Honderd schepen wachten op sleepboothulp Na kettingbotsingen 31 auto's langs rijksweg 20 Grote stagnatie door mist Kans op mist blijft aanwezig Twee schepen in aanvaring op Noordzee de echte griepbestrijder^* Jongens in hol dood gevonden Finse tanker gebroken Mist zet automobilisten op dwaalspoor: 1 gewonde Lijk geborgen uit gezonken Shell 50 Ocean Sprinter Zeventig ontslagen in Tilburg Overvallers van bed gelicht Moeder en dochter omgekomen - jfe* Oude vrouw in huis verbrand Derde ontsnapte gevangene aangehouden Drie auto's te water Bemanning gered na explosie op kustvaarder Kapilein verdronken Tandarts mevrouw C. S. Freukel- Yfiener overleden Overleden na steek met broodzaag Auto in de mist door de mist Winterkeur '68 rqTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 22 JANUARI 1068 pagina IT Treinen bleven rijden ROTTERDAM Een mïstfront kwam dit weekeinde klem te lig gen boven ons land ongeveer langs de lijn Friesland, Zuid- Holland en Zeeland. Zondag breidde dit front zich tijdelijk via l'treoht naar de Veluwe uit. De wist gaat nu echter langzaam af nemen, maar het hogedrukgebkd blijft in de bntirt, waardoor de kans op mist vooral in de avond en nacht bij enige afkoeling aan wezig blijft. Het front was zaterdag met wat motregen ons land binnengedron gen en kwam daarna klem te lig gen tussen zwakke drukstijgingen zowel ten westen als ten oosten. Koord- en Oost-Nederland lagen zondag juist aan de drogere en iets koudere kant van het front met een fraaie zonnige winter dag. Het komt zelden voor in ons land dat het zicht overdag niet meer is dan 10 tot 30 meter, zo- ais het zondagmiddag af en toe in het westen van het land het geval was. Hierdoor had niet alleen de scheepvaart, maar ook de lucht vaart het afgelopen weekeinde te kampen met stagnatie. Slechts drie vliegtuigen konden ap Schip hol landen, terwijl zestien vlieg tuigen konden vertrekken. Een aantal vluchten moest worden geannuleerd. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich over de gestrande luchtreizigers ont fermd. De treinen bleven, on danks de mist, op tijd rijden. Van de KLM werden 36 reizigers met de bestemming Parijs overgeno men, terwijl de D-trein naar Duitsland vier minuten wachtte op 50 andere „luchtreizigers". Ook vanuit het buitenland kwa men mensen naar Nederland met de trein in plaats van met het vliegtuig. De Ocean Sprinter veilig in de haven van St. John. ROTTERDAM De zware mist heeft het schcepvaarlver-binnengesleept keer «aar Rotterdam ernstig gestagneerd- Voor de kust va«!ST .J0HC-S (Newfoundland] Hoek van Holland lagen vanmorgen ongeveer honderd Het beschadigde en door de be- zeeschepen te wachten op hulp van sleepboten. mann inR yeriatenNederlandse i o i ï.,.-- 'vrachtschip Ocean Sprinter is De slepers, die zondag helemaal niet hebben gevaren, kwa- ,70ndag.d00r twee xeWfoundland- men in de loop van de dag weer langzaam in actie. Hun ise treilers de haven St.-John's taak was, de uitgaande vaart te regelen, SSfAS' Het verwerken van de achter stond wordt een krachtproef voor het Loodswezen, sleepboten, Ha vendienst Roeiersvereniging „De Eendracht" en alle anderen, die betrokken zijn bij het scheep vaartverkeer in de Rotterdamse haven. De situatie werd vanmor gen aldus gekarakteriseerd: „Het is een gekkenhuis". Het aantal schepen, dat zondag voor Hoek van Holland het anker liet vallen, werd elk uur groter. Een enkele kustvaarder glipte op eigen verantwoordelijkheid door de wachtende vloot naar buiten. Gisteravond was de mist 5n Hoek van Hoiland enigszins opgetrok ken. De loodsdïenst werd om kwart voor negen hervat. De loodsen konden echter alleen dienst doen op kleine schepen, die niet van sleepboten afhankelijk zijn. Het Duitse kustvaartuig Kat ja is in de dichte mist tegen, de demag- netiseerinstallatie van de Konink lijke Marine in de Waalhaven ge varen. De steiger werd over een lengte van 23 meter vernield; ook de installaties kregen schade. De boot van Harwich naar Hoek van Holland is in de nacht van zaterdag op zondag buitengaats voor anker gegaan. Later is het schip doorgevaren. De reizigers, die met D-treinen verder moesten reizen, hebben alle aansluitingen gemist. Ook de scheepvaart op de Wester scheid e heeft ernstige vertraging ondervonden. Bij Walsoorden gingen tientallen schepen voor anker. Op de Waal ter hoogte van Hei louw is het binnenschip Mettie (576 ton) uit Terneuzen zondag middag vrijwel meteen gezonken na een aanvaring met het Duitse schip Neckarsfcrand. De drie op varenden van de Mattie werden door de Neekarstrand opgepikt. TILBURG De spinnerij Swa- gemakors-Bogaertsn.v. to Til burg zal bij het Gewestelijk Ar beidsbureau een ontslagvèrgun- ning aanvragen voor zeventig werknemers. Voor hen is, in overeenstemming met de vak bonden, een afvloeiingsregeling getroffen. ROTTERDAM Het Ghanese vrachtschip Prarlver (S516 brt) heeft zondagmorgen op dertig mijl uit de kust van Zandvoort een aanvaring gehad met het Griekse schip Nissos Serifos. De Prariver, eigendom van de Black Star Lijn, maakte water, maar de bemanning slaagde erin, het schip drijvende te hou den. De vrachtvaarder behoefde geen hulp van de sleepboten Titan en Maasbank, die ter assistentie waren uitgevaren. Opeigen kracht voer het schip naar de Nieuwe Waterweg, waar het in de loop van de middag in ver band met de mist voor anker moest gaan. De Prariver kon vanmorgen naar Rotterdam door varen. Het Griekse schip, dat een gat in cfe boeg kreeg, voer ook naar Hoek van Holland door en was eveneens gedwongen, de ankers te presente ren. De Nissos Serifos zal in Bot terdam een noodreparatie laten uitvoeren. Het 1017 ton metende Nederland se ms Vectorius uit Rotterdam is zondag op de Rijn ter hoogte van Neuwied in aanvaring geweest met het Duitse ms Peter Künhn- le uit Mannheim. De met cellulo se geladen Vectorius kon met moeite voor zinken worden be hoed. Een deel van de lading is met een kraanschip geborgen. De bemanning, die ongedeerd bleef, is van boord gegaan. Later is het zwaar beschadigde schip de haven van Neuwied binnenge sleept. Over de oorzaak van de aanva ring is nog niets bekend. Amsterdam De Amsterdamse recherche heeft drie classificeer ders (35, 33 en 28 iaar) van hun bed gelicht, verdacht van de roofoverval die vorige week za terdag werd gepleegd op de 45- larïge electricien J. Coster. Hij werd toen 's avonds bij zijn wo ning in de Grote Houtstraat be roofd van 13.500 gulden. De Nieuwsblad mode- adviseuse TEN BEHOEVE van de Nieuws bladabonnees zal onze mode adviseuse morgenmiddag van 2 tot 4 uur zitting houden in ons gebouw Schiedamsevest 1. Zij verleent gratis hulp bij knip-, naai- en pasmoeilijkheden en ver vaardigt patronen naar maat UITSLUITEND voor dameskle ding van eenvoudig model. De prijzen van deze patronen zijn: Oeux-pièces f 5 Mantel f Mantelpak t 6 Japon f 4 Rok t 2 Per spreekuur zullen vijftien abonnees worden ontvangen. Een uur voor de aanvang zal met de uitreiking van volgnummers worden begonnen. kende, slagzij makende koel- ischip met de Amerikaanse kust- wachtkotter USS Absecon de ha ven binnen. De Ocean Sprinter werd zater dagmorgen op sleeptouw geno men door de Zurich van de Fis-!, heries Products Ltd- of St. John's. Later voegde zich een ander schip van Fisheries Pro ducts, de Zonnemaire, bij de Zurich. ADVERTENTIE doeltreffend en snel werkende cachets ook in voordelige gezinsverpakking VLAARDINGEN weg 20. waar deze over Vlaar- dingens en Maaslands grond gebied loopt, heeft zich gistermorgen, in de dichte mist een reeks van kettingbotsingen voorgedaan. Op Vlaardings grondgebied waren daarbij 15 en in Maasland 16 auto's be trokken. Drie auto's brandden uit. Vier slachtoffers werden met een hersenschudding, gebroken sleutelbeen en rug blessures naar het Holyzieken- huis vervoerd. i OUD-GASTEL Twee kinderen 'uit het gezin Antens in Oud-Gas- Stel zijn onder zand bedolven na dat het hol was ingestort, dat zij hadden gegraven onder een op- jrit naar rijksweg 17 (Mcerdiik- Rozendaal). De 9-jarige Jan en de 11-jarige Hubertus werden za terdag dood door hun vader aan getroffen. Aangenomen wordt, dat de kin deren vrijdagavond of -nacht uit huis zijn weggeslopen om de nacht in het hol door te brengen. Zij werden vanmorgen vermist. Een zusje herinnerde zich, dat haar broertjes nogal eens speel den bij de oprit. Toen dc vader daar ging zoeken vond hij het ingestorte hol en onder bet zand, half in de sloot zijn kinderen- DEN HAAG (ANP) De circa 40 opvarenden van de Finse tan ker „Palva" (15622 ton) hebben na een ontploffing in. de Oostzee het schip moeten verlaten. Zij Izijn in reddingsboten gegaan, i Een. Russisch schip heeft 29 van ,hen aan hoord genomen. Een der Op riiks-i sloot terecht. De verbaliserende opvarend en wordt vermist. De w Vlaar politie schatte het zicht op 15 tot1 tanker is in tweeën gebroken na- 20 meter. De Maasiandse rijkspolitie ver klaarde, dat 's morgens half tien het zicht hoogstens 25 meter was. Even voorbij de Boon er vliet brug richting VIaardingen, op het kruispunt Maassluis-Maas land-Hoek van Holland en voorbij de Westgaag richting Hoek van Holland vonden vier kettingbot singen plaats. Enkele van de 18 auto's liepen zware schade op, maar er waren geen gewonden. De brandende auto's veroorzaak- |ten in dc dichte mist een 2warte rook massa, waarin totaal geen zicht was. Hieraan wordt een deel van de kettingbotsingen toege schreven. In de rook mass a heerste een ondraaglijke stank door de brandende autobanden. De botsingen speelden zich zon dagmorgen tussen half negen en half tien af. Nabij het pompsta tion in VIaardingen botsten twee auto's op rijksweg 20 op elkaar en vlogen in brand. De inzitten den konden zich tijdig bevrijden. Tussen deze plaats en de grens met Maasland ontstonden op beide weghelften botsingen. Aan. de zuidelijke kant kwamen daar- |>y afllirijfllllff bij vier auto's omgekeerd in een jOLDEBROEK Bij een ver- keer song eluk in Oldebroek zijn twee mensen om het leven geko men. Mej. Ratgers (29) werd aangereden door een personen auto, doordat de bestuurder van de wagen de fiets, waarop het meisje reed, niet tijdig opmerkte De 31-jarige moeder die bij het meisje achterop zat overleed ter plaatse. Het meisje i.s later in een ziekenhuis in Zwolle over leden. jdat een explosie brand veroor zaakt had. KLAZIEXAVEEN De ruim 70-jarige mevrouw Heller uit Klazienaveen is zaterdagnacht bij een brand in haar woning om gekomen. Zij zag geen kans de .woning tijdig te verlaten. Haar echtgenoot, haar pleegzoon rn *n driejarig meisje, dat bij he paar logeerde, konden zich red den. De heer Heller had in dc mening verkeerd, dat zij even eens aan de brand was ontko men. De brand was vermoedelijk ver oorzaakt door een lekkage in. de schoorsteen. tVoning en inboedel gingen geheel verioren. DEN HAAG Dc Haagse poli tie hield vannacht bij een con trole in zijn woning in Den Haag de 32-jarige opperman J. V. van den B. aan, een van de vier man nen. die op 13 januari uit het huis van bewaring aan de Casua- ri es, tra at in Den Haag ont snapten. {Alleen de 23-jarige Haagse kel- 'ner B. L. is nog voortvluchtig. het container-schip Bell Venture ran de Bell-line vaart als eerste hei itieuu'e JffarteUeanaal in, dot vanmorgen om acht uur voor de scheepvaart open ping. Het oude Harteikanaal werd op hetzelfde tijastip geslotenHet nieuwe ka naal heeft voorlopig een bodem breedte ran 40 meter, maar in de toekomst iuordt dat 105 meter, onder meer in verband met de dutvvaart. Het nieuwe Hartel- konaal is dus nop niet helemaal gereed. De officiële opening zal aaram nog enige tijd op zich laten trachten. Van onze correspondent GRONINGEN Na een hevige ontploffing in de machinekamer is de Zweedse kustvaarder El pis vanmorgen op ongeveer 15 kilo meter ten noorden van het Friese Gat (tussen Ameland en Schiermonnikoog in zeer ern stige moeilijkheden geraakt. Onmiddellijk na de explosie vluchtten de 12 bemanningsle den in sloepen van de plaats van de ramp. De mannen werden echter al spoedig opgepikt door cle juist in de buurt varende sleepboot Danzig uit Emden. jROTTERDAM Het bergings bedrijf Van den Tak heeft dit weekeinde de donderdag op eic Nieuwe Waterweg ge/onken bin nenvaart tanker Shell 50 gelicht. Daarbij is het stoffelijk over schot van de machtnist-motordrij ver W, J. Bonthoorn (27) uit Kat wijk aan Zee geborgen. De Shell 50 (1550 brt) was don- derdag op de Nieuwe Waterweg j bij Hoek van Holland in aanva ring gekomen met een Liberiaan- j se tanker en vrijwel onmiddellijk [gezonken. Het slachtoffer, opge- I sloten in de machinekamer, heeft I het schip niet meer tijdig kunnen verlaten. De zes overige beman ningsleden konden ternauwer nood worden gered. Bergingsvaartuigen hadden het tankschip nadat het gezonken was op de zuidelijke oever van de Waterweg aan de grond gezet. ROTTERDAM - Onderwijzer II. Huizinga (29) uit Den Haag is gisteren met twee gebroken be nen naar hei Zuiderziekenhuis gebracht, nadat hij op de Groene Kruisweg in dichte mist tussen twee auto's bekneld raakte. Door de mist misleid, verzeilde de onderwijzer met zijn auto in de middenberm. Nadat hij de wagen weer op de weg had ge- jduwrl, wilde de motor niet star tten. Om het overige verkeer te 'waarschuwen wilde hij zijn geva rendriehoek uit de bagage ruimte halen. Juist toen hij ach terzijn auto stond, reed een tweede wagen hem van achteren dan. De mict zette ook andere wegge bruikers op een dwaalspoor. Drie automobilisten reden het water in, maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Ver pleger J. C. Dorst (20) uit Gouda kwam met zijn wagen terecht in i ROTTERDAM De sleepbootka pitein N. tV. J. Kos uit het Bol- {lenïand wordt sinds gisterenmid dag vermist. Hij is gisteren nog ,aan dek van de sleepboot „Noor- jwegen", liggende WJllemskade, gegaan, omdat hij zich niet goed J voelde Later werd aan bakboorri gide van het dek zijn jasje ge- vonden. Men neemt aan dat de ,man zich te ver over de boei in u Iheeft gebogen en in het water is 1 gevallen. Er is drie uur lang ge- Idregd, echter zonder resultaat. ROTTERDAM Vrijdag is, vijf dagen na het overlijden van haar echtgenoot, de arts L. Frenkel, overleden mevrouw Carolina Seli- na Frenke l-Wien erdie hier van 1916 af, toen zij met dokter L. Frenkel in het huwelijk trad, tandarts is geweest. Als één van de eerste schooltandartsen in Rot- j ter dam heeft zij tienduizenden 'schoolkinderen onder behandeling 'gehad. Mevrouw C. S. Frenkel- Wiener, die op 11 november 1892 |:n Middelburg werd geboren, vol bracht haar studies voor tand- arts tussen 1911 en 1916 in Utrecht Haar stoffelijk overschot is gli tteren op de Israëlitische begraaf- jplaats aan het Toepad ter aarde 'besteld. Van onze correspondent TILBURG De 30-iarige A. van Ierland uit Tilburg is zaterdag overleden aan de gevolgen van een steek met een broodzaag in de hartstreek, die hij opliep tij dens een vechtpartij met zijn buurman, de sloper C. S. (47). De sloper die twee jaar geleden bij een ruzie ziin toenmalige buurman J. B. met een pistool in de buik schoot, is gearresteerd. Oorzaak van de ruzie tussen Van Ierland en S. was de vrouw van S- over wie Van Ierland roddel- Praatjes rond zou hebben ge strooid. Tijdens een hevige ruzie hierover werd Van Ierland door S. en enkele vrienden buiten de deur gezet. Van Ierland keerde met een hamer naar dp woning terug, waarop het nootlottige tweede gevecht ontstond. een bloot langs de Kleiweg, De bestuurder en zijn passagiere, de 19-jarige leerling verpleegster F. M. Kasteele uit de Koraal straat, bereikten op eigen kracht het droge. Schaafwond jes aan de knie van mejuffrouw Kasteele werden ter plaatse door de G.G. en G.D. behandeld. De 33-jarige directeur P» Dan kers uit Sliedrecht i» vannacht mei zijn auto in het water van de Schiemond terecht gekomen. Ook hij kwam /.onder hulp op het droge. Uitvoerder J. J. van der Kuil (24) iced gisteravond een sloot in langs de Ring in Pern is. Persoonlijke ongelukken deden /.ich ook hier niet voor. ROTTERDAM De politie heeft gisteren de auto van een 21-jange Rotterdamse schilder in beslag genomen omdat er het een en an der aan mankeerde en omdat de bestuurder geen enkel papier kon tonen. Hij had geen rijbewijs» was niet verzekerd, het kenteken stond niet op zijn naam en de be lasting was niet betaald. Van de auto deugde de handrem niet. de ruitenwisser was defect en een. van de portieren kon van de buitenzijde niet worden geopend. Dat alles kwam aan het licht na dat de bestuurder op de Gordel- weg was aangehouden, omdat hij de bij mist voorgeschreven ver lichting r.iet voerde. UTRECHT In de Beatrixhal aan het Vreeburg wordt onder auspiciën van de Jaarbeurs thans de vakbeurs Winterkeur '68 gehouden Tentoongesteld worden artikelen op het gebied var. kunstnijverheid en luxe arti kelen. Reeds zondag is de beurs open gegaan en zij blijft da' tot en met donderdag, waarbij he den en morgen de beurs ook des avonds toegankelijk is tot 10 'uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1