Lutherse gemeente houdt op 1 september Goudse sporthal wordt uitermate praktisch van opzet Reeuwijk wil laan laan laten een mini-kerkdag SCHIEDAMS ALLERLEI SjWttMJJ IJPHs i Schiedam ah centrale plaats veertig gemeenten Nieuwe bomen in d'Aumerielaan Hoekse jeugd wint weer druivenbeker Pastor voor ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 21 AUGUSTUS 196B ^prfTvITJt.T; SCHIEDAM ln het Bureau Huisvesting bleek gistermorgen te zijn ingebroken. Verscheidene vertrekken zijn doorzocht en uit een doosje is een bedrag van on geveer f 225,- ontvreemd. SCHIEDAM Op I septem ber houdt de Evangelisch-Lu- therse Gemeente te SchJedam een ze*, mlnikerkdag. een bij eenkomst waarvoor alle buitenle den zijn uitgenodigd. Het pasto raal van ds. A. Steinhart beperkt zich nl. niet tot Schiedam en Vlaardingen, nlaar strekt aich uit lot de eilanden mei BrioJJe. Geer vliet, Goedercede, Goudswaard, De Lier, Maasdam, Maassluis, Maasland, Middelharnls. Ooit- gensplaat, Rockauje, Schipluiden, Stellendam. Strijen in totaal veertig plaatsen en plaatsjes. Schiedam is de moedergemeente en dominee Steinhart, die geen auto tot zijn beschikking heeft, wil nu de band met d«? kerkele- den aanhalen door hen allen op 1 september a,s. als gast naar Schiedam te laten komen. „Wij bieden 2e hier een eredienst aan en een eenvoudige lunch", aldus ds. Steinhart, „en een middagprogramma, zowel voor de volwassenen als voor de kinde ren. De kinderen worden opge vangen door de jeugdgroep in de juist gerestaureerde bovenzaal. Er zullen allerlei spelletjes met hen worden gedaan en als het mooi weer is, gaan 2e met de jongelui naar buiten voor een speurtocht door Schiedam. On dertussen worden de volwasse nen beneden opgevangen, zoals gezegd, voor een lunch en een gezellig samenzijn, 's Middags tussen twee en drie komt de beel dende kunstenaar Ger van Ier- sel uit Rotterdam iets vertellen over zijn reis naar India, ge maakt in opdracht van de rege ring, Hij zal er een serie dia's hij laten zien". Dat deze eerste september als mini-kerkdag is gekozen, houdt verband met de opknapbeurt, die de Lutherse Kerk heeft onder gaan. Aanstonds na Pinksteren zijn eigen leden van de Lutherse gemeente begonnen met allerlei jiersielwerk. Het gebouw is oud en verwaarloosd; de muren zijn verziekt en zouden een algehele restauratie moeten ondergaan. Maar dat kan er voorlopig niet af. In de plaats daarvan hebben groepen vrijwilligers dus ver schillende vertrekken onder han den genomen, o.a. de leerkamer, waarin de sombere zwart en DE OUDE Mennonietenkerk Achter de Teerstoof, achtereen volgens bedehuis voor Mennonie ten, Luthersen en Israëlieten. paarse kleuren van voorheen hebben plaatsgemaakt voor lich te vrolijke tinten. Ook de verlich ting is verbeterd en uitgebreid, zodat de ruimte nu veel beter tot haar recht komt. Ook vloerbe dekking en meubilair zullen wor den vernieuwd. Een nieuwe beschildering heeft de klokkestoel gekregen en de buitenmuren zullen nog onder handen worden genomen. De kerkruimte heeft in de opknap beurt gedeeld. De jeugd heeft zelf haar klublokaal in het boven zaaltje opgeknapt en geschilderd De kosten zullen ongeveer acht duizend gulden belopen. Onge veer vijfduizend gulden zijn als gilften binnengekomen. Oud gist pakhuis Het gebouw van de Lutherse Kerk aan de Westvest is niet al tijd kerk geweest. Het was een oud gistpakhuis met twee zijge bouwen, dat op 30 oktober 1892 ais kerk in gebruik werd geno men. Het zijgebouw aan de Oran jestraat werd toen ingericht tot pastorie. Het andere zijgebouw waarin eertijds een wagen schuur en een paardestal waren ondergebracht werden ver bouwd tot consistorie- en leerka mer. Twintig jaar geleden werd de voorgevel veranderd en een klokketoren gebouwd; deze moest dienen voor de nieuwe luiklok, die bisschop Berggrav van Noorwegen als geschenk van de Noorse Luthei%s Kerk op 15 De Lutherse Kerk aan de West- vest was vroeger een gistpakhuis juni 1947 aan de Lutherse ge meente aanbood. Als gemeente bestaat deze sinds 8 mei 1757. De eerste kerk dienst hielden de Luthersen in de oude Mennonnistenkerk. Achter de Teerstoof. Sedert lang is deze kerk in een wijnp^khuis veran derd. Niets herinnert er meer aan, dat ds. Van der Aa dat ge bouw indertijd met zijn preek tot een Luthers gods-huis wijdde. De oerste Lutheranen meest van Duitse herkomst vestigden zich omstreeks 1748 in onze ge meente; het waren meest bran ders en korenwijnstokers, econo misch geheel opgaande in het le ven van onze stad. Men vindt nu nog de namen van de vele Duit se immigranten terug. Erst in 1756 besloten zij tot het stichten van een eigen kerkelijke ge meente, overigens samen met Vlaardingen. Er waren 68 Schie dammers. en elf Vlaardingse Lu theranen bij betrokken. Een commissie van zes leden werd gevormd om de heren van de Vroedschap te bewegen ruimte voor de erediensten aan te wijzen. En dat lukte wonderwel. Op 25 oktober 1756 deelden Schiedams burgemeesters mede, dat voor de uitoefening van de Lutherse kerk diensten naar hun oordeel ,,de kerk van. de Mennonieten alhier, welke tegenwoordig tot oefe ning x'an haer godsdienst niet meer werd gebruykV wel ,.'t convenabelste" zou zijn. Zij ver klaarden. dat zij „getragt had den de voorn, kerk voor Reeke- ning van de stad ten gemelden eyndc te coopen soo als dezelve dan ook was gekogt voor de som ma van twaalfhondert en vijftig gulden, onder conditie, dat de oncost en van de vercooping zou de zijn voor reskening van de stad". De 3-jarige Jeronimo is gi: teren van de Wilhelminabrug aan de Hoofdstr. van 3Vi m hoogte neergestort. Hij was op de rand gaan zitten en had daarbij zijn evenwicht verloren. Ter obser vatie is hij naar de Dr. Nolet- stichting overgebracht. Bij de voorrangskruising Van 't Hoffplein-SneUiussingei is een 11-jarige jongen, J. Eekhof uit de Dieselstraat, met zijn flets tegen een auto gereden, bestuurd door de 51-jarige S. S., omdat hij ver zuimde voorrang te'verleden. Hij kreeg een kneuzing aan het lin ker dijbeen en zijn 7-jarig zusje, dat achterop zat, een hersen schudding. Beiden zijn naar de Dr Noletstichting overgebracht. Bij de kruising Harreweg- Kruïsweg in Kethel is de auto van de 20-jarige schilder R. T. J. v. d. T. in een sloot beland, toen hij probeerde uit te wijken voor een bromfietser, de 55-jarige werk meester A. B., die overigens vol gens de regels behoorlijk stopte. De auto is met een. takelwagen weer op de wal gezet en wegge sleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Schenkingen aan liet gemeentemue enm MAASSLUIS Enkele inwo- van Maassluis hebben schenkin gen gedaan aan het gemeentemu seum. De heer Holleman van de Frans Halslaan. 35b heeft een poppenwagen anno 1915 geschon ken. De heer P. Spijker, Noord- vliet 155 een Loggerwlmpel en een foto van de Wip. De heer J. Wamaar v. d. Horststraat 18 een stel oud timmergereedschap. Tearoom 't Liesveld ui andere handen VLAARDINGEN Tearoom 'L Liesveld is in andere handen overgegaan. Het wordt sedert 1 augustus geëxploiteerd door de heer G. A. Kalkman, die, met zijn vrouw, reeds de bonthandel Kalkman-Huizer op het Liesveld drijft. Het plan van de heer Kalkman is, de tearoom te com bineren met een. restaurant en de benedenruimte in te richten als shipsbar en van een aparte ingang te voorzien. GOUDA Medio oktober zal de eerste paal voor de sporthal .aan de Sportlaan de grond ingaan. Het bouwplan voor de hal, die gebouwd zal worden onder architectuur van de Neder landse Heidemij, ligt tot 29 augustus ter inzage op de gemeen tesecretarie. De eerste Goudse sporthal zal zoals bekend ver rijzen op het stukje land tussen het halfverharde veld en dc houten noodschool, die hopenlijk tegen de tijd, dat de hal klaar is volgend jaar september? verdwenen zal zijn, omdat op die plaats de parkeerplaats voor de hal is geprojecteerd. Duitse preken REEUWIJK HEEFT EEN LAANdie het cachet heeft van een boulevard: de Notaris d'Aumerielaan met enerzijds het water van de 's-Gravenbroekseplas en anderzijds van de Breevaart. De laan is het toeristisch centrum van Reeuwijk-brug, waar de exploitan ten ondanks het slechte weer van deze zomer toch wel spreken van „flinke drukte" en „aardig seizoen". In deze laan staan bomen, een aantal kleine en nabij de burg een aantal oude groteEr is het wordt op bordjes aangegeven een grote verscheiden heid aan bomen. De oude beuken zijn aan het afstervenEr zijn er veertien dood en dat betekent heel wat kale plekken in de bo menrij langs de Breevaart. Burgemeester en wethouders vinden, dat het aanzien van de weg hierdoor afbreuk wordt gedaan en zij wijzen tevens op het gevaar voor het verkeerZij vragen de raad daarom een krediet van f 3750 voor het rooien en de hout- afvoer van de dode bomen en de aankoop en het planten van veertien nieuwe bomen. Reeuwijk tril de laan een laan laten. Hoofdkwartiervoor sportstichting en afdeling Gouda KNVB Om de geheugens van belang hebbenden en sportliefhebbers op te frissen. De hal in zijn totali teit krijgt eén oppervlakte van ruim 2000 vierkante meter. De afmetingen van de speelzaal be dragen 28 X 42 x 7. In de hal kunnen speelvelden worden uitge zet voor 4 volleybal velden, 2 bas ketball velden, 6 badminton velden of één zaalhockey-, zaalhandbal-, microkorfbal- of tennisveld. Bo vendien is de mogelijkheid aan wezig om in geval van belangrij ke wedstrijden één volleybal- of basketbalveld uit te zetten, zodat er nog flink wat publiek omheen kan staan, buiten de 300 man, die gemakkelijk een plaatsje op de tribune kunnen vinden. Doordeweeks kan de hal over dag gebruikt worden door twee gymnastiekklassen, die dan nog tweemaal zoveel ruimte hebben als in een normaal gymnastiek lokaal. Er zijn vier ruime kleed kamers met elk acht douches en een aantal wasbakken. Er twee kleedkamertjes scheidsrechters en leraren. Pluspunten Gouda heeft het voordeel, dat de Heidemij al enkele van deze hallen elders in het land heeft ge bouwd. Schoonheidsfoutjes en on volkomenheden zijn door de ar chitecten van de Arnhemse maat schappij ondertussen wegge werkt. De hal .zal zeker wat be treft de buitenkant geen schoon zon voor heidsprijs krygen voor architec tuur, maar vooral het interieur is#uitermate praktisch van opzet e.n inrichting. Pluspunten zoals die in de reeds gebruikte hallen naar voren komen zijn de (cen trale gas) verwarming en de akoestiek. De Goudse hal zal wat ruimer van opzet kunnen zijn, omdat zo wel de Goudse sportstichting als de afdeling Gouda van de KNVB in de hal hun „hoofdkwartier" zullen, gaan vestigen. HOEK VAN HOLLAND Voor de vierde achtereenvolgende keer heeft de Hoekse tennisjeugd op het druiven tennistoernooi te Naaldwijk, beslag gelegd op de wisselbeker. De door de regen uitgestelde partijen moesten uiteindelijk de beslissing brengen en in het ge mengd dubbelspel C hebben Th. Paauw en. Wiïma Westra geen fout gemaakt. Zij versloegen hun tegenstander G. Peters en W. On derwater met 6—3 en 61. Daar mee had Hoek van Holland de strijd'gewonnen want hoewei de spelers van LVM nog een over winning behaalden konden 2ïj het totaal van 24 punten niet meer bereiken. Niettemin was de strijd span nender dan in voorgaande jaren. De Westlandse spelers worden ster Ker en de Hoekse overwinning moest zwaar worden bevochten. Uit een. werkkeet op het terrein van Wilton Fijenoord is- ten. nade le van P. J. S., eigenaar van een zandstraalbedrijf. een aantal stukken gereedschap ontvreemd ter waarde van ongeveer f 2.000. De inbreker is binnen gekomen na vernieling van het slot van de keet. In di? nieuwe Lutherse kerk werd aanvankelijk in het Duits gepreekt. De eerste predikant, die hier beroepen werd, was een jonge Duitser, ds. Jtelius Justus Meijer. Driekwart van zijn hoor ders verstonden hem best, om dat Duits ook hun moedertaal was. Dat Duitse cachet bleef nog lang behouden." Eerst bij de vie ring van het eerste eeuwfeest kon worden vastgesteld, -dat de Lu therse Gemeente hier geheel ver nederlandst was. Nu was de prijs zegt het al de oude Men nonietenkerk geen hecht bouw werk meer; in 1798 bleek het der mate vervallen, te zijn, dat men nodig naar een andere ruimte moest uitzien. Vanaf 1810 ging men daarom kerken in de kapel van het oude St. Jacobsgasthuis, iet huidige museum in de Hoog straat, waar ook de Waalse en de rlervormde Gemeenten hun kerkdiensten hielden. Eerst in 1892 kreeg men dus het eigen ge bouw aan de West vest, dat ge looid met het opschrift „Een vas te burg is onze God" en gekroond door het aardige klokketorentje van twintig jaar geleden, in niets meer aan zijn oude functie van gistpakhuis herinnert. Of het moest dan zijn, dat ds. Steinhart in zijn prediking misschien.-zo nu en dan inhaakt op het oude Bijbel woord; Gij zijt het gist der aarde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2