In Schiedam grote belangstelling bij bezoek bruidspaar Griep? Chefarine „4 doet wonderen! AGIO vleesconserven VS zien weinig heil in vredespogingen van Thant Wilson: Alle voorstellen aan Rhodesië vervallen ■geuss Scheepsramp leidt tot Griekse kabinetscrisis VN namen zestal resoluties over onafhankelijkheid aan De vier msddeien, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk a! beroemd - wer ken tezamen nóg beter en heipen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Oe Thant zal in liet geheim werken Sow jet-duikboten in „gevoelige" gebieden Huwelijksgeschenk ten hate van gehandicapten GOUDEN OOGST Ingevolge belofte van het Gemenebest OPH1FFINGS UITVERKOOP breekpakten tW, 'iw Datwordtsmulien...worstjesinde erwtensoep! Is uw'keukenwinkeltje óók zo welgevuld met blikjes Corruptiegeval bij defensie in Bonn Bevalling in een waterput Geen nationalisatie Britse oliewinning Times gaat wellicht toch naar Thomson SoekamoWest-Irian betekent nog steeds strijd RQTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 CS) r q Prinses Christina begaf zieh gisteren in gezelschap van haar secretaresse, mej. Vliegernaar Londen om. daar kerstinkopen, ie doen. (ADVERTENTIES SCHIEDAM, 21 dec. De geboortestad van mr. Pieter van Vollenhoven heeft dins dagmiddag grote belangstelling getoond voor het bezoek dat haar medeburger en ?Jjn,bruid Prinses Margriet aan Schiedam brachten. De korte rijtoer van het paar door de Schiedamse binnenstad, die onmid dellijk volgde op de begroeting van de prinses en mr. Van Vollenhoven aan de stadsgrens door Schiedams burgemeester II. Roelfsema, was daar duidelijk een be wijs van. Rijen dik stonden de Schiedammers langs de niet erg lange route, die het paar van de gemeentegrens aan de Rotterdamse, kant rechtstreeks naar het Schiedams Rluseum bracht. De Schiedamse politie, voor deze gelegenheid versterkt met enige tientallen mensen van.de Rotterdamse politie, behoef de in tegenstelling tot tien dagen geleden, (ADVERTENTIE) S3 Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderenl WASHINGTON, 21 dec. (Rtr/AFP/AP) De VS hebben maar weinig hoop dat se cretaris-generaal öe Thant van de VN" een bestand in Vietnam zal kunnen be werkstelligen. Maandag heeft de Ameri kaanse regering Thant verzocht alle maatregelen te nemen, die hij nodig mocht achten om tot een wapenstilstand te komen. Hoewel er tot dusver uit geen enkele reactie van Hanoi gebleken is dat de kans op vrede groter is geworden, zo verklaarden functionarissen in Washing ton gisteren, liad de Amerikaanse rege ring toch gemeend dat het de moeite waard was de secretaris-generaal te be naderen. Dit is dan ook gebeurd. Met deze stap wilde men de wereld ook duidelijk tonen dat Washington bereid is om de bombar dementen op Noord-Vietnam te staken als de tegenstanders, natuurlijk op basis van wederkerigheid, akkoord gaan met een vermindering van de militaire activiteit. Inmiddels heeft een woordvoerder van Thant verklaard, dat de secretaris-gene raal op zijn eigen rustige diplomatieke manier zal bemiddelen. Hij is niet van plan aan een organisatie \'an de VN ver slag uit te brengen over zijn vredespo gingen en niet in het openbaar te zullen onthullen welke stappen hij genomen heeft of zal nemen. Oe Thant houdt zich ean zijn op 14 december'uitgesproken op vatting, dat alleen zijn uit drie punten bestaande plan gunstige voorwaarden kan scheppen voor de opening van vredeson- derhandelingen. Volgens dit plan moeten eerst dc luchtaanvallen op Noord-Viet nam onvoorwaardelijk worden gestaakt. Voorts zouden de vijandelijkheden „in aanzienlijke mate*' moeten verminderen, terwijl ten slotte het „Nationale Bevrij- dingsfronl" als onderhandelingspartij moet worden erkend. In dit ver band hechten waarnemers veel waarde aan de passage in de brief van de Ame rikaanse permanente vertegenwoordiger bij de VN aan Oe Thant, waarin Gold berg „de volledige medewerking van Amerika" toezegt. Volgens hen zal Oe WASHINGTON, 21 dec. <Rtr.) De Russen houden hun met raketten uitgerus te duikboten uit de buurt van Vietnam en andere „gevoelige" gebieden, aldus het hoofd van de Amerikaanse anti-duik- bootdienst, vice-admiraal Martell. Hij zei dat dc Sowjet-Unie op het punt staat een duikboot te vervaardigen die gelijk is aan de Polaris-duikboten van de VS, die on derwaterraketten met een kernlading kunnen afschieten. Volgens de vice-admiraal beschikken de Russen over ongeveer 400 duikboten waar onder er veertig uitgerust zijn met in to taal 120 raketten. Vijftien van deze vaar tuigen hebben kernaandrijving en kunnen over grote afstanden opereren. Voorts zou Rusland veertig duikboten met kernaan drijving bezitten, die een conventionele bewapening hebben. De Sowjet-duikboten opereren onder theer in de Eeringstraal, in dc Middel landse Zen, bij Japan en voor de Schot se kust, wonr de VS rak-'-tcenhcdon heb ben gestationeerd. Vice-admiraal Martel! vertelde tenslotte fet commun.stisch Cunn over ongeveer 30 duikboten beschikt, die tu de buurt blij ven van hun thuishavens. Thant nagaan, of dit letterlijk moet wor den opgevat dan wel een uitdrukking zon der betekenis is. Het persbureau Nieuw China heeft al felle kritiek op het' Amerikaanse beroep op Oe Thant geoefend. „De VS hebben de strijd in Vietnam verhevigd door her haalde bombardementen op Hanoi en nu willen zij; van Oc Thants diensten gebruik maken om door middel van de bombar dementen vredesonderhandelingen aE te dwingen", aldus het Chinese persbureau. De Australische regering zal in het nieuwe jaar nog meer troepen en vlieg tuigen naar Vietnam sturen. Er zullen versterkingen gezonden worden voor de twee Australische bataljons, die al in Vietnam zijn. Verder zal een eskader Canberra straalbommenwerpers gezonden worden. In totaal zullen de 450 Australi sche militairen die reeds ii Vietnam zijn met ongeveer 1500 man ve sterkt wor- den. niet in actie te komen. Alles verliep bui tengewoon ordelijk. De rijtoer bracht Prinses Margriet, ge kleed in een lila deux pieces en mr. Van Vollenhoven in zijn luchtmacht uniform, tot aan de ingang van het Schiedams Stedelijk Museum, waar de publieke belangstelling ook al overweldigend was. Op het midden plein van het Museum stond het politie- muziekgezelschap van Schiedam aangetre den, dat het paar met de populaire mars „When the Saints go marching in" ver welkomde. Nadat de laatste tonen van ..The Saints" in de heldere 'winterlucht waren verklonken* het was buitengewoon mooi weer tijdens het bezoek van het paar voerden 45 Schiedamse schoolkinderen een rondedans uit. Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven sloegen deze met jeugdig enthousiasme uitgevoerde dans binnen de kring glimlachend gade. Tegen drie uur begon in de aula van het Museum een korte bijeenkomst, tijdens welke de burgemeester van Schiedam, Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, de gemeentelijke geschenken aanbood: een zeventiende eeuwse Hollandse eikenhouten linncnkist en achttiende eeuwse optica- prent van de Schiedamse Markt en het oude Stadhuis. Daarna kreeg het paar geschen ken van de burgerij van Schiedam over- handigd. Het waren 24 zilveren iunch- couverts, een zilveren koektrommel en een antieke branöewijnschaal. Aan het begin en aan het einde van de nog geen 20 minuten durende bijeenkomst in de aula bracht het koninklijk Schiedams mannenkoor een drietal liederen ten ge hore. Na het aanbieden van de geschenken namen Prinses Margriet en mr. Van Vollen- hoven een kijkje bij twee exposities, die speciaal ter gelegenheid van het bezoek in het Stedelijk Museum stonden opgesteld. DEN HAAG, 21 dcc. De som van het ^huwelijksgeschenk, dai Prinses Beatrix en haar echtgenoot voor hun huwc-tijk hebben ontvangen, bedraagt f 1.744.850.36. Het grootste gedeelte van dit bedrag wordt be steed voor de hulp aan gehandicapten in Suriname en de-Nederlandse Antillen. De accommodatie van het hospitaalschip Henri Dunant en het jeugdcentrum „De Hunneschans" worden aangepast voor- va kantie- en ontmoetingsweken voor gehan dicapte kinderen. De eigen gift van het paar wordt gebruikt! om een uitwisseling mogelijk te maken van hen. die zowel in Nederland als in de West werkzaam zijn op het gebied van de zorg voor gehandi capten, om zo ccn nauwere samenwerking te bevorderen. lekkere 55 o (Van onze correspondent! LONDEN, 21 dec. De Britse regerings leider, Harold Wilson, heeft gisteravond in het Lagerhuis duidelijk gemaakt, dat. nu de Veiligheidsraad verplichte sancties te gen Rhodesië heeft afgekondigd, alle tot dusver door Londen gedane constitutione le voorstellen aan Salisbury als ingetrok ken moeten worden beschouwd. Dit betekent dat er thans geen sprake meer van kan zijn, dat aan Rhodesië on afhankelijkheid wordt verleend voordat dat land een meerderheidsregering is ge vormd, De Britse regering handelt liier- ADVERTENTIE) GKOTE KOLL,£KT!£ TEGEN* INK O OPPIt IJZEN" bic e.zcitus om rui re kopen Nieuwe Binnen weg in Rotter da in Tel. 33 8100 (ADVERTENTIE) Héérlijk, veel worstjes in uw erwtensoep. Uw gezin is er do! op, en terecht. Daarom staan die worstjes ook altijd in uw 'keukenwinkeltje'. Gemakkelijk bij de hand zo'n blikje. Met zorg. bereid en hygiënisch verpakt en... de inhoud is altijd meer dan u denkt. ATHENE, 21 dec. (AFIVRtr) De partij van de Nationale Radicale Utile, die over 99 zetels van de 300 in het Griekse parlement beschikt, heeft huur vertrouwen in de regermg-Stepbsmopoelos opgezegd waardoor deze regering haar meerderheid in het parlement heeft ver loren en genoopt zal zijn af tc treden. Stephanopoelos heeft vanmorgen het ont slag van zijn regering bij koning Konstan- tijn ingediend. De regering Stcphanopoulos is gevallen tengevolge van de ramp me*, de veerboot Hcraklion op 3 december in de Aegeïsche Zee. waarbij 232 mensen cle dood vonden. Canellopoulos, leider van de Nationale Ra dicale Unie, die de crisis veroorzaakt heeft, zei dat hij de regering niet langer zou scunen wanneer deze cle eis om de minister voor koopvaardij. Isidores Ma- vridoglou. naar aanleiding van dc ramp te ontslaan, zou afwijzen. Tijdens hei grote kamerdebat over de ramp zou zijn geble ken dat het departement in hoge mate in zijn taak is tekortgeschoten. Er zal vermoedelijk een overgangsrege ring aan het bewind komen, bestaande uit extraparlementaire figuren, onder lei ding van J. Paraskevopnelbs. directeur van de Bank van Griekenland. Deze voor lopige regering zou hoogstens een half jaar aan de macht blijven er. voorname lijk tot taak hebben, de orde en rust in het land te handhaven en nieuwe algeme ne verkiezingen voor te bereiden, die wellicht midden-1967 gehouden zouden worden. BONN. 21 dec. <Rtr.» Een voormalig afdelingshoofd van het Westduilse minïs- teire van defensie. Kar! Evers, is in staat van beschuldiging geste id. omdat hij geld en geschenken met een geijamenlijfce waarde van bijna 20,0f>0 gulden van een onderneming in Frankfort zou hebben aangenomen in ruil voor een opdracht tot levering van materieel voor de lucht macht. De thans 62-jarige Evers ging in mei jl, met pensioen. In augustus werd hij aangehouden. Er wordt nog onderzocht, n.f Evers van een andere firma 100.000 mark f rui tn 9.000 guldenhrcït asmgrmimt-n. Het betrokken bedrijf m Frankfort. „V. D. O. Flight Instruments", rif*-It in het begin var. -leze maand dr'to functio narissen. in verband met dc omkoperij ontslagen In totaal heeft de maatschappij voor ongeveer 36 miljoen gulden aan de strijdkrachten geleverd. mee geheet in overeenstemming met de belofte die zij tijdens de in september ge houden conferentie van Gemenebest-pre miers had afgelegd. Wilson betoogde gisteren in hel Lager huis nog' eens. dat hij er tijdens zijn ge sprek met cle Rhodesïsche premier Smith aan boord van de oorlogsbodem Tiger, ab soluut van overtuigd was geweest, dat zijn gesprekspartner zelf wel een regeling wil de. Maar de fascistische en racistische groep in het Rhodesische kabinet heeft de ze verhinderd, Wilsons slotsom was clan ook, dat er met „dit stelletje lieden" niet valt te onderhandelen. Dat liet nog lot een hervatting van ce besprekingen zou komen doordat de regering in Salisbury op zou houden illegaal te zijn. is een mo gelijkheid. waarvan Wilson somber op merkte, dat zij alleen zuiver theoretisch bestaat. Natuurlijk kroeg de premier het gister avond weer geducht aan de stok met de conservatieve oppositie, die nog steeds van mening is dat de onderhandelingen niet afgebroken hadden mogen worden en voor Wilsons verklaring dan ook veelvuldig liet woord ..rampzalig" over had. Heath, Maudling. Sir Alec Doug las-Home en Duncan Sa.ndys_ de vroegere minister voor Gemenebest-zaken die tegenwoordig vanaf de "achterbanken in zijn eentje een eigen oppositie voert, deden een verbeten aanval op de regering, die ..de zaak tot bet bittere einde wilde uitvechten" en ..haar stap later nog wel eens diep zou betreuren". Wil sou stelde daar tegenover dat de re gering met haar consessics tot het uiter ste is gegaan. „Het regime van dc heer Smith is hel vertrouwen dat wij haar heb ben geschonken, echter niet waard geble ken". riep hij uit. „Wij hebben niets an ders dan manoeuvres gezien. De Rhodesi sche regering wil onafhankelijkheid tot el ke prijs. Dat is voor ons totaal onaan vaardbaar". De premier liet overigens duidelijk uitkomen nog steeds niets voor militair optreden tegen Rhodesië te voe len. Hij deed een boze uitval naar de plaatsvervangend oppositieleider, Maud ling, die tijdens een televisie-interview waarin hij samen met Smith, optrad, had geprobeerd deze ertoe te bewegen de op de Tiger gedane voorstellen te aanvaar den, terwijl hij er dezelfde dag in het Lagerhuis tegen had gestemd. Bij alle narigheid is er voor Wilson toch toch nog een politiek lichtpunt opge- vlamd: dankzij deze onverkwikkelijke af- faire heeft hij de opstandige linkervleu gel van zijn partij en zou een revolte van zeventig lagerhuisleden tegen hem hebben gedreigd in bedwang kunnen krijgen, waardoor hij voor het eerst op de partijeen he id kan rekenen. WARSCHAU, 21 dee. (DPA! Een jonge Poolse vrouw heeft dezer dagen een kind ter wereld gebracht in een waterput. Naar het Warsehause avondblad Kurier Polski gisteren meldde was de vrouw bij het water halen uitgegleden en over de rand van de put geslagen. Toen zij vertwijfeld probeerde zich boven te houden zetten de weeën in. Buren die op haar hulp geroep toesnelden troffen een uitge putte moeder aart. die het pasgeboren kind met een hand boven water hield en zïeh met de andere hand aan eeu stang vastklampte. De baby heeft long ontsteking opgelopen. LONDEN. 21 dec. AP« Dc Engelse regering heeft gisteren voorst ellen van de hand gewezen om de jonge, maar veelbe lovende oiie- en gaswinning in de Noord zee te nationaliseren. Richard Marslu de minister van energie verklaarde in het La gerhuis dat niets er op wijst, dat de in dustrie die in particuliere handen is. niet in het algemeen belang werkt. Marsh be handelde voorstellen van enige socialisti sche afgevaardigden. Arthur Palmer wees er up dat de gas bronnen onder dc Noordzee voorzichtig ge schat tegen 1980 het equivalent van 64 miljoen ton steenkool zullen leveren. ..Het land moet cleze aanwinst zelf beheren", zei Palmer. Hijvo egde hier aan tce, dat de oliemaatschappijen trachten de gas- prijs kunstmatig hoog te houden uit angst voor concurrentie- LONDEN. 21 dec. In Londen werd gisteren aangenomen, dat Lord Thomson, de Canadees, die zijn loopbaan al.s han delsreiziger In radiotoestellen is begonnen en thans meer clan IBO kranten over dc gehele wereld bezit en ook eigenaar is van de Schotse commerciële TV, zijn levens doel zal bereiken door de beroemdste var. alle dagbladen, de Londen.se Times, in handen te krijgen. De Britse regering, die nadat de schatrijke Lord op 30 sep tember een bod rleed op hel in financiële moeilijkheden verkerende blad. de zaak had verwezen naar een monopolitiecom- missic, schijnt thans bereid te zijn de Times, die een waarlijk nationaal instituut is. aan Thomson over te laten. Wel zou den er verschillende beperken ie bepalin gen worden gesteld. Verwacht wordt, dat de Britse minis Ier van handel, Douglas Jay, vanavond in het Lagerhuis een ver klaring zal afleggen. NEW l'OKK, 21 dec. (Rtr/AFP) De Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren Australië in twee resoluties ver zocht onafhankelijkheid te verlenen aan Papoea, Nieuw-Guinea en Xaoeroe, een eiland in de Stille Zuidzee. In de resolutie DJAKARTA, 21 dcc. (Reuten „V/es 1- Iriiui (nel voormalige Nederlands Nieuw- Guinca i betekent nog steeds een strijd, omdat de Nederlanders een plebisciet wil len. Kunnen v/c dus zeggen dat onze strijd voorbij is?" Dit heeft president Soekamo gisteren gezegd in een toesprank tot 2 DO0 leden van cit: hem gezinde nationalistische jon gore u be w» 'ging. Dc president moedigde de jongeren aan „voorwaarts 1e gaan en nooit terug te trekken Ik ben met dc progiessievefi «n revolution ai ren". Hij vroeg wat de na tionalistische jongeren doen voor de pro gress: ere en revolutionaire machten r-n ze: dat dc revolutie niet voorbij js. Soe kamo deed é'.Ti aanval op de „KAMI" du: de de jongeren beweging ..KAMI" uie' Sue kan op Oost- hanger» jtand daar goed. ar de pre Sueka» no idem veel oemde do over Naoeroe wordt gezegd, dat de nog geen 3.0DO bewoners van dit eiland uiter lijk 31 januari 1968 onafhankelijk moeten worden. In de resolutie over Papoea en West-Guinea wordt Australië verzocht in deze gebieden verkiezingen te laten hou den cn daarbij geen discriminatie toe te passen. Papoea, Nieuw-Guinea en Naoe roe worden door Australië bestuurd- De Assemblee verzocht Frankrijk in een resolutie vertegenwoordigers van. de VN in te schakelen bij dc voorbereiding van het referendum, dat voor juli I9G7 in Dji- bocti gehouden zal worden en ook de VN toezicht te laten houden op de volksstem ming. De verte R en w oor digers van Frank rijk. dat meent dat dc volkeren organisa tie niet het recht heeft zich te mengen in wat het als een binnenlandse aangele genheid beschouwt, waren niet aanwezig bij de behandeling van de resolutie. Ook ging de Algemene Vergadering ak koord met een resolutie, waarin Enge land wordt verzocht «e de kolonisering van Gibraltar te bespoedigen. Engeland en Spanje moeten voorts, rekening hou dend mei de belangen var, de bevolking, hun overleg over Gibraltar voortzetten. Engeland er» Spanje stemden beide voor de resolutie. De Bril Lord Ca rad on zei ech ter, dat Engeland er nooit mee akkoord zul kunnen gnan als <!cko!"niscring de In lijving van Gibraltar bij Spanje tegen de wil vau het volk mocht betekenen Dc A.sour.bice nam later nog twee ve- .inlmo-s aan. die genrbi rijn Span je w,\ cLvicn If siünulmep mi he? zicn bc- rt'i;! ice-:! verklaard nnnth.-inkoUjkhtid to ve; m-n aan Itni. dc Spaan.so Sahara eu Guinea, drie gebieden aan de west kust van Afrika.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1966 | | pagina 1