gemaakt, heb ben wij al lang vermoed. De Bundeswehr js bezig een staat in de staat te worden. "Wij willen met de andere landen in vrede leven en proberen juist nader tot elkaai te komen. Dit incident heeft ons doen zien, dat wij daarbij voorzichtig te werk moet er gaan. Het is jammer, dat juist de Neder landers met deze tactloze film geconfron teerd werden, omdat wij ons jui^t zo over hun aanwezigheid hebben verheugd en dat •wjj is dan de Kreisjugendring. inclusief de families, waar de Schiedamse jongelui veertien dagen vertoefden. Wjj kunnen rustig zeggen, dat het optreden van de Schiedamse groep ons heeft getroffen: het waren waardige afgezanten van uw mooie stad, waarin wij in mei jl. een bezoek hebben gebracht. De groep was een voor beeld voor elke uitwisselir.gsgrocp, die wij hier hebben gehad: zij gedroeg zich keurig, was gezellig, toonde Interesse en sprak verschillende talen. Wij zijn blij. dat Schie dam onze jeugduitwisseling 5s komen ver sterken. De Duitse groep, die a.s. zondag naar Schiedam komt. verheugt zich a! bij voorbaat op het komende bezoek .Na onze enthousiaste verhalen popelen zij om weg te komen. Wij hopen, dat de komende ia ren de band tussen ons en onze Europese zustersteden alleen maar hechter zal worden." SnelleHelvaart een strop Niet alleen de heren Stiefelmajer en Weinmann dachten zo over liet voorge vallene. In bijna alle gastgezinnen werd het onderwerp aangesneden. Geen van de families keurde het gedrag van de Bun deswehr goed. Zij veroordeelden het. Som mige gastheren vertelden, dat zij in de oorlog had-den meegevochten, maar inge zien hadden dat zij fout hadden gehandeld en dat zij nu nog slechts één ding konden doen: hun kinderen zódanig opvoeden, dat ?.ij niel weer die fout kunnen maken, die hun ouders 30 jaar geleden begingen. ..De uitwisseling is een nuttige vei ruiming van mijn geest", zei mijn pleegvader, bij een van onze interessante gesprekken. ..Ik vind dit een ideale gelegenheid ie weten te komen hoe jullie in Holland denken, wo nen ers werken. Eens zal er onder hc' gebeurde een streep getrokken moeten worden, maar het is niel aan ons om te bepalen wanneer, wij weten dat wij fout geweest zijn. Het is alleen jammer dat onze welvaart zo snel begon toe te nemen, want Duitsers vergeten snel en in ieite zijn wij niet het verliezende land. Als ons hersiel tien jaar langer was uitgebleven, zou dit voor velen van ons beter zijn ge weest. Als er in Duitsland weer een figuur als Hitler op zou slaan en aan de macht zou komen, dan zou ik op slag verhuizen ïk zou me dan schamen Duitser te zijn. Eens zal Europa verenigd zijn mèt of zonder Engeland, het is voor ons moeilijk te kiezen Engeland of Frankrijk: maar als de eenwording is bereikt dat zal ik wel niel meer mee maken dan is het voor een deel jullie werk. Deze uitwisseling draagl stellig, al is het misschien maar weinig tot de vorming van de Verenigde Staten van Europa bij." Onder auspiciën van de Schiedamse Ge meenschap komen dus zondag a s. tien jonge Duitse gasten uit Esslingen naar Schiedam voor een tegenbezoek m het kader van de Internationale Jeugduitwisse ling. De Duitse jongelui komen om half elf aan in Sociëteit De Bron, naast Musis Sacrum, en worden daar door de pleeg ouders afgehaald, 's Maandags zijn ze 's morgens en 's middags vrij. Des avonds om half acht worden zij die dag officieel door de Schiedamse Gemeenschap ontvan gen in het Paviljoen „De Ketel" in het Beatrixpark, waar ze zullen aanzitten aan een Hollandse maaltijd, samen met de Hol landse deelnemers aan de uitwisseling. Dinsdag II augustus komen zij kwart over acht 's morgens bijeen bij het WV- bureau in de Plan lage.. Per tram gaat het dan naar Rotterdam, waar om 9 uur het gezelschap per Spidoboot vertrekt voor een dagtocht naar de Deltawerken, dit op uitnodiging van W. A. Hoek's Machine- en Zuurs tof fabriek N.V. De koffiemaaltijd D employés van <Ie Dok en Werkmaat schappij Wilton-Fyenoortï N.V. te Schie dam zijn in de gelegenheid gesteld een prachtige luchtfoto van de werf te Schiedam Ie kopen voor de luttele prijs van een kwartje. Volgens een bericht In het jorffste W.F.-nIeuws werd in december 1963 een luchtopname in kleur van de werf te Schiedam gemaakt, waarvan een afdruk werd gepubliceerd in het jaarverslag 1963. De indruk bestond, dat vele personeelsleden deze plaat zouden willen bezitten, om wel ke reden men 'n aantal excniplnren beeft laten vervaardigen. Zolang de voorraad strekt kunnen de personeelsleden de platen voor f 0,25 verkrijgen bij de afdeling Per soneelsadministratie van WF. De totaalop- brengst zal in het Willy Wilton-Fond» wor den gestort, aldus vermeldt het bericht. De kleurenfoto heeft in totaal (met rund) MIDDELHARNIS. In Middel Karn is. waar over twee weken de tentoonstelling Fluzi zijn poorten zal openen, verrijzen de eerste tenth allen reed*. Een houten hal. aan de andere zijde van het terrein, is dezer da gen jrerred gekomen en aan de Doet in- chemseslraat. de ingang var. de tentoon stelling, is een uilkijktoren in f.anbouw. Hel is een stalenconstructie. die respect alnwint, In het dorpsbeeld van Middelhar- ni-> valt hij bijzonder op. .rNog deze of begin volgende week zal de ter re in afscheiding geplaatst worden en zal er een begin gemaakt worden met dr fraaie ingang, die vervaardigd wordt van comentbuizen Ook is men bezig met het uitzetten van *n toeristenroute. Honderden riozi-pijlen zullen een route aangeven, waarlangs de bezoekers een rit kunnen maken over het mooiste gedeelte van het eiland. Vooral Ouddorp heelt de belangstelling. Er wordt met'de rijkspolitie te Ouddorp onderhan deld. want Ouddorp's schone dreven mo gen niet overvol raken, waardoor de toe- ligt alleen maar narigheid kan ondervin den. Op het terrein van Fluzi zijn wegen aan gelegd, die later gebruikt zullen worden, want hel geheel ligt in het uitbreidings plan van Middelbands. Nog een aanrijding deed zich voor op de kruising Voorno.-csl raa i-Zwart ewaalfstr. Een jongetje van drie jaar, P W. A. v. O. stak onverwachts over cn werd aangere den. door de personenauto van de 31-jarige P. A. E-. Het kind liep vermoedelijk een schedelbreuk op en had een bloeduitstor ting en schaafwonden aan wang en slaap. Het is ter verpleging in de Dc. NoletsLich- bet WF-personeel nog iedere dag de vruch- ting opgenomen. 'ten P^t. een' afmeting van bijna 50 x 35 cm. en Is een prachtig bezit, zowel voor de WF-cm- jjloyé als voorn iet EF'ers. Behalve een overzicht van de werf tekent zich op de fo to duidelijk de Poldervaart af en geheel Schiedam-Nieuwland. Zelfs Is nog ecu groot deel \an oud-Schicriam zichtbaar, hoewel minder duidelijk dan de «P de voorgrond werf. De Volkstuin tjes en de Benrlux-tunuel-in-aanlej» zijn ook duidelijk zichtbaar op de foto. Het staat er in kleine letters zo bij, dat de opbrengst voor het Willy Wilton-Fonds bestemd zal worden. Wanneer we in het zelfde WF-nieuws lezen, dat alleen in de maand juni 1964 reeds een bedrag van f4233,19 aan 70 leden van het personeel werd. uitgereikt en bovendien f4512,16 be taald werd voor verleende gezinshulp, dan zit er toch wel het één en ander vast aan dit Fonds, dat m 15)46 word opgericht. Dat was, nadat de op 23 oktober 1953 overleden directeur William Wilton zijn 40-jarig jubi leum had gevierd. Op 6 januari J916 trad de heer W. Wilton in dienst bij Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf en op 14 februaii 1946 werd dit feit herdacht. Bij zonder groot was de waardering vonr Wil- lv Wilton en deze werd nog groter, toen de jubilaris destijds voor zijn jubileum bijeen gebrachte geldon beschikbaar stelde voor een op ie richten bij zo tuier ouders tcuni ngs- !onds. Sedertdien zijn reeds vele bedragen aan personeelsleden uitgereikt, wanneer hier voor een aanvraag was ingediend. De op brengst var. de verknop van oud materiaal iverd bestemd voor het Willy Wilton-Fonds, er kwamen soms giften binnen welke va neerden van 125.- tot 1100.- en eenmaal zelfs een bedrag van f 500.-, Ilogi' uitkering In het jaar 1962 heeft het Willy Will on - Fonds m totaal een bedrag van f 46.721,73 uitgekeerd. Naast de vergoedingen voor versterkende middelen, verlet, rcskostcn, verpleegkasien, enz. kwam hiervan een be drag van ruim f 14.000.- ten goede aan de diverse kruisverenigingen voor verleende gezinshulp. In 1963 werd een nieuwe regeling van kracht met betrekking tot de beoordeling van de ingekomen aanvragen om finan ciële steun, waardoor de beslissingen snel ler tot stand kwamen. Aan vergoedingen voor versterkende middelen, verlet, reis kosten, verpleegkosten, enz. werd in dat jaar betaald föó.220.15. terwijl aan diver se Kruisverenigingen voor verleende ge zinshulp een subsidie van f16,844,35 werd verstrekt. De opzet van 't door wijlen Willian Wil ton opgerichte ondersteuningsfonds dat Willy Wilton-Fonds genoemd werd is dus een goede gedachte geweest, waarvan wordt aan boord gebruikt, 's Avonds half zeven komt men in Schiedam terug. Woensdag 12 augustus begint men met een vrije morgen; om 1 uur komen allen bijeen bij het VVV-gebouw voor een rond leiding door de Schiedamse Cartonnage- fabriek, die tot 5 uur duurt. De dag daarop vertrekt men om ca 9 uur van de VVV voor een treinreis naar Delft en Den Haag f koffietafel in Delft.'wederom afloop 5 uur terug. Vrijdag 14 augustus vertrekt men om kwart over negen naar Hoek van Holland per trein voor een dag san het strand. Zaterdag is ieder vrij, zowel 's morgens als 's middags, maar "s avonds om 8 uur begint het Eurobal in Music Sacrum, dat door de, Schiedamse Jeugdraad wordt ge organiseerd. Ook de Schiedamse deel nemers aan de tocht naar Essfingen en de pleegouders worden daar verwacht. Maandag 17 augustus gaat het per tram wederom naar Rotterdam om kwart over negen. O a. voor een bezoek aan dc Euro mast op uitnodiging van R. Mees Sc Zoonen te Schiedam, ineï. koffietafel. Ecu bezoek wordt gebracht aan de heer H. Rode, con sul te Schiedam. Dinsdag 18 augustus is gewijd aan een kennismaking met Schiedam. De groep maakt op uitnodiging van de VVV een rondgang welke van half tien tot half drie duurt, onderbroken door een koffiemaal tijd. Woensdag daarop wordt een excursie gemaakt naar de Verenigde Glasfabrieken, met in de middag een bezoek aan het Glas museum te Leerdam, koffiemaaltijd in de Ver. Glasfabrieken. Donderdag 20 augustus is vrij. De cag daarop vertrekt men 's morgens om half negen per bus naar Amsterdam op uitno diging van de N.V. Gebr. Vincent, mcl koffiemaaltijd, Zaterdag- 22 augustus gaan de Duitse en Nedeilancise deelnemers koffiedrinken in restaurant Europoort éh 's avonds is er een gezellig afscheid met de pleegouders in hel gebouw voor Chr. Soc. Belangen, dat om 8 uur begint. Groepen van de C.J.V. zorgen voor een gezellig programma. Op zondag 23 augustus is de terugkeer naar Essl in gen. De gemeenteraad van Spijkenisse besloot tijdens de spoedeisende zitting van woens dagavond om een aantal geldleningen aan tc gaan tot een totaal bedrag van 1.050.000- Daarnaast delegeerde de raad aan het college van B, en W. de bevoegdheid om in het vervolg andere kapitaalsleningen aan te gaan. Voor de heer C. Barendregt <PCG) was het een goed teken, dat B. en V er on danks de krappe kapitaalspositi de geldmarkt in was geslaagd om dezo lenin gen tot stand te kunnen brengen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden daarop z.h.st. door de raad geld leningen afgesloten ten bedrage van resp. 200.000,-, 250.000.- en 600.000. Meer voelen in de aarde had het voor stel van B. en W. om het aangaan van geld leningen te delegeren aan B. en W. Het bezwaar van de heren J. Visser (arbi, JW. C. Reuter <kvp> en jr. A. Martel vvd 1 was voornamelijk, dat er in Bet voorstel met over een limiet voor deze leningen werd gesproken. Burgemeester P. J. Bliek had als wet houder van Financiën ad interim weinig moeite om deze bezwaren ie ontzenuwen. Hij wees er op dat iedere gemeente een door de overheid vastgestelde limiet voor kapitaalsbesteding heeft. Hoe hoog echter die limiet is, wordt door de overheid en door Gcd. Staten niet bekend gemaakt. Wel dient iedere geldlening en kapi- taalsbesteding onderworpen worden aan de goedkeuring van Gcd. Staten, die in deze handelen met een machtiging van de mi nister van Binnenlandse Zaken en Finan ciën. Wel deed de burgemeester de toe zegging dat hij spoedig een rapport zou doen verschijnen waaruit de raadsleden zouden kunnen zien. aan welke kapitaals opnemingen de gemeente Spijkenisse nog behoefte heeft. Na deze toelichting verleende de raad de voorgestelde delegatie aan B en W. z.h.st. De twaalnjarige J W. v. K. heeft gister morgen in dc speeltuin in het Bealrixpark een ongeluk gehad. Hij stond op ue draai molen en kwam op een moment, dat de draaimolen voile snelheid draaide, met het recliterbeen tegen een kruisbalk. Door, de GG en GD is hij naar de Dr. Nolet- stichting en na behandeling naar huis ge bracht. Zijn been bleek zwaar gekneusd te. zijn. Gestolen is een personenauto tn v. de heer C. J. Sch, uit de Tollensstraat, die zijn wagen gisteravond afgesloten voot' zijn deur had gezet, maar hem vanmorgen kwart voor zes niet terugvond. j£Ct'V*' *r"~ Eindelijk is hel dan zover, dat alle open bare gebouwen in onze stad behoorlijk tegen blikseminslag zijn beschermd. Men weet hoe enkele maanden geleden het be drag, dat de gemeenteraad indertijd had uitgetrokken voor het beveiligen van het ONS ARTIKEL „Stadshistorie spreekt uit j bijzonder niveau, gaat u dan eens van de familienaam" van vrijdag 24 juli start met een systematisch genealogisch was aanleiding tot enkele reacties van de onderzoek; een beschaafd tijdverdrijf voor zijde <ler lezers, waaruit blijkt, dat het hier de komende, lange winteravonden, want om een onderwerp gaat, waarvoor menige stadgenoot toch wel belangstelling toont. Men kan gerust stellen, dat elke familie naam zijn eigen interessante geschiedenis heeft, Nu bestaat er een wetenschap, die zich bezig houdt met het op methodische wijze naspeuren van familienamen. Het is een bijzonder mooie vorm van leerzame vrije- tijds-besteding en wordt genealogie of jeslachtkunde genoemd. Het is een rustige hobby, die nog vrij veel beoefenaars heeft. Bovendien vergt dit speurderswerk in de oude stoffige archieven veel geduld; achter elk probleem dat de ijverig-zoekende ge nealoog heeft opgelost, verschijnen mins tens weer twee nieuwe vraagstukken, n.ï. die van de mannelijke en van de vrouwe lijke lijn. Men is nooit „rond" met zijn onderzoek. Deze liefhebberij ligt in een geheel ander vlak dan bijv. het verzamelen van oude munten, iets wat bijzonder kost baar en moeilijk is, want ze worden meest al vastgehouden en zijn dus bijna niet te ruilen Daarnaast kan men in zijn vrije uren natuurlijk bierviltjes en suikerzakjes verzamelen; of postzegels, welke laatste op elke ruilbeurs nog steeds het voornaamste ruilobject vormen. Maar wil men eens iets anders, iets op een heel ander en wel zeer HOEWEL er voor het verkeer door onze stad wel iets gedaan is, zo bijv het aanbrengen van een aantal lichtbakens op belangrijke punten, die de weg wijzen naar onze buurgemeenten cn de plaatsing van die blauwe wegwijzers, die onze stad onge twijfeld een fleuriger aanzien geven, lïjki ons een betere service geenszins uitgeslo ten. De weg naar de Maasboulevard en naar Restaurant Europoort wordt de vreemdeling duidelijk en meer dan een maal aangeduid en de weg naar de Kunst beurs 1964 in het Stedelijk Museum zal men ook wel kunnen vinden, dank zij een aantal geelzwarte bordjes, kwistig over de stad uitgestrooid en dank zij het grote spandoek vooraan de Hoogstraat. Helaas ontbreken borden, wegwijzers en namen, waardoor de mensen van buiten de stad hier de weg kunnen vinden naar onze bijzondere attracties. Natuurlijk zal iedere Schiedammer bij navrage naar het WV- bureau in de Plantage kunnen verwijzen, maar is het niet beter, dat vreemdelingen dit bureau kunnen, vinden, zonder er naar te hoeven vragen? Eenmaal bij de Gerrit Verboonfctraat vindt men in de verlichte letters- VVV gemakkelijk de weg, maar voor men op de Gerrit Verboonslraat is, kan men allerlei andere wegen inslaan en dus volkomen verkeerd uitkomen. Verder verdient het o.i, aanbeveling zowel :ms Ju- li a na park ais de Julianakerk van 'n duide lijke aanduiding te voorzien De van Vlaardirtgen komende vreemde ling vindt via da borden en wegwijzers wel de weg naar omliggende plaatsen, naar het Openluchtbad Groenoord en naar de dancing Alhcna, maar daarmee houdt het op. In Sch.edam Kethel ligt de zaak weinig gunstiger. Direct over de Blauwe Brug wordt u de weg naar het DRZ-terrein ge wezen, terwijl Bad Groenoord vooral op warme dagen voor zich zelf spreekt door een onmiskenbaar zwem lustig geroe zemoes. Het wijkcentrum ,.De Rank" valt echiei niet op, de bezoeker van elders weet althans niet, dat dit gebouw De Rank xs. Al met al kan er in de aanduiding van de wegen, parken en gebouwen stellig iets worden verbeterd. Bij 'n bezoek aan Woer den heeft het onlangs ge trof ten hoe men daar de richting wijst. Op de Oostsingel za gen wij een centrale wegwijzer, waarop 5 aanduidingen de weg wezen naai: PTT, RK-ziekenhuis. station, bushalte, volières, zwembad, sportterreinen, vogelen- en schil derswijk, bejaardencentrum Geestdorp, kasteel, museum, VW, kaasmarkt, stad huis. richting West en de Bloemenwijk. Is dit misschien iets ter navolging? Een bromfietser, de 53-jarige H. J. B. is aangereden door een bestelauto, bestuurd door de 23-jarige E. J. A. 8., die geen voorrang verleende. H. J, B. en zijn duo- passagiere, mevr. A. S. oud 56 jaar, kwa men te vallen. De duorijdster is naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar men constateerde, dat zij er nog goed was af gekomen: zij had nl. slechts een paar bui len aan het hoold. Een Solex is ontvreemd Un.v. de 10-jari ge J. v II. uit de Botcrstraat, die hem niet op slot had neet gezet in de Herenstraat en hem de dag daarop miste. men kan toch niet enkel bij de televisie zitten. Een beetje zelfwerkzaamheid mag er gerust bij komen, WfE HEBBEN ONS (genealogisch) licht eens opgestoken bij ir. M. hier ter stede, die reeds een achttal jaren niet toe nemend enthousiasme de geslachtkunde be oefent. Hij loonde grote vellen papier, waarop de namen van de voorouders van hem en van zijn echtgenote stonden, een. zogenaamde kwartierstaat. De uitlopers van deze stamboom gingen helemaal terug tot di late middeleeuwen. De Burgerlijke Stand is eigenlijk pas in 18U begonnen. Vóór die tijd had men de kerkelijke ar chieven, gildeboeken, de administratie van de belastinggaarders en de notariële ar chieven. Bij de R.K. kerk is er boven de Moerdijk door de Beeldenstorm heel wat archiefmateriaal verloren gegaan: de pro testanten staan er beter voor. Dan wordt het dikwijls moeilijk zoeken. Vóór het jaar 1811 heelt men voor de provincie Zuid- Holland de namen van alle kerkelijke en civiele registers in klappers gedaan over een veertiental districten en ongeveer zeven grote steden, In het provinciaal ar- rhief in Den Haag kan men deze familie namen opzoeken. Uit een groot aantal familienamen spreekt een sterke geogra fische mobiliteit in het verre verleden. Me» kreeg dan zijn voornaam, daar achter die van de vader, gevolgd door de plaats, waar men vandaan kwam. Nooit ziet men eigen namen afgeleid van grote plaatsen als Rotterdam of Schiedam. Door socinal-cco- nomische oorzaken was er eeuwenlang een grote trek van het oosten naar het westen, het steenrijke Holland en van het arme zuiden naar het meer welvarende noorden. Soms verdwenen hele familienamen door oorlogen of overstromingen. TJOVENDIEN SPRONG men menigmaal op onvoorstelbare slordige wijze met zijn familienaam om. Alleen de voornamen en vooral de dikwijls zo karakteristieke bijnamen, bijv. „De Schele", spraken on2e voorouders eigenlijk aan. Ir. M. vertelde, dat een genealoog een grote geografische kennis en een uitgesproken gevoel voor historie moet bezitten. Voor zijn onder zoek naar familienamen, tot diep in de ..donkere middeleeuwen", komt hii soms terecht in een of ander achter-af gehucht. En door zijn historisch inzicht krijgt deze wetenschap, die droog als gort lijkt, maar hot toch heus niet is. glans en verve en een dioper reliëf, ook van de maatschappelijke verschijnselen in het grijs verleden, zoals van beroepen die somtijds allang uitge storven zijn. Hoe onze lezers dikwijls op een heel aardige wijze reageren en altijd sterk ge ïnteresseerd zijn in de herkomst van hun familienaam, bleek uit een onderhoud met de heer P. Verhulsdonk, gemeenteraadslid en voorzitter van de Schiedamse Midden stands Centrale. Deze had onlangs zijn stra lende zomervakantie in het weidse Bra bantse land doorgebracht en had er ergens tussen Bergen op Zoom en Roosendaal het dorpje Hulsdonk gevonden. Hij wees hel ons op de landkaart aan: Een speldeknop te midden van. veel groen, de uitgestrekte bossen van het oude Bra bant ia. waarschijn lijk de plaats, waar de wieg. van een van do voorvaderen van deze bekende Schie dammer stond Gymnasium, het Stadhuis en de Koren beurs, plus nog een aantal andere gebou wen in ome stad, moest voeden verhoogd. De loonsverhogingen die sedert het be schikbaarstellen van het krediet hadden plaatsgehad, lieten niet meer toe, dat voor het verleende krediet alles volgens plan werd uitgevoerd. Er moest dus wat bij. De Raad stemde daar in toe en zo Is dan de zer dagen ook de Korenbeurs tegen blik seminslag beveiligd. Stadhuis en Gymna sium hadden al eer een beurt gehad. Het was de firma Safety First uit 's-IIertogen- bosch, die een paar jonge mannen stuurde, de heren F. R, Goud uit den Bosch en Van Loon uit Oïrschot, beide ongeveer 26 jaar. Als katten zijn die op het dak van de Ko renbeurs geklommen en balancerend als een koorddanser op de 1 cm dikke zin ken nok van het Beursgebouw hebben die de draden gespannen, glanzend roodkoper- - draad van ongeveer 6 mm dik, van het hoogste puntje van liet koepeltje, tot aan dc vier hoeken van het gebouw, waar de' draad wordt geaard. Nu dit werk voltooid is moeten deze jonge dakbestormers naar de Shell in Vlaardingen, waar een nieuwe 200 meter hoge schoorsteen op bliksembe veiliging wacht. Dat is een extra kunst stukje voor deze duivelskunstenaars: De draad moet langs de buitenkant lopen en met een stoeltje zullen z5j zich zelf deze 200 meter omhoog trekken Men volgt by aarden van openbare ge bouwen een andere methode dan voorheen. Aanvankelijk volgde me-i het advies van Franklin, daterend uit 1760. toen voor het eerst een hoog gebouw in Philadelphia op- gevolg en meteen al duidelijk efficient, Op de uitstekende punten van het gebouw plaatste men metalen pieken of opvang- draden. die zorgvuldig werden geaard. In 1865 kwam de Belg Melsens met een ander systeem, het zg. kooi-systeem,, waarbij het gehele gebouw wordt omspannen door door een netwerk van metaal, waarvan de mazen maximaal vijf meter wijd zijn. Ook dit netwerk is uiteraard deugdelijk ge aard. Het systeem Melsens is in wellicht enigszins gemoderniseerde vorm toege- - past voor de Schiedamse gebouwen. Het is duidelijk dat dit systeem veel duurder is dan de methode van Franklin, waarbij slechts de hoogste punten van een blik- petmfleider worden voorzien. Het Beurs gebouw staat nu ook in een metalen kooi. ó.w.z. in een omspanning van koperdraad, lopend van het hoogste puntje naar de hoeken en vandaar naar de aarding op dc vier hoeken omlaag. Daarmee is afdoende beveiliging verkregen. V BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK Geboren: Arina Bartha, d.v. P. Ie Com- te on A. B. Stolk: Willem Gerrit. z.v. A. Kardux en A A. Rosmolen; Pieter Johatv nis z.v. A. Spuij en A. F. Jordaan: Jan- nigje. d.v. R. van Hofwegen cn A. Vroeg- indefeij; Johannis Hendrik, z.v. J. Vroeg- indeweij en C. Grootenboer. Getrouwd: J. Mans, 28 jr. en RI. Holle- man, 23 jaar: C. van der Weide. 30 jaar- en L. R. van Wezel. 20 jaar; H. Jordaan, 22 jaar en J. Vroegindeweij, 20 jaar; J- C. de Jong, 30 jaar en N. Groenendijk. 24 jaar. Overleden: D. P. M. Markwat. wed. van A Knöps. 65 jaar; J. van der Weide, wed. van P. van Nimwegen, 84 jaar; L. van der Meij, wed. van G. A, Nineham, 86 jaar; W, School, wed. van M. Driesse, 34 jaar. Speciale v w.-artikelen: Bumpers - sierlijsten - wiel doppen - bckledingshoozcn Korle SmRPlstraai Telefoon 63628, Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 2