HOTTERSAMSCH NIEUWSBLAD Noordwester storm zette liet Westerhoofd onder water PEEK EN CLOPPENBURG KOMT IN VLAARDINGEN Wethouder Weeda opende bazaar van Zonnehuis Ondanks storm en regen warm onthaal van Sint Opgelegde binnenschepen vormen ongewone aanblik in Oude Haven Is slooppremie de oplossing? Patrimonium gaat KLACHTEN bouwen aan Gedempte Biersloot Reconstructie fS"» Wegslepen Verontwaardigd Agenda ZORGELIJKE TIJD VOOR REDERIJEN r? YC^y:h: Oorsaken Hoofdagentsthap en Redactie: VLAARDINGEN, Sm. Hovenstr. 1 - Tel. 3229 Redactie; Tel. 5453 ROTTEKDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 17 NOVEMBER 1 over bezorging in Vlaardingen, Smalle Havenstraat 1» tel. 3229 van 9 tot 17 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Zaterdags van 16.30 tot 17.30 uur. je hier wateroverlast krijgt. Gelukkig jS de storm pas twee dagen na springtij los gebroken en wakkerde hij niet harder aan tot windkracht 10. Tijdens de watersnood in; 3953 was Cr een windkracht van 12 en viel de noordwester storm samen met het springtij. Ik heb er een speciale studie van gemaakt UI et het i: often van voorbereidende maatregelen v.'as de heer Kazenbror- de gehele nacht niet in zijn bed geweest. Dat was ook het gevat met Bram Brons en zijr. ge/.\ns]edt*n, die juist op tijd de in ventaris van ce showroom m veiligheid hadden kunnen brengen en 's nachts met vloedplanken in de wr-er waren geweest. In lieslaarzen gestoken hadden zij de goe deren uit de showroom overgebracht, maar voor Bram Brons jr, waren de laatste loodjes het zwaarst geweest. Tot aan zijn middel was hij in het water weggezakt op zijn laatste tochten van de showroom naar de winkel. In de eerste week van het komende jaar gaat de le paal de grond in voor een ge bouw. dat aan de Ged, Biersloot het gat zal opvullen tussen het bedrijfspand van motorhandel Jo Bonman en de Benzo, fabriek. Een gebouw, dat gelijkvloers uit twee winkelpanden bestaat, waarboven zes vierkamerflats in drie woonlagen komen, Dat in opdracht van Patrimoniums Wonin gen zal worden gebouwd door de Vlaar dingse aannemer Huih Sim on en dat Is ontworpen door het ingenieursbureau tr. W. Wissing te Barendreebt. De zes vierkamerflats krijgen cent* wc verwarming. De huurprijs is vastgesteld op f 141.per maand. "Waarboven voor de centrale verwarming een bedrag komt. dat rtme de f 35,por maand zal bed-ragcn, Do bouwtijd is bepaald op een jaar, zodat deze zes flatwoningen, die in de premiesector worden gebouwd, omstreeks de jaarwisss- Lng 19671966 gp.roed komen. De twee winkelpanden zullen waar schijnlijk worden bet-rokken door de opvol ger van Jo Bonman, die ook het huidige p.iotovhuis gaat betrokken. Het grote win kelpand. dat zich van de Gcd. Biersloot int de Mesdagstraat 7.al uitstrekken. 7.al als showroom vvorder ingericht,"hei kleinere \oor accessoires. Met vóór het gebouw een benzinestation van de B.P. De heer Bounmn verhuist naar een industriehal in intlustrie- pavk Vette noord, waarbij hij van de moto ren-op de autobranche overstapt Aan de andere zijde \*an de Benzofabrick wordt het gat opgevuld door een nieuwe Leger des Heilsgebouw. Een eigen architect heeft hiervoor een fraai plan ingediend, dat een dezer dagen de goedkeuring van B. en W. beeft verworven. Het was gisteravond weer prijs aan het V/esterhoofd. De noordwester •tonn zette de Galgkade, de Westhavenkade en het lage gedeelte van de Maasboulevard blank. Het water drong het Maashotel en via dit hotel en het kantoor van de havendienst, de showroom van de Seaman Store van Bram Brons binnen, waarin het tot een hoogte van 30 cm rees. De zeven op het Westerhoofd geparkeerde'auto's kwamen tot aan de portierkrukken in het water te staan en ook de daar gestalde motorrijwielen, scooters en fietsen namen een onvrijwillig bad. Vloedplanken verhinderden, dat het water ook de winkel van Seaman Store en aan de Gaïgkadc het bedrijfs pand van de houthandel Gebrs. Van Biiüren van Heyst, binnendrong. "Van de drie panden aan de Galgkade, waarin 5 gezinnen wonen, stonden de buitendeuren 5 cm in het water. Maar door het opwerpen van een dam van zaagsel kon het water buiten deze woningen worden gehouden, schooljeugd van de naburige neutrale De grote tankauto's van de Shell en andere auto's, die van de pont kwamen, Twee hevig verontwaardigde mensen kozen toen niet de gebruikelijke weg, de hebben ons aangeklmapt. Een employe Qeitauregj nmar uit nieuwsgierigheid of van de Shell en de bedrijfsleider van gpoj-^ de ondergelopen Galgkade. om hun Gebr. Van Büüren van Heyst. de heer J, V/eg te vervolgen, waarbij zij golven van P. Kazenbroot. De^ Shell-employé luchtte 25 cm hoogte veroorzaakten,* die tegen zijn verontwaardiging over de overlast, buitendeuren, van de woningen, stuk welke de gemeente het personeel aam- sloegen, waartegen de opgeworpen zaag- doet, dat aan de overzijde werkt en de sddaramea pint. bestand bleken.- De Maas moet worden overgezet. Overlast, schooljeugd vermaakte1 zich niet - pal door uitgerekend jn deze tijd van het jaar langs dé huizen door.'het water te fietsen, met de reconstructie van de Maasboule- Weshalve de heer. Kazenbroot in bewust vard te beginnen. In een jaargetijde dat de Maasboulevard steevast onder water lo.opt. Vorig jaar in de periode van 15 no vember tot 10 derember zelfs acht maal. Zodra het water over de kade van de Westhavenkade komt, is de gemeentepon- ton niet meer te gebruiken en kan alleen schrijven de politie" verzocht bij hoog water niet alleen de Westhavenkade voor het verkeer af te sluiten, maar ook de Galgkade. In zijn 10.2.1966 gedateerd antivoord be richtte het betrokken politiehoofd, dat bij hoog ivater -ongerief voor buitendijks gele- nog van de Shellponton aan de Maasbou- gCn panden niet was to voorkomen. Dat levard gebruik worden gemaakt. Daar zijn klacht was doorgegeven aan. gemeen» wordt een verlengbrug in reserve gehou- tewerken, als de instantie, belast met de den, die bij hoog water de Shellponton plaatsing van wegafsluïtingen en dat de verbinding geeft met de trap. die van de politie in de toekomst zou trachten in onder- naar de boven-Maasboulevard leid- voorkomende gevallen haar bijdrage te le de. We moeten de verleden tijd gebruiken, veren tot een optimale beperking van de Want bij de reconstructiewerkzaamheden wateroverlast. is voor de aanleg van een nieuw talud tussen beide boulevards deze trap verwij derd. Het gevolg hiervan v/as gisteravond, dat het van zijn werk komend personeel een half uur en langer op de Shellponton in regen en storm heeft staan te verkleu- Maar, aldus de heer Kazenbroot, ook dit maal werd verzuimd de Galgkade af te sluiten en kwam de politie, een vol uur, nadat ïk had opgebeld, alleen maar even een kijkje nemen, toen het water zijn hoogste punt had bereikt. Dat was gister- men, alvorens een nooöverbinding tussen avontf om 6.50 uur. Tevoren had liet ver deze ponton en. de boven-boulevard tot stand was gebracht. Omdat alle overzet boten op deze ene Shellponton waren aan gewezen, om aan de Maasboulevard te meren en hun lading mensen te lossen", moesten zij op de rivier blijven kruisen tot zij aan de beurt waren. Soms 20 mi nuten tot een half uur. Wat voor de pas sagiers in het noodweer evenmin een pretje was. Het is een groot schandaal, aldus be wuste Shellempioyee, dat tfe gemeente Vlaardingen bij hoog water geen betere voorzieningen treft voqr de duizenden hotel stond gestald en werkers, die van deze overzetveren ge- ter verdween, bruik moeten maken, om van hun werk naar huis te komen. schijnsel van vorig jaar zich herhaald. De Shell-employe foeterde bovendien: had de politie of brandweer de op het Westerhoofd geparkeerde auto's niet tijdig weg kunnen laten slepen, waarvan de be stuurders kennelijk aan de overzijde van de rivier hun werk verrichtten? Zoals het geval bleek met een Duitser, die in het Maashotel logeert en wiens Volkswagen aan de kade op de parkeerplaats van dit rij wel onder wa- Even fel verontwaardigd toonde zich de heer Kazenbroot. die ons verzocht zijn naam in de krant ie zetten. Hij toonde ons een afschrift van een vórig jaar aan het hoofd van de Vlaardingse politie ge zonden brief, gedateerd 17 december. Zeven dagen tevoren had de Galgkade dermate blank gestaan, dat de buitendeu ren van de woonhuizen 10 cm. jn het water stonden. Dat is ongeveer de rode itreep waarboven het grondwater de huizen binnendringt. Ook toen had hij met zaagseldammen getracht het water te be letten, de huizen van buiten binnen te dringen. Maar dat v/as niet gelukt door de overlast van het autoverkeer en de DONDERDAG Volksgebouw, 2 uur: Bijeenkomst Co-op Vrouwenbond, Btaösgchoorzaal, 8 uur: Cabaretavond pers.- veretngmg Holy ziekenhuis. tuxor, 8 uur: Laat ze maar schieten (14 J,>. VJUJD/.G 6tad58ehoorzaa], 2 uur: Bijeenkomst Ver. van Zuidhopand&c Gemeenten. Btadsgchoorzaal, 8 uur: Cabaret W. Soi'.neveld voor persver. Cincinnati. Harmonie. 8 uur: Bijeenkomst ANL.Q. Luxor, 8 uur: Lsat ze maar schieten (14 i.>. apotheek Geopcna: Delta-apotheek, Fjoris be Vytde- Saan 112. tel. 8288. M november wassende maan Zon op 8.04 uur: oneer 16-45 uur Si-aan op 13.57 uur; onder 21.57 uur Ik heb, zo verklaarde de heer Kazen broot, de hoge waterstand reeds vorige week dinsdag aan zien komen. De wind was toen om dc west gelopen en draaide, met het voor de deur staande springtij op 14 november met windkracht 7 van west naar noord. Dan weet je. ais het gaat stormen en er veel regen is gevallen, dat 0 Bram Brons met zijn assistenten kunnen lachen achter de vloedplanken. Dc spul letjes zijn op tijd In veiligheid gebracht. De waarde van de artikelen die hier liggen in veel groter dan wal aangegeven staat op de kaartjes. Dc liefde en het ge duld waarmee dc mensen hier dit alles gemaakt hebben moeten een stimulans zijn voor de bezoekers om veel te ko pen". Deze woerden sprak wethouder A, P. Weeda woensdagmiddag tijdens de opening van de Welfarebazaar in het Zon nehui. De wethouder was blij met liet tehuis in Vlaardingen. Hij had met genoegen ge hoord dat er ai zeer veel kontakten wa ren tussen bevolking en patiënten. Er zijn al heel wat mensen die voorlezen, gaan wandelen of rijden mei Zonnehuisbewo ners. De wethouder zag nu Holy nog am per bewoond is al veel kontakt. Als de wijk klaar is moet het zo zijn dat de wijk het tehuis helemaal adopteert en het tehuis moet helemaal openstaan voor de wijk. Als dat bereikt wordt is er'een goe de wisselwerking De heer Weeda noemde speciaal mejuf frouw L. M. Lely als degene, die als wel fareleidster alles zo uitstekend voor el kaar had weten te brengen. De bazaar kreeg aL direct veel bezoek. Eigenlijk meer dan men had durven hopen in ver band mei het slechte weer. Naast de tal loze fraaie artikelen kunnen de bezoekers zich bezig houden met pijltjes gooien, lootjes kapen, sjoelen en dergelijke. Ailes uiteraard voor de ontspanningspot van het Zonnehuis. Een van. de attracties die sterk opviel was de juffrouw met de grabbeljurk. Me juffrouw Hannie Mulder loopt op de ba zar rond gekleed in een jurk met heel wijde rok voorzien van bijzonder veel zakken. Voor weinig geld kan men hier een cadeautje uit opdiepen. Op de Zonne huis bazaars in Schiedam was zij ook al een bekende verschijning. Al twaalf en een half 'aar dat zij in het Zc.tinehuis werkt luistert zij de bazaars op deze wijze op. Waar nu nog deze panden aan de Westhavenplaats slaan, zal u binnen enkele jaren kunnen winkelen in het kledingmagazijn van Peek en CJoppen- burg. In een gebouw, dat aan deze zijde 4 lagen hoog zal worden en aan de Hoogstraat 3 lagen. Er staan reeds 20 winkelpanden van dit bekende bedrijf in ons land. dat in 1869 iu Rotterdam werd gesticht, maar nu liet hoofdkan toor in Den Haag heeft. Het is gespe cialiseerd in heren- en jongensconfectïe en herenmode, voert ook damesconfecfïe en. sedert oktober van dit jaar eveneens een boetiek voor de tieners. Behalve in Vlaardingen is de bouw van een winkelpand in voorbereiding in Zaan dam, Dordrecht en Alexanderstad. Peek en Cloppenburg heeft in Rotterdam een eigen fabriek: de Ned. Kledingindustrie. Het winkelpand in Vlaardingen, dat zal grenzen aan de Hoogstraat, de doorbraak en de Weslhavenplaats, is ontworpen door 'het Rotterdamse architectenbureau Rein H. Fïeddcrus. Het plan kwam woens dag gereed. Nog niet alle hiervoor te slopen panden zijn gemeente-eigendom. Dit is aan de Weslhavenplaats het geval met liet Fust. Tegen dc onlangs overle den eigenaar werd een onteigeningsproce dure aangespannen. Een dezer dagen werd de onteigening in het Staatsblad gepubli ceerd, waarmee in feite de onteigening is uitgesproken. Maar wethouder T, de Bruijn verwacht, dat de onteigening niet behoeft le worden doorgezet, omdat hij de indruk heeft, dat de erven genegen zijn tot vrijwillige verkoping. In dit ge- val zal 1 april volgend jaar kunnen wor den begonnen met de ,sloop van de op deze foto afgebeelde panden. Op de achtergrond van deze foto rijzen de blinde muren van café Bellevue aan Westhavenplaats en Hoogstraat op. De hiervoor gelegen tijdelijke groenstrook vormt het bouwterrein van het hotel-ca fé-restaurant, dat aan de Hoogstraat te genover C A zal verrijzen. Ook bier- voor is het wachten op de 'Tijksgoedjten- ring. Naar verwacht wordt, komt deze in het le kwartaal van 1967 af. Het gemeen tebestuur streeft er naa-r, dat in april vol gend jaar met de bouiv van dit horeca bedrijf kon worden begonnen. Het middenstands Actiecomité van de Vlaardingse Middenstandscentrale had, als g.oed gastheer de ontvangst van zijn jaarlijkse hoge gast, Sïnl Nicolaas, weer tot in de puntjes georganiseerd, zij het. dat de heren één punt over het hoofd hadden gezien, nl. het KNMI. De heren in De Bilt hadden, een weertje uit het \et gehaald, waar, zoals dat heet, de honden geen brood van lusten, en dat was Is het u ook opgevallen, dat er de laatste tijd zoveel schepen in de Oude Haven liggen en er steeds meer bijkomen In twee era drie rijen liggen ze afgemeerd: tankers, rijnaken era andere tot de binnen vaart behorende vaartuigen. Waar onder grote en nog vrij nieuwe exemplaren. Dit ongewone beeld in de anders zo verlaten liggende Oude Haven is helaas geen teken van grote bedrijvigheid. Het schouwspel roept onplezierige herinneringen op aan de jaren dertig. Zo erg is het nu gelukkig niet, het is een ver schijnsel van slechts lijdelijke aard naar men. ons van bevoegde zijde verzekerde. 0 Opgelegde rijnaken en. binnen vaart tankers beheersen het beeld in de Onde Haven. Op de voorgrond een deel van de vloot van Gebr. Van der Linden, met laags de wal de werkboot. Wij hebben hierover ons licht opgesto ken bij Vlaardings enige binnenvaartrede- rijrGebr. A. A. van der Linden aan de Oostha venkade .Naast het grote bedrijfs pand van zeilmakerij Gebr. Kok en In bet rijtje panden tussen de le Van Leyden Gaelstraat en de spoorbaan- Bram (46J met zijn broer Adri (37) de Gebr. A. A. van der Linden vormend, laat .ons een blik werpen in Schuttcvaer, bet weekblad voor de binnenvaart. En wijst ons op de talrijks advertenties met publieke en gerechtelijke verkopingen van schepen. Vorig jaar nog waren dergelijke advertenties een zeldzaamheid, maar nu tref je ze te kust en te keur aan. Bram heeft daar speciale belangstelling voor. Sedert 1959 legt hij zich toe op de aan- en verkoop van schepen. Hij is handelaar in gebruikte schepen. U kunt ze pal ach- ter de Prinses Julianabrug in de Oude Haven zien liggen. Tezamen met de werkboot en de eigen schepen van deze twee broers. Van hun tot voor kort nog veertien schepen -omvattende vloot, resteren er nog elf, waarvan een gedeelte domicilie heeft i.n de Koningin Wilhelminahaven. Ondanks de eigen reparatie- en sleep dienst en de in de loop van de jaren op gebouwde grote goodwill, zou de rederij het hoofd niet boven water kunnen hou den, als de handel in schepen niet voor de nodige compensatie zorgde, verzekerde beid ebroers. Ze voeren ook het beheer over tal van in de Oude Haven geme ie schepen, waaronder nog gloednieuw lijkende rijn aken. Ze zijn opgelegd door een groot Rotterdams bedrijf. Omdat men momen teel voordeliger schippers met een eigen schip kan inschakelen, dan eigen schepen In de vaart te houden. De rijen opgelegde tankers in de buurt van het postkantoor zijn door een grote oliemaatschappij af gesloten. Ze mogen alleen nog maar voor de sloop of als opslagruimte worden be stemd. Een soortgelijk schip heeft de Ko- lenbron dlszodanig in gebruik. Voor de malaise in de binnenvaart sommen de broersBram en Adri van der Linden als factoren op: De vrachtprijzen liggen te laag: na lan ge tijd op hetzelfde peil te zijn gebleven werden ze twee jaar geleden met negen procent verhoogd: veel te weinig om de sterk gestegen kosten te dekken. De eindjes 2ouden nog enigszins aan el kaar kunnen worden geknoopt, als de schepen het gehele jaar door konden blij ven varen: maar er is een te groot aan bod van seheepsruïmte, waardoor schepen steeds wachttijden moeten maken: een vorig jaar afgekondigde vergunningsstop voor de invoer van gebruikte schepen uil het buitenland heeft ten doel clit euvel te bestrijden. Er is een verminderde vraag naar scheepsruirate door de aanleg van olie natuurlijk bijzonder jammer. We moeten dan ook de grootste bewondering hebben voor de Sint en zijn gevolg, die storm, koude en overvloedige regen manmoedig trotseerden. Die bewondering gaat ooV uit naar de mannen van de politie en van gemeentewerken, die voor dc regeling van het verkeer zorgden en voor een goede afzetting op de Markt, waar burgemees ter, mr. 3. Heusdens, ook al uiterlijk blij moedig, maar druipend het gemeentebe stuur vertegenwoordigde bij de traditione le ontvangst, Door de storm en het hoge water liep het programma al vanaf het eerste be gin een beetje in de war. De Sint zou débarkeren op de Oostha venkade, voor het kantoor van de Koninklijke HoDandia, maar omdat de keersluis moest worden gesloten, kon dat niet doorgaan. Er wa ren wat orders en tegenorders geweest, van wèi bij Hollandia en niét bij Holten- dia, maar het werd toch niet bij Hollan dia. De Sint kwam zodoende buiten dt sluis, tegenover het bureau van de Rijks politie te Water op Vlaardings vaste wal te staan en begon vandaar zijn rondrit. Het was bijzonder leuk, dat St. Nicolaas dit jaar weer op zijn paard door de stad reed, maar we zouden ons kunnen voor stellen, dat hij deze keer toch de voor keur had gegeven aan de beschutting van een moderne automobiel. Hetzelfde geldt voor het gezelschap Zwarte Pieten? waarvan er twee kennelijk in de leer zijn geweest bij het Vlaardingse acrobatenduo The Crocksons, voor het comité van ont vangst in de open rijtuigen, voor dc met vlaggen uitgeruste groep meisjes van Leonidas-Dovido eu voor de muziek, t.w. De Jonge Pijpers en de drumband van Liberty. De barre weersomstandigheden hadden overigens wel hun invloed op het tempo van dc stoet, die zodoende ver OP het tijdschema voor raakte. Vporal op de Markt viel 'het op. dat toch ook nog een groot aantal jeugdige stadgenoten zich van het weer niets had aangetrokken en de intocht van Sint Ni colaas wilde bijwonen. De toespraken, de muziek en het zingen hadden wel wat te lijden onder de harde stormvlagen en het dansje, dat de meisjes van Dovido ten beste gaven, kwam onder de2e omstan digheden ook al niet helemaal tot z'in recht, maar ondanks alles heerste er ee*1 opgewekte sfeer, die het beste deed ver* wachten van. het verdere verblijf van de Sint in onze stad. Na de officiële ont vangst ten stadhuize, trok St. Nicolaas zich terug in zijn hoofdkwartier. dat hij gevestigd heeft in Triangel, waar hij ze ker gelegenheid za] hebben gevonden om met wat verwarmende middelen de kou uit de botten te verdrijven.. pijpleidingen en de komst van het aard gas, waardoor zowel het kolen- als olie- transport op weg-en water sterk is terug gelopen en nog steeds verdei* afneemt; ook het vervoer van bulkgoederen en dat met containers maken minder seheepsruïmte nodig. Er is een moordende concurrentie van het wegtransport en \*ooral van Spoorwegen, door de Staat gesubsidi eerd. Bij de nieuwbouw van schepen is m&t dit alles onvoldoende rekening gehouden. Er zou een slooppremie moeten worden ingesteld, om de afstoting van overtollige seheepsruïmte le bevorderen. In deze zorgwekkende situatie voor de binnenscheepvaart staat dan bovendien nog de zeer ingrijpende verhoging van havengeld te wachten. Waarvan een ge deelte per 1 januari 1967 Wordt ingevoerd: in Rotterdam van ƒ1,40 op ƒ1,80 per ton en in. Vlaardingen van 1 op ƒ1,80. Na de totale verhoging wordt het tarief 2,25 per ton. Voor Vlaardingen betekent dif een verhoging van 125 procent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 2