mem Burgemeester Roelfsema opende het Jeugdfestijn Galerie in krijgt een de Passage opknapbeurt Politie en Gemeentewerken verlossen straten van veel autowakken m Minder ongelukken op de Van Haarenlaan Bevredigend jaar voor Francois il aver s chinidthuLs Belangstelling viel tegen bij begrafenis van Henk Prins Beelden in het Diet Wiegman: Schiedam is stad voor galeries Juïianapark Willem Frenay (68) overleden Enterprise en Helios staan gelijk in ABC Afscheid van mr. Roelofsen WAT WAAR WANNEER HOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG II JULI 1057 pagina scIl BROERSVEST 3, TEL. 268091. Kiaciiteu bezorging. \e]e aanwezigen 18.30—19.30 nur. Tel. 343229 Zaterdags 17.30—13.30 uur. SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema heeft gister morgen het Jeupgdfestijn officieel geopend. Hij deed dit door enkele ballonnen door te prikken waarin confetti zat. Vanaf het plafond werd nog een extra hoeveelheid naar beneden gegooid. Voor de opening werd de burgemeester door de heer G. Kens, ambte naar bij bureau Jeugdzaken, rondgeleid. Ook wethouder mevrouw De Graaf maakte de rondleiding. Op deze eerste dag viel de be langstelling tegen: slechts onge veer 4Ü0 kinderen waren naar de sporthal gekomen. Al heel snel bleek dat vooral het post kantoortje erg in trek is. De kaarten die de kinderen daar kleuren mogen ze ook versturen. Op de kaart komt een stempel van het Jeugdfestijn. Lange rijen, vormen 2ich voor de typemachines. Ieder kind krijgt ongeveer tien minuten. Komt een brief niet klaar, dan gaan ze weer achter in de rij staan. De supermarkt heeft veel klan ten te verwerken. Van de ver koopsters krijgen de kinderen een lijstje met boodschappen,, die ze zelf moeten uitzoeken. Geen geringe opgave bij een zo grote sortering. Breien en punniken is minder populair bij de jeugd. Beide stands bleven gisteren bijna leeg. Ook de leeshoek lag er verlaten bij. In de stand waar de kinderen met boetseerklei hun gang kun nen gaan, komen de leiders wel handen tekort om de kinde ren te assisteren bij het maken, van. allerlei voorwerpen. .«SST SCHIEDAM Op de Algemene Begraafplaats aan de Vlaardin- gerdijk is gistermiddag onder grote belangstelling het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de 27-jarige Henk Prins, die vorige week door een ongeval in zijn woning in Spijkenisse om het leven is gekomen. Bestuur en spe lers van de voetbalvereniging HBSS, alsmede afgevaardigden van de NV Carbon Black-Con- tincntal Columbian Nederland (waar de overledene heeft ge werkt) bevonden zich onder de bijna tweehonderd belangstellen den rond de groeve. Op en rond de baar lag een tien tal kransen, die een laatste groet brachten aan de overledene. Leiding Voor wat betreft de leiding zijn er dit jaar veel verbeteringen. Het aantal leiders en leidsters is sterk uitgebreid. In de super markt staan zelfs drie verkoop sters die de kinderen helpen. Zij letten erop of de kinderen wel de juiste boodschappen meenemen. Wanneer zij het goed hebben gedaan, krijgen zij een pet, een lolly of een speldje. Erg in trek zijn ook de stands met de race-auto's. Op een tafel is een grote baan uitge zet, waar vier autootjes naast elkaar kunnen rijden. Dat het bezoek op deze eerste dag. enigszins tegenviel komt SCHIEDAM Het stoffelijk overschot van de heer W. L Fre nay, oud-employé van de ge meentelijke plantsoenendienst, die op 68-jarige leeftijd is over leden, is vorige week gecremeerd. i Willem Frenay is jarenlang voor zitter geweest van de voetbalver eniging DHS. Deze vereniging speelde haar wedstrijden toen nog op de velden gelegen aan de Laan van Spieringshoek. Ook is de heer Frenay voorzit ter geweest van de Pluimvee en Konijnenfokkersvereniging On derling Belang die twintig jaar geleden werd ontbonden. In maart werd besloten tot herop richting van deze vereniging, ■waarvan hij tijdelijk het voorzit terschap heeft waargenomen. Toen reeds leed hij aan een slopende ziekte, waarvan hij niet meer zou herstellen. Na de ver kiezing van het bestuur lag het in de bedoeling hem tot ere-lid te benoemen. Als personeelslid van de gemeentelijke plantsoe nendienst heeft hij o.a. met veel liefde voor zijn werk de grasmat verzorgd van het toenmalige Hermes-DVS terrein aan de oude Damlaan. Hij was gezien bij zijn talrijke vrienden. waarschijnlijk door het mooie weer. Ook de bouwvak vakantie zal het aantal bezoekers drukken. Het is te hopen dat het in de komende dagen drukker wordt. De kinderen liepen nu een beetje verloren in de grote sporthal. De organisatoren hebben op een gemiddelde van 600 kinderen per dag gerekend. Wanneer dit niet wordt bereikt, kan de toege zegde subsidie van de gemeen te en van de Sehiedamse Ge meenschap wel eens niet toerei kend zijn. Dat het niet druk was op het Jeugdfestijn in de Sporthal, was nu vooral in de "brei- en punnikstand goed te merken. De leidsters waren hier maar begonnen om wat voor zichzelf te maken omdat er zo goed als geen kinderen in de stand zaten. SCHIEDAM De uitslagen van de voor de Algemene Bedrijfs voetbal Competitie gespeelde wedstrijden luiden: TotalHAV Ban 50, PTTMafa Boys 0—5, VeglaTer Braak 26, Heliosl— Enk a 60, SCF-Enterprise 03 ETBH—v.d. Bor 4—1, GPS GZV 05, Enterprise 2 Meat Boys 2—3, Helios 2Eu- 'rotax 3—0, SCF 2Coebergh 1—1, GFEO—Ter Braak 2—7 en SwarttouwHalvax 70. Het elftal van Hoek's Machine en Zuurstoffabrieken is hierdoor kampioen geworden, terwijl de ze week nog twee kampioenen kunnen volgen. Donderdagavond worden nl. op de terreinen aan de Schietbaanstraat gespeeld de wedstrijden ETBH—Swarttouw en EurotaxMeat Boys, ETBH is bij een gelijkspel kampioen van groep D en wint Meat Boys van Eurotax, dan is de kampioen van groep E eveneens bekend, namelijk de Meat Boys. In grep A kon maandagavond In groep A kon maandagavond strijd EnterpriseHelios, waar Enterprise aan een gelijkspel voldoende had om zich kampioen te kunnen noemen. Helios won met 31. Hierdoor is een be slissingswedstrijd nodig geworden tussen. Enterprise en Helios, die nu beide tien wedstrijden hebben gespeeld en vijftien punten heb ben veroverd. SCHIEDAM Het is gebleken, dat het verkeer op de Burge meester van Haarenlaan na de opening van Rijksweg 20 (nu een maand geleden) aanzien lijk minder intensief is gewor den. Als illustratie hiervoor mag onder meer het aantal ongeluk ken na de opening van de rijks weg en het aantal ongelukken in de vergelijkende periode van vorig jaar dienen, namelijk 31 vorig jaar tegen twaalf nu Het aantal gewonden bedroeg in de beide perioden resp. neger en vier. Daarentegen wordt er op de Van Haarenlaan nog steeds te hard gereden. Tijdens een zon dagmiddag gehouden controle moest de politie zes automobilis ten bekeuren wegens snelheden liggende tussen 65 en 75 kilome ter. SCHIEDAM De openlucht-ex- positie Beelden in het Juïianapark zal op vrijdag 21 juli om 20 uur officieel worden geopend door de wethouder van Onderwijs en Cul turele Zaken, mevrouw G. D. de Graaff Tegelijk met deze expositie wordt in het Stedelijk Museum een tentoonstalling van kleinplatiek. tekeningen, collages e.d. van de deelnemende beeldhouwers georganiseerd. Beide exposities worden gehou den. van 22 juli tot en met 20 augustus. Bij slecht weer vindt de opening plaats in de aula van het Stedelijk Museum. SCHIEDAM Vrijdagmiddag tussen 3 en 4 uur zal mr. G. J. Roelofsen, directeur van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Schiedam, afscheid ne men van het personeel wegens benoeming in gelijke functie te Hilversum. Hij zal daarna tot vijf uur op de dienst aanwezig blijven. Ieder die daarop prijs stelt, heeft tus sen 10 en 17 uur de gelegenheid afscheid van hem te nemen. ïnlegoversehot Spaarbank Schiedam SCHIEDAM Bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam is in juni 3.465.414,68 ingelegd en f 3.158.334,33 terugbetaald. Men kwam tot een aanzienlijk inleg- overschot, nl. 307.080,35, of schoon geld voor vakantiedoelein den werd opgenomen. Het aan tal inleggers is eind juni geste gen tot 57.985, (30 juni 1966 56.487) Het totale inleggerstegoed f63.216.787,35. De ramen van Galerie Wieg man in de Passage zijn reeds enkele weken met grof, bruin pakpapier beplakt. De eige naar en exploitant van deze expositieruimte, de actieve en initiatiefrijke Diet Wieg man (23), geeft zijn „winkel" een flinke opknapbeurt en brengt enkele verbeteringen aan in de etalage. Het plafond komt lager. Met stukken zachtboard en houten latten tracht Wiegman de Galerie tot een intieme besloten kunst ruimte te maken- hetgeen door »,open stukken" wordt gesuggereerd. In het afgelopen seizoen, bracht de afgestudeerde kunstacade mieleerling opmerkelijke exposi ties naar Schiedam. Franse litho's van Gavarni, Japanse prenten en houtsneden en fijnzin nige gravures van Jan Luycken: over het geheel genomen kunst uit de achttiende eeuw. ,,Met dit soort exposities heb ik getracht het verschil aan te to nen tussen kunstuitingen in be paalde landen en de volkomen andere gedachten, die erachter zitten". Wiegman hecht grote waarde aan het beoordelen van kunst op basis van vergelijking, waardoor het werk beter wordt begrepen. Kleine vitrines Hij onderbreekt impulsief (wij zend op de etalage): „Dat wor den twee kleine vitrines, geschikt voor expositie van bijvoorbeeld tekeningen en (met een kleine ingreep) voor keramiek. Oude potten zullen daar zeker gewel dig goed staan". Diet Wiegman memoreert de belangstelling voor zijn onlangs gehouden „Pottendraaien-experi- ment". Medewerking daarbij ver leenden de Kunstacademie-afge studeerden Erica van Hierop, Chris van der Hoeve en Joost Minne. Soms stonden wel vijftig mensen naar de demonstratie te kijken voor zijn winkel in de Passage. Kinderen werden in de gelegenheid gesteld het ook eens te proberen. Zelfs Is er op een SCHIEDAM. De Sehie damse politie beschikt over een terrein voor autowrakken. In de Spaanse Polder is in samenwerking met Gemeente werken een terrein aange legd, dat in de afgelopen maanden heeft bewezen in een grote behoefte te voorzien: ruim 75 auto's zijn erheen gesleept. Meestal gebeurt dat met voorkennis van de eige naar. Die rnoet dan eerst worden opgespoord. Een zwaar karwei, dat vaak degen speurwerk vereist. ;<4A' Wanneer de politie een met-rij klare wagen ziet staan, wordt dit genoteerd. Staat hij er twee dagen later nog, dan wordt de eigenaar opgespoord. Bij een auto met een nummerplaat weet men in ieder geval wie de eer ste eigenaar is. Vaak heeft hij de wagen doorverkocht. Hij moet kunnen bewijzen aan wie. Als hij dat niet kan, wordt hij veroordeeld als de overtreder. Soms is het een heel gezoek voor de laatste eigenaar is ge vonden. Deze worden gesom- de wagen weg te halen. Gebeurt dat niet, dan komt de gemeen te met een takelwagen. De man krijgt een procesverbaal en moet de sleepkosten (50 gul den) betalen. Laat de eigenaar de wagen in opdracht naar het terrein bren gen, dan kost dat 25 gulden. Het is voor de politie een haast onmogelijke taak om de eige naar op te sporren van een wrak, waarvan de nummerplaten zijn verwijderd. Meestal wordt in die gevallen, de wagen zonder voorkennis van de eigenaar naar het terrein gebracht. Auto's van zeelui Moeilijk ligt het met de zoge naamde B-gevallen, auto's die nog net geen wrak zijn. Op het wrakkenterrein staan er enkele. Heel vaak zijn dit wagens van zeelieden. Ze verlaten Schiedam en laten hun wagen achter. De politie haalt ze dan weg om te voorkomen dat kinderen ze slo pen. Ze worden niet vernietigd, omdat de eigenaar altijd kan avond „opgetreden" voor een groep padvinders. Er is goed verkocht. „Niet het belangrijk ste"', onderbreekt Wiegman. „Het gaat er om de techniek te laten zien. Als je mogelijkheden openstelt weet je het publiek zeker te boeien". öp de bovenste verdieping van zijn pand heeft hij een knus in gerichte werkkamer. Aan de wan den tekeningen van leraar Vos kuil, een unieke Japanse prent van Utagawa Toyokuni (opge scharreld in Parijs), een wajang pop en enkele wapens (waarbij lugubere hakmessen). De kasten puilen uit van flessen, potten en kruiken. Een vitrine herbergt unieke kunstvoorwerpen. Een gaaf Japans medicijnendoosje, een 2000 jaar oude opgegraven pot... In deze sfeervolle entourage ver telt Wiegman over zijn bezighe den. Achtergrondmuziek daarbij Ame rikaanse folksongs, gezocht uit een stapel waarin Andrès Segovia en Vivaldi ook van de partij zijn. „Industriële vormgeving vind ik het belangrijkste, daarbij kera- terugkomen. Wanneer de wagens eenmaal op het wrakkenterrein staan, beslist de gemeente verder. Wanneer de partij te groot wordt, worden ze vernietigd. Alles gebeurt in zeer nauwe samenwerking tus sen de politie en Gemeentewer ken. Door dit samenspel blijft Schiedam gevrijwaard van de ontsierende wrakken, die de Schiedammers alleen maar overlast zouden bezorgen. Een oude wagenkeurig genummerd op fre* wrakkenterrein. SCHIEDAM In het eerste jaar verslag sinds de opening van het Francois Haverschmidthuis, uit- gaande van de Stichting flats voor ouderen van de afdeling Schie dam van de Nederlandse Protes tantenbond, wordt geconstateerd, dat het bestuur gebruik heeft ge maakt van de vele ervaringen in het afgelopen jaar opgedaan. De financiële resultaten over 1966 waren niet ongunstig. In verband met een algehele kos tenstijging in begin I960 moest de pensionprïjs per 1 april 1SG6 worden verhoogd tot f 800 voor een 2-kamerflat met twee perso nen en f 360 voor een 1-kamer- •flat. Het vrij-gebruik van elektriciteit is vastgesteld op: voor2-kamer- flats 80 KWu en 1-kamerflat 55 KWh. Meer gebruik moet door de bewoners worden betaald Alhoewel het bestuur vreesde, dat de pensionprïjs per 1 januari van dit jaar weer zou moeten worden verhoogd, behoefde dit geen doorgang te vinden, gezien de bevredigende financiële posi tie. Mocht er echter in de loop van dit jaar een extra-loon en-of prijsstijging komen, dan zal de prijs alsnog moeten worden her zien. De stichting heeft van enige da mes en heren die veel belangstel ling en waardering hebben voor het werk van de stichting en het huis, belangrijke giften ontvan gen. Aan het ziekenfonds is het verzoek gericht om ais één van de bewoners in de ziekenkamer moet worden verpleegd, de zgn. ziekenhuiskostenvergoeding aan de stichting te doen uitbetalen. Dit verzoek is door het fonds af gewezen. Aan de Federatie Bejaardenzorg worden regelmatig een aantal warme maaltijden tegen kost prijs geleverd. Deze worden bij zelfstandig wonende bejaarden in Schiedam thuisbezorgd door deze federatie. Het bestuur bleef on gewijzigd. Dankzij de goede lei ding van de directrice, mejuf frouw C. R. van Schooneveld, en de geanimeerde werklust van stal en verder personeel, heelt alles een zeer goed verloop gehad. Dit heeft ertoe bijgedragen, dat de goede naam van het huis werd bestendigd. Voor enkele perso neelsleden is een pensioenrege lling tot stand gekomen. Met een electrische handboor brengt de Sehiedamse kunste naar Diet Wiegman gaatjes aan in een vitrine. miek, architectuur en schilde ren". Wiegman is wat dat be treft niet eenzijdig. Hij laat eerst met bedekt enthousiasme door schemeren, dat de beeldhouw kunst hem het meest na aan het hart ligt. „Een gebouw is net zo belangrijk als een sculptuur: allebei een ruimtevorm, waarbij je moet proberen de gedachte van de architect en jouw gedachte te combineren". Glas-in-lood raam Thans is hij bezig aan een op dracht voor een glas-in-lood raam voor een nieuwe rk-kerk in Lom bard i jen in Rotterdam. Een op dracht die hij via de Rotterdam se Kunstacademie heeft gekre gen. Het glas-in-lood bestaat uit drie gedeelten: twee daarvan zijn voorstellingen van de schep ping, de andere van de verrijze nis. Zijn materiaal (gekleurd glas) haalde hij uit Tegelen bij de firma Flos. De Gebr. Hen- drickx die hun atelier aan de Sehiedamse Oude Sluis hebben gevestigd, verzorgen het vak technische gedelte. Binnenkort wordt het kunstwerk afgeleverd. Eind september wordt het glas-in -lood geplaatst. Dezelfde kerk heeft Wiegman opdracht gegeven voor het ontwerpen van een doopvont. Over het kleine aantal galeries in Schiedam (Punt Vier en binnen kort een Galerie aan het Oude Kerkhof) zegt hij: „Ik zou meer van de2e ruimten willen zien. Hoe meer hoe liever. Dan zou je interesse uit het hele land kun nen ontwikkelen. Schiedam is geloof ik een stad voor. En daarbij werkt de gemeente mee: zij staat er positief tegen over. Als men maar met reële dingen komt". Plannen Wiegman, die ons potten, teke ningen en andere kunstvoorwer pen laat zien, wil zich nog niet uitlaten over de plannen voor het komende seizoen. Wel staat vast dat hij leuke exposities in petto heeft. „Meer wil ik niet zeggen, omdat men bepaalde ideeën zo gauw overneemt". Een. ijdel karaktertrekje van Diet Wiegman misschien? In elk ge val gerechtvaardigd, want de or- ginaliteit in het exposiüebeleid is de sterkste troef van de galerie in de Passage. APOTHEEK REMBRANDT, teL 26 I'S 55. RembrundtLaan 6 b, TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling en Vrije Expressie kinderen en volwassenen WIJNHANDEL/ENTREPOT, Elzensteeg: werk van ïlans van Blooys (tot 12 augj BIOSCOPEN: PASSAGE THEATER: als wcekülm .pielden zonder glorie" (14 jr). Wo. matinee: „Winnetou keert terug" (a.L). MONOPOLE THEATER: als weekfllm „Carry on Jack" (a.L). Zaterdagnacht 12 uur: „Gevaarlijke zomernachten" (18 Jrh

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 1