R6TTBRD4MSCH NIEUWSBLAD K l 1 PW Co-op DES opende een supermarkt Groenoord m nieuwe wijk „Wie kwaliteit en service biedt wint het" Rien Poortvliet exposeert dierstudiën Eerste kennismaking van de jonge Schiedammers met Neath Nu komt er weldra vorm in de Sporthal BIJVERDIENSTE VOOR SCHOLIEREN De films in de komende dagen VRIJ GEM. HUIS Kantinephinderaar stond terecht KLACHTEN BURG. ROELFSEMA Wandelgroep WCR 'sfc.v' IIBSS oefent tegen Hermes-D\S AT O AAR. ANNEER JEVGDUIT WISSELING Officiële ontvangst in Gwyn Hall Ds. K. de Bel 55 jaar predikant Hooiberg uitgebrand aan de Polderweg COöP. INK. VER. „REO" ua ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TaEFOON 263091 ROTTEHDAMSCH NIEUWSBLAD "VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1B65 over bezorging Schiedam: van 18.3019.30 uur en 's zaterdags van 48 uur Telef. 262857, Parkweg 138 De nieuwe wijk Groenoord heeft thans atfn supermarkt gekregen in de vorm van een - - - - coöperatieve winkel van de DES, die in vele oplichten toch nog weer de supermarkt wil van de middenstand om aan die 2Uig- In de Mgr. Nolenslaan overtreft. Naar de heer A. M. v. d- Wel als bestuurslid van de- - Coöperatie in een inleidende toespraak opmerkte, is het eerst de bedoeling geweest deze nieuwe woonwijk te voorzien van drie blokjes van drie aardige winkels, maar de doorslag tot een supermarkt van deze afmetingen is geweest, dat men besefte bij de moderne huisvrouw het verlangen te zullen vinden om te winkelen op een wijze, die meer beantwoordt aan de moderne mogelijkheden. Het ziet er wel naar uit, dat de prachtige praktisch ingerichte supermarkt, waarvan we reeds eerder een be schrijving gaven, aan deze wensen zal voldoen. Bjj de opening woensdagavond was een vrij groot aantal belangstellenden aanwezig, o.W. de heer en mevrouw Roelfsema. «n twee wethouders, de heren H. Sabel en Mr. M. J. M. van Kinderen. Grootmoeders tijd Kt is. aldus de burgemeester, sedert grootmoeders tijd in het distributie-appa raat wel wat veranderd: de winkels zijn moderner, zelfbediening deed haar intree, de supermarkt en het warenhuis ontston den, bovendien is er thans een sterke branche vermen ging. De zuigkracht van de Rotterdamse koopcentra wordt hier sterk gevoeld; of wij daartegen hier een tegen wicht kunnen vormen hangt af van de kracht het hoofd te bieden. Bij het publiek is een tendens, niet van ideologische, maar van pragmatische aard te bespeuren, welke leidt tot de nuchtere vaststelling: Wie kwaliteit en service biedt, wint het. De coöperatie eb de middenstand vertonen daarbij een vorm van concurrentie, die gaede uitkomsten, waarborgt. Spreker be sloot zijn toespraak met de wens, dat de winkel zakelijk veel succes zal hebben. Na de burgemeester sprak ook dr. Jf. J. A. Cbarbo, directeur van COOP-Nederland nog een gelukwens uit. Daarna opende mevr. Roelfsema de nieuwe winkel door met een boodschappenwagentje rond te gaan en allerlei artikelen bijeen te pakken. Het-bestuur van de DES heelt n.l. de goede gedachte gehad een feestgave te bereiden aan -de gehandicapte hulsvrouwen in Groenoord; die zullen alle een zending boodschappen krijgen, gelijk aan de „In kopen", die mevrouw Roelfsema voor hen gemaakt heeft. Mevrouw Roelfsema heeft er zich keurend ert wegend de tijd voor gegund: het bestuur van de DES had acht adressen, waar het geschenk heen zal gaan; acht huisvrouwen dus die mevr. Roelfseraa een grandioze verrassing kon bereiden. Het OM. bij de Rotterdamse rechtbank eiste donderdagmiddag tegen de 35-jarige los-werkman L. de R., uit Schiedam, we gens diefstal met braak, meermalen ge pleegd, zeven maanden gevangenisstraf met aftrek. De R., bekende op 2? en 29 juni en op I juli j.I. in drie kantine-gebouwen, staan de op drie sportterreinen te Schiedam, achtereenvolgens te hebben ingebroken. De buit bestond uit geld, limonade en. sigaretten o.a. Ik heb u al eerder hier gezien, Zei de president van de strafkamer, rur, R. J. Brtmner tot de R., die al eens was veroordeeld. De R. liep bovendien m de proeftijd van een voorwaardelijk vonnis. Volgens de reclasseringsrapportea zou De R. een onvoorwaardelijke straf dienen te worden opgelegd. De R. w&s negenmaal veroordeeld. Het O.M. heeft ïn zijn requisitoir veel aandacht besteed aan het strafverleden van De R. en concludeerde tot het vorde ren van een onvoorwaardelijke straf. De raadsman, mr. Den Hartog. heeft in zijn pleidooi de goede levenskansen van De R. beschouwd. PI. vroeg oplegging van een lagere straf. Uitspraak 2 september a.s. De vakanties zijn bijna achter de rug en de wandelgroep van WCR teRhoon is weer van start gegaan. Afgelopen, zaterdag werd weer gedudht getramd om op 23 augustus ïn Barendredit te kunnen deelnemen aan de Marijk e-ïnars. De kosten per deelnemer bedragen f 1,25 en de leden worden verzocht zich vroegtij* dig op te geven. Verder staan op het pro gramma: 4 september: Jubïleumtoeht van de bond of tocht van WSV „Hoogvliet" kosten 1.- P.P. II september: Tocht te Oosterbeek. De kosten bedragen voor de leden ƒ5,50 p.p, Ouders, die deze dag met de kinderen mee willen, kunnen zich opgeven bij het bestuur. De koeten voor hen bedragen dan ƒ6.50 voor zover er plaatsen in de bussen vrij zijn. oktober: Hermandad Rotterdam—kos ten 1,- p.p. 23 oktober: DSO Overschie kosten 4,„ per persoon. 20 november: St. Nicolaastocht Schiedam kosten ƒ1,25 p.p. TN GALERIE WIEGMAN in de Passage kan men vanaf heden tot en met 19 september een nieuwe expositie zien, ge wijd aan gouaches en tekeningen van on ze stadgenoot Rien Poortvliet uit Kethel. Deze S3-jarige kunstenaar, die zijn vaar digheden zelf heeft ontwikkeld, geniet thans bekendheid als illustrator; hij te kent niet alleen voor Nederlandse week bladen, maar ook voor buitenlandse bla den, o.a. voor Der Stem in. Duitsland, voor Oostenrijk en Italië. Verder illus treerde hij verscheidene boeken. Bekend is daarbij het boek „Op verkenning bij de dieren", dat hij met plusminus 350 te keningen verrijkte, De andere boeken, die hij illustreerde hadden vooral betrekking op de jacht Ook verschijnen er regelma tig illustraties van Poortvliet in bladen gewijd aan de jacht, waarvan hij een ver- De heer Van der Wel zette uiteen, dat een vestlgingsonderzoek van COOP-Neder- land in 1963 had aangetoond, dat de moge lijkheden voor een winkel van dit formaat hier gunstig waren; toch zal dit. zo ver klaarde hij, de laatste winkel worden, die de DES in Schiedam of Kethel opent, om dat met ingang van het nieuwe jaar deze coöperatie zal opgaan in de Coöperatie Nieuwe Waterweg, die het werk zal voort zetten. Burgemeester Roelfsema kreeg na deze inleidende woorden de gelegenheid voor een uitvoerige toespraak over de leefbaarheid van een nieuwe wijk, welke o.s. wordt afgemeten naar de aanwezig heid van goede winkelbedrijven, zonder welke men zich er niet behagelijk voelt. Daarnaast aldus de burgemeester, wil men de welvaart beleven in de mogelijkheid om aangenaam en plezierig te winkelen. Zander goede winkels voelt men zich op- SCHIEDAM Ook voor a.s. zaterdag heeft HBSS weer een oefenwedstrijd op zijn programma geplaatst. Herrces-DVS komt met een sterk amateurteam naar het KBSS-terrem op Hal-ga voor een wedstrijd die om kwart over vier zal beginnen. Gezien, het fraaie resultaat van afge lopen zaterdag (een 5—0 zege op Excel sior '201 moet HBSS ook tegen Hermes- DVS een goed figuur kunnen, slaan. Een kleine nederlaag mag daarbij voor do oranjehemden nog eervol genoemd wor den, hoewel trainer Bierhuizen zijn jon gens liever beide punten thuis riet houden. Wat de opstelling betreft liggen de papieren niet zo eenvoudig. Enerzijds doordat som mige spelers wegens vakantie nog niet van du partij zijn, anderzijds, omdat er straks uiteindelijk maar elf opgesteld kunnen worden. Overigens komt dat voor trainer en elftalcommissie alleen maar goed uit, want met des te meer elan zullen de ge selecteerde spelers aan de training deel nemen en hun best doen een plaats in het hoofdteam te veroveren. Boodschappen voor gehandicapte huis vrouwen zamelde mevr. Roelfsema bijeen. geborgen in de verlatenheid. Vijfhonderd gezinnen met elk een weekaankoop van 15 gld. maken een winkel mogelijk; voor duurzamer consumptiegoederen gaat men echter liever naar de city-winkels. e dertien Schiedamse jongens en meisjes, die in het kader van de In ternationale Jeugduitwisseling twee weken de gasten, zijn van de stad Neath in Wales, hebben thans hun eerste week er bijna opzitten. De overtocht o.l,v. de heer Peter van de Boom is een volkomen, nieuwe erva ring geweest en de meeste tijd bracht men dan ook op het dek door. Na in Harwich de onvermijdelijke formaliteiten te hebben afgedaan, bracht de trein, hen in anderhalf uur naar Londen. Deze tocht was voor de jongelui wel het ver moeiendst, omdat zij staande moesten rei zen. Er waren wel plaatsen besproken, maar de Engelse groepsleider, Mister Lees, was bevreesd de aansluiting in Londen te missen en had daarom een trein eerder genomen, dan die waarvoor plaatsen waren besproken. In Londen namen de jongelui het half uurtje vrije ZATERDAG 21 AUGUSTUS plantage Podium, half vier: Concert van Gusto's Muziekvereniging. films Passage Theater: i,m woensdagavond 2 en 8,15 uur, za. eu zo. 2. 4.15. 1 en 9.15 uur: Opmars van het doöenleger, - Monopolo: vrfjd. 2, 7 e« 9.13. za. en zo. en 9.15, di. en wo. 8 uur: Freddy unü das Lied der Stidsee; zo. en wo. mat.: Perseus de Onoverwinnelijke; za-nacht: MondoCane; do-, vrud., za., di. 2 uur Makkers triomf. LISTEN EN LAGEN ROND ROME Een woeste godinnekop met schijnwer- pend oog in het voorhoofd geeft deze week in. Passage het bevel tot de „Opmars van he. dodenleger" („Roma coniro Ro ma"), een van de vele fantasieën die men rond de oude geschiedenis kan weven. Het verhaal geeft genoeg mogelijkheden tot actie en spanning. De priester van genoemde godin en een Romeinse prae tor hebben op slinkse wijze de bazen in Rome een Armeense schat afhandig ge maakt. De centurion die deze zaak komt onderzoeken (Ettore Manni) moet het zo wel tegen de occulte lagen van de godin de meer wereldse listen van 's-prae- tors echtgenote (IdaGalli) opnemen, maar slaagt daarin natuurlijk glansrijk, mede door de hulp van een. meiske (Susy An dersen) dat als priesteres van de zwarte magie duidelijk niet op haar plaats is. Regisseur Giuseppe Vari deed wat hij kon, onder andere met technische truca- Maar om te slagen had hij toch iets meer ter beschikking moeten krijgen dan deze keurige decortjes en een stel vreem de slepende wezentjes dat op een dwaze manier de zaak onheilspellend moet ma ken,. Weekfilm in Passage. FREDDY EN DE ZUIDZEE In ,?Het lied van de Zuidzee" („Fred dy und das Lied der Slïdsee") zingt Fred dy Quinn er lustig op los en dat is maar goed ook want het verhaal van zijn -es capades aan de Zuidzee is maar heel po- vetjes van opzet en heeft alles weg van een verfilmd sprookje uit 1001 Nacht. Wan neer Freddy, met twee matrozen op mooi Tahiti gaat passagieren komt hij in het bezit van een wonderfles, die hem plotse ling in goede doen brengt. De regie is in banden van Werner Jacobs. Als weekfilm in, Monopole. DE HELD PERSEUS Onder de titel ..Perseus de Onoverwin nelijke" geeft Monopole een historische fantasie over de Griekse held Perseus, de verloren zoon van koningin Danaë, in clusief mensenetende draak en de godin Medusa, die haar slachtoffers in steen verandei-t. Ondanks deze fatale machten en do tegenstand van onverschrokken en meedogenloze vijanden weet Perseus ten slotte te overwinnen. Hij wreekt de dood van zijn moeder en sluit tenslotte Andro meda, de dochter van koning Acrisius als overwinnaar in rijn armen. Monopole, matinee zo. en wo. MONDO CANE I In de bekende veelbesproken film Hon do Cane geeft de Italiaan Gualtieio Jace- pettï op het eerste'gezicht blijk óf een mensenhater <5f een handige exploitant van menselijke tekorten te zijn, die hij ons samengebundeld voor de voeten werpt met de vooropgezette bedoeling ons te choqueren met deze compromitterende confrontatie. Zijn film „Monde Cane" toont ex cessen in onze samenleving, zowel in de „beschaafde" als in de onderontwikkelde gebieden, die zouden moeten bewijzen, hoe honds onze maatschappij is en hoe mens onterend aardbewoners zich kunnen ge dragen. Maar zoals Frangois Reiehenbach in L'Amérique Isolite" door een aaneenscha keling van vreemde gevallen toch ergens een doorsnee gaf van het Amerikaanse volk, zo bereikt Jacopetti hetzelfde met zijn curieuze reeks afwijkende zaken, die ten slotte alleen maar accentueren wat normaal is en kenmerkend voor de ge middelde mens. Monopole, zaterdagnacht. tijd te baat om iets te nuttigen. Om kwart over negen 'S avonds begon de 5 uur du rende treinreis naar Neath. Bij aankomst ïn Neath, om twee uur 's nachts, bevon den zich de ouders van de Engelse jonge lui en de gastheren van de Schiedammers op het perron; deze la at sten. ontfermden zich hartelijk over hun gasten, Hierna vertrok men naar het voormalige stadhuis van Neath,. waar de jongelui vriendelijk werden verwelkomd, door Mister Bailey, secretaris van de jeugduitwisselingaorga- nisatie in Neath. Hoewel de jongelui vermoeid arriveer den. waren velen zondags al weer vroeg uit de veren om stad te verkennen. De jeugdige gastvrouwen en -heren toon." den. de Schiedamse vakantiegangers diver se karakteristieke bezienswaardigheden van de stad Neath. Het plaatsje is met circa 30.000 inwoners ongeveer anderhalf maal zd groot als Schiedam, Hoewel veel huizen nog niet zo lang geleden gebouwd rijn, treft men er geen flatgebouwen aan en ieder huisje is verschillend van het an dere. Een woningnoodprobleem is er in Neath beslist diet. Men beschikt nog over voldoende bouwgrond. De wegen en stra ten door Neath zijn erg verschillend. Een horizontale straat kan plotseling verande ren in hellend of steil, waar een auto slechts met zwaar ronkende motor tegen op kan komen. In de loop van de zondag arriveerden de buitenlandse jongeren uit Zweden en Frankrijk. De groep uit Duits land was zaterdagavond als eerste gear riveerd en maandagavond kwam. als laat ste na twee dagen reizen de Italiaanse groep aan. De treinen schijnen hier zelden volgens de dienstregeling te rijden. Alle groepen, uitgezonderd de Italiaanse, arri veerde» met minstens drie kwartier ver traging. "MAANDAGMIDDAG WERDEN de vier tóen aanwezige groepen in de Gwyn Hall ontvangen door de burgemeester van Neath, Councellor I, G. Tallamy J. P. De burgemeester, een. indrukwekkend uit ziende, doch zeer vrïndelijke man, 2ei In zijn welkomstrede o.m. zeer verheugd te zijn voor de eerste maal vijf groepen in zijn stad te mogen ontvangen, hetgeen voor hem een bewijs was, dat de idee van de internationale jeugduitwisseling een goed onthaal vindt in andere landen, De eerste burger van Neath sprak verder de hoop uit dat de banden, die in de ko mende twee weken zullen ontstaan, zullen uitgroeien, tot blijvende internationale vriendschap. Na de burgemeester kwamen achtereenvolgens de Duitse, Zweedse, Ne- aan het derlandse en" Franse leiders woord. Om drie uur 's middags gingen de vier groepen wandelend naar het in aanbouw zijnde nieuwe stadhuis. Het gebouw, dat nog fn de steigers staat, is omvangrijk en modem. Te-modem, volgens de me ning van enkele jongeren uit Neath. Hier na vertrokken de tweeënveertig jongelui met twee bussen van de Western Welsh Coaches voor een korte rit door Neath. Het heuvelachtige landschap bleek een in teressant schouwspel voor de jongeren. Vanaf de top van' een heuvel, waar men voor een poosje de bus verliet, had men een fraai gericht op de pittoreske huisjes en de uit de 13e eeuw stammende abdij van. Neath. Deze in verval geraakte ruïne, die men wil gaan restaureren, was een van de eerste scholen in Neath. Het bezoek aan het zwembad dot hierna volgde, was voor iedereen een welkome verrassing, alhoewel men niet lang in het water bleef. Slechts de Schiedamse groep met de leider in haar midden, haalde haar hart op in het verfrissende bad. In de restauratie van het zwembad, werden de jongelui onthaald op gebak, chips en limonade. De welkomparty des avonds werd voor de meeste jongelui een desillusie. Vier vreselijk behaarde jongens, aan wie de taak was dansmuziek voort te brengen, wisten alleen maar oorverdovende gelui den uit hun instrumenten te halen, waarop het onmogelijk was te dansen, met Uit zondering dan van de „shout", een op zwepende dans, waardoor men na tien mi nuten uitgeteld is. Ondanks dat schijnen de Schiedammers zich best te amuseren. Veel kontakt met de andere groepen is er nog niet. De meeste zoeken steeds weer de Engelse jongelui op, die de laatste twee weken in Schiedam waren en waarmee nu een hechte band is. Het zal misschien een dag of twee duren, voordat men kan spreken van verbroedering tussen de buitenlandse jongeren. Dat deze komt, staat nu al vast. woed liefhebber is. Dit is ook te zien aai de tekeningen etc., die thans bij Wiegman te zien zijn. De jacht vormt het onder- werp van het geëxposeerde werk, w.o. v«- le studies over rendieren. In de gouaches is duidelijk weergegeven het stille, ge' spannen moment, waarop het wild ver ontrust luistert met als tegenhanger, da wilde vlucht der opgeschrikte dieren. SCHIEDAM -Zaterdag 21 augustus zal het vijfenvijftig jaar rijn geleden, dat ds. K. de Bel uit Tweilo in de provincie Gelderland werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Te Schiedam was hij mede één van de oprichters van het hervormd rusthuis. Tij dens zijn langdurige ambtsbediening ajj predikant van de hervormde gemeente \an Schiedam was hij voorzitter van d« cïassicale zendingscommissie in de clas sis Rotterdam; (tot de invoering van d« nieuwe kerkorde van de Nederlandse Her vormde Kerk op 1 mei 1951, toen de nieu we classis Schiedam werd gevormd, res sorteerde de hervormde gemeente vaa Schiedam onder de classis Rotterdam) voorzitter van de plaatselijke afdeling Schiedam van het sanatorium „Zonneglo ren" te-Soest en redacteur van de Schie damse Kerkbode. KETHEL Kinderen en lucifers vor men een combinatie, die soms ernstigs gevolgen heeft. Dit ondervond gistermid dag de landbouwer P. Olsthoorn aan dt Polderweg. Op een gegeven moment zag men vanuit de woning, dat een hooiberg in brand stond. De vlammen lekten aan het losse hooi aan de buitenkant van d* hooiberg en kwamen ai spoedig in aanra king met de rietbedekking van de kap. Daarmee is dan meest het lot van een hooiberg bezegeld. De Kethelse en de Polderse brandspuit was spoedig aanwe zig. Pogingen om met een schulmblusser het vuur te bedwingen waren gefaald. De hooiberg stond slechts enkele meters van de boerderij, de wagenschuur en de stal len verwijderd, maar de brandweer kon, omdat er geen wind stond, de schade aan deze gebouwen tot een minimum beperken. Het hooi werd uiteengehaald en het vuur is met water gesmoord. De hooiberg ts uitgebrand, maar voor de rest is de sdia- de gering; zelfs van het hooi is nog een deel te gebruiken. Oorzaak was dat een kleine jongen met lucifers had gespeeld. De Schiedamse brandweer was aanwezig o.l.v. de heer Kelizekamp. De schade komt voor rekening van de Coöperatieve Brand- verzekeringsmaatschappij Kethel en Om; streken. Wie het Nieuwsblad leest weet van a/fes het meest Te koop van particulier Leeg te aanvaarden. Bommelsestraat 30, Schiedam. Te bezichtigen zaterdag tussen 3—5, telefoon. 070-662159. SCHIEDAM Het is dde laatste maan den wat stil geweest rondom de bouw an de Sporthal, maar binnen niet al te lange tijd zal het rondom de bouwplaats gonzen van bedrijvigheid. Dit verzekerde ons althans de heer Balmers, de aktieve directeur van de Sporthal. Dat het er stil geweest, heeft twee oorzaken, ïn de eerste plaats moest de beer Bolmers wor den opgenomen in hel ziekenhuis en in de tweede plaats vormden de vakanties een remmende factor. Dc heer Eolmers Is nu hersteld en de vakanties zijn ten einde. Niets is er meer dat remmend zou kunnen werken op de bouw van de in Schiedam zo nodige sport bal, temeer daar twee weken geleden de vereiste vergunningen uit Den Haag zijn binnen gekomen. Natuurlijk zijn er voorbereidende werk zaamheden verricht op en rondom de bouwplaats, maar spectaculaire voortgang is er nog niet geboekt. Daar zal nu heeJ snel verandering in komen, aldus de heer Bolmers. Tal van materialen zi;n ai aart' gevoerd en het ijzer van de staalconstruc tie prachtig bewerkt door de firma Kraye- ma, ligt op de bouwplaats te wachten tot het geplaatst zal worden. „Als dat een maal gebeurd is, gaat het hard," aldus de heer Bolmers, die hoopt dat als <le bouw eenmaal goed van de grond komt en de Sporthal zichtbaar realiteit begint te worden, dit de Schiedamse sportlui er toe zal aansporen, zelf een handje te kó men helpen. Kommlezenlaan Schiedam Telefoon 151311 vraagt voor de afdeling Boekhouden een Haar werkzaamheden zullen hoofdzakelijk bestaan uit de controle op "de debiteuren en crediteuren. Voor deze zelfstandige funktie zoeken wij iemand die in het bezit is vaa het Mulo-diploma, vlot kan typen en tevens in deze werkzaamheden ervaring heêtt Tevens is er plaats voor een voor lichte administratieve werkzaamheden, Leeftijd 16 ft 18 jaar. Verdien zelf je bromfiets, fotoapparaat enz. door ,en krantenwijk ;e nemen bij het Rotterdamsch Nieuwsblad, Zo'n krantenwijk is tevens leerzaam. Je leert met mensen omgaan, de waarde van het geld kennen en je studie behoeft er niet onder te lijden. Zij, die interesse hebben worden verzocht, zich persoonlijk tc komen melden. Rotterdamsch Nieuwsblad Brocrsvest 3 Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 2