nDTTERDAMSCH S1EOWSBLAD fit Biesbosch heeft recht op een (wettelijke) regeling Weinig belangstelling voor Lief zijn voor Sloane" V.D.V. UITGESCHAKELD VOOR KAMPIOENSTITEL R.D.B. Studiekringbezoekers maakten uitstapje naar Noorwegen IR. A. W. iUITJENS OP NBMvL-VERGADERING: KLACHTEN Verlies van beide Sunlight-teams Competitie 1965/'66 ierlri jf sbiljartbond Burgerlijke stand Agenda Verdere inkrimping van chartale circulatie Rusland stelt voor de goudprijs te verhogen WlK-jeugd vierde gezellig feest WIK en WILTON deelden punten ik". H. V.O.-tientallen boekten succes TELEGRAM AAN DE MINISTERSTEL RAMPENFONDS IN %?MËï$%kr m!Wm Verontrusting over kosten en prijzen LANDBOUWBELEID Mattheus Passion INFLATIE CONCLUSIES ROTTERDAMSCH JvIEWVSBL'AD WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 HooMagenfaehap en Redactie: VIAARIMNGEN, Sm. Havendr. l-l*i 3329 Redactie: TriL 54S3 over bezorging: Vlaardingen: 18.30 tot 19.30 uur: Handelstraat 18 - Telefoon 3345 ifoor een nagenoeg lege Stadsgehoorzaal heeft Toneelgroep Centrum gisteravond „Lief zijn voor Sloane" van Jae. Orton. ge speeld. De weinige leden van het Vlaar- dings Kunstcentrum die' wel' aanwezig waren hebben geboeid kunnen kijken hoe één actrice en drie acteurs een wereld van menselijke verhoudingen lieten zien die in al zijn extremiteit, soms angstaan jagend, dan weer lachwekkend was. Want extreem, ja navrant is die kleine wereld van Jac. Orton, In het decor dat het predikaat „burger lijke'* moer dan verdient, treedt de vrouw Kathy op. Haar verstandelijke vermogens reiken niet verder dan de grens der debili teit. Gefrustreerd als ze daarbij ook is' in een zeer vroege liefde, is de nieuwe huur-, der Sloane zoon en minnaar tegelijk. Benny Orri speelde de rol van de debiele vrouw zeer sterk. Kathy's labiele geest uitte zich in een onzeker woord, een on zeker gebaar. Met de overgevoeligheid van een zwakbegaafde geeft ze zich over aan haar koesterende liefde voor de huur der Sloane is echter de jonge man die geen «nkeie verantwoordelijkheid erkent'ten op zichte van. zijn medemens. Hij voelt zich alleen verantwoordelijk ten opzichte van zichzelf. Zijn. handelen is dan ook elke moraal vreemd en gewetenloos. Het stelt hem in staat zich tegelijkertijd sexueel te bevredigen met de debiele Kathy en finan cieel door 'n baan als chauffeur te accep teren bij haar broer Eddie, Jules Hamel speelt de figuur van Sloane met lenigheid van lichaam en geest. In. raj^pe dialogen met broer Eddie, al even. knap vertolkt door Piet Romer, probeert hij 2ijn leventje van niets doen op alle manieren te recht vaardigen. Hij is er zelfs voor bereid om de homofiele gevoelens van Eddie te be antwoorden. Vader Kemp, een oude,bijna blinde man is degene die Sloane doorziet. Hij herkent hem als de moordenaar van zijn vroegere werkgever, een fotograaf voor wie Sloane .in alle naïveteit model stond, John Koch speelde deze rol van oude baas zoals deze gespeeld moest worden; meer als een karikatuur dan. levensecht. In wezen was deze vaderfiguur alleen nodig om <Je sluier over het ware karakter van de geweten loze Sloane bijna op te lichten. Het le-volleybalteam van Sunlight heeft met 13 het hoofd moeten buigen voor stadgenoot Shell, Itt de eerste set haalde Sunlight van 3—32 tot 0—15 op. De 2e set eindigde met 15-12 jn het voordeel van Sunlight, Maar de volgende twee sets nam Shell met 10—35 en 1115 voor zijn rekening. Sunligt was gehandicapt door dat een van zijn goede spelers deze wed strijd moest leiden, omdat de scheidsrech ter niet was opgekomen. Sunlight 2 verloor met 3—0 van Adven- dox uit Maassluis. Setstanden:- 15—11, 35—9 en 15—13. Maandag 20 december is Sunlight 1 gast heer van Nationale, Sunlight 2 start in de 2e helft van januari voor dc 2e compeii- tiehelft van de bedrijf «competitie. In afdeling A van de competitie 1865 '66 van de bedrijfsbiljartbond zijn de vol gende wedstrijden gespeeld: Shell A— ENCK A 8—8; Sunlight A—Wilton-F. 8—8; WBK—L. Smit 8—8. In de afdeling B zijn geen wedstrijden gespeeld; in de hoofdklasse (persoonlijke competitie) zijn de resultaten: Vijfhulzen 165 139 30 17 0 De Borst - 160 160 30 32 2 Schaar 140 90 22 20 0 Rakhorst .195 195 22 34 2 Dijkstra 140 140 23 25 2 Vijfhuizen 165 104 23 27 0 Geboren: Monica Maria Johanna, dv J. P. Verhart en. F. M. de Kroon, 2e Maas bosstraat 25; Vera, dv P. A. J. den Ouden en A. M. van Ingen, Dwarssteeg 10; Gert- jan, zv G. N. Molenaar en J. Verbrugge, v. d. Spiegelstraat 80b; Abraham Johannes zv «r. Blijleven en J. A. van Dorp, Julia- nalaan 9: Jacobus Petrus, zv J. P. Groe- newegen en E. P. de Jong, Sperwerlaan 93; .Mark Wootcr, zv H. Xoorduin en O. M. Bouwman. Magnoliastraat 27c; Marga- retha Geertruida, dv J. J. Riphagen en G. Bouw. Maassluis: Crabctbstraat 19. Overleden: Jannetje van der Wulp, 85 jr., wed. v, P. Kalkman, Verpl. Chassé- plein 5; Wouter Bronswijk, 79 jr., Rotter- damseweg 54-60; Johannes Hendrik Bur gerhout, 76 jr.. echtg. v. M. F. P. Gite, Pr. Hendriklaan 44. WOENSDAG Lunchroom 'c Liesveld, 10 uur: Koffieuurtje nieuwe leden Ned. Ver. van Huisvrouwen. Burgerzaal, 3 uur: Kader bij «inkomst Vlaard- Jeugdgemeenschap; spreker weth. V. Minnen, over de ontwikkeling van het jeugdwerk in VJaardlngen. j Luxor, 2.30 uur: De grote attractie (a,10; 8 uur: Goldfinger jr.). Stadsgehoorzaal, 8 uur; Kinderen klagen aan (14 jr.), DONDERDAG Volksgefcouw: 2 uur, Vergadering Co-op Vrou wenbond. Stadhuis: 7.30 uur, Vergadering gemeenteraad. Stadsgehoorzaal: 8 uur, grote avond Rem» brandtschoolvereniging. Luxoi; 8 uur, Goldfinger (28 Jr). APOTHEEK Geopend; Apotheek v. d- Corpttt, Schiedamse- weg 83, tel. 3224- i« december Afnemende mam Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur Maan op 0.3? uur, onder 13.41 uur De climax is ook daar wannéér Vader Kemp op het punt staat zijn zoon Ed in te lichten over het misdadige verleden van de jonge huurder. Sloane besluit met de oude baas te „praten" maar de oude man vindt in dit gesprek de dood. Ed en Kathy weten beiden dat het géén „ongeluk" is maar terwiüe van hun gebondenheid aan Sloane wordt een oplossing gevonden die al even uitzonderlijk is als het gehele stuk, Eddie zal Sloane met zijn. zuster „delen" op de voorwaarde dat geen van hen beiden de jonge man aan de politie zal uitleveren. Het is denkbaar dat men bij bet zien van dit stuk geschokt wordt door de nog al brute wijze waarop zoveel menselijke el lende in drie bedrijven bijeengebracht wordt. Maar het valt toch niet te ontken nen dat de wijze waarop Orton zijn stuk; schreef grote bewondering afdwingt. Hier en daar doet de wrange humor het publiek zelfs glimlachen. En zeker verdienen de spelers waardering voor de kundigheid waarmee dit niet gemakkelijke werk over het voetlicht werd gebracht. ADA MEKES. De weekstaat van de Nederlandsohe Bank per 13 december laat een verdere inkrimping zien van de chartale circulatie. Ditmaal met f 127 min tot 7238 min, als gevolg van het_ terugvloeien van bankbil jetten na de ultimo-opvragingen. Naast de ze verruiming van da geldmarkt kwam ook. door het betalingsverkeer met het rijk, f 47 min in de markt. Hierdoor daal de het saldo van de schatkist tot £771 min. Dit was de banken zeer welkom, daar in de afgelopen week een dollarter- mïjntransactie moest worden gehonoreerd. De goud- en deviezenvoorraad daalde daardoor raet f 134 min tot £7472 min. Waarvan ongewijzigd f 6327 min aan goud. Ook van de rekening „andere ingezetenen" kwam f7 min in de markt. Deze rekening verminderde tot f<20 min. Aan voorschot ten hebben de banken slechts f 3 mla af gelost. Hier bedraagt het saldo thans nog t 21 min. Het tegoed van de banken bij de cen trale bank geeft een verhoging te zien met f 64 min tot 1135 min. Hiermede ble ven de banken de laatste dagen van de periode aanzienlijk boven het bij de Ne- derlandsche bank renteloos aan te houden bedrag van f 98 min. Voor de periode 15-12 tot en met 14-1 is dit bedrag f 103 min, De geldmarkt is aan de ruime kant. Geldkringen verwachten hierin voor de ko mende dagen eerder nog een verbetering, als gevolg van betalingen door het rijk. De Sowjet-Unie heeft een verhoging van de internationale goudprijs voorgesteld als een middel om meer liquide middelen' ter investering in ontwikkelingslanden te verkrijgen. Het voorstel is afkomstig van b.v. Maio- row, waarnemend hoofd van de afdeling buitenlandse valuta van het Russische mi nisterie van buitenlandse handel. Hij deed zijn voorstel in een commissse van de conferentie voor Handel en Ontwikke ling van de Verenigde Naties (UNCTAD) in Genève. De commissie bespreekt de mogelijkheden om te komen tot een rui mere kapitaalsvoorzienïng ten behoeve van de ontwikkelingslanden. De commissie is vorig jaar door de conferentie inge steld. De voornaamste ontwikkelingslan den zijn erin vertegenwoordigd. Mairow zei dat de goudprijs uitgedrukt in dollars in. dertig jaar niet is gewijzigd, hoewel de wereldprijzen van goederen in die tijd meer dan verdubbeld zijn. Niet aEeen zal de wereldliquiditeit beter wor den door de maatregel, zei hij maar het zal ook een stimulans zijn voor de wereld handel en het zal meer mogelijkheden scheppen voor het financieren van de eco nomische ontwikkeling van de minder ont wikkelde landen. Er i3 van westelijke zijde niet onmiddel lijk gereageerd op liet voorstel, dat vol gens zegslieden uit VN-kringen een geheel nieuw geluid is van officiële Russische zijde. Het kinderfeest van. de afdeling zwem men van RK WIK is zaterdag een groot succes geworden. Het weer werkte bijzon der mee toen de kinderen achter de drum band Thalita van het Kolpabad naar het R,K. Verenigingsgebouw trokken, waar het feest begon met een kort openingswoord van de heer A, v. d. Hout. De jeugd van de accordeonvereniging Flardinga speelde vervolgens leuke muziek en daarna zorg de de goochelende clown Earthly en zijn assistente er voor, dat de lachspieren los kwamen, In de pauze was er limonade met Iets te snoepen en daarna viel de poppenkast bijzonder in de smaak. De seniorenafde- ling van Flardinga zorgden voor een mooie finale van deze geslaagde middag. De waterpolo wed strijd tussen WIK en "Wilton werd een spannend duel. dat met een puntenverdeling (6G) eindigde. De ruststand was 22. In de spannende eer ste helft werd voor WIK écn doelpunt ge maakt door L. Bracco en het tweede, uit een strafworp. door R. de Heer. Ook de tweede helft leverde veel span nende momenten op, waarin vooral L.' Bracco uitblonk. Hij nam nog drie- doel punten voor zijn .rekening en G. IJzermans één. Vlak voor het einde stond WIK nog met 6—5 voor, maar Wilton slaagde er op het nippertje in alsnog de gelijkmaker te scoren. De wedstrijd werd voortreffelijk geleid door scheidsrechter B. Arons. - «vKf" - ,-f^ Beide tientallen van de schaakvereni ging HVO. die een afgebroken wedstrijd moesten uitspelen hebben daaruit een gunstig resultaat xveten te behalen. Het eerste tiental won met 6—4 van het Goud se Me»semaker 1. B, v. Driel veroverd# het volle punt, C. Heyna moest een punt afstaan en H. Uithol bereikte remise. HVO 2, dat tegen W. Steinitz 2 een. 3&— i\z achterstand had opgelopen behaalde op de valreep een gelijk speL D. A. Tom kwam niet verder dan remise, maar A. A. Koopman, die een klein voordeel, had wist dit op sluwe wijze uit te buiten en bracht daarmee de eindstand op 55. Maandagavond a.s. zal in de kantine van het Havenbedrijf Vlaardingen Oost NV een snelscbaaktoernooi worden gehouden waarbij de titel „HVO-snelschaakkam- pioen" op bet spel staat. Bij dit evene ment. dat om acht uur begint, zal worden gespeeld volgens het Zwitserse systeem. ft In dit van de achterzijde geziene stulpje in de Holiërhoeksc polder woont de be jaarde Janus Olsthoorn Met zijn eveneens bejaarde zuster Deze zwaar vervallen boerderij was eigendom van de inmiddels overleden heer Melchers, wiens villa aan de Holyweg voor de aanleg van rijksweg 20 werd gesloopt. De. gemeente beeft reeds iang de eigendom van deze boerderij ver worven om haar te kunnen slopen voor de nieuwe stadswijk Holy. Bij Janus en zijn zus hangt nog een echte ouderwetse petro leumlamp als lichtbron boven de tafel, waarvoor zich al tal van gegadigden heb ben gemeld, wanneer znaar een burger woning in de stad moeten verhuizen. Oude bomen moet uien niet verplanten. Dat geldt stellig ook voor dit zo büzonder vriende lijke bejaarde tweetal, dat nooit anders dan het boerenleven gewend is geweest. Maar gelet op hun leeftijd en de gezondheidstoe stand van Janus, kan dit ook een uitkomst voor hen zijn. Want ze wonen daar op de zeer vervallen boerderij maar erg afgele gen en zijn er van alle hulp verstoken. Boereu doet Janus al lang niet meer. VDV zal het komend jubileumjaar niet in kunnen gaan met een plaats in de pro vinciale hoofdklasse van de Zuidhollandse Dambond. De beslissingscompetitie tussen VDV, Vreewijk en CDR was zo goed be gonnen met een gelijk spel tussen, beidé laatste verenigingen, maar VDV moest gis teravond in haar eigen clublokaal onder vinden, dat de Vree wij kers moeilijk ver- slaanbaar bleken. Met 328 .verloor VDV en daardoor zfjn de kansen cp de kam pioenstitel van de Rotterdamse Dambond geheel yerkeken. Toch is andermaal bewezen, dat enkele VDV-ers niet opgewassen zijn tegen der gelijke beslissingswedstrijden. Zij zijn dan veel te gespannen en bezitten niet de rust die nodig is om hun eigen gewone spel te ontplooien. Slechts twee spelers wisten hun tegen stander te verslaan en dat waren, voorzitter H. A. Lansbergen, die asm boord S M. Sprank versloeg en A, yan den Akker, die de zieke Van Leeuwen yerving en dit dus met veel succes deed. Remises werden behaald door C. Biel, C. van Veelen, N. Voogt en J. Lucassen, Laatstgenoemde had lange tijd voordeel, maar zag,in het eindspel een plakkertje van. zijn tegenstander over het hoofd. D. v.d. Kerkhoff. W. H. Niestad, W. F. Verburg en M. S pip titer verloren allen. VDV wacht nog een wedstrijd tegen CDR, die op woensdag 29 december in Rotterdam gespeeld. Verliest VDV dan moeten CDR en Vreewijk nogmaals een herkamp spelen. De stand luidt thans: Vreewijk 2 1 1 0 3 22—18 CDR 10 10 1 10—10 VDV 10 0 10 12 Zo groot was de opkomst gisteravond in de Harmonie, dat enkele tafels verwij derd moesten worden om plaats te maken voor stoeten, teneinde de veie bezoekers een behoorlijke plaats te kunnen bicden, En dat allemaal voor een filmavond voor de Studiekring ..Vlaardingen", die daar haar tweewekelijkse bijeenkomst hield. Echter was het een zeer interessante filmavond en wel een Noorse avond, waar op de leden met hun echtgenoten kennis maakten met het. prachtige landschap cn de bevolking van Noorwegen, zoals zij dat zagen op een aantal films, die beschik baar waren gesteld door de Noorse Am bassade. Het bestuur was er niet in geslaagd om iemand te vinden, die de films zou toelich ten. maar dit vormde in feite geen enkel bezwaar om voor een geslaagde avond te zorgen. De heer P. de Goede, voorzitter van de Kring, had juist vorig jaar een va kantieperiode in Noorwegen doorgebracht en enkele dingen, die hij daar beleefde, vertelde hij op prettige'wijze aan de aan wezigen. Noorwegen heeft een oppervlakte van 324-0ÖÖ km2 en heeft daarop 3,5 miljoen inwoners wonen. Het is ongeveer tien maal zo groot als Nederland,maar niet alle delen zijn bewoonbaar. De heer De Goede zei zelfs, dat Noorwegen voor 75 procent uit woest land bestaat. Vooral de westkust met zijn vele fjorden ls zeer woest. Sommige van de fjorden zijn 300 meter diep en dus dieper dan de Noord zee. Vergeleken bij Rotterdam is Oslo een dooie stad, aldus de mening van de heer De Goede. De stad is rijk aan verlichting en iedereen bexrindt zich 's avonds op straat. Bijzonder mooi moet het raadhuis van deze stad wel zijn. De studiekring-voorzitter adviseerde de aanwezigen om toch vooral eens een va kantie in Noorwegen door te gaan maken. Wie dan half juli naar de zuidkust gaat, kan dan rekenen op een \rerblijf dat gelijk staat aan een bezoek aan de Rivie ra. Volgens de bewoners aldaar heeft het gedurende de laatste twintig jaar aan d# zuidkust in juli niet geregend. Verder vertelde de heer De Goede een en ander over de bevolking van wie 95 per cent Luthers is en over het eten in het visrijke land, waar de spreker er in was geslaagd een schelvis te vangen. De diverse films gaven een boeiend beeld van het beroemde gebied Waar het vreemdelingenverkeer een belangrijke bron van inkomsten vormt. E.V.K. IN NIEUW PAND AAN SCHIEDAMSEWEG Vrijdag met een receptie 's middags van 3-5 uur en 's avonds van 7-9 uur opent het Eerste Viaardingse Reisbureau op feeste lijke wijze het nieuwe bedrijfspand aan de; Schiedamseweg tegenover de Stadsgehoor zaal- Op 9 juli 1964 werd voor dit pand de le paal geslagen. Het aan de Westhaven- plaats reeds verlaten pand is gekocht door Van Eijk Vakkleding. Op voorstel van het hoofdbestuur van de Noordbrabantse maatschappij van landbouw is aan de minister president een telegram verzonden, waarin de bijzonder moeilijke situatie in de Bicsbosch tot uiting komt en on middellijke instelling van een ram penfonds voor dit doel wordt bepleit. Na zijn openingsrede herdacht dc voorzitter de overleden hoofd bestuursleden A. Snoek uit Den Bosch en J. Bom uit Dinteioord, De heer Snoek was ook secretaris van de af deling Dussen—Hank, voorzitter van. de str eek verbeter mgscommissie voor Het Land van Meusden en Altena en was bovendien in tal van waterschap pen vertegenwoordigd. De heer Bom heeft ook in tal van commissies do maatschappij gediend. Dokter J. N. Koning van de vee- artsenijkundige dienst te Boxtel gaf vervolgens een opsomming van de maatregelen, die moeten worden ge nomen om het mond- en klauwzeer te voorkomen. Tot slot, hield mr. C. Stapel, directeur van de volks hogeschool te Bak'keveen, nog een in leiding over het onderwerp Het on dernemerschap in de landbouw; van boer tot ondernemer. Wis ft Tot aan de boerderij Lubrecht aan de Trekkade langs de Vaart (op de achter grond) is de Trekkade met een brede berm verbreed, waarop een wandel- en fietspad worden aangelegd. Een dezer dagen is «n dragline gearriveerd oni deze berm tot aan de Verlengde Doerikade door te trekken. Met het uitgraven van grond voor het bermllcha&m werd tevens een brede singel langs de voet van de berm gecreëerd. BREDA, 15 dec. Het is een onhoudbare toestand, dat de Biesbosch, door bedijkingen, dijkverhogingen en andere verbeteringen elders, in toe nemende mate als vloédkom moet fungeren, waardoor tic overstromingen in dit gebied steeds frequenter en heviger worden. En dit terwijl de be woners slechts kunnen hopen, dat ze hulp zullen ontvangen, In onzeker heid verkeren over de mate waarin dit zal gebeuren cn maar moeten afwachten wanneer de financiële afwikkeling eens zal plaatsvinden. Voor de overgangstijd tot de voltooiing van de Deltawerken in 1969, zal een (wettelijke) regeling moeten worden getroffen, die soepel kan worden uitgevoerd en waarin het recht op uitkering ingeval van schade door. overstromingen wordt vastgelegd. Onze organisatie zal er krachtig aan medewerken om op dit terrein een sluitende regeling te bereiken. Dit zei Ir. A. W. Luitjens, voorzitter van de Noord-Brabantse maatschappij van landbouw, die gisteren in hotel „De Schuur" te Breda in algemene irergadering byeen was. De voorzitter, die vervolgens aandacht besteedde aan de uitbarsting van bet mond en klauwzeer, meende dat tevens moet worden nagegaan op welke wijze de var kenshouders, die hierdoor getroffen zijn, geholpen kunnen worden. Sprekende over de algemene situatie In de landbouw stelde hij vast, dat deze zich in 1965 niet roos kleurig zal laten afschilderen. In onze kring is van een meer dan oppervlakkige verontrusting sprake, aldus de heer Luitjens die als achtergronden hiervan aangaf de ontwikkeling van de kosten en prijzen. Door meer en efficiënter te produceren, door genoegen, te nemen met een te laag inkomen en door ermee op te houden, is de Nederlandse boer erin geslaagd om zich aan te passen aan deze ongunstige ontwik keling van de verhouding tussen kosten en prijzen. Hierna schonk de voorzitter meer uitvoerig aandacht aan de achterblijvende inkomstenontwikkeling, aan de afvloeiing van ondernemers en aan de hoordoorzaken van de landbouwproblematiek. Met betrekking tot de inhoud van het laudbo uw beleid betoogde de beer Luitjens, dat het juist is te bevorderen dat de pro- duktiviteiisontwikkeling kan doorgaan en niet stagneert, gezien de drijvende krach ten. die van buiten de landbouw in deze richting werken en gezien ook de concur rentiepositie. We zullen moeten meegroeien Voor de in 1Ö66 te geven, uitvoering van de Mattheus Passion, zoals die jaarlijks wordt georganiseerd door de Stichting Uit voering Mattheus Passion, zijn de repeti ties weer begonnen. De eerstvolgende re petitie wordt woensdagavond gehouden in de muziekzaal van het Voiksgebouw aan de Schiedamseweg. met de economie om ons heen, maar tege lijkertijd dienen we ons te realiseren, dat hiermede geenszins het landbouwprobleem is opgelost. Met name is het fout om zonder meer aan te nemen, dat de „blijvers" een behoorlijk inkomen zullen genieten, wan neer er maar veel bedrijven uit de land bouw zijn verdwenen. Verder moet de vraag worden gesteld of de potentiële „blijvers", gelet op de inkomstenontwikkeling, finan cieel in staat zullen zijn om de noodzake lijke „schaalvergroting" tot stand te bren gen. Een belangrijk punt is, dat verminde ring van het aantal arbeidskrachten geens zins inhoudt, dat de omvang van het aan bod van landbouwprodukten zal \'ermin deren. Het tegendeel kan wel eens het ge val zijn, zodat de ernstige kwaal van het overaanbod niet wordt bestreden. De voorzitter legde er de nadruk op, dat slechts op basis van een behoorlijk eigen vermogen een gezonde financiering raet be hulp van vreemde middelen is op te bou wen. Het inkomen moet daarom dringend verbeterd worden, wil de structurele aan passing niet doodlopen op onvoldoende eigen middelen. Wat de EEG betreft zei de voorzitter, dat het uitblijven van een har monisatie van de subsidiepolitiek en de fiscale politiek langzamerhand ronduit onaanvaardbaar moet worden genoemd. De heer Luitjens vervolgde: liet is reeds duidelijk, 'dat wat de kostenverhogingen betreft in 1966 de wind weer krachtig uit dezelfde lioek zal waaien. In deze kosten stijgingen zit een stuk inflatie verscholen. De kleine zelfstandige ondernemer, die niet in staat is om deze stijgingen door te be rekenen ia de prijzen, ondervindt deze jaarlijks terugkerende verzwaring van lasten langzamerhand als een aanslag op zijn bestaan. De kostenstijgingen krijgen pas goed. reliëf wanneer ze geplaatst wor den tegenover het verloop yan de produk- tenprijzen af-boerderij. Ten aanzien van de afvloeiing van onder nemers in de landbouw mag worden aange nomen, dat op dit moment ongeveer 40 pet. van de Nederlandse landbouwbedrijven eenmansbedrijven zijn geworden. Het aantal in de agrarische sector werkende mannen daalde van 1947 lot 1965 met ongeveer 40*/#. Hiervan kwarn voor rekening van bet aan tal handarbeiders naar schatting 00 procent, van bet aantal werkende zoons 50 procent en van de bedrijfshoofden 20 procent. Ge zien dc functie die de ondernemer heeft en gelet op de bedragen, die hij heeft moeten Investeren in de afgelopen jaren, staat wel vast, dat in doorsnee de Nederlandse boer sober heeft moeten leven, daarnaast dieper |n de schuld is geraakt en/of dat hij heeft ingeteerd op zijn eigen vermogen. Niet alle mogelijkheden van prijsverbete ring zijn echter uitgeput en we zullen eraan moeten blijven werken om ze wél uit te buiten. Het werkterrein Is hier tweezijdig gericht. Naar binnen toe, in ons eigen land- bouwafzetpatroon, zijn nog verbeteringen aan tc brengen, die kunnen leiden tot gun stiger afzetmogelijkheden en. hogere prijzen. Het tweede deel van het werkterrein is gericht op de buitenwereld, waar we zul len moeten bereiken, dat die prijsaanpas singen die mogelijk zijn ook inderdaad door gevoerd worden en wanneer ze eenmaal zijn toegezegd, ook worden geëffectueerd. Wij dienen de hoge preduktiviteit van de Nederlandse landbouw als basis te nemen voor een economisch verantwoord en sociaal gerechtvaardigd beleid. De heer Luitjens kwam tot slot tot de navolgende conclusies: het laudbouwbeleid dient gericht tc blijven op een verdere bevordering van de preduktiviteit, waarbij aan èeii voortgaande afname van het aantal agrarische beroepspersonen niet te ontko men zal z|jn. Gewaakt moet echter worden voor een te eenzijdige aandacht voor het structuurbeleid. Naast het structuurbeleid blijft alleen al om deze reden dan ook een inkomstenbeleid (markt- en prijsbeleid), noodzakelijk. Ditbeleid dient meer dan tot nu toe geval la geweest, gericht t« ï|jn op een inkomen op verantwoorde bedrijven, dat de ondernemer ook in staat 6telt de vereiste reserveringen te verrichten. Verbetering van de inkomstenvorming zal in de eer slapetaij (êijrdeedk kvo zal in de eerste plaats tot stand moeten komen in het vlak van de prijzen van de produkten. Alle mogelijkheden die hier nog zijn zullen moeten worden uitgebuit en het landbouwbedrïjfsleven zal wat dit betreft ook de hand in eigen boezem moeten ste ken. Gelijkschakeling van de subsidie- en fiscale politiek met die yan de andere EEG-iacden is daarnaast een dringende eis. Ten slotte zullen overheid en bedrijfsleven Internationaal en nationaal moeten blijven streven naar versterking van de concur:en- tiestructuur yan de landbouw door een betere regeling yan de produktie en Kan het aanbod.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1