P3ÏT1MMSGH NIEUWSBLAD Regering aanpak van verzuimt een doelmatige luchtverontreiniging Overzicht bestrijding '64 Marinus Flipse en Daniël Otten gaven goede recital Strijd om damkampioenschap startte met verrassingen opslag- en/of bedrijfsruimte te huur In oktober be^im van ombouw voor de aardgaslevering Spelers moeten na nederlaag positie! worden opgevangen Braeco showde bloemrijke Boussae-stoffen in Triangel Bi j val been gebroken KLACHTEN SheJl-Pernis enorme VOORZITTER MR. H. VERSLOOT: Als er geld voor geleend mag ivorden: luchtverontremiger kabinetszaak vat moet gebeuren Agenda Auto in brand Hoofdagentsehap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Hovenstr. 1 - Tei. 3229 Redactie: Tel. 5453 ROTTERDAMS CH NIEUWSBLAD WOENSDAG 24 FEBRUARI 1963 over bezorging; Vlaardingen: 18.30 tot 19.30 uur; Insulindesmgel 33 - Telefoon 6637 Dp 63-jarige bewoonster van een hui: a-u", de Westha venkade kwam in haar wo ning te vallen, toen zij op een bankje wil de stappen, dat kantelde. Bij die val brak rij een been. zodat zij naar het Holyzieken- huis gebracht moest worden. Wij richten tot niemand een verwijt, maar willen in samenspel met overheid, industrie en publieke opinie tot een verschuiving komen van het bestaande even wicht ten gunste van reinere lucht. Dit. was vorig jaar een van de vier uitgangs punten bij de stichting van onze verering tegen luchtverontreiniging in en om het Waterweggebied, aldus voorzitter nir. H, Versloot gisteravond op de 2e jaar vergadering in de bovenzaal van de Harmonie. Maar op dit punt zijn onze ge dachten veranderd. We zijn tot de ervaring gekomen, dat de lagere overheden onvoldoende worden gesteund en samengebundeld, doordat de rijksoverheid ernstig tekort schiet in visie, bestuurskracht en dus in beleid. Daardoor is er geen sprake van een bestaand evenwicht, dat verschoven kan worden, Zo'n evenwicht zal eerst nog moeten ontstaan. Op welke ervaringen, die we in 1964 opdeden, steunt dit verwijt? In januari vorig jaar kwam er' op initiatief van B. en W. van Vlaardingen onderling contact tot stand tussen de gemeentebesturen in het Waterweggebied. Er werden commissie; gevormd en er werd besloten tot samen bundeling van het onderzoek naar aard en omvang van de luchtverontreiniging. Tevens zou samenwerking in Hinderwet-aan gelegenheden worden nagestreefd. Boven dien schenen er plannen te bestaan voor een gemengde regionale commissie van. overheid, industrie en bevolking. Maar in het verstreken jaar werd niets van dit alles 2ichtbaar. Februari 1964 bracht de installering van de Raad inzake de Luchtverontreiniging met oud-minister "Visser als voorzitter. De daarbij gehouden redevoeringen van staats secretaris Bartels en de heer Visser, die vooral grondig, breedvoerig en langzaam wilde werken, openden geen nieuwe, uit zichten en boden geen enkele grond voor hoge verwachtingen. - Eind februari iy64 kondigde Shell-raffi- naderij Nederland de bouw van de eerste van twee 200 meter hoge schoorstenen aan. Deze aankondiging kreeg veel aandacht, in tegenstelling tot het bericht eind 1964, dat met de bouw voorlopig niet zou werden begonnen. liet gejr,ucht_wil. dat hiervoor geen bouw vergunning werd verleend, omdat dit object economisch van te weinig belang zou zijn. En dan te weten, dal Shell-Pernis per jaar rond 100.000 ton zwaveldioxyde in de lucht brengt. Dat is evenveel als wanneer door lopend ieder uur 6.000 kilo zwavel volledig zou verbranden. Dit is ongeveer een vijfde deel van de totale hoeveelheid zwavel- dioxydc, die jaarlijks In Nederland in de lacht komt bij verbranding van brand stoffen door industrie, verkeer en in woon huizen tezamen. In het Waterweggebied, rond 1 9r van het Nederlands grondgebied, wordt ca, 40 r,l van alle SO Z in de lucht gebracht, die in ons'land door verbranding van brandstoffen ontstaat. Het is een twijfelachtige ek-eplaats voor het waterweg gebied cn vooral voor Shell-Pernis! RESULTATEN TAN ADRES A.1N REGERING In april 1964 zonden wij de regering een adres, welke de eerste poging was en tot op heden de enige is gebleven, om aan te geven hoe ui de leemten van de wettelijke regelingen tegen luchtverontreiniging voor zien kon worden. Voorlopig schijnt de rege ring dit adres nog te bestuderen. De enige zichtbare resultaten waren; midden juni vorig jaar verzond het departement de ge meentebesturen in het Waterweggebied een circulaire; een maand later deelde de rege ring aan de Kamercommissie van de Volks gezondheid mee. dat zij strengere toepas sing van de Hinderwet overwoog. Betrokken gemeentebesturen werd in de circulaire aanbevolen, de Arbeidsinspectie in te schakelen bij aanvragen van Hinder wetvergunningen. waarbij ernstige lucht verontreiniging te vrezen is. Maar op grand van de Hinderwet moet de Arbeidsinspectie voor iedere aanvrage automatisch worden ingeschakeld, zodat deze ministeriële aan beveling het intrappen van open deuren betekende. De Arbeidsinspectie is boven dien nog steeds niet op een omvangrijke taak bij de bestrijding van de luchtveront reiniging berekend. Ook de mogelijkheid van de Arbeidsinspectie om op haar beurt de inspectie voor dc Milieuhygiëne en TNO in te schakelen zet geen zoden aan de dijk. Want de eerste beschikt slechts over één inspecteur voor luchtverontreiniging en TNO is reeds zo overbelast, dat zijn huidige onderzoekingen reeds uiterst traag ver lopen. De mededeling aan genoemde Kamer commissie hield in. dat de regering over woog de gemeentebesturen vier maat regelen aan te bevelen: inschakeling van TKO: onderzoeken of er inrichtingen waren gewijzigd of uitgebreid zonder vergunning; controle instellen op de naleving van de vergunningsvoorwaarden; zonodig zwaar dere voorwaarden opleggen. De inschakeling van TNO blijft een loos gebaar, zolang deze instantie daarvoor niet over de vereiste personeelsbezetting be schikt. Het tweede en derde punt bete kenen, dat de regering nog moet over wegen of zij aan de gemeentebesturen wel moet aanbevelen de wet te handhaven. Maar nog vreemder is, dat de regering er zich blijkbaar geen rekenschap van geeft, dat zij zelf in de Arbeidsinspectie over een opsporingsapparaat beschikt, waarmee zij verplicht is de naleving van. de Hinderwet te controlereu en zonodig^af te dwingen. Het allervreemdst is echter: de regering overweegt of zij er bjj de gemeenten op zal aandringen aan een kennelijk verwaar loosde wet weer een normale toepassing te geven, 2onder dat de regering zelf het voorbeeld wil geven. "Uit het vierde punt moet de conclusie worden getrokken: de regering schijnt te menen, dat de gemeentebesturen van hun bevoegdheid onvoldoende gebruik maken en verzwaring van. voorwaarden achter wege laten ondanks de noodzaak daartoe. Het is ons een raadsel, wat er voor de regering te overwegen valt en waarom die overweging, nu 8 maanden later, nog steeds niet tot er.ig zichtbaar resultaat heeft ge leid. "We kunnen derhalve over de resul taten over ons adres aan de regering be paald niet juichen.- In april 1964 gaf het gemeentebestuur van Rotterdam aan de Rotterdamse com missie Bodem, Water, Lucht een bredere grondslag en. een hogere top. Daarmee werd althans duidelijk erkend, dat luchtveront reiniging een regionaal probleem en vooral een beleidsprobleem oplevert. In het rap port, dat deze commissie in april over ge zondheidsschade op korte termijn publi ceerde. kwam zij tot' tamelijk vérgaande conclusies, die gunstig afstaken tegenover de veelal geruststellend-afwerende over- heidstoon. Een onderzoek naar gevolgen op lange termijn werd aangekondigd. In een daarover verschenen publicatie van de heren Burema en Biersteker verbergen dezen onder hun geruststellende woorden eigenlijk de conclusie, dat mogelijk de helft van de sterfgevallen door longkanker ir Amsterdam en Rotterdam aan luchtveront reiniging toegeschreven kan worden en dat het met de stei'fte aan chronische bronchitis vermoedelijk erger gesteld is. l' met 1964, op de provinciale gezond heidsdag in Zuid-Holland wees ir. Beukers op enkele mogelijkheden, als het geven van financiële faciliteiten aan bedrijven, die tot kostbare verbeteringen, moeten overgaan en op de noodzaak te streven naar volkomen gesloten fabricagecircuits. VOLKSGEZONDHEID CONTRA ECONOMISCHE BELANGEN Op de in juni vorig jaar gehouden EEG- conferentie over luchtverontreiniging, bleek de grote Nederlandse delegatie onder lei ding van oud-minister Visser zich als één man te verzetten tegen elke vorm van aan drang pp dc nationale regeringen en was deze commissie bovendien gekant tegen pogingen tot internationale samenwerking. Maar deze samenwerking is juist gewenst en noodzakelijk voor: uitwisseling vsn ge gevens, methoden en ervaringen; overleg in grensgebieden, .waar vergelijkbare re sultaten nagestreefd moeten worden en de middelen daartoe beschikbaar zijn; het ver hinderen van oneerlijke concurrentie, door dat bijvoorbeeld in een Indus trie v es tigings- ebied onverantxvoordelijk lage eisen aan de beheersing van de luchtverontreiniging gesteld zopden worden. De Nederlandse delegatie heeft op geen dezer ponten enig initiatief ontwikkeld of enige bereidheid getoond. In deze delegatie was de industrie ruimschoots verts^en- woordfgil. Het is juist de Industrie, die zich altijd weer ernstig bevreesd toont voor verstoring van nationale en internationale concurrentieverhoudingen, zodra er op krachtige maatregelen tot beheersing van luchtverontreiniging wordt aangedrongen. Oud-minister "Visser onderstreepte een deier dagen op een persconferentie van het Ned. Verbond van Werkgevers, de noodzaak de concurrentiepositie van de industrie niet aan te tasten. Anders zou de regering eventuele Ingrijpende voorzie ningen moeten subsidiëren. ONVERKWIKKELIJK Wat willen de heer Visser, de industrie en ae regering nu eigenlijk, zo vroeg mr. Versloot zich af. Als Nederland zijn con currentiepositie wil beschermen, dan kan dat toch weinig anders betekenen dan dat Nederland zijn industrie niet duurder wil laten uitkomen dan de industrie van het land. dat de minste kosten oplegt voor de bestrijding van de luchtverontreiniging. Het kan een redelijk verlangen zijn de extra kosten af te wentelen op de Neder landse regering. Daarover is een redelijke discussie mogelijk, mits, ondanks de geringe kosten voor bestrijding der luchtveront reiniging, toch alles gedaan wordt en is, wat redelijkerwijs met het oog op onze volksgezondheid nodig was en is. Daarover internationale druk en internationale overeenstemming over wat redelijk is, nu juist onmisbaar. Het is juist de industrie met haar internationale bindingen, die voorop zou moeten gaan bij het streven naar een internationale ordening. Van de Nederlandse delegatie hebben de heren Visser en Beukers blij'k gegeven deze eco nomische problemen zeer goed in te zien. Maar ze heboen toegelaten en bevorderd, dat dr. Joosling op medische gronden ver zet aantekende tegen samenwerking en. zo met het medische .badwater jhet econo mische kind wegspoelde. Het Nederlandse standpunt in Straatsburg is voor onze ver eniging een. onverkwikkelijke, weinig ver klaarbare zaak. NOG MEER LUCHT- VERONTREINIGING Ti het Botlek-Europoortgsbied zijn uit breidingen aan de orde van Esso en ICI, nieuwe vestigingen van Hoteb, Gekro, een ureumfabriek, een acrylamidefabriek. een moJybdeenfabrick en een bedrijf, dat erts tol pellets gaat verwerken. Ook. de Gulf gaat uitbreiden, maar veroorzaakt intussen, veel stank en overlast, waarbij zij voort durend liet weten, dat nu toch de kinder ziekten overwonnen waren, een uitdruk king die de ENCK reeds in 1924 gebruikte. Voorts hangt ons nog steeds de vestiging van Koogovens op de Maasvlakte boven het hoofd. Wij zien een regering, die dringend ge waarschuwd wordt door tientallen deskun digen, maar niet kan voorkomen, dat dezen elkaar kriskras voor de voeten lopen; een regering, die een nieuwe wetgeving wil laten ontwerpen, maar die intussen alleen nog maar overweegt of 2y een normale toepassing van de zeer goed bruikbare Kinderwet wel of niet zal laten bevorderen: een regering, die nagelaten heeft, het haar ten dienste staande wetensch appel ijk en ambtelijk apparaat uit te breiden en tot een normale taakvervulling in staat te stellen; een regering, die, zelfs als zij de beschik king krijgt over een nieuwe wet en als zij een duidelijk beleid op deugdelijke gronden zou hebben opgesteld, nog jaren lang niet over de mankracht zal beschikken om het uit te voeren. De gemeentebesturen kunnen, alleen" of tezamen, geen krachtig beleid opstellen, als de regering geen koers en middelen geeft. Zelfs het allereerst nodige, üe waarneming, de meting en het onderzoek van de lucht verontreiniging kan maar nauwelijks van de grond komen. De bestrijding van de luchtverontreiniging en alle andere maat regelen ter bescherming van het ieeiuiilieu, zij zijn een kabinetszaak. Wat dient er nu te gebeuren? Allereerst: de voorziening in het tekort aan bekwame onderzoekers er. inspecteurs. Zi] zullen, aan onze hoge scholen en universiteiten moeten worden opgeleid of uit het buitenland aan getrokken. Tegelijkertijd zal de waarne ming en het onderzoek van de luchtveront reiniging grondig moeten worden aange pakt Evenmin kan gewacht worden met het geven van i-eële uitvoering aan de Hinderwet en de andere bestaande wetten, dié elk op hun terrein ruimte geven voor maatregelen tegen luchtverontreiniging. Daartoe is vereist: een op de beschikbare middelen afgestemd regeringsbeleid en een arbeidsinspectie, die dat beleid aan de ge meentebesturen kan voorhouden, die kan adviseren en samenbundelen, die controle kan instellen op de naleving der Hinder wet en die weg weet met haar reeds lang bestaande, maar vrijwel ongebruikte be voegdheden inzake de Hinderwet. De Raad inzake de Luchtverontreiniging kan bij de opstelling en omschrijving van het nu te volgen beleid een belangrijke taak vervullen. Duidelijk is echter, dat daarhü op .korte termijn enige aanvullingen, en wijzigingen in de Hinderwet gewenst zijn. De tijd om over nieuwe wetgeving te praten, breekt pas aan, als, aan de hand van verkregen ervaring met serieuze wets toepassing beoordeeld kan worden, wat er eventueel nog beter zou kunnen. Aan het begin van 1964 zag onze ver eniging vooral haar taak liggen in het protest tegen de luchtverontreiniging, het optreden als belangengroep bij de verlening van Hinderwet vergunningen en hei over leg met industrie en overheid over derge lijke concrete gevallen. Nu is evenwel ge bleken, dat dergeljjk overleg pas tot ont wikkeling kan komen, als de Hinderwet tot goede toepassing gebracht wordt en dat dit laatste pas te verwachten is, als de regering haar verantwoordelijkheid aan vaardt. De Gem een lelijke Gasvoorzienlng Zuid- Holland (G.G.Z.II.) heeft laten weten, dat, als onderdeel van het landelijke schema, in de loop van 1965 in Vlaardingen 5.000 aansluitingen kunnen worden, omgebouwd voor het verbruik van aardgas en dat me-t die ombouw in augustus begonnen ka» worden. Nader overleg met de N.V. Gas con te Utrecht, de onderneming die in onze stad het ombouwen van gastoestellen voor ongeveer 22.000 aansluitingen zal verzor gen, heeft er toe geleid, dat deze nv. zich bereid heeft verklaard op 1 oktober van dit jaar in Vlaardingen met de ombouw te beginnen. Om die datum te kunnen aanhouden zal de N.V. Gascon echter op korte termijn moeten kunnen beginnen met het voorbe- icidende werk en met name is dat nodig voor de ombouw van industriële apparaten omdat daarvoor nieuwe onderdelen nodig zijn, waarvoor een levertijd van vier ii vjjf maanden geldt. Burgemeester en wethouders vinden het ook nodig zeer spoedig te beginnen met cte voorverkoop van mouwe apparaten voor huishoudelijk gebruik, om te bereiken, dat zo veel mogelijk van die nieuwe apparaten geplaatst zijn als de ombouw begint. Het college acht het nodig voor deze voorver koop een houten loods aan te schaffen, die geplaatst dient te worden op het terrein van de gemeentelijke energie- en waterlei dingbedrijven. aan de I-lof laan. Na de ver koopperiode zal de N.V. Gascon de loods kunnen gebruiken bij haar ombouwwerk. De kosten, verbonden aan de aankoop en plaatsing van deze loods zullen uit het to tale krediet voor de overgang op aardgas bestreden kunnen worden. Het keuren van. binnenleidingen en het vervangen en repa reren van gasmeters moet bij dit alles met spoed worden voortgezet. De totale kosten, verbonden aan. de over schakeling op aardgas zijn becijferd op f 5.9.000 en do raad hooft al een „staft- krecliet" van f I.OÜÖ.QCO goedgekeurd. Dat bedrag zal niet voldoende zijn om het nu op het programma staande werk uit te voeren en daarom hebben b. en w, do raad voorgesteld ook een krediet voor het restant der geraamde kosten een krediet van f4.050.000 dus goed te keuren. De verschillende onderdelen van de ra ming der totaie kosten zullen misschien van die raming afwijken, maar naar het zich iaat aanzien zal het totaal de ge raamde f3 050-000 niet overschrijden. Als inderdaad op l oktober met de om bouw begonnen kan worden zal dit jaar in totaal f 2.300,000 nodig zijn. en de rest in 1966. Het huidige iemngplafonri voor Vlaardin gen laat de financiering van de kosten eer aardgasvoorziening met toe cn het zal dan ook, zo zeggen b. en w. in de toelichting bij hun voorstel, volstrekt nnmogeljk zijn het voorbereidende werk voort te zetten en nog minder met het eigenlijke ombouwen te beginnen zolang met vaststaat, dat de gemeente voor dit doel extra geld mag le nen. Een verzoek om dat toe te staan is, v. ii- gedeputeerde stalen gedaan aan de minister van binnenlandse zaken en ook worden er besprekingen gevoerd met de regionale organen op het gebied van de gas- voorziening over de vraag of er wellicht eer* andere wijze van. financiering gevon den kan worden. Voor een goede gang van zaken achten burgemeester en wethouders li et. echter gewenst over een goedgekeurd raadsbesluit te beschikken, zodra een be vredigende financieringsregeling gevonden en daarom hebben zij de raad ge raagd bovengenoemd krediet te verlenen, waarbij zij echter uitdrukkelijk stellen, dat 2ij in geen. geval opdracht 2ullen ge ven met het werk te beginnen voor de fi nanciering van dere investeringen niet verzekerd is. De bestuursleden van de plaatselijke voetbalverenigingen, die allen waren uitge nodigd om een bijeenkomst bij te wonen, georganiseerd door tie Vlaardingse scheids rechte rsv eren iging, hebben het vrijwel al len af laten weten. De bondsofficlal uit Rotterdam, de heer J. L. Bax hield dins dagavond een causerie in het clublokaal van VSV aan de Hoogstraat waar hij sprak over het onderwerp: „Spelverru wing". Behalve de scheidsrechters, die zeir wel in een redelijk aantal waren ver tegenwoordigd, bevond zich als gast onder de aanwezigen de heer Van Kij, voorzit ter van VFC. Helaas is spel verruwing een actueel on derwerp waarover nog heel wat te zeggen valt. Uiteraard is het niet iets nieuws op voethalgebied, want een jaar of tien. ge leden was er ook reeds sprake van spei- verruwing. Het zijn de droge cijfers, dio WOENSDAG Stadsgehoorzaal, 8 uur, Toneelavond Universia, Luxor, 8 uur, De tijger van Malakka (18 jr.J DONDERDAG stadsgehoorzaal, 3 uur, Toneelavond Universia. Café De Oranjeboom, bovenzaal, uur. Bij eenkomst kunstenaarssociëteit VL> 65: gram- mof oo np laen con cert volksmuziek. Geopend: Apotheek W airave. Schiedamseweg 14. tel. 3224. Een geselecteerd publiek, waaronder we verheugend veel jongeren mochten be groeten, is gisteravond getuige geweest van een buitengewoon goed verzorgd mu zikaal evenement. Marinus Flipse, piano, en Daniël Otten, viool, gaven in de Yiaar- dingse „Harmonie" een recital met werken van vier componisten, We kunnen van het geheel niet anders zeggen, dan dat rif samen uitstekend heb ben gemusiceerd. Steeds weer was het sa menspel tussen de piano en de viool in evenwicht en verraadde de grote kundig heid van beide musici. In „Tzigane" van Ravel hebben we voor al het virtuoze vioolspel van Daniël Olten bewonderd. Warm en vol was het timbre van de gedragen viool inleiding. Heel be heerst voegde zich de pianoklanken er bij tot een, goed voorgedragen geheel. In d« Sonate op, 12 no. I in D van Beethoven beluisterden we hoe er ook prachtig samenspel kan zijn. wanneer de beide instrumenten elk een gelijkwaardige partij te spelen hebben en als bet ware opgaan in een vraag- en antwoordspel. Nergens domineerde een van beiden, zodat we een gave vertolking te horen kregen. De composities van Fritz Kreislcr zijn min of meer geschreven in navolging van reeds bekende componisten. Kreisler be dient zich in de tien werkjes steeds van een bepaalde „stijl" die men steeds weer aan een andere componist kan toeschrij ven. Bij het versahijnen van. het werk in 1896 was mea niet geheel overtuigd van de authenticiteit van het werk cn men sprak er dan ook met grote verontwaardiging schande van dat Kreisler bekende thema's had gebruikt en als nieuw uitgaf. Pas in 1935 verklaarde de componist uit drukkelijk zelf de schepper te zijn van zijn werk. In de goed uitgevoerde tien werkjes waren duidelijk stijlen -e herken nen van de aangegeven componisten. Zo klonk o.a. het eerste deel sprankelend overeenkomstig Pugnani, lichtvoetig het tweede naar Boccherm en operetteachtig het achtste deel naar Couperio. Voor de pauze speelden beide musici nog een Sonate van Mozart <K,V. 304 in eb De vertolking was wat men van een werk van Mozart verwachten mag: de beide so listen kregen ruimschoots gelegenheid hun mogelijkheden te laten horen. De doorzich tigheid en het dansachtige karakter van het werk bleef lot het einde toe bewaard. Voor de grote erkentelijkheid van het pu bliek dankten Marinus Flipse en Daniël Otten met de uitvoering van „Habanera" van Ravel. ADA MEKES. De fleurige lenteboeketjes op de tafels in Triangel, waar dinsdagavond door de firma Bracco de Boussae-stoffen werden getoond, wedijverden in kleuren met de geshowde creaties. Alle denkbare mooie kleurencombinaties waren te zien. Soms rechte tinten met parelmoeren glas, soms fel en krachtig. Prachtig zijn ook de stoffen met een linnen-effect, bedrukt met Venetiaanse motieven of exotische dessins, ontleend aan dc kunst der Azteken en Inca's. Het begin van de show bracht ons aan het zonnige strand. Wijde pantalons met daarop leuke gekleurde jasjes van badstof of kreukherstellend mater aal. De jasjes zijn. mouwloos of hebben driekwart-mou wen, die van. onderen gerend zijn. Ze zijn voorzien van. kleine ceintuurs, al dan niet op taillehoogte, met splitten in de zijnaad. De knoopsluiting, die aan. de achterkant zit. staat heel leuk, dus nemen we het on gemak op de koop toe. gezien, dat zc meer inging op de details. De muzikale omlüsting weid weer ver zorgd door Eddie Sjaasjes. De show werd besloten met stoffen voor de avond. Ze gaven de indruk var. ..groot toilet" door de kleurvolle dessins. De avondtoiletten zijn sterk gedecolleteerd, mouwen ingezet onder aan de schouder, reikend tot elleboog of pols. Een zeer lange draperie of sjaal haast tot de grond reikend, verhoogt het vrouwelijk karakter van de japon. We kunnen weer zeggen, dat de firma Bracco op een geslaagde stoffen-show kan. terug zien. ADRY HEEMSKERK. er op wijzen, dat het voetbalspel er dc laatste jaren zeker niet mooier op is gewor den. De heer Bax noemde een aantal punten die wel degelijk van invloed zijn op het onderwerp. Mogelijk dat de oorlogsjaren er geen goed aan hebben gedaan en ook heeft de invoering van het betaalde voet bal een n ander meegebracht. De KNVB is op cle goede weg door vlug- ger en strenger te straffen, aldus de heer Bax. Hel zou echter goed zijn als ook de verenigingen wat meer steun zuilen ver lenen aan de Bond door niet altijd partij te trekken voor eigen leden. Integendeel, men moet de hand In eigen boezem dur ven steken en een. speler weren, die zich moeilijk gedraagt op het groene veld. Het is nodig, dat de verenigingen hun spelers de nodige voorlichting geven en met name cursussen gaan houden om de jeugdige spelers op te voeden. Ook zag de heer Bax de noodzaak in van een cursus: „Hoe wordt men leider?" Vooral de men taliteit bij de senioren laat meermalen veel te wensen over. Verder moeten spelers nu een nederlaag, positief worden opgevan gen, Er zijn nog teveel slechte coaches, die absoluut verkeerd ingaan na een ge leden nederlaag. De spelers mogen hun eigen spel vrijwel met spelen en moeten steeds een bepaalde opdracht uitvoeren. Lang niet altijd is zulks mogelijk. Tal van voorbeelden noem de de heer Bax op, die aanleiding gaven tot ruw spel. Ook het publiek, dat over het algemeen weinig vaji de spelregels afweer, kan ruw spel slecht beïnvloeden. De heer Bax zou hel ook pret tig Vinden als rle scheidsrechters wat meer mede werking kregen van verenigingsbestuur ders. Voor de arbiter zelf is het noodzake lijk, dat hij de spelregels zeer goed kent en ze toepast; dat hij in prima conditie verkeert en dat hij bovendien goede per soonlijke eigenschappen heeft. Deze sport- en strand-ensembles worden geshowd in prachtige grof geweven katoen en toile fibrane. Voor een leuk gezellig na middag-jurkje zien we weer veel mousse line tergal. Het prettige hiervan is dat het ook reuze geschikt is om mee op reis te nemen. Weinig plaats en geen kreukels. De modellen zijn nog steeds mouwloos en met een ronde hals. Kleine steekzakjes in de rok staan heel parmantig. De rokbroc- ken maken nog steeds furore bij ai de mo dellen. In de pauze werd men in de gelegenheid gesteld de verschillende stoffen van dicht bij te bekijken. Hiervoor was zoveel be langstelling. dat He firma Bracco vandaag zeker 'extra personeel nodig gehad zal hebben. De Boussae-stoffen. dit* zoal? we wel weten uit Frankrijk komen, werden, wat in. dit geval dus zeer leuk was. toege licht door een Francaise en wel mevrouw Costabelü. We hadden echter nog gaarne In rle Van Baerlestraat raakte de mo tor van een personenauto in brand, zodat de brandweer er ami te pas, moest ko men om het vuur le doven. Over de oor zaak van liet brandje kon de eigenaar van de wagen geen verklaring geven. Grootindustrie vraagt: Dc eerste ronde van de strijd om het damkampioenschap van Vlaardingen ver liep niet zonder enkele verrassingen. Som- mige spelers spreiden wat terughoudend en namen geen enkel risico. Anderen speelden iets te gedurfd en moesten dit In enkele gevallen niet een nederlaag beko pen Vermeulen leverde ongetwijfeld de beste prestatie door de huidige kampioen De Kluyvcr te verslaan. In een zeer boeiend* partij ging de strijd geruime tijd gelijk op. maar in het gevorderde middenspel ver keek De Kluyvcr zich in een combinatie cn moest toen noodgedwongen een schijf ol'feren om zijn stelling enigszins in bo dwang te houden. Vermeulen echter, maakte in het eindspel geen fout en won zijn eerste partij. Verburg en Nicstadt speelden remise na een vrij ingewikkelde partij waarin Niestadt enig voordeel niet wist uit te buiten. Scholtc liep tegen Van den Kerkhoff wat al te vlug van stapel en. toen hij een keerde afruil nam. werd zijn stelling er niet beter Dp. Vrijwel zonder moeite won Van den Kerkhof! het eindspel. Biel moes.; loestiiaii dat Van Leeuwen een dam nam ten koste van drie schijven. Waarschijn lijk had hij de partij kunnen winnen, maar in VlaiiriHngen of omgeving. G esc hike voor het laden en lossen van vrachtauto's Eigenaar kan eventueel in dienst treden als filiaalhouder. Brieven: V 4084. Smalle Havenstraat J. Vlaardingen. Biel toonde zich een beul toer* hij do dam van het veld. verwijderde, ten koste van slechts twee schijven. Dat bleek voor hem voldoende om beide punten op zijn naam te brengen. In dc eerste klasse kreeg Van Woerden een bijzonder bittere pil te slikken. Op vrij eenvoudige wijze verkreeg hij tegen Lansbergen schijfwinst, hetgeen werd uit gebreid tot een voorsprong van liefst drie schijven in het eindspel. De winnende zet zag hij pardoes over het hoofd en toen hij kort daarop te vroeg een dam wilde halen verloor hij precies op tempo. Een slechte start dus, want Lansbergen is kandidaat voor do titeL Voogt speelde tegen Lucas- sen Sr. tamelijk voorzichtig. Op een lokzet van Lucasscn ging hij zonder het tc weten met in, maar daarna maakte hij het de ivitspeler zo moeilijk, dat deze verloor. Van Veel en speelrle tegen Mast scherp op de aanval en ging het eindspel tegemoet met de „weelde" van een schijf voor sprong. Mast verdedigde zich taai en ging zeiis over tot de aanval, Wel won hij dc verloren schijf weer terug, maar meer dan remise kwam er niet uit en met dit resultaat was Mast het ineest gebaat. Smits was tegen Van Oud heus den niet best op dreef. Eerst verloor hij geheel onnodig een schijf en in het eindspel zag hij een remise-zetje over het hoofd on verloor toer» meteen. In de tweede klasse stelde Boudewijr.s teleur door van Tamboer te verliezen. Vos deed voor hem niet onder en verloor van Dopt, Lucasscn Jr. bleek luct opgewassen togen het spel van lpcrna, terwijl Korver cn Poot met remise genoegen namen. In de hoofdklasse komen in de tweede ronde de volgende partijen aan bod: ,1. Vermeulen—C. Biel: J. Schohe—J. J. van Leeuwen: W. H. Niestadt—D. v. d. Kerk- hoif en J. H. de Kluyvcr—IV. F. Ver burg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1