lp® i. idderkerk streeft naar een ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Nieuw kerkgebouw in de plaats van drie oude Jongelui op de bres voor Oud-Schiedam POLITIE HAD EEN RUSTIG OUDEJAAR Brand voor burgemeestershuis NIEUWSBLAD Bijverdienste scholieren Neem een krantenwijk Schoolmaafsefiappeiiijk Werkster Oliebollenstorm niet te luwen KLACHTEN! GEVOLG ONTVOLKING BINNENSTAD: Kapitein Bakker verlaat de Shell Op de MINI-TOUR Geringere stijging van watertarief in Ridderkerk KREDIET VOOR RECREATIEPLAN BALDADIGHEID ÏN RIDDERKERK Politie dacht er anders over Slecht uiteinde maar goed hegin KLANTEN bij duizenden Slijterij Groenelesan Nachfbar Lion D'or Ook uw vrouw leest liever't GEMEENTE SCHIEDAM NJ. Rotterdamss!? NfouwsMad 11^ X - NIEUWSBLAD MAAXDAG 2 JANUARI 1967 Hüofdn. antschap en Redactie; SCHIEDAM, BROERSVEST 3 - TELEFOON 268091 over bezorging Schiedam: van 18.3019.30 uur en 's zaterdags van 46 uur Telet 265828, Vlaard.dijk 171b SCHIEDAM Door de ontvolking van het centrum van onze stad hebben de Ha- venkerk. de Singelkerk en de Franken- ü.id momenteel met grote financiële moei lijkheden te kampen. Vooral omdat deze gebouwen door faun ouderdom steeds gro tere restauratiekosten met zich meebren gen, achten de drie kerkbesturen van de desbetreffende parochie? het niet meer verantwoord om bij derden geld te nen; ook zien zij geen kans meer om het peld, nodig voor het onderhond en de res tauratie op een andere manier bij elkaar te krijgen. In de toekomst zal dit pro bleem ongetwijfeld nog groter worden door de steeds voortdurende teruggang van het aantal kerkgangers. Om een gezonde fi nanciering mogelijk te maken bestaan er plannen om een of twee oud era kerkge bouwen op te heffen, of voor de drie nu bestaande één nieuwe stadskerk te bou wen. Een commissie zal benoemd warden, die de verzamelde gegevens van het afgelo pen jaar van -de drie kerken moet testen, een besluit moet nemen en vervolgens, indien nodig, een voorstel doen aan de SCHIEDAM —Het Leger des Heüs heeft vorige week al de oliebollenbestel lingen niet kunnen afwerken. Het liep in de 800 bollen en een groter aantal kon niet gebakken worden. Ook de actie bij do Her vormde Gemeente <t.b.v. kerke werk en Rijnmondband) verliep goed, zodat men vele bestellingen heeft moeten afwijzen. Zaterdag had men reeds meer dan 30.000 bollen in bestelling en de bijna 150 mede werkers aan deze aktie hadden bun handen daar reeds vol aan. Ongeveer 5.000 reeds bestelde oliebollen konden daardoor niet af geleverd worden. Voor de actie „Voor kerkewerk en Rijn mond band" werden jn totaal 33.878 olie bollen gebakken en verkocht. Het batig saldo is nog niet bekend omdat eerst de onkosten nog bekeken moeten worden. ïn de kantine van het Shell-gebouw heeft kapitein. H. Bakker, fleefcmanager van vloot B van Shell-tankers gistermiddag afscheid genomen, omdat hij de pensioen gerechtigde leeftyd heeft bereikt De directeur van Shell-tankers. de heer D. Rodenburg, ving de lof die hij kapitein Bakker toezwaaide aan. met de mede deling dat hij benoemd was tot ridder in 3e Orde van Oranje Nassau. De heer Rodenburg ging de loopbaan van kapitein Bakker na die 32 jaar geleden als derde stuurman in dienst trad en nu ah fleet- manager de dienst verliet, een carrière die voor slechts weinigen is weggelegd. Op een groot aantal schepen heeft de heer Bakker gevaren, ook tijdens de oorlog. Moeilijke jaren waren het, ook voor het gezin Bakker dat in een Japans inter neringskamp verbleef. Een jaar na zyn bevordering tot eerste stuurman in 1943 kreeg hij zijn eerste commando. Via de nautische dienst en een plaatsing op Curacao werd de heer Bakker in 1962 chef van de nautische dienst en in 1964 manager van. vloot B. Persoonlijk had de heer Rodenburg veel steun gehad aan de heer Bakker en dat niet alleen door zijn persoonlijkheid maar ook door zijn ge degen kennis als nauticus. Kapitein Bakker heeft in een kort Woord dank gebracht voor de hem ge brachte hulde. Verscheidene geschenken werden hem aangeboden. Van de vloot kwamen vele telegrammen binnen. Tot slot was er gelegenheid van kapitein Bakker en zijn gezin afscheid te nemen. Tot zijn opvolger is benoemd kapitein F. van Tongeren die in 1938 als derde stuurman in dienst bij de Shell trad en sinds het vorige jaar chef van de nautische dienst is, Bisschop van Rotterdam. Men schat tot 1980 een teruggang van het aantal katho lieken in de oude stad van 5000. De ca paciteit van drie kerken: Liduina, St, Jan (Lange Haven) en de Singelkerk bedraagt samen 230C plaatsen. Dit aantal betekent een overcapaciteit van 950 op heden en van 1300 in 1880, alleen al voor de bin nenstad. Niet het bouwen van nieuwe ker ken heeft deze overcapaciteit veroorzaakt, maar de grote trek van de inwoners naar de nieuwe wijken. Met de ontvolking van de oude istad en mindere bezetting van de kerkgebouwen gaat samen: het steeds kostbaarder wordend onderhoud van de oudere kerken. Het is niet alleen de ouderdom van die gebouwen, maar hun meer ingewikkelde constructies, die 'het onderhoud kostbaar der maakt. Voor onmiddellijk: uit te voe ren restauratie vergen de drie kerken ge zamenlijk f 240.000 gulden. In tweede ia- stantie. dat is dan binnen tien jaar, nog eens X 370.000 gulden. Dan is voor de ge wenste aanpassing aan de moderne litur gie nog eens f180.000 gulden nodig. Met een effectiever ver warmings installatie voor dc Liduinakerk is dit dan in totaal, in waarde van het huidige geld en zon der bijkomende rente, acht ion. Dit be drag zou nu door 4.000, en later dooi minder kerkgangers, moeten worden op gebracht naast de gewoonlijke jaarlijkse exploitatiekosten. De Kerkbesturen van do desbetreffende parochies menen, dat zij deze last zo maar niet aan de parochianen mogen op- Leggen. Hierbij komt dan nog, dat er niet voor alle gebouwen de zekerheid Is, dat ze na de restauratie -stand zullen houden. De drie kerkbesturen hebben dan ook be sloten om een bijzondere commissie te vormen dia zal zijn samengesteld uit drie personen, uit iedere desbetreffende kerk een, en drie anderen die zij daartoe zui len uitnodigen. Na het door hen genomen besluit zal ze zich eventueel met dc uit voering van het door de Bisschop geno men besluit belasten. Ten. dele in verband met en ten dclo los van het vraagstuk over de kerkge bouwen, zullen de priesters van Schie dam. zich in driedaagse afzondering be raden over een nieuwe opbouw van de zielszorg in Schiedam. Onderwerp van be raad zal zijn: het samenbrengen x*an de drie binnenstadparochies tot één. Verder zal er gesproken worden over intenser samenwerking van alle parochies in de stad, het specificeren van zielzorgtaken, een betere verdeling daarvan en een gro tere zelfstandigheid daarin. Wanneer een, of misschien wel meer- dere kerken zullen verdwijnen zal Schie dam ïn het centrum weer ruimte krijgen. Deze zou dan benul kunnen worden voor het culturele leven in onze stad, vooral nu het Passage Theater niet meer be schikbaar is. Ook de jeugd zou hiervan gebruik kunnen maken; een open jeugd huis of een gebouw waar voor de jonge lui verschillende avonden kunnen worden georganiseerd zou in het centrum op zijn plaats zijn. De 27-jarige A. H P. L_ is ïn Maas sluis door de politie" aangehouden omdat hij de elektriciteitsmeter in zijn woning had afgesloten waardoor hij stroom ver bruikte, zonder dat dit werd geregis treerd. De jaarlijkse kerstboomverbranding in Spijkenisse wordt morgenavond om 7 uur gehouden en wel op twee plaatsen in de gemeente, n.l, de Platanenstraat (wijk Braband) tegenover het winkelcentrum en aan de Winston Churchilllaan, wijk Schie- kamp-Hoogwerf bij de Rehobothschool. Aan de Blaak wetering in Ridderkerk wordt voor een bedrag van f 5.400 een speelterrein ingericht voor de vierklassige kleuterschool die hier is gevestigd. Burgerlijke stand Spijkenisse Ondertrouwd: Herbert Bernard Wesse- llng, 34 jaar, personeelschef en Marion Geerdina Verhoef 20 jaar. zonder beroep Een verkcerszuiltje is gesneuveld en een tweede scheef gereden doordat de 37- jarige autorijder L. H, uit ïlo'io-dam op de B.K.-iaan een ander voertuig probeer de in te halen. MAASSLUIS Pr. Christinaschool won tafeltennis Onder anspiciën van de Maaesluise Ge meenschap Is een schooltafeïtennis toer nooi gehouden, dat de plaatselijke tafel tennisverenigingen Smash en TOG hadden georganiseerd. Ruim 200 meisjes en jon gens van de scholen hebben deelgenomen. De uitslagen waren als volgt; meisjes t.m. 14 jaar: le Liesberth Cleveringa; 2e Willy Uleman; 3e Simone Wolthuis, allen van de Prinses Christin(school: Meisjes NTTB: le Helga Lemcke; 2e Franeisca Mol, beiden van Kon. Juliana ULO; Jon gens lager onderwijs t.m. 14 jaar; le Fred dy Carstens, St. Antoniusschool; 2e Eddy Trion, Pr. Bernhardschool; 3e Peter v.d. Gaag, Gr. v. Prinstererschoo 1Jongens voortgezet onderwijs: le Jan de With, Mamix TJLO; 2e R. Slinger. Cal and LTS; B. F. Grashoft Caiand LTS: Jongens van 15 jaar en ouder: le A. J. Sonneveld, Ca iand LTS; 2e A. v.d. Burg, Caiand LTS; 3e prijs C. Manz, Kon. Juliana ULO; Jon gens lager onderwijs NTTB; le Han v.d. Broek, 2e Harry Huizing beiden van de Pr. Christinaschool, 3e Bram v.d. Brink, eveneens Pr. Christinaschool. Jongens voortgezet onderwijs NTTB: le Herman v.d. Hoeven, Marnix ULO, 2e Johan dc Waard, Kon. Juliana ULO, 3c B. Capellcn Mamix ULO. Schoolprijs: le Prinses Christinaschool, 12 punten; 2e Koningin Juliana ULO, 8 punten; 3e Caiand LTS 8 punten en 4e Mamix ULO 7 punten. Na afloop heeft de wethouder van sportzaken, de heer J. Smit, de prijzen uitgereikt. De minister van Economische Zaken heeft bezwaar gemaakt tegen de tariefs verhoging van het drinkwater, die de Rid- derkerkse raad in november had aange nomen. Het Wcu i vastgesteld, dat de op brengst cirt f 66.000 hoger kwam te lig gen. Het ministerie kan met deze prijsstij ging echter geen genoegen nemen. De Ridderkerkse raad zal nu vrijdag avond het eerder genomen besluit moeten intrekken en de tariefsverordening zo moeten aanpassen, dat de meeropbrengst f 21.000 lager komt te liggen. Als de raad akkoord gaat zal het nieu we tarief toch zij het met terugwerken de kracht gelden met ingang van 1 ja nuari. Daarmee wordt het vastrechttarief teruggebracht tot f 15,60 per jaar. Onzeker is ook het voortbestaan van de Havenkerk. Ruim een jaar geleden heeft men grote kosten gemaakt door het gebouw aan de moderne liturgie aan te passen. Deze kerk, met zijn imposante Dorische zuilen, werd in dc loop va» de jaren vele malen verfraaid. liet gebouw- staat op de voorlopige lijst van Monu mentenzorg. De gemeenteraad van Maassluis, die morgenavond om acht uur bijeenkomt in de aula van de Caland-Its, is voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen voor de uitvoer mg van het eerste van twee delen van het recreatieplan Sluis polder-west. ïn dit plan zijn opgenomen de aanleg van een handbalveld of twee korfbal velden, een voetpad, zitgelegenheden, kinder speelplaatsen en speelvelden, alsmede de aanleg van groenstroken en bosschages. Voorts overweegt men de beschikbaarstel ling van een terrein voor training van de onlangs opgerichte atletiekvereniging. B. en W. hebben het concept gereed voor een nieuwe gemeente gids. die m een oplaag van 8500 exemplaren zou moeten verschijnen. 3n deze gids, die grote voor lichtende waarde heeft, zijn velerlei ge gevens opgenomen^ die van belang zijn voor de huidige inwoners van Maassluis en van nieuwkomers. Het ligt in de be doeling de gids gratis uit te geven aan gezinshoofden, alleenstaanden en nieuw komers. De gemeenteraad wordt gevraagd een krediet te voteren. In Ridderkerk heeft een gedeelte van de uitgelaten jeugd zich in de oudejaars nacht nogal misdragen. Er werd volgens de politie met vuurwerk brand gesticht in de brievenbus van het hoofdpostkan toor. Toen de directeur van het postkan toor door de politie werd gewaarschuwd, was reeds tweederde gedeelte van de in houd van de bus verloren gegaan. Dc PTT verzoekt iedereen die brieven op het hoofdpostkantoor heeft gepost tus sen zaterdag 12 uur en zondagochtend 1 uur, zich met haar in verbinding ie stellen Overigens waren er op het Raadhuis plein nog wat ongeregeldheden. De politie verrichtte twee arrestaties. De 17-iange automonteur G. N. uit Ridderkerk en de eveneens 17-jarige kantoorbediende F, O uit Slikkerveer zullen aan de schade moe ten meebetalen. SCHIEDAM. Hot is iu ieder opzicht in Schiedam een rustig oudejaar ge we es*. Moeilijkheden met de jeugd hebben zich nauwelijks voorgedaan. Alleen werd op verschillende punten van dt stad wat voortijdig een aantal kerstbomen ïn brand gestoken: Aan de Parkweg, in de Gorzen, op het Rubensplein, de B.K.-laan en in het oos ten van de stad alsmede in de Mgr. No- lenslaan en bij de Magnalia Del-kerk, Op het Rubensplein is daarbij een lichtbak van "Wilton Fi jen oord verloren gegaan Ongelukken bij het afsteken van vuur werk hebben zich niet voorgedaan. Alleen werden hier cn daar rotjes en cCn rook bom naar binnen geworpen bij oude men sen, die daardoor in paniek geraakten. En een ander baldadig element heeft op bet Boerhaavepicm in een telefooncel de dra den van de telefoon losgetrokken. De huls van een lichlkogel kwam neei op het dak van een. auto die de eigenaar, do 41-jarige chauffeur R( v. W. aan dc Parkweg had geparkeerd'. Hierdoor ont stond een deuk in de motorkap. Bij hef Stedelijk Museum heeft in de oudejaarsnacht omstreeks 2 uur een aan- ;al jongelui bij het stoeien een paar ui- te k vernield. Een hunner werd naar het politiebureau gebracht. De hele groep volgde agent en arrestant als escorte en op het bureau is een van hen met de pet rondgegaan. Hij haalde bij zijn kornuiten een bedrag van ƒ20,00 op om de schade te herstellen. Een slingerende koers volgde zaterdag avond half 9 de 43-jange brander A.v.T., die iets te veel had gedronken. Hij is naar het politiebureau gebracht toen hij op dc Koemarkt een. overigens onbekend gebleven, dame had aangereden, che de rijweg overstak. De man bleek niet m het bezit van een rijbewijs te zijn. Boodschappentassen aan beide kanten van het stuur hebben dB 61-jarige me vrouw N. G. K. v. B. een gebroken been bezorgd. Zij fietste op do Spoelingbrug en verloor daarbij dc macht over het stuur met het gevolg, dat zij kwam te vallen en haar linker been brak. SCHIEDAM Zaterdagmiddag heeft een aar lal jongeren reclame gemaakt voor een ieiuh-in op S januari in de Ko renbeurs, waarin onder inner in gezel schap ran enige Rijnmond bestuurders pa de burgemeester van Schiedam de. proble matiek. van d° binnenstad aan de orde zal worden gesteldLang heep het echter niet geduurd, leant reeds na een half uur wer den zij door de politie opgepakt. Ook cl omdat zij pamfletten verspreidden wat te- pen een gemeentelijke verordening zou zijn. In het pamflet richtten de jongelui zich indringend tot de Schiedamse burgers. On der het kapitaal kopje: Schiedam wordt bedreigd, wordt het volgende onder ogen gebracht Wat de Duitsers 25 jaar geleden met Rotterdam deden, willen de Schiedam mers nu met hun eigen stad üocn Er zijn plannen voor doorbrai:en en grote hoogbouw Wij. de jonge mensen ran de Rijnmond, ei ju tegen d te plannen.' Wij willen een oud Sehirdnm houden. Wij willen er werken. Wij willen er wonen. Wij willen er ateliers en winkeltjes, stu dio's ea kleine theaters. Dat kan in Schie dam. Omdat hel een oude stad is. In een oude stad kan nog iets worden opgebouwd kan uop iets gebeuren. Dat kan in onze nieuwbouw niet.'" Alleen... het gaar niet meer vanzelf.» zonder de steun van de overheid lukt het niet meer, omdat de commercie af teveel greep op ons Ieren keert gekregen Ah» fir: bestuif ran sleden waarin wij leren hel ryrOtG belang l au een levend, creatie/ centrum ui gaat zien, kunnen ur.j paan beginnen dan kan Schiedam het Montmartre uan de Rijnmond worden*! De Ridderkerkse kruidenier B. E» die op oudejaarsavond tot laat in de avond bezig was geweest orde te scheppen in zijn magazijn, kwam bij de politie melden dat bij zijn porte feuille met 7200.— kwijt was. Het nieuwe jaar begon voor de winkelier echter goed. Op nieuwjaarsdag kon hij de politie vertellen clat de porte feuille terecht was. Hij bad hem in zijn bed teruggevonden. Wanneer de Ridderkerkse gemeente raad zijn fiat hecht aan het voorstel van B. en W. zal de gemeente binnenkort een doorstromingsfonds kennen. Dit doorstro- mingsfonris is in het leven geroepen om mensen die naar een grotere of kleinere woning verhuizen, financieel tegemoet te komen. In hot algemeen zal een geldsbedrag worden toegekend aan die inwoners van de gemeente, die naar een woning verhui zen die meer in overeenstemming is met de grootte van het gezin. Dat Kan dus een verhuizen van een goedkope flatwoning naar een eengezinswoning behoeft minder te worden gestimuleerd dan. het overgaan van een grote woning naar een kleinere, duurdere, grotere woning zijn of, wanneer het een ouderpaar betreft dat „uit de kin deren" is geraakt, een kleinere woning (verschil minstens twee kamers). De maximale geldcLijke tegemoetko ming bedraagt f 1500,-. Men moet wan neer de raad het voorstel aanneemt Z RIJ OVERIGENS RUSTIGE JAARWISSELING zelf een beroep doen op het gemeentebe stuur om voon een regeling in aanmerking te komen. Men moet dan voldoen aan di verse door B. en W, gestelde eisen. Het ontruimen woning. Het doorstromingsfonds kan tot stand komen dankzij een beschikking van de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. De minister heeft een be drag van ruim f 45.000 aan do gemeente verstrekt voor het bevorderen van de door stroming. uilkering zal verband houden met do ver huiskosten, inrichtingskosten en het huur- verschil tussen de te betrekken en de te grotere uitkering te verwachten zijn. De Om die reden zal in het laatste geval een SCHIEDAM Het inluiden van het; nieuwe jaar is op straat vrij rustig ge vierd. Voora] m het centrum, waar in an dere jaren vaak relletjes voorkwamen, was het erg stil. Alleen, even na midder nacht, kwamen jongeren naar de Passage om rotjes, gillende keukenmeiden en an der knalmateriaal af te steken omdat het hier door de overdekte ruimte een extra hard knaleffect geeft. De brandweer moest nog wel uitrukken om een brand te blussen voor het huis van de burgemees ter. Hier hadden jongelui autobanden aan gestoken; met een nevcl&puit was dit ech ter gauw geblust. De burgemeester zelf was bezig om het vuurwerk in zi.n eigen Het vreugdevuur op het Rubensplein hcejt een Wilton Fijenoord-bord triest doen versmelten. tuim aan tc steken. Waarschijnlijk door vocht gelukte dit niet erg, ze'fs niet na aanwijzingen van zijn vrouw. Op het Rubensplein waren jongeren sa mengestroomd om hier de traditionele kerstboomverbranding bij te wonen, zoals altijd in verschillende straten gebeurt. Omdat vele jongelui hier op üe rijbaan liepen, moest de politie even het verkeer omleiden, dit alles verliep echter zonder moeilijkheden De politie zelf sprak over een bijzonder rustige jaarwisseling. Bij de lezers van dit dagblad zijn er velen die bij U kopen als zij U kennen. Met Uw ad vertentie wordt U bekend Maak daar gebruik van Vergroot nw omzet WIN NIEUWE KLANTEN Voor U allen een gezegend 1967 Aanbevelend P. Leermakers. Bij het openbaar onderwijs in bovengenoemde gemeente kan een worden geplaatst in de rang van Commies. Betrokkene zal voornamelijk worden belast met werk zaamheden ton behoeve van Leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs, var. de school voor moei lijk opvoedbare kinderen en van de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Het bezit van het diploma „Maatschappelijk Werkster" is vereist. De bezoldiging bedraagt in minimum en maximum -cs- pecticvelijk f 747,en f 1026,per maand, Vakantietoeslag 6°/» per jaar. De gemeente Schiedam is aangesloten bij het I.Z.A.- Zui cl-Hol Land. Deeinrme aan gepremieerde spaarregeling is mogelijk. Eigenhandig geschreven sollicitaties dienen binnen 14 dagen na verschijning dezer advertentie te worden in gezonden aan Burgemeester en Wethouders. Verdien zelf je bromfiets, fototoestel of buitenlandse reizen. Zij die interesse hebben kunnen zich aanmelden bij Broersvest 3, Schiedam en Smalle Havenstraat 1 t.o. Dc Visbank, Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1