HQTTERDAMSCH 1EUWSBLAB Plan voor woningwetwoningen met centrale verwarming Nieuw gebouw Kamer v. Koophandel is aanwinst voor Vlaardingen waardering en bedrijfsleven Vele blijken bij overheid van Voorstel tot sluiting van zeevishal per 1 januari Poortugaaï en het geslacht Van Vollenhoven KLACHTEN TIJDELIJKE HUISVESTING DUURDE NEGEN JAAR „Dakloos" sinds sloop Handelsgebouw Met de bus naar Telstar—Feijenoord Voorlichting in Holy J. v. cl. Steen mei pensioen Nieuws uit Riioon Gcd, Staten op bezoek Agenda Dit jaar nog geen schip aan de markt PATRIMONIUM GAAT ROUWEN M HOLY Gouden predikant ivordt 80 jaar Goed voetbal in Maassluis Rhoonse kinderen met zwemdiploma m Hoofdagontschap e» Redactie: ,YIAARQINGEN, Sm. Havenstr. 1 -Tel. 3229 Redactie: TeL 3433 over bezorging: Vlaardingen: 18.30 tot 19.30 uur: Insulindesingel 33 - Telefoon 6637 Nadat zij ruim negen jaar „tijdelijk" gehuisvest was geweest in een voor afbraak bestemd pand, heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas woensdagmiddag- haar nieuwe gebouw aan de Hoflaor. officieel in gebruik genomen. De opening geschiedde door de voorzitter van de Kamer, de heer C. H, Buscbmann, die in ok tober zijn functie neerlegt en dus zijn vrijwel laatste officiële handeling ais Kamervoorzitter verrichtte. De openingsbijeenkomst met ongeveer 120 genodigden werd gehouden in de zaal Harmonie en daarna wandelde het gezelschap naar het nieuwe gebouw. Daar onthulde een kleindoch tertje van de heer Buschmann, de achtjarige Carolientje Busehmann, een bronzen vignet boven de ingang, die door de Rotterdamse kunste naar J. Bosman werd gemaakt naar het embleem van de Kamer, vol gens een ontwerp van J. Gutterswijk. Met deze onthulling was de weg vrijgemaakt voor een bezichtiging van het nieuwe pand, dat een pretti ge en goed verzorgde indruk maakt. Tn de zaal Harmonie kon de beer Busch mann vele .genodigden begroeten, waar onder vertegenwoordigers van het minis terie van Economische Zaken, burgemees ters van gemeenten uit het district van de Kamer, de kantonrechter uit Schiedam, directeuren van telefoon- en postdistrict en van de economische controledienst, voorzitters en secretarissen van zusterfca- mers, veie vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, architecten, aannemers en natuurlijk leden en oud-leden van de Kamer. In zijn toespraak memoreerde de heer Buschmann, dat de Kamer op 1 april 1922 door haar eerste voorzitter, de heer Van Linden van den Hcuvell, geïnstalleerd werd m het Handelsgebouw, dat echter al spoedig verzakkingsverschijnselen begon te vertonen, die er toe leiden, dat de ge meente Vlaardingen zich verplicht zag alle huurders per 1 juli 1956 de huur op te zeggen wegens gevaar van instorting. D« gemeente stelde voor onderdak van ..zeer tijdelijke aard" het pand Schiedam- seweg 49 ter beschikking en het bestuur van de Kamer is zeer erkentelijk voor de lankmoedigheid van. het gemeentebestuur, die het mogelijk maakte dat deze zeer tijdelijke oplossing ten slotte ruim negen jaar dienst heeft gedaan. Het zoeken van vervangende huisvesting bleek namelijk een moeizame aangelegenheid. Ruime en representatieve panden 2ijn in Vlaardin gen niet dik gezaaid en de Kamer slaagde er dan ook niet in er oen te kopen of te huren. Ook de plannen om met anderen samen een nieuw pand te bouwen bleken aanvankelijk onuitvoerbaar tot omstreeks 1958 een vruchtbaar contact groeide met de Twentse Ban, die de grond op de hoek van de Schiedamseweg en de Hof- laan had gekocht voor de bouw van een nieuw kantoor. Uit het contact groeide het plan. dat nu werkelijkheid is geworden, de bouw van een groter pand, waarin naast de bank ook de Kamer van Koophandel èn de apotheek Walraven huisvesting zullen vinden. Er waren echter vele moeilijk heden te overwinnen. De rijksgoedkeuring werd in maart 1960 gevraagd en pas twee jaar later verleend. In mei 1982 kon een symbolisch begin met de bouw gemaakt worden maar het werk kwam pas na de bouwvakantie van dat jaar goed op gang. In april 1963 werd de eerste paal geslagen en in augustus vorig jaar bereikten de bouwers ondanks vele moeilijkheden het hoogste punt. Voorzitter Buschmann toonde zich uiter aard verheugd over het feit, dat de Kamer nu haar nieuwe kantoor in gebruik kon hemen. Het biedt een fraaiere en betere zij het zeker niet overdreven ruime huisvesting dan het tijdelijke onderko men kon geven. Voldoening geeft het ge bouw ook omdat het als „bescheiden nieuwbouw", zoals de heer Buschmann het uitdrukte, een verfraaiing betekent van een belangrijk centraal punt in de stad. De heer Buschmann verzuimde niet zijn dank uit te spreken jegens allen, die hun medewerking aan de bouw hebben gege ven en hij hoopte dat de Kamer haar taak als dienend en voorlichtend orgaan ten dienste van het bedrijfsleven in haar nieuwe tehuis beter en efficiënter zal mogen voortzetten tot profijt van over heid en bedrijfsleven. De voorzitter besloot zijn toespraak met een persoonlijke wens, zoals die in het kernachtige oud-Nederlands van onze voorvaderen voorkomt op de gevel van ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD-- DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965' De supportersclub Feijenoord gaat met bussen zondag naar de wedstrijd Telstar Feijenoord. Vertrek van cafetaria Smit, Stationsstraat. Vlaardingen, 10.30 uur. Busreis voor leden f3,75, voor nïet-leden f 4,50. Entree-bewijzen van f 2,- en f 4,- in de bus voorradig. Aanmelden cafetaria Smit. Stationsstraat 101, tel. 2434. Bij het gemeentebestuur bestaal de in druk. dat de bewoners van de nieuwe wijk Holy behoefte hebben aan voo: lich ting over hun wijk. over de hele Ktad en over de mogelijkheden, die daarin te vin den zijn. Om in deze vei onderstelde be hoefte te voorzien zal. voorlopig bij wijze van proef, in wijk Iloly een gemeentelijk inlichtingenbureau geopend worden. Dai bureau wordt gevestigd in het schoolge bouw aan de Sperwerlaan en het is. te beginnen op 9 september, elke woensdag- avond van half acht tot half tien geopend. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is met ingang van 1 september eervol ontslag verleend aan de heer J, van de Steen, tuinman le klas bij de gemeentelijke plantsoenendienst. De heer Van der Steen is sinds 17 juni 1913 onafgebroken in dienst van de gemeente Vlaardingen geweest. Dinsdag, 31 augus tus, "s middags \ier uur, is er in Triangel een afscheidsbijeenkomst, CJV-BIBLIOTHEEK De eerstvolgende uitlening van boeken is bepaald op 3 september in het Her vormd Centrum en voortaan op elke vrij. dagavond van 7.158.45 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Diana Antonia Hendrika, d.v. J. Dits en M. Buckers; Eduard Marinus, ü-v. E. M. "t Westende en G. C. M, Knep- pers; Bemhavd Pieter, z,v. W. Abeïskamp en F. M, Birkhoff: Laureniius Joseph, z.v G. A. de Ben en M. Th. F. Franke; Anne Leendert. z.v. L. Mounk en M. P. Voor bergen. Ondertrouwd: Jacob Rietdijk, 25 jaar en Baatiaantje E. van den Berg, 22 jaar. Van de middenstandsverenigingen in Maas sluis kreeg de Kamer reproducties van oude prenten voor de vergaderzaal cn de zustervereniging op Voarne en Putten en Rozenburg schonken een portret van H. M. de Koningin, dat een ereplaats kreeg in de vergaderzaal. De gezamenlijke Kamers in Zuid-Hol land boden een wandkleed aan voor dc bestuurskamer: het Borgstellingsfonds voor de Beneden-Maas schonk kristallen asbakken en de in de Kamer vertegen woordigde organisaties van werknemers offreerden enkele waterstellen voor dc vergaderzaal. De beeldhomver Chris Elf- fers vervaardigde een voorzittershamer, die het geschenk vormde van de architee- tenmaatschappij Fledderus en Van Veen, die voor het ontwerp van het gebouw zorgde. De aannemer was de firma L. de Koning uit Rotterdam, de N.V. Frits M. Beukers uit Schiedam installeerde de centrale ver warming en de ventilatie-apparatuur voor vergaderzaal cn kantoorruimte. De elec- trisehe installatie werd verzorgd door de N.V. Installatiebedrijf Boogaard, alhier. Hel college van gedeputeerde staten van Zuid-B illand zal maandag een v erk- bezoek brengen aan Vlaardingen. Er staan enkele besprekingen van zakelijke aard op het programma en verder een bezoek aan de Beneluxtunnel in aanbouw. DONDERDAG Luxer. 3 uur Buffalo Bill, held van het Wilde Westen (14* jaar). Stadsgehoorzaal, 3 uur, Eddie op het spoor oer Verdwenen vrouwen (14 jaar)- een gebouw ergens in het noorden van ons land: „Dit huys stae, tot een mier de see pants [uit sal suypen En dat een scftiltpad saï om heel de wereld Icruypen". Burgemeester mr. J. Heusdens, sprekend namens het Vlaardingsc gemeentebestuur, zeï o.a. verheugd te zijn over het feit, dat de Kamer in Vlaardingen. gevestigd is. Hij noemde het ook gelukkig, dat de Kamer na de bezettingstijd haar zelfstandigheid heeft gekregen en niet een bijkantoor is gebleven van een provinciale kamer. Als zelfstandige instelilng kan zij veel beter de belangen van het bedrijfsleven in haar gebied behartigen. Burgemeester jbr. T. A. J. van Eijsinga van Hellevoetsluis was woordvoerder van het district bezuiden dc Nieuwe "Waterweg en de voorzitter van de Haagse Kamer, de heer W, van Geleuken van de Brugge te Hunsel sprak namens de samenwer kende Kamers in Zuid-Holland, GESCHENKEN Bij de opening van het nieuwe gebouw voor de Kamer van Koophandel zijn van verschillende zijden vele geschenken aan geboden. Zo gaf een groot aantal bedrijven in het district van de Kamer, een collec tief geschenk, bestaande uit de taf cis in de grote vergaderzaal en de bestuurska mer, de bronzen plastiek in de voorgevel, een in hout bewerkt embleem voor de vergaderzaal en een versiering in dc ka mer van de secretaris. De namen \'an de schenkers zijn opgenomen in een speciaal album. De aanbiedingen geschiedde door de heer G, B. H. Niestadt, voorzitter van het departement Vlaardingen-MaassluLs van de Maatschappij- voor Nijverheid en Handel. De gemeente Vlaardingen schonk een kleurig glasraam van de kunstenaar Ger van ïersel, dat een plaats kreeg in de wand van de ontvangsthal en de gemeente Schiedam een reproductie van. een oude kaart van het gebied der Kamer, welke kaart dient als versiering van de bak stenen wand Sn de grote vergaderzaal. In een bestuurskamer staat een kristallen kunstvoorwerp van de gemeenten op Voorne en Putten en Rozenburg en de gemeente Maasland schonk een sigaren doos voor ue bestuurskamer. Een vaas in de secretariskamer is een geschenk van de voorzitter en de wand versiering in de ontvangsthal boven van de secretaris, terwijl het personeel de koperen klok in de hal aanbood. De ge zamenlijke banken in het district schon ken enkele decoratieve plantenbakken en zowel de Vlaardingse als de Schiedamse Middcnstandscentrale schonk een klok. 0 DiL bronzen embleem, vervaardigd door de Rotterdamse kunstnaar,J. Bosman, siert de gevel bouen de ingang van het nieuwe kantoor van de Kamer van Koophandel. Het stelt voor MercuHuss de god van de handel, voor eert rad, symbool van de industrie. Nadat in de Vlaardingsc gemeenteraad al vele malen Is gesproken over de gang van zaken in de zeevishal, waar steeds minder schepen hun vangsten kwamen brengen, hebben burgemeester en wethou ders. de raad nu voorgesteld de vlshal met ingang van 1 januari 3966 te sluïteo. Dit besluit Is genomen op grond van hfct Celt, dat dit jaar nog geeu enkel schip zij" lading aan VJaardings zeevishal heeft ge lost, terwijl vorig jaar slechls twaalf sche pen hierheen kwamen, waarvan de lading in totaal nog geen f 51.000,- opbracht. De smiling au de gemeentelijke zee\ is- hal iz een Jogisch gevolg van dc ontwikke ling in de tisserij. die zich meer en meer concentreert op de visserijhavens aan dc kust, \anwuar net transport landinwaarts grotendeels per as geschiedt. Bij de oc- gi'otingsbehandeling in no\ ember \orig jaar Is deze kwestie eveneens aan de or de geweest en burgemeester en Wethou ders hebben toen meegedeeld, dat zij een onderzoek zouden instellen naar de beteke nis van de zeevisserij voor Vlaardingen. De cijfers, die uit dit onderzoek zijn voort gekomen. zijn al geruime tijd bekend, maar het college beeft niet de publicatie gewacht, tot het ook met een voorstel kon komen cwer het al dan niet voortbestaan van de zeevishal en daarvoor moest, eerst de ontwikkeling in 1965 worden afgewacht. De cijfers en het ontbreken van voldoen de belangstelling bij de reders voor de vis- hal hebben nu geleid tot het voorstel de exploitatie te staken. Het ingestelde onderzoek toont aan, dat de zeevisserij nog wel degelijk van beteke nis is voor het economisch leven in Vlaar dingen, maar daarin neemt de zeevishal een te verwaarlozen plaats m, zodat de ex ploitatie stop gezet kan worden zonder dat aan de belangen van de zeevisserij afbreuk wordt gedaan. Daarentegen bestaat er van de zijde van het bedrijfsleven wei belang stelling voor het gebruik van de hal, zodat het college bereid is daarover met gega digden besprekingen te beginnen. U-imoniums Woningen", die een plan heeft Burgemeester en wethouders hebben du raad voorgesteld de vereiste mede werking te verlenen aan de Vereniging tot verbetering der volkshuisvesting „Pa trimoniums Woningen", die een plan heeft loor het bouwen van 84 woningwetwonin gen met 48 garages in de wijk Holy, Deze woningen tullen voor tien worden van centrale verwarming; de stichtings- kosten xij» berekend op ruim f 2,4 mil joen en de gemiddelde weekhuur op f 26,35. Daarbij komt dan nog gemiddeld pet woning f 3,643 per week voor vaste lasten van de verwarming en f 3,05 aan brandstofverbruik. De garages zullen f 7,40 huur per week moeten opbrengen- Het bouwplan is voor Patrimonium ge maakt door het Rotterdamse architek- tenbureau H. Sutterland en het omvat drie bouwblokken in. drie woonlagen op een onderbouw. Ze zullen verrijzen in dc zuidoostbuurt van Holy, langs diï Taling- slraat, de Sperwerlaan en de Wielewaal straat. Het hele complex zal 40 drieka merwoningen bevatten, 40 vierkamenvo- tringen, twee vijfkamerwoningen, twee zes kamerwoningen en 48 garages en de bouw In het dezer dagen verschenen mede delingenblad van de Hervormde gemeente van Poortugaaï wijst de bekende historie- vorser, de heer G. J. Vermaat, op een. artikel in het maandblad van het Ko ninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en wapenkunde ,,De Nederland- sche Leeuw", getiteld „De voorouders van Pieter van Vollenhoven. Een vermeldenswaardige bijzonderheid uit dat artikel is, zegt de heer Vermaat, dat Pieter van Vollenhoven op vijf ver schillende manieren afstamt van dezelfde voorouder en dat deze een Poortugaler was. Hij heette Doen Beijenszoon en over leed in het jaar 1452, Niet vermeld in dat artikel is, dat hij een zoon was van Beije Beijenszoon, die in het jaar 1395 vermeld wordt als pachter van tand van de heer van Putten. Hij overleed vóór 8 juni 1408 en zijn ouders waren Beijen en Lijsbeth, 2ij waren weer tijdgenoten ran één van de andere voorouders van Pieter van Vollenhoven: de ridder Wil lem Cuser. Laatstgenoemde overleed in het jaar 1355 en van hem stamt niet al leen Pieter af, maar ook prinses Mar griet, Het bestaan van Doen Beijenszoon en. zijn geslacht is bekend gebleven doordat zij aan de Hervormde Kerk van Poortu gaaï verschillende z, g. jaargetijden ge maakt hebben, de laatste op 6 januari' 1513 door zijn kleinzoon, ook Doen Beij enszoon geheten. Negen jaargetijden staan op naam van dit geslacht en zij zijn al-1 le opgetekend in een register wat in het kerkelijk archief berust. Het maken van deze jaargetijden heeft o. a. tot ge volg gehad, dat het nageslacht van de i laatstgenoemde Doen Beijenszoon (overle den vóór 17 december 1515» gedurende ongeveer drie eeuwen werd ingeschreven een register „Geslachtsboom" ge naamd. Verschillende onderzoekers zijn er met behulp van genoemde gegevens in ge slaagd de namen van zijn betovergroot ouders te vinden. Zij hebben deze in ver schillende artikelen gepubliceerd, waar bij ook de grafsteen één hunner, Jan Doenszoon (steen 14 in de noorder2ijbeuk van de kerk). Op deze zerk is afge beeld. het wapen van het geslacht: een zittende vos. Met gebruikmaking van de ze gegevens bestaat dus de mogelijkheid om de afstamming van Pieter van Vol- lenboven op te voeren lot ongeveer 1350 en daarmee zover in de geschiedenis te rug te gaan, als slechts zelden In burger lijke geslachten mogelijk is. Ook hebben verschillende leden van andere geslach ten, oorspronkelijk afkomstig uit Poortu gaaï, en nu verspreid over ons gehele land en daarbuiten, hun afstamming we ten op te voeren tot diezelfde voorouders. De heer Vermaat merkt nog op. dat ge slachtsnamen in die tijd hoegenaamd niet voorkwamen. Zo zijn de namen van de leden van genoemd geslacht bewaard gebleven en is daarmee één van de doel stellingen van de stichters van de jaar getijden tot op de huidige dag bereikt, namelijk dat de jaargetijden zouden die nen „ter eeuwige memorie". De bewaarde kerkelijke bescheiden heb ben de mogelijkheid geopend om het bo venstaande te bereiken en daarmee heeft het archief van de Foortugaalse kerk in kringen van geslachtskundigen een ze kere vermaardheid gekregen en zijn be staansrecht bewezen. Mede door de doop boeken, die vanaf het begin der reforma tie (1583) zijn bev.-aard gebleven (nu in het Algemeen Rijksarchief te 's-Graven- hage) is het mogelijk om verschillende bijzonderheden te weten te komen van oude Poortugaalse geslachten. Om het in zijn artikel gestelde te il lustreren, vermeldt de heer G. J. Ver maat van een kerkganger uit de Ver enigde Staten, die vorige maand de dienst in Poortugaaï meemaakte. Het was de heer A. Hoogewerfl. die kwam om de grafzerk te zoeken van een voorvader, die in dc Poortugaalse kerk begraven is. Omdat de steen nog goed leesbaar is, was deze weldra gevonden. Het was de zerk in het noorderdwarspand van Wil lem Heijndericksz. Hoogewerff. die gedu rende 44 jaar schout van Poortugaaï was en op 15 mei 1858 is gestorven in de leeftijd van 79 jaar en vier maanden. Daama kon met behulp van verschillende gegevens uit het archief de juiste fami lieverwantschap worden vastgesteld. kan geschieden uil het woningbctuwconiin- gent 1963. De combinatie van N. V. Bouwbedrijf Gebr, Groeneweg en N. V. Aumemingsbedrijl v-h C. Spee te Rotter dam heeft een aanvaardbare offerte ge daan voor uitvoering van het plan. zo zeggen" B. en W in de toelichting bij hun voorstel. Aan de raad wordt in over weging gegeven Patrimonium voor uit voering van dit bouwplan een voorschot U verlenen van len hoogste S 2.419,924 en aan het rijk voorschotten te vragen voor stiebtings -er> grondkosten. Ook zal voor de exploitatie de jaarlijkse rijksbij drage aangevraagd moeten worden, wel ke bijdrage dan ook weer ter beschik king van de bouwvereniging zal komen. Ds. E. J. van Voorst stond ook te Numansdorj) Zondag was het vijftig jaar geleden, dat ds, E. J. v«an Voorst uit Renswoude werd bevestigd als predikant in de Gerefor meerde Kerken in Nederland en 8 sepiem-, bei a.s. hoopt hij tachtig jaar te worden, Ds. Van Voorst werd te Renswoude ge boren. Hij bezocht eerst het gereformeerd gymansium te Zetten en studeerde daarna aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij op 24 februari 1914 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Van Voorst twee maanden later na prae- paratoir examen door de classis Amers foort was beroepbaar verklaard in de Ge reformeerde Kerken in Nederland werd hij op 22 augustus van het daaropvolgend jaar door nu wijlen ds. G. Doekes. toen nog predikant te Nieuwdorp. bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerken var Driewegen en Borssele op Zuid Beve land. Op 5 mei 1918 verwisselde de jubila ris deze kerk met die van Numansdorp en op 19 december 1920 werd hij door zijn ambtsvoorganger, nu wijlen ds. J, H. Hout zagers. aan wie met ingang van 1 oktober 1918 emeritaat was verleend, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Kootwijk, Deze gemeente diende ds. Van Voorst tot 1 mei 1952, toen hem op ruim zesenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat heeft ds. Van Voorst nog enige tijd te Kootwijk pas toraal werk verricht. Naderhand vestigde hij zich te Ede, vanwaar hij enige jaren geleden naar Renswoude verhuisde. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Gereformeerde Kerk van Kootwijk heeft ds. Van Voorst vele bestuursfunc ties en deputaatschappen vervuld en zit ting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. in de classis Apeldoorn deputaat ad art. 13 en 19 van de kerkorde, deputaat voor de inning van collecten, examinator symboliek, vele ja ren voorzitter van de scholen te Kootwijk, penningmeester van het militaire tehuis Generaal Schoch" te Nieuw MiUingen en bestuurslid van de afdeling Garderen- Nieuw Milllngen van het Nederlands Bij belgenootschap. Te .Kootwijkerbroek gaf ds. Van Voorts in 1921 mede de stoot tot de oprichting van een meisjesvereniging. Tij dens zijn ambtsbediening als predikant van de Gereformeerde Kerk van Kootwijk werkte ds. Van Voorst mee aan de instituë- ring van de zelfstandige Gereformeerde Kerk van Kootwijkerbroek op 1 november 3935. Het onderzoek naar de betekenis van de visserij voor Vlaardingen had betrekking op het kalenderjaar 1963: bij het onder zoek werden zes rederijen betrokken en 23 handelsondernemingen. In totaal hadden de rederijen in het onderzoekbaar 23 sche pen regelmatig in de vaart. Die schepen hebben in het onderitoekjaar in totaal 165 keer In Vlaardingen gelost; naast deze aanvoer werd bovendien zoute haring per auto of per schip aangevoerd. De totale besomming van de 23 schepen bedroeg f 7.983.768. In Vlaardingen werd aange voerd voor f5.347.760 aan zoute- en voor 1121,030 aan verse haring. De 23 schepen hadden met eikaar 303 bemanningsleden, waarvan 41 uit Vlaar dingen en 262 van ciders. Zij ontvingen aan loon resp. f251.882 en f2,381.237. Behalve de bemanningen van de sche pen hadden de rederijen verder nog ge middeld 127 man personeel uit Vlaardin gen in dienst (loon f657.738) en 17 van el ders if 199.4091. Bovendien bedroeg het aantal losse personeelsleden uit Vlaardin gen gemiddeld 90 if 1H.907) cn het aantal v i o u wen 12 t 24.075 Handelsondernemingen, die rechtstreeks hun bestaan aan de visserij ontlenen, had den samen 339 man (Vlaardings) perso neel in dienst, die f 1.B97.890 aan loon oot- vingen. In totaal ontving Vlaardings per soneel dus f 2.945.492 erj personeel van el ders f .2490,946, Dc rederijen verstrekten samen op drachten aan Vlaardingse leveranciers tot een bedrag van f 1.776.8Ï0 en de handels ondernemingen deden dat voor eeij waar de van f $30.486. wat hel totaal bréngt op f 2.427.296, De handelsondernemingen als onderdeel van rederijen hadden samen een omzet van f 2,211.253 en een export ter waarde van tl.802.704. De omzet der andere handelsonderne mingen bedroeg 117,628.482; zij deden in Vlaardingen aankopen voor een waard# van f 6.739.406 en voerde» voor f 12.556,55S Woensdagavond" heeft Excelsior te Maas sluis tegen Holland Sport een zeer goede en nuttige oefenwedstrijd gespeeld. De Hagenaars hadden kennelijk iets goed te maken x*an de grote nederlaag van zater dag j.l. tegen Xerxes, zij waren dan ook met niet minder dan 8 eerste elftal spelers naar .Maassluis gekomen. Het was een fraai^.&edstrijd, waarvan de eerste helft zich kenmerkte door eeu gelijkopgaand» strijd, waarin. Excelsior prima partij gaf, waartegen Holland Sport niet direct ver weer had. Zo kon het gebeuren, dat de tricololfen in de 9e minuut aan een voor- Sprong; kwamen. Rechtsbinnen F. v. d. Burg passeerde op ouderwetse wijze enige tegenstanders en loste van ongeveer 20 me ter afstand zo'n- harde kogel. De bal heeft doèTnian Lourens zeker niet gezien en hoog verdween hij in de touwen 1—0. Holland Sport probeerde gelijk te maken maar de verdediging van Excelsior, met spil Den Boer aan het hoofd, hield goed stand. Excelsior kwam zelfs op 2—0 te staan, toen in de 16e minuut F. v. d Burg listig een voorzet gaf, waarvan A. v. 't Hooft (rechtsbuiten) gretig gebruik maak te. Doelman Lourens kreeg geen kans. 3n de 25e minuut schoot linksbuiten De Letter met een goed schot, onhoudbaar voor keeper Geurtsen, de stand op 2—1. Het zag er naar uit dat dit de ruststand zou betekenen, maar in de laatste minuut maakte linksback J. v. Hoon onnodig hands en de toegestane penalty werd onberispe lijk door rechtsbinnen Piet de Vries benut. In de tweede helft bleef Excelsior goed partij geven, maar Holland Sport kwam toch meer in de aanval en had zoals be grijpelijk grotere technische kwaliteiten! In de 18e minuut resulteerde dit in een doelpunt van de Portugees Coutlnbo (23). In de 34e minuut werd het door midden voor ZuLderwïjk 2—4, hetgeen ook de eind stand zou betekenen.' De talrijke toeschouwers hebben kunnen genieten van een op hoog peil staande wedstrijd. Opstelling der elftallen:' Excelsior: doel, Geurtsen, rechtsachter P, Pleijsier, links- achter J. v. Hoon, rechtshalf P. Wezemer, spil Sj. den Boer, linkshalf Jac. v. Strijen, rechtsbuiten A. v. *t Hooft," rechtsbinnen F. v. d. Burg, middenvoor J. Kracht, linksbinnen P, Berkhout, linksbuiten C. v. Witzenburg. Holland Sport: Doel Lourens, rechtsach ter Teske. linksachter Valkenhof, rechts half Prosraan, spil Visser, linkshalf M. Clavan, rechtsbuiten De Roode, rechtsbin nen P. de Vries, middenvoor Zuiderwïjk, linksbinnen v. d. Berg (na rust de Portu gees Coutinho) en linksbuiten De Letter. In het Rhoonse Instructiebad aan de Zwa- iuwenlaan is gezwommen voor het eerste diploma. Ondanks het koude en regenach tige seizoen kon aan niet minder dan 43 kinderen het diploma worden uitge reikt, dat echter nog maar een begin is van de edele reeks zwemdiploma's en de kinderen werd er op gewezen, dat zij met ijver verder zullen moeten leren om de volgende diploma's eveneens in hun bezit te krijgen. De heer M. C. Bakker, Consulent v. d. Lichamelijke Opvoeding te Rotterdam heeft bij het diploma-zwemmen toezicht gehouden. Het diploma werd behaald door de volgende Rhoonse jongens en meisjes: Manna de Boer, Hans Bellingwout, Carla. Braber, Ella Beyer. Janny Bakker, Rfa v.d. Burg, DIneke van Beek, Peter Baker, Barbara Bouman, Geraldine Beckers, Eric, Dernee, Jaap Groenenboom, Charlotte Tierns. Lydia Trouw, Ad. van Winger den, Andre Heezen, Ad Hameete. Jeanette Hoogendorp, Jacquttlina Hartenhof, Peter de Haan, FJlie Hoegee, Lydi Kruithoff, Betty Kleiwegt. Frankie Krom jong. Ar ja de Klerk, Henry Langeveld. Piet de Lange Jan Vogelaar. Adrie van Veel en. Kees Maris. Erik Masthoff, Trudi Opstal, Maai ke v. d. Pols, Bart Pluymers, Lya Ros malen, Gerda Roos, Willy Smit, Jacqueli ne v. d. Stelt. Peggy Schrijn. Ditta Spiee man, Annie v. d. Stelt, Rika Stórm, John ny v. d. Starre.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1