Leiders van jodendeportatie vandaag voor rechters AMERIKAANSE PARACHUTISTEN HIELPEN BIJ REDDING Scapino was weer geweldig meubelen m ffTHALIA tef. ïsmm yV bang _T Weer brandjes in Amsterdam 489.- VERWACHT I' WIE 7 Ann Sheridan („the Oomph Girl") en Jobyna Ralston overleden T^WÜ;" stormloop ^ELIZABETH TAYLOR JflChARD BURTON VOOR f VIRGINIA W00LF Miljoen als bijdrage voor werkgelegenheid de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! opruiming W ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 23 JANUARI 1967 (Van onze correspondent) BONN, 24 jan. Vandaag is in München Toer het landgericht Ji het proces begon nen tegen de nazi's Harster (62), Zoepf (58) en Gertrud Slottke (64). Daarmee wordt waarschijnlijk voor het laatst het lot van lOO.öoo gedeporteerde joodse Ne derlanders in een rechtzaal uitputtend be handeld. Van de in 86 goederentreinen naar vernietigingskampen als Auschwitz en Sobibor gevoerde Nederlanders (het waren er precies 94.298) overleefden slechts 1.070 de ineenstorting van Hitiers Derde Rijk. Ir. nauwe samenwerking met het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie in Am sterdam, heeft het openbaar ministerie in München de aanklacht samengesteld, die het mogelijk maakte Harster, Zoepf en Slottke voor de rechter te brengen. Het Slottke voar de rechter te brengen. Het was vooral de jonge en energieke dr. Huber. die in samenwerking met dr. Sijes van het rijksinstituut, de legkaarten sa menvoegde. Dr. Huber was bekend door zijn rol als aanklager in het proces tegen de adjudant van Himmler, de SS-generaal Kurt Wolff, die enige jaren geleden in. München werd veroordeeld. BARSTER 0 Dr. Wilhelm Harster was bevelhebber van de Sicherheitspolizeï en van de Si- cherheitsdienst in Nederland van 15 juli 1940 tot 29 augustus 1943, toen hij wegens bewezen uitstekende diensten werd weg gepromoveerd naar Italië. Harster was in 1941 belast met „die Judenfragc". Volgens zijn directe chef, d» hohcre SS- unrl Poli- zciführer Rauter zorgde Harster ,.für den exekuticven Abtransport der Ju den.". Uit Duitse rapporten komt hij naar voren als de plichtsgetrouwe on intelligente politie man, die de „Entjudung" in Nederland in feite regelde en. doorvoerde. Harster was zó in de ware zin van het woord een „schrijftafelmoordenaar", dat zijn naam tijdens de oorlog geen begrip werd. De overlevenden waaronder leden van de Joodse Baad, konden na afloop van de oorlog zich niet herinneren de naam Harster ooit te hebben gehoord. Harster werd in Nederland nog in de periode waarin men documenten en vooral het in zicht en de ervaring miste tot twaalf jaar veroordeeld, waarvan hij er slechts acht hoefde uit tc zitten. Hij keerde naar Duitsland terug en b ra oh t het op het minis terie van Binnenlandse Zaken van Beieren tot een. goede functie. Toen bleek dat de Duitse justitie hem op de hielen zat, werd Karster op „doktersadvies" met pensioen gezonden. Op 8 januari 1966 werd nij te zamen met Zoepf, gearresteerd. Harster wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan gemeenschappelijke moord in 82.856 gevallen. ZOEPF 0 Willem Zoepf was een van Harsters naaste medewerkers. Hij was Sachbear- beiter on Judenreferent. en SS-Sturra- bahnführer (majoor). Tussen 1941 en. 1943 reisde Zoepf regelmatig naar Berlijn om daar de nieuwsre instructies te halen. Hij volgde in zijn jeugd een opleiding tot heil- gymnast en masseur, en werd later jurist. Als leider van het Judenreferat IV B 4 *.vas hij de uitvoerder van Harsters op drachten. Bijna altijd was Zoepf bij gro tere razzia's 2elf aanwezig, Hij zorgde ook voor de transporten in de goederentreinen; die naar Westerbork reden. De beschul diging tegen hem luidt medeplichtigheid aan gemeenschappelijke moord in 55.382 gevallen. Tot de voornaamste assistenten van Zoepf behoren de na berechting in Breda opgesloten misdadigers Fischer en Aus der Fünten. Op dolle dinsdag maakte Zoepf zich haastig uit de voeten. Hij dook weer op als pianist in een club van het Amerikaanse leger, werd boerenarbeider en bij zijn arrestatie was hij masseur In een revalidr'^-centrum. 0 Gertmd Slottke is de ongrjjpbaarste figuur '-an het drietal. Zij was secretaresse in Zoepf's Judenreferat, maar zij ijverde ver buiten haar opdracht om, door naar Westerbork te reizen en zich. daar direct met het lot van de gevangenen te be moeien. Prof. dr. J, Fresser citeert in zijn „Ondergang" Abel Herzberg, waar deze ever Slottke schrijft: „Ons aller Fraulein Slottke, met haar tanige, fanatieke kop, die ons blijvend by zal blijven als een nachtmerrie, lijfelijk geworden bij dag.vermoedelijk door een perverse eenzaamheid bevroren, een lege perkamenten zak. de ideale schuil plaats voor de duivel, door wie zy bezeten was. Alleen trilde er iets aan haar bo venlip, jets als heilige voldoening, wan neer zij de wanhoop zag oplaaien die ze teweeg bracht, bij vrouwen, die zij van hun mannen, bij kinderen, die zy va:» hun moeder scheidde. Kinderen die zij haatte, omdat 7-U d»e htet bezat, geluk, dut ze ver nietigde, omdat zij het zelf niet kende", Fraulein Slottke werd door de Duitse justitie na heel veel moeite teruggevonden als maatschappelijk werkster. Ook vóór haar spookachtige optreden in Nederland deed zij aan sociaal werk. Het enige wat zij bij het vooronderzoek heeft willien. prijsgeven is haar geboortedatum. Zij ver keert onder borgtocht op vrije voeten. PAPIEREN Het proces in München zal voornamelijk aan de hand van documenten worden ge voerd. Getuigen zijn er bijna niet opge- 0 ZOEPF 0 HARSTER roepen. De schrijftafelmoordenaar Harster vooral zal in deze rechtzaak door de papierwinkel die hij tijdens* zijn misdadige arbeid overhoop heeft gehaald, ten val moeten worden gebracht. Kleur zal het proces krijgen door het optreden van de felle openbare aanklager Huber, maar ook door dat van de be faamde nazi-ver volger, dr. Robert Kemp- ner. Deze in Berlijn geboren plaatsver vangende aanklager voor de Amerikaanse regering in de Neurenberger processen vervult de rol van neven-aanklager in het proces tegen Harster, Zoepf en Slottke. Behalve in opdracht van de nabestaanden van de karmelietes en filosofe Edith Stein, treedt Kempner ook op uit naam van Otto Frank, vader van. Anne Frank, uit naam van de nabestaanden van de gezus ters Loeb, en de erven van een aantal vooraanstaande joodse Nederlandse juris ten» die in de concentratiekampen oom het leven kwamen. Hy verklaarde, dat hij niet Van plan Is de rol \-an verdediger van paus Pius XII te spelen, wiens zwijgen in het openbaar soms verdedigd wordt met het feit dat nadat de Nederlandse bisschoppen hadden geprotesteerd, de rooms-katholieke joodse Nederlanders meteen werden gedepor teerd. (ADVERTENTIE) HOLLYWOOD. (Rtr/AP) De Ameri kaanse fümactrice Aim Sheridan |s zater dag in haar huis in San Fernando Valley aan kanker overleden, zo hebben vrien den van haar meegedeeld. Zij zou op 21 februari 53 jaar zijn geworden. Zii was onlangs voor het voetlicht te ruggekeerd en trad op in de TV-serie „Pistols ,n' petticoats" die door de NBC wordt verzorgd. Sheridan kreeg een filmeontract bij Paramount doordat haar zuster een foto van haar had ingezonden voor een sehnonheidswedstrijd. Pas later, onder contract bij Warner Brothers, kreeg zij bekendheid op het witte doek, waarop zij onder anderen Errol Fiynn. Humphrey Bogart, Gary Cooper eu James Cagney als tegenspelers had. Zij stond bekend als ,the Oom oh Girl", Tot haar bekendste films behoren ,They drive by night", „Angels with dir ty faces". „Dodge City", ..City for Con quest", „The man who came to dinner" „King's Row", „Shine on Harvest Moon" ,,The DoughgirJs", ^Nora Prentiss", Good Sam", ,,I was a war male Bride" en „The opposite Sex". Ann Sheridan, trad vorig jaar juni in 'fc huwelijk met de acteur Scott McKay, Jobyna. Ralston, een filmster die als een van de mooiste meisjes van haar tijd werd beschouwd is zondag op 66-Ja- rlge leeftijd in Hollywood overleden: ze had longontsteking. In 1927 speelde Jobyna Ralston met haar man Richard Arjen, Clara Bow, Ga ry Cooper en Buddy Rogers to de film .Wings", die dg allereerste Oscar won. Op 21-jarige leeftijd maakte Jobyna haar debuut op Broadway in ,.Two little Girls in blue", In Hollywood speelde ze vele malen samea met de Franse komiek Max Lirder Later speelde ze met Harold Lloyd in „The Freshman" en „Grand ma's Boy". DEN HAAG, 21 jan. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de regering mee, dat zij op zeer korte termijn een bedrag van flOO miljoen een deel van de voor het rijk op do voorinschrijfrckening gereserveerde gelden, zal vrijgeven aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds, voor het verstrekken van een lening aan de Bank van Nederlandsche Gemeenten. Dit bedrag is geheel bestemd om in het kader van de centrale financiering een bijdrage te leveren tot verbetering van de werkgelegenheid in het noorden en het zui den van het land. (ADVERTENTIE) Vervol.? van pagina (I Hoewel korte tfód nadat de noodseinen de lucht in waren gegaan, enkele schepen meldden dat zij zouden opstomen naar de plaats waar de Jacob Verolme in moei lijkheden verkeerde, mocht niet op een snelle redding worden gerekend. De meeste schepen bea'onden zich op vrij grote afstand. Scheveningen Radio en Las Talmas Radio verzochten direct ïn ver scheidene uitzendingen de scheepvaart naar de schïpbreukclingïïn uit te kyken. temeer daar het weer ter plaatse niet gunstig was. De windkracht was 5 tot 6 en er stond een ruwe zee. Het verschijnen van het Poolse schip Batory maakte ech ter een gelukkig slot aan het drama. Om streeks 6 uur in de avond kwam het schip ter plaatse aan, nadat het het wrak van de Jacob Verolme op het radarscherm had waargenomen. De gehele bemanning, be staande uit 18 Nederlandse officieren en onder-officieren en 23 Portugezen, werd aan boord genomen. De oproep tot redding van de opvaren- (ADVERTENTIE) Voortaan de winterse nattigheid 'trotseren met zo'n modieuze lak regenhoed, die 't hélemaal heeft... Jeuk flatteus, op vele manieren te dragen en zo practised. Regenhoeden van waterdicht lakplasttc van 7.95, zo als U ze in de boetiekjes ziét liggen... morgen voor een prijs, die iedere portemonnaie past, voor nog géén twee gulden. (Van. een medewerker) LEMAAL landelijk kan Scapino niet zijn. Hij woont nu eenmaal in Am- «terd&m. Daar is zijn dansschool, die na tuurlijk nauwe banden legt met een jong publiek. Op 9 april komen de kinderen In Amsterdam zelfs naar een gekostu meerd feest Toch heeft Scapino ook in Rotterdam vee! vrienden. Dat bleek gis- terexniddag wel weer, ia de Rotterdamse Schouwburg. Scapino begon met de aankondiging van een paar programma-wijzigingen. Enkele dansers wanen wegens griep vervangen en de program raad el en van voor en na de pauze -werden verwisseld, maar te kort gedaan werden we allerminst. De „Dans vooi vier" doet het best als een puur cho reografisch opwarmertje en 'n betere apo theose dan „De pasja en de beer" kan men zich niet wensen. £en nauwelijks verslijtbaar ballet is ook „Waar is mijn springtouw", beter dan het Veilig Ver- keersballet „De knappe zebra", dat niet temin wel grappig is. Do hoofdschotel Js toch nog steeds „De pasja en de beer", grandioos in het pak van Hans van Norden. Het Zuidhollands Orkest speelde onder leiding van Jan van der Waart de muziek van ,Wim Franken met aanstekelijk plezier en favoriet is al tijd de puntgave aap van Wim Bender. Nu we toch één danser hebben genoemd van de vele vermeldenswaardige, kunnen we niet nalaten eens speciaal Divera Sta- venulter te prijzen, die als hoofdsultane zo kostelijk Oosters deed. Als men weieens kennis neemt van hel slordige soort amusement waarmee com merciële kindermiddagen soms gevuld worden, dan kan men niet anders dan de grootste waardering hebben voor de manier waarop, deze gesubsidieerde bal letgroep zijn, taak opvat, zich steeds be ijverend om voorstellingen te geven van hei best bereikbare niveau, omdat alleen dat goed genoeg is voor dit nieuwe pu bliek. ANN SHERIDAN Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze bijzonder flatteuze regenhoeden, die U draagt zoals u zelf wilt, In dfv. kleuren, uni of mee contraste rende binnenrand, voor Geen tel. of schrift lest. Duur yan de Opruimidg 72 Januari iot 2 februari. AMSTERDAM, 23 jan. Zaterdagnacht heeft een pyromaan opnieuw een reeks brandjes in de Amsterdamse binnenstad gesticht, die alle gelukkig beperkt van omvang zijn gebleven. In huizen aan de St. Jansstraat, de Nieuwe Hoogstraat en de Raamgracht werd ejen brandbare vloeistof door de brievenbussen gegoten en aangestoken. Aan de Amstel werd de vloeistof door hei raam van een woning naar binnen gegoten terwijl aan de Nieuwe Keizers gracht een bestelauto op dezelfde wijze in vlammen opging. De brandjes hebben slechts geringe schade aangericht. De politie en bewoners van de Amster damse binnenstad hebben dit weekeinde een. felle jacht gemaakt op de pyromaan. Hij óf zij liet zich echter niet 2ien. De afge lopen nacht werd alleen alarm geslagen, nadat benzine in de brievenbus van een bedrijf aan de Beursstraat was gegoten- De benzine had geen vlam gevat. De dader was spoorloos. De politie heeft in verband met het op treden van de pyromaan 's nachts een ver scherpte surveillance ingesteld. De leiding van deze „operatie pyromaan" berust bij da hoofd-inspecteur P. van Dijk, Een. onderzoek door de politiedeskundige liceft inmiddels aan het licht gebracht, dat de brandstof, die de brandstichter door brie venbussen naar binnen gooit, een mengsel van benzine en olie is, zoals dat gebruikt wordt voor bromfietsmotoren. Behalve de politie hebben ook de be woners van het centrum de jacht op de pyromaan geopend. Met de door de pyromaan van vorig jaar aangestoken branden in de Bethanien Dwarsstraat cn de Kloveniers Burgwal, waarbij acht pesonen het leven verloren, nog vers in het geheu gen, hebben enkele tientallen burgers zich bewapend met knuppels en ijzeren staven- Hiermee houden zij 'snachts op straathoe ken. de wacht. In de nacht van zaterdag en zondag hielden enkele van hen een. Marok kaan staande, die zich" volgens hen ver dacht gedroeg. Zij brachten hem over naar het politiebureau. De man bleek niets met de brandstichtingen te maken, te hebben. Hij had alleen lopen zoeken naar een straat. Hierbij was hij regelmatig stil blijven staan om straat naamboordjes te bekijken- GRONINGEN. 23 jan. Het is de Gro ningse recherche gelukt de bromfiets- pyromaan, die in de stad Groningen sinds augustus 1965 ongeveer 30 bromfietsen in brand heeft gestoken, te ontmaskeren. Een 23-jarige arbeider, die in de nacht van donderdag op vrijdag werd aange houden, heeft, na aanvankelijk hardnek kig te hebben ontkend, bekend de pyro maan te zijn- Telkens wanneer hij enkele glazen bier had gedronken kwam in hem de lust op bromfietsen in brand te steken. Hi; draai de dan de benzinekraan open, trok het benzineslangetje los en hield daar zijn aansteker bij. Ook zijn eigen bromfiets ging op die manier in vlammen op EINDHOVEN, 23 jan. De Kempense pyromaan, die ai maanden aan het werk is. heeft zijn werkterrein waarschijnlijk verlegd. Zondagnacht werd te Hoogeloon de schuur van de landbouwer Gerritson c-en prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. De brand werd om kwart voor twaalf gesticht. Tot dusver „werkte" de pyromaan hoofdzakelijk in Vessem en directe omgeving. den van de Jacob Verolme bracht ook de Amerikaanse luchtmachtbasis op de •Azoren in alarm. Van deze basis vertrok onmiddellijk een vliegtuig dat de rnnd- drijvende sloepen en het met de kiel naar boven drijvende wrak spoedig vond. Twee doktoren werden met een parachute ge dropt en deze konden de gewonden in de sloepen de eerste hulp verlenen. Zij moes ten uiteraard in de sloepen blijven en gingen later ook aan boord van de Batory. De Jacob Verolme. een van de drie ertstankers van de Nederlandse Ertstanker Mij. te Rotterdam, gebouwd in 1957 op de Verolme-werf te Alblasserdam. bruto 18.734 ton en dw 26.796 ton, had in Tubarro, een nieuwe ertshaven 9 mijl ten noorden van Vïtoria (Brazilië) 23.000 ton ijzererts geladen voor IJmuiden en was op 12 januari vertrokken. Het schip liep St. Vincent op de Kaapverddsche eilanden aan om brandstof te bunkeren cn vertrok van daar vrijdag j.L Voor zover tot vanmiddag was na te gaan, deed zich tegen het middaguur van zondag een ontploffing voor In een van de zij tanks in het voorschip waardoor een gat onder de waterlijn ontstond en ruim I volliep. Dit had een dusdanig funeste invloed op de stabiliteit van het schip, dat het al spoedig zware slagzij ging maken. Reeds een kwartier na het ge beurde moest kapitein W. D. Kruyer order geven het schip te verlaten. Marconist K. A Maat heeft grfukkig nog kans gezien verscheidene noodseinen de lucht in te zenden die o.a. door de Zwarte Zee wer den opgevangen. Toen de Batory gisteravond de plaats van de ramp verliet, dreef het schip nog met de kiel naar boven rond. De namen van de 18 Nederlandse ou» \n/-enden zijn: kapitein W. D. Kruyer (50> uit Voorschoten; le stuurman I, Smit (57). West-Terschelling; 2e stuurman J. van der Spek (26), Zevenhuizen (Z.H.); 3e stuurman J. C. Lagendijk <22), Vlissingen; le werktuigkundige W. A. Angement (62), Vlaardingen; 2e werktuigkundige G. J, Visser (47), Amsterdam; 3c werktuigkun digen J, P. F, ten Broek (44), Leiden en A Tuinman (30), Harlingen; 4e werktuig kundigen G. H. Nymeyer (21), Castricura en A. M, J. Singers (23), Mierlo (omge komen); assistent werktuigkundigen G„ J. i Klüver (22). Rotterdam en D. Wuiving (21), Amsterdam; leerling-werktuigkundige J. A. Herreveld (20), Amsterdam; elektri cien J. N. J. Baas (24), Gouda telegrafist K, A. Maat (22), Groningen; bankwerker J. Molleman (27), Amsterdam; hofmeester H. T. J. Kok (23), Haarlem; kok B. H. JL Happé (24). Amsterdam. Als de Jacob Verolme ondersteboven blijft drijven en daarop is kans omdat dit het laatst is wat is waargenomen dan zal een eventuele berging grote pro blemen opleveren. Dat met een kans op berging rekening wordt gehouden, blijkt uit het feit dat de Duitse zeesleepboot Seefalke, die naar de plaats van de ramp onderweg is, bly'ft doorzetten, evenals de Nederlandse zeesleepboot Zwarte Zee van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst die dinsdagmorgen vroeg op de plaats kan aankomen Theoretisch kan. worden aangenomen dat het schip is gekapseisd doordat ruim I is volgelopen waardoor de stabiliteit werd verstoord. Het is moge- lijk dat de ertslading zich niet meer in het schip bevindt omdat deze, door bet grote gewicht, na het kapseizen door de luiken is gezakt en naar de zeebodem is verdwenen. Het is mogelijk dat zich in de romp een grote luchtbel bevindt waarop het omgeslagen schip blijft drijven, Het binnenbrengen van een dergelük wrak brengt echter grote bezwaren met zich mee die wel eens onoverkomelijk zouden kunnen zijn. In omgeslagen toe- stand heeft de ertstanker een zeer grote diepgang, naar schatting ten minste 29 30 meter. Die „diepgang" wordt veroor- zaakt door de hoge opbouw van het ach- terschip en de masten die nu onder water steken. Een haven die dat zou kunnen ..verwerken" is vermoedelijk nergens te vinden. Daarbij komt dat het „rechten" van het omgeslagen wrak een karwei zou zijn dat nog nooit eerder is uitgevoerd. Zolang het wrak echter drijft, blijft er altijd een kans op berging bestaan. Daarom zetten de sleepboten door, hoe gering hun kans op succes ook mag zyn. De ernstig gewonde bankwerker van de Jacob Verolme is in een ziekenhuis opge nomen. De overige bemanningsleden zijn ondergebracht in drie grote hotels van Santa Cruz de la Palma. De Batory heeft de reis naar Lissabon voortgezet. De be« manning van de Jacob Verolme bestaat uit twee Ghilenen, 20 Portugezen en '19 Nederlandse officieren, onderofficieren en matrozen. (ADVERTENTIE) 12 JANUARI T/M 2 FE8R, WINDSOR BANKSTELLEN van origineel Slavonisch eiken. 3-Zltsbank en 2 fauteuils met losse zit- en rugkussens, overtrokken met een warme Schotse ruitstof. Deze gezellige en solide bankstellen, nu •enorm voordelig. voor 695." Bijpassende WINDSOR EETKAMER bestaande uit een ronde tafel met tuimelblad en 4 massief eiken stoelen, bekleed met rood kunstleer Een partij Scandinavische ARMSTOELEN op eettafel-hoogte, zwart, wit of rood gelakt. Nu spotgoedkoop voor 45.- Prachtige partij SLAAPKAMERS, in blank berken, afgelakt in krasvrij polyester. Bestaande uit 3-deurs linnenkast ('/3 leg-J/3 hang), 2-pers. ledikant 13D x 190 met 2 losse nachtkastjes, CAC nu voor de uitzonderlijk lage prijs van wVÖi' Met iita-jumeaux QA méérprijsvan O "U«"* *S MAANDAGS GESLOTEN: 100 Vo service op dinsdag, woensdag dondardag, vrijdag en zaterdag Bijpassende toilettafel -d /I IZ met grote pas-spiegel I COMPLETE WONINGINRICHTING

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 2