Je moet wat hebben op dat scherm. anders kun je wel gaan Arrestaties wegens diefstal op coaster Metro gaat op viaduct regelmatig proefrijden Studio voor politicien en captains of industry Insp. C. A. v. Eendenburg tot directeur Beneluxtunnel benoemd Kamercommissie heeft veel kritiek op voorstel „huurbelasting De eerste groep Costertjes naar Israël vertrokken Kapervlag gehesen Rotterdammer Weier maakt hoge pieten televisie-genieker Heimatschutz dank zij chocolade Politieauto gebotst Niet naar Japan via Poolzee R.Ph.O. wenst Fournet als eerste dirigent Portier plotseling geopend :mê* ï:tëmk Beslagen bril ROTTER DAMSCH NIEUWSBLAD - WOENSDAG 8 FERRttart" jgg? pagina 11 BOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD jn-«* Vandaag exria aandacht voor ii?"? twee berichten, die onafhanke- ]ijk van elkaar binnen rijn geko men: Marseille heeft besloten de Europoort voor het zuiden te wor den; de Humber is gemakkelijk bevaarbaar te maker, voor schepen tot 200.000 ton. Wie de Rotterdamse haast met het baggeren van de oliegeul op de Noordzee tot nu toe met enig jchouderophalen en een „het zal lo'ri vaart niet lopen" heeft beant woord, moet nu toch wel voorgoed genezen zijn. De kapers op de Hol landse kust hebben de strijdvlag gehesen. De concurrentiestrijd om de tankers in de klasse 225.000 ton js in volle hevigheid losgebarsten. Waar zoveel nationale belangen op het spel staan zal het een moor dende wedloop worden. Het is onvoorstelbaar hoeveel kracht vooral de Fransen zetten achter hun streven het oheverwer- kende centrum voor Europa te wor den. De plannen voor Marseille (volgend jaar ai'gesehikt voor 200'000 tonners, over enkele jaren 500.000 tonners) zijn het bewijs. En dan te denken dat ook Le Ha vre vrij gemakkelijk voor de mam moetschepen geschikt te maken is. Ook de Engelsen hebben het ge vaar onderkend en proberen te voorkomen, dat hun bevoorrading afhankelijk wordt van een continen tale haven. De Europese havens zitten elkaar dus wel heel dicht op de hielen. We weten, dat er hard aan de be studering van de mogelijkheden van de Rotterdamse oiiegeul wordt gewerkt. Sterker, op grond van allerlei uitlatingen mag men zelfs aannemen, dat de beslissing voor de Rotterdamse haven positief zal uitvallen. Als iedereen dus zo van dc noodzaak overtuigd is en als men geen praktische bezwaren ziet, dan wordt het de hoogste tijd, dat in een officiële verklaring het bag geren van de geul voor de Nieuwe "Waterweg wordt aangekondigd- Nog heeft Rotterdam bij de olie maatschappijen een pré, nog willen de concerns Rotterdam de kans ge ven. Maar men moet zo langza merhand zeker weten waaraan men toe is. Voor verruiming van de werkgele genheid buiten de randstad heeft de regering snel ruim f 100 mil joen ter besclïilcking gesteld. Het bedrag dat voor de ohegeul nodig is ligt in dezelfde orde. Voor het behoud en verdere uiibreiding van de werkgelegenheid in de Rand stad zulJen deze honderd miljoen bun rendement in veelvoud op brengen. hebben het gezien met Koekoek. Televisie is belangrijk engevaarlijk. Het plaatje op de beeldbuis, dat onthouden de mensen. Heus, een ingewikkeld vakjargon, dat verstaan de kijkers niet. Je moet je een goede houding weten te gevendie aanslaat, of die sympathie wekt. En dan hoef je werkelijk niet zoveel kennis van zaken te hebben. Dat is misschien wel schandalig, maar de praktijk heeft uitgewezen dat het nou eenmaal zo is. Je mo t wat hebben op dat scherm. En ar, - dors kun je volgens mij wel gaan. De een heeft het altijd gehad; de ander moet het worden aangeleerd, 2o goed en zo kwaad als het kan. Koekoek was het grote voorbeeld van iemand, die dadelijk de kijkers op zijn hand had. omdat hij zich zelf was. Wat je noemt een natuur talent ,al groeide er een demagoog uit. Toch heeft hij bewerkstelligt dst de andere partijen wakker zijn geworden. Ze zijn eenvoudiger, be grijpelijker gaan praten. Voor ieder een". De man, die zijn brood verdient met het televisiegenieker maken van politici, grootindustriëlen, vertegen woordigers en andere personen, die verwachten binnenkort voor de ca mera te moeten verschijnen, heet E. J. Weier (49), woont in Rotter dam en kocht dik twee jaar gele den ais eerste in Europa een video recorder van 7200 gulden. f Paplepel rpot dat tijdstip was hij werk- zaam in het bioscoopbedrijf. Zijn vader ging in 1916 al op stap met De bouw van hst metroviaduct in Rotterdam-Zuid en de aan leg van sporen en signalering zijn nu zover gevorderd, dat van vrijdag af de metro treinen min of meer regelmatig kun nen gaan proefrijden. Het proefvlak ligt voorlopig tus sen de tunnelmond op de Lin ker Maasoever en de wissel even voorbij het metrostation Maashaven. Hel. begin van dc proefritten, bete kent, drt,l een wandeling over bot viaduct voor onbevoegden levens gevaarlijk wordt, n-"et alleen door de ritten TCi&t de meU-otrein, maar voor al omdat de derde rail onder een stroom van 750 volt komt fee staan. De HET zal op de stations extra be veiligingen aanbrengen. Evenals dat bi) öe ingebruikneming van het etc placement aan de fiiïledijk met succes is gedaan, zal dc jeugd door voorlichting op de scholen op loet gevaar van een viadiuct-hekliTn- ming worden gewezen. Volgende week zal de NV Aanne ming Mij J. P. van Eesteren de nieuwe tram- en metroremise aan ce Hi-Iiledijk officieel aan de RET 1 overdragen. Dr. A. Wettstein, directeur van de Schweizer H&imatschiutz, heeft gis teren in het Historisch Museum voor dc Stichting Nederland-Zwit serland gecauseerd over zijn Hei- matschutz, Het is een organisatie, die zich beijvert voor het in stand houden en restaureren van histori sche gebouwen en natuurmonumen ten. Zij financiert haar werk uit de opbrengst van de verkoop van ver gulde plaikfcaten gevuld met choco lade en uit bijdragen van dc leden.' De causerie werd aangevuld met prachtige kleurendia's. een reisbioscoop, de provincie ïn. Men zou kunnen zeggen dat hefc celluloid hem met de paplepel werd ingegoten. Maar als bedrijfsleider van het Rotterdamse arthouse-bio- scoopje 't Venster —„het is moei lijk opboksen tegen de t.v." zag hij in, dat hij naarstig moest zoeken naar nóg een been om op tc staan. Hij sloeg de genoemde beeldbandrecorder in, maar kon nog niet precies overzien wat hij er allemaal mee kon doen. "pen aantal toepassingen zag hij natuurlijk wel. Hij verwachtte cn kreeg opdrachten van grote be drijven om reportages te maken. Zo werd er kort geleden in het ver re Smilde een zaak geopend waar de landelijke pers wegens tijdgebrek onmogelijk naar toe kon. „Dan kom ik naar jullie", moet toen de direc tie hebben geroepen, die de heer Weier een video-reportage liet ma ken van bedrijf en opening en de ze beeldband meenam naar Utrecht waar wèl iedereen aanwezig kon zijn. Een andere toepassing, het coachen van mensen,die op het televisie scherm verschijnen. Weier richtte in het souterrain van zijn woning aan de Schermlaan 9 een kleine, maar comfortabele studio in, waar personen die op het publiek een ga ve indruk 'illen maken, wordt bij gebracht hue zij zich in het licht van de schijnwerpers moeten ge dragen. Weier, die vertelt dat deze ruimte met inhoud (video-recorder, bandre corder, bedrijfscamera en monito ren) hem circa 30 mille heeft ge kost zegt: „Ik krijg hier hoge pie ten. Captains of industry willen met eigen ogen zien waarom zij tijdens een. in terview niet aan hun voor hoofd kunnen zitten krabbelen. Meestal brengen ze hun eigen pers man of public-relatïonsjongen mee. Die stelt dan de vragen. Vaak har de vragen. Het kaliber dat ze ver wachten van Ad Lengebent of Koos Postema, ik noem maar iemand. In elk geval gaat het meestal om de actualiteitenrubrieken". Geen namen TTU gaat verder: ,.Nee, namens ■*- kan ik niet noemen. Mies Bouw man en Ageeth Scherphuis hebben me wel eens om een demonstratie gevraagd. Maar dat kan ik toch niet aannemen. Wie wil nou in het open baar worden gecoached? Wie wil voor miljoenen kijkers op een fout worden gewezen? Niemand". De heer Weier vertelt dat hij na de gemeenteraads- en statenverkie zingen brieven heeft gestuurd naar alle politieke partijen. Hij kreeg heel vriendelijke reacties. Twee partijen maakten werkelijk gebruik van zijn aanbod. De algemene vergadering van aandeelhouders heeft de heer C. A. van Eendenburg, hoofd inspecteur van politie te Vlaar- dingen met ingang van 1 maart benoemd tot directeur van de Beneluxtunnel N.V. De heer D. A. Braakenburg, de huidige directeur, blijft r.og tot een nader te bepalen tijdstip in functie. Wegens zijn benoeming tot directeur van de Beneluxtunnel N.V. is aan df- heer Van Eendenburg van 1 maart af tot de datum van zijn pension ering bij de politie non activiteit verleend. Maandag 27 fe- tijdens een bijeenkomst in gebouw Triangel. Hoofdinspecteur J. W. F- Dorleijn volgt de heer Van Eendenburg op als chef van de geüniformeerde dienst; inspecteur L. van Slooten, chef van de justitiële dienst, wordt levens belast met de leiding van de vreemdelingendienst en de herken dienst. Gistermiddag is op het Noordplein oen surveillancewagen van de poli lie. die op weg was naar een onge luk. tegen een personenauto ge botst. waardoor bexde zwaar werd v.. beschadigd. Het ongeluk bleek aeh- Vanmorgen zijn de kok P. van L. (20) en de matroos H R (20), bei den opvarenden van een Neder landse coaster, voor de officier van justitie geleid. Zij hadden uit de kapiteinshut grote hoeveelheden drank en sigaretten gestolen. De gestolen goederen verkochten zij aan de beheerder van een snack bar Ch. v. L. (54). dxe ook is voor geleid. Tegen de kelner Th. B, (27), dxe zijn bemiddeling had verleend, is proces-verbaal opgemaakt. Vannacht is ingebroken in die kan tine van het Gemeentelijk Sport terrein aan het Langepad. Uit de telefoonautomaat werd een onbe kend bedrag aan dubbeltjes wegge nomen. Een monteur van het G.E.B. liet gistermiddag even zijn gereedschaps tas onbeheerd achter in de par- keerkom van de Oostzeedijk. Bij zijn terugkeer was de tas verdwe- jnen. Er 2at onder andere een drerapelapparaat in van f 800. Op de Stadionweg is vannacht S. P. (35), zonder beroep, aangehou den. De goederen die hij bij zich had, bleken afkomstig te zijn van een inbraak in het kantoor van Guis Heibedrijf aan de Stadionweg. De terreinknecht D. B. (52), in dienst van een oliemaatschappij aan de Wilhelminakade, en de schipper-eïgenaar van een binnen- ,VoIgens mij is men nog steeds niet voldoende doordrongen van het be lang van het televisieplaatje. Neem nou de komende Kamerverkiezingen: elke politicus kan die avond voor de camera worden gehaald. Maar dan moet je ook jc houding kunnen be palen. Iets belangwekkens kunnen, zeggen, op een prettige manier die aandacht trekt. Dat zou ik ze kunnen leren met behulp van de vi deo-recorder, die alles onbarmhartig registreert. De mensen, schrikken zich soms dood. als ze zich op het scherm terugzien. Ze horen zich stot teren, ze zien zichzelf weifelen. Ze ontdekken hoe ze eruit zien als ze boos zijn. Dat kan allemaal gecorri geerd worden. En dan maken ze op het echte scherm een goed plaatje". 75 gulden ■piEN uurtje les op de afdeling t.v,- recording van Excelsior Fiira Onderneming (EFO.), waarvan de heer Weier directeur is (hij is ook nog altijd bedrijfsleider van 't Ven ster) kost 75 gulden. Deskundige adviezen van Pieter Lutz oi Trees van der Donck verhogen het tarief met nog eens 75 gulden, Weiers apparatuur kan. per auto worden, vervoerd. Zodoende is hij in staat overal, waar dat gevraagd wordt, t.v. programma's af te draai en, die hij heeft opgenomen of recla mespots te vertonen, vóórdat die op het echte scherm komen. Maar vooral heeft hij het druk met het maken van bedrijfsreporta ges. Hij zegt: „Video-reportages hebben vele voordelen. Goedkoper dan film en sneller klaar. Dat zou den bijv. de organisatoren, van grote sportevenementen eigenlijk ook moeten weten. Geen onenigheid meer. Een beeldband-finish spreekt de zui vere waarheid". De heer E. J. Weier in zijn eigen studio OSLO - Noorse deskundigen heb ben nis niet realistisch een Japans plan verworpen om via dc Poolzee een nieuwe scheepvaartroute tus sen Japan en Europa te openen. Koji Sjindo, de president van de Mitsui Osk lijn had verklaard dat een dergelijke zeeroute de vaar- tijd van drie maanden zou terug brengen tot één maand. Hij meen de dat de stromen en ijstoestand in de Poolzee niet zo erg zijn als al gemeen wordt aangenomen. Sjindo wil zijn plan in april in Moskou bespreken. Kaare Z. Lundquist van het Noorse Poohnstituut bestrijdt dit. De stuk ken open water langs de kust van Siberië variëren sterk. De Russen zelf hebben grote moeilijkheden om de scheepvaartroutes open te houden. Men laat zich gemakkelijk door luchtfoto's in de war bren gen omdat blinkend ijs er kan uil zien als open water. Hij was het met Sjindo eens dat een atoom ij s- breker er gemakkelijk doorheen zou snijden, maar zag daarin geen voordeel omdat deze meteen weer zou dichtvriezen. De „Costertjes" gaan het machtige straalvliegtuig binnen. Tien minuten later zijn ze op weg naar Israël. Jean Foumet is bereid, met in gang van het volgende seizoen de functie te aanvaarden van eerste dirigent van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Deze plaats komt open nu Franz Paul Decker eerste dirigent wordt in Montreal. Al eerder is gemeld, dat de jonge dirigent Edo de Waart het Rotte r- mse orkest als tweede dirigent zal leiden. Bruno Maderna zal in het volgen de seizoen 1967-'68 gedurende vier weken de Leiding hebben over het Rotterdams Philharmonicch. vaarttankscnip J. N. (41) uit Dor drecht, zijn voor de officier van justitie gelexd. De terreinknecht had in januari 10.000 liter olie in de schuit van N. gepompt en daar na de afleveringspapieren, ver scheurd. Ais beloning hiervoor kreeg hij van dc schipper ongeveer een derde van de werkelijke waar de. In het kantoor van de Industriële Disconto Mij. N.V. aan de Spoor- singel is ingebroken. Er wordt niets vermist. Verder is ingebroken: In het kan toor van het Wit-Gele Kruis aan de Walenburgerweg. Vermissingen werden niet geconstateerd, In het café ..Old Taverne" aan de West- duelstraat- Een groot aantal fles sen drank werd ontvreemd. In het gebouw van de Ned. Drukkerij v.h. Vurtheim en Zn. aan de Linker Roitekade. Er is getracht de brand kast open te breken. Er wordt niets vermist. Bij de behangselhand el F. Hunten- burg N.V. in de Jonker Fransstraat, Er werd ongeveer f 1000 gestolen. Bij dc schoenenhandel „The Ame rican" in de Jonker Fransstraat. Er werden geen vermissingen ge constateerd. In een woning aan de Jonker Fransstraat. De hele wo ning werd doorzocht. Er is niets ontvreemd. Doordat gistermorgen m de Jacob Cat setraat de bestuurder van een stilstaande auto plotseling het por tier opende, reed de 23-jarige M. v.d. Kaag uit de Burg. Baumann- laan er met zijn fiets tegen aan. Hij v'icl tegen een bestelauto. Hij is met een gat in zijn hoofd en een hersenschudding naar het Bèrg- wegziekenhujs gebracht. Plotseling overleden Gisteravond is op de Kievitslaan de 70-jarige znej. J. E. Th. Harts van de Briolselaan plotseling onwel ge worden. Zij is naar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Van onze correspondent DEN HAAG In cle bijzondere commissie int de Tweede Kamer, die het uxetsonriuerp op het heffen van een „huurbelasting" op wo ningwetwoningen heeft behandeld, ts op deze voorgestelde regeling veel kritiek geleverd. De regeling houdt in, dat gezinnen, die ondanks het feit, dat zij een hoog inkomen genieten, toch een i j steleden konden met de gedachte, 'die aan het ontwerp ten grondslag ligt wet instemmen, maar meenden, dat het ingrijpt zowel in het subsi- |die- als in het huurbeleid en dat het bestuderen van zo'n herziening de taak van een na de komende ver kiezingen optredend kabinet zal moeten zijn. De2e leden, vonden bovendien, dat dc doorstroming, die met dit wets- worungwetwoning bewonen, deze be-Jontwe.r^ beoogd, slechts suc- tasting gaan betalen. Vele commis- bruari neemt hij officieel afscheidIteral een loze melding te zijn. J.s'tyy#; Verzorgd van de Meeat lot de Mc-ent. Dat zou de slogan kunnen zijn voor de reis die 125 perso neelsleden van Gebr. Coster en Zoon tot de volgende week dinsdag naar Israel maken. Op kosten van de zaak. Een unieke en doeltreffen de personeels-bxnding. Terwijl een zonnetje Schiphol een beetje zomers maakte, zette gezagvoerder Ben Jo- soph gistermiddag om tien voor frr. half drie zijn Boeing 707 koers i naar Zurich. De eerste tussenlan- ding op weg naar Lod Airport, de luchthaven van Tel Aviv. De lange i eis naar Israël was begonnen. Maar liefst 95 procent van do deel nemers vliegt voor de eerste keer. De jongste is leerling-verkoopster Japte Pruys (15), de oudste, de heer Coster, directeur met 56 jaar Een gezamenlijke reis maken is niets nieuws voor de Costertjes, Ir voorgaande jaren maakten ze trip; naar Parijs, Londen, Luxemburg »n Kopenhagen. Dit keer gaan ze oor driejaar tegelijk op stap. Vo- ig jaar zijn ze achter de toon- nnk gebleven. Dit jaar naar Isra I e,i volgend jaar is het weer misblijven. In I960 is het plan on nar de Verenigde Staten te gaan ■n vliegreis van veertien dagen. Je Costertjes, die 's middags om vvaalf uur, nagezwaaid door fam ïeieden en collega-achterblijvers, net drie bussen naar Schiphol re- len maken deel uit van d^ eerste 4roep. De volgende groep ook van 125 man vertrekt 21 februari en komt 28 februari weer terug. lees zal hebben, als de woningmarkt in al zijn geledingen ruim genoeg is, om de huurders met hogere in komens op te vangen. Een andere grote groep in de commissie ver klaarde, dat het verschijnsel van goedkoop wonen zich niet alleen in de woningwetsector voordoet. Zij achtte de huurheffing in de voor gestelde vorm zo onbillijk en zo wil lekeurig ingekleed, dat zij het wets ontwerp onaanvaardbaar noemde. Ongedifferentieerd De andere grotere groepen stelden zich achter de hoofdzaken van het wetsontwerp, al leverde voor een ervan het ongedifferentieerde ka rakter van de voorgestelde regeling ook ernstige bezwaren op. Met an deren vroeg deze groep zich af of het gerechtvaardigd is een willekeu rig deel van de bevolking (de be woners van woningwetwoningen) te treffen met deze heffing en de fi nancieel draagkrachtige huurders van de eveneens gesubsidieerde pre miewoningen niet. De heffing zou daardoor een min o£ meer discrimi natoir karakter dragen. Deze leden attendeerden erop, dat de „meer c'raagkrachtigen" vaak uit nood \vo« r. ngv/etwoningen hebben geaccep teerd en dikwijls grote kosten heb ben besteed aan liet treffen van voorzieningen. Hier wreekt zich naar hun mening het tot dusver gevoerde verkeerde i toewijzingsbeleid. De maatregel 'lijkt hun dan ook pas gerechtvaar- als er overal in het land evenwicht bestaat tussen vraag en aanbod en iedereen de woning van zijn keus zal kunnen, bewonen. In de Dijkstraat is gistermorgen de stel ling monteur J. Versnel <51) uit de Oostmaasstraat met zijn bromfiets tegen een tegemoetko mende personenauto gereden. Het ongeluk gebeurde diiordat de heer Versnel tijdens het rijden zijn be slagen brilleglazen aan het schoon maken was. Met een gebroken boen is hij naar het Bergwegziekeunuis vervoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1