SCHIEDAM Dorpskerk onthult deel van haar geheimen Arbeidsbureau kon alle Its-leerlingen aan betrekking helpen Golf van sympathie en gulle :aven voor Israël r m Zevenduizend gezinnen dit jaar nog met aardgasverwarming LiBb voor Israel Bij restauratie in Kethel Gevolgen van sluitingen goed opgevangen Pleidooi voor ruimere grenzen op bijeenkomst in Schiedamse sporthal luvenlus speelt, tenen Slotermeer Gemeente doel miljoen m!> cadeau Cricket-weekend n as druk HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 8 JUNI 2967 pagina Scft, BROERSVEST 3, TEL. 268091. Klachten Bezorging, j Actje op Rljkg. 18.30-19.30 atir.l 1 Tel. 265828. Zaterdags 17.3018 30 uur. SCHIEDAM Tijdens de res tauratiewerkzaamheden aan het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Kethel zijn enkele jaartallen en initialen blootge legd. Bij de initialen bevinden zich klcme rminrschilderingen ran twee trof/els. De initialen en jaartallen zijn vrijgekomen bij het af bikken van de muren. Ann de binnengcvel aan de kant van de begraaf plaats, kwam men, nadat er on- geveer 15 lagen witkalk wa ren afgebikt, een stukje beschil derde muur tegen. Nadat de wit- kalk was verwijderd werd het jaartal Anno 1630 zichtbaar. Bo ven en onder dit opschrift stonden I de initialen C. L. en P. p. met twee troffels erbij. De/.e initia len zijn vermoedelijk afkomstig van de metselaars of stukadoors Claes Louwerszn en Pouwel Pieterzn. Op de muur er tegenover stond achter enkele lagen kalk het op schrift Anno ISOi te lezen. Viakoij de plaats waar dit opschrift zich bevindt, stond voor de restauratie het orgel,Eén van de mensen, die werkzaam is in de kerk en veel in het restauratiewerk zit, vertelde dat de kerk vroeger los van de toren heeft gestaan. Dit concludeerde hij uit het feit dat de toren is gebouwd met stenen waar kloostermoppen op staan afgebeeld. De kerk zelf is ge bouwd met stenen van Rijnmond formaat. De vloer van de kerk is gedeel telijk open geweest. Overal in de kerk vond men geraamten in de grond. In de enige grafkelder die de kerk bezit, lagen nog vier complete geraamten en pngeveer 20 schedels. Op de grafzerk van deze kelder staat het opschrift: Joris Corsz Post lyt hier met regi Dewyl hij oirsaeck is van dit slerlyk ghebou Van 't jiack des vleys verlost als den Q etramue knecht Jn een ghedagtenis voor iefAer man en vron. SCHIEDAM Van de drie Schiedamse middelbare scholen heeft de Rijks-HBS en MMS aan de Overschiesestraat activiteit ontplooid inzake een inzameling voor Israël. Het initiatief werd door drie leerlingen van de school geno men. Honderden folders werden onder de leerlingen verspreid. Gisteren werd een bedrag van ruim t 570,- opgehaald, dat aan het Comité voor Israël tijdens de bijeenkomst in de Margriethal is aangeboden. Vandaag wordt de actie voortgezet. Op het Stedelijk Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat is tot nu toe geen inzameling gehouden. De rector Dr. L. W. Labordus, 'deelde ons mede, dat leerlingen 'cn docenten genoeg mogelijkhe den ter beschikking hebben om aan de plaatselijke en landelij ke acties te kunnen deelnemen. Wordt er een actie georgani seerd dan geef ik direct toestem ming". Pater Dr. Lub, rector van het Spieringshoek Lyceum, deelde ons mede, dat nog geen initiatief tot een inzameling van de zijde van de leerlingen is genomen, ..Doch wat niet is, kan nog ko men", aldus pater Lub. In Schiedam is woensdagavond een plaatselijk comité gevormd onder voorzitterschap van bur gemeester H. Roelfsema. In dit comité zijn alle partijen verte genwoordigd. 31 ark tberichten VLAAKDINGEN, 8 run! Heden- morgen werd aan de afslag betaald ivoor: maatjesliannq, klein, E 333—1370; idem, groot, i 220—f 236. makreel f 47.50 alles per kantje. Aanvoer; VL 142 mei 100 kantjes haring en 2 kantjes makreel. Het oude poortje, geblokkeerd door zand en materiaal. Hel GAB leverde tevens metter- Stijging flauwer daad zijn aandeel in het zoeken naar een oplossing voor degenen, (De stijging van de vraag houdt die in de oostelijke textielcentra verband met de grotere vraag ontslag aangezegd kregen; reedsjeugdige arbeidskrachten; zijn van daar tien mensen van[d(- stijging daarin is echter aan- wie zes uit Enschede te werk [merkelijk flauwer dan vorig jaar. gesteld op een Schiedamse scheepswerf. Bij de beoordeling van dit cijfer dient bedacht te worden, dat de ontslagenen de neiging hebben de zaken even aan te zien, omdat voor hen nog een opzegtermijn geldt. in de verslagmaand daalde het VLAARDINGEN In het rayon van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord heeft de arbeids markt in de maand mei een geringe verscherping te zien gegeven door een kleine te ruggang in het aanbod en een ju'2.471.* toeneming van de vraag. In deze situatie is het niet alleen !Het aantal ingeschreven werk- mogelijk gebleken voor alle j'oek"df,list S jongelui, die van de lts kwa- 'f*' 260 teff„ 112en het .be" c'njfsleven stelt zijn eisen ook wel men een plaats m het arbeias- OT, iets hoger aan een jaar geleden- Bij de bemiddeling van Its-leer- Er komen dit jaar in het rayon 140 leerlingen van de lts beschik baar, van wie de helft meteen een plaatsje in een bedrijf zoekt. Het is met medewerking van het bedrijfsleven royaal gelukt hen allen te plaatsen cn er zijn nog aanvragen over om van de andere helft diegenen te helpen, die als- aantal ingeschreven werkzoeken- [t.og bemiddeling vragen, b.v. om- de mannen van 271 tot 260, ter wijl de vraag steeg van 2.415 proces te vinden, maar ook konden de gevolgen van be drijfssluitingen „geruisloos" worden opgevangen. Hingen is gebleken, dat de ouders met meer belangstelling en zorg [de keuze van hun zoon volgen. den overgenomen en later weer worden aangebracht. Of dit ook het geval is met het jaartal bo ven het balkon is nog met zeker, omdat hier het orgel weer moet worden geplaatst. Veel ic herstellen Sinds men met de restauratie van het gebouw is begonnen, is cr veel werk bijgekomen. Bijna alles wat met de muren in aan raking is geweest is vergaan. Verschillende grenehouten bin ten moesten worden verengen. Hiervoor in de plaats werd eike hout gebruikt. Het dak boven de grootste beuk moet voor onge veer 50 procent worden vernieuwd en alle leien zullen er af moeten, De~oudste steen die te vinden is doteert uit 1600. De andere stenen De zitplaatsen naast het orgel op dragen jaartallen tot ongeveer 1750. De tegels met opschrift zullen op do nieuwe betonnen vloer van de looppaden komen le liggen. Slechte staat De restauratie zal tot volgend :oar Kerstmis duren. Het ge bouw, dat waarschijnlijk uit de het balkon zullen niet meer te rug komen; het balkon zeli wordt verkleind en biedt alleen nog maar plaats aan het orgel. Van de twee koorbanken, die nu nog Ln de kerk staan, zal er één wor den gehandhaafd. Beide banken verkeren in slechte staat. De sLeunhoeken van de toren, die bij een vorige restauratie ge- deeltelijk zijn weggehakt, zullen veertiende eeuw dateert] verkeert weer in de oorspronkelijke staat SCHIEDAM Zaterdag speelt de Schiedamse basketballvereni ging Juventus tegen de Amster damse vereniging Slotermeer. De ze wedstrijd begint om 20 uur in Sporthal Margriet. Juventus j heeft reeds een wedstrijd in de promotiec om petitie m zijn voor deel beslist. Toch moet de Schie damse ploeg Legen Slotermeer zich volledig inzetten, want de Amsterdamse vereniging is aan zienlijk sterker dan de vorige te genstander. Wanneer Juventus te gen Slotermeer wint, zal de Schiedamse vereniging het vol gend seizoen in de landelijk? hoofd klasse uitkomen. Voor de wedstrijd JuventusSlo- (termeer (heren) zal de junior- i wedstrijd Juventus ASloter meer gespeeld worden. Deze wedstrijd begint om 19 uur, even eens in Sporthal Margriet. in bijzonder slechte staat. De muren zijn in de afgelopen we ken geheel afgebikt. De aannemer is nu met het ver wijderen van de glas-in-loodra- men begonnen. De ijzeren sta- nen in deze ramen zijn geheel verrot. Iedere millimeter me taal is een centimeter roest ge worden, waardoor de stanen de stenen in beweging hebben ge bracht. De nieuwe stanen zullen vun monumentenbrons worden vervaardigd, om hemaling te io or kom en. De meeste stenen, die bij het uithakken van de ramen vrijko men, worden afgebikt om later weer dienst te doen. Stenen uit de sloop zullen het tekort aan vullen. Op de muur zal een nieuwe stuclaag worden aange bracht. Van de buitengevel, die ook moet worden opgeknapt, zal iedere steen worden bewaard omdat over de nieuwe gevel geen Stuclaag komt. Er moet dus met één steensoort worden gebouwd. De blootgelegde jaartallen en initialen zullen op tekening wor- I worden teruggebracht. Hoge kosten Het totale bedrag, dat gemoeid is met deze restauratie, werd geschat op 270.000 gulden. Door de bijkomende werken zal dit be drag zeer zeker worden over schreden. Men hoopt 150.000 gul den aan subsidie terug te krijgen. Op bescheiden schaaL zijn in de Hervormde Gemeente te Kethel sinds 1938 acties gehouden, om alles te bekostigen. Het is niet de eerste keer dat de kerk wordt ge restaureerd. Vermoedelijk heelt de toren in 1601 een onderhouds beurt gehad, hetgeen het op schrift Anno 1601 kan verklaren. De laatste restauratie onderging de kerk in 1930. De huidige her stelwerkzaamheden worden uit gevoerd door het aannemingsbe drijf Mensert uit Delft, dat over een groep mensen beschikt, die gespecialiseerd is in dergelijke restauraties, ln Delft hebben zij o.a. de Oostpoort en de Lutherse Kerk gerestaureerd. SCHIEDAM Ongeveer 2000 man, waarbij veel jonge mensen, hebben woensdag avond in de Schiedamse sport hal Margriet de sympathie bijeenkomst voor Israël bijge woond. Bij de reeds aangekon digde sprekers op het podium/ onder de Israëlische vlag had zich Rotterdams burgemeester gevoegd. De hal was versierd niet vlaggedoek van velerlei naties. Reeds aanstonds werd aan jonge enthousiaste mensen vraag binnengekregen om de Jet) m3 gratis aardgas. In mei 1966 is men met deze actie begonnen, en tot nu toe heeit men 484500 m!> aardgas cadeau gegeven. De technische bedrij ven verwachten dat men bij de afsluiting va» de actie op 12 augustus van dit jaar ongeveer een miljoen kubieke meter aard gas ofwel reeds gratis beeft ver- jstrekt of de toezegging daartoe jheeft gedaan. jMen kan wei zeggen dat deze ac- Itie is geslaagd. Middelburg heeft [nu ook een gratis aardgas-actie [naar Schiedams voorbeeld. In een Engels vakblad heeft men £tetgeriüerfc in de oude dorpskerk. SCHIEDAM Volgens de heer .1. van Woerkom, voorzitter van de Sieo, hebben de installateurs bij de overgang op aardgas hard moeten werken. Op één dag moest een bepaald bedrijf met enkele monteurs soms 60 tot 8U apparaten plaatsen cn aanslui ten. De goede samenwerking met hot GTB blijkt wel daaruit, dat de Sico zelfs een aantal mon-;nielding gemaakt van de alhier gehouden actie. Nu zoveel gezin nen aardgas voor verwarming gebruiken, is de gasafname aan merkelijk gestegen. Bij het GTB heeft men kunnen nagaan, dat in januari 1967 ongeveer 65 procent meer gas is afgenomen dan in januari I960. Spijtoptanten Er zijn op het ogenblik een groot aantal mensen, die spijt hebben van de ombouw van hun toestel. Toen tijdens de omschakeling aangeboden werd een nieuw toe stel te plaatsen, en het oude toe stel terug te nemen, hebben deze mensen geweigerd. Deze mensen kunnen nu echter toch nog een nieuw toestel aanschaffen bij het UTB. De vergoeding voor het oude toestel is minder geworden dan tijdens de inruiïactie, maar toch kan men nog grote bedra gen. terugkrijgen. Iedere hande laar m gastoestellen kan in deze weer bemiddelen. De keuze van apparaten is op het ogenblik echter niet meer zo uitgebreid als voorheen. Men zal dus niet altijd het toestel kunnen kopen, dat men graag wil. Door de verlenging van deze in ruiïactie blijft het voorlichtings centrum van het GTB aan de Broersvest nog twee zaterdagen geopend, en wel van 10.00 uur tot 17.00 uur. teurs beschikbaar stelde, toen f het gemeentebedrijf in moeilijk- heden verkeerde. Als slotconclu sie bracht de heer Van Woerkom 'naar voren, dat de omschakeling in Schiedam beter is gelopen dan waar ook in Nederland. De verwarming met aardgas neemt een steeds grotere vlucht. Het GTB had bij de aanvang van het overgaan op aardgas een raming gemaakt met betrek king tot de potentiële afnemers van aardgas voor verwarming. Het getal 2000 is echter met 700 overschreden. Men verwacht dat in 1967 nog eens 5.000 a 7.000 mensen over zullen gaan op aardgas verwarming. Het westen [van de stad bleef in deze ont- i wikkeling duidelijk achter. Het [grootste aantal afnemers is te vinden in het oosten van de stad. Over heel Schiedam werden in de maanden september, oktober en november 370 nieuwe aansluitin gen per m^and voor verwarming met aardgas ingeschreven. Men. rekent er op dat in dezelfde maanden dit jnar het aantal ko- jpers van aard gas kachels 5 maal jzo groot zal zijn. De 2700 aard- jgaskacheLs werden tot nu toe ge- plaatst in 4.000 gezinnen. Gas cadeau In het begin van deze week heeft men bij het GTB de 1000ste aan gelegenheid geboden zich te laten inschrijven als donor of voor andere vormen van hulp aan de Israëli's. In gele emmers haalden jonge meisjes giften bijeen. De opbrengst werd 15.000,contant, plus voor f 7.000,a 8.000,aan toe zeggingen. In totaal hebben negen sprekers het woord gevoerd. Burgemeester; W. Thomassen van Rotterdam verklaarde, onder deze abnor male omstandigheden 'een toeristisch advies tot een bezoek aan Israël te kunnen geven, maar' v/el kan Jeruzalem voor Joden en Christenen een pelgrimsoord worden, omdat Dajan zo juist heeft gezegd: ,,We staan in Jeruzalem en gaan er niet meer weg". De Tweede Kamer heeft unaniem verklaard te verlangen naar een duurzame en reeht- De heer J. L. Palache, namens de Collectieve Israël Actie, noemde de houding van Neder land thans een bewijs van hart verwarmende solidariteit. Met hat geiveer Het verzet in Zuid-Holland kwam aan het woord in de persoon van de heer J, J. Hoff man, secretaris van Voormalig Verzet Zuid-Holland, die ver klaarde, dat men een goed vriend niet in de steek laat en dat het verzet bereid is alles voor Israël in te zetten. Vele jonge mensen, zo verklaarde hij, zouden op dit moment met het geweer over de schouder in de Sinaï woestijn willen staan, naast de Israëlische soldaten. Vice-admiraal H. C. W. Moor man b.d. sprak over Israels ge loof, dat echter meer is dan ge loof alleen. Het heeft een op dracht gekregen van de VN om dat zij worden afgewezen voor een uts. Eind mei stonden behalve de 260 Nederlanders ook nog 14 bui tenlanders als werkzoekend in geschreven, In mei werden 67 vreemdelingen ingeschreven, van wie er 60 geplaatst zijn. In de gemeente Vlaardingen daalde het aantal ingeschreven werkzoekenden van 69 tot 55 en- de vraag steeg van 274 naar 462. In Schiedam bleef het aanbod onveranderd 187 en het aantal openstaande aanvragen daalde van 1.852 tot 1.736. [Ir. verband met de toegenomen [vraag naar éénmalig glas zal de |N.V. Ver. Glasfabrieken in Schie dam haar personeel uitbreiden; te verwachten is een aanvraag voor 70 marnoen en 25 vrouwen. Hoog niveau In de bouwnijverheid toont de arbeidsmarkt door het gunstige jaargetijde en de opheffing van stagnatie weer enige neiging tot overspanning en ook de werk gelegenheid in de metaalsector bleef onveranderd op hoog ni veau. Hierdoor was hel mogeluk [zonder moeilijkheden ander jwerk te vinden voor 53 man. [waarvoor ontslag werd gevraagd jbii de sluiting van de N.V. slnlen- meubelfabriek Mora van te Vlaar dingen. die ook haar vestiging jin Rucphen (39 man) liquideert. [De overplaatsing van de Nedorl. •Klinknagelfabriek naar Helmond [zal voor het 132 man tellende personeel in Schiedam evenmin grote moeilijkheden meebrengen, aangezien aL voor een veelvoud \an dit aantal aanvragen ziin binnen g ekom e n Overigens biedt het GAB in deze gevallen van bedrijfssluitingen ook vergaande hulp ook finan cieel voor verdere scholing in het eigen - zowel als scholing ii een geheel ander vak of be roep. Voor bemiddeling voor vakan tiewerk is het nog wat vroeg, maar gebleken is wel reed», dat het aantal aanvragen van rie zijde van het bedrijfsleven in deze sector kleiner is dan vorig jaar. vaardige oplossing voor het ge- !ccn eigen staat op te bouwen, schil, maar die oplossing is nieljDat was een heilige opdracht. Palestina is een land. dat ook voor de christelijke wereld van de grootste betekenis is. Hoe heeft het Joodse volk de opdracht vervuld? Het heeft een demo cratie opgebouwd die ons ten voorbeeld kan zijn. J'ruj. Oud spreekt gemakkelijk. Israël heeft waan zinnige grenzen, die schreeuwen om prikkeldraad, maar spreker had een stille hoop, dat de grenzen in voor Israël gunstige zin zullen worden gewijzigd. Ontroering Hierna sprak dr. W. Drees, die aanknoopte bij de golf van ontroering die over ons volk is gegaan bij het uitbreken van het oorlogsgeweld. Hiermede blijft Nederland getrouw* aan zijn verzet in de bezettingsjaren. Het is thans een andere dictator, die sprpekl over de vernietiging van Israël. Spr. herinnerde aan de opkomst van de jonge Joodse staat en hoe men thans de Arabische vluchtelingen gebruikt als politiek wapen. Onderlussen jmet de Joden het geval. Wij zijn ondergingen én de Joden en hun [overtuigd, dat zij hun bdreigde land een metamorfose, die jhuis zullen moeten behouden, respect afdwingt en met ver- Nadat oud-kamerlid mr. Blaisse wondering vervult. Wat was jeen blijvende oplossing in bet SCHIEDAM Na de uit het vuur gesleepte draw tegen SCHC. volgt zondag vmn Her mes DVS de uitwedstrijd legen stadgenoot Excelsior. Dit te urn, dat dit seizoen eveneens dras tisch verjongd is, heelt tot nu toe weinig succes gehad en bezet, na 4 wedstrijden del au feu* plants oj3 de ranglijst met 5 punten. Hormes DVS deelt, na liMaun- voerder Rood en Wit II <12 put.), met HCC II en Quick Nijmegen de tweede plaats met 1] punten. 1 Oud-minister prof. mr. P, J. Oud,'Op papier us een ovenunrnn» minister van staal, schetste ver- Ivoor Hermes DVS, maai cricket volgens enkele moeilijke momen- zit nu eenmaal vol rra»sjn&en len van de historie van het Jen zeker in een derby. Joodse volk, Na de vernietiging van de Joodse staaf in 135 bleef het verlangen uitgaan naar een Het tweede en derde elftal spelen diezelfde dag thuis, eveneens te gen Excelsior, terwiil het vierde daarbij hun geheime wapen? Dat zij de strijd moesten winnen op straffe van ondergang. Zij waren vervuld van een sterkere geest en bereid alles voor Israël in te zetten. nationaal herstel. Na veel leed is elftal naar CCG op de Roggewo tenstolite deze hoop in vervulling;niritrekt. De vour a.s. zater- gegaan. Maar zelfs de vroomste lda§ vastgesteld knock-out wed- kan niet in vrede leven, als hij [strijd it verschoven naar volgen- een boze buurman heeft en dit is de week. Toch hoeft men die dag niet van cricket verstoken te blijven. De allerjongste cricke ters <10 tot 12 jaarj zullen dan nl. op beide Harga velden beslag leggen. Zij zullen gastheer zijn van Quick (Den Haag), Rood en Wit (Haarlem) en OKmpia (Gouda), WAT WAAR WANNEER? DOA'DETiDAG 3 JUNI KURK JOH, DE DOPER, Mgr. Nolens- taan, 20 uur; concert door J. Hooger- vorst van Schlelandkrlng. VRIJDAG S JUNI arcade, 20 uur; KABO-vercadermg. IRENE, 20 uur: SG-by een komst. APOTHEEK TENTOON 3TF.hLlti GEN 5 v.erlt \an Jan BIOSCOPEN; MONOPOLE THEATER: „Superagent iiark Donen" als weekfllm <14 J.). 7.o.-en wo. met „De «oon van spar* tacus" (14 j.).; zaterdagnacht: „Jong en immoreel" (ib j.). PASSAGE THEATER; „Gisteren, van daag en morgen" <18 j.j, 2 en 3.15 uur, za. 2, 7 en 3.15, ro. 4.15, 7 en 8.15 uur; zo. en wo. 2 u.; „Alteen op de wereld" (a.l.). conflict had bepleit, heeft mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de NRC, gepleit voor economische steun aan Israël. Stem uitverzet Tenslotte sprak oud-minister J. Smallenbroek, die een der verbetenste verzetslieden van Nederland is geweest. Eensgezind geeft Nederland thans uiting aan zijn sympathie voor het oude volk van Israël, aldus spr. Het verheugde hem, dat ook zovele jonge mensen inzien, welke verplichtingen wij t.a.v. het Joodse volk hebben: wij hadden Rode Kruis verzamelt i bloed voor beide partijen SCHIEDAM Tijdens de gister avond gehouden svmpathie-bij- eenkoms-t voor Israël hebben zich 65 aanwezigen opgegeven voor het afstaan van bloed voor de strijdende partijen in het Midden oosten. Ook vanuit de stad is een jaant'-il reacties bij het Rode Kruis binnengekomen, die verbond nou- i.l. tijdens de oorlogsjaren meer den met het afstaan van bloed. moeten doen. De vestiging van Israël als staat is resultaat van het bestel van God. De verhou ding tot de Arabieren is echter niet opgelost. Verantwoordelijk daarvoor zijn de VN, niet het Joodse volk. Nederland kiest in deze echter voor Israël. Jammer dat conflicten in deze wereld steeds weer leiden tot oorlog. Oorlog lost echter de moeilijk heden niet op. De VN zijn ver plicht na de strijd te streven naar oplossing der geschillen. Zo niet, dan blijft het conflict be staan Ook hij bepleitte tensoltte blijvende financiële steun voor Israël. Morgenavond van 7 uur af is het mogelijk in het gebouw van hel Rode Kruis, Warande 95 te Schie dam, bloed af te staan. In het gebouw worden acht prikplautsen ingericht. Twee specialisten zul len medewerking verienenop het medische vlak. Voor cle verdere werkzaamheden worden leden van de Schiedamse colonne van het Rode Kruis ingeschakeld. Het Rode Kruis verzoekt ieder een die bloed wil afstaan, zich tijdens deze avond te vervoegen bij de medewerkers van het Ho- de Kruis. De minimumleeftijd is bepaald op 18 jaar, terwijl de geregistreerde donors verzocht worden niet op te komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1