HOTHDAU NIEUWSBLAD NIEUWSBLAD Warme afscheidswoorden voor zuster Scholten Schiedamse belangstelling voor Taptoe Delft Films in de komende dagen Chinees - indisch - Restaurant Chinees - Indisch - Restaurant HONGKONG Einde van een Monument van Burgerzin In de Vlaardingse bioscopen ORGEE MAGNALIA DEl" BB CONCERTEN INGESCHAKELD Ook uw vrouw leest j liever't 1 KLACHTEN ST. JACOBS GASTHUIS: Gratis toegang in Stedelijk museum Late huldiging van. DRZ-kampi oenen Aanbesteding Burgerlijke stand NIEUWSTICHT: SEfl „Wat gasvoorziening betreft kan Schiedam niets overkomen Het weekeinde voor de SW'ers Ledental TSF op maximum Orde van Oranje-Nassau voor W. van den Heuvel Aanstaande zaterdag openen wij ons geheel vernieuwde ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1S66 Hoofrfügeatscliap «n Sedactia: SCHIEDAM, 3SOSSVKT 3 - TELEFOON 263091 over bezorging Schiedam: van 18.3019.30 uur en 's zaterdags vaD 46 uur Tel. 265828, Vlaard.dijk 171 b SCHIEDAM Met ingang van 1 augus- tu* heeft zuster A, Scholten haar functie ais directrice van het Sint Jacoüsgasthuis in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd neergelegd. Dins dagmiddag heeft de directrice afscheid ge nomen van de regenten en medewerkers van het Sint Jacobs Gasthuis. Tijdens dit afscheid heeft burgemeester H. Roeifse- ma, tevens voorzitter van het college van regenten, de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, aan haar uitgereikt. Het afscheidsfeest werd gevolgd door een receptie voor patiënten, vrienden en relaties. Zuster A. Scholten, geboren op 8 augus tus 1901. heeft in Enkhuizen een opleiding aan de kweekschool gevolgd. De verple ging trok haar echter meer aan en zo ging zij in 1020 in Apeldoorn naar een zie kenhuis. Nadat zij hier de benodigde di ploma's voor de kraam- en wijkverple ging had behaald, trok zij voor enkele ja ren naar Engeland: door de ziekenmoeder werd zij ^chter weer teruggeroepen naar Apeldoorn om hoofd van de ziekeiiafde- ling te worden. Na eerst nog de leiding bij een kinderziekenhuis te hebben gehad, kwam zuster A. Schol ten naar Schiedam, waar zij nu ruim zestien jaar werkzaam is geweest in het St. Jacobs Gasthuis. In de feestelijke versierde zaal van het bejaardenhuis opende de burgemeester 't afscheidsfeest met een toespraak. Aan de ene kant vond de burgemeester het af scheid nemen, een weemoedige zaak, maar aan de andere kant toch ook weer iets dat je zo zonder meer niet kan laten passeren. Burgemeester Koefsema wees nog even op haar hulpvaardigheid bij nacht en ontij hetgeen zij deed met West friese nuchter heid. terwijl zij bij alles haar eigen rustig ge aard heeft bewaard en bijzonder hat a heeft gewerkt. Ook. wenste de burgemees ter haar. tevens namens de regenten, nog veel gezegende jaren toe, hetgeen verge zeld ging van een cadeau. Tot siot speldde de burgemeester haar dan de gouden medaille op. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. ]NJAMENS DE BEWONERS van het te- - huis sprak de heer Hoogendam nog een kort woord tot zuster A. Scholten. Hij ging in op de sfeer, die onder haar leiding in het St. Jacobs Gasthuis heerste, die voor een belangrijk deel door de directri ce wordt bepaald. Ook maakte de directri ce nooit onderscheid tussen, de bewoners onderling, hetgeen ten goede komt aan de onderlinge verstandhouding, welke prima V-as. Hiernaast sprak de heer Hoogendam ook zijn waardering uit voor de aandacht, welk#- de directrice besteedde aan de ont- spa. .ng en hij dacht hierbij terug aan de prettige bust och Uen. Tot slot spraken dr. Jungerius en de huidige directrice, zuster J. Middelhof, Zuster J. Middelhof toonde zich dankbaar, •dat zuster A. Scholten zestien jaar de lei ding op zich heeft willen nemen en was van. mening dat ieder hiervan veel heeft kunnen leren. Tijdens het afscheidsfeest heeft zuster A. Scholten veel cadeaus ontvangen. De feestelijkheden werden met een receptie besloten. Zuster A. Scholten zal de band met het bejaardentehuis nog niet geheel verbreken: de komende tijd belast zij zich met administratief werk voor het St. Ja cobs Gasthuis. Zij wordt opgevolgd door zuster J. Middelhof, die tot 1 augustus ad junct-directrice was. Het Stedelijk Muse—n in Schiedam is op zaterdag 27 en zondag 28 augustus gratis toegankelijk. Het zijn de laatste da gen waarop de t 'itoonstellingen te zien zuilen zijn van moderne kunst na 1945, van de Rotterdamse beeldhouwers, van de 17-eeuwse schilder Gerrit van Vught en van de 18-eeu\vse pottenbakker Arent Klos. In ae kelder van het museum zijn blij vende exposities van de historie en de dis tilleer d e rij-afd ei in g SCHIEDAM Hoewel reeds over enke le weken, de competities in de amateur sector weer gaan draaien, zijn nog steeds de spelers van twee elftallen van de voet balvereniging DRZ niet wegens het beha len van een afdeiingskampioenschap ge huldigd. Het zijn die van het tweede elftal en de junioren van het B-team, Deze be klimmen nu het ere-schavotje tijdens de op 19 september as; in zaal Marijke te houden contactavond. Zondag a.s. neemt het eerste elftal van de Rodezonners deel aan het bekertoernooi van SVO in Rotterdam. Overige deelne mers zijn D8GC uit Oude Tonge, VÖB uit Overschie en. een club, die als naam draagt Pingelrade. Weten onze stadgeno ten beslag op de wisseltrofee te leggen, dan zal dit feit eveneens tijdens de con tactavond op passende wijze worden ge vierd. Een vrij grote stroom Schiedammers trekt nu elke avond naar de Taptoe in Delft, het kleurige evenement, dat daar ieder jaar weer toeristen trekt. Van het gebouwtje van de VW aan de Plantage vertrekt 's avonds kwart voor acht een bus van de Busonderneming Brocre, Hoog straat Rotterdam, die de kijkers in Delft afzet nabij het Marktplein en ze na afloop weer mee huiswaarts neemt. Om negen uur zet in Delft de Taptoe in. voor een spectaculaire opening met muziek, afwis selend van de toren en van. de begane grond, waarhij helaas de echo nog wel eens hinderlijk werkt, maar waarbij al thans het oog volledig aan zijn trekken komt. In het algemeen leek ons dit jaar de muziek wat vlakker dan vorige jaren n ook de liohtregie is voor verbetering atb&ar. Het tweede nummer van het programma, het optreden van de kapel van de Konink lijke Luchtmacht met het tamboerkorps vormt een kleurig schouwspel, dit jaar met een wat uit de toon vallende omlijs ting van elektrische fakkels. De trompet terkorpsen van artillerie en ca val larie met de vlaggen, die de elf provincies symboli seren. zijn een kleurige show. Nieuw daar bij zijn de lira's, een muziekinstrument, dat eon hoog geluid voortbrengt, helder als van zilveren klokken. Deze lira's hebben de vorm van een soort harp en worden be speeld als een xylofoon. Het nummer Geschut in stelling", waarbij de trompetters optreden in uniform anno 1831 en de muïikanten van de rijden de artillerie gekleed zijn, zoals omstreeks het jaar 1850 het geval was. vormt voor de liefhebbers een aardig schouwspel; de oude kanonnen geven daverende salvo's af en maar al te gemakkelijk vergeet men bij deze militaire folklore, dat in wezen niet verschilt van de bloedige ernst van het meer geperfectioneerde wapen, van thans. Nieuw is het nummer van de fietsende mu zikanten, die de meesten onzer ook voor de TV hebben gezien. Veel hilariteit ver wekte de gefingeerde klapband, waarbij iemand met een enorme fietspomp komt aanrennen; hier gaat de militaire parade duidelijk over in een stukje volkse show. De fakkels vormen bij het nummer excer citie van het peloton van Luchtmacht In structie en Militaire Opleidingenschool een aardige omlijsting, die het geheel een spookachtig aanzien geeft. Dinsdag, 6 september, wordt in de zaal Harmonie een openbare aanbesteding ge houden van het maken van zandbanen met bestrating en riolering voor de aan sluiting van de Broekweg aan Rijksweg 2c. Geboren: Evert i.v. P. van Roon en C. van Veen. Enrique N. E. z.v. T. J. J. Damme en T Klein. Gverled&n: M C, de Grasuw, 91 jr. wed: Verhei jen. In het clnbbuis van de voetbalvereniging Ursus In het. Hagapark ia woensdag ingebroken. Men haalde in de bestuurs kamer alles overhoop en nam onder meer een groot aantal toto-zegels «n twee aard appelschilmesjes mede. GEMEENTELIJKE KENNISGEVING OFFICIëLE BEKENDMAKING Burgemeester &n Wethouders van Schiedam zijn. voornemens aan de aftredende leden van huu College, de heren H. Sabel en W. van Schooneveld een receptie aan te bieden In de aula van het Stedelijk Museum. Hoogstraat 112 te Schiedam, op dinsdag 6 september 1966, van 15.30 tot 17.20 uur. 9 Het Nieuv/Fticht is een wijk van thans 112 jaar oude woningen, die thans hun laatste dagen naderen. Ze zijn in 1655 ge bouwd ten behoeve van de arbeidersstand door een idealistische groep van lieden, die de „Vereeniging tot het Verschaffen van Goede Woningen aan minvermogen den te Schiedam oprichtten, de eerste in haar soort in een voor de arbeiders on menselijke tijd. Het werden 73 woningen. •aarvan er 58 een huur deden van. f 1,30 en 15 een huur van f 1.70. Ze waren voor die Voor iedere bel»nirtfll«!öe b»staat dan £,- ^aiJen bijzonder redelijk te noemen. Tus- ïegenhaid, van de aftredende wethouders af-J H -7-.--- sen de rijen huisjes had men. grintpaden scheid to nemen. EDDIE IN DE GREEP VAN DE VROUWEN LUXOR. Eddie Constanüne is een noest werker. Hij knokt met de regelmaat waarmee wij elke morgen de lunch bot er- hammen in de tas stoppen en de voor deur achter ons dichttrekken. Dat zijn regelmaat meer verrassingen schept dan de onze, is te zien in „Eddie in de greep van de vrouwen" („Fa it es vos jeux mes dames"). Ook voor ons houdt. Eddie' verrassingen in, omdat hij da laatste tijd per film van regisseur wisselt. Deze keer was het Marcel Ophüls de zoon van de grote Max, maar de verrassing is er niet aangena mer op. Het gaat om een ontvoerd jeugdig genie dat door de ontvoerders, een organisatie van stijlvolle jongedames, voor juwelen, aan de meest biedende van de hand zal worden gedaan, aan. Rus of Amerikaan. Zowel Rus al.s Amerikaan maken jacht, en aangezien Eddie nog steeds niet met hamer en sikkel ten strijde „trekt, is het duidelijk wie het genie, de juwelen en een mooie ontvoerster opstrijkt. Het is een basisverhaaltje dat vele ma len goed en nog meer malen slecht is verfilmd. Om de verhouding van het film- peil niet te verstoren deze keer weer slecht. Ophüls kreeg we! de typerende Ed die-humor in. de dialoog maar behandelde het beeid onvergeeflijk slordig. Wie schommelende mannen met een vaste ca mera opneemt, krijgt nodeloos vage ge zichten. Er is geen humor ia de mise-en- seèae waardoor de actie een dimensie verliest diehij op geen andere manier terug krijgt. Een mooie kans met een verlammende ring fin Bond-kofferlje) wordt onvoldoende benut en op deze ma nier wordt bijvoorbeeld de slotscène met een helikopter en Eddie aan de haak van eea hijskraan op een pijnlijke manier on logisch, iets waar men zich anders bij Eddie nooit aan stoort. Ward Single, de man die met zijn Singers Bach synco peerde, voldoet hierbij nauwelijks aan de muzikale verwachtingen. Ten slotte, voor wie de lijst van Eddie's veroveringen bij houdt: deze keer zijn het Nelly Benedetti en Laura Valenzueia. mooi en met het noodzakelijke gebrek aan andere talenten. DE VERKNIPTE MELKBOER STADSGEHOORZAAL. Norman Wis dom is ongetwijfeld de bekkentrekker van de Britse filmindustrie. Zijn mimiek is zo goed verkoopbaar dat hij van de Rank Organisation zelfs een eigen handels merk heeft meegekregen. Alleen Wisdom mag aan het begin van iedere film het gongwerk van de sterke Rank-man over nemen, Slechts in de eerste films echter heeft Norman het bioscooppubliek tot schater lachen kunnen brengen met zijn domme uiterlijk en zijn mimiek. Later ging hij steeds meer over op het alom bekende gooi- en smijtwerk, eert genre waarin het 0 langzamerhand erg moeilijk wordt iets nieuws te bedenken. Zeker na Stanley Kramers „It's a mad, mad. mad, mad world".... Norman Wisdom moet het ook nu weer 1 „The early bird" Cde verknipte melk boer) vrijwel alleen van breek- en sloop werk hebben. En dat terwijl hij zelf heeft meegewerkt aan de samenstelling van het draaiboek voor de film. En zelfs met al dat gooi- en smijtwerk was het nog niet grappig genoeg; de film toont Norman meer dan eens in versneld tempo. Na een bijzonder traag begin Jeek het even of we de oude Norman zouden zien in een goede persiflage op een Western, maar die scene ontaardt helaas weer in een fiks aantal oorvijgen. Robert Ashley was 'de regisseur van de ze kinderlijke (en waarschijnlijk voor kin deren amusante) vakantiefilm. aangelegd en de hele wijk met iepenbo men beplant om voor wat schaduw te zor gen. Er kwam een pomp in. het midden* pad en vlonders, zorgden voor een. verbin ding over de beide aangrenzende sloten, waarvan een de naam van. Bakkershaven draagt. Men had er bij de aanleg aanstonds op gerekend, dat er een paar winkelbe drijfjes tot stand zouden komen, hetgeen in die dagen van verplichte winkelnerin; van een verziende blik getuigde. De tijd stelde toen nog andere eisen: Er was in de woningen, één kamer en verder was er een slaapzolder; de WC was nog buiten, maar er was een werkplaatsje en een bleekveldje voor de was. Het is een eeuw lang een rustige, wat in zich zelf be sloten wereld geweert. De woningen kre gen door een vertimmering later wat meer ruimte en. werden, ook wat -ie hygië ne betreft, wat aan de moderne eisen aan gepast. Zij zijn voor enkele jaren in han den van de gemeente overgegaan, naar wij menen voor de prijs van f 100 per stuk. Dat zij na 112 jaar van trouwe dienst ten slotte verdwijnen behoeft niet te verwon deren. Een heel rijtje is reeds dichtgespij kerd. Zij hebben hun tijd met ere uitge diend. Goede voortgang wordt gemaakt met tie geleidelijke aansluiting van onze etad op het aard gasnet. In Kethel is de overgang thans achter de rug. NiemvlAnd-Oost, d.w.z, ten oosten van de Nieuwe Damlaan, met nog een paar blokken links van deze weg, heeft ook volledig overgeschakeld en deze week gaat de Tuïnlaan over. Daarna volgen nog een paar overgebleven stukken van lie Buitenhavenwel en de Nieuw Matlie- nesserstraat en dan begint dë overgang in Schiedam-Oost, eerst nabij de Spoor baan. Dit gedeelte wordt niet meer ge voed door het ontvangstation in Kethel. rasar via een ander ontvangststation, tij delijk via een leiding, die niet het eigen dom is van de GTB. Op de Nieuw Mafhenesserstraat is de grote leiding door de dijk gelegd en daar is men thans nog bezig. Uit de veiligheids overwegingen het betreft hier immers een zeewering is hier een damwar.d ge maakt. zodat men bij hoogwaterstand met deze geperforeerde cJijk geen moeilijkhe den kan krijgen. Hier iiggen ook de 2es elektriciteitskabels die Vlaardingen van stroom, voorzien; het zijn kabels van 15 tot 20 cm dikte en die moesten anderhal ve meter op zij worden geschoven om plaats te maken voor de gasbuis. Een niet eenvoudig karwei, dat echter goed kon worden beëindigd. De GTB moest daarbij door het particuliere terrein van de Blau we Ster, of liever de Gasunie, omdat de gastoevoer niet onder het gemeentelijk energiebedrijf ressorteert. Dat de NV Ver voermaatschappij de Blauwe Ster. een vrachtauto- en binnenscheepvaart aan de Nieuw Matbenesserstraat, daartoe haar toestemming heeft gegeven, heeft de aan leg van de aardgastoevoer aanmerkelijk v erg ema kk eli j kt. De SW'ers hebben nog geen beste start gehad in de eerste divisie, hoewel er in de twee laatste wedstrijden vrij behoorlijk werd gevoetbald. Men. moet echter punten behalen, zodat men s'.s. zaterdag tegen Alkmaar er alles op moet zetten om de eerste punten in de wacht te slepen. De Alkmaarders spelen technisch een knappe partij voetbal, zodat men in ieder geval zaterdagmiddag goed voetbal zal kunnen zien. Ook de Arnhemmers hebben in de eer ste divisie nog geen winst kunnen boe ken, zodat beide elftallen ongetwijfeld vol uit op winst zullen spelen om met punten op de ranglijst te komen. Gezien de dou ble, in dit weekeinde zal de conditie van de spelers ook *n hartig woordje meespre ken. In ieder geval ook deze middag een uiterst spannend duel. De rood-groene reserves hebben tegen Velox de eerste twee winstpunten geboekt en gaan nu naar Deventer om de kam pioenen van vorig seizoen te bestrijden, De Deventernaren zijn weliswaar nog niet goed op dreef in deze competitie; maar 'm Deventer blijft het toch een zware op gave en men kan bij S.V.V. al tevreden zijn wanneer men met één punt terug komt. De 1 a wntennls ver en i ging The Smashing Fellows houdt op 9 september a.s. in de kantine van het tennispark Van Vliet een ledenvergadering< waarin o.a. het gebruik van de Sporthal ter sprake zal.komen. Ver der zullen de jaarstukken worden behan deld en een. commissi everkiezing en de be. noeming van nieuwe bestuursleden aan de orde komen. De bestuursverkiezing komt neer op een herbenoeming van de zittende leden, daar deze zich allen herkiesbaar hebben gesteld. De commissies vormen een interne aangelegenheid. Er is een voorstel om de contributie met 25.- te verhogen om een grotere reserve te kwe ken. Uit het jaarverslag over 1966 strepe» wij de volgende punten aan: Geconsta teerd wordt, dat ten. aanzien van het le dental een maximum is bereikt; verdere uitbreiding zou ten koste van sfeer en be stuurbaarheid gaan. Duidelijk is dit jaar de invloed der junioren, vooruitgegaan. De al gemene opkomst in het tennispark Van Vliet leek In 1956 enigszins te zijn afgeno men. De stijgende exploitatiekosten ma ken een contributieverhoging nodig. In overweging wordt gegeven een commissie te benoemen, die zich over dit punt gaat beraden. Het deelnemen aan de voetbal pool, het kopen van loten van de speciaal voor dit doel opgezette loterij, het werven van donateurs, worden als middelen aange- geven om voor meer financiën te zorgen. Wat ledental betreft ziet de toekomst er gunstig uit. gezien het grote aantal junio ren tussen. 10 en 14 van thans. Misschien is het over enkele jaren mogelijk, hieruit een sterk jeugdteam te vormen. Tot lid van verdienste is op 20 november 1965 benoemd mej. E. v. Dort, die vele ja ren heeft gewerkt als secretaresse van TSF. Op het ogenblik, dat dit jaarverslag uitkomt, staat het parktcernooi voor de deur. Dit duurt van 27 augustus tot 10 sep tember a,s. Daarna wordt als afsluiting van het tennisseizoen het familietoernooi gehouden op 1, 2, 8 en 9 oktober. SCHIEDAM, Bij Koninklijk Besluit is aan de heer D van den Heuvel, wo nende Daltonstraat 50b in Schiedam, toe gekend de bronzen fire-medaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in verband met zijn veertig jarig jubileum ais zetter bij Drukkerij Hasekamp. Burgemeester Roelfsecna heeft de jubi laris hedenmorgen op een bijeenkomst ten kantore van genoemd bedrijf toege sproken en hem de medaille uitgereikt.. „Ons kan thans praktisch niets mee gebeuren", aldus burgemeester Roelsema Schiedam is thans voor de gasvoorziening aangesloten op twee stations: valt er een uit, dan loopt alles zonder moeite over het tweede. Op 15 oktober zal ook in Zuid de gasvoorziening geheel zijn aangesloten. Het nieuwe gasontvangstation krijgt het aardgas via 'n oude leiding van de GGkH totdat de definitieve leiding gereed is. „In het theoretische geval, dat er twee ont vangststations tegelijk zouden uitvallen, is er een voorraad propaan voor 2Va dag op het terrein van het Gasbedrijf, Deze voor raad kan voortdurend worden aangevuld. Er is dus geen mogelijkheid, dat Schie dam geheel zonder gas komt te zitten. Het vertrouwen in de bedrijfszekerheid van "het Gasbedrijf is zo groot, dat zelfs de bouw commissie van het Gemeente Ziekenhuis op voorstel van de technische ingenieurs, an eigen gas- of olievoorraad hebben af gezien en besloten heeft zich geheel op de aardgasl-eiding te verlaten". BEAU GESTE SCHIEDAM De Magnalia Deïkerk heeft een goede akoestiek. Dil hebben de bezoekers van hei vierde orgelconcert, dat woensdagavond door de Schielandkring werd gegeven, kunnen, borén. De gastor- ganist, Jan F. Sterenberg, verbonden aan de Oosterkerk a.d. Rotterdamsedijk, heeft medewerkers gevonden in de heren Jaap Blom, gas-baritcmen ArieBaane met Paul Jacobs, blokfluiten. Het orgel door de fa. Vermeulen uit Alkmaar mechanisch gebouwd ia 1895 in de Oosterkerk te Den Haag, js door Fon- teyn en Gaal in de Magnalia Deïkerk ge plaatst. uitgebreid, herintoneerd en elek trisch gemaakt. Het volle werk doet het in de vlot gespeelde Toccata en fuga uit Op. 59 van Reger goed. Niet altijd is de klank in de bas duidelijk, daeh stijgend komen de wat scherpe vuisteramen met een briljante klank en gesteund door de Bombarde 16' in het pedaal tot een wellui dend Tutti. In het pleno komt een moder ner werk 2oals de Litanies van Johan Alain, bruisend van aeeoordopvolgtngen en aile gelegenheid biedend voor de organist om zich geheel in te zetten, goed tot zijn recht. Ook de middenstemmen, te horen in psalm 116 met bewerkingen door Antho- aïe van Noordt uit diens in 1659 uitgege ven Tabulatuur boek en een ch oraal voor spel van Bach, brachten gevarieerde klankcombinatie#. BOEIEND "WAS de muziek van William Croft (1678—1727) voor de 2 altblok fluiten solo in zijn tweede sonate in F. Hij was organist aan de Westminster Abbey te Londen en componeerde o.a. 30 An thems. Dit zijn Engels-kerkelijke lofzan gen. De solisten speelden nog van Handel met begeleiding drie sonatedelen voor dwarsfluit en altblokfluit, waarvan de uit voering redelijk samenspel bracht, al was bij de Gavotte uit sonate "VII het orgel te sterk geregistreerd. De bas-bariton Jtiet zich horen in de aria Piëta Signore van Stradella en 2 Geistliche Lieder van Bach. De aria uit de Messias van Handel: Sie schallt, die Possum werd ook met een warme voor dracht gezongen. De orgelbegeleiding mag: speciaal vermeld worden in deze aria. Het transponeren van Bach's liederen voor een mannenstem geeft een ander karakter aan een lied, soms wat gedrukt, ook wel waardig. De solisten brachten met hun gewaar deerde medewerking afwisseling bij de orgelwerken, waarvan de Fantasie op psalm 33 van Com. de Wolf, de overleden organist van- de Grote of Eusebiuskerk te Arnhem, met vakmanschap geschreven muziek, het concert besloot. S, W. J. S. van W. vrAN het Vreemdelingen- legioen is vrijwel niets meer over, maar de ro mantiek en het avontuur die er omheen hingen, zul. len niet spoedig vergeten worden, Het is de vraag of zo'n bestseller uit lang vervlogen tijden, als P, C. Wren's „Beau Geste" nog wel gelezen wordt. Maar de derde filmversie, die thans in Passage draait, doet het nog best. al had den de kleuren, die haar onderscheiden van de vo rige twee, wel achterwege kunnen blijven. Verder is weinig verschil: de sadistische sergeant Dagi- neau is weer de centrale figuur, die vanwege een anonieme dreigbrief de troep terroriseert, en Beau Graves, bijgenaamd Geste, moet de meeste klappen op-vangen, omdat hij als intellectueel (bij het Le gioen gekomen ca de schuld op zich genomen te hebben van een bank- fraude, die eigentijk door zijn medeminnaar was ge pleegd) het meest ver dacht is. Het gaat hard tegen 'hard, vooral wan neer de troep zich ïn een door de Toearegs voort durend belaagd woestijnfort bevindt en langzamerhand gedecimeerd wordt. Regis, seur Douglas Heycs, die mijlenver onder de presta ties van Sidney Ltrmet in The Hill" blijft, trof het nog dat hij - de V-'eatern- eXpert Joe Kane als assis tent had. waardoor de be stormingen en afxveerge- vechten bijzonder ypecta- culaii". zijn. De rol van sergeant Dagineau wordt vertolkt door de veelzij dige Telly Savalas die bij Danny Kaye al eens de pias heeft uitgehangen, maar ook Pontius Pilatus speelde. KOP OP CLEOPATRA Als weekfilm draait in het Monopole Theater een film uit de Kop-op Serie, ditmaal gewijd aan Cleo patra, Koningin van Egyp_ te omstreefcL.50 jaar voor Christus. Het ia een weinig historisch verhaal gewor den, waarin zelfs dc be kende Germaanse figuren Horris en Hengst! 5 c op duiken, zij het dan- als de Britse slaven Horsa en Hengist, eigendom van. Marcus Antonius. Horna hanteert het zwaard en Hengist is maker van (vierkante) wielen. Hun bestemming na de verkoop op de slavenmarkt Is de buit te worden van resp. de hongerige leeuwen in dc arena en van een speel zieke rijke dame. Later komen er Vestaalse maag den bij te pas én. de moord op Caesar speelt mede een rol in dit schone verhaal, Maar het lot neemt een andere, wending ais Horsa onder de galeislaven van Caesars schip een opstand doen uitbreken, In Monopole. MAN MET IJZEREN MASKER In de matinees draait zondag en woensdag In het Monopole Theater de film van de. Man met het ijze ren masker, een verhaal uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. Een graaf Astolfo heeft, het voorzien, op het vorsten dom van de oude hertog van Pinerlo. Dien3 zoon Marco valt hem in han den en dit is dan de manj die wegkwijnt in de kee ker, door een ijzeren masker voor ieder onher kenbaar gemaakt, Astolfo 'probeert ondertussen Mar co's zuster Christina in zijn netten te verstikken. Onder leiding van Marco's vriend Andrea komt het verzet tegen Astolfo op gang. Om rfe vrijheid van haar broer te kopen, be looft zij Astolfo's vrouw të worden, maar Andrea ont voert haar en de man mét het ijzeren masker her. krijgt zijn vrijheid dank zij Andrea's mannen. Thans is het Astolfo, die mét het ijzeren masker onherken baar gemaakt, naar Frank, rijk wordt gedeporteerd. OP HET ALTAAR DER LIEFDE M-onopole heeft de zater* dagnacht gewijd aan eecn documentaire over de sexuele verhoudingen hij vreemde volkeren, meer in het bijzonder aan de huwelijksgebruiken van Ceylon, Bali, Nïeuw- Guinea, de Trobriand Eilanden, Zoeloeïsnd, de Nieuwe Hebriden, Malak- ka, India en, Ken;-a. Het zijn meest eeuwenoude gebruiken, die op het cel luloid zijn vastgelegd tezamen een zeer merk waardig beeld van onbe grijpelijke gebruiken, dik wijls in een nog uiterst primitieve wereld. ie ruime parkeergelegenheid. itr bushalte naast onze deur, ic gezellig ingericht. it afhalen van diners ook mogelijk. Geopend van 12.00 uur tot 23,00 uur. Rembrandtlaan 4 Schiedam. Tel. 010-265827 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2