ROTTEHDAMSCH MAD PW Brandweerkazerne was motief voor uitvoerige debatten Voortaan gemeentegrond slechts in erfpacht Gastarieven gaan wellicht niet omhoog Goede start van TSF Winkels Groenoord zullen eerlijk worden verdeeld RAAD WENSTE UNANIEM EEN BOUWCOMMISSIE Warm afscheidsivoord voor Mr. E. B. Engelsman Vrijg. Geref(els. C. Vonk) wijzen op reële meningsverschillen 1 Andere tariefsverhogingen zijn wel aanvaard KLACHTEN HET BEEN STUF NIEMAND WIL VERTRAGING Slecht iveekend voor de Schiedammers Uit het politierapport at <n AAR ANNEËR TAFEETENNISCOMPETITIE Variété voor het Vegla personeel SCHEURING 1944: Leden van „De Coureur" krijoen conditietraining ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 26 OKTOBER 1065 B 17 Hoofdagentschap en Redactie; SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TE.EFÖOM 268091 over bezorging Schiedam: van 18.30—1.9.30 uur en 's zaterdags van 46 uur Tel. 265828» Vlaarddijk 171 b Uitvoerige aandacht werd gewijd aan een ander „ingekomen stuk", t.w, het programma van eisen voor de nieuwe brandweerkazerne, dat het College van B. en W. aan de Baad Jieeft voorgelegd met de bedoeling, aan de hand van dit programma van eisen een plan te doen uitwerken voor de bouw van een brandweerkazerne op het terrein aan de Breedstraat. Deze gang van zaken was helemaal niet naar de wens van de raadsleden, die meenden dat het plan hierdoor in feite san de zeggenschap van de Raad zou worden onttrokken. De heer drs, J. H- Simons (PvdA) meende, dat niet van te voren vaststond dat de Brandweerkazerne aan de Breedstraat zou moeten komen, de heer H. W. Metaal fKVP) en zijn fractie waren vin oordeel, dat er te grote onzekerheid bestond over de toekomstige plaats van de smederij en de omvang van de werkplaatsen. De heer Simons drong aan op de instelling van een speciale bouwcommissie ter bespreking van het plan bi rijn geheel; eerst daarna is het moment gekomen om een uitspraak te doen over de vraag of het terrein aan de Breedstraat geschikt Is. De heer Metaal wilde zich al even* min meteen over de situering van de nieuwe brandweerkazerne uitspreken en pleitte ook voor de vorming van een bouwcommissie. De heer B. E. Collé (Comm.) preciseerde, dat het tij die bouwcommissie om iete anders ging, dan om het indertijd aangekondigde bouwteam. De heer Simons interrumpeerde daarbij: „ïk heb aan een raadscommissie gedacht, hoor!" "Waarmee die onzekerheid was verdwenen. gemeester en wethouder verder uit. De wethouder zegt: we kunnen niet wach ten: we móeten de grond thans verwer ven en het staat voor de wethouder vast, dat de brandweerkazerne in de Breed straat moet komen. Maar de burgemees- ter wil het plan verder uitwerken en het daarna nog wel eens In de Raad ter sprake brengen. Wethouder Van Schooneveld haakte aan-j stond s op deze opmerking in met een uit voerige .terugblik; er is sedertdien een tijdschema opgesteld en als men 'zich Wethouder Van Schooneveld probeerde het been stijf te houden met een nu of nooit-verklaring: „Dit is voer voor econo men!" zei hij daarbij. Na een uiteenzet ting van ds planoloog Fledderus was diens plaatsbepaling op aandrang van de Raad veranderd in „een plaats reservering'' maar nu „kan ik zeggen, dat de zaak van de brandweerkazerne geen uitstel meer kar. lijden: het college moet zich nu be raden over de architect en zo spoedig mogelijk grond verwerven om deze kazer ne te kunnen bouwen. Indertijd is toege zegd, dat de commissie 'bouwwerken het plan nog zal bezien en verder is er niets over te zeggen.. We kunnen in de open bare Raad niet over alle technische kwes ties gf an praten. We moeten nu komen met de dagd," Maar deze stoere houding was de bur gemeester een beetje te bazig. Hij ver zachtte het standpunt van het College, ge lijk vertolkt door de wethouder, in aan zienlijke mate. Enerzijds meende de bur gemeester er van te moeten uitgaan, dat het programma van eisen rekening houdt met een groei van Schiedam tot 100.000 of 120.000 inwoners, anderzijds meende hij, dat de Breedstraat voor.de deskundi gen toch wel een aanvaardbare plaats is voor een brandweerkazerne, omdat van hieruit alle wijken der stad gemakkelijk kunnen worden bereikt. Het is natuurlijk mogelijk met de bestudering der plannen voort te gaan tot in het oneindige, maar. een beslissing begint nu te dringen i-v.m.. de bouw van het nieuwe stadhuis.Met dit programma van. éiserf in de hand kun nen. B. en W. nagaan, of het plan in de Breedstraat te verwerkelijken is. Zijn we met de plannen verder gevorderd, dan kar het project in een of meer Raads commissies nader worden bekeken. Maar nu moet men het plan niet meer ophou den dan nodig is. Het vertoog van de burgemeester over tuigde nietA De heer drs. J. H. Simbos (PvdA) verklaarde: Niemand heeft een poging gedaan om de plannen te vertra gen, inaar wij moeten met een andere keuze kunnen komen. De enig juiste werk wijze Is een speciale bouwcommissie. B. <n W.. kunnen dan voortgaan met hun stu die en de Raad kan zich inschieten op een basisprogramma,waarbij aan ds orde ko men: de grootte van het terrein en de situering, B. en W, zouden van een com missie van advies, gelijk voorgesteld, slechts steun'genieten. De Raad kan het programma van eisen voor kennisgeving aannemen en het plan in details bespre ken in de bouwcommissie. Ook d® heer H, W. Metaal <KVP) ontkende, dat er sprake was .van vertragende acties; de Raad wil slechts het project van alle kan ten bekijken. Het is onmogelijk vanavond op alle aspecten in te gaan; daartoe is eer. bouwcommissie gewenst, die hele maal niet vertragend behoefte te werken;. De heer B. E. Collé (Comm.) diepte het verschil In het standpunt van bur- dacraan niet houdt komt rrie'n in tijdnood. Dit schema omvat: 1 maart 1965: onteige- ningsplannen indienen. 1 maart 1966: Ko ninklijk Besluit. anno 1967 verwerving van alle eigendommen; eind 1967 de grond moet bouwrijp zijn, Weer greep de bur gemeester in: Het verschil, is aldus te overbruggen wij gaan voort met de be studering der plannen op basis van het programma van eisen. Ondertussen zullen we de vragen van de Raad in commissie verband bespreken. Ten slotte komt dan het plan 'in zijn geheel in de Raad. Ir. C. Boerman (PvdA): betekent dit dan dat de plaats vast staat? Burgemees ter: Nee, dat zou dan ook een vraagpunt zijn. Mr. J. B. Schueler (KVP>: De plan nen zouden kunnen doorgaan, maar dan zal de werkplaats groter moeten worden. Burgemeester: Dat is ook een. van de vraagpunten. De heer B. E.. Collé (Comm): Maar welke commissie wordt dat nu:, het kan betekenen de Commissie Stadsontwikkeling of de commissie Gemeentewerken. Maar wij willen iets anders dan dat. Burgemeester: Wij moeten de. gele genheid hebben om over de vorm van de commissie te spreken. Wij kunnen daar over nu nog geen toezegging doen. Drs.,J. H. Simons (PvdA): Maar de suggestie is dus goed genoteerd? Burgemeester: Ja, dat spreekt van zelf. En met deze afspraak werd dan het programma van eisen inzake de toekom stige Brandweerkazerne voor kennisgeving aangenomen. De verdere ingekomen stuk ken leverden geen moeilijkheden op. Korfbal Ondanks de fraafe weersomstandigheden Is bet voor onze korfballers een vrij som ber weekend geweest. Van de eerste ploe gen heeft alleen O.D.I. een winstpunt bin nen kunnen halen en van de lagere heb ben alleen de Scbiedam-aspiranten twee overwinningen en een gelijk spel geboekt. In de .wedstrijd Albatros—O.D.I. .ging het om de bezetting van de eerste plaats. De winnaar van deze ontmoeting had de ze eer kunnen opeisen, maar het is ten slotte 66 geworden. Het wonderlijke daarbij is, dat O.D.I. met 51 heeft voor gestaan en Albatros daarna met 11 man heeft gespeeld. Desondanks hebben de Zwüjndrechtenaren een. puntenverdeling weten te bereiken. De partijen wogen aan vankelijk goed tegen elkaar op. Na een half uur nam Albatros de leiding en met 11 werd gerust. Na de hervatting liep de stand op tot 5—1 voor de Schiedammers en toen dacht O.D.I. het pleit gewonnen te hebben. Maar het werd 2—5 en 'in de laatste minuten 6—6 dank zij een. voortreffelijke finish van Albatros. De Spartaan kwam in een kort "offen sief tegen Succes met 3—0 voor. en de rust met 31. Na de hervatting heeft Succes alles geprobeerd om een.béter re sultaat te behalen, hetgeen aanvankelijk leek te lukken', maar de verwachte gelijk maker bleef .uit. Er werd juist aan de an dere kant gescoord, waardoor De Spar taan met 4—2 zegevierde. Schiedam heeft aan zijn reisje naar Den Haag evenmin vreugde beleefd. Het Haag se De Raven was vooral voor de rust sterker hetgeen in een 3—0 voorsprong werd uitgedrukt. Het einde kwam met 5-1. Nog een ander punt wérd niet klakke loos door de Raad aanvaard,t.w. de over dracht van grond aan .de N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf Van Straalen en Van der Have uit Rotterdam, om daarop een torenflat té zetten. De heer Ir. C. Boer man (Pv.d,A.) voerde drie bezwaren aan; dat het gaat om verkoop en niet om uitgif te in erfpacht, dat het verkoop aan een Rotterdamse onderneming is en dat de prijs te laag is. Ook de heer Colle (Comm.) verzette zich tegen een ander systeem dan uitgifte in erfpacht. Maar de wethouder Van Schooneveld wist duidelijk te maken, dat .het hierbij ging om een indertijd uitge stelde verkoop en. dat het er aanvankelijk om ging een bouwer te vinden in de vrije sector;' bij de verkoop moest de prijs wor den aangehouden, waarover men het inder tijd was eens geworden. Wethouder Van Kinderen lichtte toe, dat de besprekingen zijn gevoerd in 1961 en dat er toen behoef te was aan bouwen in de vrije sector. Van Een smeulende baal breeuwwerk ver oorzaakte enige consternatie op de Wes terkade. Bewoners van een woonark had den een brandlucht geroken, opstijgend uit een aantal balen, die aan de wallekant waren opgeslagen. De brandweer o.l.v. de heer Putter heeft enkele balen uit elkaar gehaald. Het verradérüjk smeulende vuur werd opgespoord en gedoofd. In beslag genomen zijn de bromfietsen van twee jongelui van ong. 17 jaar, die op de Snelliussingel reden met een snelheid van bijna 50 km. De tweejarige S. Postma, Mathenesser- weg, Rotterdam, is bij de Oudkatholieke Kerk op de Dam aangereden door oen auto, bestuurd door de Schiedammer S. F. K., toen hij de weg overstak. Hij ont snapte een moment aan de aandacht van vader en moeder, die met kennissen ston den'te praten. De automobilist heeft het jongetje, dat een hersenschudding opliep, met zijn vader naar de Dr. Noletstichting gebracht. Zijn wagen had .lichte schade opgelopen. De kentekenplaten DW-41-25 zijn gesto len van een auto, die zaterdag op .de Broersvest geparkeerd; stond- De eigenaar A. G, H. uit Rotterdam ontdekte de dief stal, toen hij met zijn wagen naar Rot terdam was teruggekeerd. de vier woonflats waarom hét toen ging, is cr een vertraging ontstaan. Deze kwes tie heeft aanleiding gegeven tot een clau sule i.z. rentebetaling zolang niet gebouwd •wordt. Maar fca.v. de N.V. Van Straalen js men juridisch gebonden aan prijs en verkoop wegens bijzondere omstandigheden Nog zo'n geval komt binnenkort aan bod: de bouwput van de mislukte torenflat aan dé Burg. van Haarenlaan. Dit wordt ook geen erfpacht, maar verkoop. De heer Colle (cómm.): Dus bet college staat op het standpunt: slechts erfpacht tenzij bijzondere omstandigheden grond- verkoop wenselijk maken. Nog een geval dus en dan is het werkelijk afgelopen. Pat in de Broersvest Wethouder Van Schooneveld: Nu moet ik dé heer Colle teleurstellen: we hebben nog een zaak, die reeds jaren en jaren speelt in de begroting, nl. de Put in de Broers- vest. In de komende Raadsvergadering komt een voorstel voor de verkoop van de drie panden die reeds onteigend zijn. Een kwes tie van bijzondere omstandigheden. Colle (CommH Dat horen wij dan wel te zijner tijd. Burgemeester: Heer van Kinderen, heeft u nog meer onafgewerkte gevallen? Als ik hét goed héb, gaat het om afwerking van besluiten, genomen voor het besluit i.z. dè erfpacht. Niet? Dan verklaar ik hiermee het voorstel voor aangenomen. SCHIEDAM Van grote betekenis was de verklaring, die de heer mr, M. J. M. van Kinderen aflegde over de reden om bet voorstel tot verhoging der gastarieven van de agenda af te voeren. Een reeks van overwegingen heeft bij de wethouder de overtuiging doen postvatten, dat dé ex ploitatierekening van het Gasbedrijf ver moedelijk voor het komende jaar sluitend DINSDAG 26 OKTOBER Arcade, 6 u; Schiedams Vrouwenkoor-concert. MUSEA Galerie punt vier; „Vier Haagse grafici". Stedelijk Museum: Teliem-expositie; UtHo'4 Jei Oieieren serie „De Val". Galerie wiegman: Expositie Gustav Aïelït- Gaierle CCC: Expositie Oskar Leas- A.MVJ -Gebouw Rotterdam, fttaurltaweg tot 25 oktober van 25 uur; Th. Wiegman exposeert monotypes. FILMS £w»a.gelheattr: ..The Hili", 18 jaar, Z «n 8 uur. Mono pole Theater: gesloten. APOTHEEK trers. Lange Haven SI. tol. 2$n2t2. kan worden gemaakt, zonder verhoging van de tarieven. Misschien zal er een klein verschil zijn, maar dat kan worden opgevangen. Een tariefsverhoging zou bo vendien voor de bevolking met het oog op de komst van het goedkopere aardgas psychologisch heel moeilijk te verwerkeu zijn. Wellicht, aldus de wethouder, zal de overwogen tariefsverhoging achterwege kunnen blijven. Het zou naar zijn mening echter nuttig zijn de faciliteiten voor hen, die het aardgas voor ruimteverwarming willen gebruiken, terwiile van de „aard gaspenetratie" te handhaven. Daarvoor is echter geen Raadsbesluit nodig, want vol gens de verordening is het mogelijk dat het college van B. en W. in bijzondere gevallen, een afwijkende- tariefsbepaling maakt. Gebleken is dat ér veel belangstel ling is voor het gebruik van aardgas te gen dit,penetratietarief. Dit" zou dus toch kunnen worden ingevoerd Ingaande 1 no vember a.s. De heer drs. J. H. Simons (PvdA) ver klaarde zich verheugd, dat de wethouder tot de overtuiging was gekomen, de ver hoging der gastarieven wellicht te kunnen vermijden. Het zou onverstandig zijn de tarieven negen maanden voor de komst van het aardgas te verhogen. Dat kon voor de penetratie; slechts schadelijk zijn. 4 AN HET EINDE van de Raadsverga- dering van maandagavond stond bur gemeester Roelfseroa een ogenblik stil brj het afscheid van de heer mr. H. B. Engels man. fractievoorzitter van de P.vd.A.. die zijn functie heeft neergelegd in ver band met het feit. dat hij thans deel uit maakt van het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad. „Met de heer Engelsman, aldus de burgemeester, gaat een belang rijk Raadslid weg. Ik geloof met deze vaststelling de tolk van u allen te zijn. De heer Engelsman is zijn politieke acti viteit begonnen in de illegaliteit. De jaren 1940—1945 hebben er voor hem toe geleid, dat hij in de voorlopige gemeenteraad plaatsnam en bij cle verkiezingen van 2€ juli 1946 is hij in de definitieve Gemeente raad gekozen. Sindsdien heeft hij via het lidmaatschap van de Raad het democra tische 'spel. dat wij in Nederland zo hoog op prijs stellen, ernstig, waardig en goed meegespeeld, ook toen. hij tot lid van de tweede Kamer geroepen werd. Bij het doorbladeren van de Raadshandelingen is mij gebleken, dat hij in deze Raad zeer belangrijke onderwerpen heeft behandeld. Hij was daarbij de spreekbuis van een grote fractie en hij maakte deel uit van een grootaantal commissies. Ik heb mij afgevraagd, hoe hij dit allemaal heeft kunnen doen". T\E BURGEMEESTER dankte de heer Engelsman daarop voor alle3 wat hij voor de gemeente Schiedam heeCt gedaan en noemde zijn vertrek voor de Schiedam- se Gemeenteraad een groot verlies. Het T.S.F. 3 is in de tafel tennis-competitie bijzonder goed van start gegaan. Met niet minder dan 10—o wonnen Wjgmans c.s. van het bezoekende Shell 1 en daarbij hebben de T.S.F.-ers een uitstekende vorm getoond. Een vorm, die het beste doet hopen voor een eervol resultaat dit seizoen, mogelijk zelfs voor een kampioenschap! Ook de overige T.S.F.-teams begonnen trouwens uitstekend: van de drie gespeelde wedstrijden werden er twee gewonnen en het gelijk spel, dBt T.S.F. 2 tn Barendrecht bij BTTC 2 weghaalde, mag een eervol resultaat genoemd worden. T.S.F. 1 had getuige de uitslagmet Shell 1 weinig, moeite. John Schilperoord en de in de tweede klasse debuterende Huug Wittop Koning stonden hun tegenstanders De Ruiter, Brouwer en Vrijbloed zelfs geen game-winst toe. Dat deed aanvoerder Kan Wigmans wél; tegen beide laatstgenoemde Shell-mensen kon hij pas in de derde game de overwinning veilig stellen. Hetgeen aan de overwinning met dubbele cijfers overi gens niets af deed. T.S.F. 2, op bezoek bij het sterke B.T-T.C. 2, stond na acht partijen met 3—5 achter en leek de competitie dus met een nederlaag te gaan beginnen. Bouwer en De Looze wonnen echter verrassend de laatste par tijen en sleepten voor hun team dus toch nog een gelijk spel uit het Barendrechtse vuur. 'Paul de Looze was met drie gewon nen enkelspelen bij T.S.F.' de grote man. T.S.F. 4 en 5 begonnen ln de vierde klasse met royale overwinningen. Het vierde kwam van Hagero l terug met een 8—2 zege (alleen Th. van Dijk moest tweemaal een nederlaag accepteren) en het vijfde debu teerde uitstekend in de vierde klasse met een 91 overwinning op Eendracht 16. N.O.A.D. VERLIEST IN DEN HAAG VAN D.D.C. Zaterdagavond speelde N.O.A.D. in Den Haag zijn tweede competitiewedstrijd van dit seizoen tegen D.D.C. Na een 52 achter stand liepen onze stadgenoten in tot 54. maar de laatste partij ging helaas verloren, zodat de kleinst mogelijke nederlaag (6—4) geleden werd. Hel was bij het Haagse team De Raadsvergadering in het Schie damse Stadhuis begon met de installatie van dc heer A. van Rossura, die de plaats inneemt van het socialistische Raadslid L. Kcssenich. Zijn geloofsbrieven waren in orde bevonden en hij legde de verkla ring én de belofte van zuiverheid af, gé- Ujk de traditie dit voorschrijft. Na het nieuwe lid met zijn toetreding te hebben gelukgewenst en de hoop te hebben uitge sproken, dat de gemeente Schiedam zou mogen profiteren van zijn werkkracht, sneed de burgemeester de agenda aan, die zoals bekend uit 43 punten bestond. Reeds de lijst-der ingekomen stukken gaf aanleiding tot enige discussie, met name het schrijven van de Stichting Waarborgfonds voor het Kruideniersbe- drijf. De heer A.A.J. van Dijcfe (K.V.P.) verwachtte, dat er nog wel meer brieven over de verdeling van de winkelruimte in de nieuwe wijken namens andere bran cheszouden volgen en informeerde welke gedragslijn. B. en W. in deze wilden vol gen. De heer G. Vcrhulsdonk (V-V.D.) achtte de gang van zaken in Schiedam niet onbevredigend en wees op de harmo nische opbouw van winkelstraten, zoals de Mgr. Nolenslaan. Ook hij vroeg zich echter af, wat de Gemeente in. de toe komst bij grote projecten wil gaan doen. De heer J. H. Simons (P.v.d.A.) vond dat het' schrijven een belangrijk probleem aan de ordé stelt, maar meende, dat een strak ke procentuele verdeling van de winkel ruimte te veel op dirigisme lijkt; ook de grootte der bedrijfspanden moet men niel in strikte bepalingen willen vastleggen. Hij prees voor de verdeling een commis sie ad hoe aan. zodat ook de Raad erin zou worden gekend- Wethouder mr. M.J.M. van. Kinderen verklaarde, dat na de publicatie van het plan-Groenoord heel wat brieven over de kwestie der verdeling van de winkelruim te in de koopcentra waren binnengekomen. Het college heeft de zaak daarop in stu die genomen en een rapport van de direc- teur van Gemeentewerken en van de be drijfseconomische dienst behandeld. Wet? houder Van Kinderen heeft daarop de op dracht gekregen besprekingen te begin gen, waarbij als. gesprekspartners ge dacht werd aan de Kamer van Koophan del. en Schiedamse vertegenwoordigers van. kleinbedrijf, grootbedrijf en coöpera tie Verder een middenstandsconsulent en met de plaatselijke middenstand zelf. Het gesprek moet worden gevoerd met een groep mensen die representatief is. Ver dere besprekingen met b.v. de commissie voor Stadsontwikkeling en woningdienst samen zouden moeten volgen. Er moet snel gewerkt worden, want als de verwachtingen niet bedriegen zul len de -woningen reeds het volgende c worden opgeleverd en de bestaande winkelbedrijven zijn niet voldoende om in de behoeften te voorzien. De neer G. P. Verhulsdonk (V.V.D.) opperde een bespre king met de Schiedamse Handels- en be- drijfsraad. Wethouder Van Kinderen: Dat was ook de bedoeling, maar tk kon niet zo gauw op die nieuwe naam komen. vooral dc spekt Kanbier die het de Noad- spelers zeer moeilijk maakte met rijn per fect uitgevoerde looping-drives. Daan v. d. Oever zag hierdoor een 1713 voorsprong verloren gaan toen Kanbier dit wapen in de strijd bracht. De Noadspeler had hier geen afdoende verweer tegen en werd er wanhopig onder toen hij zijn voorsprong verloren zag gaan op een slag die voor hem onmogelijk te retourneren was. Dit zelfde spel beeld herhaalde zich ook in de overige partijen die Kanbier dan ookalle drie won. Hij was tevens de speler die de grond slag legde voor de overwinning van de Ha genaars. Jammer was het daarom dat de Noadspelers Suttorp en v. d. Oever net op het nippertje het dubbel verloren in de derde beslissende game met de cijfers 21— 19. Allmendinger verloor van Langerveld ock al in de derde game met eén nelbal bij de stand 29—19. Suttorp stond in zijn partij tegen Kanbier geenszins in een ver loren positie maar capituleerde toch met de cijfers 21—19 .21—19, Overigens zorgde Suttorp voor overwinningen tegen Langer veld en Heyer. V. d. Oever won zijn partij tegen Langerveld en Allmendinger versloeg He yér. valt de heer Engelsman volgens zijn af-; scheidsbrief zwaar dit werk los te laten-. Hij heeft, aldus de heer Roefeema, er toe bijgedragen, dat de collegialiteit in de Raad heeft geleefd. De burgemeester rap te daarop van de pioniersarbeid in de Rijnmondraad, die de heer Engelsman thans op zich heeft genomen on wenste hem daarbij veel fantasie en visie toe, daarbij de hoop uitsprekend, dat de hecri Engelsman daarbij een warm piekje int zijn hart voor Schiedam zal bevaren. Irit zijn antwoord verklaarde de beer Engels-, man het inderdaad moeilijk te vinden af-" scheid te nemen, omdat hij zich min of meer met de Raad vergroeid voelt, vooral omdat bij als Raadslid heeft mogen wer ken aan het democratische leven van ons volk. Zijn democratische beleving is hier in de Raad het sterkst tot haar recht ge komen. „Ik heb met plezier gediscus sieerd en ben dankbaar voor de samen-, werking en zal in mijn hart voor Schie dam zeker een grote plaats open houden*'. SCHIEDAM De personeelsvereniging,' Vegla gaf zaterdagavond in Musis Sacrum haar eerste feestavond van het nieuwe sei zoen. De x'oorzitter, de heer J. oe Pater, deelde in zijn welkomstwoord mede, dat er in januari en februari van het komen de jaar twee Antilliaanse avonden zuilen worden gehouden en dat er op woensdags middag 2 december a.s. een Sint-Ni co laas-- feest, nog wel met twee Zwarte Pisten,- zal zijn, Een tweede feestavond met hetzelfde* programma wordt op zaterdag »5 novem-l her gehouden, eveneens in Musis Sacrum,: dit wegens de grote belangstelling voor de-; ze avonden. Er waren zaterdag ook vele buitenland se werkkrachten aanwezig. Het program-- ma bestond uit een veertiental aantrekke- lïjke en gevarieerde varieté-nurnmers. Pe-,1 ter Piekos had de programmaleiding en* trad op als conferencier en dat voor een.; dankbaar publiek, dat zijn komische in-j! vallen bleek te waarderen. Voor de muzi-" kale omlijsting zorgde Joop Reynolds. Op nieuw bleek, dat het publiek niet zo mak- - kelijk meer meezingt als vroeger. Het kost tegenwoordig moeite om de zaal „mee' te krijgen. Gino ManelJj demonstreerde - adembenemende. behendigheidsprestaties.' evenals de beide jeugdige Ofmauo's. Deze", laats ten vooral in het nummer: Souplesse", van de jeugd. De zoet-gevooisde lionka Bi- luska 2ong bekende liederen en ..de man met de vogels", Ted Alton verbaasde zijn, publiek met het weg- cn tc voorschijn to- veren van rijn parkieten en papegaaien. Stemmen cn klankenparodiecn door An-- drè van Duin was een waar koldernum- mer, dat kennelijk bij de aanwezigen in de smaak viel. Na afloop van deze geslaag de varietè-avond was er een geanimeerd bal met medewerking van het bekende dansorkest „The Rhythm Aces o.Lv. van Jos Tepel. SCHIEDAM. De Kerkeraad van dé Vrijg. Gereformeerde Kerk te Schiedam heeft dezer dagen een door de scriba A, de Bleis ondertekend schrijven verzonden naar de (zoals men het noemt) synodale Kerkeraad van Schiedam. Dit is een na der antwoord op de brief van de synodale kerkeraad, i.z. de schorsingen var» twip- tig jaar geleden o.a. van ds. C. Vonk. Breedvoerig wordt eerst ingegaan op het, schrijven van de synodale kerkeraad en enkele passages daaruit .werden sttik voor stuk behandeld, zoals de brief ge richt aan ds. C. Vonk en de 16 andere afgezette ambtsdragers of hun nabestaan den. Hierna wordt ingegaan op de tweevou dige oorzaak van de scheuring van de Ge reformeerde kerken in 1944, Herinnerin gen. worden opgeroepen aan de jaren 1940- 1944 en de opkomst van de leerdwang. Vastgesteld wordt dat een directe ver zoening vereist, dat verschillende moei lijkheden onder ogen worden gezien. „Denken we het een ogenblik ons in, dat u zoudt wederkeren tot de basis, waarop u en wij eertijds samen stonden, natuurlijk zou dan onmiddellijk onze sa- menspreking kunnen aanvangen. Moeten aanvangen. Maar teneinde, onnodige te leurstellingen te voorkomen, dacht het ons goed nu reeds te wijzen op verschillende moeilijkheden, die aan de gang van za ken voor en na' 1944 zijn te wijten." Dc ogen mógen niet gesloten, worden voor de vonnissen, die ook buiten Schiedam ge vallen zijn. Men denkt daarbij o.a. aan de al sterker uitgeoefende aandrang, dat de kerken zich zullen aansluiten bij de wereldraad van kerken met z'n oecume- nisme, om niet te zeggen syncretisme, e.d. dingen meer". De eerlijkheid gebiedt ons u en onszelf reeds nu voorzichtig to waarschuwen voor al te grote voortva rendheid. Er is na 1944 teveel veranderd. - dan dat wij in een ommezien weer zou- l den kunnen herenigen. Ziehier dart ons'C nadere antwoord. De oprechtheid van dit schrijven werd* tijdens de morgendienst van afgelopen zon- dag in de Vrijg. Geref. Kerk onderstreept, - toen ds. C. Vonk na een mededeling over de gevoerde briefwisseling tussen beide kerken dit onderwerp in zijn gebed breed- voerig opdroeg aan God. Die naar zijn - mening misschien in Schiedam de hereni ging van de beide, kerkgroeperingen Iaat beginnen, SCHIEDAM De tariefsverhogingen, o.a. die voor water en stroom, zijn door de Raad aenvaard,. met dien verstande, dat de heer Coilé (Comm) heeft laten aantekenen er tegen te zijn- Hij meende •nl. dat het nagestreefde evenwicht op de exploitatierekening beter zou kunnen wor den bereikt, indien men de kleine gebrui kers niet. maar de grote industriële ver bruikers wel door een tarievenverhoging trof. Wethouder Van Kinderen achtte het echter billijker, dat de tarieven over het hele frónt met drie cent per kubieke me ter water omhoog gingen. Hij rekende uit voerig uit, dat de kleine man niet te zwaar belast was en dat de industriële ta rieven in de loop dér laatste40 jaar het sterkst omhoog 2ijn gegaan. De heer Collé liet zich niet overtuigen en verklaarde zich per analogie ook tegen de verhoging der-elektriciteitstarieven. De verhogingen werden desalniettemin con form het voorstel van B. en W. aanvaard. Ten slotte bestond er ook enig menings verschil over de hondenbelasting. Aan het jongste» ltd van de gemeenteraad, de heer A van Rossum (PvdA) viel de eer te beurt een amendement te verdedigen, neerkomend op een verhoging van de in- komengrens van 5000 tot 6000 gldwaar mee, luj dan „op hondse wijze" zijn en tree in de actieve gemeentepolitiek heeft gemaakt. Het bestuur van de Vlaardingse renners- club De Coureur heeft maatregelen ge troffen om in dc komende wintermaanden de conditie van de renners op peil te nou- den en zo mogelijk tc verbetaren. H®t heeft daarvoor de medewerking ku.iaen verkrijgen van een deskundige up dit ge bied, maar slaagde er helaas niet in op1 geschikte tijden zaairuimte te huren: daar aan wordt nog wel hard gewerkt. Woens dag te beginnen staat er nu wul iedere woensdagavond buitentraining op het pro gramma, die om zeven uur begint en c- geven. wordt in het Oranjepark, achter het voormalige ziekenhuis. Voorlopig is deze training alleen bedoeld voor amateurs en nieuwelingen, plus enkele A-junicren. Het afgelopen weekeinde is getracht 'n te breken in een horlogerie op de Hoog straat. Het slot van de deur werd gefor ceerd. maar er is niemand in de winkel geweest. Construe fiedelen van een binnenschip, twaalf binten en een uit vier stukken be- staande stalen mast ter waarde van on- geveer 3500 gld. zijn van de wallekant van- de Euitenhavemveg gestolen ten nadele van de reder C. v. S. Totaal vernield werd een bestalauto. be stuurd door S. G. MM. uit Schiedam, die in botsing kwam met een van rechts komen de personenauto op dc kruising Nieuwe Damlaan-Burg. Honncrlage Gretelaan, be- stuurd door de Vlaardinger J. K. M., die- verzuimde voorrang te verlenen, betaalda deze fout met het totale verlies van zijn wagen. Ook de bestelwagen liep ernstige schade op. Bovendien werd nog een ver-, keerszuiltje vernield. Een bal voor bet voorwiel. afkamsUgr van het grasveld bij de Jultanalaan, waar jongens aan het voetballen waren, kreeg de 45-jarige brom fiets bestuurder A. L. Hij sloeg over de kop en liep schaafwonden op en klaagde over pijn in het rechterbeen. De bromfiets is beschadigd. De heer L. is ter plaatse verbonden. Esperantisloj Merkredon. la 27an de, okiobró klubvespeio. ..Kion vi opinias. pri tio" êe. kdo H. Letsch sr., Lekstraat; 100 b.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1