SCHIEDAM Gaslueht bleef drie maanden, ondanks herhaalde klachten IHC-Holland maant zijn personeel aan tot tijdbesparend werKen Wandellegioen groter dan ooit _A Vlaardingse jongeren organiseren „culturele revolutie" Gaslueht Vijf Schiedammers slaagden voor IvNVB-cursussen Schiedams allerlei Burgerlijke stand Schiedam Regen deed vreugde bekoelen Benoemingen hij het onderwijs i Sportdag voor io.l. scholen Verkeersdiploma's Meisje door auto gegrepen bij avondvierdaagse Eerste bijeenkomst Nieuwlands wijkraad pagina Seh. EOTTEKDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 21 JUNI 1957 BROERSVEST 3, TEL. 268091. Klachten bezorging. 18.30—19.30 uur. Tel. 285828. Zaterdags 17.3010 30 uur. gemeentelijk Gasbedrijf heeft een inwoner drie maanden bloot gesteld aan. het gevaar in de lucht te vliegen, met zijn woning dooi* niet afdoende te reageren op zijn klachten over gaslueht. Er had een groot ongeluk kunnen gebeuren door de nonchalante wijze waarop de klachtalthans aanvankelijk Nu heeft het Gasbedrijf nog zeer onlangs de burgers aange spoord toch vooral te klagen als men iets verdachts bespeurde. Men gaat daar zelfs zover, dat men het uitblijven van klachten verontrustend acht, daar men. gaarne ziet, dat het publiek op zijn hoede is. De adjunct-directeur van Schiedams Technische Bedrijven, dr. 5r, J. vart "Willigen, heeft tegenover ons nogmaals bevestigd, dat men bij het Gasbedrijf iedere mededeling over verdachte gas- luchtjes op prijs stelt en er alle aandacht aan wijdt. De vraag rijst dan ook en wij achten elke Schiedammer in staat die self te beantwoorden of er soms een kloof is tussen hetgeen de leiding van het bedrijf wenst en hetgeen het lagere personeel uitvoert. Kennelijk hebben hier de klachten van de burger, die in zijn woning een duidelijke gaslueht bemerkte, niet de staf van het bedrijf bereikt. Er blijkt onvoldoende „doorstroming" te zijn, waardoor de gaslueht bleef, En het gevaar, 4 Een simpele interne verbetering van de communicatie ban hier veel narigheid voorkomen. Als het hardnekkig volhouden van de heer Belze, die bleef klagen zolang het. bleef stinken, dat bereikt, heeft hij toch niet voor niets drie maanden met zijn gezin in gevaar verkeerd- SCHIEDAM Enkele maanden heeft een imvoner getobd met een gaslek ïn zijn woning, zonder dat dit afdoende werd verhol pen door het Gasbedrijf. Reeds in maart bemerkte de heer J. M. ,A. Belze, Nieuwe Maasstraat 67a, een onaangename gaslueht in zijn woning, waar hij toen het Gasbedrijf van In kennis heeft gesteld. Ook had hij de Woning- dienst gewaarschuwd. Het resultaat was, dat in zijn woning een. binnenleiding werd gelegd onder de grond, maar de stank bleef. Na weer te zijn gewaarschuwd kwamen de man nen van het Gasbedrijf weer kij ken. Het commentaar was-toen; „Er zit een oude afgedankte lei ding, dié open is. Daar had een kurk moeten worden ingeduwd." Maar er werd niet gekeken waaraan het nu echt lag, dat de gaslueht in de woning bleef han gen. Wel werd het tuintje omge spit, doch zonder resultaat. De heer Belze klaagde voor de derde maal. De repliek van de Gasfabriek was: ,,TJ wordt wel vervelend. U bent werkelijk de lastigste klant van heel Schie dam". Eindeli jk kwam er een timmer man, die een luikje heeft open gemaakt en die onder de vloer heeft gecontroleerd. Daar zat een zeer poreuze buis. Het gas spoot eruit. Vrijwel in de kamer, waar de dochter des huizes lag te slapen. Uiteraard werd toen afdoende gerepareerd. De stank is weg. Maar het heeft in totaal drie maanden geduurd. SCHIEDAM Vijf stadgenoten rijn dezer dagen gesiaagd voor de cursus jeugdvoetballeider B of Best uurskadercursus van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. Dit zijn de heren W. v. d. Berg (HBSS), R. van Gerven (SVV), 3. Hordijk (SFC) voor de jeugdleiderscursus. De heren J. L. van Baarle van Hermes-DVS en A. C. Frederiks, eveneens van HDVS, hebben met goed gevolg de cursus in bestuurskader af gelegd. In het afgelopen seizoen kon aan J10 enthousiaste jeugdleiders het diploma worden uitgereikt. Het aantal geslaagden is hiermee op 566 gekomen. SCHIEDAM Evenals een an dere scheepswerf in Schiedam meent men bij de werf Gusto en in groter verband dus bij de f.H.C. Holland, waarvan deze werf deel uitmaakt lat men in de komende jaren alle 2eilen bij zal moeten zetten om het hoofd 'te kunnen bieden aan de groeien- ONTWIKXELING VAN MAXIMALE GROOTTE VAN bestelde schepen 1950 3955 I960 1965 t.dw. 31000 mitÊt DE GROEIENDE WERELDVRAAG NAAR y SCHEEPSTTONNAGE 1961-1965 3956-1960 1951-1955 OPLEVERINGEN VAN DE WERELD SCHEEPSBOUW' J miljoen brt Vraag on grootte in de komende jaren. Een brandje in een hoop oude rommel op het Bagijnhof, was vermoedelijk het werk van een stel kwajongens. De brandweer onder leiding van waarnemend commandant Van Keuzonkamp kon. het vuur blussen met een straal uit de neveispuit. Schade was er niet.' "Vier slaaptabletten waren oor zaak dat de 55-jarige M. P. in de Nieuw Mathenesserstraat met zijn auto tegen een aldaar gepar keerde vrachtauto botste. De bot sing was bijzonder hevig. De auto werd ernstig gehavend, maar de bestuurder zelf liep geen letsel op. Geen voorrang verleende de G6-jarige P. A. V. op het Plein 1940-1945 met het gevolg dat zijn auto in. botsing.kwam met de bromfiets van de 18-jarige D. J. S. Deze kwam te vallen en is met een gebroken linker onderbeen naar het gem. ziekenhuis over gebracht. GEBOREN: Eduard, z. v. D. Venema en H, HolstegeHendrik SCHIEDAM Voor wat betreft het aantal deelnemers is de twee de gezamenlijke cvondrierdaasse een groot succes geworden; van nacht om een uur toa$ het offi cieuze aantal deelnemers van 3185 bekend. Vergeleken met vo rig jaar ts dit een stijging van ruim 800 Al geruime tijd voor de start heerste er in sporthal Margriet een gezellige stemming. De orga nisatoren moesten op deze eerste avond nog meer dan duizend deel nemers inschrijven. Het was bij de start- en inschrijftafels dan ook een komen en gaan van wan delaars. De organisatoren kwa men op deze avond handen tekort om de herinneringen te noteren. Omstreeks half acht was het ech ter zover dat de laatste wande laars vertrokken om aan de eer ste avondwandeling te beginnen. Het was bijna een aaneengeslo ten lint van kinderen die zich in de richting van Vlaardingen be gaven. Bijzonder lastig was het voor het verkeer dat op de route 'van de wandelaars terecht ikwam. Vooral op de smalle we- gen zoals o.a. de Kethelweg en ;de Harre weg konden de automo- bi listen zich slechts met de groot- 'ste moeite voortbewegen. Gouden kruis De stemming op deze eerste Zó druk was het bij de tafels maar de tippelaars zich konden laten inschrijven. z.v. V'. Bikker «1 D vaa' der 13eu- avond werd enigszins gedrukt len; Miranda, d. v. P. Tettelaar en M. Roelfsema; Marco, z. v. H, J- Korpel en G, B. C. Krab bendam; Wilhelmina d. v. Af. j. A. van Koetsveld en E, M. Dikmans. OVERLEDEN: C. Voogd, 36 jr.; C. Pelgrin 62 jr.; C. J. de Vries 64 jr. wed. van P. C. van der Gaag; M. P. den Hartog, 72 jr. WAT WAAR WANNEER? door het weer dal de wandelaars (bepaald niet gezind was. De warj. jdelsars waren nog maar naïeve- .lijks onderweg toen de eerste druppels cie vreugde van dit. wan- icielfeest begonnen te temperen. Ondanks de betrokken lucht ha ti jden vele wandelaars verzuimd om regenkleding mee te nemen. Bij de finish stond dan ook een groot aantal ouders de kinderen op te wachten met .een regenjas. Ook dit jaar zijn er weer enkele wandelaars die na afloop waar schijnlijk het gouden avondvier daagse kruis in ontvangst kunnen nemen. Voorde tiende maal heb ben acht wandelaars zich opgege ven. Voor de eerste maal schre den weer de meeste wandelaars dit was bijna de helft van (DONDERDAG 22 JuM WIJKCENTRUM KJEUWLANP: 20 uur. Thorbeckeschool. afscheidsavond. VRIJDAG 23 JUNI opSTandincskerk. a uur; .sociëteit [het totaal aantal deelnemers. Den Teir<iuast. dansavond. Hoewel de EHBO het op deze (eerste avond bijzonder druk heeft behad. waren er niet veel uitval lers. Het overgrote deel van de wandelaars, die medisch ver zorgd moesten worden, hadden klachten over hun voeten. Be halve bij het doorprikken van blaren hielpen de mensen van de EBHO, op de plaatsen waar dat nodig was, ook met het rege len van het verkeer. Opvallend groot was het aantal wande laars, dat zich bij de finish Het behandelen. GALERIE WIEGMANt werk pottenbakker®- [Het aantal deelnemers dat dit stedelijk museum-. Her den kings- :iasr van buiten Schiedam kwam, .tentoonstelling en Epo-srtotv. (was ook groter dan voorheen. i Vooral veel Rotterdammers lie ten zich inschrijven. Behalve de ZATERDAG 25 JUNl PARCOURS 's-Gravclandsepolder: Crossen, li uur. ARCADE. 8 uur: RK-lnstulf, apotheek GOUXA, Groenelaan 127, teL 26 80 35. tentoonstellingen: galerie PUNT VIER: werk van Krijn Giezen, werkdagen ifl.00—Si.oo uur, zaterdag en zondag van 14-00—iT.oo uur WIJNHANDEL ENTREPOT. Elsentteeg werk van Kees Franse- De wandelaars onderweg met in hun midden de bejaarde veel- gezienc figuur uan c?e heer Bouwmeesterdie steeds van de partij is. BIOSCOPEN: MONOPOLE THEATER: ,-Spionage- centrum Msrakesb" j.i ais wcek- üiJna. PASSAGE theater: „Veel Hel» uit Moskou" {14 3-). d&2- 2 «n 8,13 uur, tweevoetige wandelaars Hepen er ook nog „viervoetige".mee; twee honden werden namelijk in geschreven, SCHIEDAM Op de agenda van de zitting van de gemeenteraad op maandag 26 juni komen en kele voorstellen voor i.z-.de be noeming van leerkrachten aan de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool en van do centen aan het Stedelijk Gymna sium. Bij het gymnasium zijn voor benoeming voor het school jaar 1967-1965 voorgedragen mej. [W. G. Schreuder (geschiedenis) len de heren L. H. Koster (wis- kunde), H, W. A. Meijer (wis- kunde), J. van Dnlsum (biolo- •gie). K. Caneel (Hebreeuws), ds. ;\V. Vons voor c uit uurges ch ie de- jnis van het Christendom en jmevr. J. Braakenburg-Van Brc-u- Ikelen voor aardrijkskunde. Bij de Handelsavondschool worden voorgedragen voor benoeming SCHIEDAMVolksonderwijs organiseert voor woensdag 28 ju ni een sportdag voor al ie open baar lagere scholen, op de sport velden van HBS-S (Harga) van 9 tot 4 uur. Er zijn atletiekwedstrij den en lijnbai en tevens laten de 1200 deelnemende leerlingen bal lonnen op. tot leraar Duits de heer O. H. W.' iHost van Tonningen en tot leraar [Engels de heer L. W. Loeb- Voor- i gesteld wordt verder de heer J. :F. P. de Smit, onderwijzer aan de A. H, Gerhardschool, eervol (ontslag te verlenen wegens zijn jbenoeming aan een school in Rot- 'Smulders, de echtgenote van di- Iterdam. SCHIEDAM Het Verbond voor- Veilig Verkeer heeft gisteren de geslaagden voor het verkeersexa- men een feest aangeboden in het Passage Theater. Bijna 12ÖG leer lingen hebben genoten van een uitgebreid programma. Hoofdin specteur J. J. Knook gaf uitleg bij het vertonen van de tijdens de examens gemaakte dia's. De diploma's werden uitgereikt door de heer H. B. G. Hoek, voorzitter van de Bond voor Vei lig Verkeer afdeling Schiedam. Deze bedankte de politie voor het vele werk dat tijdens de exa mens is verricht. De morgen werd besloten met de vertoning van een avonturenfilm. Een correctie SCHIEDAM In onze editie van gisteren is ee fout geslopen Er is een foto afgedrukt van de dirigente Ria Borgmeijer. Onder de foto is de naam geplaatst van mevrouw Labruyère, de secreta resse van het Schiedamse Vrou wenkoor. Voor deze onvolkomen heid, onze excuses. SCHIEDAM Op de Kethelweg deed zich gisteravond een ongeval ivoor met een deelneemster van ide avondvierdaagse. Doordat [het meisje plotseling naar links i uitweek werd zij door een auto gegrepen. De EHBO verleende bij dit ongeluk de eerste medi sche hulp. Voor een verdere be handeling werd de wandelaar- ster naar dr. P. v. tL Kuy in Kethel gebracht. Het meisje had ernstige verwondingen aan haar been opgelopen. De deelneemster werd als eerste uitvalster van de avondvierdaagse genoteerd. Gusto's oudgedienden vandaag naar liet Haringvliet SCHIEDAM Vierhonderdvijf entwintig oud-wérknemers van de Werf Gusto te Schiedam en v&n de werf uit Slikkerveer ma ken vandaag een rondvaart voor een bezoek aan de bouwput in het Haringvliet. Vanmorgen tien uur vertrokken zij met de Eras mus van het Hoofd en vanavond 'omstreeks kwart voor vijf keren zij daar terug. De tocht gaat langs de Nieuwe Maas, de Oude Maas, en het Spui. In het Haringvliet zullen Gusto's oudgedienden de grote schuiver, in de bouwput bekijken. Deze zijn, zoals bekend, door Gus to zelf gemaakt. De deelnemers zullen niet aan land gaan, maar het bouwwerk vanaf de boot be zichtigen. Mevr. C. Bebelaar, maatschappe lijk werkster van Gusto, heeft alles gedaan om deze tocht zo plezierig mogelijk te maken. Zij heeft ook voor de nodige verver singen gezorgd en het zo gear- jrangeerd, dat de deelnemers aan jboord een uitgebreide lunch [wordt aangeboden. Een aantal [deelnemers, die niet op eigen ge degenheid konden komen, zijn jook dit jaar weer door Eurotax maar het Hoofd gebracht. Aan 'boord bevond zich ook mevr. de internationale concurrentie, te meer omdat er een werktijdver korting in de lucht zit» een kwar tier minder arbeid per dag, wel' niet veel, maar ,,deze zal ech ter een daling van de produktie ten gevolge hebben". De I.H.C. Holland vindt bij het probleem, dat zich hierbij aandient, een prettig antwoord. In het perso- neelsblad Het Zeskant voor de j maand juni kan men het lezen; ieen bits vermaan om harder te werken, maar een verwijzing naar een prognose van'de Corp- missie Nederlandse Scheeps bouw 1565, waarin wordt nage gaan, hoe de wereldvloot de ko mende tien jaar zal groeien. Een rapport van deze commissie is enige tijd geleden aan het per soneel uitgereikt in boekvorm onder de titel ,,De Scheepsbouw van vandaag en morgen". Zelfde niveau De Commissie verwacht dat de bestelde tonnage tenminste op het hoge niveau van de laatste jaren zal blijven en zelfs nog zal toenemen. De werven over de gehele wereld zullen de eerste 10 jaren tamelijk volledig bezet blij ven. De capaciteit van al deze werven samen is echter groter, dan alle te verwachten opdrach ten met elkaar. Dat wil dus zeg gen, aldus het personeelsblad, dat ër in de wereld bedrijven zullen zijn, die niet aan voldoende opdrachten kunnen komen. Bo vendien levert de bouw van sche pen vandaag de dag dikwijls ver lies op. Mede door die grote ver liezen konden de werven maar mondjesmaat schepen bouwen en daalde het aandeel van de Neder landse scheepsbouw in de wereld pro duktie. Nu vormt de I.H.C. Holland mede door haar specialisatie m vele opzichten wel een guns tige uitzondering, maar de con currentie staat niet stil. „Om on ze positie in de wereld te kunnen handhaven zullen wij een beter produkt tegen een acceptabele prijs in een zo kort mogelijke tijd moeten leveren. JDit kan al leen indien iedereen zich voor honderd procent inzet". De ko mende werktijdverkorting van 15 minuten per dag, zal, aldus Het Zeskant, een-produktiedalmg ten gevolge hebben, tenzij „wij met elkaar de mogelijkheden vinden om tot betere resultaten te ko men". In de komende tijd, zo besluit het blad, zullen daarom de ge dachten wel zeer in het bijzonder moeten uitgaan naar maatrege len i.z. de tijdsbesteding, de werkvoorbereiding, de materiaal voorziening, de werkverdeling en werkuitglfte, de gereedschaps voorziening, de outillage van de werkplaats etc, kortom naar alle mogelijke tijdbesparende dingen. Booreiland Het personeelsblad geeft op een andere pagina en zonder direkt verband met het voorgaande een voorbeeld van hetgeen bedoeld wordt. BU Gusto is een tijdbe sparende nieuwe methode inge voerd bij de vervaardiging van de poten van booreilanden. „Tweeendertig maal 75 ton, in totaal vierentwintighonöerd,ton dat is het gewicht van de vier draagpalen van het Russische booreiland, dat begin september klaar moet zijn. Iedere paal is opgebouwd uit acht secties, eind stukken van ruim elfeneenhalve meter en tussenstukken van ruim tien meter lang. Deze draagpa len zullen, straks afzonderlijk naar Rusland worden verscheept en daar zullen de plaatsecties, waaruit ze .zijn samengesteld, op een Russische werf aan elkaar gelast worden en vier draagpa- ductiviteit deze waardevolle op lossing heeft gevonden en het per soneel als volwaardige partner daarbij probeert te betrekken, len van elk 94 meter vormen Men zou het werk bij Gusto on mogelijk in zo korte tijd de constructiedelen moeten de Rus sische binnenwateren door nog voor de winterperiode invalt hebben kunnen klaarkrijgen, in-, dien men het werk niet had weten fce vergemakkelijken door een snelle tijdbesparende methode. De afdeling petrochemie heeft nl. een brandautomaat uitgedacht die het mogelijk maakt alle con structiedelen aan de lopende band en aanstonds in de juiste vorm. te branden. De tussenstuk ken en tandlijsten geeft men op grote werktafels met behulp van een soort mal exact de juiste vorm. Het werk is dus geautoma tiseerd. De toepassing van deze nieuwe methode maakt het moge lijk het ontzaggelijke karwei binnen de korte daarvoor be schikbare termijn gereed te ma ken, hetgeen zonder de vinding van de afd. petrochemie onmoge lijk zou zijn geweest. Het is ver heugend, dat men bij Gusto voor het probleem van de arbeïdspro- VLAARDINGEN Jn ver volg op de Culturele Revolutie van april, een met veel succes gehouden bijeenkomst van ca, 200 jongeren, organiseert nu een aantal Vlaardingse jongelui samenmet de socië teit La Moustache Culturele Revolutie 2. Vrijdag- en za terdagavond is het R.K. Ver enigingsgebouw in de Mark graaflaan het toneel van deze activiteit, waar iedereen van harte welkom is. De organisatoren willen met hun „culturele revolutie" geen associaties wekken met de bloedi ge gebeurtenissen in communis tisch China, maar zien hun revo lutie alleen als'een totale omwen teling op cultureel gebied. Op de eerste bijeenkomst, in april, in Muzanda bleek het mogelijk ca- 200 jongeren tussen 18 en 30 jaar actief bij culturele uitingen te be trekken en dat is precies de be doeling van de organisatoren, die menen, dat de cultuur in het algemeen te passief wordt onder gaan. Zij willen het publiek .laten reageren en spontaan bij kunst uitingen betrekken. Op culturele avonden, door wie ook georgani seerd, blijkt dat vrijwel nooit mogelijk; men staart daar maar naar het toneeel, waar een kun stenaar iets te zeggen heeft, ap- plaudiseert en gaat veelal on bewogen weer naar huis. Mis schien blijven daarom wel de zalen leeg. Om hierin verbetering te brengen is de „culturele revo lutie" op touw gezet. De bedoe ling is mystiek en nevels rond kunstuitingen weg te nemen en hel Vlaardingse publiek binnen te leiden in de wereld van de kunstenaar. Vrijdagavond 8 uur: Opening van een expositie van kunstwerken, schilderijen, gouaches, tekenin gen, plastieken en beelden van kunstenaars, semirkunste- naars en „leken". Iedereen kan aan deze expositie deelnemen. Men wordt verzocht zijn of haar werk vóór vrijdagmiddag In te leveren bij het R.K. Verenigings gebouw. 's Avonds zal deze ex positie officieel worden geopend. Toegang voor iedereen vrij. Zaterdagavond 8 uur: De eigen lijke „Culturele Revolutie 2". In de „expositiezaal" zal een uit gebreid cultureel programma worden geboden, dat in overeen stemming met het streven en den ken van de organisatoren voor een belangrijk deel op de avant- garde is gericht. Tijdens deze avond wordt, een „community painting" georganiseerd, waarbij de aanwezigen een reusachtige doek dienen te beschilderen. De muziek wordt verzorgd door The Progressive Jazz Combo o.l.v. drummer Jack van der Blink (Koos Pakvis bas en Jac ques Janson klarinet en saxo foons) dat samen met de dichter Adrianopulos een jazz-poëzie pro gramma zal verzorgen. De hele avond staat onder lei ding van de heren W. den Braber en drs. P, Laarhoven, beide be stuursleden van sociëteit La Moustache. recteur A. F. Smulders. j Programma jHet programma vooi C.R. 2 ziet er als volgt uit: SCHIEDAM De wijkvereniging Nieuwland houdt dinsdag in het Wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein haar eerste te- denvergadering. Op deze avond zal het bestuur worden gekozen. Daarmee zal de oprichting van de vereniging een feit zijn. Aan vang: 8 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 2