ÜH BWSBMD FW ENORM... 99 99 Iubilerende Bloedtransfusiedienst zoekt nog steeds nieuwe donors Vooral in Khesus-negatieve groepen groot tekort Moedgi VRIJ HUIS Nieuwe ziekenhuis gaat 28.500.000 kosten RK BEGRAAFPLAATS KRIJGT EEN ANDERE TOEGANG Assistent-EXPEDITEUR SECRETARESSE Wat 'n model Wat 'n pasvorm Wat 'n creatie a KLACHTEN Burg. Van Haaren was de eerste donor H.V. GEBR H. &D. MUIJS Dzn Predikbeurten zondag 7 november Schiedams sport, allerhande AT C) AAR. C ANNËEft Uw brillenzaak is Oranjestraat 9 Telefoon 266431 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 Qoofdagentscliap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 268091 over bezorging Schiedam: van 18.3019.30 uur en 's zaterdags van 4—6 uur Tel. 265828, Vlaard.dijk 171b Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Schiedam, viert op 10 november a.s. in het Passage Theater het vijfentwintigjarig bestaan van de bloed transfusiedienst met een grote feestavond, waarbij het bekende cabaret „De Vuurpyl" zal optreden met een repertoire, samengesteld o.a. uit onze volks- en kermisbedjes. Voor deze feestavond zijn de donors uitgenodigd, die dit jaar in aanmerking komen voor een Landsteiner-plaquette of een penning. Zoals bekend worden donors, die 20 maal hun bloed hebben afgestaan met een plaquette onderscheiden en krygen zy, die vijf maal bloed hebben gegeven, de bronzen penning. Wie 40 maal donor is geweest ontvangt een verguld bronzen rodekruis speld, maar die zijn er in Schie dam nog niet, omdat een donor volgens het voorschrift maar twee maal per jaar mag worden opgeroepen en omdat het werk tijdens de oorlogs jaren praktisch heeft stilgestaan. Het aantal in Schiedam ingeschreven donors is 985 en het aantal malen, dat in het afgelopen jaar een beroep op hen is gedaan, beloopt 1182. Dit aantal is niethelemaal voldoende. De moierne weten scttap schept steeds nieuwe mogelijkheden om mensenlevens te redden dbor hij operaties en ongelukken bloedtransfusies.toe te.passen. In 1947was het aantal bloedtransfusies nog slechts 44; het jaar daarop steeg het tot 117. in 1949 was het 154. daarna 1&4, 391 en 613 en in bet jaar 1956 waren, het er 823. Thans schommelt het jaaogentiddelde tussen, de 1100 en 1300. waarvan: tweederde aan het gemeenteziekenhuis ten goede komt erx een derde aan de Dr. Sfoletstlchtang, die min der grote ongevallen, te verwerken, krijgt. Theoretisch zou men van. de 930 donors per jaar 1900 flessen bloed moeten krijgen, maar door allerlei omstandigheden mili taire dienst, ziekte, zwangerschap etc! vallen er' donors af. zodat men dia 1900 flessen .nimmer haait. Daarbij 'komt dat er de laatste jaren een steeds groter speciali satie irt het gébruik van bloed ontstaat. Men kent de indeling -in de vier bloed groe pen O, A, B en AB en men weet dat een patiënt slechts bloed van zijn eigen groep 'mag hébben-. Maar daar komt dan nog een speciale groep rhasus-oegatieve mensen bij en ook zij weer alleen met bloed van hun eigen bloedgroep te helpen. Een berekening toont aan, dat in Schiedam 12,000 mensen tot de rhesus-hiBg&tieve bloedgroepen, be horen. Bij bloedverlies kan htm leven ko men af te hanjgert van het beschikbaar zijn van een. dianor van hun eigen bloedgroep. Duizend Schiedammers zijn B-negatief, maar het grootste tekort bestaat voor da bloedgroep O en A-rhesus-negatief, waar toe in Schiedam .ongeveer 11.000 mensen behoren, uiteraard niet allen geschikt om als don-or -op te tredien, want daarvoor moet men achttien jaar en niet ouder dan. «>3 zijn en bovendien ia goede licbamelijko conditie. De thans 25 jaren oude Scfcie- d&mse Bloedtransfusiedienst doet dan ook een beroep op de Schiedammers om zieh als donor te naeldem Elke 2 minuten een liter Indien men weet tot cte schaarse bloed groepen te behoren -en vele mensen zijn met hun. bloedgroep bekend, dank zij mili taire dienst of dank zij een onderzoek tijdens zwangerschap doet men goed zich als donor te melden: Schiedam kan in noodgevallen, altijd een beroep op de bloedbank in Rotterdam doen, maar het is beter als de bloedtransfusiedienst in Schie dam zelf terecht kan. Wie zich aanmeldt wordt volledig gekeurd en voor elke bloed afname wordt de keuring herhaald; -voor conto* en patiënt beiden een garantie dat alles goed is. In Schiedam wordt twee of urie keer per maand gekeurd; daarbij gaat het telkens om 120 tot 130 mensen, Zjj worden bij spoedgevallen telefonisch op geroepen. dééls door de politie, deels vla de bedrijven, die alle medewerking ver lenen, deels door eigen administratie. Bij ougevallen moeten soms acht of tien donors tegelijk wordèti gewaarschuwd. Welk een enorme behoefte er aan donors is, blijkt Uit de volgende cijfers: In 1945 paste men 'to, Nederland nog slechts in 25 gevallen per dag bloedtransfusie toe; thans i$ dit aantal echter opgelopen tot 658 per dag, d.w.z. dai iedere twee minuten ccn donor nodig is. Bij nïeroper&ties heeft men het bloed van zes donors nodig, bij hartopera ties nog veel meer. Wie zich voor deze onzelfzuchtige taak om zijn bloed voor het behoud var. een medemens af te staan, wil aanmelden, kon daarvoor terecht bij het Rode Kruis. Wa randa 95 of bij de dr. Nolototichlteg. Dr. Ncletstraat 1. het adres van de Bloedtrans fusiedienst, -waarbij ér. A. C. Taverne en Aoktex J. Stevens van. de Geneeskundige Dienst optreden als adviseurs. Buiten hen bestaat het bestuur uit elf personen met dr-. B. van Esch als voorzitter; L. v. Dijk als penningmeester 'en Mr. G,Roelof-sen wegens ziekte van de J. .T, Knook als waar nemend secretaris. Burgemeester Van Haaren, een belangrijke figuur uit het verzet in onze stad, heeft ook belangrijke initiatieven ontwikkeld toen. het er om ging in Schiedam tot een bloed transfusiedienst te kontenHij was het, die in 1939 een werkcommissie met dat doel in het leuen riep, waarin alle kruisverenigingen en de vereniging i.z. de luchtbescherming onder zijn leiding samenwerkten en hij was korte tijd later de eerste, die zich als donor beschikbaar ■stelde. Op 20 februari 1940 heeft de oude dr. Geerdes hem, zijn echtgenote en de gemeentesecreta ris N. J, Post bloed a/getapt 'cm 'hun bloedgroep, te bepalen. Hier mee kwam een actie op gang die in korte tijd 1200' donors: menseri die hun bloed in vredestijd be schikbaar stelden en lieden, die alleen, in oorlogstyd hun bloed loensten Ie ge-oen. Het nagestreefde aantal werd glansryfc gehaald: er meldden zich 1500 donors en drie maanden lang werden deze cdel- moedige Schiedammers, tweemaal in de week- een groepje, opgeroe pen voor de keuring in de Dr. Noletstichting. Bij die keuring had dr. H, van Dijk, internist in het St. Franciscus Gasthuis en bij de Dt. Noletstichting de leiding. Hoe de bloedtransfusiedienst in de oor logsjaren gewerkt heeft is niet be kend. In noodgevallen zullen eigen familieleden hun bloed beschikbaar hebben gesteld; van activiteiten van de Bloedtransfusiedienst als organisatie is weinig bekend. Maar na de oorlog is de dienst snel op geleefd dank zij het werk van dr. Taverne, die m .2944 in Schiedam gekomen is» dank. zij ook hét Rode Kruis en de administratie van de dr. Nolet Stichting. Hoe sedertdien Tiet aantal bloedtransfusies zich van 44 in 1947 tot ca. 1200 in 1964 hééft uitgebreidschreven wij reeds. Een tijdlang was er ook een plasma- dienst, maar deze is in I96Ï opge heven. Het oproepkantaar is thans officieel gevestigd in de Dr. Nolet- stichting. Tot 1952 had de politie er dag en nacht werk aan, maar toen er meer dan zeshonderd do nors waren. wérd deze taak voor de politie te veel en toen kreeg de bloedtransfusiedienst een eigen telefoonnummer, zodat de admini stratie thans heleitiaal zelfstandig werkt. (- SCHIEDAM, De rouwstoeten voor de teraardebestellingen op de R.K.-Begraaf plaats hebben voor de langste tijd gebruik gemaakt van de afrit aan do Vlnardfn- gerdijk om deze dodenakker te bereiken, De commissie R.K.-Begraafplaats heeft reeds enkele jaren geleden bij B. en W. en liet Bisdom Rotterdam plarmcn ter goedkeuring voorgelegd tot wijziging van de huidige situatie. Plet ligt ïn de bedoeling de ingang van de begraafplaats te verleggen naar de noordzijde. Hiervoor moet een brug ge slagen-wórden over de markeringsloot tex plaatse. Tevens wordt een stuk weg aan gelegd dat aansluiting moet geven op de Burg. Stulemeijerlaan. die uitkomt op de Burg. Honnerlage Grctelaan. "Voor dit doel moet het kleine dodenhuisje, dat dienst doet als sacristie en pries terkamer, worden afgebroken.. Zo ontstaat een directe verbinding naar het nieuwe gedeelte van. de begraafplaats met een oppervlakte van. 9500 H2..I» 1964 werd dit perceel grond, door het met zand op te hogen, voor dodenakker geschikt ge maakt. Sacristie en priesterkamer worden otj» dergebracht in het grotere gebouwtje, waarin tevens een wachtkamer wordt in gericht.. Ook de kapel zal geleidelijk een vernieuwing ondergaan. Deze doet alleen nog dienst bij de maan delijkse kerkdienst, die hier voor de zie- lerust van hen, die hier hun laatste rust plaats vonden, wordt gehouden. Nu bijna alle teraardebestellingen van uit de kerk plaats hebben, heeft deze ka pel geen andere functie meer. De plan nen voor deze veranderingen zijn ontwor pen door de architect Koen Kramers. KAPSALON HELENE de salon voor betere permanent, Stroomloos voor leder baar geschikt Belene tiède perma nent ts meest Ideale na tuurlijke permanent fio,-. f i_ reductie op vertoon van deze advertentie. Gratis halen en brengen per luxe auto voor perma nent KAPSALON HELENE - Rem bran a tl a an 32 Schiedam - Telefoon tnric SaküW vTDUwleasliltvsi'l MtEUWSBLAO piiitmnuiiuiimiiiiinn»iniiHfiii)itniinini! Te koop gemoderniseerd, vóóroorlogs met achtertuin; bevattende grote woon-eetkamer met open haard, keuken, douche, 4 slaapkamers. Gelegen a. d. Tieleman Oemstraat 2 te Schiedam. '-De woning wordt in overleg leeg opgeleverd. Vraagprijs 30.000.— k.k. .Bezichtiging na afspraak. Inlichtingen;: KAPPEUNESTKAAT 2a ROTTERDAM Tel, 010—28.33.39, na 1& uur 01898—5Ö20. niiimmtimiiiinimmiiiiiimiimiiiiniiHiiiiiiiM WILTON-FUEHOORD SCHIEDAM vraagt voor haar AFDELING.EXPEDITIE Deze functionaris dient goed bekend te zijn met binnen-en: buitenlands vervoer, import en export, en met de daaraan verbonden documentatie en douane formaliteiten» i (M)u!o- of gelijkwaardige opleiding en bekoorlijke kennis van de moderne taien vereist. Sollicitaties te richten tot Wiiton-Fijenoord, postbus 22, Schiedam. Voor her maken van een afspraak vooreenpersoonlijk onderhoud kunt Uztcbook telefonisch met ons in verbinding stellen: tel. (010) 269200 (toest, 3072). Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. C. van der Steen (Herv,). Hervormde Gemeente; Grote Kerk 10 uur ds. A. Hoffman, 5 uur ds. J". Dieper- sloot, D elfshaven; Bethelkerk 10 uur ds. H. W. Hemmes, 5 uur ds. R, H. Wissink; Opstand in gskerk 10 uur ds. W. Kolkert. Vlaardingen, 7 ;uur ds. R. v. d. Heuvel. Ede; Vxedeskerk 9 en 10.45 uur ds. R. H. Wissink, 7 uur ds. C. van der Steen: Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons. 7 uur ds, J. E. L. Brummeikamp, Jeugd* dienst; De Rank 8i30 uur ds. W, Vons. Opgsfcdienst. Gereformeerde Kerk: Oosterkerfc 10 uur drs. P. de Bruin, Den. Haag-Oost, 5 uur dr- A. Wiind, Bussum: Kethel „De Ark" 0.30 uur ds. P. van Strien, Delft. 2.30 uur ds, W. Baas, Rotterdam-Charlois: Mag- nalia Dei Kerk 10 uur dr. A. Wind. 5 uur prof. dr. J. VerkuyJ, Amsterdam; „De Goede Haven" 10 uur ds. W- Baas, 5 uur drs, P, de Bruin; Julianakerk 10 uur prof. dr. J. Verkuyi, 5 uur ds. W. Baas. leger des Hei Is. Lanse Haven 71. 10 uur heiltgingssamenkonxsn 5-30 uur open bare samenkomst Koemarkt. 7.30 uur ver- loss Ingssamcnkomst Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. Ned- Herv. (Geref.j Evangelisatie, ge. bouw Irene 10 uur ds. R.. v. d. Heuvel, Ede. Opstandingskerk 7 uur ds. R. v. d. Heuvel; donderdag 11 nov\, gebouw Irene, 3 uur ds. J. Poort, Kamerik. dankstond voor het gewas. Oud-Geref, Gemeente. Geret Jeugdhuis. Lange Haven 37» 9 en 3-45 Uur dienst. Oud-Katholieke Kerk, Dam 23. 7 nov. feestdag H. Wiiiibrordus,10 uur Hoog mis. 5 uur Vespers. Hersteld Apost. Genootschap, Stadhou- derslaan, 9.30 én 4 uur dienst. Evangelisch Lnth. Gemeente 10 uur dienst Jehovah's Getuigen, Volksgèbouw (zaal Tuinlaan 50, 6 uur openbare toe spraak, 7.10 uur Wachttorenstudie. Vrije Chr. Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente Schiedam (aange sloten hij de Unie), Lange Haven 129, 19 uur samenkomst voor iedereen. Chr. Geref. Kerk, Warande hoek BJL- taan. 10 en 5 uur dienst Missions to Seamen, Angllkaanse dienst kantine Wiiton-Fijenoorri, iedere Ie, 3e en 5e zondag der maand v.m. 9 uur Rev. Chr, Reeves BA Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67, dienst zondag 10 en 5 uur. Geref. Kerk Vrijgemaakt, Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur dienst. KORFBALWEEKEND GUNSTIG VOOR SCHIEDAM SCHIEDAM In het komende korfbal programma zijn voor de eerste ploegen van de korfbalclubs uitwedstrijden vastge steld. Schiedam, gaat op bezoek bij De Overkanters, Succes bij Ten Donck en ODI bij DIO. De tegenstander van Schie dam heeft tot dusver zeven winstpunten binnengehaald tegen de roodzwarten vijf. Het heeft er dus de schijn van, dat de thuisclub de beste papieren heeft, maar misschien pakt het wel anders uit. Succes treedt voor de tweede maal in het veld tegen Ten Donck, dat nog puntloos is en waarvan de eerste maal met 5—3 werd. gewonnen. Ook nu weer valt op een over winning te rekenen. ODI heeft nog steeds reële kampioens- SCHIEDAM Bij de bouw van het nieuwe Gemeente Ziekenhuis is een ach terstand ontstaan'Van 2\k d 3 weken, wel ke achterstand volgens mededeling van de architect kan worden ingehaald, zo de len B. en W. in de Memorie van Ant woord mee. Indertijd zijn de totale' kos ten geraamd op f27.275.502. Nadien zijn aanbestedingen gehouden voor warmte- technische en elektrotechnischs installa ties. welke resulteerden in en bedrag van i 5.725.125, d.i. f 1.148.25 meer dan d-; aanvankelijke raming, zodat het totaal uit komt op rond f28.500.000, De uiteindelij ke kosten zijn echter voorlopig niet op te geven, aangezien zich vóór de voltooiing van het ziekenhuis nog vele omstandighe den kunnen voordoen» die 'een verhoging van het eindbedrag kunnen tweegbren- gen. Hoeveel de verpleegprijs zal mogen bedragen is dus ook nog niet te zeggen. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven, ingesteld bij de Wet ziekenhuistarieven van 1 april 1965, zal de verpleegprijs moe ten goedkeureu. nadat het ziekenhuis is klaargekomen. Bij deze vaststelling zal rekening worden gehouden met een nog onbekend bedrag aan investeringen per bed. De hoop wordt gekoesterd, dat het toegelaten bedrag per bed de werkelijke investering zo dicht mogelijk zal benade ren. Alleen dan kan het tekort op de ex- De biljartvereniging Rembrandt bestaat in februari van het volgend jaar een kwart eeuw. Dit jubileum wordt sportief gevierd met een ïiederlaagserie, waarin de bij'het .district Schiedam van K.N.B.B. aangesloten verenigingen de kans krijgen de jubilaris met een zo groot mogelijk verschil te verslaan. Het toernooi, waar van de eerste partijen inmiddels reeds zijn gespeeld, wordt gehouden in het clublokaal van Rembrandt, het café 't Centrum West, Vlaardïngerdïjk hoek Rembrandt laan. Medio februari 1966 worden hier ook de prijzen uitgereikt, voorafgegaan door een j ub i le umre cep ti e. 9 De Bouwfondscommissiè van de Sport vereniging Excelsior gaat ia samenwer king met het bestuur een grote loterij op touw zetten ten bate van het nieuwe club huis, waarvan de plannen in 1986 ge realiseerd zullen worden. Nog drie maan den resten van de tweejaarlijkse actie met het doel gelden voor dit bouwfonds te verzamelen. Op 500 gulden na is het hier bij beoogde bedrag van twee mille binnen. De Schiedamse Scheidsrechtersver- eniging heeft voor deze maand een inte ressant programma opgezet. Op 11 nov. komen leden van Hermes-DVS voor het zelfde doel op bezoek en wordt tevens een kaartje gelegd Cklaverjassen). Het verenigingsliü H. v.. d, Most houdt op 18 nov. een inleiding over „De West", over welk onderwerp later gediscussieerd kan worden. Op 25 nov. komen de dames van de leden aan bod tijdens, de dan te houden Ringo-avond, waaraan aantrek kelijke prijzen zijn verbonden, Marja v. Veer en de heer Verwey verlenen aan deze avond hun medewerking. kansen. De strijd gaat tegen één van de gegadigden en het is dus voor elk heel be langrijk, hier de volle buit binnen te ha len. Beide partijen denken daar over ge lijk en het belooft dus een spannende par tij te worden. ploitatie worden beperkt. In verband met het vorenstaande kan niet worden, becij ferd, hoe groot het tekort de eerste jaren van exploitatie voor rekening van de ge meente zal zijn; een en ander houdt me de verband met de beddenbezetting. Huidige tekorten Er wordt gestudeerd op middelen, die het tekort op het huidige ziekennuis zou den kunnen opheffen. Hierbij wordt over leg gepleegd met het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. De kosten van af schrijving zijn nagenoeg overeenkomstig de normen, die het Centraal Orgaan aan vaardbaar acht. Bovendien is de afschrij- vingspolitiek er op gericht een zo gering mogelijk bedrag aan restant boekwaarde te hebben, als het nieuwe ziekenhuis.klaar ïs. De post onderhoud is ca. 8 procent lager geraamd dan de uitgaven in 1965 hebben bedragen. Voor het oude zieken, huis wordt niet meer uitgegevendan 'vol- strekt noodzakelijk is. Maar 5n een oud gebouw treden soms plotseling gebreken op, die moeten worden verholpen. Hier mee dient in de begroting rekening te worden gehouden. De kosten van afsehrij. ving, rente en onderhoud, mogen boven dien in het verpleegtarief worden verdis conteerd. Het. is niet mogelijk, aldus beantwoor. den B. en W. een desbetreffende vraag, G.GD.-artsen in te schakelen in het Ge- me enteziekenhüis. Deze artsen hebben hun eigen taken. Het assistentenvraagstuk is nog voor jaren onoplosbaar door een groot artsentekort In de twee Schiedamse- en het Vlaardingse ziekenhuis {zen) zijn dan ook geen arte-assistenten meer. ZATERDAG 6 NOVEMBER Musis Sacrum. 20 uur: Pers. ver. „Vegla'% feestavond. Tlvoli, 20.30 uur: Schied, Jazz Sociëteit „Gull- laume", bijeenkomst. Chr. Soc. Belangen: 20 uur: Geref. Jeugd, sa menkomst. Irene. 20 uur: korfbalclub .Schiedam", jaar feest, lerene, 20 uur: 20 uur: Geref, Sociëteit, dans avond. Irene:, 20 uur: Rijks HB.S,: klasse-avond, Wijkcentrum: 2o uur: ComitéSamenw. Ge- repatrieerden, kontaktavond. ZONDAG NOVEMBER Arcade, 20 uur: R.K. Instuif, dansavond: kerkdienst. -Wijkcentrum, 17 - uur:. Jehova's Getuigen, MUSEA Galerie punt vier: Fër Hakkaart, stedelük Museum; Werk uit de lee en 17e eeuw- Galerie Wiegmau: Expositie Gustav Meist- Galerie CCC: Expositie Oskar Lens Café Spinnewiel, Grote Markt: Galerie De Spin, werk van debutanten- FILMS Passage Theater: „Help", (a.L) 2—4.15—7—3.15 uur. Monopole Theater: „Duel der kampioenen" £14 jr); zondagmatinee: „Planeet der.. Verdoemden", f 14 jaar); zaterdagnacht 12 uur: .Raadsel der verdwe nen vrouwen" (14 jr). MEDISCHE ZONDAGDIENST J. van. Buren, Buys Ballotsingel 72—76, tel. 1550S0; A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstr. 3. tel. 269352; W. H. F. Meyer, Swammer- d am Sin gel 43, tel. 26D6S6; P. v. d. Kuy, Noord, einde 5. (Kethel). teï. 205222. APOTHEEK Rembrandt. Rembrandtlaan. 5, tel. 2BS855. m BRONSWERK- FIJENOORD N.V. vraagt voor haar groep Bronswèrk-Fi jenoorci International ter assistentie van de directeur internationale Zaken- Gegadigden voor deze functie dieneh een. goede algemene ontwikkeling te hebben, op middelbaar niveau. Ruime kennis van de moderne talen, vaardigheid in stenogra fisch opnemen en uitwerken van brieven/hoofdzakelijk in de Nederlandse en Engelse tooi, zl[n vereisten veereen goeds vervulling van de gestelde taak; Ervaring in een soortgelijke functie strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten tot bovengenoemde maat schappij postbus 22/5011160101X1. Voor het maken vaneen afspraak voor een persoonlijk onderhoud kunt U zich telefonisch met ons in verbinding stelten. Telefoon (010) 209200/ toestel 3072» m I Deze voortreffelijke bril, gemaakt voor Us heeft deze eigenschappen- Enis het niet" heerlijk Mevrouw om geadviseerd te worden Onze medewerkers hebben alle tijd voor TT, zodat U er charmant uit ziet. Bo'endien hebben ziekenfondsverzekerden op alle monturen 20 korting met. eventueel 15.— aanvullingsfonds, terwijl de glazen gratis' zijn,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 2