ROTTEHDAMSCH NIEUWSBLAD W w Er komt een nieuwe schoenenzaak op het Liesveld Bestrijding van de inflatie eist verandering van mentaliteit Vakopleiding in chemische industrie dringend nodig vaklieden ROTTEHDAMSCH NIEUWSBLAD schoenen Rotterdam waagt: verkoopsters, cassièie aankomend verkoopsters en verkopers leerling verkoopsters sous-chef Verolme Dok-en Scheepsbouwmaat schappij n.v. te Rozenburg Winst en verlies KLACHTEN VOORZITTER KAMER KOOPHANDEL IN NIEUWJAARSREDE: Minder Duitsers aan het strand Agenda voor HVO-schakers JPloos van Amstel exposeert Kunstrijden voor „Helpt Elkander" Stief been en Show In water gevallen en verdronken Junioren van Intiem gingen van start In afgelopen jaar 5 miljoen gespaard goede bijverdienste voor jongelui Een EIGEN KRANTENWIJK Verdien NU je eigen vakantiegeld N.V. Rotterdamse!] Nieuwsblad opening half maart a.s. 15 a l6 jaar,die accuraat kan werken. Een prima gelegenheid voor jongedames, die zich in een moderne zaak tot verkoopster willen bekwamen. met ervaring in een leidinggevende fimetie inde schoenenbranche. Sollicitaties: schoenen Rotterdam Hoofdagentsehap en Redacties VLAARDINGEN, Sm. Hovenstr. 1 -fel. 3229 Redactie: Tel. 34SS HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG-19 JANUARI 1966 over bezorging: Vlaardingen: 18.30 tot 19.30 uur: Handelstraal 18 - Telefoon 3345 Voor het eerst na het aftreden van de heer C. H. Buschmann is de ge bruikelijke nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Beneden-Maas uitgesproken door ir. B, Wilton, die enerzijds constateerde dat het jaar 1965 in het algemeen gesproken voor het bedrijfsleven gunstig is geweest, maar die daar tegenover van mening was, dat de werkelijkheid maant tot enige nuchterheid in onze verwachtingen. Hij signaleerde de voortgaande inflatie als een kwaad, dat door alle betrokkenen krachtdadig bestreden dient te worden om te voorkomen, dat het spreekwoord „Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het lid op de neus", nog eens ontstellende werkelijkheid wordt. Er zal op zeer korte termijn een mentaliteitsverandering moeten komen, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel, tot zijn toe hoorders, waaronder vele genodigden, op de buitengewone vergadering van de Kamer, die woensdagmiddag in de zaal Harmonie is gehouden. Ir. Wilton wees als de oorzaak van de inflatie aan de stijging van de Jonen, die groter is geweest dan de groei van de produktiviteit. De prijzen zijn door over heidsmaatregelen bij de stijging der kos ten achtergebleven en dus daalden de "win sten. Plet „klimaat" waarin het bedrijfs leven moest werken is in 1965 verder be paald door een reeds als structureel ver schijnsel aangeduide krapte op de arbeids markt, Fusie was in een aantal gevallen markt. Fusie was in een oanati gevallen de oplossing voor bedrijven om de pro blemen het hoofd te bieden, maar ook met het oog op de concurrentiepositie in de hele wereld. Het meest in het oog springende ken merk van de economische ontwikkeling in het afgelopen jaar is volgens ir. Wilton de voortschrijdende inflatie, die op de duur tot een catastrofe moet leiden. Zo- wei werkgevers als werknemers, en niet in de laatste plaats de overheid, zullen zich serieus moeten beraden over de te gen de inflatoire ontwikkeling te nemen maatregelen. De werknemers dienen bij de eisen, die zij stellen met betrekking tot hun arbeidsvoorwaarden, niet te overvra gen: de werkgevers moeten bedenken, dat arbeidsvrede niet slechts te koop is met concessies. De overheid dient zich er van bewust te zijn, dat inflatiebestrijding wei nig succes zal hebben indien er slechts sprake Is van verschuivingen in de beste dingen en die bestedingen in totaal niet afnemen. De kern van een doelmatige in flatiebestrijding is het binnen economisch verantwoorde grenzen houden van de be stedingen. Zich verder bepalend tot het eigen dis trict van de Kamer constateerde ir. Wil ton, dat het arbeidstekort daar, vergele ken met vorig jaar, slechts een geringe vermindering te zien heeft gegeven, nl. van 2,200 tot 2.050. Het aantal buitenland se arbeidskrachten is inmiddels opgelopen tot 2,500, De spanning op de arbeidsmarkt duurde dus onverminderd voort en een vermindering is nog niet in zicht. De buitenlandse arbeiders zullen de voortdurende aandacht moeten hebben, zo wel voor hun huisvesting als voor hun op neming in de gemeenschap. De Kamervoor fitter wees nog op een ander aspect van de arbeidsvoorziening, nL het feit, dat arbeidskrachten, die vaak met veel kosten en zorgen voor andere branches zijn opgeleid, vaak wegtrekken naar de chemische iuduRtrieën. Spreker meende dat het hoog tijd wordt, dat d# opleiding van werkkrachten, jufst ook voor de chemische industrie, door b.v. de echte nische scholen, ter hand wordt genomen. Ir. Wilton meende overigens, dat het hé le onderwijs na het lager onderwijs méér en gerichte aandacht moet krijgen en dan in het bijzonder in die delen van het dis trict, waar de overgang van agrarisch naar industrieel- en havengebied zo snel gaat, dat de ontwikkelingen op bijna elk gebied, en zeker ook op dat van het on derwijs, daarbij haast wel moeten achter blijven. Ir. Wilton gaf in zijn toespraak ook een korte karakteristiek van de gang van za ken in verschillende bedrijfstakken in het gebied van de Kamer. De grote scheeps bouw ondervindt in steeds sterker mate da concurrentie van Japan bij het verwerven van nieuwbouwopdrachten; nu ook als het gaat om kleinere schepen. In de répara- tiescctor was de situatie in het algemeen niet onbevredigend, hoewel ook hier do buitenlandse invloed zich. danig doet gei- "den. De gedistilleerd-industrie wei d overvallen door de aankondiging van accijns- en be lastingverhoging. Deze komende verhoging stimuleerde in de laatste maanden van het jaar de omzet, wat, samen met da seïzoendrukte, tot grote omzetten leidde. De export vertoonde in 1965 geen slecht WOENSDAG Floreslaan 41, 230 uur: Groene Kruiseursus moederschapszorg en kin de r hy Siene Hofiaan 47, 2.15 uur: Vergadering Kamer van narraorUe^-i ^u-: Nieuwjaarsbijeenkomst Kamer van Koophandel. Luxor 2-30 uur: Een aanslag op Rusty ia.i.7, S uur: De Vikingen komen (14 j.). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ontsnapping Uit ue Oriënt (14 j.l DONDERDAG Am. Hoogviletstra&t 91, 2 u.: Jaarvergadering Co-op. Vrouwenbond. Vlaard. Vaart, 7.30 uur: Wedstrijden scïioon- rjjden voor paren en individuelen. Geopend: Westerapotheek, Voorstr. 53,tel.2633 Januari Afnemedne maan Zon op 8.37 uur, onder 17.06 uur Maan op 8.25 uur, onder 15.32 uur resultaat: de waarde er van bedroeg 34 miljoen, waarvan bijna de helft naar En geland ging. De zuivelindustrie ontving ca. 4 pet. meer melk dan ift 1964 en produceerde 16 pet. meer boter» 4 pet. meer kaas en 30 pet. meer magere melkpoeder. De boter- export verliep moeilijk, mede door de gro' te voorraden elders, zódat ook de binnen landse voorraad tot zeer grote hoogte steeg. De resultaten van de zuivelexport in 1965 geven de indruk, dat de Euromarkt voor Nederland vrij gunstig heeft gewerkt. In de chemische industrie zullen grotere omzetten door grotere productie-eenheden de daling van de winstmarges moeten compenseren, die een gevolg zijn van de kostenstijgingen zonder overeenkomstige prijsstijgingen der afgeleverde produkten. De zeevisserij vanuit Vlaardingen werd in 1965 uitgeoefend met in totaal vijftien treilers, waaronder twee in dat jaar in gebruik genomen nieuwe schepen. Met het verdwijnen der laatste drijfnetscbepen be staat de vloot nu geheel uit moderne vaar tuigen. De aangevoerde haring leverde het hele jaar zeer goede prijzen op, wat de re derijen een goed jaar bezorgde. Deze ho ge prijzen vormden echter een belemme ring voor de haringexport. De voorraden bij de handel zijn zeer beperkt, ook al doordat de aanvoer 39 pet. kleiner was dan een jaar eerder. Omdat de vangst 1964 in mei geheel geruimd was, kon ook hier van geen matigende invloed op de prijzen uitgaan, wat met elkaar voor de haring- handel in het algemeen tot minder gun stige resultaten leidde. Voor het vreemdelingenverkeer is het seizoen, ondanks het vele slechte weer, redelijk gunstig geweest. In Oostvoome en Rockanje bestaat de indruk, dat het aan^ tal Duitse gaston langzamerhand kleiner wordt en dat zij worden opgevolgd door andere nationaliteiten. In Hellevoetsluis zal helaas per 31 januari het Waterstaats voorlichtingscentrum worden opgeheven. Als daar niets anders voor in de plaats komt zal dat fataal zijn voor het bezoek van toeristen aan de Deltawerken. SCHEEPVAART In 1965 kwamen in totaal 32.179 schepen de Nieuwe Waterweg binnen (138.091.443 ton) tegen in 1964 31.677 <133.008.307 ton); een stijging in tonnemaat van bijna 4 pet. Vlaardingen ontving in totaal 1.721 zee schepen (vorig jaar 2001) en 20.178 (20.579) binnenschepen. In Maassluis kwamen binnen 1.147 (1.070) zeeschepen en 5.405 (5.114) binnen schepen. Voor 1963 waren de cijfers 751 zee- en 4.711 binnenschepen en uit deze gegevens blijkt dat er toch op z'n minst „leven" in de Maassluise haven zit. Schiedam boekte weer enige achteruit gang in zijn haveaverkeer; er kwamen 702 (733) zeeschepen aan en 2.378 (2.256) binnenschepen. De middenstand zag de omzetten In con sumptie- en luxe artikelen flink stijgen. De arbeidsverkorting in het winkelbedrijf is een probleem, dat bier en daar in het district al is opgelost en elders op korte termijn opgelost zal moeten worden. Ir. Wilton zei de winkelsluitingswet als een sociaal goed te beschouwen, maar was niet blind voor de fouten en onvolkomen heden van de huidige regelingen, Hoe eer der die op de helling komen, hoe beter, zo meendo hij. In Vlaardingen leeft onder de midden standers enige ongerustheid over het feit, dat de bezetting van de laatste twee win kelgalerijen in de Westwijk moeilijkheden oplevert; blijkbaar vormen hier de hoge huren, gevoegd wellicht bij een overvloed aars assortiment, een beletsel voor een vol ledige bezetting. Deze ontwikkeling moet bij de voorbereiding van andere grote win kelcentra in het gebied niet uit het oog worden verloren. Het wegennet op Voome en Putten blijft sterk achter bij de ontwikkeling van de gehele streek en de verbindingen met de overige gebieden zijn eveneens gebrekkig, De tramverbinding Rotterdam-Hoogvliet werd opgeheven, maar van de zo hoog nodige verbreding van de Groene-Kruis* weg valt nog niets te bespeuren. Ir. Wil ton sprak ook weer over de onmogelijke situatie bij de Spijkemisserbrug over de Oude Maas. Hier is slechts één oplossing mogelijk; een tunnel onder de rivier door en die oplossing is nu wel heel dringend nodig geworden. Een ander, reëel ongemak vormt de veerverbinding over het Spui, tussen He kelingen en Nieuw-Beyerland, In de streek wordt hier gedacht aan een vaste oever verbinding. Het verleggen van de busdienst Helle- voetsluis-Brielie-MaassIuis door het dorp Rozenburg is een grote verbetering, even als de gemoderniseerde veerdienst Maas sluis-Hozenburg. BESLISSING In Maassluis bestaat nog steeds het pro bleem van de haven accommodatie. Er zijn over de nieuwe haven vele besprekingen gevoerd en ir. Wilton hoopte, voor Maas sluis cn voor anderen, dat er nu spoedig een beslissing komt. In het algemeen bestaat er waardering voor do manier, waarop Waterstaat het wegenprobleem ten noorden van de rivier heelt aangepakt, maar de voorzitter van de Kamer noemde het niet minder clan «»en Tantaluskwelling langs rijksweg 20 lus sen Vlaardingen en Maasland de nieuwe vierbaansweg te zien liggen, terwijl het drukker verkeer gebruik moet blijven ma ken van de bestaande tweebaansweg. Weinig waardering had ir. Wilton voor; de houding der Nederl. Spoorwegen met betrekking tot het stoppen van sneltreinen in Schiedam en het opnieuw worden van dat station als stopplaats voor internatio nale treinen. Ir. Wilton concludeerde aan het slot van zijn betoog, dat er reden is tot dankbaar heid voor het deel uit maken van een dis trict, waarin het 7.0 aan alle kanten leeft. Dat legt echter ook grote verplichtingen op, aan overheidsinstanties maar ook aan de leden van de Kamer en ingezetenen in dit rayon. Zij zullen over de ontwikkelin gen moeten'mee denken en mee spreken. Spreker vroeg zich b.v. af, of er in dit zo snel veranderende gebied en dan vooral ook ten zuiden van de Nieuwe Wa terweg wei voldoende samenhang be staat tussen de aan de gang zijnde indus triële ontwikkeling en de sociale ontwik keling. Wordt wel voldoende be soft, dat hef, altijd ménsen zijn, die do bouwstenen vormen van een maatschappij, hoe verin- duslrialiseerd die ook is of dreigt te wor den. Er is dan ook nog veel werk te doen en ir. Wilton hoopte, dat de Kamer voor haar deel in dat werk zal weten te staan en dat zij haar taak zal mogen vervullen zoals van haar wordt verwacht. In de eerste klasse van de Rotterdam se Schaakbond is het tweede tiental van HVO er in geslaagd haar eerste zege van dit seizoen te behalen. Spangen 3 ver loor in de kantine van het Havenbedrijf Vlaardingen Oost N.V. met 73. P. Kor- naat behield zijn ingeslagen record in de competitie en won tot nu toe al zijn par tijen. Goede overwinningen werden behaald door J. Akkermans. B- Kwmdacz, R. v. Driel. J- v. d. Vaart en A. Koopman. P. Körpel aan bord 1 en J. de Boer hielden het op remise, terwijl D. Torn en D. A. van Dorp beiden verloren. Na een gelijkopgaande wedstrijd verloor HVO 4 met het kleinst mogelijk verschil van GEB 2. Overwinningen kwamen op naam te staan van J. C« Scheen, C. v. d. Berg en P. Hoos, Remise behaalden P. C. Westerhoff, C. Westdijk en J. Teileth. A, A alders, J. de Breems, G. v. d. Tuyn en R, Huisman konden niet op tegen het Rotterdamse geweld. Van 21 januari tot 7 februari exposeert in de Visbank J. Ploos van Amstel teke ningen, grafiek cn schilderijen. Vrijdag avond, acht uur, wordt de expositie ge opend door de heer A Chr. H. Slot, do cent aan de Kon. Academie voor beelden de kunsten in Den Haag. De tentoonstel ling zal dagelijks van zeven tot negen uur geopend zijn; op zaterdag bovendien van twee tot vijf en op zondag alleen van twee tot vijf. □onderdagavond worden er op het ijs van de Vlaardingse Vaart, tus sen de beide bruggen, wedstrijden in kun strijden voor paren en individueien ge houden, die om half acht beginnen en waarvan de opbrengst bestemd is voor de vereniging van ouders van geestelijk ge handicapte kinderen „Helpt Elkander". In schrijving is tot zeven uur mogelijk in ca fé Markant, op het marktterrein aan de Broekweg. Stiefbeen en Show is de titel van het programma, dat de automobielclub Die Flardinga Ruiters haar leden aanbiedt op de feestavond^ die dinsdag, 25 januari ge geven wordt in zaal Muzanda; aanvang kwart voor acht. Na afloop bal met mu ziek van het iHo Tombroek en zang van de Flardinga Girls. Woensdagmiddag, omstreeks half dri®. is op het terrein van het Ha ven bear, jf Vlaardmgen-Oost een bedrijfsongeiuk ge beurd. waarbij een werknemer van H.V.O de 47-jange gehuwde heer Th. Kauffelrl uit Vlaardinger. om het leven js gekomen de heer Kauffeld was no de kade langs de haven aan het werk bij het opladen van pijpen op een auto Door nog onbe kende oorzaak is hij op een bepaald mo ment van de auto gevallen. Hij kwam met het hoofd op de rand van de kade terecht en viel vervolgens in het water. De Rijks politie te Water is tot Iaat in de avond zonder resultaat naar het stoffelijk over schot aan het dreggen geweest. Vooruitlopend op de eerste volledige competitie week van de tweede helft van Iief tafeltennisteizoen heeft Intiem 3 de strijd weer hernat met een ontmoeting in Hoogvliet tegen het eerste team van de club van die naam. Sipke Andree. Sjaak Vreugdenhil en Piet Tuytel deden niet voor elkaar onder en brachten het allen tot twee overwinningen. Derhalve werd de thuisclub met 6-A verslagen door welk resultaat Intiem zich vrij zeker veiliCT heeft gesteld in de tweede klasse van de afdeling Rotterdam van dc N.T.T.B. De junioren van Intiem zijn gestart met drie teams van elk twee personen. Het eerste team begon weinig hoopgevend want Theo Mersch en Oor de Zwart ver- Na bijschrijving van rente hadden de spaarde: s bij do spaarbank Vlaardingen op 31 december met elkaar een tegoed van f48.972.232, wat ruim 5 miljoen meer is dan een jaar eerder. Toen was het te goed nl. f 43.591.910. Aan rente werd nu f 1.464.529 bijgeschreven tegen f 1,318.555 vorig jaar. In de loop van de maand de cember werd f3.175.164 ingelegd (vorig jaar december 2.222.395) cn f2.362.255 <f 2 067.928» terugbetaald. Het spaarover schot in december was dus f 312.908 (f I54.469L Gedurende het hele jaar 1965 werd een bedrag van f32.754.658 (1954 f 27.310.920} ingelegd en f28.831.748 (f24.603.375) terug betaald. Het spaaroverschot ever het hel® jaar kwam daarmee op f 3.922.91Q f 2.707.545). Met Lnbegrip van de bijge schreven rente groeide het totale tegoed van de spaarders in 1965 met f 5.387.439 en in 1964 met 14.026.101. loren met 5—0 van K. en K. 1. Bert v.d. Hoor en Jos Haddcman deden het beter door met 50 te winnen van Elan 2. In tiem 3 zegevierde met 50 over TB.S.M. 4, Hier waren het Harry Zen IjesenJa n Pollt, die zich niet lieten verslaan. Op de valreep heeft Intiem met een twaalfde team voor de competitie inge schreven. Dit team is ingedeeld in de 5e klasse L. van de R.T.T.B. er. ontmoet daarin als tegenstanders; ABB. 3, Mijns- herenland 2. Elan 10. Sorry 1, Elan II, TB.S.M. 8, T.O.G. 6 en Sorry 2. allemaal teams die voor het eerst aan deze compe titie deelnemen. Die na schooltijd en vóór etenstijd be schikken over enige vrije tijd is een mooie gelegenheid om lets to ver dienen en daarvoor te kopen wat je al zo lang wilde hebben. Vraag inlichtingen Smalle Havenstraat 1 - Vlaardingen Telefoon 3229 bü „De Visbank^ die op proitige v, onze nieuwe Jdanrrs i; men adviseren en ervaring hebben in de schoenenfc:. -v;he. met enige praktische ervaring in de verkoop en die opgeleid willen worden tot all-round verkoopster of verkoper. Geboden worden uitstekende sociale voorzieningen w.o. een S-dacgse werkweek, één winter- en twee weken zomervakantie, aantrekkelijke spaarregeling, studiekosten-vergoeding en belangrijke korting bij eigen aartkopen. Persoonlijk op donderdagavond 20 en vrijdagavond 21 januari vaa 19.30 tot 21.30 uar in Tearoom-Restaurant - 't Liesveld - op het Liesveld in Vlaardingen, tel. 01898-9017, waar onze personeelschef de heer W..K. v. d. Veen U gaarne alle gewenste inlichtingen zal verstrekken, Dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur in ons filiaal in Schiedam, Broersvest (hoek Hoogstraat). Schriftelijk aan het hoofdkantoor van v. Wocnscl. Binnenweg 10, Rotterdam, t.a.v. de heer W. K. v. d. Veen. Telefonisch kunt U dagelijks een afspraak maken met ons hoofdkantoor in Rotterdam, tel.010-110355. Filialen te Rotterdam, Schiedam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Vlaardingen, Deo Haag en Lelden, vinden een goede werkkring bij Voor inlichtingen kunt U zich op nevenstaande adressen vervoegen. Wij zijn op donderdagavond 20 januari a.s. van 19.30 tot 21.00 uur in; Rozenburg De Schans Marijkeplein 12 cn op vrijdagavond 21 januari a.s, van lot 21.00 uur in: Vlaardingen Café Restaurant Mes Schicdamseweg 17 Schiedam Café Restaurant Amstelbrön. Broersvest 13 19.30

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 1