Schiedams ruïne woonstee van der Keerlen God PW ROTTERDAMSE NIEUWSBLAD Minstens een ton nodig voor de restauratie Theun de Vries besprak drie meesterschilders Grenswijziging thans in stadium gekomen van ontwerp van wet Schiedams winkeliers zijn tégen een koopavond I I Vlag in top van bejaarden centrum Thurlede KLACHTEN Hermes-DVS zondag thuis tegen Heerenveen AT <r? AAR. ANNEER GRAFELIJK BEZIT RIJK GAAT BIJDRAGEN Tentoonstelling voor postduiven D BENELVXTVNNEL EN ZOOMWEG Weiliclil spoorlijn en tweede tunnel Tweede tunnel Burgerlijke stand Predikbeurten Drie procent voor oud gemeenteambtenaren Hoofdagentschap en Redactie: SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 268091 over bezorging Schiedam: van 18.30—19.30 uur en 's zaterdags van 46 uur Telef. 26582S, Vlaard.dyk 171b JN DE ENTOURAGE van het nieuwe stadhuis, aldus schrijven B, en W., is een plaats ingeruimd voor de ruïne van Oud-Mathenesse. Wil deze ruïne hiervoor behouden kunnen worden, dan zal zij ingrijpend gerestau reerd moeten worden. De kosten, die globaal worden geraamd op f 100.000 in aanmerking genomen, rijst natuurlijk onmiddellijk de vraag of deze ruïne een zodanige historische waarde heeft, dat het verantwoord is dit bedrag te besteden. De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft de ruïne zeer waardevol genoemd en in een archeoloigsch rapport van recente datum wordt gezegd, dat de historische betekenis is» dat de nu ruim 700 jaar oude bouwval in wezen het eerste stenen gebouw van Schiedam is, welke plaats zonder de stichting van de voormalige burcht waarschijnlijk pas veel later of in bet geheel geen stedelijke rechten in. de Middeleeuwen zou ontvangen hebben. Volgens dit rapport is het vroegere huis te Riviere bovendien één van de vijf dertiende eeuwse kastelen, waarvan in Zuid- Holland nog opgaand metselwerk aanwezig is. Over de geschiedenis van deze voormalige burcht kan, ontleend aan dit rapport, het volgende wor den gezegd. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 SCHIEDAM Hoe dikwijls was het Haarlemse EDO niet een struikelblok voor Hermes-DVS? Afgelopen zondag ook, toen Hermes zeer ongelukkig met 1—0 in het zand beet. Een troost echter voor de aan hang: de blauw-wit ten. speelden bepaald geen slechte wedstrijd, zodat men de ka mende ontmoeting toch wel met vertrou wen tegemoet kan zien. Zondag om 2 uur komt het bekende „Heerenveen" naar „Harga" en als Her- mes-DVS met hetzelfde elan als de laat ste weken en met een vaste wil om een gunstig resultaat te bereiken de arena be treedt, dan zal het waarachtig wel gaan. Men dient te bedenken, dat de weg in deze Marathon-competitie bijzonder lang i»\ zodat men er goed aan doet. niets aan het toeval over te laten. Hermes-DVS 2 speelt eveneens thuis en wel om half elf tegen, de reserves van Alkmaar. Omstreeks 1240 is het dijkfront, dat Delfland en Scliieland bescherming bood tegen het water in de Maasmond, naar het zuiden verplaatst. Tevens werd toen een dam dwars door de Schie aangelegd, de tegenwoordige Dam alhier. Daar de graaf een. deel van deze werken bekostig de, gingen de dam on oen deel van het erachter liggende land tot het grafelijke domein behoren. In 1246 worden deze objecten hieruit ge licht om deel uit te maken van de bruid schat van ver (is vrouwe) Aleyd. dochter van Graaf Floris IV. bij haar huwelijk met heer Jan van Avennes. TWAALF JAAR LATER is de drto en een half jarige Floris V de enige erf genaam van de graafschappen Holland en Zeeland. Aleyd, inmiddels weduwe gewor den, is zijn voogdes. Mocht de jonge Flo ris komen te overlijden, dan zouden Aleyd en haar zonen erfgenamen van Hol land en Zeeland zijn. Dat bij een even tuele erfopvolging in de vrouwelijke lijn ZATERDAG 10 DECEMBER Tl volt 20.30 uur, Schied. jazz Soc. „GuiUaume": Atca^en20 uur. Dansclub „Arcade": dan^vond. Dc Rank 20 uur, Jeugdvereniging Fkema. lursum SlCorda 13.30 uur, Wandelsportver, „Scbiedam-Zuid"; sinterldaasmiddag. Opstandingskerk 20 uur. Soc. ,Dcn TeirQuasth optreden van Chansonnier Han PeeKei. Chr. Soc. Bel. 14 uur. Hoeks Personeelsver.. sinterklaasmidda g ZONDAG 11 DECEMBER Arcade 20 uur. FK-InstuU: dansavond met The Flying Dutchmen. MAANDAG 12 DECEMBER Arcade, 19..30 u,: Ned. Ver.De Verzamelaar Chr.<lSocflèelangcii20 u.: AR Kiesvereniging: Musls^acr'unï (Bron), 20 uur' Zakenstuöle- knngkontaktavond. DINSDAG 13 DECEMBER Volksgebouw, 8 uur: diaprogram van de NIVON over de Banjaert in Wijk aan Zee en de Keukenhof. Arcade, 20 uur: RK EHBO: cursusavond Musis Sacrum: Alg. Bond van Bejaarden. kontaktavond. Arcade, 20 uur: Ned. Bond van vogelnet hebbers: kontaktavond. Chr. Soc. Belangen. 20 uur: Euratio: spreken in het openbaar. Mnsis Sacrtrm, 13.30 uur: Alg. Bond van Bejaarden: feestmiddag. BIOSCOPEN Pasiage Theater: Boeing Boeing, za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole Theater: weekfilm De piraten \sn Diablo, za 7 en 9.13 uur. di 2 en 8 uur, wo 8 uur; Geen genade voor Tom Dooley, zo 2 en 4.i5, wo 2 uur; Hyena's van de grote weg, za te middernacht. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: vanaf 18 december: „Oranje en Schiedam" en „Kinderfeest", Galerie wiegman; tekeningen van Gavarm. Galerie Punt Vier: verkoopexpositie kijk en koop kunst. MEDISCHE DIENST Voor spoedgevallen en in de avonduren zijn dit weekend dc volgende dokters "-c consul teren W. j, Dambrink, Buys de Beerenbroucklaan IS, telefoon 269.873. R. Sprcy, Singel 76. tel. 263 250. G. VV. Ormel, Schoolstraat 5. tel. 264.214. APOTHEEK Apotheek Nieuwkmd, Dr Wibautplein 17, tel. 267.532, De vermoedelijk eens zo trotse burcht. moeilijkheden 2ouden ontstaan, evenals in 1204, toen Ada van Holland erfgename was was echter wel zeker .Om haat* weerbaarheid te versterken liet Aleyd op haar domein aan de Schie een burcht bouwen, die alle andere binnen het graaf schap gelegen kastelen in grootte over trof. Een complex met walmuren ter lengte van 50 m, hoektorens en een hoofd toren met op de begane grond drie me ter dikke muren. In 1268 evenwel blijkt het politieke spel voor ver Aleyd verloren te zijn. Haar zoon Floris krijgt dc burcht in Schiedam, die toen echter reeds ten de le ontmanteld was. De gehele derteinde eeuw door bleven de Avennes vanuit Schiedam intrigeren, in het Graafschap Holland. Maar ook brach ten zij de nederzeltiing, die aan de voet van de burcht is ontstaan, tot ontwikke ling door het verlenen van voorrechten, door kerkstichting enz. In 1299 erft een kleinzoon van. Aleyd, heer Jan van Avennes, de graafschappen Holland en Zeeland; hij is dan al graaf van Henegouwen. Hierdoor wordt het kas teel, meestal aangeduid als huis te Rivie re, grafelijk bezit. IN 1339 WERD de burcht verkocht aan de heer van Mathenesse, in wiens ge slacht hij bleef tot 1683, toen de stad tot aankoop ervan met andere goederen over- ging- In het begin van de tachtigjarige oor log, n.l. in 1574, is het kasteel door on voorzichtigheid van de erin gelegerde troepen door brand verwoest cn daarna ten dele gesloopt. In. de tweede helft van de negentiende eeuw heeft de gemeente enige conserve- ringswerken aan de bouwval, waarvan toen al sprake was, verricht. Wat er thans nog over is van de naar mag va orden aangenomen eens zo trotse burcht, bestaat uit een onderbouw van de tiifc omstreeks 1260 daterende hoofdtoren nl. de begane-grondverdieping en de eer ste verdieping. In het meesterwerk komen trappenlampnisjes, een schouw, gemak ken en een lavet var. Aan de noord- en de westzijde bevinden ziofi tegen üe to rens de overblijfselen van tioee veertien de eeuwse woonvleugels, ten dele gefun deerd op de dertiende eeuwse walmuren, met o.a. de restanten van een wenteltrap- Ten zuiden van de ruine bevinden zich onder de grond de resten van de voor burcht. van de dertiende eemuse tealmu- ren en van eert hoektoren Met de deskundigen zijn B. en W. van mening, dat deze ruïne van zodanige his torische betekenis is, dat het gewenst is haar te bewaren. De restauratie zal on geveer f 100.000 gaan kosten. Een exacte kostenraming is echter niet te maken, om dat ai restaurerende moet worden bezien wat verder mogelijk is. Hoewel de rijksdienst voor de Monumentenzorg achter het restaura tieplan staat, kan aan een grote restau ratie met riikssteun op dit ogenblik niet worden gedacht; hiervoor zullen gunstiger financiële omstandigheden moeten worden afgewacht. Alsdan zal het Rijk in de kos ten kunnen subsidiëren voor 40 procent. Gebruikelijk is. dat de provincie dan ook nog een klein deel van de kosten voor haar rekening neemt. Overigens zullen de restauratiekosten meetellen bij de verfij ningen, waarmede bij de uitvoering van de Wet financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten wordt rekening gehouden zodat een extra uitkering uit het gemeen tefonds gedurende 25 jaar mag worden gerekend. Inmiddels is het hoogst noodzakelijk, dat voorlopige voorzieningen ter conserve ring van de ruïne worden getroffen, voor al om de verdere inkankering van de met selwerken te voorkomen. Deze zullen in hoofdzaak omvatten het vierkant ophalen van de metselwerken van de noord-west hoek en het volledig uitvlakken van de bovenzijde van alle wanden door het aanbrengen van een steengaasbekieding met cemcntpJeister en bitumen. Met de ze voorzieningen zal de plantengroei op de wanden in belangrijke mate werden te gen gegaan. De kosten van deze werkzaamheden wor den begroot op f7000. B. en IV. stellen de Raad thans voor In principe ïn te stemmen met de voorgeno men restauratie van de ruïne van Oud- Mathenesse en een krediet te verlenen van f7000 ter financiering van de kosten, verbonden aan de voorlopige conservering van de ruïne. SCHIEDAM De Schied amse postdui venvereniging „De Vrijheid" organiseert op 17 en 18 december een tentoonstelling voor oude duiven. Op 24 en 25 december zal er vaör de duiven uit het broedjaar 1966 een tentoonstelling worden gehouden. Een keurmeester zal de diertjes op vlieg- type keuren. Als tentoonstellingsruimte zal het clublokaal aan de Nieuwe Haven 29 gebruikt worden. De toegang ral gra tis zijn. De oude duiven kunnen op 16 de cember en de jonge op 23 december in gebracht worden. SCHIEDAM De Humanistische Stich ting voor Huisvesting van bejaarden te Schiedam heeft met het bejaardencen trum Thurlede thans bet hoogste punt bereikt en in aanwezigheid van een aan tal belangstellenden i-s vrijdagmiddag op het dak van het negen verdiepingen hoge gebouw de vlag gehesen. Men heeft bet daarboven in de gure stormvlagen niet erg lang uitgehouden. Nauwelijks hadden de dames G. vd. Esch-Her,ning en D. K. Panman-v.d. Heide als vertegenwoordi gers van de Stichting de vlag in de wind of men vluchtte langs de tochtige trap pen van het gebouw omlaag. De heer W. H. Spruyt als architect sprak nog enkele woorden, waarin hij uiting gaf aan de hoop dat de bouw even voorspoedig mag blij ven gaan als tot dusver. Daarna luisterde men beneden naar de heed P. Oostlander die vertelde met hoeveel vreugde hij het gebouw elke dag heeft zien groeien. Ook voerde de heer drs. C. L. Noordzij van de Aannemerscombinatte NSS ais direc teur van de ouwond eraemin g nog bet woord. Hij wees op de steeds stijgende prijzen en lonen, die grote betekenis krij gen t.a,v. de bouwkosten. Zoals bekend krijgt het Tehuis 220 bedden en 16 twee persoon sk am ers alsmede een ziekenafde ling. Het bejaardencentrum zal vermoede lijk eind 1957 gereed zijn. E SCHRIJVER Theun de Vries heeft donderdagavond voor de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum in. de Aula zijn visie uiteengezet over de schil ders Rembrandt, Van Gogh en. Jeroen Eoscb. Theun de Vries heeft over elk van deze schilders een roman, geschreven. Het boek over Rembrandt was zijn eerste gro te proza werk. Onder de vele belangstel lenden die deze avond bezochten, bevond zich ook dc burgemeester, dè heer H. Roelfsema en de directeur van het mu seum, de heer J. Paalman. De Vries was 20 jaar toen hij met het werk over Rembrandt begon. Vooral de tragiek van Rembrandt hield hem daar bij bezig, die bijzonder veel overeenkomst vertoond met de vader van Theun de Vries, zodat het werk een aantal autobio grafische elementen bevat. Het boek ver wierf een aanmoedigingsprijs en vond veel weerklank. De Marxistische levensbeschouwing van de schrijver bracht hem er later toe een essay te schrijven over Rembrandt, waar in hij de nadruk legde op de verhouding van de meesterschilder tot de regenten staat van die jaren, die, toen zij aan krachtig initiatief inboette, Bembrandt eenvoudig aan de kant schoof. Achteraf - In Rhoon wordt vanavond in het Her vormd Centrum (aanvang 8 uur) door de ontspanningsvereniging Keerwines de vrolijke tilm „De IJ zes vreter" vertoond. gezien werd dit het hoogtepunt van Rem brand ts leven. Wat Van Gogh betreft heeft de spreker zich voornamelijk gebaseerd op de brie ven die de schilder heeft nagelaten. Het gehele levenswerk van de schrijver is in ongeveer tien jaar vervaardigd. De Vries noemt Van Gogh een onevenwichtig man, met een weinig plezierig karakter, die bo vendien onbegrepen is gebleven. Zijn eer ste liefde leidt hem tot de opvatting, dat hij geroepen is het evangelie te verkon digen. Hij doet dit in de Borinage. Te leurgesteld terugkerend besluit hij het evangelie te brengen vermomd als kunst. De Vries vertelde nog enige treffende de tails van Van Gogh's liefde tot de prosti- tué Sien, die hem een venerische ziekte bezorgde. Van Gogh wilde echter zijn een illustrator van het volk waarmee een pe riode van enorme scheppingsdrang aan vangt... Zijn grote ontgoocheling was de terug val van Sien tot haar oude leven. Hij gaat naar Drenthe en gaat nog later naar Frankrijk waar hij ten slotte zelfmoord pleegt. Steeds heeft Van Gogh de realiteit aangegrepen, om de mens uit te beelden die er achter schuilgaat. Zuivere inten ties, die echter geen weerklank vonden Na de pauze behandelde Theun de Vries Jeroen Bosch, die hij een radicaal criti cus van zijn tijd noemde. Het zijn ge drochtelijke wezens die Jeroen Bosch uit beeldt, een heel andere wereld dan die van het traditionele geloof, de nietige mens, geterroriseerd door wereldse en. helse angsten, maar ook de mens in si' remschc verrukking. Theun de Vries gaf op zijn eigen manier een visie over deze onbekende schilder. OBK'S JONGE TAMBOERS IN NIEUWE UNIFORM SCHIEDAM Het harmonieorkest .Oefening Baart Kunst" heeft vrijdag avond haar jaarlijkse winterconcert ge geven in gebouw „Arcade". Voorzitter J. H. H. van Krogten, die de avond open de, betreurde het dat dit jaar de concert en feestavond niet in het Passage Thea ter gegeven kon worden. Ongeveer der tig jaar achter elkaar werden daar de uitvoeringen gegeven; dit jaar was het echter niet meer mogelijk om het theater te huren, zodat het harmonieorkest zich met Arcade moest behelpen. Overigens, wat de akoestiek betreft, is deze zaal bij uitstek geschikt voor het geven van concerten. Na het openingswoord van de voorzit ter bracht het jeugdorkest enkele marsen ten gehore. Het optreden van de drum band, die onder leiding van mevr. S. Ringlever-v. d. Sluis stond, vormde een kleurrijk geheel. De jonge tamboers droegen op deze avond voor de eerste maal het nieuwe uniform met de witte kolbakken. Van achter uit dc zaal kwa men zij binnen en marcheerden naar het toneel, waar zij een show ten beste ga ven. Na het optreden van het cabaretge zelschap werd de avond besloten met een bal, dat tot twee uur 's nachts duur de. SCHIEDAM.. Het voorstel van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland d.d, juli 1905 inzake het wijzigen van de grens tussen Schiedam en Vlaardingen krijgt thans eindelijk concrete vorm. Het heeft het stadium van ontwerp van wet nl. be reikt. Da gemeentewet bepaalt, dat de raad thans binnen twee maanden na de ontvangst van genoemde stukken zijn ge voelen daaromtrent aan Gedep. Staten te kennen moet geven. Het ontwerp is geheel overeenkomstig het destijds be sproken voorstel, hoewel de beschrijving van dc nieuwe grens in het ontwerp eni ge correctie behoeft. Voor het uitoefenen van toezicht en het verlenen van hulp op de desbetreffende weggedeelten dient een regeling tussen de betrokken gemeenten te worden, gemaakt, maar hot is thans zo, dat er dienaangaande reeds overleg plaats vindt tussen de autoriteiten van politie, G.G. en G.D. en Brandweer van de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Daarna zullen de drie ge meentebesturen zich met elkaar beraden over de te nemen maatregelen op bestuur lijk niveau. B. en W. stellen de raad voor om met het ontwerp in. te stemmen en aan Ge deputeerde S laten van Zuid-Holland tc be richten, dat het ontwerp van wet voor wat betreft zijn algemene strekking, geen be denkingen ontmoet. In een toelichting op het ontwerp, wordt er op gewezen, dat het tracé van rijks weg 19, voor zoveel gelegen tussen de grens van de gemeenten Schipluiden cn Vlaardingen cn de Nieuwe Waterweg over een lengte van plm. 1S50 m over het grondgebied van Vlaardingen loopt, ver volgens over een lengte van plm. 3200 m over Schiedams gebied, daarna weder m over Schiedams gebied, daarna weder ter lengte van pï'ro. 1200 m over Vlaar- aings gebied, om verder te gaan over het gebied van de gemeente Rotterdam. Een. dergelijke situatie kan bij een verkeersweg van een betekenis als de onderhavige niet worden gehandhaafd. Er zal een herziening van de grens tussen de gemeenten Schiedam en Vlaardingen nodig zijn. zodanig, dat het tracé #an de weg onder één gemeente komt te val len. Het gedeelte van genoemde weg tus sen rijksweg 20 en de zuidelijke randweg om Rotterdam vormt een de ei van de zgn. kleine redhthoek om Rotterdam. Het ligt voor de hand dat het verkeer, komen de uit het centrum van Rotterdam naar de Beneluxtunnel, intensiever zal zijn dan dat uit de richting Vlaardingen. Het knooppunt van de rijkswegen 19 en 20 kan derhalve het best geheel binnen de gemeente Schiedam worden gebracht. In onderzoek is nog de mogelijkheid om op de Rechter Maasoever dicht bij de tunnelingang verkeer zowel uit oos telijke als uit westelijke richting tot de tunnel toe te laten. Zou dit onderzoek tot een positief resultaat leiden, dan staat wel vast, dat de nodige kunstwerken vrij veel terrein 2ullen vereisen en dat de daardoor le beschikking te stellen ruim te vrijwel uitsluitend op Schiedams gron gebied is te vinden. Voorts moet worden verwacht, dat de in uitvoering zijnde tunnel spoedig tot maximumcapaciteit zal zijn belast. Het voornemen bestaat alsdan een tweede tunnel aan te leggen, terwij] de bouw van een spoorwegtunnel naast de ver- keesstunnel reeds in overweging is. De ze voorzieningen zuilen alleen aan de oostzijde van de in aanbouw zijnde tun nel tot stand kunnen worden gebracht. Zou men hier de grens tussen de ge meenten Schiedam cn Vlaardingen aan dc oostzijde van de weg en tunnel(s) willen leggen, dan zou deze zó ver moe ten worden verlegd, dat voldoende rui te overblijft om in ieder geval de no dige voorzieningen binnen het gebied van één gemeente te treffen. De juiste afstand kan echter op dit ogenblim niet worden aangegeven. Dit probleem doet zich niet voor bij verlegging van de grens westelijk van het tunneltracé. Op grond van bovenstaande overwegin gen dient het beloop van de grens langs rijksweg 19 vanaf de grens tussen de ge meenten Vlaardingen cn Schipluiden tot meente en Rotterdam zodanig te worden gewijzigd, dat de weg met de nodige aan sluitingen en. de Beneluxtunnel over die afstand binnen dc gemeente Schiedam ko men te liggen. De tunnel zelf zal dan nten blijven liggen, door dat hij een rivier kruist, die de grens tussen die twee gemeenten zou vormen. Voor het uitoefenen van toezicht en het ken gemeenten een regeling dinn te wor den gemaakt. Ondertrouwd: J. van Beers, 24 jr. en H. J. F. Scholte. 9 jr: A. ,Bos, 25 jr en G. Weijts, 20 jr.; G. Braber, 22 jr. eti D. G. M. van den Berg, 24 jr.; J van der Ende, 22 jr, en W. G. Schel], 17 jr.; P, Goor, 33 jr. cn C. Verniet 23 jr.; G. C. 't Hart, 21 jr. en H. J. van Deijk, 22 jr.; C. P. van Hoek. 29 jr. en S. Verkade, 23 jr.; A. E, Kan- nianen, 19 jr. en. H. Kostense, 19 jr.: J. J. van der Knaap, 25 jr. en M. Nijs- se, 24 jr.; W, T. Moerman, 29 jr. en S. J. Prins, 23 jr.; J. H. Nolles, 46 jr. en M. Paul. 41 jr.; W. A. Otten, 25 jr. en T. Waardenburg, 19 jr.; C. T Putters, 31 jr. en M. L. de Kievith. 26 jr.; J. L. A. Wolffers. 32 jr. en R. H. J. van den Ham, 23 jr. Gehuwd: C. J. B. Soeterbroek, 24 jr. en C. C. M. Daalmeijer. 23 jr.; H. Schoenmakers 23 jr. en W. N. Gijben 20 jr.; M. Ames, 39 jr. en D. P. va» Herpen, 43 jr,; E. D. A. de Rond, 22 jr. en M. A. Altenburg, 22 jr.; J. ds Vlieger. 23 jr. en C, F. Bol, 22 jr.; H. J. Post, 22 jr. en J. M. P. H. Lips, 19 jr.; F. B. Cordemans, 25 jr. en G. de Vries, 13 jr.; W. M. N, Holthausen, 21 jr. cn H. C. L. van Dijke, 24 jr.; R Agema, 40 jr. cn L. M. M. Foppelaars, 36 jr.: T. de Ruiter, 22 jr. en. J, J. G C. Kroesbeek, 19 jr.; U. E. van den Worm, 29 jr. en J. H. Waterloo, 28 jr.. A. J. Grooteman, 26 jr. en R. L. Ver- meulen, 21 jr; G. M. Dmgenouts, 22 jr. en M, L, de Koning, 22 jr; F, A. van Thienen, 24 jr. en J. Matin, 24 jr; L. Grootegoed, 34 jr. en G. J. Janssen, 36 jr. Geboren: Leendert z,v. F. Buitendijk en van Dijk E.: Renée cl.v. W. C. van Evert en M. Schaap; Anna M. S. d.v. W. Ooms en A. M. M. Brcljer; Saskia d.v, N. Lepolder en J. M. van Pelt; Ray mond z.v. L, F. M. Dusault en I. A. D. Brugmans. De Schiedamse Handels, en Bedrijfs- raad heeft donderdagavond vergaderd over het ondenveip „Koopavond", waar over B. en W. advies hebben gevraagd van de Kamer an Koophandel en de Ad- iesraad voor Konsumentenbelangen en Detailhandel. Tijdens deze bijeenkomst kreeg het reeds meer of minder bekende standpunt van de Schiedamse Midden stand over die koopavond een meer ge concretiseerde vorm. De Handels, en Be- drijfsraad heeft een advies uitgebracht aan de vertegenwoordigers die deze raad heeft in de Kamer van Koophandel en an dere bij de kwestie betrokken organen, neerkomend op het volgende: Evenmin als de Vlaardingse middenstandsorganisa tie, die zich vierkant tegen heeft getoond, is de Schiedamse middenstand voor een koopavond geposteerd. Evenals de Vlaar- dlngse winkeliers vreest men. dat een koopavond zal neerkomen op een verlen ging van het aantal werkuren en zal lel den tot moeilijkheden met het personeel en allerlei verschuivingen en veranderin gen za] te weeg brengen. Maar als Rot terdam tot de instelling van een koop avond overgaat, zo luidt zowel hier ais in Vlaardingen dc conclusie, zal men wel moeten volgen. Gedreven door dezelfde angsten als de Vlaardingers menen de terdammert, tot een koopavond overgaan, Schiedamse winkeliers: Wanneer de Rot- zulien wij wel moeten volgen, maar an ders liever niet. ZONDAG H DECEMBER Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. A. D. Kla assen. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds, K. Blei, Vlaardingen, 5 uur ds. J. W. Zimmerman; Bethelkerk 10 uur Is. J. W. Zimmerman, 7 uur ds. T. D. van Soest, Rotterdam; Op.standingskerk 10 uur drs, R. H. Wissink, 7 uur ds. D, J. Spaling; Vredeskerk 10 uur ds. C. van eer Steen, "uur ds. A. Hoffman; Kethel. Dorpskerk 10 uur ds. J, Vons (H. Avondmaal), 7 uur Is. C. van der Steen; Gebouw De Rank 8.30 uur ds. J. Wuister, Schipluiden; Kapel Spaland 3,30 uur ds. J. Vons <H. Avondmaal). Gereformeerde Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. J. N. Nam men am a5 uur ds. W. v. d. Bos te Ptjnocker; Kethel „De Ark" 9.30 uur ds, H. Hogenhuis te Zwolle, 5 uur ds. P. C. de Vries te Loosduinwi; Mstgnalia Dei Kerk 10 uur drs. D. Roest tc Charlois, 5 uur ds. II. Hogenhuis; „Do Goede Haven' 10 uur Is, W. v, d. Bos (bevestiging van ambtsdragers), 5 uur ds. J. N, Nammensma; Julianakcrk 10 uur ds. P. C. de Vries, 5 uur drs. D. Roest. Geref. Kerk Vrijgemaakt 9.30 en 4.30 ds C. Vonk. Leger des Heils. Lange Haven 71, 10 uur heiUgingssamenkomst, 6.30 uur open bare samenkomst Koemarkt, 7.30 uur ver lossingssamenkomst, Leiding majoor en mevrouw Van Gestei-Verrljk. Ond-Geref. Gemeente. Geref. Jeugdhuis, Lange Haven 97. 9 en 3.45 uur ds. J, H. Grisnigt, Gouda, Hersteld Apost. Genootschap, Stadhou derslaan, 9.30 en 4 uur dienst. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene, 10 uur ds. Jac. v. Dijk, Den Haag, 4 uur ds. J. H. Vlijm, Krimpen a. d. IJssel. Evangelisch Luth. Gemeente. 10 uur ds. A. Steinhart. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw (zaal 8>, Tuiniaan 50, 6 uur openbare toespraak, 7.30 uur Wachttorenstudie. Vrije Chr. Geref. Gemeente, Tuin!n an. 50, 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, gebouw Irene, 7 uur Evangelisatie-avond, as. G. Vegt er. Chr. Geref. Kerk, Warande hoek B K.* Laan, 10 uur leesdienat. 5 uur ds. H van Leeuwen. Missions to Seamen, Anglikaanse dienst kantine Wilton-Fijenoord, iedere le, 3e en 5e zondag der maand v.m. 9 uur Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67, 10 cn 5 uur ds. H, Hofman, SCHIEDAM Het zal de gepensioneer de gemeenteambtenaren onder onze le zers zeker interesseren, dat voor ben een uitkering in eens op komst is. Blijkens circulaire van 4 november 1966 heeft de Minister van Binnenlandse Zaken aan de directie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds machtiging verleend om de ge pensioneerden in de maand december 1,966, bij wijze van voorschot, een uit kering-ineens van 2,95 pet over het jaar 1966 te doen uitbetalen. Hij heeft de ge meentebesturen verzocht dit ook te doen voor hen die van gemeentelijke pensioe nen genieten. De aan de uitkering verbon den kosten worden voor de gemeente Schiedam geraamd op ƒ2100. KAPSALON HELENE de salon voor de betere permanent Strooraiooi voor teder haar geschlk' f 7.30 Hetene tlède p»rm» oent i$ de meest ideale na tutirüjke oerrnaneat 110. D.- reductie op verloor van deze advertentie Gratie halen en brenge» oei luxe auto voor pems nent KAPSALON HELENE «emhrandilaan Z3 Schiedam - Tel Ï6Ï1U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 1