afiiisai nu PW ,9 W. van Doom: Nu 40 jaar water en brandweer Buitenlandse gasten in Bsslingen hebben elkaar gevonden TALEN VORMEN ECHTER NOG STEEDS EEN BARRIèRE Vijftig ivandelaars naar Nijmeegse Vierdaagse Vakantiegangers maken kennis met Papoea's Jongeman ramde lichtmast en schaftwagen GTB Jongdierendag te KLACHTEN VRIJDAG AFSCHEIDSRECEPTIE Bokskampioen Klaaswaal AT AAR. ANNEER Raadsa^enda van Klaaswaal Perskade in Kethel stond op doorbreken Mysterieus Melanesië op Kruininger Gors Hollandse markt op het Kruininger Gors Zaterdagvoetbal te Maassluis Nieuwe veerboot Maassluis- -Rozenburg Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 268091 EOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 25 JULI 1955 over bezorging Schiedam; van 18.3019.30 uur en Js zaterdags van 46 uur Telel 262857, Parkweg 198 SCHIEDAM Vrijdag: 30 juli 's ochtends «m. tien uur neemt de heer Willy vaa Doorn afscheid in de kantine van de gre- meentelljke technisehc bedrijven in de Dwarsstraat, ïlij ls dan ruim 40 jaar in dienst geweest van de gemeente Schie dam; dc laatste tijd als hoofdopzichter a en ls in deze funktie speciaal heiast met het toezicht op de kwaliteit van het drink water. Daarnaast is de lieer Van Doorn nog: een verdienstelijke kracht bij de Schiedamse brandweer als brandwacht eerste klas. Bij een brand sluit hij het gas af, terwijl hij verder nog toeziet dat de brandkranen goed funktioneren. De heer Van Doorn kwam in 1925 bij de gemeente Schiedam waar hij het direct al bijzonder druk kreeg met het gaslicht en later uiteraard met het elektrische licht en de gas voorziening. Ook kreeg hij veel te maken met de bouw van het westelijk stadsdeel van Schiedam. Later is hij nauw betrokken geweest met de bomv van de huidige Oranjebrug in de Gerrit Verboon.- straat. Hiernaast kreeg hij te maken met de brandweer, waar hij bij branden o.a. is belast met het uitschakelen van de licht en gasvoorzïening. Grote branden heeft hij uiteraard ook meegemaakt in Schiedam. Zoals bijvoorbeeld die bij de Baronie in da Warande die in de maand oktober 1951 üi do vroege ochtenduren uitbrak en dat de grootste brand in Schiedam sinds de Tweede Wereldoorlog is geweest. Verdere branden die de heer Van Doorn van nabij heeft meegemaakt zijn die geweest bij de Imco, bij de Gimanex en bij de houthan del van Van der Berg. Ondanks zijn druk ke funktie bij de gemeente Schiedam, sinds vier jaar is hij hoofdopzichter a, behoort zijn brandweertijd tot een van de plezie- vigste van zijn leven. Zijn taak momenteel bij de gemeente Schiedam is het toezicht houden op de kwaliteit van het drinkwater, Het spuien is hiervan een voornaam deel. Zo worden iedere maandag en woensdagavond de hoofdleidingen doorspoeld om roestvor- ming te voorkomen; een ander doel hier van is het tegengaan van vuil water. Ook worden er."regelmatig in de stad water monsters afgetapt. In dc. eerste plaats wordt dan bekeken of er geen ongedierte in het water zit en of er zich geen vervui ling voordoet. Dr. Van der Meijden in Rut- Zijn hobby's gedurende de 40 jaar en drie maanden dat hij in dienst is geweest van de gemeente Schiedam, voordat hij bij de gemeente Schiedam kwam is hij nog enige tijd werkzaam geweest bij de firma Jurgens. zijn niet talrijk geweest. In de Ehperanto-agendo Morkredon, la 2Ban de julio. Kiu deziras kimvenï po vos veni al kdo H. Letsch sc. Leks trant lüDb. terdam bekijkt dan nog eens de watermon sters. voor de oorlogse jaren deed hij aan voet ballen tn de zaterdagmiddagverenigïng GTB, van deze, vereniging is hij ook enige tijd bestuurslid geweest. Daarnaast had de turnsport bij Thor nog zijn aandacht. Zijn belangrijkste sportieve gebeurtenis sen speelden zich echter af op het terrein van de boks sport. Van zijn 19e tot zijn 28e jaar heeft hij deze sport beoefend en heeft daarin tal van successen behaald. Zo is hij amatcurkampioen In het halfzwaarge- wicht van Zuid-Holland geweest, terwijl hij tevens enige tijd Nederlands kampioen in deze gewtchtklasse Is geweest. De heer W. van Doorn is een ras Schie dammer. Lange tijd heeft hij en zijn vrouw in de Dwarsstraat gewoond, terwijl hij sinds maart van dit jaar een geriefe lijk huis aan de Rotterdamsedijk heeft be trokken. Wat hij na zijn pensionering gaat doen? Uitrusten, een mooi boek lezenen van mijn huis genieten Ls het antwoord van de beer Van Doom die vrijdag af scheid neemt van zijn collega's en chefs bij de technische bedrijven in de Dwars straat. W. van Doorn Op de „Jongdierendag" die de Klaas waal se Knnijnenfokkersveromging „Door Eendracht Sterker" zaterdag heeft gehou den is als kamploendier aangewezen een I.nchs ram ingezonden door de heer B. Kwakerraat uit 's-Gravendeel, afkomstig- Uit de B-klas geboren in februari. Het mooiste dier op één na kwam van dc heer H, Kortjjnendijk Ond-Beijetland met een Wener blauwe ram, afkomstig uit de A- klas geboren In januari. Er waren voor de DES-Jongdierendag 125 dieren ingeschreven die zijn gekeurd door de heren P. K. Louter Heinenoord <A) en H. Boot "Woerden (C>, De prijzen gin gen naar: Klas A geboren in januari: Ram Wener Blauw van H. Konijnendijk Ou el- Bei jerland, Voedster Wener "Wit van Joh. Los Maasdam. Klas B geboren in febura- ri: Ram Luchs van B. Kwak erna at 'S-Gra vendeel en Voedster Hollander IJzergrauvv van W. van der Giessen. Klas C geboren in maart: Mevr. T. Konijnend ij k-Vink Oud- Bcijerland met Wener Ram. en J. Kersten 's-Gravendeel'-met Voedster Pook Klas D geboren in april: J. Schipper Oud-Beijer- 1bcd me! ram Klein Chïncilla en mooiste op een na H. Kersten 's-Gravendeel met Rex wit. J. van der Veer Strijen met wit te Vlaamse Reus voedster. Klas E gebo ren in mei én juni: L. van der Velden Zuid-Beijerland met ram Franse Hangoor bruin bont en B. Kwakcrnaut 's-Graven deel met voedster Wener. Klas F nesten minstens 3 stuks en geboren na 30 april: Mej. Mary Verhost Zuid-Beijcrland met Pool roodoog. Klas G Oude rammen: mevr T. Konijnendijk-Vink Oud-Bei jerland met Wener. Het mooiste dier ..jeugdlid" kwam van J, Kersten "s-Gravendeel meteenPooï Roodog woedster, het mooiste dier inge zonden door een dameslid kwam van mevr T. Konijnendijk-Vink, Oud-Beïjerland mot een Wener witte ram. SCHIEDAM. In de loop van de dag zijn ongeveer, vijftig Schicdamse wande laars naar Nijmegen vertrokken om deel te nemen aan de 49e Internationale Vier daagse van de Koninklijks Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Zij zullen vanavond aanwezig zijn bij de. grote „Vlaggcnparade", die dit wandelsport- evenement, waarbij ditmaal, meer dan 13.000 wandelaars betrokken zijn, inluidt. Ook onze stadgenoten bereidden zich er serieus op voor door deel le nemen aan verschillende wandelmarsen, voor Schie dam o.a. de Avondvierdaagse en de Ko ningin Wil helm Lnamars. Het komt prak tisch niet meer voor, dat men ongetraind deelneemt. Daarnaast moeten alle deel nemers een medische sportkeuring onder gaan. Een ervaren, wandelaar zal verschillende nuttige dingen mee nemen naar Nijmegen die voor hem onontbeerlijk zijn om aan elke voorkomende situatie het hoofd te (Advertentie) GEMEENTELIJKE KENNISGEVING GEMEENTE SCHlEUAM Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat de voor de werkdagen In de ï*p.,oüd 7 Vi?: 14 augustus 1965 bij hun bestuit van 19 juU isoo ontheffing is verleend: l. van het verbod winkels na ïB.ofl uur voor het publiek geopend te hebben, nw d.ei verstande, dat deze ontheffing geldt tot t van° 'de^* verboden, bepaalde winkels OP maandag vóór 13.00 uur dan wel op maan dag, dinsdag of woensdag na 13.00 uur voor het publiek geopend te hebben: een en ander onder bepaling, dat door het win kelpersoneel gedurende de tijden, dat de win kels krachtens deze ontheffing geopend zijn geen overwerk m',', worden verricht. Schiedam, 28 juli 3963, De Burgemeester en wethouders voorn. 1 De Secretaris II. SNOEP 1.5. De Burgemeester. H, Roclfsem» FILMS Passage Theater: „De zwarte tulp", 14 j-, za. dag. 2 en 8.15 uur. Monopole Theater: „Zorro contra Samson 14 j., dag 8 uur; dag. 2 uur: „Makker, de zoon van Rin-tin-tln". al. EXPOSITIES Galerie Wiegman: Werken uit eigen collectie. Stedelijk Museum: Expositie Kinderspel en een kinöenverkplaats. APOTHEEK --&ïIeuwIajjiV'Dc% -WibaUtpLein 17, tel- 26-7W2. kunnen bieden. Onze Schiedamsè tippe laars voerden dan ook in hun bagage, naast sportkieding en schoeisel ook ondergoed, overhemden en sokken met zich mee. Voorts plastic regenkleding, kamferspiri. tus, voetpoeder alsmede oen verband tasje. Het harden van de voethuid is voor iedere wandelaar een zaak van wijs beleid. Weken van tevoren worden de voeten des avonds ingesmeerd met kami'erspirilus. Er kunnen evenwel toch voeSbiaren ont staan en hiervoor dienen maatregelen te worden genomen. Krijgt zo'n wandelaar zelf geen last van blaren, dan kan hij wan del vrienden helpen, indachtig de woor den van het bondslid van de K.N.B.L.O.: „Wij zijn een voor allen en allen zijn wij één"' en deze ook in praktijk brengen. S por tenia nend Schiedam wenst de plaat selijke afvaardiging van ganser harte ge- noegeiijke dagen, met weinig regen, veel zonneschijn en een verkoelend windje, maar vooral een behouden thuiskomst. O De gemeenteraad van Klaaswaal komt morgenavond zeven uur in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda komen voor: Instellen van een wachtverbod in bet „Plan Dorp" voor die straten die een breedte hebben van plm.^ 5 meter om zo de moeilijkheden die zich voordoen bij aan weerszijden parkeren in deze straten op te vangen; Aankoop frankeermachine waarvoor een krediet van f 1.000,- ge vraagd wordt en aanleg straatverlichting in het uitbreidingsplan in verband met verdergaande" straataanleg. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet van I1.3000, Overneming; Rikdijk te Brielle Burgemeester en wethoudei» van Brtel- le brengen ter openbare kennis, dat het besluit van de raad der gemeente Brielie van 23 februari 1965 en het besluit van de verenigde vergadering van bestuur en ge committeerde ingelanden' van de polder „De Noordsluis" te Brielle. terzake de overname in eigendom, beheer en onder houd van een gedeelte van de Rikdijk door dc gemeente Brielle zijn goedge keurd door gedeputeerde staten der pro vincie Zuid-Holland. C Een bezoek werd gubrut ht aan het Daimler-Beuz Museum in Stuttgart, waar irutu vele oudjes uit de beginpe riode bewonderde. T^E SCHIEDAMSE jongeren maken het uitstekend in Esslingen. Het program ma is niet overladen en zeer interessant, zoals woensdag een dagtocht naar de Schwabisohe Alp in het berggebied van Württerriberg. Alvorens koers te zetten naar dit prachtige gebied, bezichtigden, de deelnemers aan de Jeugduitwisseling de ultra-moderne fabriek van de firma Bauer in. Esslingen. met 700 arbeiders alleen al in deze plaats de grootste fabriek in Duits land op het gebied vau eiektro-motoren. Tijdens de tocht naar de Schwabische Alp heerste in de bus een voortreffelijke sfeer. De jongeren, uit de verschillende Europese landen treden steeds meer met elkaar in contact, waarbij men. nog wel moeite heeft met de taal. Echter, wanneer men elkaar begrijpt, is het contact gelegd. Alleen en kele deelnemers van de Zweedse groep distancieren zich daar deze geenszins En gels of Duits kunnen spreken. Doel van de tpcht was het op een rots gelegen impone rende slot van Llchtenstein, alwaar wij rondgeleid werden, door ecu freule, die nog familie was van de vroegere vorsten van Baden-Wiirttemberg. rniJDENS DE terugtocht brak een waar zang festijn, los. toen alle deelnemers volksliederen begonnen te zingen. Daarbij kwamen de Nederlanders er slecht af. im mers onze valksliederenschat is niet groot te noemen! De Engelsen gaven de tóón aan( waarbij mister Douglas. Bailey, de Engelse groepsleider als dirigent fungeerde. 's Avonds was er een internationale par ty bij een van de Duitse deelnemers, die vorig jaar in Schiedam was, welke tot diep in de nacht voortduurde. Donderdagmiddag j.l. hebben de jongeren het Daimler-Bentz museum bezocht in Untertuerkheim bij Stuttgart Het bezoek was zeer de moeite waard. Vooral de Engelsen hadden veel in teresse voor de old-timers, Mercedes-Bern wagen uit het begin van de2e eeuw. Een racewagen, die zeer lomp uit aluminium gebouwd was, kwam ons belachelijk voor, deze had een snelheid van 500 kilometer behaald op een Internationale Race in Amerika. JN ESSLINGEN moohten wij een les bij wonen op het meisjes-Gymnasium in kunstgeschiedenis van Frau Ursula Gor don.. die haar opleiding kreeg aan de kunst academie van Stuttgart. Pedagogisch gezien was deze les voor 11- jarige meisjes zeer interessant te noemen. Aan het begin werd nogeens de stof van de vorig keer behandeld over een schilderij uit de impressionistische priode. De methodiek van Frau Gordon laat vrijheid aan het persoonlijk initiatief van do leerlingen. Spelenderwijs raken de kin deren bekend met de grote meesters, door dat zij een opstel moeten maken over het schilderij'of kunstwerk, dat zij tijdens de les zagen. Frau Gordon, die van Engelse afkomst is, behandelde in het lesuur een schilderstuk van de abstracte schilder met expressionistische inslag prof. Hénninger. Het was verbazingwekkend uit hun ant woorden te horen, wat de kinderen uit een niet eenvoudig schilderstuk wisten te ha len. Een bewijs dat ook in Duitsland het kunst-onderwijs o»p moderne leest ge schoeid is. Om-erger te voorkomen heeft zaterdag middag gemeenlepersoneei een 'gedeelte van de .pas- aangelegde perskadc, gelegd om een gedeelte Und dat opgespoten wordt, met zakken zand moeten he vei li gen daar er gevaar bestond voor doorbraak. De zuidwesten wind had op die grote plas een golfslag veroorzaakt -welke de dijk ondermijnde, zoclat het omringende land gevaar liep onder water to lopen. Het zich binnen de kade bevindende water is brak water en zou voor vee en landerijen belangrijke schade Kunnen be tekenen. Zaterdagmiddag is in het recreatiecen trum „Kruiningergors" te Oostvoorae de tentoonstelling „Mysterietis-Melanesic" ge opend door het hoofd \*an de secretarie- afdeling Kunstzaken te Rotterdam, de heer C. A. 't Hart. De opening geschiedde niet in het ten toonstel! ingsgebouw. zoals gebruikelijk, maar in. het recreatiegébouw in dit vakan- ';iecentrum. Na de officiële opening van dc interessante tentoonstelling, wahrbij de heer 't Hart wees op het belang van de exposi tie. werd een lnleidiTi>g tot de expositie gehouden door de heer C, M, A. Groene- velt. die met zijn echtgenote gedurende vele jaren in onbetreden gebieden van. Nieuw-Guinea een unieke collectie voor het Museum voor Land. en Volkenkunde heeft bijeengebracht. Tevens werd een groot aan tal dia's geloond over het leven en de: dood in Nieuw-Guinea. De tentoonstel - ling is op zeer overzichtelijke wijze inge richt in het clubgebouw van de kampeer vereniging „Duinoord", dat gelegen ls mid den in het recreatiecentrum van Oostvoor- ne. De beer G. Luchtcnborg, verbonden a Fun deze tentoonstelling, verleide: „Al het hier verzamelde is slechts een klein deel- van de enorme collectie van het Museum voor Land- en Volkenkunde aan de Wil- lemskade te Rotterdam. Een expositie als deze is er om -dis „drempelvrees" bij cle bevolking weg te nomen. Ook in verschil lende Rotterdamse stadswijken heeft men hiermee geëxperimenteerd, met. groot suc ces. De zaal is niet groot, maar beslist, vol doende. Vorig jaar zijn we vóór de eerste maal in dit recreatiecentrum begonnen met een tentoonstelling van schilderijen en gra fiek. Het aantal bezoekers was toen over weldigend. Toen begrepen we dat het ..Kmmingergors" bijzonder geschikt is voor het houden van een tentoonstelling. Daar om is dan ook bestoten om dit ieder jaar te herhalen, uiteraard ieder jaar een ander onderwerp". Al is de tentoonstelling klein, toch is er De heer G. Lucht enborg, die lan de tentoonstelling Mysterieus Melanesië is verbonden, met een dansmasker van de Papoea's. veel te zien. want elk voorwerp is interes sant. Zo is er een stuk boombast dat dient ter versteviging van de buikspieren en ter bescherming tegen pijlen en speerstoten, ingesneden met motieven. Mooi is het beeUdje en teven-s afschrikwekkend dat dient om dc boze geesten uit de hut te houden. Er is een bruktekap. Soms worden meisges op 5- tot &-jarlge leeftijd beloofd aan hun latere echtgenoten. Het is de bruidskap die het kind-meisje krijgt, welke kap bij het huwelijk vervangen, wordt door een grote. Vermaard is het dansmasker, dat is te zien, en het gevelmasker; deze laatste moet de bewoners hoeden voor ziekten. Een werkelijk harnas is er. een stevig gevlochten geheel, dat de mannen in het hooggebergte dragen en hen beschermt tegen pijlen en speren. Een moordwapen, die knots, kasi men dear zien en een. eg. neusbeen. Deze neusbenen wonden in de neus gestoken. Als de jongens 8 jaar oud zijn wordt een gat in de neus geboord, waardoor het neusbeen wordt gestoken. Dan zijn ei- nog krokodiIlenkaken le zien, die dienen als dodelijk stootwapen. Dit alles en nog veel meer kunnen de vakan tiegangers van ..Kruinéngergors" zien tot en mot 30 juli a.s.. dagelijks vèn 1012. van 25 en van 710 uur in clubgebouw „Duinoord", Zaterdagavond om half acht is op de Schiedamseweg nabij dc Sportparkbrug een wagen, bestuurd door de 21-jarige G. S. uit Schiedam, met vrij grote--snel heid tegen een lichtmast gereden. Do be stuurder verklaarde te zijn afgeleid door een vraag van een passagier en daarop door het zonlicht te zijn verblind. De licht mast werd over een afstand van 22 meter meegesleurd en -werd totaal verwrongen. De aulo reed vervolgens op tegen de ach terzijde van een schaftwagen van de G.T.- I)., die eveneens werd meegesleurd on twaalf meter verder in een greppel beland de, De achterdeur en de linkerachtevzijde van de schaftwagen werden versplinterd. De personenauto aan de voorzijde totaal vernield. De voorruit brak en de wagen is later per takelwagen naar het politiebu reau gebracht voor een nader onderzoek. Van S. heeft enkele weken geleden op do Zwaluwenlaan ook een ernstige aanrij-: ding veroorzaakt en daarbij grote* schade aangericht aan de brug ter plaatse. Hij staat in Kethel bekend door zijn on be suis- de rijden. Zaterdagmiddag en -avond is op het tegelveld van het recreatiecentrum „Krui ninger Gors" te Oostvoorne een Hollandse Markt gehouden, een markt die zeer in de belangstelling stond, niet alleen door de jeugd, maar ook door de belangstelling van de oudere vakantiegangers. De op brengst van deze markt zal tert goede komen aan de sociëteit van de bejaarden van dit recreatiecentrum, Door ziekte van de directeur van het „Kruininger Gors", de heer I. van Heunik; werd «ie Hollandse Markt geopend door het hoofd van. de Culturele Dienst, de heer J. van Tussen broek. Meegedeeld werd dat de markt is georganiseerd door de verschillende kam peerverenigingen. Ongeveer van alles was te koop, lot en met oliebollen, Een ver- loting-aan-de-iopende-band stond sterk it: de belangstelling. De opbrengst is nog onbekend, maar welweet men dat deze vér boven de verwachting ligt. De elftallen van het Maassluise Excelsior 5 tot en met 10 zijn nu ook ingedeeld in de zaterdagvootbal competitie: Res. 3e klasse A: Excelsior 5; D.V.O. '32 3; Groen "Wit R 4; G.S.S- 2; Hermandad 2; H.P.V. 2; P.P.S.C. 4 en V.V.O. R 4. Reserve 3e klasse C: Excelsior 6; C.C.0.2; H.B.S.S. 6; H-V.O. 5; M.V.V. '27 3: P.P.S.C. 5: T.S.B. 4; Vlas relingen 4. Reserve 3e klasse F: Excelsior 7; G.S.S. .7; H.B.S.S. 7; Hermandad 3: FC Maluku 3; S.D.V. 3; Unicum 6: Zwaluwen 8. Reserve 3e klasse K: Excelsior 8; H.B-S.S. 8: H.V.O. 8; M.V.V. '27 4; S-D.V, 4; The Red Stars 3; Vlaavdiugen 5; Zwaluwen 9. Reserve 3e klasse P: Excelsior 9; D.V.O. '32 4; C.T.B. 4; H.B.S.S. 9; H.V.O, 7: P.P.S.C. 7: Sunlight 5; T.S.B. 5. Reserve 3e klasse Q: Excelsior 30; D.V.O. -32 5: H.B.S.S. 10; M.V.V. '27 5: Sunlight 8; V.D.L, 2 en Zwaluwen 10. De nieuwe veerboot tussen .Maussüms en fiozejibtirp, de „Gedeputeerde Schilt- luiisis officieel In pebruiF* gesteld, zo als znterdüg is gemeld. Deze nïeuu'e koplader is in de plaats gekomen van de oude veerboot ..Hoofdingenieur t'cn Elzingcn", die thans in reserve toardt Hoorn," onderhouden. gehoudenDe nieuwe aanwinst is niet orerbodig als men reken f dat in 20 jaar het aantal voertuigen dat de Wnterioeg kruist maal zo groot is geieorden, na melijk ,»an 25.000 in 1946 tot 500 000 hedenDe veerdienst Maassluis-Rozen- ourjf wordt nu samen met de „Van

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1