Grote Oud- en Nieuwjaars prijsvraag R.Ph.O. sloot het af met prachtis concert Beslist geen oplossingen inzenden vóór alle tien puzzels zijn gepubliceerd GEHEIME DIPLOMATIE Nieuw voorstel in sinaasappelkwestie Verandering op til in lintjesregen Bundesbahn in nood PUZZEL 3 Internationale spaarbankfilm Arti et Cantate ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 Advertentie GENADELOOS kan de kunstgeschiede nis zijn voor een kunstenaar die ge schiedenis maakt. De Duitse expressionis ten hebben dat op jonge leeftijd gedaan, gun werk uit de jaren 10 en 20 van de ze eeuw is door het naoorlogse Duits land verwoed verzameld om de schade te herstellen, die in de nazitijd in de mu sea is aangericht. Een nieuwe aitualiteit heeft dat werk door het verband, dat ge legd kan worden, tussen jonge expressio nisten als Horst Antes en het historische expressionisme. En nu heeft Nederland uit Essen een kunsthistorische expositie van prenten van Erich Heckel, een tentoon stelling die er uitziet alsof deze kunste naar al 45 jaar dood is. Naast Schmidt- gottluff echter, die door de Duitsers op de Venetiaanse Biennale getoond is met een overzicht dat tot op heden liep, is Heckel de enige van de nog levende en werkende „historische" expressionisten. De prentenexpüsitïe hebben wij bespro ken, toen zij in het Stedelijk te Amster dam was. Thans kan men haar in het Stedelijk te Schiedam zien en zich ook j FIESTA GIT AN A waarin Fanfani enige tijd geleden een be middelende rol heeft geprobeerd te spelen. Hoewel de Italiaan 2Wügzaam bleef na liet gesprek waren er aanduidingen dat hij in een brief aan Hanoi het Amerikaanse standpunt zal uiteenzetten en zal pogen de enige tijd geleden door twee Italiaanse be zoekers gerapporteerde bereidheid tot on derhandelen van Ho Tsji Minh opnieuw te sonderen. Volgens geruchten zouden de Amerika nen thans willen proberen uit te vinden of inderdaad in Noord-Vietnam een groep po litici bestaat die naar Rusland luistert on bereid 2ou 2ijn tot vreedzaam overleg zoals enige experts onder wie Victor Zorza van het Britse dagblad The Guardian gclovc- Officieel blijft scepticisme in Washington overigens groot. Er zijn geen aanwijzingen dat de communisten werkelijk over een eervolle'regeling willen onderhandelen, zo zegt men steeds weer op het ministerie van buitenlandse zaken, maar dat heeft ook nog geen kans gezien overtuigend te be wijzen, dat het zelf oprecht geïnteresseerd is in vreedzaam overleg op dit moment. mo aanzwellend tot een. donderend fortis simo. Het werd een enorm succes, zo van „ze braken de zaal haast af!" Dat Franz- Paul Decker het orkest en de solist op de kleine trom Jan Schulenberg er iza liet de len, was volkomen verdiend. Vóór de pauze was Jean Fournier solist in het vioolconcert van Felix Mendelssohn- Bartholdy. Hij bleek zijn „jour" niet te hebben, want hij speelde glibberig, onzui ver en met veel tempo-schommelingen, die de samenwerking met het orkest niet een goede kwamen. Het is tc hopen, dat hij oen andere keer beter gedisponeerd zal zijn! Het gedeelte na de pauze werd ge opend met een derde solist op het podium, gitarist Antonio Pereira Arias die bassist in het orkest is. Hij speelde het „Concerto de Aranjucz" van de blinde Spaar.se com ponist Joaquin Rodrigo zó, dat zijn mees terschap op het instrument in alle opzich ten was vast te stellen. Het lag dus niet aan hem, dat alleen het eerste deel van het concert met zijn dansritme en het prachtige begin van het weemoedige Ada gio de aandacht gevangen konden hou den. Dit langzame deel en ook het laat ste werden op den duur tc lang. De solist oogstto zeer verdiend hartelijke bijval, die niet ophield vóór hij zich weer zette voor een toegift, als wij het wel hebben een deel uit „De driekante steek" van De Fal- BRUSSEL, 23 dec. (ANP) He Europese Commissie heeft besloten een nieuw voor stel bü de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in te dienen irv de „sinaasappelkwestie" in de EEG. Het vorstel komt neer op een directe produk- tie-subsidie aan de Italiaanse sinaasappel kwekers, indien in de EEG de prijzen be neden het niveau van 17.1 dollar per 100 kg voorde gangbare kwaliteit zouden dalen. Het stelsel van referentieprfozen mini mum-invoerprijzen blijft volgens het voorstel van de commissie gehandhaafd maar op het lagere peil van IS.l dollar per 100 kg, hetgeen naar zij verwacht tot resultaat zal hebben dat de prijzen vocrr de consument ongeveer dezelfde zouden zijn als vorig jaar. Op aanbiedingen uit landen buiten de EEG beneden deze refe- rentieprijs zou een extra belasting worden geheven. Het voorgestelde systeem zou in de plaats moeten komen van de lopende regeling, die ter bescherming van de Italiaanse si- naasappelmdustrie eveneens een minimum- invoerprijs inhoudt, maar dan op hoger peil. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 23 dec. Er is misschien een verandering in het decoratiebeleid op komst. De door het kabinet De Quay ingestelde Commissie-Houben heeft on langs rapport over mogelijkheden om het beleid te veranderen uitgebracht. Een werkgroep van zes ministers heeft uit het rapport een aantal voorlopige conclusies getrokken, die binnenkort aan de regering zullen worden voorgelegd, zo deelde pre mier Cals gistermiddag in de Tweede Ka mer mede. FRANKFORT, 23 dec. (ANP) Tien duizenden gastarbeiders uit Nederland en Duitsland zuilen de kerstdagen met bij ver wanten in hun vaderland doorbrengen, om dat de Duitse spoorwegen de grote toeloop niet aankunnen. Gisteren ontstond een. noodsituatie, door een grote toeloop van zwaar verpakte en bezakte Italianen. Een Italiaan is al ge- wgftalmtd. met S3 koffer s- Als voorbeeld van een verdeling, zoals wij die van U vragen, hebben wij de figuur in drie stukken van gelijke oppervlakte (elk stuk 56 driehoekjes) verdeeld, welke drie stukken alle van verschillende vorm zijn. Dat zijn de lijnen, die wij van een aantal puntjeslijnen gemaakt hebben, waarover wij het eerder reeds hadden. Maar verdeling in een veel gro ter aantal verschillende stukken van gelijke oppervlakte is moge lijk. Hoe groot is het maximum aantal even grote stukken van ver schillende vorm, waarin de figuur verdeeld kan worden en hoe is die verdeling Er zouden meerdere oplossingen mogelijk zijn wanneer we niet tevens als voorwaarde stelden, dat de lijnen, waarmee wij de figuur reeds als voorbeeld in drieën verdeelden, alle gebruikt moeten worden om de gezochte oplossing te tekenen. Dus die lij nen moeten gebruikt worden bij de verdeling in zoveel mogelijk even grote stukken van verschil lende vorm. Hoe moet de figuur warden ver deeld Bijgaande figuur is door stippel lijnen in 168 gelijke driehoekjes verdeeld. Enkele stippellijnen zijn als lijnen doorgetrokken, waarover straks meer. Het gaat er om, deze figuur langs de stippellijnen te verdelen in zoveel mogelijk stukken van al lemaal VERSCHILLENDE VORM maar gelijke oppervlakte, dus alle stukken bestaande uit een gelijk aantal driehoekjes. Stukken wor den gelijk van vorm geacht, wan neer zij door draaiing of spiegeling in elkaar kunnen overgaan. Als voorbeeld hebben wij een stukje yan willekeurige vorm en grootte getekend (A) en door een pijl aan gegeven, hoe het door draaiing in hetzelfde vlak over gaat in het stukje B dat weer door spiegeling (hetgeen hetzelfde is als draaiing nadat het uit het vlak is gelicht, dus draaiing in de ruimte in plaats van in het vlak) in het stukje C. Dergelijke stukken worden in deze puzzel gelijk geacht, dus zo'n stuk je zou in de verdeling, zoals die gevraagd is, niet meer dan één maal mogen voorkomen, dus óf A, of B óf C, niet meer dan één. Onder auspiciën van hei Internationale Instituut der Spaarbanken is een tilm tot stand gekomen, opgenomen in cn wat meer zegt gefinancierd door zeven verschillen de landen t.w. Finland, Frankrijk, Italië. Nederland, Oostenrijk, West-Duitsland en Zweden. Gistermiddag werd de rolprent in de filmzaal van de Spaarbank van Botterdam aan de Boter sloot, yerioond. In de film. reist een reporter de landen af en bespreekt met diverse mensen hun economische omstandigheden. Doordat de uitgaven, wensen en verlangens uitsluitend de gezinnen betreffen, is de film meer een. voorlichting op het gezinsbudget. Daarbij speelt het inkomen natuurlijk een grote rol. Het Italiaanse gezin ziet zyn grootste wens vervuld met een T.V.-toestel. Het Zweedse echtpaar wil een zeiljacht. Het begrip sparen is meer op het tweede plan geraakt. Door de kleuren en de boeiende opnamen van de hoofdsteden is de film op toeristisch», gebied beslist een aanwinst. Aangenomen wordt dat de film bij di verse besloten bijeenkomsten wordt ver toond. Daarbij wordt vooral gedacht aan huisvrouwenverenigingen en middelbare scholen. Het Overschies Oecumenisch Koor „Arti et Cantate" heeft met medewerking van het St. Gregorius Kinderkoor in dc Ned. Kerv. Kerk te Overschie een Kerst concert gegeven, waaraan solistisch mede werkten Lea de Boer, zang met harphege- 1 elding, e,j Albert de Klerk, orgeL Na „Stille Nacht", dat door beide koren gevoelvol werd gezongen, hoorden we een vijftal geestelijke koor- en volksliederen, die diepe indruk maakten. Ook de Franse uitspraak was welverzorgd. In. "t verloop van de avond hebben beide koren hun krachten nog gewijd aan „Can tate 147" en het vierde deel van het Weihnachts-Oratorium van Bach. Beide koorwerken werden onder de bekwame lei ding van Rudolf de Beer zeer mooi van klank en in een stijlvolle voordracht ge zongen. Een bijzondere attractie (vol van sfeer) was het optreden van Lea de Boer, die, zichzelf op de harp begeleidend, een tien tal Kerstliederen zong. Albert de Klerk, die op het orgel de koren tot grote steun was, liet zich als solist horen in een uitermate fijnzinnig gespeeld Andante voor glasharmonica, van Mozart. Zijn imitatie op het orgel was verrassend door de in genieuze wijze waarop de registratie werd toegepast. In zijn improvisatie op een Ne derlands Kerstlied gaf Albert de Klerk er volop blijk van de variatie-kunst zowel technisch als muzikaal te beheersen. De nekkramp bij oen militair te Venio heeft geen verdere^ nare gevolgen voor de overige militairen: 'aangezien voor de paliönt alle gevaar geweken' en er geen.besmettings kans meer is, mogen allen normaal met Kerstverlof, die daarvoor m aanmerking komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1965 | | pagina 1