Ondanks 22 records: Weg naar Mexico is nog wel erg lang Allemaal nog kattegespin... Dick Langerhorst wint ook de sprintnummers Om de erfenis van Cassius Clay Vijfde titel voor Ada MORGEN: Extra Onze voetbalkrant Profs willen I actie tegen doping [Weer ongeluk op Mirlnirgring Judith de Nijs derde me ev&lL v!)\u ROTTER DAMSCH XIEUWSBLAD MAANDAG 7 Augustus tag? Door Ria Rackê Hij ging tenslotte op de schouders, Dick Langerhorst, hoog troonde hij boven het ereplatform op de schouders van twee zwemmers, die hij alweer had verslagen. Het publiek, juichte hem toe, de zevende titel door de vierkante Hagenaar was zojuist behaald en omdat het de 100 meter vrije slag als laatste nummer op het programma van de Nederlandse Zwemkampioensch&p- pen in Groningen stond vermeld, was het ook de laatste titel Zeven gouden medailles kan Dick Langerhorst mee naar huis nemen en vijf oorkondes wegens het verbeteren van nationale records- En daarom mag het ook geen verwondering wekken dat coach Rob Kerkhoven er zeer mee in genomen zou 2ijn als Dick Langerhorst kon worden toegevoegd aan het zwemgroepje, dat over enkele weken al naar Mexico ver trekt voor internationale voor-olympische wedstrijden. Maar daar kan Kerkhoven helaas niet zelf over beslissen en als de leden van het NOC uitgaan van finale plaatsingen, zoals dat ook vaak gebeurt bij de selectie voor de Olympische Spelen, ja, dan komt Dick Langerhorst daarvoor niet in aanmerking. Misschien alleen met zijn record op de 200 meter vlinderslag. Nee, want als we naar Amerika gaan kijken-(en dat moeten we toch willen we vol gend jaar in Mexico goud beha len) dan is alleen hel wereld record van Ada Kok midden vo rige week goed genoeg om in de Amerikaanse kranten te worden vermeld. Van de 22 records die nu irt De Papiermo len werden verbeterd, heeft verder geen enkel record meer dan nationale betekenis. Zondag had men gehoopt op een record voor de kleine 19-jarige Amsterdamse Nel Bos. Sommi ge mensen in haar omgeving spraken zelfs van beneden de minuut zwemmen, anderen van Nederlands en Europees record zwemmen. Het gebeurde allemaal niet, maar desondanks is de tijd van 1.01.9 zeer goed. En kunnen Erica Terpstra en Martine Grunert er rekening mee houden dat Nel Bos jacht maakt op die records. Bij het gevecht op de lOG meter vielen de andere zwemsters tegen. Van Corrie Mulder en Mirjam van Hemert resp. twee en drie- had men meer mogen verwach ten dan resp. 1.03.6 en 1.04.0. Dat verklaart dan ook wel de tranen van Mirjam van Hemert op het ereplatform Dolly Maane- man voor het eerst in dit gezel- Op die laatste dag van die lange, lange Nederlandse zwem- kampioenschappen behaalde Ada Kok haar vijfde titel. De ïoo meter vlinderslag was voor haar natuurlijk geen enkel pro bleem. Het werd „maar" 1.05.8, voor Betty Keukeis en Hel ia Rentema. Kienie Biemolt behaal de haar titel op de 200 meter schoolslag met bijna negen se conden voorsprong op haar naas te concurrente, Bovendien was dit nummer met maar zes deel neemsters, wel een bewijs van bloedarmoede. Bij de jeugd zwom Marjan Janus op de 200 meter schoolslag een uitsteken de race, met haar tijd van 2.54.Q (nw. adsp. record) zou ze bij de dames tweede geworden zijn. Verrassend was de uitslag op de rugslag. Bij de dames versloeg Coby Buter voor het eerst Coby Sikkens. Coby Sikkens, die eer der al het 200 meter record had verbeterd, was er op gebrand ook de 100 meter te verbeteren, maar al na 50 meter was dit een illu sie geworden, want ze sloeg hard met haar hand tegen de bassin- rand. wat het ritme uit haar slag haalde en haar achter Coby Buter deed finishen (1.10.2 - 1.11.0). Ook bij de heren een verrassing Peter Jonker uit Den Haag, studerend in Dos Angeles en trainend bij de bekende Ame rikaan Peter Daland, kwam even terug met vakantie en behaalde meteen een Nederlandse titel door in de finale Binus van Beek te verslaan (1.04.2 - 1.04.4). Bob Schouten uitkomend in de jeugd- klasse won natuurlijk ook. maar zijn tijd 1.04.8 was be paald minder dan in Oldenzaal. Voor een andere Amerikaanse Hagenaar werd deze zondagmid dag" bijzonder treurig. Bob Kan- meijer startte op de 100 meter vrije slag voor heren uitzonder lijk snel en keerde in minder dan 26 seconden als eerste. Maar 20 meter voor de finish zette Dick Langerhorst zijn eindsprint in 'schap verkerend werd zesde, en moest ook Bob Kanmeijer buigen (55.6 - 56.2). Ook Elt Drenth op de 100 meter vlinder slag moet hebben gedacht dat zijn nationale titel binnen was, maar ook hier zette Dick Lan gerhorst zo'n twintig meter voor het einde een sprint in die hem met 1.08 alweer een Nederland se titel bracht. Wieger Mensonides, pas weer in training kon het op de 200 me ter schoolslag niet bolwerken tegen Arthur van Oest, die voor Nederlandse begrippen een goe de tijd maakte, 2,36.0 (Ned. re cord 2.35). Op deze laatste dag werd maar één record verbeterd, een adspi- rantenrecord, dat van. Marjan Janus, maar wel behaalden op deze dag de uitblinkende jeugd- zweromers Yvonne van Kuilen burg (4e titel), Hennie Benter- man (4e titel), Gerda Lassooy (2e titel), Jan Elbertsen (3e ti tel) en Arnold Rood weer een gouden medaille Him tijden steven aanleiding tot optimisme, een optimis?ne 'dat door coach Rob Kerkhoven wordt gedeeld. Hij zei: „Wat de Amerikanen kunnen, kunnen wij ook. .4Zs wij ons trainingskli maat kunnen verbeteren, dan kunnen wij de toekomst met uertroutren tegemoet zien". Dat optimisme van Kerkhoven delen wij -niet helemaal, want hoe fraai de prestaties van jon gens en meisjes onder de veer tien en zestien jaar dan ook mogen zijn, ran die jongens en meisjes van wie we dat vorig jaar zeidenis er neg geen een doorgebroken". En dat mag het bij een sport als zwemmen waar overal in de wereld door zeer jonge mensen prestaties van een ongelooflijk hoog peil wor den verrichttoch niet zo lang duren, voordat een jeugdzwem- ster doordringt naar de nationa- e top. En we schreven het a, de prestaties van Langerhorst zijn geweldig, maar dat zo ie/s kan, dat één zwemmer de 100 meter en de 1500 meter vrije slag fcarzt-.nnen, ook dat wijst erop dat we er nog lang niet zijn. Dat de weg naar gouden medailles in Mexico nog erg erg lang is. Yvonne ran Kuilenburg (links) en Hennie Penterman behaalden bij de meisjes onder de 16 jaar heel wat titels weg. Ij adat de World Boxing Associa tion Cassius Clay zijn wereldtitel in het zwaargewicht had ontno men omdat hij weigerde zijn dienstplicht in het Amerikaanse leger te vervullen, heeft de WBA een toernooi met acht deelnemers op touw gezet om een opvolger voor 's werelds beste bokser ie kunnen aamvijzen. In het Astrodrorae. de immense sporthal van Houston in Texas zijn zaterdagnacht de eerste twee, geheel Amerikaanse, partij en. van dit toernooi gehouden. De grote verrassing was de neder laag van Ernie Terrell, die pre cies zes maanden daarvoor op dezelfde plaats het titelgevecht van Cassius Clay had verloren, tegen Thad Spencer. De 23-jarige Spencer werd na het gevecht over 12 ronden unaniem door de juryleden, als winnaar op punten aangewezen. Jimmy Ellis, tot nu toe de be langrijkste sparringpartner van Cassius Calv, won. het andere gevecht, In de negende ronde van de strijd tegen Leotis Martin st?"kte de scheidsrechter de par tij omdat Leotis door verwondin gen rondom beide ogen niet lan ger in staat was om partij te ge ven. Ellis had op dat moment eer duidelijke voorsprong op punten. Deze twee wedstrijden, werden bijgewoond door ongeveer 15.000 bezoekers, die voor een recette van 80.000 dollar (250.000 gulden) zorgden. De televisie betaalde aan rechten ruim het dubbele van dat bedrag. In dezelfde competitie zullen op 16 september in Frankfort Karl Midlenberger (Did.) en Oscar Bonavena (Arg.) elkaar ontmoe ten. In oktober volgt de vierde „kwartfinale" tussen de Ameri kanen Floyd Patterson en Jerry. Quarry in Los An sela*. Eén dode en elf gewonden Op de Nürburgring is zaterdag een toeschouwster om het le ven gekomen en raakten ande ren zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens de eerste ron de van de race om het West- duitse toerwagenkampioen- schap, toen Roland Cantz met zijn Mercedes 300 se van de baan. raakte, door een vangrek reed en een groepje toe schouwers raakte. De toe schouwers van wie er twee een I schedelbreuk en zwaar inwendigi [letsel opliepen, bevonden zich op ie en gedeelte dat voor het pu bliek verboden was. Zij waren over een hek geklommen om de wagens beter te kunnen foto graferen. Later werd bekendgemaakt dat in totaal elf personen gewond geraakten, van wie twee levens gevaarlijk. De coureur bleef bij het ongeval ongedeerd. De Nederlandse professional zwemster Judith de Nijs is za terdag bij de zwemwedstrijd door het meer van Saint Jean in het Canadese provincie Que bec op de derde plaats geëin digd. Herman Wiliemse werd vierde. De wedstrijd, overeen afstand van veertig kilometer, werd gewonnen door de Argentijn Iglesias. De uitslag is: 1. Horatio Iglesias (Arg) 8 uur 55 minuten 15 sec., 2. Rejean Lacoursire (Can) 9.38.15, 3. Judith de Nijs (Ned) 9.21.20, 4. Herman Willem- se (Ned) 9.33.28. Zeven gouden medailles veroverde Dick Langerhorst Hel Wcderlandse junioren golf team is in het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenploegen in de Zuidzweedse stad Joenkoepmg op dc 10e en laatste plaats geëindigd. De Spaanse ploeg won het toernooi door in de laatste ronde Frankrijk met 4—3 te verslaan. Frankrijk en Engeland hebben zich saterdag in Vichy geplaatst voor de finale tan het tennistoernooi am de coupe galea. Frankrijk versloeg m de halve finales van dit toernooi voor landenteams, bestaande uit spelers onder tic ci jaar, Italië met 3—2, terwijl Engeland met dezelfde «jters Wt'it-Duitbl and tillse tiakuld e. TIJDENS de WesLduitse atletiek- kampioenschappcn, die hel nfgcuopen. weekeinde in liet NeckarMadion m Stuttgart zijn gehouden, heeft Liesel Wcstermann bi[ het discuswerpen met een worp van 53,S2 m de beste wereld- prestatie van dit seizoen geleveid. Van onze correspondent Een. groep Nederlandse be roepscoureurs wil een octie gaan voeren om van het ge bruik van stimulerende mid delen in de wielersport af te komen. Daarvoor zal o.a. vinden zij het aantal kilometers van een. koers en het tïjdgemiddelde moeten worden teruggebracht. Met de controle, zoals de K.N.W.U. die toepaste na de wedstrijd om de landstitel in Beek, zijn ze allerminst tevreden. Er worclt ernstig getwijfeld aan de waarde van dat onderzoek. Een onderzoek naar het gebruik van „dope" moet elke truc van de renners uitsluiten. Er zijn aan wijzingen en bewijzen dat dat na de wedstrijd om het landskam pioenschap beslist niet het geval is geweest, zeggen de renners, „Het gaat ons beslist niet om een actie tegen de K.N.W.U. Wij wil len van alle drogerend spul af. Maar zolang enkelen dat spul „wel" pakken, moeten we alle maal meedoen. Jammer is het overigens, dat alleen de wielren nerij weer eens in de belangstel ling is komen te staan. Ook in andere sporten en b,v. ook in het zakenleven wordt omvangrijk ge drogeerd. Het is voor allemaal even belangrijk, dat wordt uitge maakt of daaraan schadelijke ge volgen kleven", zegt professional Eddy Beugels in Sittard, Hij voor spelde zaterdag, dat nog deze week een actie op gang zal wor den gebracht. Eddy Beugels vindt, dat leiden de figuren in de wielerwereld jon ge coureurs aanmoedigen stimu lerende middelen te gebruiken. „Toen ik laatst met een bekend soigneur sprak over de Omloop van de Baronie 1966, waar ze mij na afloop uitgeput van de fiets hebben geplukt, zei de soigneur dat ik dan veel beter 5 tot 10 milligram amfetamine had kun nen nemen. De nacht voor de W.K. 1966 op de Nürnburgring deelde ik met Eef Dolman een hotelkamer. Op onze nachtkastjes lagen stimulerende middelen ge reed. Die waren daar neergelegd door K.N.W.U. officials"' aldus de Sittardse coureur. VALSER VAN" S WEE VELT is de nieuwe Belgische kampioen op de weg bu de amateurs. In de rit ovex- 200 km. die 7ondag bij TCieuwerkerken in de buurt tan AaJst wem verreden, had hij na 4 uur 43 sec. een minimale voorsprong op de grote groep. Ttvce sec. na hem kwamen, in deze volgorde over de streept Monsere, De Vlaerrüncfc, Willy Maes, Staetoans en De Bie. Het balletje heeft weer behoorlijk ge rold de afgelopen dagen maar het was toch allemaal nog kattegespin, in afwachting van het grote ogenblik, dat King Soccer het lijntje doorknipt en de „goldrush" begint van de com petitie. Zelfs de wedstrijd AjaxAnderleeht kon de Amsterdammers niet de indruk geven dat het „menens" was. Het was leuk om Cruyffie op de plaats van. Piet Keizer mu nitie te zien aandragen voor Sjakie Swart (twee doelpunten) en zo en passant ook voor het eerste zorg te dragen door een penalty uit het vuur te slepen, waarmee Henk Groot geen moeite had. Het Brusselse doelpunt was van Jan Mulder en Bergholtz haalde het einde niet. Hij werd vervangen door Devxindt. Bloemen voor Piet Piet Roomer bewaarde een prettige herin nering aan de wedstrijd door een bloemen hulde van Jaap van Praag. Hoewel de Rot terdammer pas op 6 september 25 jaar de fluit hanteert, werd hij nu al door Ajax gehuldigd. Aardige geste van een Amster dammer aan een Rotterdamse arbiter. Ze ventien jaar lang blaast Roomer nu al in de hoogste regionen van de KNVB. Vanaf 1955 is hij international. In totaal heeft hij 82 wedstrijden in het buitenland geblazen, waarvan 17 interlands. Op 20 september -^z'A V WM. Piet Roomer lacht. Hij kreeg bloemen van Ajax en van Jas Coler dc gouden fluit. blaast hij m Dublin de wedstrijd Shamrock Rovers tegen Cardiff City voor Europa Cup 2. Piet Roomer hoopt nog drie seizoe nen mee te maken voordat hij niet de pijp maar de fluit aan Maarten geeft. Eén teveel Twee wedstrijden in drie dagen, dat was voor Feijenoord één teveel. Vrijdagavond een grandioze wedstrijd in Brunswijk, waar de Duitsers nog lang over zullen praten zondagmiddag de reactie (11 tegen Crys tal Palace) en dat was voor 30.000 Rotter dammers niet 20 leuk. Maar ja, de boog kan niet altijd gespannen zijn. Nieuwe Paja Heeft Smardzic een schuchtere poging ge daan het Rotterdamse publiek te veroveren - in Enschede doet het gerucht de ronde, dat er een nieuwe Faja in aantocht is. De voorraadschuur van Tito is onuitputtelijk. Alexic Holland Sport's Joegoslavische aanwinst, is al dc afgod van het Haagse publiek. Dat is zaterdag in dc wedstrijd tegen DOS dat met 40 verloor wel duidelijk gebleken. Pietje de Vries speelde weer eens mee. Het is nog niet zeker of hij mee blijft doen. Bouwmeester Tussen NAC en Frans Bouwmeester schijnt het „hommeles" te zijn. Hij heeft in ieder geval niet meegespeeld tegen Racing White uit Brussel. Wel Fransje, zijn neef. Erg werd Frans niet gemist, want de Breda- naars wonnen met 8—1. Vier doelpunten van Visschers. ADO nog mat AD O had zondag een aantrekkelijke tegen stander: Dukla Praag, de Tsjechische ploeg die Ajax voor de Europa Cup uitschakelde. Maar het Haagse publiek had zich van het weerzien met de Amerikaanse toeristen meer voorgesteld dan een mat en beslagen 0-0.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1967 | | pagina 2