Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz Diesel Ornette Coleman, klassiek in ontspannen concert CANTATEDIENST IN ST. LAURENSKERK eet'n appel! snoep verstandig: m Bartok en Bernstein in de lachspiegel "2 NiEUWE DIESELS!" KRT in warming- up voor vastenavondbal iBritse toneelman Wolfit overleden Drie Visser Neerlandiaprijzen in Rotterdam Historische troffel wordt geveild Belgische wavant-gardein De Doelen 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alle drie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen AUTOBEDRIJF „VICTORIA" N.V. Mireille Matïneu ernstig gewond Amato met blijspel WEEKOVERZICHT In Rotterdam In Europa ln ons land ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 19 FEBRUARI 1958 psgint ROTTERDAM Alvorens zfdh over te geven aan de langdurige genoegens van bet vastenavond bal, heeft de aanhang van het Katholiek Rotterdams Toneel zich zondagavond in Palace cn> temperatuur" laten brengen door de opvoering van een daar toe zeer geschikt blijspel, MBlijf zitten waar je 2it" van Aug. van Zuyle n. Het blijspel, weinig gecompli ceerd. zonder veel pretenties, maar gewoon gezellig, kreeg een zeer aanvaardbare vertolking. Het feit, dat Jaf van Wietingen op het laatste moment door ziek te verstek moest laten gaan en vervangen werd door regisseur Jan Sengers, deed daarbij op geen enkele wijze afbreuk aan de prestaties, te meer omdat het blijspelletje geen ai te zware eisen aan de acteurs stlede. Lou v.d. Griendt, Miep Klaas- sen, Paul Verspeek en Oda Sik ken werkten zonder veel pro blemen hun hoofdrollen af, daar bij kundig genoeg ter zijde ge staan door John v.d. Griendt Jeanne Lupgens en Bep Granne- man. Het vastenavobdbal werd muzi kaal door het kwintet The Mi xers ondersteund. LONDEN (Htr) Sir Donald Wolfit, die in de Britse toneel wereld gold als de laatste van de grote toneelspelers tevens to neeldirecteuren, is zaterdag op de leeftijd van 65 jaar overleden. Deze in 1957 geadelde Shakespea- re-vertolker begon zijn loopbaan in 1937 toen hij zijn eigen gezel schap vormde. Wolfit is ook in verscheidene films opgetreden, waaronder Trilby, Boom at the top, de Pickwick papers, Law rence of Arabia en Becket. Vo rig jaar kocht hij een eigen schouwburg. Hij was (na twee echtscheidingen) gehuwd met de actrice Rosalind Lind, DE INDRUK die Omette Coleman heeft achtergelaten, zal voor iedereen variëren naar de ver wachting waarmee hij zaterdag nacht de Grote Zaal van De Doelen binnenstapte. Verwachtte hij een voortzetting van de prikke lende sfeer tijdens het laatste concert (eind november 1965 in A'dam) toen de Voorburgse violist Michel Samson een duet met de grote Omette aanging, dan zal hij teleurgesteld zijn. Verlangde hij naar de Ornette Coleman van zijn eerste grammofoonplaten (anno 1959-1960), dan heeft hij de avond van zijn leven gehad. Het was een heerlijk ontspannen, bijna roman tisch concert. Wat ons betreft: het had iets onzekerder gekund. Het lijkt of Coleman alles wat hij op zijn eerste instrument altsax te zeggen had, al gezegd heeft en alleen daarom aan een nieuw Instrument toe was. De toon is zo mooi gepolijst dat hij af en toe aan Desmond doet denken; de improvisaties zijn meestal opge bouwd uit een vrij constant gering aantal noten per maat met om de zoveel tijd een glijdende hoge noot aan het slot van een maat als spanningseffect. Een plezierige stroom geluid met hier en daar een snelle loop als verrassing, die echter effect verliest als in lang zame nummers zonder verande ring van intonatie hetzelfde over meer tellen wordt uitgesmeerd. Misschien kwam de .klassieke" toon in het concert ook door de aanwezigheid van Coleman-bege leiders van het eerste uur Charlie Haden (bas) en Ed Blackwell (drums). Al bleken die af en toe -duidelijk ook geëvolueerd in de richting van de meer recente begeleider David Izenzon (bas). Haden en Izenzon wisselden beiden naar hartelust het plukken af met strijken, leverden een aan tal prachtige duetten (zoals in een soort wiegeliedje dat met lieflijke belletjes werd begonnen en be sloten) en zorgden samen met de al even geïnspireerd solerende Blackwell voor een krachtige geluidsmuur achter de schaarse uitbarstingen van de leider. Meestal was Coleman echter lucide, op het tedere af, met op sax duidelijk meer uitdrukkings mogelijkheden dan op trompet. Pas in de laatste twee nummers kwamen de nieuwe aanwinsten aan de orde. Op de Oosters ge kleurde raanzello leek het of hij Multi-instrumentalist Ornette Co- lemen liet zich zaterdagnacht in De Doelen maar één keer op viool horen; David Izenzon was één van de twee bassisten die hem bege leidden. een prachtig gedicht strofe voor strofe voordroeg en toen in het laatste nummer de viool aan de kin ging, leek het of de hartstoch ten pas goed los kwamen in vier indrukwekkende soli. Vooral deze laatste nummers zullen hebben aangezet tot het daverende applaus dat regelrecht een toegift uitlokte. Maar die toegift was opnieuw de Coleman die iedereen kent: een klassieke modernist. FRANK VISBEEN DEN HAAG In de Rolzaal op het Binnenhof in Den Haag zijn zaterdag de Visser-Neerlandia- prijzen uitgereikt: dertig prijzen voor een totaalbedrag van f 77.500, waarvan f 31.500 naar het Nederlands sprekend deel van België gaat. De plechtigheid werd opgeluisterd met pianospel van Paul Niessing en besloten met een ontvangst door het be stuur van het Algemeen Neder lands Verbond. Prijzen gingen onder meer naar, Het Instituut voor de Rijpere Jeugd, klubhuizen ,,De Arend" en ,,De Zeemeeuw" in Rotterdam (f 2000) voor verbetering van de toneelaccommodatie; de Federa tie van Telefonische Hulpdiensten in Nederland, in Rotterdam (f 2.000) voor het uitgeven van een instructieboekje en naar dr. H. A. Voet in Rotterdam (f 1.000) voor de eenakter „Slakken en vrouwen. ADVERTENTIE Van een muziekmedewerker BACHS CANTATE 18: „Gleich wie der Regen und Schnee vom Himmel failt", die zondagavond tijdens de dienst in de Grote- of St. Laurenskerk is uitgevoerd, bewijst dat de Leipzigse Cantor soms grote waarde hechtte aan de Gregoriaanse reciteertoon. In het tweede recitatief laat hij na de tenor- en bassolist, de so praan een bepaalde zin op een zelfde toon zingen, gevolgd door een later enige malen herhaald vierstemmig gezongen „erhör uns, lieber Herre Gott", een en ander op de in het Gregoriaans miet voorkomende meerstemmig- 'heid na als een Litanie. Bach zou Bach niet zijn als hij niet zorgde voor een beweeglijke basstem tegen, die eenvoudige re citeertoon. Een complimentje voor de leden van het Rotter dams Bach-orkest is op z'n plaats in verband met de begeleiding vande sopraan-aria „Meïn See- lenschatz ist Gottes Wort", die door twee fluiten en vier violen unisono werd gespeeld met alle risico's van ongelijkheid, die echter nergens optrad. Ook de sopraan, Germaine Stordieau verdient lof voor de wijze waarop zij deze aria 2ong. Rutb Pos, die moest invallen voor de ziek ge worden tenor Marlus van Alte- na, kweet zich uiteraard na een korte voorbereiding voor treffelijk van zijn taak in het reeds eerder genoemde tweede recitatief („Mein Gott. hier wird mein Herze sein"), evenals de in hetzelfde recitatief optredende bas Rob Holl. die daarvóór reeds bewondering had afge dwongen in het recitatief „Gleich wie der Regen und Schnee Jammer, dat de beide fluitisten die vanwege de akoestiek van de kerk geen blokfluiten maar dwarsfluiten bespeelden in het programma .t werden ge noemd; zij handen dit voor hun aandeel in de Sinfonia zeker ver diend, evenals de clavecinist Tijn van Eijk en de organist Arie J, Keijzer. Laatstgenoemde speelde ter inleiding van de dienst Bachs koraal „Liebster Jesu, wir sind hier" (V-37) en als uitleiding van dezelfde compo nist: „Ich bitt', o Hcrr" („Durch Adams Fall", V-13). Als gewoon- lijk had ds. M. J. C. Visser de leiding van de dienst, ditmaal ondanks een griep, die hem zicht baar en hoorbaar kwelde. Het uit gangspunt van zijn prediking was Jesaja 55 10 en 11, waarbij hij voorlas de verzen 6 tot 13, omdat ook deze, evenals de tekst van de preek ten nauwste bij de canta te zijn betrokken. De Laurens- cantorei heeft onder leiding van cantor Barend Schuurman weer gezorgd voor een lofwaardige op luistering van de zo gewaar deerde maandelijkse cantatedien sten in onze grijze St. Laurens, die bijna uit haar as is verrezen. Het nieuwe restaurant Prince Henrik Club'f in Kopenhagen zocht een goed portret van de naamgever de Deense prins Hen- rik. Die hebben ze dan nu ge vonden. Het Nederlandse strip- tease-danseresje Marleen Haver- mans toont hier het uitverkoren portret. Van onze correspondent ARNHEM De troffel waarmee in 1648 de eerste steen is gelegd voor het paleis op de Dam in Amsterdam, wordt op 12 maart in het huis der notarissen aan de Bakkerstraat in Arnhem geveild Veilinghouder M. J. Staamer heeft nog net de Londense kunst veiling Sotheby deze vlieg kunnen afvangen. Jaren geleden heeft de eigenaar een bod van 4000 gulden van een museum gehad. „De waarde is onschatbaar. Voor verzamelaars van antiek zilver is de troffel een juweel. Ik verwacht dat er ook grote belangstelling bij de ge meente Amsterdam of een van de grote musea zal zijn", aldus de heer Staamer. HET IS TE HOPENdat het I talrijke promenadeconcertpu- bliek zaterdagavond de Mou- vements van de Belgische componist Frangois Glotieux niet voor een representatieve hedendaagse compositie heeft gehoudenzoals Eduard Flipse het in zijn mondelinge toeltch- tng deed voorkomen. De mu ziek van deze tijd mag dan min of meer in een impasse verke ren, maar zó erg is het nu ook weer niet. De enigszins muzikaal geïnfor meerde luisteraar, die dit con cert door de Antwerpse Philhar monic onder leiding van Flipse de vaste dirigent van deze for matie in de Grote Doelenzaal bijwoonde, moet in Glorieux' compositie voor piano, koperbla zers en slagwerk waarin de componist zelf de pianopartij speelde toch wel de dik opgele de cliché's hebben ontdekt. Men kon hier gezellig met ae buur vrouw of buurman van gedach ten wisselen over de herkomst van de verschillende episodes: vooral aan elkaar geslate stuk ken. Bartok en Bernstein, waarvan eerste de scherpe kantjes afge- ADVERTENTIE Wiit-u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de Diesel? Wel, dat is de Mercedes-Benz die ais eerste in aan merking komt om goedkopere auto's te vervangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zekerheid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. MERG£»ES-BE1«Z uw goede ster op alle wegen dealer voor district Rotterdam en Hoek van Holland e.o.: Rotterdam, Showroom, Westbiaak 20-22, tel. 010-123666 Kantoor-werkplaats, Zwaerdecroonstraat 2-23, tel. 010-259550 Rotterdam-Waalhaven, Albert Plesmanweg 29-33, tel. 010-294866 Schiedam, werkplaats, Strickledeweg 99, tel. 010-155255 Vlaardingen, Van Beethovensingel 140, tel. 010-346305 vijld zijn. Een saai feest van herkenning. Een werk zonder el- gen gezicht, maar wel met vreem de gezichten in een lachspiegel, waarom niet te lachen valt. De beschreven worden dan als bom bast en men kan alleen maar ver baasd staan, dat een componist met zo'n enorm slagwerk-assor timent, zo weinig weet te doen qu sonore diggerentiatie, Het werd overigens wel duidelijk dat het Antwerpse orkest over goede koperblazers en slagwerkers be schikt. Dat ook de resterende musici wel het een en ander presteren bleek uit de uitvoering van Schuberts Onvoltooide symfonie en van. Rimsky-Korsakoffs Sheherazade. De orkestleden zijn goed ver trouwd met Flipse's sobere geba ren en vooral van het laatstge noemde werk kwam door diens muztkaa I-stimulerende middelen en opmerkelijk vlotte tempi een zeer boeiende interpretatie tot stand. Er waren vooral goede prestaties van de strijkers en van enkele prominente blazers, terwijl de vioolsolo door de con certmeester Armand Vandevelde bekwaam werd gespeeld. Schu bert klonk iets minder evenwich tig en minder expressief. Een Hongaarse dans van Brahms fungeerde als toegift van een wis selvallig concert i AAD VAN DER VEN! Van onze correspondent PARIJS De beroemde lB-jarige Franse chansonnière Mireille Mathieu heeft gisteren bij een auto-ongeluk tamelijk ernstige verwondingen opgelopen, waar door ze haar dagelijkse tournees nu voor zeker een maand zal moeten onderbreken. In gezel schap van haar onafscheidelijke manager Johnny Stark, diens secretaresse en een persfotograal was Mireille van Grenoble, waar ze de sluitingsdag van de Olym pische Spelen luister had bijgezet, op weg naar Lyon voor een nieuw recital, toen de chauffeur in een bocht in de bergen zijn stuur plotseling niet meer mees ter was. De auto sloeg vijf keer over de kop, alvorens in een tien meter diep ravijn te storten. Mireille moet bij het avontuur wonden aan het gelaat hebben opgelopen, maar ze zal, volgens haar dokter, vooral rust moeten nemen, om haar zenuwen weer geheel in bedwang te kunnen krijgen. ROTTERDAM Amato, de Hoogvüetse toneelgroep, had de zaal van gebouw Flamingo aan de Baarsweg zaterdagavond ge zellig vol, toen daar het doek op ging voor de komische thriller „Gieren op 't Veilig Nest" van Harold McPherson. Amato, dat- kort geleden versterking zocht voor de spelende leden, presen teerde In deze produktie al en kele nieuwe gezichten. Mevrouw J. Flach had zeven weken de tijd gehad en mevrouw J. Mielo drie weken om zich hun rol eigen te maken. Een prestatie, waaraan zeker ook regisseur H. de Jong het nodige had gedaan. Spelers en speelsters maakten er een ge noeglijke toneelavond van. Er werd goed werk geleverd voor al door de heren L. M. Smit en J. Wisse (in een vermakelijke dubbelrol). Zelfde weertype DE BILT, het KNMI deelt mee: Wij bevonden ons gedurende het weekeinde in een langgerekte gordel van hoge luchtdruk die zich van Groenland via de Britse eilanden in zuidoostelijke rich ting tot over de Alpen en de Balkan uitstrekte. Hierbij was het in de noordelijke helft van ons land zowel zaterdag als zondag aanmerkelijk zonniger dan in de zuidelijke provincies. Zondag steeg het kwik hierbij in grote delen van Nederland tot omstreeks zes graden. In de daaropvolgende nacht daalde het kwik bij heldere hemel en weinig wind tot 2 a 4 graden onder nul.' Aanmerkelijk kouder is het in Finland en. Scandinavië, waar zich een geheel met koude lucht gevulde depressie bevindt. De nachtelijke minima bereiken daar waarden van 20 tot 30 gra den onder nul. Een andere depressie bevindt zich boven de Golf van Biscaje. Ook het komende etmaal blijven wij in het zwakke gebied van hoge luchtdruk, dat het over gangsgebied vormt tussen beide genoemde lagedrukgebieden. Hoewel een weinig aktief front van de Noordzee tot aan ons land kan doordringen, zijn de regenkansen klein. Weerkundige waarnemingen te Rotter- Sam van 8.40 uur. Luchtdruk 1014.9 mbar. wind: zzo z. Temperatuur 1,1 gr. C. Max. temp. $.3 gr. C, gisteren 12.40 uur. Min. temp. 0,9 gr. c, heden D.3D uur. Weersgesteldheid betrokken. Neerslag in de afgelupa» 24 uur 0,0 mm. lemperat neen max min ■'lui Helsinki mist Stockholm licht bew. Oslo onbew. Kopenhagen sneeuw Aberdeen regen Londen geh. bew. Amsterdam licht bew. Brussel onbew. Luxemburg zwaar bew. Parijs zwaar bew. Bordeaux zwaar bew. Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbew. zwaar bew. sneeuw licht bew. onbew. half bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. half bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. motregen zwaar bew. regenbul Den Helder zwaar bew. Vpenburg Vllssingen Helde De Bilt i weme Eindhoven mist geh. betv. 2vvaar bew. mist licht bew. zwaar bew. —2 0 z.-Limburg licht bew.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2