RÖTTERDAMSCH ilfILI Nu uit Westwijk rechtstreeks naar ViaarcL-Oost en Schiedam SCHIEDAM SBLO giet olie op golven van de zaalhuur-emotie Gemeentelijke taak sinds 1946 enorm uitgebreid en verzwaard Zaterdagvoetbal gaat op volle toeren draaien Taptoe voor Sint Radboud nog niet van de baan ANDERE ROUTES VOOR RET-BUSSEN Goede verbindingen voor Holyziekenhuis 24 Uur uw naaste Agenda Collecte Koningin Wilhelminu Fonds Raadsdiscussies wat schemerachtig Voetbal progr a mm a PPSC en SFC tcijden nieuwe terrein in ROTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 4 SEPTEMBER ÏS64 BnMnrainkw m Mastic MAARDIKGEN, 5m. Havenstraat 1 - Tal. 3229 a***»Sal. MS VLAABDINGEHr KLACHTEN OVER BEZORGING R.JO TOT 19.30 UUR: TELEFOON 6837 INSUUNDESINGEL 33 Zoals al eerder werd aangekondigd gaat de R.E.T., het Rotterdamse ge meentelijke tram- en autobusbedrgf, jn verband met de in-gebruikneming van het nieuwe Holyziekenhuis de routes van de drie door Vlaardingen rijdende antobuslijnen aanpassen aan de veranderde situatie. Deze ver anderingen, die vrij ingrijpend zijn, gaan in op dinsdag, 8 september. Vanaf die dag zal lijn 56 niet meer in de Westwijk rijden, maar vanaf het station Vlaardingen, via het centrum en station Vlaardlngen-Oost naar de nieuwe wijk Holy, De bewoners van de Westwijk krijgen in plaats van lijn 56 dan lijn 48, die vanaf het Van Schravendijkpiein wordt doorgetrokken en in de Westwijk ongeveer de huidige route van lijn 56 zal volgen. Lijn 43 tenslotte verdwijnt uit het stadscentrum en gaat, komende van Schiedam, via de Van Hogendorpiaan, Kethchveg en Burg. Verkadesingei eveneens verbinding geven met wijk Holy, De onirjjddellijke aanleiding voor de ver anderingen is de opening van het Holyzie kenhuis, maar de RET heeft, in nauw over- leg met Vlaardmgs gemeentebestuur, van deze gelegenheid gebruik gemaakt het hele Vlaardingse autobusnet opnieuw te bestu deren. Door de gekozen routes is het mo gelijk de groei van wijk Holy op de voet te volgen cn 053 deze wijze meent men bij de HET vooruit te lopen op de toekomstige behoefte, aangezien voor de eerste tijd. geen overvloed van vervoersaanbod uit deze rich- ting te verwachten valt Zoals gezegd zal lijn 43, komend van de Broersvest in Schiedam, in Vlaardingen niet langer haar eindpunt hebben bij het station aan de Parallelweg maar bij het Holyziekenhuis. Dat station blijft -wel het eindpunt voor lijn 58. die echter niet meer naar de Westwijk rijdt, maar eveneens naar het Holyziekenhuis. De Westwijkbewoners raken dus hun rechtstreekse verbinding met het hoofdstation kwijt, maar krijgen daarvoor in de plaats een verbinding zonder overstappen met het station Vlaardingen- Oost en met Schiedam. n.I. door middel van lijn 48. die van oost naar west dwars door de jrtad gaat rijden en een hoge frequentie krijgt De voordelen van deze verbinding wegen ongetwijfeld ruimschoots op tegen het verdwijnen van. de rechtstreekse lijn Mar het hoofdstation. ïn de nieuwe opzet rijden alle drie de autobuslijnen langs het station Vlaardin- gen-oost en twee er van (48 en 56) komen door het stadscentrum. Het Holyziekenhuis wordt verbonden met het centrum van Vlaardingen, met de beide stations en ook met het centrum van Schiedam. De situatie in Schiedam blijft ongewij zigd; er komt geen. busdienst rechtstreeks naar Botterdam en ook doortrekken van. de tramlijn naai- Vlaardingen. wordt niet over wogen. Pas in een verre toekomst zal de -Metro hier misschien uitkomst brengen. De betekenis van de aangebrachte wij zigingen laten zich tot op-zekere hoogte aflezen uit le lengten, van de oude en de nieuwe routes; de drie lijnen samen heb ben nu een lengte van 37.5 km en dat wordt straks 41,8 km. Dijn 43 wordt korter (van 17,2 maar 11.6 km), lijn 48 groeit van 10.7 naar 16,8 km en lijn 56, die nu 9,6 km lang is, wordt 13,4 km. Voor het rijden op het nieuwe net zal ietó meer materieel en dus ook personeel nodig zijn; de prak tijk zal moeten uitwijzen hoeveel precies. Mei name op lijn 48, die het karakter krijgt men een 'grote, centrale stadshjn, zal n.l. de ontwikkeling nauwlettend gevolgd worden om zo nodig door aanvullingen te gemoet te komen aan. optredenden tekorten m het vervoersaanbod. Met dit alles zal^ de situatie voor de drie lijnen er in bedrijfs- economisch opzicht voorlopig niet beter op worden, zo is de verwachting bij de RET. Op het ogenblik leveren zij samen, een jaarlijks tekort van ca. zes^ ton en men neemt aan, dat dit bedrag "door de_ ver anderingen nog wel zal stijgen. Hierbij valt dan nog op te merken, dat de drie Vlaar dingse lijnen in. het hele net van de BET Zaterdag 's morgeus 19 uur, wordt in bet zalencomplex van de Rehobothkerk de Bynamowerk-tentoonstelling .,Vier en twintig uur uw naaste", geopend. De ope ningstijden van deze expositie zijn: zater dag van 1010 uur, zondag 6 september van. 11.30—6 uur en 's avonds van 810 uur. VRIJDAG Pntëlkerti, a uur: opening Jeugd week 1WU tlöor ds. H. 2. Heynen. Luxor, 8 uurr Het laatste vuurgevecht (14 i Stadsgehoorzaal, 8 uur: De zwaardvechter van CastiUë (14 GüopentU Westerapothcck, Voorstraat 53, tel. 268), ZATERDAG Grote Kerk. ll11.45 uur: Samenzang „Kont zing met ons... Luxor, c.45 uur: Automata takken (14 j.jjOuur: Het laatste vuurgevecht (14 J.), Stadsgehoorzaal, 2 jo uur: Vier rakkers en een oude jeep 8 uur: De zwaardvechter van castiJiö (14 j.). Geopend: Apotheek Backer, Hoogstraat £28» tel» 3162. 5 «ptember Afnemende maan Zon op a.sa uur, onder 19.18 uur Maan op 4,30 uur. onder 19.33 uur niet -eens een slecht figuur slaan: hun uit komsten zijn beter dan het gemiddelde. Ge. volgen voor de tarieven zullen de wijzigin gen niet hebben. Met lijn 43 van de Broers- vest naar het Holyziekenhuis gaat 30 cent kosten, evenals met lijn 48 van Schiedam naar de Westwijk. Tot het Van. Schraven dijkpiein kost 25 cent en uit de Westwijk naar Vlaardingen-Oost eveneens. Op lijn 36 blijft het stadstarief gelden. Abonnement houders zullen gedurende de maand Sep tember met hun abonnement ook gebru/k kunnen maken van elk der twee andere lijnen, zodat ook hieruit geen nadeel kan voortvloeien. "Wel zullen vermoedelijk bin nen afzienbare tijd alle RET-tarieven ver hoogd worden en dan gebeurt dat natuur lijk ook op de Vlaardingse lijnen. De precieze routes van de nieuwe lijnen zijn: 43: Schiedam (Broersvest) Koemarkt Gerrit Verboonstraat Oranjestraat Nieuwe Haven Burgemeester Knappert, laan Vlaardingerdijk Schiedanasedijk Mr. L. A. Keaperweg Station Vlaar- dingen-Oost Van Hogendorpiaan - Ke- thelweg Burgemeester Verkadesingei Vlaardingen Holy. 48: Schiedam. (Broersvest) Koemarkt Gomt Verboonstraat Oranjestraat Nieuwe Haven Burgemeester Knappert- laan Vlaardingerdijk Schiedamsedijk Mr. L. A. Kesperweg Station Vlaar dingen.-Oost Scb iedamseweg Ver- ploegh Chasséplein Sehiedamseweg Brug over de Oude Haven Westhaven plaats Korte Hoogstraat Cronjéstraat Van der Dnftstraat Burgemeester Pruissmgel Billitonlaan Fïoris de Vijfdelaan Blo is van Treslongstraat Van der Werffstraat Dirk de Dedelaan Marnixlaan - Dr. Wiardi Beckmansin- gcl Vlaardingen-West (Dr. Wiardi Beck- mansingel bij de Arij Koplaanj. 56: Vlaardingen Station Pa rail e weg Diepenbrockstraat Vefctenoorastraat Mendelssohripleifi Mahlerstraat Van Beethovensïngel Burgemeester Pruis singel Van der Driftstraat Cronjé straat Korte Hoogstraat - Westhaven plaats Brug over ds Oude Haven Schiedamseweg Verploegh Chasséplem Schiedamseweg Station Vlaardingen- Oost Van Hogendorpiaan Van Linden van den Heuvellsingel Lepelaarsingel Vlaardingen Holy. Omdat lijn 56 de route Van Linden van den Heuvellsingel Lepelaarsingel vice versa nog niet kan volgen, wordt tijdelijk gereden via de Sportlaan en de Burge meester Verkadesingei. Voor de vijftiende manl wordt dit jaar gecollecteerd voor het Koningin. Wilhelmina Fonds. Hierdoor kunnen wij ons aandeel leveren in de strijd tegen de kanker: wij peren aan de specialisten, de middelen om. hun on derzoekingen voort te zetten. Dat ts geen goedkope aangelegenheid: daar voor is veel geld nodig. Daarom is de medewerking van neig» vereist: Collectanten, meldt U btj mevrouw Van Woerkom, Graaf Floris,itraaz 79. Op U komt het aan om de geiden bij een te brengen. Burgers van Schiedamop Uw bij drage wordt gerekend.' Geeft in ruime mate op de lijsten en in de bussen van de collecte zioor de fcenfcerbestryding, Door de gezamenlijke tnspanning zul len wij slagen. De Burgemeester wan Schiedam. Mr. J. W. PEEK Het i< begrijpelijk, dat de grote prlj«- verhf/gring va.n de huren voor de meentelijkc gy.nastJeklokaten bij de plaatselijke betrokken verenigingen con sterna fie en zelfs protesten tot gevolg heeft gekregen. Nu de klap» die zwaarder aan komt dan vertvacht werd, eindelijk in zijn volle gewicht is geval ten, Is de tijd aan gebroken voor overleg maar tevens voor het beantwoorden van de vraag of het ge meentebestuur met de genomen beslissing nu werkelijk een laakbaar feit heeft ge pleegd of niet. Tevens rijst de vraag of er nu werkelijk gymnastiekverenigingen tea dode zijn opgeschreven en deze vraag is tijdens de gisteravond gehouden SBLQ- vergadering serieus onder het oog gezien. De opvattingen hier zijn ongeveer als volgt: Volledig valt te beamen, dat de jobstijding op een wat korte termijn de resp. besturen bereikt heeft en hun dus Wat rauw op de maag is gevallen, Ee«n „En nu wilt u ongetwijfeld wat weten", aldus wethouder Van Bochove, „van die kwart eeuw, dat ik in het bestuur van de gemeente zit. Ik ben in de Raad gekomen toen de oorlogsdreiging in de lucht hing, We hadden toen burgemeester Van Haaren en mr. Post was secretaris, Van Velzen, Houtman, Slavenburg en Dinkelaer waren wethouder; dat sciyn ze een hele reeks van jaren geweest. De heren Slavenburg en Dinkelaer leven nog. We zaten in het uitlopertje van de jaren van werkloosheid en het gehele financiële beleid werd nog beheerst door het spook van de nood lijdendheid. Een gemeemte kon door ambtenaren uit Den Haag nood lijdend worden verklaard en aan de ketting gelegd. In 1941 werd burge meester Van Haaren afgezet; jammer, hij was een zeer gezien man in Schiedam en hij zou na de oorlog zeker zjjn teruggekomen, maar is helaas overleden: enkele weken voor de bevrijding is hij door een beroerte ge troffen. Tijdelijk is de heer K, Bosch toen burgemeester geweest. Als ik eerlijk moet zijn, kan ik niet anders zeggen dan dat ik niet een kwart eeuw actief in de Raad heb gezeten. Fei telijk is de hele ploeg tijdens de bezetting op sterk water gezet. Na de .bevrijding kregen we een heel ander beeld eerst de illusie 'van de grote samenwerking, de oprichting van de Partij v. d. Arbeid en de hoop, dat allerlei politieke elementen elkaar daarin zouden vinden. Het is me nog altijd even onverklaarbaar, dat de antirevolutionairen niet met de nood-ge- meenteraad hebben willen samenwerken; ze noemden die nood-raad een miskenning van de democratie. Zodoende bad het eerste college van B. cn \V. slechts drie wethouders, t.w. mevr. Van BenthemDe "Wilde, en de heren Van der Kraan cn Alberts, die later naar Rucphen is gegaan, In 1946 was er weer een normaal gekozen nieuwe gemeenteraad. Het lot wilde, dat ik toen net van de Vrijzinnig-Democrati sche Bond naar de P. v. d. A. was over gegaan. U weet, Oud is na een paar jaar weer uitgetreden. Ik ben in 1946 wethou- De nederlaag, waarmee Zwaluwen de competitie heeft geopend cn vooral het slechte spel, met enkele deerlijk falende spelers, zijn voor de elftalcommissie geen aanleiding geweest wijzigingen in het elf tal aan te brengen. Met hetzelfde elftal dus als tegen Rijnsbnrgse. Boys treedt Zwaluwen zntcrtlag in Amsterdam tegen NDS3I aan. Het elftal van de maatschap pij, waar deze week uitgebreid werd ge staakt. N'DSM begon do competitie ook met een nederlaag. Maar de 3--1 uitslag, waarmee de Amsterdammers in Noord- wijk aan het kortste eind trokken, lag meer in de Lijn der verwachtingen dan de teleurstellende 2—1 nederlaag van Zwa luwen ap eigen veld. tegen eeu debutant. Met dc vooral zwak bezette huif linie en de evcneen* niet bijster sterke achterhoede, vrezen we, dat Zwaluwen zijn tweede nederlaag to incasseren zal krijgen» Van de elubs, die de competitie eveneens met oen nederlaag begonnen treedt CSCA thuis tegen GVYV aan, HSCS tegen Hoogvliet en moet Zuïdvogels bij Spakenburg op be doek en ZC1TC bij Zwart Wit '38. Ver wacht mug worden, dat een verliezend Znaluwen in gezelschap zal blijven van Zuidvogels en ZCFC. De liefhebbers van zaterdagvoetbal kun nen in eigen stad een keuze maken uit de wedstrijden 'HVO—Doto, TSS—Oegst- geest, DVO—ZWSH en The Bed Stars— NBSVV. HVO ontvangt in Doto een tegenstander, die twee jaar geleden, een nek aan nek race met Zwaluwen om de titelstrijd lever de, maar er vorig seizoen weinig van te recht hoeft gebracht. HVO verschijnt op sportpark Zuidbuurt, 's middags 4.15 uur, in de volgende opstelling: H. Vink, doel; A. Noordhoek, L. Michel en H. v. d. Wou de, achter; W, van Wolferen en R. Post. midden: W. van Wezel, P. Snory, H. Krijgsman, A. de Wilde en A. van Oosten, voor. We missen in dit elftal dus Schippers en Hofman, die vorig seizoen nog deel van het elftal uitmaakten, toen de doelpunten van Hofman en Van Oosten moesten komen. Op sportpark De Vijfsluizen is TSB, 's middags 4.15 uur, gastheer van de voor de Vlaardingse voetbalfamiiie onbekende tegenstander Oegsigeest. TSB treedt in de volgende formatie aan: A. van Noordenne, doel: J. Kroon, Naaktgeboren cn L, v. d. Linden, achter; Westdijk en Meeling. mid den; 3. Scnuif, La Lau, Plomp. 3. v. d. Have en Floor v. d. Berg, voor. Floor v. d. Berg is dus van de mid voor- naar de rechtsbuit en plaats verhuisd. Op sportpark Zuid buurt zal het treffen tussen DVO en ZWSH vermoedelijk wel een krachtmeting worden tussen twee elf tallen, die moeite zullen krijgen het hoofd boven water te houden. Voor beide elftal len zal dus gelden, dht de eerste klap een daalder'waard is. Vlaardingen koestert wellicht titelaspiraties met onder meer Roel Hi wat als een geduchte versterking, maar zal toch aan Rozenburg in eigen huis een zware kluif krijgen. 3n de 2e klasse begint Sunlight niet een uitwedstrijd tegen 1VIA cn gaat The Red Stars op sportpark Zuidbuurl een zware strijd tegen NBSW tegemoet, dat dit seizoen wel weer tot de titcleandidaten zal behoren. Voor Sateüet, de 8e club, die zich aan de bestaande zeven Vlaardingse zaterdag clubs heeft toegevoegd» is wel een compe titiewedstrijd vastgesteld in de vorm van een uitwedstrijd tegen SDV. Maar Sate iiet heeft zich genoodzaakt gezien zich uit do zaterdagcompelitie terug te trekken, omdat zaterdags niet over een veld kan worden beschikt. Do bedoeling was dat Sateiiet een veld zou worden toegewezen van het complex van vier velden, dat naast het VFC-sportpark komt. Maar met de aanleg van dit complex moet nog wor den begonnen en bovendien is gebleken, dat de beschikbare ruimte de aanleg van slechts drie velden toestaat Wel kan Sateiiet, dat voornamelijk uit oud-zondagvoetballers bestaat, die, wat ouder geworden, graag zaterdags nog een partijtje willen spelen, op zondagen de be schikking krijgen over een veld op sport park Zuidbuurt. "Venvacht wordt, dat Sa teiiet van deze gelegenheid gebruik zal ma ken en de onderafdeling Rotterdam zal verzoeken, in de zondagvoetbalcompetitie te worden ingedeeld. der van Schiedam geworden en vond een totaal ontredderde stad met totaal ontred derde financiën. En we hadden toen dat nieuwe systeem, waarbij een gemeente voor 70 tot 80 procent van haar finan ciën afhankelijk werd van. de uitkeringen uit. de Rijkskas. Desalniettemin hebben we een lange reeks van jaren een sluitende rekening gehad. Zo gek was dat systeem dus ook weer niet. KUNSTGREPEN Alleen de laatste jaren zagen we ons genoodzaakt allerlei kunstgrepen toe te passen om de zaak sluitend te maken en steeds meer hebben we naar lokale in komsten moeten zoeken. Achteraf komt er dan wel een circulaire, waardoor de in komsten uit bet Gemeentefonds worden op getrokken, maar bij het opstellen van de begroting kan men daarmee doorgaans nog geen rekening houden, hetgeen gevaar doet ontstaan, dat de gemeentebesturen hun gevoel zelf verantwoordelijk te zijn gaan verliezen. Nou, hier is dat niet verloren gegaan, want dan krijg ik prompt op mijn falie. Er is altijd felle kritiek: Jantje wil dit en Pietje dat, maar de andere kant van de medaille is, dat er gelden moeten komdn. Het is wel goed, dat de burgerij aan den lijve voelt, dal de plaatselijke belasting gelden moeten stijgen omdat het dure zie kenhuis geld gaat kosten. En die sporthal trouwens ook, want dan wordl. de gedach- tenwisseling interessanter. Sedert het Rijk bepaalt wat mogelijk is, is er geen recht streeks verband meer tussen het pleiten voor mooie projecten en het zoeken naai de financiële middelen. Ideaal zou zijn, dat de gemeenten voor enkele honderden miljoenen de vrije hand zou hebben en misschien zit zoiets m de toekomstige ont wikkeling verborgen. NIEUWE VORM Nog een typisch landelijk verschijn sel is, dat de laatste vijfentwintig ja ren het zwaartepunt Is verschoven van de Gemeenteraad naar het College van B. en W. De wetgeving is zo gecom pliceerd geworden, en de centralisatie in Den Haag zo ver doorgevoerd, dat dit niet anders kan. Een aantal dingen moet door het college van B. en Zondag: Baronie-Fortuna VI. 2.30 uur, te Breda; Fortuna VI. 2Giraals. 2 2.30 u.. Floreslaan. Afd. Rotterdam: De Holl.Groen-Wittcn 2.30 uur. 't Nieuwelant. Zaterdag: NDSMZwaluwen 4.15 uur, te Amsterdam; HVO-DOTO 4.15 u, Zuid- buurt, TSBOegstgeest 4.15 u.. Vijfsluizen, Zwal. 2—Excelsior P. 2 4.15 uur. Kethel- weg, Jodan B. 2—Zwal. 3 4.15 uur, te Gouda. Jeugdcompetitie: Volew.Fortuna VI., 4.15 u., te Amsterdam. Afd. Rotterdam: DVO '32—ZWSH 4.15 U., Zuidbuurt RozenburgVlaard. 4.15 u.. Ro zenburg, "WIASunlight 3.45 u.» te Rotter dam, The Red St—NBSW 4.15 u„ Zuid buurt worden afgedaan. Ik heb er begrip voor, dat velen de raadsdiscussies wat sche merachtig gaan vinden, omdat in de com missievergaderingen het nodige overleg al heeft plaatsgehad. Wij krijgen nu een nieuwe vorm van begrotingsbehandeling, waarbij er niet langer drie secties meo bezig zijn, maar alles in de begrotings commissie wordt afgedaan. Jammer is, dat de vergaderingen van deze begro tingscommissies (nog) niet openbaar zullen zijn. De gemeentelijke taak is in deze kwart eeuw sterk toegenomen en bovendien in belangrijke mate versneld. Vroeger zaten wij jaren te dubben over een brug van een ton; nu geven we zonder bezwaar drie tot vier ton uit voor dingen, die eerst over vijf jaar van dienst zullen zijn. Dit stelt enorme eisen aan de technische staf, die dus lang van te voren zit te worste len met problemen, zonder de spanning op de arbeidsmarkt in het jaar van uitvoe ring te kunnen verdisconteren. Een geluk is, dat het er na de laatste salarisvoor-* ziening naar uitziet, dat het discrimineren de verschil tussen de bezoldiging van overheidspersoneel en mensen uit het 'be drijfsleven tot het verleden gaat behoren. Het wegzuigen van arbeidskrachten door de industrie kan dus worden beschouwd als verleden tijd. Er is in die kwart eeuw ontzettend veel gedaan. Amerikanen, die thans de Wjjteiweg komen binnenval len staan met open mond te kijken naar wat onze industrie heeft verricht. Parallel daarmee is natuurlijk de taak van de overheid met haar wegen, haar bruggen eu tunnels in sterke mate toegenomen. We zijn in geen enkel opzicht meer het louter agrarische land van voor de oorlog. En dat sterker elan geldt ook op ander gebied. Ik ben er trots op, dat wij ta.v. onze sportvelden etc. hier kwantitatief en kwa litatief aan de kop staan. IIOGE RENTEVOET Door al die investeringen hebben we ont zettend veel moeten lenen, maar de eer lijkheid gebied te zoggen, dat dit moge lijk is geweest tegen een aanvaardbare ren te. Eerst in do laatste jaren hebben de overheidsleningcn een renteniveau bereikt dat wij nog zelden hebben meegemaakt, nl. 5Jt en De gewone dienst meoot jaarlijks een deel van deze rente dragen, maar gelukkig is een deel der investe ringen rendabel, zoals, de woningen en het ziekenhuis, de technische bedrijven etc Niet rendabel is het stadhuis cn dat i.s dus een zorgenkindje. Enerzijds is het be schamend en belachelijk te zien hoe de stadsoverheid en de gemeentelijke dien sten gehuisvest zijn en dat al sedert vele decenniën. Ik aarzel niet te zeggen: er moet een redelijke huisvesting komen, maar anderzijds beklemt het je te beden- kon. dat het nieuwe stadhuis straks mis schien een dertig miljoen gaat kosten, dertig miljoen, die niet rendabel zijn te maken. Nu is dat rendabel in feite be-* trekkolijk. Bruggen en wegen b.v. lijken niet rendabel, maar hun noodzakelij Wie id is zonneklaar. Het geld zal er dus op een of andere wijze voor moeten worden ge vonden". "VfOG STEEDS BESTAAT or geen ze- kerheid of de taptoe ter ere van de ju bilerende Kethelse muziekvereniging St. Radboud zal doorgaan of niet. Zoals ge meld waren de afgevaardigden van een aantal plaatselijke muziekkorpsen hel tij dens een bespreking in Sursum Corda het jongstleden donderdag eens geworden over hot principe van de muzikale show te hou den op het DKS terrein m Kethei op vrij dag 25 september. Reeds had men de vraag, welke nummers zouden worden ge speeld. al onder de loupe genomen en had men de plannen voor de grootscheepse fi nale uitgewerkt. Wij hebben helaas ook moeten berichten, dat de muzikale hulde ever. plotseling als zij was op louw ge/*r, ook weer van het programma is verdwe nen. Zii zou nu eerst in het voorjaar wor den gehouden. In ons bericht noemden wij dn heer C. Landsbergen, maar ait moet zijü H. C. Lansbergen van de jubilerende veieniging St Radboud; deze is dezer da gen teruggekeerd van een reisje naar Zee land en met hem zullen alle verwikkelin gen dus eerst hedenavond kunnen worden besproken. De heer K. Velthuïzen, die w.j in ons bericht noemden, is niet waarne mend voorzitter van OBK, zoals wij ten on rechte schreven, maar waarnemend voor zitter van de Sectie Muziek van de SG OBK is geenszins tegenstander van de hulde en is op geen enkele wijze aanleiding geweest tot het afepringen van de muzika le taptoe. Integendeel. Afgelopen zondag heeft deze muziek vereniging het plan tijdens een repetitie m Tivoli uitvoerig besproken, en algemeen was men van mening, dat deze taptoe dm-r moet gaan. Dit neemt niet weg, uat kece- taris J, F, Vertinde er persoonlijk geen be- zwsar tegen had, wanneer men de tapioc zou uitstellen. Niettemin zou hij or zijn vol le medewerking aan geven, wanneer 25 september van kracht zou kunnen blijvt-a. Dj secretaris van dc Harmonie „Wilton Fyenoord" vertoefde buitenslands, maar het schijnt, dat "WF te weinig tijd heeft om vooi de taptoe te repeteren. Het I'nmboerd en Pijperscorps „Harmonie" en „jonj Harmonie" blijkt ook geen tegenstander te zijn van de 25 september, Hoewel secreta ris L. A_ Snikkers buiten ons land vertoef de, kon bestuurslid K. de Baat mededoen dat „Harmonie" ondanks de ei<3en jubi leum-activiteiten stellig zou mee werken, In het bestuur was het plan even wel nog niet besproken. pUSTO'S MUZIEKVERENIGING wist officieel nog niets van de afgelasting en secretaris P. Krommenhoek zou het be treuren, wanneer de datum van 2ó septem ber uitgesteld zou worden. Juist die dag kwam voor Gusto goed uit en men zou pvt.cbtig kunnen repeteren op hei terrein dat bij de Werf Gusto gclejcn is Een latere datum zou minder goed uitkomen, vovi&J omdat Gusto dan zelf met feestelijkheden klein- waarschuwing mcl de mededeling zich maar schrap (e zetten cn een wat langere aanloopperiode bij de herziening van de huurprijzen zou eleganter zijn ge weest. IUermee zou tevens de paniek, die nu evon de kop heeft opgestoken, voorko men zijn. Gedane zaken nemen echter geen keer. Nuchter bekeken is het zo, dat wat nu met de huurprijzen van de gymnastiek zalen is gebeurd, zich bij die van det woon- c-n winkelhuizen eveneens heelt voltrok ken» 2ij het uitgesmeerd over een aantal jaren. Tal van vooroorlogse huizen doen thans een huur, twee maal zo hoog als die var dertig jaar gelden. Hoeveel men sen hebben wegens de stadssanering hun goedkope woningen niet moeten verlaten om nieuwbouw te betrekken met huur prijzen, die hier en daar het huishoude lijk budget ver te boven gingenl De huurprijzen die tot voor kort nog golder., dateren voor de gymnastiekzalen van dertig jaar gelden. In vier klassen ingedeeld moest minimaal voor één uur jeugdlessen zegge en schrijve 20 cent wor den neergeteld. Op aandringen uit gym nast! exkringen is onlangs de gemeente- subsidie van 1 gulcten per jeugdlid op een gulden vijftig gesteld. Bij het verzoek om meer overheidssteun werd als motief aan gevoerd, dat de verenigingen in Rotter dam aan de vier gulden vijftig kwamen. Toen reeds stak de SBLO een waarschu wende vinger omhoog met te zeggen, dat een dergelijk bedrag stechls bon worden verwacht bij het ontwikkelen van activi teiten. zoals het geven van uitvoeringen en pi opaganda-demonstraties. Lage huur vorm van subsidie De uitermate lage huurprijzen voor za len luer ter stede is zelfs een verkapte subsidie genoemd. Hieronder mag eenter niet verstaan worden dat de zaalhuren de zelfde zijn gebleven indien destijds een aanvraag tot een hogere subsidie achter wege was gelaten. Wat de gemeente doet is een onderdeel van een noodzakelijk fi nancieel beleid nu over de gehele linie een spanning tussen ionen en prijzen is ont staan. die maar niet een twee drie be zworen kan worden. De geldelijke touw tjes moeten aaneen geknoopt worden en dat zaï in de komende tijd mogelijk nog grotere offers vragen, die uiteindelijk de plaatselijke gemeenschap zal moeten op brengen. Het gemeentebestuur zal er goed aan doen de plaatselijke bevolking deelgenoot te maken van de financiële zorgen d:e er natuurlijk, evenals in andere gemeenten, volop zijn. Dit kan het doen. door een vol ledige openstelling van zaken te geven bij de op hande zijnde begroting. Het valt te betwijfelen of de gymnastiekverenigingen nu werkelijk met de handen in het baar zitten. Niet vergeten mag worden, dat voor de jeugdgymnastiek nog altijd de 50 procent reductie van kracht is. De Gym nastiekvereniging Excelsior is tot de slot som gekomen dat bij een verhoging van vijf cent per lid de zaak draaiende ban. blijven Ook de owerïge verenigingen zui len wel tot een oplossing komen. Wat koopt men trouwens tegenwoordig nog voor een stuiver? Zaterdagmorgen om elf uur gaan de voetbalverenigingen PPSC en SFC hun nieuwe terreinencomplex in het Sportpark .ThurJcde" officieel betrekken. Beide ver enigingen behoorden tot tie laatste van de plaatselijke clubs die hun wedstrijden in het „Sportpark Boshoek" buiten de nieuw gecreëerde sportparken speelden. Voor voetbalminnend Schiedam betekent dit. dat wjor eon bezoek aan do wedstrij den thans het recreatie-centrum moet wor den opgezocht. De besturen van PPSC en SFC geven uiteraard aan het betrekken van de nieu we \etden een bijzonder tintje. Dit zal be staan uit een wedstrijd lusxon PPSC— SFC combinatie en een elftal, samenge steld uit leden der Sehiedainse Scheids- rechtersvereniging. De voorzitter van de SBLO, dc heer A. de Jong. gaat deze wed strijd als scheidsrechter leiden, Behalve eigen leden zijn ook overige belangstellen den van harte welkom. Dit gelclt tevens voor do jeugd (mits onder geleide), voor wie een traetatie in het vat zit. Een lïnkerenkfilfractuur liep de wielrijd- ster A. O. uit Vlaardingen op. toen zij gis termiddag op het fietspad van de Rofter- damsedijk door een passerende bromfiets uit haar evenwicht werd gebracht en te vallen. Zij is in het Alg. Ziekenhuis te Vlaardingen opgenomen. Een zestal ruiten vlei gistermiddag van. een glasauto in de Thomas a Kcmpisstraat op een geparkeerd staande personenauto, die krassen kreeg. zit ui verband met ee;t eigen jubileum. He denavond zal tijdens dc repetities in de kantine de beslissing kenbaar gemaakt moeten worden, want 4 september is do datum, waarop men definitief moet beslui ten of men al dan niet mee zal doen. Tenslotte het Schiedams Politie Muziek gezelschap. Daarvan staat vrijwel zeker vast, dat hut niet meewerkt aan dc- tap toe Toch heeft dat n:et te maken met bezwaren tegen de datum, want ook de «Xge vaardigden daarvan stemden tijdens din formele besprekingen in „Sursum Corda" volledig in met de datum van 25 septem ber. Voor het Politiekorps zijn er andere moeilijkheden. Bij een dergelijke massa Le bijeenkomst hebben de politiemannen n.i, dienst Zij werken dan wel mee, maar niet als musici. Hoofdinspecteur C. v.d Haagen zei. dat dit nos in het bestuur besproken moet worden, maar dat z.i. vaststaat, dat zijn korps niet zal musiceren. „Zodra er grote manifestaties of publieke vermake lijkheden aan de orde zijn, hebben onze mensen dienst. Wij kunnen dus eenvoudig niet meewerken, ook a] zouden we willen. Wanneer wg al deze meningen bij elkaar optellen dan lijkt 't nog helemaal met uit gesloten. dat de taptoe alsnog oeze maand zal doorgaan. Misschien valt vanavond nog het ja-woord

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1964 | | pagina 1