Schaalvergroting bij de Gereformeerde Ziekenzorg Sleepnetvisserij met stoomtreilers boeiend uitgebeeld Schiedams tiende drumband concours grootser dan ooit Interessante cijfers bij Spaarbank 1820 SCHIEDAMS ALLERLEI Feest op komst voor de jubilerende katholieke EHBO Vereniging bestaat reeds 35 jaar Kansen voor de Hoekse eluibs Dansschool Sit ton heropend Hervormde jeugd sterker dan gereformeerde Jeugdliaven in Maassluis open gaat weer Bewakingen? an ontdekte brand Wat, waar, wanneer? 'R loss ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD VRIJDAG 13 SEPTEM NI SCHIEDAM De Gcrefor- meerde Vereniging voor Zieken zorg en Maatschappelijk Werk. die dit jaar 35 jaar bestaat, doet ook al mee aan de tcgemvoordi ge escalatie, gelukkig evenwel niet Ir ongunstige zin. De vercni ging steunt op de arbeid van 55 tot GÖ dames. Bij de oprichting op 10 mei 1933 was de naam Gere formeerde Vereniging voor Zie kenzorg. Wijkverpleging en alles wat daar bij hoort, was de hoofdtaak der vereniging. De leden betaal den, net als nu, hun contributie als lid van een vereniging voor wijkverpleging, dus gewoon als lid van een kruisvereniging. In de eerste jaren na de oprichting be schikte de vereniging over een ge diplomeerde wijkverpleegster, verder waren enkele huishulpen in dienst om in geval van nood in de gezinnen hulp te kunnen bieden. In de jaren na IÖ45 kwam er een opbloei in het instituut ge zinsverzorging, Aanvankelijk werkte men met niet gediplo meerde huishulpen, geleidelijk stelde men echter hogere eisen aan de gezinsverzorging en de ge zinshulp. Opleidingsscholen wer den opgericht, getuigschriften en diploma's begonnen onmisbaar te worden en gezinsverzorging werd een erkend beroep in het maat schappelijk bestel. In Schiedam moest de vereni ging Gereformeerde Ziekenzorg met deze tijdtendens meegaan. Er kwam hier geen afzonder- derlijke stichting voor Gerefor meerd Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging, maar de reeds bestaande Gereformeerde Vereni ging voor Ziekenzorg nam de taak gezinsverzorging, gezinshulp en maatschappelijk werk in haar geheel voor haar rekening. Kennis verspreiden En dat is dan de schaalvergro ting, waarover het bestuur thans spreekt. Het doel van de vereni ging is thans de behartiging der slgemehe -gezondheidsbelangen en het verspreiden van kennis dienaangaande, verpleging van zieken aan huis. zorg voor moe der en kind, bestlijding van di verse volksziekten en dergelijke. In 1955 werd de naam van de gewijzigd in Gereformeerde "Ver- schappelijk Werk. De statuten en eniging voor Ziekenzorg en Maat hei huishoudelijk regïement wer den daarbij aangepast. De weg naar een nieuwe ont wikkeling lag open. Intern werd veel organisatorische arbeid ver zet. De gezinszorg wordt thans verricht onder leiding van een gediplomeerd maatschappelijk werkster. Bejaardenzorg wordt geboden onder leiding van een vaste gesubsidieerde kracht met een veertigtal bejaardenhelp sters en het algemeen maatschap pelijk werk is in handen van een tweede eveneens gediplomeerde maatschappelijk werkster. Zoals gezegd in totaal een kleine zestig dames zijn voor een en ander be schikbaar. HOEK VAN HOLLAND Zo we1, zaterdag als zondag bestaat voor de Hoekse voetbalclubs de mogelijkheid om de volle winst te boeken. Voor Hoekse Boys staat zaterdagmiddag om half drie de thuiswedstrijd tegen RSM op het programma. Terwijl de boys in de twee voorgaande wed strijden de volle buit behaalden is RSM nog puntloos. Hoek van Holland moet na de goede start van afgelopen zon dag in staat worden geacht beide punten te veroveren in de thuis wedstrijd tegen Cromvliet. Aan vang half drie. Opstelling Fortuna VLAARDINGEN Fortuna VI dat zondag thuis tegen MW voor de beker van de KNVB speelt, is als volgt samengesteld: doel Eikelenboom, achter Baksteen. Robbemond, Schippers en Kra mer, midden Pijl en Verweel, voor Janse, C. Bouman, Hordijk en Van Oudheusden. De wed strijd begint om half drie. Scheidsrechter is de heer A. Boogaerts. VL AA'RDTNGEN De politie heeft al te maken gekregen met de eerste winkeldiefstallen in het nieuwe warenhuis van V&D. Een 35-jarige Vlaardingse huisvrouw werd betrapt op diefstal van le vensmiddelen en een elfjarige jongen liep tegen de lamp, toen hij visgereedschap wegnam. Bei den zijn naar het politiebureau gebracht voor een verhoor. SCHIEDAM De 11-jarige scholier A.R. en de 15-jarige scho lier M. de B. waren gisteren be trokken bij een kleine aanrijding op de Broersvest. Een voetgan ger stak plotseling over en kwam daarbij in aanraking met de fiets van de scholier. De fietser liep een lichte hersenschudding op, terwijl de schade voor de voetganger tot een gescheurd jack beperkt bleef. SCHIEDAM Het danspaar Renate en Marcel de Rijke nam gisteren als eerste bezit van de dansvloer van de geheel ver bouwde dansschool Sitton. In fe bruari van dit jaar is men met de verbouwing begonnen. Alles is gisteravond op het nippertje klaargekomen en even na zeven uur kon de zaak door de heer Sitton in het bijzijn van zijn va der die de school heeft opgezet en de drie en half jaar oude - ver moedelijke - opvolger van de heer Sitton, Morgen als de eerste les sen van de nieuwe cursussen be ginnen, draait de school weer op volle toeren. VLAARDINGEN De gister avond gespeelde sportontmoetin- gen tussen de teams van de her vormde en gereformeerde jeugd, die werd vehouden in het kader van de Vlaardingse jeugd week, zijn alle geëindigd in overwin ningen voor de leden van de CJV Liefde en Vrede. De beker zal dus zaterdagavond worden uitgereikt aan de hervormde jeugd, die de meeste punten heeft veroverd Het is de bedoeling om zater dagavond een kampvuur te hou den op de padvindersboerderij aan de Broekweg, maar bij slecht weer zal men bijeenkomen in ge- bcuw Triangel. Vanaf zaterdag middag twee uur, zal bij gebouw Triangel en bij gebouw De Vleei aan de Schiedamseweg. bekend worden gemaakt waar de slota- vond zal plaatsvinden. Imeder ge val zal medewerking worden ver leend door de cabaretgroep 't Klappertje, de conferencier Joop Vos. de zanger Vic Röhrich uit Maassluis, de volksdansgroep L. V. en met als speciale at tractie de bekende hit-zangeres Shirley met de groep George Cash In het sportpark De Vijfsluizen wonnen de hervormde volleybal lers met 3-0 van de gereformeer de ieugd De basketba(ontmoeting werd een 14-6 uitslag voor de CJV en de korfballers van Liefde en Vrede zegevierden na een eenzij dig gespeelde wedstrijd met 4—0. Geen wonder, want L. en V. heeft veel korfballers van haar onder afdeling Spirit, die immers mee speelt in de C.K.B.-competitie. De jeugd van 12 tot 16 jaar zal zaterdagmiddag deelnemen aan een druivenrit door het Westland en zal daarbij onderweg druiven eten in een kas. Vertrek 14 uur vanaf Obadja. AAN DE UNIVERSITEIT van Amsterdam is de heer Th. Junius ui* Vlaardingen geslaagd voor het doctoraalexamen econometrie. MAASSLUIS Jan J. van den Berg geeft zaterdag een concert in de Grote Kerk te Maassluis. De heer Van den Berg is organist van de Nieuwe Kerk te Delft. Op het repertoire staan werken van Bach, Mendelssohn. Boyee, Stan ley en Widor. Aanvang 20.15 uur. VLAARDINGEN Het is ver- wopdelijk mede te danken aan de film ,,'t Schot is te boord", dat het' beïoek aan het Visserijmu- seura in augustus royaal boven de duizend is gekomen. Deze maand wordt in de week einden de film .Vieren maar" vertoond, een documentaire over dr sleepnetvisserij met stoomtrei lers, eveneens gemaakt door Her man van der Horst. Het filmpro gramma volgt zodoende de inde ling van het museum zelf: na de heug- en de drijfnetvisserij is nu dus de beurt aan de treil visserij. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een zakvormig net, dat over de bodem van de zee wordt voort gesleept. Het belangrijkste voor deel van deze vistechniek is, dat zij kan worden gebruikt zowel voor de haringvisserij als voor de jacht op andere vissoorten. Daar door zijn ook geen verschillende schepen nodig voor de verschil lende soorten visserij, terwijl het bedrijf het hele jaar door kan worden uitgeoefend. Eén van de -4pol heekdienst SCHIEDAM Voor spoedge vallen en des avonds kan men dit weekend terecht bij de Apov theek Rembrandt, Rembrandt- iaan 5, tel. 268855. 5, tel. 268855. KOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM. Broersvest 3 telefoon 26 80 91. Kiacruenatenst: telefoon 2617 73 van 18.3C4-1830 uur «aterdags 17 3»- 18 30 uur BUREAU VLAARDINGEN: Smalle Havenstraat l, telefoon 34 32 23. ftlacfttendienstt Narcisstraat 1, telefoon 84 78 6» (van 18,30—20 uur; zaterdags van ._t7j30—18.30 uur). nadelen is ongetwijfeld, dat met het sleepnet ook de te jonge vis wordt gevangen en dat ook het broedsel vaak wordt vernietigd, waarmee het gevaar van overbe- vissing der Noordzee aanzienlijk is toegenomen. Het sleep- of schrobnet bestaat eigenlijk al lang, maar het kon in de zeevisserij pas op grote schaal worden toe-gepast nadat de machine op de vissersschepen haar intrede had gedaan. Dal was kort voor de eeuwwisseling en het eerst natuurlijk op stoom schepen, die men stoomtreilers noemde. Vooral IJmuiden maak te naam als thuishaven voor de ze schepen. Gezegd kan wel wor den, dat de stoomtreilers wer den bemand met de pioniers van de hedendaagse zeevisserij. Opschudding De omwenteling, die de toepas sing van het sleepnet betekende voor het bedrijf, veroorzaakte de nodige opschudding en de sleep- netvisser» van het eerste uur maakten bewogen jaren door. Zij genoten de reputatie onder de barste weersomstandigheden te blijven vissen en het waren ke rels, die de vis dikwijls weghaal den van onder de kusten van IJs land of zelfs Groenland. „Hij vaart van IJmuiden", zei men vroeger niet zonder respect. H'rraan van der Horst heeft dit bedrijf in beeld gebracht; onver bloemd, met zijn ups en downs, want het gaat de visserman niet altijd voor de wind. En de visse rij aan boord sterk meelevend met het bedrijf steken hun me ning niet onder stoelen of banken. „Vieren maar" is het comman-, do van de schipper, als het neL wordt uitgezet. „Vieren maar" is ook de titel van een boeiende film, die iedere zaterdag- en zon dagmiddag van deze maand nog wordt vertoond in de filmzaal van het Visserijmuseum en wel om hall vier. Bezoekers van het mu seum kunnen de voorstelling gra tis bijwonen. MAASSLUIS De in de voor malige school aan de President itemstraat ondergebrachte jeugd beweging De Jeugdhaven zal na een deze zomer plaats gehad heb bende verbouwing, volgende wee>- weer haar poorten open zetten voor de jeugd. Er is een heel pio- gramma van activiteiten opgezet om dit heugelijke feit te neren. Op donderdag 19 september zal wethouder J. Smit van Sport en Jeugdzaken de officiële opening verrichten. Ter opluistering zal die avond tevens aanwezig zijn het Maassluis' Mannenkoor. Op vrijdag 20 september 's avonds zullen alle belangstellenden de za len kunnen bezichtigen. De jeugd kan zich dan tevens- opgeven voor de verschillende jeugdclubs. Als er voldoende belangstelling is zul len er ook volleybal- en basket balclubs worden samengesteld. Zaterdag 21 september zal er een rondrit door Maassluis wor den gemaakt met een versierde geluidswagen. Bij die gelegenheid worden aan de kinderen gratis ballonnen verstrekt. Die avond om kwart voor acht is er een feestavond in het nieuwe gebouw. De jeugd verzorgt die feestavond zelf. De gewone clubavonden begin nen op maandag 23 s-eptember. ^;~pj 'C" V; VANNACHT OM circa 2 uur is brand ontstaan in de vulstoffen- fabriek aan de Kommiezenlaan in hel industriegebied Spaanse'Pol der te Schiedam. Vanmorgen om 10 uur was de brandweer nog doende met nablussen. Bad Groenoord sluit op nieuw record van 368.000 bezoeker» SCHIEDAM Het zwem sei zoen loopt op zijn einde en zon dag des middags om zes uur gaan bij het Openlucht Zwembad Groenoord de poorten dicht. Van af de openingsdag, die dit jaar dank zij het verwarmde water al op 20 april viel, hebben 368.000 personen het Zwembad bezocht tegen vorig jaar 365.575. Een nieuw record, zij het dan niet de 40.000 die optimistisch bij het schone weer van deze zomer had den voorspeld. Het stichtingsbestuur deelt me de, dat er wederom heel wat goe deren op het terrein zijn achter gebleven. Deze kunnen maandag van 9 uur tot 12 uur en van 2 tot 5 uur door de rechtmatige ei genaren worden afgehaald. DE JOOST HALBERTSMA- prijs 1968 is toegekend aan auteur en journalist S. J. van der Molen voor zijn publikaties op net ge bied van Friese folklore. PROF. EUGEN TRAEY is als opvolger van Flor Peeters be noemd tot directeur van het Ko ninklijk Vlaams Muziekconserva torium in Antwerpen. De Coop. Nieuwe Waterweg heeft de voormalige bakkers- en banketwinkel, begin Hoogstraat te Schiedam, herschapen in een winkel voor wijn en likeur. Deze ontsloot gisteren zijn deuren. SCHIEDAM Morgen is er in de Plantage voor de tiende maal een drumbandconcours, zoals de Schïedamse Gemeenschap dat ieder jaar organiseert. Het gaat hierbij' zoals gebruikelijk weer om het Kampioenschap van Ne derland Vrij Concours. De deelnemers in de ere-afdti ling dingen naar dit kampioen schap, maar het is niet zo, dat de andere drumbandkorpsen, die aan het concours deelnemen als pas sieve kijkers aan de kant staan. Integendeel, de organisatoren, die zich verheugen over de overstel pende belangstelling uit alle de len van het land, groter dan ooit te voren, hebben een program ma opgezet, waarbij alle deelne mers een actieve rol zullen spe len. Het zijn tenslotte zij, die moe ten zorgen voor „le grand spec tacle", en niet de winnaars van het vorige jaar. 35 Korpsen Er komen vijfendertig korpsen aan het concours deelnemen. Zij komen in vier verschillende afde lingen uit: in de ere-, de eerste, de tweede en de derde afdeling. Binnen deze klassen kunnen meer dan één korps een eerste, twee de of derde prijs behalen. De winnaars worden aangewe zen door het bereikte aantal pun ten, behalve in de wedstrijden om de defileerpnjs en m de wed strijd voor de tamboer-maitres waarbij het er om gaat de besten te selecteren. Vergelijking en be oordeling door de jury spelen ook een rol bij de toekenning van de wisselbeker. Alle eer&te-prijswm- naars in een bepaalde afdeling hebben kans op een wi&seibekei- De jury Iet op technische en ritmische uitvoering, op zuiver heid, op klank, op tempo, dit laat ste alleen bij het onderdeel „be wegend musiceren", waarvoor 'r aparte jury is ingesteld, en ten slotte bij de marsdiscipline. Eigen composities De korpsen mogen ook eigen composities spelen. De keuze van de muziek is volkomen vrij, mits de jury tevoren inzage krijgt van de partituur. Het te spelen stuk moet alleen een moeilijkheids graad hebben, die in overeenstem mmg i* met de klasse, waarin men uitkomt. De wedstrijden beginnen zater dag om één uur. Van vier tot vijf is er pauze, waarin een défilé ge houden wordt, dat zal worden af genomen door burgemeester H. Boelfsema. Eerst des avonds half acht loopt het tiende drumband- concours van de Schïedamse Ge meenschap naar zijn einde. SCHIEDAM Een ,Jurige, smeulende brand is vannac'-* ont staan in dc vulstoffcntabriek van de heer W. van O verhagen In de Kommiezenlaan 8. De brand werd ontdekt door dc heer G. van Len- nen, controleur var. de Eerste Schiedam.se Bewakingsdienst. Op het alarm van de heer Van Lennen rukte de Schïedamse brandweer uit met een nevelspuit. Om half twee g.-f commandant W. de Jager middeiaiarm, waar na groot materieel werd inge schakeld. Inmiddels smeulden enige duizenden balen zaagsel en hout mot. Alen verwachtte dat het nabiussmgswerk zeker tot in de namiddag zou voortduren. SCHIEDAM In augustus heb ben de Schïedamse spaarders bij de Spaarbank Anno 1820 een be drag van f. 4.668.909.77 op de ruim zestigduizend boekjes bijgeschre ven. In diezelfde oeriode werd o- verigens ook weer f. 4.350.785.63 teruggevraagd, maar toch steeg Schiedams spaartegoed bij aeze bank dan toch maar met f. 318.124.14 in een maand tijds. Opmerkelijk is, dat vorig jaar augustus een spaaroverschot op leverde van f 404.476.70. Het tota le mlegoverschot over de eerste acht maanden van 1968 beliep f. 3.705.882.52 tegen het jaar daarvoor tot en met augustus f 3.507.564.50. Opvallend is de gro te stijging van de geldomzet in een jaar tijds. Deze houdt ver band met de hand over hand toe nemende gewoonte om salarissen en lonen op de spaarrekeningen over te schrijven en dus via de spaarbank uit te betalen. Over deze eerste acht maanden betekende dit een vermeerdering van de inleg met ruim een mil joen. Dat dientengevolge ook het aan tal te verwerken oosten steeg van 20 267 in augustus 196 tot 28.111 m augustus 1968 is te begrijpen, omdat bedoelde loonbetalingen immers grotendeels als huishoud geld worden opgenomen. Onder tussen was de bank op 31 augus tus aan zijn 60.219 spaarders een totaal bedrag van f.71.340 501.45 schuldig tegen f.64.150.804.16 aan 58.073 rekeninghouders op 31 au gustus 1967 SCHIEDAM De RK EHBO- vereniging SI. Christophoru^ be staat veertig jaar. Tien j,iar na de oprichting van dc landelijke EHBO werd ook m Schiedam een afdeling gesticht. Reeds in die tijd bleek in Schiedam een EHBO organisatie noodzakelijk te zijn. Immers de havens eisten veel slachtoffers, die snel dienden te worden verzorgd. De ramp op het schip Petrukos Nomikos leverde daarvan een duidelijk bewijs. Leden van de speciale colonne van de EHBO waren loon als eerste ter plaats om hulp te ver lenen. Met het steeds drukker wor dende verkeer en de uitbreiding van de industrieën in Schiedam werd de behoefte aan EHBO-ers groter. „En nu in 1968", zo zegt de heer F. C. AT. van der Klink, voorzitter van St. Christophorus in zijn voorwoord, dat hij in het programma schreef, „heeft men nog meer mensen nodig, die di rect en snel kunnen helpen". De vereniging St. Chri'-topho- rus stelt zich als ideaal m ieder gezin een EIIBO-er te hebben. Voorlopig heeft men dit ideaal nog lang met bereikt. Voor de gezinnen, die op de een oi andere manier bij de ver eniging zijn betrokken heelt men een groots feestprogramma op gesteld. Men begint zaterdag 2i september 's morgens om negen uur met een gezongen mis m de Bekerstrijd om 3 uur SCHIEDAAT De bekerwed strijd SVVDOS bcgmt zaterdag op het sportpark Harga om drie uur Dit in tegenstelling tot de gisteren in onb blad vermelde tijd, d:e viej uur luidde. Zestig jaar getrouwd zijn op 1G september de heei cn mevrouw Verheul-Xoorlander. Gaffelstraat 48. De bruidegom is HÓ, de bruid 87 jaar. Onze hartelijke geluk wensen bij dit diamanten huwe lijksfeest l Johanneb dc Doperkerk. Daarna ontbijt men om kw.nt over tien m de Technische Scnool inn de Honneriage Gretelaan. Van twee tot /es uur 'b middags houdt men daar een receptie en 'savonds acht uur besluit men de dag in. Arcade met een grote feestavond. Daaraan werken mee het gezel- schap Martelly en De Pipo's. Er i-. een tombola met veel prijzen. Schiedam VRIJDAG 13 SElVfOIBllR CMlt. SQC. HEL - 20 uur: Feestavond ZATERDAG 11 SEPTEMBER PLANTAGE: 13—2ü uur: Dmmbrtnd- eoneoui.s ARCADE. 20 00 uur: Martin Green. MUSIS SACRUM: H uur Matinee Sin ge Ikv, «irtier. MUSIS SACRUM 20 uur: Cuurtvcr. „De Spanjaard", cabaret, bal nu. Tentoonstellingen Stcdolijl» Musetim: Expositie van wer ken van Tnco Wiegman ter gelegenheid van sujn floste geboortedag. Expositie van jan van der Zee, hout sneden en schilderijen. Drie Tsjechische grafici. Bioscopen Passage Theater: „The Comedians", dagelijks 14 uur cn Cl) 13 uur, zondag IC 15 en 20 15 uur. 18 jaar. .Tarzan In New York", zondag- cn woensdagmiddag ln de Kindermatince om li uur. Monopole Tliealer: „Ralph Tracy on2e man m Thailand", vr za. en zo. om :n 2113 uur. 14 jaar. ..Altijd op zaterdagavond", zaterdag nacht voorstelling om 24 uur. .Song of Texas", in de kindermatl- nees op za. 14 en zo. 14 en 16.15 uur. Apotheken Voor spoedgevallen in het weekeinde L*n ln rie avonduren is geopend apotheek Nieuw land, Dr. Wibaatpiein 17, tel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1